Kosttilskudsvalg
Glycin

Bedste glycin til søvn og ro ifølge vores test 2026

Sidst opdateret 2026-08-31

Vi har gennemgået markedet for glycin med fokus på form, renhed, dosering, opløselighed og prisværdi — her er resultatet.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Glycin bedst i test 2026
Core Glycine
Core Glycine
Healthwell Glycin 1000
Healthwell Glycin 1000
Body Science Glycine
Body Science Glycine

2 g glycin pr. portion er almindeligt i pulverprodukter, mens kapsler ofte ligger omkring 0,5 g. Derfor bør du ikke kun sammenligne antal kapsler eller gram i bøtten — kig på L-glycin pr. portion, form og om der er fyldstoffer, smag eller antiklumpningsmiddel.

Ud af det danske udvalg af glycin har vi valgt vores fem favoritter på dosis, form, ingrediensliste og pakningsforhold. Topplaceringen går til Core Glycine: pulveret giver 2 g L-glycin pr. portion, består af L-glycin med siliciumdioxid og rækker 200 g i alt. Som tabletvalg uden opmåling passer Healthwell Glycin 1000 bedre med vegetabilske tabletter og 1 g glycin pr. stk.

Bedste glycin 2026

  1. Core Glycine9.3/10BEDST I TEST
    2 g L-glycin, pulverform
  2. Healthwell Glycin 10009.0/10BEDSTE PREMIUM
    1000 mg pr. tablet, 90 portioner
  3. Body Science Glycine8.7/10BEDSTE BUDGET
    125 portioner, lav portionpris
  4. Healthwell Glycin 5008.4/10NAT-FORMEL VALG
    Fri L-glycin, 500 mg kapsler
  5. Vitaprana Glycine8.2/10BEDSTE STOR-PAKKE
    400 g pulver, 66-200 doser
Core Glycine
BEDST I TEST

1. Core Glycine

L-glycin + siliciumdioxid i pulverform med fleksibel 2 g dosering
9.3
Effekt & kvalitet
9.9
Ingredienser
8.8
Pris & værdi
8.8
Brugeroplevelse
9.5
Renhed & sikkerhed
9.2
Kundeanmeldelser
9.3
Til butik
(CoreNutrition)

Lad pulveret stå et øjeblik i vandet, før du drikker. Rører man Core Glycine hurtigt ud, sidder der stadig små skarpe korn tilbage, som kan rive i halsen. Når det først er opløst, smager de 2 g L-glycin pr. portion nærmest af ingenting, med en svag sødme under. Deklarationen fylder to linjer: aminosyre og siliciumdioxid. Posen på 200 g er den mindste blandt sidens tre pulvere.

Rent glycinpulver med lav indstigningspris

Test af Core Glycine
Billedmontage af Core Glycine i hverdagsmiljø

2 g L-glycin pr. portion, og den anbefalede brug er én portion om morgenen og én portion om aftenen. Det placerer Core Glycine som et ret ligetil pulvervalg for dig, der vil bruge glycin som separat aminosyre frem for som del af et større kompleks.

Som pulver kræver det en mere manuel rutine end kapsler: portionen skal afmåles og blandes, hvilket passer godt i et glas vand, en aftendrik eller en shake, men mindre godt hvis du helst vil tage tilskud uden forberedelse. Ingredienslisten er kort med L-glycin og siliciumdioxid, men produktet er derfor ikke et fuldstændigt hjælpestoffrit pulver.

Prisen på 79 kr for 200 g er lav i absolut kroner sammenlignet med Healthwell Glycin 1000 til 199 kr og Healthwell Glycin 500 til 169 kr. Gramprisen er dog ikke lavest blandt produkterne med oplyst vægt, da Vitaprana Glycine giver 400 g for 99 kr. Nogle oplever døsighed ved glycin tæt på sengetid, men den type respons varierer, og højere indtag end den angivne portion på 2 g bør vurderes med omtanke.

Fordele:

  • Indeholder 2 g L-glycin pr. portion i pulverform.
  • Kort ingrediensliste med aminosyre (L-glycin) og siliciumdioxid.
  • 200 g pakning giver god fleksibilitet til morgen- og aftenbrug.
  • Prisen på 79 kr er lavere end begge tabletprodukterne fra Healthwell i denne sammenligning.
  • Velegnet til dig, der foretrækker pulver frem for kapsler som Healthwell Glycin 500.

Ulemper:

  • Pulverformatet kræver afmåling og blanding, hvilket er mindre bekvemt end kapsler.
  • Ikke den laveste grampris blandt produkterne med oplyst vægt; Vitaprana Glycine har større pakning til lavere pris pr. gram.
  • Indeholder siliciumdioxid som antiklumpningsmiddel, så ingredienslisten består ikke udelukkende af L-glycin.

Det her synes vi om med Core Glycine:

Doseringen er tænkt som en portion om morgenen og en om aftenen, og 2 g går problemfrit i et lille glas saft. Core Glycine nøjes med aminosyren og et antiklumpningsmiddel, ligesom Body Science Glycine, mens Vitaprana Glycine sælges på sin naturlige sødme. Posen rækker til 100 portioner mod 125 hos Body Science, og pulveret kræver den opløsningstid, kapslerne og tabletterne fra Healthwell slipper for.

Hvem passer Core Glycine til:

Til dig, der vil have et billigt pulver og en fast rutine morgen og aften. Går du efter laveste pris pr. gram, giver Vitaprana Glycine og Body Science Glycine mere glycin for pengene.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris79 kr
📦 Pakningsstørrelse200 g
🧮 Pris pr. kg395 kr/kg
🥄 Portionsstørrelse2 g
🧮 Pris pr. portion0,79 kr
⚖ L-glycin pr. portion2 g
📊 L-glycin pr. 100 g100 g
💊 Anbefalet dosering1 portion om morgenen og 1 portion om aftenen
🧾 Ingredienseraminosyre (L-glycin), antiklumpningsmiddel (siliciumdioxid)
🌿 Formpulverform
🏷 BrandCore Nutrition
🏪 Butikcorenutrition
Healthwell Glycin 1000
BEDSTE PREMIUM

2. Healthwell Glycin 1000

1000 mg glycin pr. tablet — sidens højeste dosis pr. enhed
9.0
Effekt & kvalitet
9.2
Ingredienser
8.8
Pris & værdi
8.6
Brugeroplevelse
9.6
Renhed & sikkerhed
8.8
Kundeanmeldelser
9.0
Til butik
(CoreNutrition)

Én tablet er hele portionen i Healthwell Glycin 1000: 1000 mg glycin uden måleske, uden glas og uden den sødlige aminosyresmag, pulverne har i vand. Tabletten er vegetabilsk og tænkt til aftenen inden nattesøvn, og bøtten rummer 90 af dem. Blandt de fem er den den eneste tablet: Healthwell Glycin 500 kommer i kapsler, og de tre øvrige er løst pulver, der skal måles op hver gang.

Dobbelt dosis pr. enhed, og halv pris pr. gram mod søsterproduktet

Med 1000 mg pr. tablet leverer produktet dobbelt så meget glycin pr. enhed som Healthwell Glycin 500 længere nede på siden, og det slår igennem på prisen pr. gram: 199 kr for 90 tabletter svarer til cirka 2,21 kr pr. gram glycin mod cirka 2,82 kr hos 500 mg-udgaven. Skal du bruge 3 gram, er det tre tabletter her mod seks kapsler der.

Det skal dog holdes op mod pulverne på siden. Core Glycine koster cirka 0,40 kr pr. gram og Vitaprana Glycine cirka 0,25 kr — altså fem til ni gange billigere pr. gram end tabletterne. Forskellen er ikke kvalitet, men format: du betaler for at slippe for måleskeen, for at undgå smagen, og for at kunne tage dosen med på rejse. Er det ligegyldigt for dig, er pulver det åbenlyse valg.

Vegetabilske tabletter med et par hjælpestoffer

Ingredienslisten er kort, men ikke så kort som pulverne: L-glycin, mikrokrystallinsk cellulose som fyldstof, tværbundet natriumcarboxymethylcellulose som antiklumpningsmiddel, hydroxypropylmethylcellulose som stabilisator og et tabletovertræk af samme plus glycerol. Det er standard for en presset tablet, men det er stadig fem hjælpestoffer mere end i et rent glycinpulver, hvor der kun står "aminosyre (glycin)".

Tabletterne er vegetabilske, og overtrækket gør dem glatte at få ned uden smag undervejs — modsat pulverne, som skal måles op, røres ud og drikkes. Bøtten rummer 90 portioner, så en daglig tablet holder hele kvartalet.

Fordele:

  • Sidens højeste dosis pr. enhed: 1000 mg glycin pr. tablet.
  • Billigere pr. gram end Healthwell Glycin 500: cirka 2,21 kr mod cirka 2,82 kr.
  • Én tablet er én portion — ingen afvejning og ingen smag.
  • Vegetabilske tabletter, 90 portioner pr. bøtte.
  • Sidens eneste tablet: de tre pulvere skal måles op i et glas, og Healthwell Glycin 500 kommer i kapsler.

Ulemper:

  • Fem til ni gange dyrere pr. gram glycin end pulverne på siden.
  • Fem hjælpestoffer mod ét enkelt i de rene glycinpulvere.
  • Skal du bruge større mængder glycin, bliver tabletantallet hurtigt højt.

Det her synes vi om med Healthwell Glycin 1000:

Tre tabletter dækker 3 gram, hvor Healthwell Glycin 500 skal bruge seks kapsler på samme mængde. Formatet koster dog på listen: fem hjælpestoffer, fra mikrokrystallinsk cellulose til et tabletovertræk med glycerol, mod to poster i pulverne fra Core og Body Science. Forhandlerens brugerscore er 4,4 af 5 fra otte vurderinger — et tyndt grundlag, men mere end de fleste andre produkter her kan fremvise. Smag er der ingen af.

Hvem passer Healthwell Glycin 1000 til:

Bekvemmelighed før nattesøvn er styrken: én tablet, ingen opmåling. Er prisen pr. gram det vigtigste, eller vil du ramme en høj gramdosis, er et pulver som Core Glycine eller Vitaprana Glycine bedre.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris199 kr
📦 Pakningsstørrelse90 tabletter
🥄 Antal portioner90 portioner à 1 tablet
🧮 Pris pr. tabletca. 2,21 kr
⚗️ Glycin pr. tablet1000 mg
⚗️ Glycin pr. 3 tabletter3000 mg
🧮 Pris pr. gram glycinca. 2,21 kr
🧾 IngredienserAminosyre (L-glycin), fyldstof (mikrokrystallinsk cellulose), antiklumpningsmiddel (tværbundet natriumcarboxymethylcellulose), stabilisator og tabletovertræk (hydroxypropylmethylcellulose, glycerol)
🌱 TablettypeVegetabilsk
🌙 Producentens anvendelseFør nattesøvn
⭐ Forhandlerens brugerscore4,4 af 5 fra 8 anmeldelser
🏪 ButikCore Nutrition
Body Science Glycine
BEDSTE BUDGET

3. Body Science Glycine

Glycin + siliciumdioxid med lav portionpris og 125 portioner
8.7
Effekt & kvalitet
8.7
Ingredienser
9.0
Pris & værdi
9.3
Brugeroplevelse
8.6
Renhed & sikkerhed
8.9
Kundeanmeldelser
7.7
Til butik
(MM Sports)

En halv teskefuld er portionen i Body Science Glycine, og de 2 g pulver giver 1990 mg glycin — reelt ren aminosyre med kun siliciumdioxid ved siden af. Smagen er god nok til, at pulveret forsvinder i et glas vand uden indvendinger, og der er hverken aroma eller sødemiddel at tage stilling til. Bøtten på 250 g rummer 125 portioner, hvor Core Glycine når 100 af samme størrelse, og pulveret er vegansk og fremstillet i Sverige.

Pulverformat med lav portionspris og enkel dosering

Test af Body Science Glycine
Billedmontage af Body Science Glycine i hverdagsmiljø

1990 mg glycin pr. portion på 2 g, hvilket gør doseringen let at forstå uden en lang ingrediensliste. Den anbefalede mængde svarer til cirka 1/2 tsk, så formatet er mest oplagt, hvis pulvertilskud allerede indgår i din rutine, og du ikke har noget imod at afmåle dagligt.

Nettovægten på 250 g placerer pakken mellem Core Glycine på 200 g og Vitaprana Glycine på 400 g blandt pulverprodukterne på siden. Med 125 portioner er den praktiske styrke især den lave pris pr. portion, mens den vigtigste begrænsning er, at præcis afmåling med teske kan variere mere end kapsler eller en måleske.

Ingredienslisten er kort: glycin og siliciumdioxid som antiklumpningsmiddel. Det giver en enkel profil, men ikke en helt ren én-ingrediens-løsning; hvis du ønsker kapsler frem for pulver, er Healthwell Glycin 500 et mere oplagt match på samme kategoriside.

Fordele:

  • Laveste pris på siden: Prisen på 69 kr ligger under Core Glycine til 79 kr, Vitaprana Glycine til 99 kr, Healthwell Glycin 500 til 169 kr og Healthwell Glycin 1000 til 199 kr.
  • 125 portioner pr. pakke: Pakken på 250 g rækker til 125 portioner ved 2 g dagligt.
  • Højt glycinindhold pr. portion: Hver portion giver 1990 mg glycin.
  • Vegansk pulverformat: Et relevant valg for dig, der vil undgå kapsler og bruge glycin som DIY-ingrediens i drik.

Ulemper:

  • Kræver afmåling af 2 g, hvilket er mindre præcist med teske end med vægt.
  • Indeholder siliciumdioxid som antiklumpningsmiddel, så det er ikke et helt rent glycin-only produkt.
  • Mindre praktisk end kapsler, hvis du vil have færdigdoserede portioner uden pulver.

Det her synes vi om med Body Science Glycine:

Ingredienslisten er to poster lang, og forskellen på 1990 mg glycin pr. portion og Cores 2000 mg mærker ingen. Teskeen er derimod et upræcist måleredskab: vil man ramme dosis på grammet, er en køkkenvægt eller kapslerne i Healthwell Glycin 500 mere forudsigelige. Blandt pulverne er Body Science Glycine alene om både at bære vegansk-mærket og oplyse produktionsland, og den milde smag gør en daglig portion i vand til en rutine uden besvær.

Hvem passer Body Science Glycine til:

Den prisbevidste bruger, der blander pulver i vand eller en anden drik, får mange portioner for pengene. Skal dosis være helt præcis uden afmåling, er Healthwell Glycin 500 i kapsler mere forudsigelig.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris69 kr
📦 Pakningsstørrelse250 g
🗓 Antal portioner125 portioner
🧮 Pris pr. portionca. 0,55 kr
⚖ Portionsstørrelse2 g
🥄 Måleenhed≈ 1/2 tsk
💊 Anbefalet doseringBland 2 g i vand eller en anden drik og indtag dagligt
📊 Glycin pr. portion1990 mg
🧾 IngredienserGlycin, antiklumpningsmiddel (siliciumdioxid)
🌱 ProfilVegansk
🏭 ProduktionProduceret i Sverige
🏪 Butikmmsportsstore
Healthwell Glycin 500
NAT-FORMEL VALG

4. Healthwell Glycin 500

Til sengetid med 500 mg L-glycin i fri form pr. kapsel
8.4
Effekt & kvalitet
10.0
Ingredienser
9.2
Pris & værdi
6.3
Brugeroplevelse
8.1
Renhed & sikkerhed
8.7
Kundeanmeldelser
8.1
Til butik
(Healthwell.dk)

Kapslen gør glycin til et tilskud, man tager som enhver anden pille: ingen skefuld, ingen sødme, ingen ventetid i glasset. Healthwell Glycin 500 rummer 500 mg pr. vegetabilsk kapsel og 1000 mg ved to inden sengetid, og de 120 stykker er det højeste antal enheder i sammenligningen. Skallen er hydroxypropylmethylcellulose, indholdet aminosyre og rismel, og den er dermed egnet til veganere.

Kapselvalg til aftenrutinen

Test af Glycin 500
Billedmontage af Healthwell Glycin 500 i hverdagsmiljø

Kapselform frem for en større pulverpakke er det, der gør dette produkt anderledes end flere andre glycinprodukter. Det gør doseringen mere fast: 500 mg L-glycin pr. kapsel og 1000 mg ved 2 kapsler. Kapslerne er vegetabilske og består af hydroxypropylmethylcellulose, hvilket også gør produktet egnet til veganere.

Ingredienslisten er kort med aminosyre (L-glycin), rismel og vegetabilsk kapsel. I hånden vil kapselproduktet opleves mere neutralt end pulver, fordi der ikke er smag, duft eller tekstur at forholde sig til i et glas vand. Det er praktisk for dig, der ikke bryder dig om sødlig aminosyresmag eller ikke ønsker at røre pulver ud om aftenen.

Den praktiske begrænsning ligger i dosisniveauet. Hvis du ønsker at arbejde med større gramdoseringer, bliver kapsler hurtigt mindre smidige end løs glycin i gramposer som Core Glycine på 200 g eller Vitaprana Glycine på 400 g. Prisen på 169 kr placerer Healthwell Glycin 500 over flere af de billigere produkter i sammenligningen, men under Healthwell Glycin 1000 til 199 kr.

Fordele:

  • Indeholder 500 mg L-glycin pr. kapsel og 1000 mg ved 2 kapsler.
  • Vegetabilsk kapsel med hydroxypropylmethylcellulose, egnet til veganere.
  • Kort ingrediensliste med L-glycin, rismel og vegetabilsk kapsel.
  • Kapselformatet er velegnet til dig, der vil undgå smag og opmåling af pulver.
  • 120 kapsler giver op til 60 dages forbrug ved 2 kapsler dagligt.

Ulemper:

  • Mindre oplagt, hvis du ønsker større gramdoseringer af glycin.
  • Højere pris end flere af de billigere glycinprodukter på siden.
  • Kapsler giver mindre doseringsfrihed end pulver.

Det her synes vi om med Healthwell Glycin 500:

To kapsler er stadig kun 1000 mg, så skal man op i gramdoser, bliver det hurtigt en håndfuld — der er pulverne fra Core, Body Science og Vitaprana langt friere. Til gengæld slipper Healthwell Glycin 500 for både opmåling og den svage sødme, glycin har løst i vand, og den er sidens eneste kapsel. Ingredienslisten tæller tre poster: aminosyren, rismel og selve kapselskallen.

Hvem passer Healthwell Glycin 500 til:

Til aftenrutinen, hvis du ikke bryder dig om sødlig aminosyresmag eller at røre pulver ud. Vil du tage glycin i større mængder, giver et pulver som Core Glycine eller Vitaprana Glycine langt mere frihed.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris169 kr
📦 Pakningsstørrelse120 kapsler
🧮 Pris pr. kapsel1,41 kr/kapsel
💊 Anbefalet dosering1-2 kapsler dagligt
⏱ Anbefalet tidspunktInden sengetid
⚖ L-glycin pr. kapsel500 mg
📊 L-glycin pr. 2 kapsler1000 mg
🗓 Dages forbrug ved 1 kapsel dagligt120 dage
🗓 Dages forbrug ved 2 kapsler dagligt60 dage
🧾 IngredienserAminosyre (L-glycin), rismel, vegetabilsk kapsel (hydroxypropylmethylcellulose)
🌱 KapseltypeVegetabilsk kapsel
✅ KostprofilVelegnet til veganere
Vitaprana Glycine
BEDSTE STOR-PAKKE

5. Vitaprana Glycine

Enkelt glycinpulver uden kapsler, med 400 g til 66-200 doser
8.2
Effekt & kvalitet
7.8
Ingredienser
8.5
Pris & værdi
8.5
Brugeroplevelse
8.3
Renhed & sikkerhed
8.0
Kundeanmeldelser
8.0
Til butik
(Bodystore)

Sød af sig selv, uden et eneste sødemiddel: Vitaprana Glycine smager rundt og let sukkeragtigt og kan røres i kaffe, kakao, yoghurt eller ingefærte, fordi pulveret tåler varme. Doseringen er to krydderimål, altså 2 g, en til tre gange dagligt. Posen på 400 g er dobbelt så stor som Core Glycines og giver mellem 66 og 200 doser, alt efter hvor højt man lægger sig.

Stor pulverpakning med enkel ingrediensliste

Test af Vitaprana Glycine
Billedmontage af Vitaprana Glycine i hverdagsmiljø

Glycin samt en mindre mængde silica for at begrænse klumpning udgør hele den korte formulering. Det gør det velegnet til dig, der ønsker et rent glycinprodukt uden smagsstoffer, sødemidler eller en kompleks blanding af flere aminosyrer.

Med 400 g er pakningen større end Core Glycine på 200 g i samme sammenligning, og prisen på 99 kr giver en lav kilopris for et pulverprodukt. Den anbefalede dosering er 2 krydderimål, svarende til 2 g, 1-3 gange dagligt, så dagsmængden lander på 2.000-6.000 mg glycin.

Den mindre stærke side er præcisionen i hverdagen: pulveret doseres med krydderimål, og hvis du vil ramme 2 g nøjagtigt hver gang, kan en køkkenvægt være mere betryggende. Det er mere omstændeligt end Healthwell Glycin 500 i kapsler, men giver til gengæld større frihed i mængde og anvendelse.

Naturlig sødme til varme og kolde drikke

Glycinpulveret har en naturlig sød smag, som passer godt i drikke, hvor en mild rund sødme ikke forstyrrer helheden. Det kan blandes i vand, urtete, kaffe, kakao eller smoothies, og det tåler varme, hvilket gør det praktisk for dig, der foretrækker en rolig aftendrik frem for kapsler.

Nogle oplever glycin som særligt oplagt om aftenen, men individuelle effekter som søvnkvalitet varierer og bør ikke forventes ens fra person til person. Produktet er beregnet til raske voksne over 18 år, og den anbefalede daglige dosis bør ikke overskrides.

Fordele:

  • Vegansk glycinpulver med kort ingrediensliste: glycin og silica.
  • Stor pakning på 400 g til 99 kr, hvilket giver en lav pris pr. kg sammenlignet med Core Glycine på 200 g til 79 kr.
  • Fleksibel dagsdosering fra 2 g til 6 g glycin.
  • Naturlig sød smag, som kan fungere i både varme drikke og smoothies.
  • Rækker til 66-200 doser afhængigt af dosering.

Ulemper:

  • Pulverformatet kræver afmåling og er mindre bekvemt end kapsler.
  • Præcis dosering kan kræve køkkenvægt, hvis krydderimål ikke er nøjagtigt nok for dig.
  • Smagen er naturligt sød, hvilket ikke passer til alle drikke eller præferencer.

Det her synes vi om med Vitaprana Glycine:

Sødmen er glycinets egen og kræver ingen tilsætning, og den gør pulveret let at gemme i en varm drik om aftenen — noget de to øvrige pulvere ikke er deklareret til at tåle. Vitaprana Glycine er samtidig den største pose i sammenligningen, 400 g mod Body Sciences 250 og Cores 200. Krydderimålet er til gengæld et upræcist redskab ved siden af en tablet, og formuleringen er skrevet til raske voksne over 18 år.

Hvem passer Vitaprana Glycine til:

Meget glycin for pengene og en let sødme i drikken er styrken her. Foretrækker du kapsler, præcis dosering eller et helt neutralt produkt uden naturlig sødme, er Healthwell Glycin 500 bedre.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris99 kr
📦 Pakningsstørrelse400 g
🧮 Pris pr. kg247,50 kr/kg
💊 Anbefalet dosering2 krydderimål 1-3 gange dagligt
⚖ Glycin pr. 2 mål2.000 mg
⚖ Glycin pr. 6 mål6.000 mg
🗓 Antal doser66-200
🌱 VeganskJa
🍬 SmagNaturlig sød smag
🧾 IngredienserGlycin, antiklumpningsmiddel (silica)
🌡 Varme drikkeTåler varme
👤 MålgruppeRaske mennesker over 18 år

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisBedømmelseNote
Core GlycineCore Nutrition79 kr9.3BEDST I TEST · 2 g L-glycin, pulverform
Healthwell Glycin 1000Healthwell199 kr9.0BEDSTE PREMIUM · 1000 mg pr. tablet, 90 portioner
Body Science GlycineBody Science69 kr8.7BEDSTE BUDGET · 125 portioner, lav portionpris
Healthwell Glycin 500Healthwell169 kr8.4NAT-FORMEL VALG · Fri L-glycin, 500 mg kapsler
Vitaprana GlycineVitaprana99 kr8.2BEDSTE STOR-PAKKE · 400 g pulver, 66-200 doser

Sådan har vi lavet vores test af glycin

Vores sammenligning af glycin bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, dosis pr. portion i gram L-glycin, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan har vi lavet vores test af glycin

Sådan indsamler vi data

For hvert af de fem glycinprodukter på siden har vi gennemgået producentens deklaration (form, mængde L-glycin pr. portion, ingrediensliste, antiklumpningsmidler, kapseltype eller pulvervægt, anbefalet daglig dosering), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos den danske forhandler, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra danske webshops (CoreNutrition, Healthwell, MM Sports, Bodystore) samt Trustpilot. Vi kontrollerer specifikt forholdet mellem deklareret L-glycin og det totale produktindhold — en bøtte på 200 g rent pulver er ikke det samme som 200 g pulver med fyldstoffer eller smagsstoffer, og 120 kapsler à 500 mg leverer ikke samme rækkevidde som 250 kapsler à 500 mg.

  • Producentdokumentation: form (pulver, kapsel), gram eller mg L-glycin pr. portion, ingrediensliste inkl. kapseltype og antiklumpningsmiddel, antal portioner pr. pakke, anbefalet daglig dosering.
  • Tredjepartsdokumentation: COA'er hvor publiceret, vegansk eller vegetarisk certificering hvor angivet, oprindelses- og produktionsland hvor producenten oplyser det.
  • Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i opløselighed, smag (glycin er naturligt let sødligt), kapselstørrelse og mavetolerance — anmeldelser med tydelig købsverifikation vægtes højere end anonyme.

Hvad vi vægter i glycin

Vægtningen afspejler at glycin oftest tages i højere doser (1-3 g) end mange andre aminosyrer, så dosis pr. portion og pris pr. gram L-glycin vejer tungere end ren produktstørrelse. Samtidig er format-valget (pulver versus kapsel) en reel hverdagsbeslutning: 3 g glycin svarer til ca. seks 500 mg-kapsler eller én pulverportion, og det forskel betyder en del for den daglige rutine. Tilsætningsstoffer som siliciumdioxid eller smagsstoffer vægtes også, fordi en kort ingrediensliste er én af de mest synlige kvalitetsindikatorer i en kategori uden EFSA-godkendte sundhedsanprisninger.

KriteriumVægtTypiske datapunkterEksempler på kilder
Dosis pr. portion (g L-glycin)22%g eller mg L-glycin pr. portion, antal portioner pr. pakkeProducentdeklaration, etiket
Pris pr. g glycin15%kr/100 g aktivt indhold, kr pr. portionDanske forhandlerpriser
Tilgængelighed og lager13%dansk lager, leveringstid, prisstabilitetDanske butikker
Format (pulver vs. kapsler)12%format, antal kapsler pr. dosis, pulvervægt pr. portionEtiket, ingrediensliste
Smag og opløselighed10%naturlig sødme, blandbarhed i vand/te/kaffe, klumpningVerificerede brugeranmeldelser
Tilsætningsstoffer10%siliciumdioxid, kapselskal, sødemidler, aromaerIngrediensliste, dansk mærkning
Synergier (magnesium, theanin)10%kombinationsformler, kompletteringspotentialeEtiket, producentdata
Tredjepartstest og dokumentation8%COA, oprindelsesland, batch-sporbarhedProducentwebside, datablad

Sådan normaliserer vi

For at gøre fem produkter med vidt forskellig portionsstørrelse sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. gram rent L-glycin — ikke kr pr. pakke. Et eksempel: Body Science Glycine på 69 kr giver 250 g pulver (ca. 0,28 kr/g), mens Healthwell Glycin 1000 på 199 kr giver 90 tabletter à 1 g = 90 g samlet (ca. 2,21 kr/g). Den dyrere tabletversion koster knap otte gange så meget pr. gram L-glycin som det billigste pulver — det er en målbar forskel, ikke en marketing-illusion.

To centrale faldgruber vi udjævner:

  • Bøttegram vs. ren L-glycin: En bøtte på 200 g pulver markedsført som "glycin" indeholder ikke nødvendigvis 200 g rent L-glycin. Antiklumpningsmidlet siliciumdioxid optager typisk 0,5-2 % af vægten, og smagsstoffer eller sødemidler kan øge fortyndingen. Vi sammenligner produkterne på den deklarerede mængde aktivt indhold, ikke nettovægten på etiketten.
  • Kapsel-rækkevidde: 120 kapsler à 500 mg ved 1 kapsel/dag rækker 4 måneder; ved 2 kapsler/dag rækker det 2 måneder; ved 6 kapsler/dag (svarende til de 3 g, søvn-litteraturen typisk bruger) rækker det knap 3 uger. Vi normaliserer rækkevidden til den dosis, der står på etiketten — ikke det laveste mulige indtag, som ofte fremhæves i markedsføringen.

Daglig anbefaling normaliseres til den almindelige forbrugsbrug: 1-3 g L-glycin/dag for kognitiv eller restitutionsmæssig brug, 3 g til søvnformål 30-60 min før sengetid (Inagawa-litteraturen). Kliniske doser på 60 g+ (f.eks. som adjuvans ved skizofreni) hører ikke til kosttilskudsanvendelse og indgår ikke i vores rangering.

Udvalg og eksklusion

Vi har gennemgået glycinprodukter, der er tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende falder ud af vores sammenligning:

  • Magnesium-glycinat-produkter (chelat-formler hvor glycin alene fungerer som transportmolekyle for magnesium) — hører hjemme på vores magnesium-side, da glycin-mængden typisk er lav og biotilgængeligheden af magnesium er hovedformålet.
  • Søvnformler hvor glycin er sekundær ingrediens (under 50 % af det aktive indhold), fordi vurderingen af blandingsprodukter kræver en anderledes vægtning af sub-ingredienser end et rent glycinprodukt.
  • Importprodukter uden dansk forhandler, fordi prisstabilitet, leveringstid og dansk mærkning er en del af brugeroplevelsen.
  • Aromatiserede glycinprodukter rettet mod børn, fordi dosering for børn under 12 ikke er etableret i offentlig dokumentation, og kategoriens lægehjælpsanbefalinger gælder voksne.
  • Recept-baserede glycinpræparater (kliniske doser til psykiatrisk adjuvans 60+ g/dag), fordi de hører til lægebehandling, ikke kosttilskud.

Begrænsninger og transparens

Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:

  • EFSA-status: Glycin har ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger for søvn, kognition eller anti-anxiety. Forskningen på områderne er lovende men begrænset (Inagawa et al. 2006-2007 dokumenterer subjektivt forbedret søvnkvalitet ved 3 g før sengetid). Vores rangering vurderer derfor produkterne på dosis, renhed og praktisk anvendelse — ikke på påståede sundhedseffekter.
  • Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger, COA-analyser eller hands-on smagstest fra redaktionen. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
  • Subjektive faktorer: glycinets naturlige sødme opleves forskelligt — for nogle er den behagelig i te eller kaffe, for andre påfaldende. Vores smag- og opløselighedsvurdering bygger på tilbagevendende mønstre i danske brugeranmeldelser, ikke på ensartet hands-on test.
  • Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen, og rangeringen genberegnes ud fra data — ikke ud fra hvilken forhandler der betaler bedst. Læs vores fulde affiliatepolitik.

Opdateringer og kvalitetssikring

Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller pakkestørrelse fra en producent, prisændringer på over 15 % hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, nye glycin-relaterede EFSA-vurderinger, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.

Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige glycin

Den rigtige glycin afhænger af, hvor meget du planlægger at tage og hvornår. 1 g om dagen kan dækkes af 2 kapsler à 500 mg, men 3 g før sengetid (det dosis-niveau, der typisk indgår i søvnstudierne fra Inagawa og Yamadera) vil kræve seks kapsler — og her bliver pulverformat reelt mere praktisk. Brug denne guide som beslutningstræ — start med målet for indtag, gå derfra til format og dosis pr. portion, og slut med ingrediensliste og pris.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige glycin

Start med målet — søvn, kognitiv brug eller glutathion-støtte?

Tre formål dominerer på det danske marked, og de stiller forskellige krav til dosis og format:

FormålAnbefalet daglig dosisVigtigste kriterier
Søvnformål (30-60 min før sengetid)3 g L-glycinPulver er ofte mere praktisk end 6 kapsler. Naturlig sødme passer i te eller varmt vand. Studier af Inagawa et al. (2006) bruger netop dette dosisniveau.
Kognitiv eller almindelig daglig brug1-3 g L-glycinBåde kapsler (2-6 stk.) og pulver (1/2-1 1/2 portion) fungerer. Format-valget afhænger mest af, om du vil opmåle pulver dagligt eller foretrækker færdigdoserede kapsler.
Glutathion-syntese-støtte3-5 g L-glycin (ofte med NAC og C-vitamin)Pulver er klart fordel ved disse doser. Kombineres typisk med andre aminosyrer, så et rent glycinpulver er lettere at justere.

Praktisk råd: skriv dit dagsmål ned i gram L-glycin, før du kigger på pakkestørrelser. 1 g/dag, 3 g/dag eller 5 g/dag er tre vidt forskellige købsbeslutninger.

Læs etiketten — pr. kapsel vs. pr. dagsdosis

Det vigtigste etikette-tjek på et kapselprodukt er, om mængden står pr. kapsel eller pr. dagsdosis. Hvis et produkt skriver "1.500 mg pr. dagsdosis" og den anbefalede dagsdosis er 3 kapsler, indeholder hver kapsel kun 500 mg — og du skal tage tre kapsler for at få det, etiketten beskriver. På pulvere bør du tilsvarende læse, om "2 g" betyder 2 g pulver (med antiklumpningsmiddel inkluderet) eller 2 g rent L-glycin.

Tre konkrete tjek på etiketten:

  • Mængde pr. kapsel eller pr. portion: Hovedtallet at finde. Healthwell Glycin 500 leverer 500 mg pr. kapsel; Healthwell Glycin 1000 leverer 1000 mg pr. tablet; pulvere som Core Glycine, Body Science og Vitaprana ligger på 2 g L-glycin pr. portion.
  • Anbefalet dagsdosis: Vitaprana Glycine angiver "2 krydderimål 1-3 gange dagligt" — det giver et spænd fra 2 g til 6 g/dag. Hvis du planlægger 3 g/dag og produktet kun rækker til 66 doser ved den dosis, er det en kortere rækkevidde end markedsføringen "200 doser" indikerer.
  • Aktivt indhold pr. 100 g: Et rent glycinpulver bør deklarere tæt på 100 g L-glycin pr. 100 g. Antiklumpningsmiddel som siliciumdioxid optager 0,5-2 % og er normalt acceptabelt; sødemidler eller aromaer er fortyndinger.

Godt at vide: regn altid ned til mg eller g L-glycin pr. dagsdosis, ikke pr. kapsel eller pr. scoop. Det er det tal, der bestemmer din effektive rækkevidde.

Vælg formatet — pulver eller kapsler

Format er ikke et kvalitetsspørgsmål — det er et praktisk valg. Pulver er klart mest cost-effektivt ved doser over 1 g/dag, mens kapsler er overlegne i bekvemmelighed og portabilitet. Hvilken side du lander på afhænger af din dagsdosis og din rutine.

FormatBedst egnet tilDaglig pris ved 3 g/dag (typisk)
Rent pulver med antiklumpningsmiddelSøvnformål (3 g) eller glutathion-støtte (3-5 g). Fleksibel dosering, lavest pris pr. gram.1-2 kr/dag
500 mg-kapsler1 g/dag (2 kapsler) er overskueligt. 3 g/dag = 6 kapsler bliver upraktisk.4-6 kr/dag
Aromatiseret eller smags-pulverHvis den naturligt sødlige glycin-smag er problemet. Pas på sukker eller sødemidler.2-3 kr/dag

I praksis: ved 3 g/dag er pulver det rationelle valg på både økonomi og praktikalitet. Ved 1 g/dag er kapsler overkommelige (2 stk.) og lettere at huske som del af en aftenrutine.

Pris pr. g L-glycin — den eneste ærlige sammenligning

Når en bøtte koster 69 kr og en anden 199 kr, er det fristende at konkludere ud fra absolutte priser. Men de to produkter kan have vidt forskelligt aktivt indhold — og pris pr. g L-glycin er den eneste fælles enhed, der gør sammenligningen ærlig. Et eksempel fra denne side: Body Science Glycine giver 250 g pulver til 69 kr (≈ 0,28 kr/g), mens Healthwell Glycin 1000 giver 90 tabletter à 1000 mg = 90 g samlet til 199 kr (≈ 2,21 kr/g). Det er knap en faktor 8 forskel — ikke fordi det dyre produkt er dårligt, men fordi du betaler for kapselformat og brand-præmie, ikke for mere aktivt stof.

kr pr. g L-glycinVurderingTypisk produkt-type
Under 0,40 kr/gOptimal — store pulverpakkerBody Science Glycine, Vitaprana Glycine
0,40-0,80 kr/gAcceptabeltMellemstore pulverpakker eller højdoserede kapsler
1-2 kr/gHøjt — vurder om kapsel-bekvemmeligheden er pengene værd500 mg-kapsler i mindre pakker
Over 2 kr/gDyrest — typisk premium-brands eller niche-formaterSpecialprodukter, lille-batch-formler

Vores anbefaling: brug pris pr. g som hurtigt kvalitetsfilter — under 0,40 kr/g er prisbevidst, over 1 kr/g er du primært ved at betale for format eller brand.

Tjek ingredienslisten — rent L-glycin eller blanding?

Et glycin-produkt med "rent L-glycin" er sjældent helt rent. Næsten alle pulvere indeholder lidt antiklumpningsmiddel — siliciumdioxid eller silica i 0,5-2 % af vægten — for at undgå klumpning under opbevaring. Det er normalt og acceptabelt, og du finder det på alle tre pulvere på siden (Core Glycine, Body Science Glycine og Vitaprana Glycine). Det, du derimod bør være opmærksom på, er produkter der inkluderer:

  • Sødemidler eller aromaer: sucralose, stevia, citron-aroma osv. Glycin er allerede naturligt sødligt — tilsat sødemiddel betyder ofte, at smagsoplevelsen er kompromis-prioriteret over reneste muligt indhold.
  • Magnesium eller andre minerale tilsætninger: hvis et produkt markedsføres som "magnesium-glycinat", er glycin alene transportmolekyle, og den faktiske glycin-mængde er typisk lav. Det er IKKE et glycin-tilskud i den forstand, denne side handler om.
  • Urter, melatonin, L-theanin, GABA: kombi-formler er legitime, men gør produktet sværere at sammenligne med rene glycinprodukter — og dosis af glycin er ofte mindre, end etikettens hovedoverskrift giver indtryk af.
  • Kapseltype: hypromellose (cellulose) er vegetabilsk og almindelig i Healthwell Glycin 1000; gelatinekapsler er animalsk. Ved kapsler udgør kapselskal 5-10 % af kapselvægten.

Værd at vide: hvis du vil sammenligne æbler-til-æbler, vælg ren L-glycin med kun antiklumpningsmiddel. Kombi-formler er bedre at vurdere på en søvn- eller magnesium-kategoriside — ikke her.

Smag og opløselighed i praksis

Glycin har en naturligt let sødlig smag — det er den enkleste aminosyre, og dens kemiske struktur giver den en mild, ikke-bitter smagsprofil. For nogle er det behageligt, særligt i te eller kaffe; andre oplever den som markant. Opløseligheden er normalt god i koldt vand og endnu bedre i varme drikke, men varme over 80 °C kan give mindre klumpning hos visse produkter.

  • Varm drik: glycin tåler varme og blandes lett op i te eller kaffe. Vitaprana Glycine angiver eksplicit, at pulveret tåler varme drikke.
  • Kold drik: opløses fint i koldt vand, men hvis pulveret er fugtet, kan det klumpe — opbevar tørt og luk pakken.
  • Smags-prøve: hvis du er smags-følsom, prøv 1 g først — det giver dig fornemmelsen uden at forpligte dig til en hel dagsdosis.
  • Kapsler er smagsneutrale: hvis du ikke vil mærke smag overhovedet, er kapsler det enklere valg, men kræver flere stk. ved højere doser.

Konkret tip: glycin's naturlige sødme passer overraskende godt i aftente eller kakao før sengetid. Den er sjældent et reelt smags-problem, hvis du tager den i en aromatisk drik.

Producentens dokumentation og sporbarhed

Glycin er en relativt billig råvare-aminosyre, og prisforskellen mellem produkter afspejler ofte ikke aktivt indhold men brand-præmie og dokumentation. Det betyder, at producenter med tydelig sporbarhed og dokumentation er de bedst-værdiskabende. Et produkt uden batch-nummer, uden klar oprindelsesangivelse og uden navngivet ansvarlig EU-virksomhed er sværere at vurdere — uanset markedsføring.

Tegn på god dokumentation

  • Præcis mængde L-glycin pr. dosis (i g eller mg)
  • Fuld ingrediensliste inkl. antiklumpningsmiddel og kapseltype
  • Navn og adresse på ansvarlig virksomhed i EU
  • Batch- eller lotnummer på emballagen og bedst-før-dato
  • Oprindelses- eller produktionsland på etiketten

Vær mere kritisk hvis du ser

  • Bastante sundhedspåstande som "kurerer søvnløshed" — glycin har INGEN EFSA-godkendte sundhedsanprisninger.
  • Kun "X mg pr. kapsel" uden anbefalet daglig dosis.
  • Manglende dansk eller EU-relevant mærkning ved salg til danske forbrugere.
  • Sammensatte formler markedsført som "rent glycin" på forsiden af emballagen.

Praktisk råd: prioriter producenter, der gør det let at finde konkret produktinformation. Glycin er en simpel råvare — lav transparens er typisk et signal om, at brand-præmien overstiger råvarens reelle værdi.

Step-by-step: sådan vælger du i butikken eller online

Brug denne syvtrins-tjekliste, når du står med et glycinprodukt foran dig:

  1. Bestem dagsmålet i gram L-glycin (1 g, 3 g eller 5 g) — det indsnævrer udvalget halvt.
  2. Vælg formatet — pulver ved 3 g/dag eller højere; kapsler kun ved 1-2 g/dag.
  3. Læs L-glycin pr. portion — ikke pr. kapsel eller pr. dagsdosis. Hovedtallet er gram aktivt indhold pr. portion.
  4. Beregn pris pr. g L-glycin — under 0,40 kr/g er prisbevidst, over 1 kr/g betaler du for format/brand.
  5. Tjek ingredienslisten — rent L-glycin med kun siliciumdioxid eller silica er det reneste valg. Kombi-formler hører til andre kategorisider.
  6. Verificer dokumentation — batch-nummer, EU-virksomhed, oprindelsesland. Glycin er en simpel råvare; sporbarhed er det vigtigste kvalitetssignal.
  7. Vurder pakkestørrelsen mod din dagsdosis — 200 g pulver ved 3 g/dag rækker 66 dage; 250 g rækker 83 dage; 400 g rækker 133 dage.

Godt at vide: lav din egen sammenligning på mobilen med 3-4 produkter ad gangen — det giver bedre beslutningsgrundlag end at stole på emballagens hovedbudskab.

Infografik: sådan vælger du den rigtige glycin

Sådan får du mest ud af glycin

Glycin er en simpel aminosyre — men hvor og hvornår den passer ind i din dag betyder en del for, om du faktisk får brugt den konsekvent. Søvnformål kræver timing 30-60 min før sengetid; glutathion-støtte fungerer bedst sammen med NAC og C-vitamin på fastende mave; magnesium-glycinat-formler er en helt anden sag end rene glycintilskud. Her er hvordan glycinen passer ind i typiske danske rutiner.

Sådan får du mest ud af glycin

Til søvnformål — 3 g 30-60 min før sengetid

De små humane studier af Inagawa et al. (2006) og Yamadera et al. (2007) bruger 3 g glycin 30-60 min før sengetid og rapporterer subjektivt forbedret søvnkvalitet og mindre dagtidstræthed. Evidensen er beskeden i både studie-størrelse og antal — men hvis du vil afprøve søvnformålet, er 3 g det dosisniveau, litteraturen peger på, ikke 500 mg eller 1 g.

  • 3 g pulver opløses i en lille kop varm te, kakao eller varmt vand — glycinets naturlige sødme passer fint.
  • Tag det 30-60 min før sengetid — ikke direkte før, så optagelsen kan ske inden du falder i søvn.
  • Undgå koffein eller alkohol i samme tidsvindue, der kan modvirke effekten.
  • Glycin er ikke godkendt af EFSA til søvnformål; nogle oplever ingen effekt, andre rapporterer mærkbar forskel — afprøv en uge konsekvent og vurder dit eget mønster.

I praksis: Læg glycinen ved tepotten eller kakaodåsen, så du ikke skal flytte dig for at huske den. Pulver er reelt mere praktisk end 6 kapsler ved denne dosis.

Til glutathion-støtte — kombineret med NAC og C-vitamin

Glycin er substrat for glutathion-syntesen sammen med cystein (oftest tilført som NAC) og glutamat. Hvis det er glutathion-støtte, du sigter på, peger biokemien på 3-5 g glycin/dag i kombination — ikke glycin isoleret. Et eksempel-stack kan se sådan ud:

  1. Glycin 3-5 g/dag — pulver er nemmest ved disse doser. Tag på fastende mave eller mellem måltider for bedre optagelse.
  2. NAC 600-1.200 mg/dag — typisk i kapselform; kan tages sammen med glycin.
  3. C-vitamin 500-1.000 mg/dag — antioxidant-cofaktor for genanvendelsen af glutathion.

Konkret hverdagsbrug: 3 g glycin opløst i lidt vand om morgenen sammen med 1 NAC-kapsel og en C-vitamin-tablet. Hvis du allerede bruger C-vitamin, koordineres timing nemt.

Vores anbefaling: glutathion-støtte er en biokemisk lang-spilsindsats — effekter mærkes typisk efter uger, ikke dage. Hvis du afprøver kombinationen, så hold den konsekvent i 4-8 uger, før du vurderer.

Magnesium-glycinat er noget andet end et rent glycintilskud

Mange kender glycin fra magnesium-glycinat (også kaldet magnesium-bisglycinat) — en chelat-formulering, hvor glycin fungerer som transportmolekyle for magnesiumet. Det er en effektiv form for magnesium med god biotilgængelighed, men det er IKKE et glycintilskud:

Produkt-typeGlycin-mængde pr. dosisHovedformål
Rent glycintilskud (denne side)1-3 g L-glycin pr. portionGlycin-relaterede formål: søvn, kognitiv brug, glutathion
Magnesium-glycinat 200 mgCirka 1 g glycin (resten er magnesium og kapselskal)Magnesium-tilskud — glycin er bare bærer
Søvn-kombi-formelVariabelt, ofte under 500 mg glycinSøvn-stak — glycin er én af flere ingredienser

Værd at vide: hvis dit hovedformål er magnesium-tilskud (god mod kramper, restitution), bør valget falde på et magnesium-baseret produkt — ikke et rent glycintilskud. Vil du tage begge dele, kan en magnesium-glycinat-kapsel om morgenen kombineres med 2-3 g rent glycinpulver om aftenen — uden at de overlapper i formål.

Hvilke drikke fungerer bedst — varm vs. kold

Glycinpulver er stabilt ved stuetemperatur og tåler varme — det er en af aminosyrernes praktiske egenskaber. Det betyder, at du kan blande det i både kold og varm væske uden at miste indhold. Smagsmæssigt fungerer den naturligt sødlige glycin særligt godt i:

  • Kamille-, lavendel- eller rooibos-te: aftente, hvor glycinets sødme komplementerer urtenoter. Klassisk søvn-rutinekombination.
  • Varm kakao: sødmen passer naturligt; vælg en sukkerfri kakao for at undgå at modvirke søvnformålet.
  • Koldt vand med citron: hvis du vil undgå sødme, neutraliserer citronen glycinets smag og giver et mere "vand-agtig" indtryk.
  • Smoothie eller proteinshake: 2-3 g glycin forsvinder i smagen af bær eller frugt — praktisk hvis du allerede har en daglig shake-rutine.

Konkret tip: Body Science og Vitaprana angiver eksplicit, at deres pulvere kan blandes i varme drikke. Hvis du vælger en aroma-tilsat variant, undgå dog mikrobølgeovn — kunstige aromaer tåler varme dårligere end ren glycin.

På farten — rejser, hotel og hjemmefra

Glycinpulver er rejse-venligt: lille volumen, holder typisk 2-3 år ved stuetemperatur, og bliver ikke ødelagt af temperaturskift som chokoladeovertrukkede produkter. Det reelle praktiske problem på rejser er afmåling — en måleske eller et krydderimål er besværligt på et hotelværelse uden måle-redskaber.

  • Pak forhåndsdoserede portioner i små zip-poser hjemmefra (én pose pr. dag).
  • Alternativt: tag kapsler med på korte rejser, selv hvis du normalt bruger pulver hjemme. 6 kapsler à 500 mg = 3 g.
  • Glycinpulver må sagtens køres med i håndbagagen; det er ikke et restriktionsstof.
  • Pak én ekstra dagsportion, så du ikke står uden, hvis rejsen forlænges.

Praktisk råd: hvis du rejser hyppigt og bruger glycin til søvnformål, kan en lille blister-pakke kapsler i kuffert-toilettasken være pengene værd — også selv om de er dyrere pr. gram end pulver.

Sådan vurderer du, om det virker for dig

Glycins effekt er individuel og rapporteres typisk subjektivt. Da der ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger findes for glycin, og forskningsbasen er begrænset, er det rimeligt at evaluere personligt over en defineret periode frem for at stole på markedsføringspåstande.

  • Definer succeskriteriet på forhånd: "lettere at falde i søvn", "færre opvågninger", "mindre træt om morgenen". Subjektive — men din egen mening tæller.
  • Tag en stabil dosis i 2-4 uger: ændringer mærkes sjældent i de første 2-3 dage. Inagawa-studierne kørte i flere uger.
  • Hold andre variabler stabile: ikke samtidig nye supplementer, store kostændringer eller ændret koffein-mønster.
  • Tag det dagligt — også i weekender: nogle kosttilskud effekter er kumulative og forsvinder ved selv få sprung-over-dage.
  • Skriv kort i en dagbog: 1-2 sætninger pr. dag om søvnkvalitet eller dagsform er nok til at se mønstre over uger.

Godt at vide: Hvis du efter 4 uger konsekvent brug ikke kan mærke nogen forskel, er det rimeligt at konkludere, at dette ikke virker for dig — og bruge pengene på noget andet. Det er ikke en pålidelig effekt for alle.

Tænk over dette før du køber glycin

Glycin markedsføres ofte som "naturligt og uden bivirkninger", men der er nogle reelle ting at være opmærksom på — særligt at INGEN sundhedsanprisninger er EFSA-godkendt for glycin, at lægemiddel-interaktioner findes (særligt clozapin), og at høje doser kan give let kvalme eller døsighed. Her er hvad der er værd at undersøge, før du investerer i en stor pakke eller integrerer glycin i en daglig rutine.

Tænk over dette før du køber glycin

Ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger for glycin

Det er værd at vide, før du læser markedsføringspåstande: glycin har ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger for søvn, anti-anxiety, kognitiv funktion eller andre kosttilskudsformål. L-glycin er listet som novel-food-tilladt aminosyre i EU, men det betyder kun, at det er tilladt at sælge — ikke at en sundhedseffekt er videnskabeligt etableret af de europæiske myndigheder.

  • Den eksisterende forskning (Inagawa, Yamadera, Bannai et al. 2006-2012) er små humane studier med interessante men begrænsede resultater på subjektiv søvnkvalitet ved 3 g før sengetid.
  • Markedsføringspåstande som "lindrer angst", "kurerer søvnløshed" eller "forbedrer hukommelsen" er ikke godkendt af EFSA og bør læses med skepsis.
  • Glycins biokemiske rolle (inhibitorisk neurotransmitter, glutathion-substrat, kollagensubstrat) er veletableret — det er den oversættelse til kosttilskudseffekt der mangler robust evidens.

I praksis: vælg produkter, der præsenterer faktiske data om indhold og dosis frem for produkter, der lover bestemte sundhedseffekter. Sidstnævnte fortæller dig mest om producentens markedsføringsstil, ikke om produktets reelle kvalitet.

Lægemiddel-interaktioner — særligt clozapin og sedativa

Glycin er generelt veltolereret, men det er ikke uden interaktionspotentiale. To medicintyper er det værd at være eksplicit opmærksom på:

MedicintypeMulig interaktion
Clozapin (antipsykotika)Glycin kan reducere effekten af clozapin. Drøft tilskud med læge før brug ved psykiatrisk medicinering.
Sedativa, søvnmedicin (zolpidem, benzodiazepiner)Glycin er inhibitorisk neurotransmitter; teoretisk additiv effekt med sederende medicin. Klinisk ofte mild, men værd at drøfte.
Receptpligtig søvn-/angstmedicinDrøft kombinationen — glycin er ikke en erstatning, og kombineret brug kan ændre den effektive sederingsgrad.

Vores anbefaling: Hvis du tager receptpligtig medicin, er det altid værd at nævne kosttilskud — også glycin — for din læge eller på apoteket. Det er sjældent kritisk, men ikke noget der skal forvejes på markedsføringspåstande om sikkerhed.

Bivirkninger ved højere doser

Glycin er generelt veltolereret. Den almindelige tærskel for bivirkninger ligger højere end de typiske kosttilskudsdoser, men ved 3 g+ doser oplever nogle:

  • Mild kvalme: oftest hvis taget på fastende mave i én stor dosis. Løses ofte ved at tage glycinen sammen med en lille snack eller fordele dosen over to gange.
  • Døsighed: rapporteres i nogle tilfælde — relevant særligt ved aftendosering, men kan være problematisk hvis du tager 3 g om morgenen og skal køre bil eller arbejde.
  • Mavebesvær: sjældent ved typiske doser, men muligt over 5-10 g/dag for følsomme maver.
  • Maveuro fra antiklumpningsmiddel: siliciumdioxid er normalt godt tolereret, men i meget store doser (over 10 g/dag totalt) kan den give let mavebesvær.

Værd at vide: Start på lav dosis (1 g) i 3-5 dage, før du øger til 3 g. Hvis du får kvalme eller mavebesvær, dropper du tilbage til lav dosis eller deler dagsdosen op i to portioner.

Pas på blandingsprodukter med brede sundhedspåstande

Glycin indgår i rigtig mange søvn- og restitutionsformler — sammen med L-theanin, GABA, melatonin, magnesium, kollagen, urter eller adaptogener. Disse blandinger kan være praktiske, men de gør det sværere at vurdere både dosis af glycin og samlet belastning af de andre ingredienser. Faldgruber at være opmærksom på:

  1. Glycin som "garniture": hvis et søvnprodukt indeholder 200 mg glycin pr. portion, er det sub-effektiv dosis — mindre end en tiendedel af 3 g-dosen i søvnstudierne. Glycinet er der pyntet med, ikke leveret i meningsfuld mængde.
  2. Proprietary blends: "Sleep Formula 1.500 mg" der ikke specificerer mængden af hver ingrediens er en rød flag. Du betaler for noget, du ikke kan vurdere.
  3. Urter med egne interaktionsprofiler: ashwagandha, valeriana, kava og passiflora har deres egne lægemiddelinteraktioner og bør ikke kombineres ukritisk med glycin uden at tjekke hver ingrediens.
  4. Melatonin-kombinationer: hvis dit primære mål er søvn, kan en simpel melatonin-tablet være mere dokumenteret end en glycin-melatonin-blanding — uden den ekstra usikkerhed om dosering af hver del.

Konkret tip: Hvis du vil afprøve glycin specifikt, vælg et rent glycinprodukt. Det giver dig mulighed for at vurdere effekten isoleret. Senere kan du vurdere kombinationer, hvis du har en baseline.

Hvem bør være ekstra forsigtig?

Glycin er ikke for alle. Følgende grupper bør konsultere læge eller diætist før brug:

  • Personer i psykiatrisk medicinering med clozapin — glycin kan reducere effekten. Eksplicit drøftelse med behandlende læge er væsentlig.
  • Gravide og ammende: der er ikke etableret sikkerhedsdata for glycintilskud i graviditet og amning ud over det glycin, der naturligt findes i kosten. Hold dig til kost-baseret indtag, og drøft tilskud med jordemoder eller læge.
  • Børn under 18: kosttilskudsdosering er ikke etableret for børn. Glycinindtag bør komme fra varieret kost (kollagen-rige fødevarer, bælgfrugter, mejeriprodukter).
  • Personer med diagnosticerede nyre- eller leverlidelser: aminosyre-tilskud påvirker nyre-/leverbelastning og bør drøftes med behandlende læge.
  • Personer i recept-baseret søvn-/angstbehandling: glycin er ikke en erstatning og bør ikke kombineres uden lægedialog.

I tvivlstilfælde — særligt hvis du tager medicin eller har diagnosticerede tilstande — tal med din læge eller en autoriseret klinisk diætist før du indfører glycin som dagligt tilskud.

Dokumentation, sporbarhed og brand-præmie

Glycin er en simpel råvareaminosyre. Prisforskellen mellem 0,28 kr/g og 2,52 kr/g afspejler ikke aktivt indhold, men brand-præmie, kapselformat og dokumentation. Det betyder, at du kan vælge alle prispunkter rationelt — men kun hvis dokumentationen er på plads.

Tegn på god dokumentationHvad det fortæller
Fuld ingrediensliste inkl. antiklumpningsmiddel og kapseltypeProducenten skjuler intet — du ved præcis, hvad du får.
Tydelig daglig dosering med L-glycin pr. portionReducerer risikoen for, at du betaler for utilstrækkeligt indhold.
Batch- eller lotnummer på emballagenSporbarhed ved spørgsmål til kvaliteten eller eventuel tilbagekaldelse.
Oprindelses- og produktionslandForskelligt aminosyre-marked og kvalitetskontrol mellem leverandører — værd at kunne tjekke.
EU-virksomhed med kontaktoplysningerMulighed for at få afklaret deklaration og anvendelse.

Praktisk råd: Hvis du tøver mellem to produkter på samme prispunkt, er sporbarhed afgørende. På samme prispunkt er den producent, der oplyser mest om sin råvare, det stærkere valg — uanset markedsføringsstilen.

FAQ om glycin

Den anbefalede daglige dosis afhænger af formålet. Til almindelig kognitiv brug ligger 1-3 g/dag. Til søvnformål bruger humane studier (Inagawa et al. 2006, Yamadera et al. 2007) typisk 3 g 30-60 min før sengetid. Til glutathion-syntese-støtte i kombination med NAC og C-vitamin er 3-5 g/dag almindeligt. Højere doser (60+ g/dag) anvendes kun i kliniske psykiatriske sammenhænge under lægekontrol og hører ikke til almindelig kosttilskudsbrug. Glycin har ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger, så doseringsanbefalinger er baseret på forskningslitteratur, ikke regulatoriske retningslinjer.
Det afhænger af din dagsdosis. Ved 1 g/dag (2 kapsler à 500 mg) er kapsler bekvemme og økonomisk fornuftige. Ved 3 g/dag bliver kapsler upraktiske — du skal tage 6 stk. — og pulver er klart mere cost-effektivt. På denne sammenligning er pulverprodukterne (Body Science Glycine, Vitaprana Glycine, Core Glycine) ca. 10 gange billigere pr. gram L-glycin end kapselprodukterne (Healthwell Glycin 1000). Vil du afprøve søvn-dosis på 3 g, er pulver det rationelle valg; vil du lave en mild rutine på 1 g, er kapsler enklere.
Glycin er den enkleste aminosyre og har en naturligt let sødlig smag — ikke bittert som mange aminosyrer. For nogle er det behageligt, særligt i te, kaffe eller varm kakao, hvor sødmen passer ind. Andre oplever sødmen som markant. Pulveret tåler varme godt og blandes lett op i både kolde og varme drikke. Hvis du vil afprøve smagen før du forpligter dig til en stor pakke, så start med 1 g i en lille kop te. Kapsler er smagsneutrale og en god mulighed, hvis du er smags-følsom.
Det afhænger af formålet. Ved søvnformål er aften (30-60 min før sengetid) det dosistidspunkt, søvnstudierne anvender. Ved glutathion-støtte og kognitiv brug fungerer morgen eller mellem måltider lige så godt — nogle anbefaler fastende mave for bedre optagelse. Bemærk at glycin kan give let døsighed hos visse personer; hvis du tager 3 g om morgenen og skal køre bil eller udføre koncentreret arbejde, så afprøv reaktionen i en weekend først.
Nej. Magnesium-glycinat (også kaldet magnesium-bisglycinat) er en chelat-form af magnesium, hvor glycin alene fungerer som transportmolekyle. Hovedformålet er magnesium-tilskud — den faktiske glycin-mængde er typisk omkring 1 g pr. 200 mg magnesium. Et rent glycintilskud leverer derimod 1-3 g L-glycin pr. portion uden andre aktive ingredienser. Hvis du vil have begge dele, kan du tage en magnesium-glycinat-kapsel om morgenen og 2-3 g rent glycinpulver om aftenen — uden at de overlapper i formål.
Glycin er generelt veltolereret. De mest almindelige rapporter er mild kvalme (især ved 3 g+ doser på fastende mave), let døsighed (relevant ved aftendosering, problematisk ved morgendosering hvis du skal arbejde) og sjældent mavebesvær. Hvis du oplever kvalme, kan du dele dagsdosen op i to portioner eller tage glycinen sammen med en lille snack. Start på 1 g/dag i 3-5 dage før du øger til 3 g, så du kender din egen tolerance.
For raske voksne uden medicin er glycin generelt sikkert. Men der findes nogle vigtige undtagelser: Hvis du tager clozapin (antipsykotika), kan glycin reducere medicinens effekt — drøft det med din behandlende læge. Hvis du tager sedativa eller søvnmedicin (zolpidem, benzodiazepiner), kan der være additiv sederingseffekt. Gravide, ammende og personer med diagnosticerede nyre-/leverlidelser bør konsultere læge før brug. I tvivlstilfælde, særligt hvis du tager receptpligtig medicin, er det altid værd at nævne kosttilskud — også glycin — for din læge eller på apoteket.
Det varierer afhængigt af formål. Søvneffekt rapporteres i nogle tilfælde efter første-anden dosis (subjektivt) men dokumenteres typisk efter 1-2 uger konsekvent brug i de få humane studier. Glutathion-støtte er en biokemisk lang-spilsindsats — effekter mærkes typisk efter 4-8 uger. For at vurdere om glycin virker for dig, så hold dosen stabil i 2-4 uger uden samtidigt at ændre andre vaner, og før gerne en kort dagbog. Glycin har INGEN EFSA-godkendte sundhedsanprisninger, og forskningsbasen er begrænset, så individuel respons varierer — nogle oplever mærkbar effekt, andre ingen.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af glycin.

  • Bannai M, Kawai N. "New therapeutic strategy for amino acid medicine: glycine improves the quality of sleep" (Journal of Pharmacological Sciences, 2012;118(2):145-148): Dette review gennemgår både humane og prækliniske data og peger på, at glycin før sengetid kan være forbundet med forbedret søvnkvalitet og mindre træthed dagen efter hos nogle personer. Evidensen er lovende, men stadig relativt begrænset. Læs mere her.
  • Yamadera W et al. “Glycine ingestion improves subjective sleep quality in human volunteers, correlating with polysomnographic changes” (Sleep and Biological Rhythms, 2007): Et mindre humant studie, som tyder på, at indtag af glycin før sengetid kan forbedre den oplevede søvnkvalitet og påvirke visse søvnrelaterede mål. Resultaterne er interessante, men bør tolkes med forsigtighed på grund af studiets størrelse. Læs mere her.
  • Inagawa K et al. “Glycine ingestion prevents the fall of daytime performance after partial sleep restriction” (Sleep and Biological Rhythms, 2006): Dette studie undersøgte glycin i forbindelse med søvnbegrænsning og fandt, at tilskud muligvis kan understøtte visse mål for dagtidsfunktion efter utilstrækkelig søvn. Det er dog ikke det samme som dokumentation for en generel behandlingseffekt. Læs mere her.
  • de Paz-Lugo P et al. (2018) – "High glycine concentration increases collagen synthesis by articular chondrocytes in vitro: acute glycine deficiency could be an important cause of osteoarthritis" (Amino Acids): Dette in vitro-studie viste, at forhøjede glycinkoncentrationer øgede syntesen af type II-kollagen i artikulære kondrocytter med 60–75 procent. Forfatterne argumenterer for, at glycin reelt bør betragtes som betinget essentiel, fordi kroppens egen produktion er lavere end behovet ved aktiv kollagensyntese, og at utilstrækkelig glycin kan bidrage til ledproblemer. Læs mere her.
  • Alves A et al. (2019) – "Glycine Metabolism and Its Alterations in Obesity and Metabolic Diseases" (Nutrients): Dette review beskriver glycins rolle i metabolismen og dokumenterer konsekvent lavere cirkulerende glycinniveauer hos personer med fedme, type 2-diabetes og non-alkoholisk fedtleversygdom. Forfatterne diskuterer glycin som betinget essentiel og potentielt relevant for stofskifteforstyrrelser, men understreger, at supplementeringsforsøg på mennesker stadig er sparsomme. Læs mere her.

Konklusion: vores anbefaling for glycin

Core Glycine er ikke billigst pr. gram, men vinder på balance: 2 g L-glycin pr. portion, kun to ingredienser (L-glycin og siliciumdioxid) og en overkommelig pris på 79 kr for 200 g gør den til det mest afbalancerede valg for daglig brug — særligt hvis du sigter efter 1-2 g dagligt og foretrækker pulver frem for kapsler.

Skal budgettet styre valget, er Body Science Glycine klart billigst: 250 g til 69 kr giver 125 portioner og en pris under 0,30 kr pr. gram L-glycin — markant lavere end Core Glycine, med en næsten identisk profil (rent L-glycin med siliciumdioxid, vegansk, produceret i Sverige). Foretrækker du tabletter frem for pulver, er Healthwell Glycin 1000 sidens højest doserede med 1000 mg glycin pr. tablet til omkring 2,21 kr stykket — ét enkelt tag-og-svælg fremfor afmåling.

Til specifikke formål peger vi videre: vil du afprøve den 3 g søvn-dosis fra Inagawa-studierne, er Vitaprana Glycine i 400 g-pakke prismæssigt fornuftig målt i kr pr. gram. Vil du have glycin som transportmolekyle for magnesium frem for et selvstændigt tilskud, ligger den vurdering på vores magnesium-side, hvor magnesium-glycinat indgår som én af flere magnesium-former. Husk: glycin har ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger — afprøv konsekvent i 2-4 uger og evaluer mod dine egne kriterier.

Vi opdaterer denne ranking når priser, formuleringer eller pakkestørrelser ændrer sig — typisk hver tredje måned. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden viser den seneste verificerede gennemgang.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Anna Vestergaard · Opdateret 11. maj 2026

Hvem giver et glycintilskud egentlig mest mening for?

Line Kragelund (Ekspert)

Glycin er en aminosyre, kroppen selv danner, og som også findes i protein- og kollagenrige fødevarer som kød, fisk og fond. For mange med varieret kost er et tilskud derfor ikke en nødvendighed. Det giver mest mening, hvis du specifikt vil supplere med ekstra glycin i en målbar mængde. Core Glycine leverer 2 g rent L-glycin pr. portion, så du ved præcis, hvad du tilfører ud over kosten.

Hvordan adskiller et rent glycintilskud sig fra kollagen?

Line Kragelund (Ekspert)

Kollagen er et protein, der indeholder glycin sammen med andre aminosyrer som prolin og hydroxyprolin, mens et glycintilskud giver netop glycin alene. Vil du have en defineret mængde glycin og intet andet, er et rent produkt som Core Glycine mere gennemskueligt, fordi 2 g pr. portion er ren L-glycin. Kollagen giver til gengæld en bredere aminosyreprofil. Valget afhænger af, om du vil isolere glycin eller have hele profilen.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Nyt premiumvalg: Healthwell Glycin 1000 erstatter et udgået produkt

    Thorne Glycine er udgået hos forhandleren. Pladsen går til Healthwell Glycin 1000 med 1000 mg pr. tablet — sidens højeste dosis pr. enhed, og billigere pr. gram end husets egen 500 mg-udgave. Prio Vitality Glycine blev fravalgt: rent glycinpulver til cirka 1,52 kr pr. gram mod Core Glycines 0,40 er dyrt, ikke premium. To regneeksempler i købeguiden er samtidig rettet — de modsagde hinanden med henholdsvis "tyve gange" og "faktor 9" om samme sammenligning.

  2. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Core Nutrition, Healthwell, MM Sports og Bodystore.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.