Kosttilskudsvalg
Loppefrøskaller

Bedste loppefrøskaller til mave: vores test af 5 favoritter

Sidst opdateret 2026-05-03 · Priser kontrolleret 2026-06-16

I vores test har vi sammenlignet flere populære loppefrøskalsprodukter, og her er vores favoritter baseret på fiberindhold, renhed, formalingsgrad, opløselighed og prisværdi.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Loppefrøskaller bedst i test 2026
Holistic Loppefrøskaller
Holistic Loppefrøskaller
HUSK Psyllium Mavebalance
HUSK Psyllium Mavebalance
Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium
Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium
Mikkel Rasmussen
Mikkel RasmussenFaktatjekker

Pulver er ikke automatisk bedre end kapsler med loppefrøskaller — det afhænger af, hvordan du faktisk får dem ned. Kig især på fiber pr. dosis, ingredienslisten og væskeanvisningen. Psyllium svulmer hurtigt op, så en stor skefuld uden nok vand kan give den modsatte oplevelse af det, du købte produktet for.

Blandt loppefrøskaller på det danske marked sidder vi med fem favoritter, vurderet på fiberindhold, renhed, form og dosering. Vi rangerer Holistic Loppefrøskaller højest — pulveret har én ingrediens, lette psylliumskaller, og deklarerer 81 g fibre pr. 100 g samt 200 ml væske pr. dosis. Som kapselalternativ er HUSK Psyllium Mavebalance mere praktisk med vegetabilsk kapsel.

Bedste loppefrøskaller 2026

  1. Holistic Loppefrøskaller9.1/10BEDST I TEST
    Pulver med 81 % fibre
  2. HUSK Psyllium Mavebalance8.7/10BEDSTE PREMIUM
    85 % fibre, vegetabilske kapsler
  3. 225 gelatinekapsler, 6-10 g psyllium
  4. HUSK Fiberhusk7.9/10RENESTE VALG
    Én ingrediens, 85 g fibre
  5. Natur-Drogeriet Loppefrøskaller7.6/10BEDSTE STOR-PAKKE
    500 g, 4 g pr. spiseske
Holistic Loppefrøskaller
BEDST I TEST

1. Holistic Loppefrøskaller

81 g fibre pr. 100 g fra psylliumskaller i rent pulver uden tilsætning
9.1
Effekt & kvalitet
9.7
Ingredienser
9.5
Pris & værdi
8.1
Brugeroplevelse
9.0
Renhed & sikkerhed
9.2
Kundeanmeldelser
9.2
Til butik
(Healthwell.dk)

Fint malede psylliumskaller uden andet i posen: Holistic Loppefrøskaller forsvinder næsten i yoghurt og i grøden, hvor de ikke smager af noget. Rørt op i et glas vand træder smagen tydeligere frem, men den vænner man sig til. En teskefuld på 2-3 g røres i 200 ml kold væske og skal drikkes straks, for skallerne binder væsken hurtigt og bliver til gele.

Ren psyllium til morgenmad, drikke og bagning

Test af Holistic Loppefrøskaller
Billedmontage af Holistic Loppefrøskaller i hverdagsmiljø

Lette psylliumskaller med 81 g fibre pr. 100 g og 0 g sukkerarter giver en enkel profil. Den neutrale karakter gør det mest oplagt i yoghurt, grød eller smoothie, hvor skallerne kan fordeles uden at dominere smagen.

Doseringen er 1-2 tsk, hvor 1 tsk svarer til 2-3 g og 1,8-2,6 g fiber. Den anbefalede tilberedning med 200 ml kold væske er vigtig, fordi psylliumskallerne er geldannende og hurtigt kan give en tykkere, mere gelagtig konsistens.

Det er praktisk, hvis du vil justere mængden efter måltid og behov, men produktet rammer ikke alle præferencer. Foretrækker du kapsler frem for pulver, er HUSK Psyllium Mavebalance et mere oplagt format, og vil du primært have lavest mulig kilopris blandt pulverprodukterne, er Natur-Drogeriet Loppefrøskaller markant billigere pr. kg.

Fordele:

  • Enkel ingrediensliste: Indeholder lette psylliumskaller (Plantago ovata) og er fri for tilsætningsstoffer.
  • Højt fiberindhold: 81 g fibre pr. 100 g gør produktet koncentreret som fiberkilde.
  • Fleksibel anvendelse: Kan opløses i 200 ml kold væske eller blandes i grød, smoothies og bagning.
  • Neutral smagsprofil: Passer især godt i morgenmad og drikke, hvor man ikke ønsker en tydelig smagstilsætning.

Ulemper:

  • Kræver væske og hurtig omrøring: Den geldannende konsistens kan blive tyk, hvis blandingen står for længe.
  • Ikke kapselbaseret: Mindre oplagt for dig, der vil undgå pulver eller helst vil have en forudmålt dosis.
  • Kan indeholde spor af allergener: Produktet kan indeholde spor af soja, sennep og sesamfrø.

Det her synes vi om med Holistic Loppefrøskaller:

Pulveret kan røres i yoghurt, grød, smoothie eller juice og doseres skefuld for skefuld — den frihed har kapslerne fra HUSK Psyllium Mavebalance og Fitness Pharma ikke. En teskefuld giver 1,8-2,6 g fiber, og med 81 % fiber er Holistic Loppefrøskaller en anelse mindre fiberrig end HUSK Fiberhusks 85 %. Maven skal vænne sig til skallerne først: går man for hurtigt frem, svarer en følsom mave igen med oppustethed og løs afføring.

Hvem passer Holistic Loppefrøskaller til:

Et rent pulver med fleksibel dosering til hverdagens måltider. Vil du have mest fiber for pengene, er Natur-Drogeriet Loppefrøskaller billigere, og har du en streng allergi over for soja, sennep eller sesam, så tjek sporadvarslen.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris185 kr
🏪 Butikhealthwell
🌿 BrandHolistic
📦 Pakningsstørrelse275 g
🧮 Pris pr. kgca. 673 kr/kg
🥄 Anbefalet dosering1-2 tsk
⚖ Mængde pr. tsk2-3 g
🌾 Fiber pr. tsk1,8-2,6 g fiber
💧 Væskemængde200 ml kold væske
🔁 Daglig frekvens1-3 gange om dagen
🌾 Fibre pr. 100 g81 g
🔥 Energi pr. 100 g360 kcal / 1507 kJ
🍬 Sukkerarter pr. 100 g0 g
🧾 Ingredienserlette psylliumskaller (plantago ovata)
🥛 AllergenerKan indeholde spor af soja, sennep og sesamfrø
HUSK Psyllium Mavebalance
BEDSTE PREMIUM

2. HUSK Psyllium Mavebalance

Vegetabilske psyllium-kapsler med 4,3 g kostfibre pr. 10 kapsler
8.7
Effekt & kvalitet
9.3
Ingredienser
9.0
Pris & værdi
7.5
Brugeroplevelse
8.6
Renhed & sikkerhed
8.8
Kundeanmeldelser
8.8
Til butik
(Med24)

Psylliumskallerne sidder i vegetabilske kapsler hos HUSK Psyllium Mavebalance, så der er hverken pulver at røre ud eller gele at drikke. Kapslen er formet til at kunne synkes, men antallet er stort: fem til ti kapsler morgen og aften, hver gang med mindst 250 ml vand. Ti kapsler giver 4,3 g kostfibre, og skallerne består af 85 % fiber.

Kapselvalg med fokus på mavebalance

Test af HUSK Psyllium Mavebalance
Billedmontage af HUSK Psyllium Mavebalance i hverdagsmiljø

Loppefrøskaller i kapsler er formatet her, modsat de rene pulverprodukter. Det giver en mere neutral oplevelse i munden end pulver, som ellers kan få en geléagtig konsistens, når det blandes med væske. Kapslerne kan dog ikke helt undgå psylliums praktiske krav: de skal indtages med 1-2 glas vand, og det samlede væskeindtag pr. dosis bør være mindst 250 ml.

Indholdet er enkelt: psyllium frøskaller fra Plantago ovata Forssk. samt vegetabilsk kapsel. HUSK angiver 85% kostfibre, og den daglige dosis på 10 kapsler bidrager med 4,3 g kostfibre. Frøskallerne varmebehandles under produktionen, hvilket kan give kapslerne en lidt mørkere farve og variation fra batch til batch.

Den største praktiske begrænsning er kapselmængden. For en voksen, der følger den angivne dosering morgen og aften, kan 10-20 kapsler dagligt føles som meget sammenlignet med pulvervalg som HUSK Fiberhusk eller Natur-Drogeriet Loppefrøskaller. Til gengæld slipper du for teksturen fra opblødt psyllium, hvilket kan være afgørende for nogle i en almindelig hverdag med morgenmad, arbejde og faste rutiner.

Fordele:

  • Kapselformat: Relevant for dig, der ikke bryder dig om at røre loppefrøskaller ud i vand, juice eller yoghurt.
  • 85% kostfibre: Produktet er baseret på naturlige fibre fra psyllium frøskaller.
  • Vegetabilsk kapsel: Kapslen består af hydroxypropylmethylcellulose frem for gelatine.
  • Konkrete vandanvisninger: Anbefalingen om mindst 250 ml væske pr. dosis er tydelig og vigtig for korrekt brug.
  • Pris pr. kapsel: Med en pris på 140 kr for 225 kapsler lander den på cirka 0,62 kr pr. kapsel.

Ulemper:

  • Mange kapsler pr. dag: Den anbefalede dosering på 5-10 kapsler morgen og aften kan være upraktisk for personer, der ikke bryder sig om at sluge flere kapsler.
  • Ikke ideel til madlavning: Hvis du vil bruge loppefrøskaller i bagning, grød eller smoothies, passer pulverprodukter bedre.
  • Mulige spor af allergener: Kapslerne kan indeholde spor af sesamfrø og sennep.

Det her synes vi om med HUSK Psyllium Mavebalance:

Smagsneutraliteten er den oplagte gevinst, og HUSK Psyllium Mavebalance er sidens eneste loppefrøprodukt i vegetabilsk kapsel — Fitness Pharma bruger gelatine fra kvæg og svin. Bagsiden er mængden: en fuld dagsdosis løber op i 20 kapsler, og kapselformen er udelukket ved synkebesvær og problemer i halsen. Afhængigt af dosis rækker de 225 kapsler 11 til 22 dage, altså kortere end en pose pulver.

Hvem passer HUSK Psyllium Mavebalance til:

Til dig, der vil undgå pulver og smag i glasset og gerne sluger kapsler morgen og aften. Tager du medicin, skal kapslerne tages en time før eller efter.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris140 kr
📦 Pakningsstørrelse225 kapsler
🧮 Pris pr. kapselca. 0,62 kr
💊 Anbefalet dosering5-10 kapsler morgen og aften
👤 Målgruppe for doseringVoksne og børn over 12 år
⚖ Kostfibre pr. 10 kapsler4,3 g
🌿 Fiberindhold85% kostfibre
🧾 IngredienserPsyllium frøskaller (Plantago ovata Forssk.), vegetabilsk kapsel (hydroxypropylmethylcellulose)
💧 Væske pr. dosisMindst 250 ml
🥛 AllergenerKan indeholde spor af sesamfrø og sennep
🏪 Butikmed24
Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium
BEDSTE BUDGET

3. Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium

Enkelt psyllium i gelatinekapsler uden aromaer eller sødestoffer
8.1
Effekt & kvalitet
8.2
Ingredienser
7.7
Pris & værdi
8.7
Brugeroplevelse
8.2
Renhed & sikkerhed
7.9
Kundeanmeldelser
7.9
Til butik
(Helsegrossisten)

Kapselskallen er gelatine fra kvæg og svin, og det holder Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium ude af både vegetarers og veganeres indkøbskurv. Indeni er tørrede loppefrøskaller. Seks til ti kapsler morgen og aften er en pæn mængde at sluge, og de skal hver gang ned med et til to glas væske; en hel dag lander på 6-10 g skaller. Hverken lige før sengetid eller sammen med medicin, lyder doseringen.

Kapsler til dig, der vil undgå pulver i glasset

Test af Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium
Billedmontage af Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium i hverdagsmiljø

Kapselvarianten giver en mere neutral praktisk oplevelse end klassiske loppefrøskaller i pulverform: ingen fibre, der røres ud i vand, og ingen konsistensændring i drikken. Til gengæld kræver produktet, at du er komfortabel med et højt antal kapsler, da den anbefalede dosering er 6-10 kapsler morgen og aften.

Det er et klart plus, at mængden af loppefrøskaller er konkret angivet: 12-20 kapsler svarer til 6-10 g. Prisen på 139,45 kr ligger næsten på niveau med HUSK Psyllium Mavebalance til 140 kr, som også kommer med 225 kapsler, mens pulverprodukterne på siden adskiller sig markant i format og pakningsstørrelse.

Et område, hvor produktet ikke helt rammer alle behov, er fleksibiliteten for dem, der foretrækker færre indtag. Skal du bruge loppefrøskaller i madlavning, bagning eller større mængder ad gangen, vil et pulverprodukt som Natur-Drogeriet Loppefrøskaller på 500 g eller HUSK Fiberhusk på 100 g være mere oplagt. Kapslerne skal desuden altid tages med 1-2 glas væske og bør ikke tages lige før sengetid eller sammen med medicin.

Fordele:

  • Indeholder 6-10 g loppefrøskaller pr. dagsdosering ved 12-20 kapsler.
  • Kapselbaseret format for dig, der ikke ønsker loppefrøskaller rørt ud i væske.
  • 225 kapsler pr. pakke giver en tydelig og nemt sammenlignelig pakningsstørrelse.
  • Ingredienslisten er kort med loppefrøvejbred, gelatine og magnesiumsalte af fedtsyrer.
  • Prisen på 139,45 kr ligger lige under HUSK Psyllium Mavebalance til 140 kr for samme kapselantal.

Ulemper:

  • Den anbefalede dosering på 6-10 kapsler morgen og aften er høj sammenlignet med mange andre kapselprodukter.
  • Gelatine fra kvæg og svin gør produktet uegnet for vegetarer og veganere.
  • Ikke velegnet som ingrediens i bagning, grød eller smoothies på samme måde som løse loppefrøskaller.

Det her synes vi om med Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium:

Formatet er det samme som hos HUSK Psyllium Mavebalance — 225 kapsler, samme rytme — men skallen er gelatine frem for vegetabilsk, og ingredienslisten er den eneste her med et antiklumpningsmiddel. Man slipper for pulver og gele i glasset. Mængden trækker ned: op til 20 kapsler skal ned hver dag, og ved fuld dosering er pakken tom efter cirka 11 dage.

Hvem passer Fitness Pharma Loppefrøskaller Psyllium til:

Et kapselvalg for dig, der ikke har noget imod gelatine og vil undgå pulver helt. Er du vegetar eller veganer, er HUSK Psyllium Mavebalance det samme format med vegetabilsk kapsel, og kapslerne bør hverken tages med medicin eller lige før sengetid.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris139,45 kr
📦 Pakningsstørrelse225 kapsler
🧮 Pris pr. kapselca. 0,62 kr
💊 Anbefalet dosering6-10 kapsler morgen og aften
🗓 Dages forbrugca. 11-19 dage
⚖ Loppefrøskaller pr. dagsdosering6-10 g
🌿 PlantekildeLoppefrøvejbred (Plantago Ovata Forssk.)
💊 KapseltypeGelatinekapsler
🧾 IngredienserLoppefrøvejbred (Plantago Ovata Forssk.) tørrede frøskaller, Gelatine (kvæg, svin), Antiklumpningsmiddel (magnesiumsalte af fedtsyrer)
🚰 IndtagelseSkal altid tages med 1-2 glas væske
⏱ TimingBør ikke tages lige før sengetid
💊 MedicinBør ikke tages sammen med medicin
HUSK Fiberhusk
RENESTE VALG

4. HUSK Fiberhusk

Til glutenfri bagning med 100 % pulveriseret psyllium fra plantago ovata
7.9
Effekt & kvalitet
7.4
Ingredienser
7.0
Pris & værdi
5.5
Brugeroplevelse
9.6
Renhed & sikkerhed
9.7
Kundeanmeldelser
8.2
Til butik
(CoreNutrition)

HUSK Fiberhusk er fint pulveriseret psylliumfrøskal, lavet til glutenfri bagning frem for til et glas vand. Pulveret er smags- og lugtfrit og ses ikke i det færdige brød, men i dejen svulmer det op til en geléagtig masse, der binder, så dejen klistrer mindre og kan rulles ud. Med 85 g kostfiber pr. 100 g er det lidt mere fiberrigt end Holistics 81 g.

Til glutenfri bagning, hvor struktur betyder mere end mængde

Test af Fiberhusk
Billedmontage af HUSK Fiberhusk i hverdagsmiljø

Pulveriseret form gør dette anderledes end grove loppefrøskaller, hvilket gør det velegnet i opskrifter, hvor fibrene skal fordeles jævnt i dejen. Når psylliumfibrene møder væske, svulmer de op og bidrager med en mere sammenhængende, geléagtig struktur, som kan være nyttig i glutenfri brød, bløde kager, småkager og kiks.

Den sensoriske profil er diskret: Fiberhusk er smags- og lugtfri og ses ikke i det færdigbagte brød. Det gør produktet praktisk i hverdagen, hvis du eksempelvis bager glutenfrie boller til madpakken eller bruger det i en dej med bagepulver, hvor en tydelig fibernote ville forstyrre smagen.

Begrænsningen ligger især i pakkestørrelsen. Med 100 g er HUSK Fiberhusk markant mindre end Natur-Drogeriet Loppefrøskaller på 500 g og Holistic Loppefroskaller på 275 g, så det passer bedst til målrettet brug i opskrifter frem for større, løbende forbrug. Prisen pr. kg bliver også højere end de større pulverprodukter i sammenligningen.

Fordele:

  • Indeholder 100 % pulveriseret psylliumfrøskal fra plantago ovata.
  • Højt fiberindhold med 85 g kostfiber pr. 100 g.
  • Smags- og lugtfri, hvilket gør det velegnet i brød, kager, småkager og kiks.
  • Kan hjælpe dejen med at få en mere sammenhængende og mindre klistret konsistens i glutenfri bagning.
  • Laveste nominelle pris på siden med 105 kr for en pakke.

Ulemper:

  • 100 g er en lille pakke sammenlignet med pulverprodukterne på 275 g og 500 g på samme side.
  • Kiloprisen er højere end de større pulvervalg i sammenligningen.
  • Kan indeholde spor af sennep og sesamfrø, hvilket er relevant ved allergihensyn.

Det her synes vi om med HUSK Fiberhusk:

Som ingrediens i glutenfrit brød, knækbrød og kiks gør HUSK Fiberhusk arbejdet: brødet holder bedre sammen, og smagen forsvinder i dejen. Nogle bruger også en teskefuld om dagen som fibertilskud, men mængden kræver afprøvning, og til en daglig fiberdrik er pulverne fra Natur-Drogeriet og Holistic lettere at gå til, fordi de har en fast dosering. Ingredienslisten er kun psyllium, og pulveret kan indeholde spor af sennep og sesam.

Hvem passer HUSK Fiberhusk til:

Glutenfri bagere får den mest praktiske form her, fordi pulveret bruges som funktionel ingrediens i dejen. Skal psyllium bruges dagligt i større mængder, er Natur-Drogeriets store pose billigere, og har du allergi over for sennep eller sesam, kan pulveret indeholde spor.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris105 kr
📦 Pakningsstørrelse100 g
🧮 Pris pr. kg1050 kr/kg
🌿 TypePulveriseret psylliumfrøskal
🧾 IngredienserPulveriseret psyllium (plantago ovata)
🌾 Kostfiber pr. 100 g85 g
🔥 Energi pr. 100 g173 kcal / 730 kJ
🥣 Kulhydrater pr. 100 g0 g
🍬 Sukkerarter pr. 100 g0 g
🥛 AllergenerKan indeholde spor af sennep og sesamfrø
🏷 BrandHUSK
🛒 Butikcorenutrition
Natur-Drogeriet Loppefrøskaller
BEDSTE STOR-PAKKE

5. Natur-Drogeriet Loppefrøskaller

500 g pulver med varmebehandlede loppefrøskaller til fiber og bagning
7.6
Effekt & kvalitet
7.4
Ingredienser
7.3
Pris & værdi
8.0
Brugeroplevelse
7.4
Renhed & sikkerhed
7.6
Kundeanmeldelser
8.0
Til butik
(Med24)

En spiseskefuld på 4 g røres rundt i et lille glas vand et par minutter, indtil Natur-Drogeriet Loppefrøskaller har fået en let geléagtig konsistens — så skal den ned med det samme, for tørre må skallerne aldrig indtages. Indholdet er varmebehandlede skaller uden andet i sig, hver skefuld giver 3,5 g kostfibre, og posen rummer mere end nogen anden her med sine 500 g.

Stor pulverpakke til væske, grød og bagning

Test af Natur-Drogeriet Loppefrøskaller
Billedmontage af Natur-Drogeriet Loppefrøskaller i hverdagsmiljø

Varmebehandlede loppefrøskaller udgør indholdet, og den enkle ingrediensliste gør det let at gennemskue, hvad du får: loppefrøskaller/ispaghulafrøskaller uden smagsvariant eller sammensat formel. I væske skal 1 spsk. svarende til 4 g røres ud i 2 dl vand eller anden væske i 2 minutter, indtil konsistensen bliver let geléagtig.

Den geléagtige tekstur er en vigtig praktisk detalje. Den gør produktet anvendeligt i brød, kager og lignende, men den betyder også, at det ikke er et pulver, man bør lade stå længe i glasset. Det skal drikkes straks efter omrøring, og skallerne bør aldrig indtages tørt.

Sammenlignet med HUSK Fiberhusk på 100 g og Holistic Loppefroskaller på 275 g er Natur-Drogeriets 500 g-pose den største pakning i denne sammenligning. Det passer godt til en husstand, hvor loppefrøskaller bruges regelmæssigt, men er mindre oplagt, hvis du blot vil afprøve kategorien i en kort periode.

Praktisk brug og vigtige hensyn

Den anbefalede anvendelse er 1 spsk. 1-3 gange dagligt for voksne og børn fra 11 år, hvilket giver 4-12 g loppefrøskaller om dagen. Næringsoplysningen angiver 3,5-10,5 g kostfibre ved 1-3 spsk., så produktet er relevant for dig, der ønsker et tydeligt fiberbidrag uden kapsler.

Et område, hvor produktet kræver mere opmærksomhed end kapselløsninger som HUSK Psyllium Mavebalance, er tilberedningen. Det skal opblødes før brug, indtages med rigelig væske og placeres 2 timer før eller efter andre kosttilskud og medicin. Nogle oplever, at maven falder bedre til ro efter en tilvænningsperiode, men individuelle reaktioner på fiber kan variere, især ved hurtig optrapning.

Fordele:

  • Stor pakning på 500 g, hvilket er mest indhold blandt de fem produkter på siden.
  • Kun én ingrediens: varmebehandlede loppefrøskaller/ispaghulafrøskaller fra Plantago ovata Forssk.
  • Kan bruges både som fibertilskud i væske og i bagning af brød, kager og lignende.
  • Giver 3,5 g kostfibre pr. 1 spsk. og op til 10,5 g ved 3 spsk.
  • Prisen på 110 kr for 500 g giver en lav kg-pris sammenlignet med de øvrige produkter, hvor pakningsstørrelse og pris er oplyst.

Ulemper:

  • Kræver omrøring i væske i 2 minutter og skal drikkes straks efter tilberedning.
  • Skal indtages med rigelig væske og må ikke tages tørt.
  • Mindre praktisk end kapsler, hvis du ønsker en helt portionsklar løsning uden blanding.

Det her synes vi om med Natur-Drogeriet Loppefrøskaller:

Den store pose er argumentet: 500 g mod Holistics 275 g, og ingredienslisten er lige så kort. Drikken skal blandes og tømmes i samme ombæring, så den kan ikke stå klar. Planlægning koster den til gengæld — der skal gå to timer til medicin og andre kosttilskud — og maven kan have brug for en tilvænningsperiode.

Hvem passer Natur-Drogeriet Loppefrøskaller til:

Mest fiber for pengene til dig, der bruger loppefrøskaller dagligt i vand eller bagning. Kan du ikke planlægge omkring medicin, eller vil du forberede drikken i forvejen, er kapslerne mere praktiske.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris110 kr
📦 Pakningsstørrelse500 g
🧮 Pris pr. kg220 kr/kg
🏷 BrandNatur-Drogeriet
🛒 Butikmed24
🥄 Anbefalet dosering1 spsk. 1-3 gange dagligt
⚖ Indhold pr. 1 spsk.4 g loppefrøskaller
🌾 Kostfibre pr. 1 spsk.3,5 g
📊 Daglig mængde4-12 g loppefrøskaller
🥤 Væskemængde2 dl vand eller anden væske
🧾 IngredienserLoppefrøskaller/ispaghulafrøskaller (Plantago ovata Forssk.) varmebehandlet
👥 AldersgruppeVoksne og børn fra 11 år

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisBedømmelseNote
Holistic LoppefrøskallerHolistic185 kr9.1BEDST I TEST · Pulver med 81 % fibre
HUSK Psyllium MavebalanceHUSK Psyllium Mavebalance140 kr8.7BEDSTE PREMIUM · 85 % fibre, vegetabilske kapsler
Fitness Pharma Loppefrøskaller PsylliumFitness Pharma139 kr8.1BEDSTE BUDGET · 225 gelatinekapsler, 6-10 g psyllium
HUSK FiberhuskHUSK105 kr7.9RENESTE VALG · Én ingrediens, 85 g fibre
Natur-Drogeriet LoppefrøskallerNatur-Drogeriet110 kr7.6BEDSTE STOR-PAKKE · 500 g, 4 g pr. spiseske

Sådan har vi lavet vores test af loppefroskaller

Vores vurdering af loppefroskaller bygger på en redaktionel analyse og sammenligning af tilgængelige, verificerbare oplysninger fra producenter, forhandlere og brugerfeedback. Vi har ikke udført egne laboratorietests, men sammenstillet data om indhold, dosering, kvalitet, anvendelse og prisværdi for at give et sagligt grundlag for sammenligningen.

Sådan har vi lavet vores test af loppefrøskaller

Sådan indsamler vi data

Vi indsamler oplysninger fra officielle produktetiketter, datablad, producentmateriale og danske forhandlere med fokus på de forhold, der er mest relevante for loppefroskaller som kosttilskud. Derudover gennemgår vi verificerede kundeomtaler for at identificere tilbagevendende erfaringer om blandt andet opløselighed, smag, mæthed og brugervenlighed, samtidig med at vi sorterer enkeltstående eller udokumenterede udsagn fra.

  • Uafhængige tests: Vi inddrager, hvor det er muligt, offentligt tilgængelige vurderinger, kontroloplysninger og dokumentation om renhed, deklaration og mærkning.
  • Verificerede kundeomtaler: Vi lægger størst vægt på anmeldelser fra dokumenterede køb og ser efter mønstre på tværs af mange omtaler frem for enkelte ekstreme vurderinger.
  • Produktdata: Vi sammenligner specifikationer som indhold pr. portion, anbefalet dosering, eventuelle certifikater, allergenoplysninger, tilsætningsstoffer og anden relevant produktdokumentation.

Hvad vi vægter i loppefroskaller

Når vi vurderer loppefroskaller, prioriterer vi især fiberindhold, deklarationens tydelighed, doseringens praktiske anvendelighed og den samlede kvalitet af produktet. Samtidig ser vi på pris i forhold til dagsdosis, samt om produktet fremstår let at bruge i hverdagen uden unødige tilsætningsstoffer.

KriteriumVægtTypiske datapunkterEksempler på kilder
Ingrediensprofil25%aktive stoffer, styrke, renhedetiket, datablad
Dosering20%dosis pr. portion/dagetiket, producentdata
Prisværdi20%pris pr. dagsdosisforhandlerdata
Kvalitet/sikkerhed15%tilsætningsstoffer, allergeneretiket, dokumentation
Brugeroplevelse10%smag, opløselighed, anvendelseverificerede omtaler
Tilgængelighed10%lager, varianter, stabilitetdanske butikker

Begrænsninger og transparens

Denne gennemgang er ikke baseret på egne laboratoriemålinger eller kliniske forsøg, men på en redaktionel sammenstilling af verificerbare kilder. Resultatet skal derfor læses som en struktureret sammenligning af produkter på markedet, ikke som dokumentation for medicinsk effekt eller individuel virkning.

Læs mere om vores metode her: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige loppefrøskaller

Loppefrøskaller bruges ofte som et fibertilskud i hverdagen, særligt ved behov for mere kostfibre. Produkterne ligner hinanden ved første blik, men der kan være forskel på formalingsgrad, renhed, doseringsvejledning og hvor let de er at bruge i praksis.

Nedenfor gennemgår vi de vigtigste punkter, du bør sammenligne, før du vælger. Målet er ikke at udpege ét produkt som rigtigt for alle, men at gøre valget mere præcist i en dansk hverdag.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige loppefrøskaller

Vælg mellem hele skaller og fint pulver

Loppefrøskaller sælges typisk enten som hele skaller eller som en mere finmalet variant. Begge typer kan bidrage med fibre, men de opleves forskelligt i brug.

Hele skaller fylder ofte mere i væske og kan give en grovere konsistens, mens fint pulver som regel er lettere at blande i yoghurt, smoothies eller bagværk.

  • Hele skaller: ofte mere synlige i maden og kan give tydeligere struktur.
  • Finmalet: lettere at fordele jævnt i væske og opskrifter.
  • Mellemform: nogle produkter ligger mellem de to og kan være et kompromis.

Konkret tip: Hvis du er ny bruger, er en finere variant ofte lettest at starte med, fordi den typisk er nemmere at dosere og blande ud.

Se efter renhed og enkel ingrediensliste

På det danske marked findes både rene produkter og blandinger med smagsstoffer, sødemidler eller andre fibre. Hvis du ønsker et enkelt fibertilskud, er det ofte en fordel at vælge et produkt med så få ingredienser som muligt.

En kort ingrediensliste gør det også lettere at vurdere, hvad du faktisk køber, især hvis du vil undgå unødvendige tilsætninger.

TypeFordelMulig ulempe
100 % loppefrøskallerEnkelt og gennemskueligt valgNeutral smag og konsistens kan kræve tilvænning
Blanding med smagKan være lettere at indtage for nogleKan indeholde sødemidler eller aroma
Blanding med andre fibreKan passe til specifikke præferencerSværere at sammenligne direkte

Praktisk råd: Læs ingredienslisten først og markedsføringen bagefter. Det giver ofte det mest realistiske billede af produktet.

Sammenlign fiberindhold pr. portion

Det er ikke nok kun at se på vægten af emballagen. To produkter på samme antal gram kan være forskellige i anbefalet portionsstørrelse og i hvor meget fiber du får pr. portion.

Det relevante er derfor både fiberindhold pr. 100 gram og den anbefalede daglige mængde. Det gør det lettere at sammenligne produkter på tværs.

  1. Se på næringsdeklarationen pr. 100 gram.
  2. Kontrollér anbefalet portionsstørrelse.
  3. Beregn hvor mange portioner der reelt er i pakken.
  4. Vurdér om doseringen passer til din hverdag.

Godt at vide: Et produkt er ikke nødvendigvis mere praktisk, bare fordi pakken er stor. Kig på hvor længe den holder ved normal brug.

Vurder opløselighed og konsistens i praksis

Loppefrøskaller binder væske hurtigt, men hvor hurtigt og hvor kraftigt varierer fra produkt til produkt. Det har betydning, hvis du vil bruge dem i vand, surmælksprodukter eller bagning.

Nogle foretrækker en variant, der bliver meget geléagtig, mens andre vil have en mere diskret konsistens. Her er brugeroplevelsen ofte lige så vigtig som specifikationerne på etiketten.

  • Til vand: vælg gerne en variant, der er let at røre ud uden klumper.
  • Til yoghurt: finmalede produkter opleves ofte mere ensartede.
  • Til bagning: både hele og fine varianter kan bruges, afhængigt af opskriften.

I praksis: Start med en lille mængde i den type mad eller drik, du faktisk bruger til daglig. Det er den mest nyttige test i hverdagen.

Emballage og holdbarhed betyder mere, end mange tror

Da loppefrøskaller typisk bruges over længere tid, er emballagen vigtig. En pose uden god lukning kan være upraktisk, især hvis produktet bruges dagligt i køkkenet.

Holdbarhed efter åbning og opbevaringsforhold bør også indgå i vurderingen. Tør opbevaring og tæt lukning er normalt relevant for at bevare produktets kvalitet.

  • Genlukkelig pose er ofte mest praktisk til daglig brug.
  • Bøtte kan være nem at dosere fra, men fylder mere i skabet.
  • Stor pakke giver kun mening, hvis du bruger produktet regelmæssigt.

Vores anbefaling: Vælg emballage efter brugsmønster, ikke kun efter pakningsstørrelse. Det mindsker spild og gør produktet lettere at bruge fast.

Økologisk eller konventionel: hvad skal du vælge?

For nogle er økologi et vigtigt kriterium, mens andre primært ser på pris, renhed og anvendelighed. Begge valg findes i danske webshops, helsekostbutikker og større dagligvarebutikker.

Økologisk mærkning siger noget om produktionsform, men er ikke i sig selv garanti for, at et produkt passer bedst til dine præferencer i forhold til konsistens eller dosering.

Økologisk variant

Et økologisk produkt kan være relevant, hvis du generelt prioriterer økologiske fødevarer i hverdagen. Det er ofte et naturligt valg for forbrugere, der ønsker en ensartet indkøbslinje på tværs af kosttilskud og madvarer.

Konventionel variant

Et konventionelt produkt kan være et fornuftigt valg, hvis fokus er enkel ingrediensliste, god brugervenlighed og et bredere udvalg. I praksis vil mange opleve, at den konkrete produktkvalitet er vigtigere end selve kategorien.

KriteriumØkologiskKonventionel
ProduktionsformMed økologisk certificeringUden økologisk certificering
UdvalgOfte lidt smallereOfte bredt
ValggrundlagRelevant ved fokus på økologiRelevant ved fokus på funktion og udvalg

Værd at vide: Hvis du er i tvivl, så prioritér først den variant, du realistisk vil bruge regelmæssigt. Konsistens og anvendelighed er ofte afgørende i længden.

Tjek doseringsvejledning og dansk mærkning

Et godt produkt bør have tydelig vejledning om mængde, anvendelse og opbevaring. Det er særligt vigtigt ved fibre, fordi for høj startdosis kan opleves som upraktisk for nogle brugere.

På det danske marked er det en fordel, når mærkningen er let at forstå, og når producenten tydeligt angiver portionsforslag og kontaktoplysninger.

  • Se efter klar angivelse af portionsstørrelse.
  • Vurdér om vejledningen beskriver indtag sammen med væske.
  • Tjek om mærkningen er på dansk eller let forståelig for danske forbrugere.

Konkret tip: Vælg et produkt med konkret og enkel doseringsvejledning. Det gør det nemmere at bruge korrekt fra første dag.

Tænk over, hvordan du faktisk vil bruge produktet

Det bedste valg afhænger ofte mere af anvendelsen end af markedsføringen. Hvis du vil bruge loppefrøskaller i bagning, kan du have andre krav end en person, der primært vil røre dem ud i vand.

Derfor er det nyttigt at tage udgangspunkt i din egen rutine frem for at vælge den mest omtalte variant.

  • Til morgenmad: finere produkter er ofte lettere at blande i skyr eller yoghurt.
  • Til drikke: vælg en variant, der ikke klumper for hurtigt.
  • Til glutenfri bagning: kig efter produkter, som andre brugere beskriver som stabile i opskrifter.

Praktisk råd: Køb gerne en mindre pakke første gang. Det er den enkleste måde at finde ud af, om produktet passer til dine vaner i køkkenet.

Infografik: sådan vælger du den rigtige loppefrøskaller

Sådan får du mest ud af loppefroskaller

Loppefroskaller kan være en enkel måde at øge det daglige fiberindtag på, men udbyttet afhænger i høj grad af, hvordan du bruger dem i praksis. Nedenfor finder du konkrete anvendelser og rutiner, der kan gøre dem lettere at få ind i hverdagen.

Sådan får du mest ud af loppefrøskaller

Brug dem fast i morgenrutinen

For mange er det lettest at være konsekvent, hvis loppefroskaller indgår i et fast tidspunkt på dagen. Morgenmaden er ofte det mest stabile valg, fordi vanen er nem at gentage.

  • Rør dem i et glas vand og drik med det samme.
  • Bland dem i yoghurt, skyr eller havregrød.
  • Tilsæt dem til en smoothie med frugt og væske.
  • Drik ekstra vand bagefter.

Et konkret tip er at starte med en lille mængde og først øge gradvist, så kroppen får tid til at vænne sig til det højere fiberindtag.

Tilpas brugen til træning og fysisk aktivitet

Hvis du træner regelmæssigt, kan timing have betydning for, hvor behageligt loppefroskaller fungerer i hverdagen. Mange foretrækker at undgå større mængder lige før træning.

  • Tag dem 2-3 timer før træning, hvis du vil undgå en tung fornemmelse i maven.
  • Alternativt kan du bruge dem efter træning sammen med et måltid.
  • Sørg for at få væske nok resten af dagen.
  • Test din rutine på almindelige træningsdage, før du bruger den op til længere pas eller konkurrencer.

Et praktisk tip er at undgå at eksperimentere med nye mængder på dage med hård træning, lange løbeture eller kamp.

Gør dem nemme at have med på rejse

På rejser ændrer både kost, væskeindtag og døgnrytme sig ofte. Her kan en enkel og transportvenlig løsning være en fordel, hvis du vil holde fast i dine vaner.

  • Pak små portioner hjemmefra i tætsluttende beholdere eller poser.
  • Medbring en drikkedunk, så du nemt kan blande dem op.
  • Brug dem sammen med morgenmad på hotel eller i lufthavn.
  • Husk især væske på flyrejser og varme destinationer.

Et konkret tip er at have én dagsportion i håndbagagen, så du ikke er afhængig af at finde et bestemt produkt undervejs.

Få mere ud af budgettet i hverdagen

Loppefroskaller bruges ofte i små mængder ad gangen, og derfor kan økonomien forbedres ved at tænke i portioner frem for kun pakkepris. Det giver et mere retvisende billede af forbruget over tid.

Praktisk valgFordel i hverdagenHvad du bør være opmærksom på
Større pakningKan give lavere pris pr. portionKræver tør og tæt opbevaring
Mindre pakningNem at teste og have medKan være dyrere pr. portion
Fast daglig rutineMindre spild og bedre overblikKræver at du måler mængden ensartet

Et godt tip er at beregne, hvor mange dage en pakke rækker til ved din faktiske daglige mængde, før du vurderer om den er økonomisk fornuftig.

Brug dem i madlavning, hvis du ikke bryder dig om konsistensen i vand

Nogle synes, at loppefroskaller er lettere at bruge i mad end som et glas opblandet fiber. Det kan gøre vanen mere holdbar på længere sigt.

  • Tilsæt en lille mængde i grød eller overnight oats.
  • Bland dem i smoothies, hvor konsistensen skjules bedre.
  • Brug dem i bagning, hvor de kan indgå som en funktionel ingrediens.
  • Rør dem i skyr med bær, hvis du vil have en enkel løsning.

Et konkret tip er at blande dem hurtigt og spise eller drikke med det samme, da konsistensen ellers kan blive markant tykkere efter kort tid.

Vær opmærksom på væske og timing i en travl hverdag

Det praktiske udbytte afhænger ikke kun af selve produktet, men også af om du husker væske og vælger et tidspunkt, der passer til din dag. En god rutine er ofte mere værd end en ambitiøs plan, der ikke bliver fulgt.

  • Placér produktet synligt ved morgenmad eller kaffemaskine.
  • Kombinér det med et fast måltid i stedet for at tage det tilfældigt.
  • Hav altid vand i nærheden, når du bruger det.
  • Undgå at tage det på tidspunkter, hvor du ved, at du springer væske over.

Et enkelt tip er at koble loppefroskaller til en eksisterende vane, for eksempel morgenmad eller frokost, så det bliver lettere at huske dag efter dag.

Tænk over dette før du køber loppefroskaller

Loppefroskaller bruges ofte som kilde til opløselige fibre og kan for nogle være et praktisk supplement til kosten. Inden køb er det dog værd at se nærmere på kvalitet, dosering, anvendelse og eventuelle forholdsregler. Forskelle i formalingsgrad, renhed og deklaration kan have betydning for både brugervenlighed og tolerabilitet.

Tænk over dette før du køber loppefrøskaller

Væskeindtag er ikke en detalje

Loppefroskaller binder væske og danner en gel-lignende masse. Derfor er det vigtigt at følge anvisningen og indtage dem med rigeligt væske, da utilstrækkeligt væskeindtag kan give ubehag og i nogle tilfælde forværre forstoppelse.

  • Følg altid producentens doseringsvejledning.
  • Tag produktet med et stort glas vand eller anden væske.
  • Vær særligt opmærksom, hvis du generelt drikker for lidt i løbet af dagen.
  • Start ikke med store mængder fra første dag.

Risikoen håndteres typisk bedst ved at begynde forsigtigt, drikke tilstrækkeligt og justere mængden gradvist efter behov og tolerance.

For hurtig optrapning kan give mavegener

Selv om fibre kan være relevante for fordøjelsen, kan en pludselig stigning i fiberindtaget give oppustethed, luft i maven eller ændret afføringsmønster. Det gælder især, hvis kosten i forvejen er fiberfattig.

  1. Begynd med en lav dosis.
  2. Øg først mængden efter nogle dage, hvis produktet tåles godt.
  3. Vurder samtidig dit samlede fiberindtag fra kosten.
  4. Reducer dosis igen, hvis du oplever vedvarende ubehag.

En langsom optrapning er som regel den mest skånsomme måde at bruge loppefroskaller på, især i de første uger.

Der kan være forskel på hele skaller, pulver og blandingsprodukter

Produkter med loppefroskaller er ikke nødvendigvis ens. Nogle består af rene skaller, mens andre er finmalede eller kombineret med sødemidler, aromaer eller andre fibre. Det kan påvirke både konsistens, anvendelse og hvor let produktet er at dosere.

Renhed og indhold

Et kort og tydeligt ingrediensfelt gør det lettere at vurdere, hvad du faktisk køber. Hvis du ønsker et enkelt produkt, kan det være en fordel at vælge en variant uden unødige tilsætninger.

ForholdDet er værd at kigge efter
IngredienslisteOm produktet indeholder 100 % loppefroskaller eller ekstra ingredienser
TilsætningsstofferSødemidler, aroma, farvestoffer eller fyldstoffer
FiberangivelseOm næringsdeklarationen tydeligt oplyser fiberindhold pr. portion

Formalingsgrad og brug

Formalingsgraden kan have betydning for, hvordan produktet opfører sig i væske og mad. Finere pulver kan være lettere at blande ud, mens hele skaller ofte giver en anden tekstur.

  • Hele skaller kan give mere struktur i fx yoghurt eller grød.
  • Finmalet pulver kan være lettere at røre ud i væske.
  • Blandingsprodukter kan være mere smagstilpassede, men mindre enkle i sammensætning.

Risikoen for fejlkøb mindskes, hvis du sammenholder ingrediensliste, deklaration og den anvendelse, du ønsker i hverdagen.

Timing kan være relevant, hvis du tager medicin eller kosttilskud

Fibre som loppefroskaller kan påvirke, hvor hurtigt andre stoffer passerer gennem mave-tarm-systemet. Derfor anbefales det ofte at holde afstand til medicin eller visse kosttilskud, så de ikke tages samtidig.

  • Læs produktets anvisninger om afstand til medicin.
  • Vær ekstra opmærksom ved fast medicinering.
  • Tal med læge eller apotek, hvis du er i tvivl om timing.
  • Det samme kan være relevant for enkelte mineraltilskud.

Det håndteres som regel ved at planlægge indtaget på et andet tidspunkt af dagen og søge faglig rådgivning ved usikkerhed.

Ikke alle bør bruge loppefroskaller uden at spørge først

Selv om loppefroskaller ofte bruges bredt, kan der være situationer, hvor ekstra forsigtighed er relevant. Det gælder blandt andet ved synkebesvær, visse mave-tarm-problemer eller hvis du tidligere har reageret dårligt på fibertilskud.

SituationHvorfor det kræver opmærksomhed
SynkebesværProduktet udvider sig i kontakt med væske og bør anvendes korrekt
Eksisterende mave-tarm-symptomerEkstra fibre kan i nogle tilfælde forværre ubehag
Fast medicineringTiming kan have betydning for samtidig brug
Tidligere overfølsomhedDet kan være relevant at vælge med omtanke eller undlade brug

Hvis du har en relevant helbredstilstand eller er i tvivl, er den mest forsigtige løsning at afklare brugen med læge eller apotek, før du går i gang.

Deklaration og portionsstørrelse kan være svære at sammenligne

To produkter kan se ens ud, men være forskellige i anbefalet portionsstørrelse, antal portioner og tydelighed i mærkningen. Det kan gøre det vanskeligt at vurdere, hvad du reelt får pr. dosis.

  • Se efter fiberindhold pr. anbefalet daglig portion.
  • Tjek om måleske medfølger, eller om doseringen angives i teskeer/spiseskeer.
  • Vurder hvor mange portioner emballagen indeholder.
  • Undersøg om brugsanvisningen er konkret og let at følge.

Du håndterer denne risiko bedst ved at sammenligne produkter på samme grundlag: pr. portion, pr. dagsdosis og ud fra en tydelig ingrediens- og næringsdeklaration.

FAQ om loppefroskaller

Loppefroskaller er skaller fra frøet fra planten Plantago ovata. De bruges som en kilde til opløselige fibre, der kan binde væske i tarmen.
Loppefroskaller røres typisk ud i vand, juice eller drysses på yoghurt eller grød. De bør indtages med det samme efter opblanding, fordi de hurtigt suger væske.
Det afhænger af formålet og hvad der passer ind i din hverdag. Nogle foretrækker dem om morgenen, mens andre tager dem til et måltid eller senere på dagen.
Loppefroskaller er den ydre skal fra frøet, mens loppefrø er hele frøet. Skallerne indeholder en høj andel fibre og bruges derfor ofte i kosttilskud og bagning.
For mange kan loppefroskaller bruges dagligt som en del af kosten, hvis de tåles godt. Det forudsætter normalt, at man starter forsigtigt og får nok væske.
Nogle oplever oppustethed, luft i maven eller ubehag, især hvis de starter med for stor mængde. Derfor vælger mange at øge indtaget gradvist.
Det er relevant at se på renhed, ingrediensliste, finhedsgrad og om produktet indeholder tilsætningsstoffer. Nogle foretrækker et produkt uden smag, sødemidler eller unødige fyldstoffer.
HUSK er et varemærke, mens loppefroskaller er selve ingrediensen. Et produkt med HUSK indeholder typisk loppefroskaller, men der findes også andre mærker med samme type fiber.
Loppefroskaller er ikke nødvendigvis det rigtige valg for alle. Personer med synkebesvær, visse tarmsygdomme eller mistanke om forsnævring i tarmen bør være ekstra forsigtige.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af loppefroskaller.

  • Lægehåndbogen — Forstoppelse hos voksne: Klinisk vejledning fra Lægehåndbogen på sundhed.dk om forstoppelse — anbefaler eksplicit psyllium/ispaghula (loppefrøskaller) som førstevalg. Læs mere her.
  • EFSA Journal – Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to psyllium seed husk and maintenance of normal blood cholesterol concentrations: Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet vurderer, at der er tilstrækkelig dokumentation for en sammenhæng mellem indtag af psylliumfrøskaller og vedligeholdelse af normale kolesterolniveauer i blodet, når produktet anvendes under de angivne betingelser. Læs mere her.
  • EFSA Journal – Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to psyllium and maintenance of normal defecation: EFSA har også vurderet dokumentationen for psylliums rolle i forhold til normal tarmfunktion og konkluderer, at der er en årsagssammenhæng mellem psylliumfrøskaller og vedligeholdelse af normal afføring, især på grund af fibrenes vandbindende egenskaber. Læs mere her.
  • PubMed – Pal S, Khossousi A, Binns C, Dhaliwal S, Ellis V. The effects of 12-week psyllium fibre supplementation or healthy diet on blood pressure and arterial stiffness in overweight and obese individuals: Dette randomiserede studie tyder på, at psylliumtilskud over 12 uger kan have en moderat gunstig effekt på enkelte kardiometaboliske markører hos overvægtige voksne, men resultaterne bør ses i sammenhæng med den samlede kost og livsstil. Læs mere her.
  • PubMed – Meta-analysis of the effect of psyllium fiber on LDL cholesterol: Samlede analyser af kliniske studier peger på, at psylliumfibre kan bidrage til en reduktion i LDL-kolesterol hos nogle personer, særligt som supplement til kostændringer. Effekten er typisk moderat og afhænger af dosis, varighed og udgangspunkt. Læs mere her.

Opsummering

Denne test dækker 5 udvalgte produkter inden for loppefrøskaller, vurderet på indhold, dosering, prisforhold og praktisk anvendelse.

Holistic Loppefrøskaller placerer sig øverst i vores samlede vurdering som vores topvalg, primært fordi produktet leverer en god kombination af dokumenteret indhold, rimelig pris og gennemsigtig deklaration. Der findes dog gode alternativer både i premium- og budgetklassen, og det bedste valg for dig afhænger af dine personlige behov og dit budget.

Vi opdaterer løbende denne side, når nye produkter kommer til eller eksisterende ændrer sig. Du er altid velkommen til at vende tilbage for den seneste vurdering.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Line Kragelund · Opdateret 3. maj 2026

Er loppefrøskaller veganske?

Line Kragelund (Ekspert)

Loppefrøskaller er plantebaserede og vil typisk passe til både vegetarisk og vegansk kost, men tjek altid etiketten. Vores førstevalg, Holistic Loppefroskaller, angiver kun lette psylliumskaller (Plantago ovata) og er et pulver uden kapsel. Ved kapsler bør du især se efter gelatine, HPMC-kapsler, soja, sødestoffer, antiklumpningsmidler og eventuelle spor af allergener.

Hvordan opbevarer jeg loppefrøskaller bedst?

Line Kragelund (Ekspert)

Opbevar loppefrøskaller tørt, tæt lukket og væk fra varme, damp og direkte sollys. Brug en ren, tør ske, så pulveret ikke klumper. Holdbarheden afhænger af produktets datomærkning. En god rutine er at tage 1-2 tsk i 200 ml kold væske på samme tidspunkt dagligt, og først øge til 1-3 gange om dagen, hvis det passer dig.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Healthwell, Med24, Helsegrossisten og Core Nutrition.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.