Kosttilskudsvalg
BCAA

BCAA til hård træning og restitution: vores test af 5 favoritter

Sidst opdateret 2026-09-16

Vores anbefalinger er baseret på aminosyreprofil, dosering, opløselighed, smag og prisværdi.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

BCAA bedst i test 2026
Core BCAA Energy
Core BCAA Energy
Better You BCAA Pulver
Better You BCAA Pulver
Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon
Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon

En bøtte med "10.000 mg BCAA" på forsiden ser imponerende ud — men den reelle BCAA-mængde kan sagtens være 5 g, hvis resten er koffein, glutamin og smag. Den fejl begår mange købere: de sammenligner portionsstørrelse i gram i stedet for gram aktive aminosyrer (leucin, isoleucin, valin). Leucin-tærsklen for at stimulere muskelproteinsyntese er 2,5–3 g pr. portion — et tal du kun finder ved at læse deklarationen.

Vi har gennemgået det danske marked for BCAA og samlet vores fem favoritter på aminosyreprofil, leucin-indhold, smag og pris pr. gram BCAA. Core BCAA Energy lander øverst — en portion leverer 6.250 mg BCAA i forholdet 8:1:1, altså 5.000 mg leucin, plus 100 mg koffein og 150 % DRI vitamin B6. Vil du have en ren 2:1:1-formel uden stimulanser og med god smag, er Bodylab BCAA Instant det mere enkle alternativ.

Bedste BCAA 2026

  1. Core BCAA Energy9.2/10BEDST I TEST
    6250 mg BCAA, koffein + B6
  2. Better You BCAA Pulver9.0/10BEDSTE PREMIUM
    6:1:1-fordeling, 8000 mg BCAA
  3. 4900 mg BCAA, 2495 mg L-glutamin
  4. Bodylab BCAA Instant8.4/10BEDSTE TIL BEGYNDERE
    Vegansk BCAA-pulver, 60 serveringer
  5. Core BCAA Powder8.1/10BEDSTE SMAGSVALG
    8:1:1-formel, glutamin og glycin
Core BCAA Energy
BEDST I TEST

1. Core BCAA Energy

BCAA + koffein-formel med 6250 mg BCAA, 100 mg koffein og B6
9.2
Effekt & kvalitet
10.0
Ingredienser
8.9
Pris & værdi
9.1
Brugeroplevelse
9.2
Renhed & sikkerhed
8.9
Kundeanmeldelser
9.3
Til butik
(CoreNutrition)

Koffeinen er det, der skiller Core BCAA Energy fra resten: 100 mg pr. scoop oven på 6250 mg BCAA, så drikken kan træde i stedet for en pre-workout uden beta-alanin. Colavarianten opløses hurtigt i koldt vand, men smagen er ikke den sodavandsagtige, navnet lover — der ligger en bitter eftersmag, som mere vand ikke skyller væk. Grønne pærer er den syrlige af de to.

BCAA med tydelig energiprofil

Test af Core BCAA Energy
Billedmontage af Core BCAA Energy i hverdagsmiljø

De forgrenede aminosyrer suppleres her med 100 mg koffein pr. portion og 2,1 mg vitamin B6, svarende til 150 % af DRI – mere end et rent BCAA-pulver giver. Det gør det mest oplagt før eller under træning, hvor du ønsker en drik med både aminosyrer og et koffeinbidrag.

BCAA-delen er leucin-tung: ud af 6250 mg BCAA pr. portion kommer 5000 mg fra L-leucin, mens L-valin og L-isoleucin hver ligger på 625 mg. Derudover indeholder portionen 2000 mg L-glutamin og 1600 mg L-glycin, så den samlede aminosyremængde når 9850 mg.

Pulveret blandes med 250-300 ml vand, hvilket giver en klassisk shakerdrik frem for kapsler eller færdigblandet energidrik. Cola-varianten kan dog være polariserende; nogle oplever en bitter eftersmag, som ikke forsvinder helt ved at tilsætte mere vand. Hvis du træner sent, er koffeinindholdet også værd at tage højde for.

Pris og placering i feltet

Prisen på 229 kr for 400 g svarer til cirka 573 kr pr. kg og cirka 1,10 kr pr. gram BCAA. Pr. gram BCAA er det lavere end Better You BCAA Pulver og Bodylab BCAA Instant, men højere end Core BCAA Powder, som koster 209 kr for 400 g og ikke har samme koffeinprofil.

Den konkrete forskel til Core BCAA Powder er derfor ikke kun prisen, men at Core BCAA Energy fungerer mere som en funktionel træningsdrik. Til gengæld er den mindre oplagt, hvis du specifikt ønsker BCAA uden stimulanser.

Fordele:

  • 6250 mg BCAA pr. portion med L-leucin, L-valin og L-isoleucin.
  • 100 mg koffein pr. scoop, hvilket gør produktet relevant før eller under træning.
  • 9850 mg aminosyrer pr. portion inklusive L-glutamin og L-glycin.
  • Vitamin B6 på 2,1 mg, svarende til 150 % af DRI.
  • 400 g pakning til 229 kr; pr. gram BCAA er den billigere end Better You BCAA Pulver og Bodylab BCAA Instant.

Ulemper:

  • Koffeinindholdet gør produktet mindre velegnet sent på dagen eller for koffeinfølsomme.
  • Cola-smagen kan opleves bitter af nogle, især hvis man forventer en klassisk sød colaprofil.
  • Indeholder aspartam og acesulfam K, hvilket ikke passer til alle præferencer.

Det her synes vi om med Core BCAA Energy:

Aminosyrerne er de samme som i Core BCAA Powder, 6250 mg BCAA med 5000 mg leucin plus glutamin og glycin, men koffeinen gør den uegnet til aftentræning, og der må højst tages to skeer i døgnet. Vitamin B6 dækker 150 procent af referenceindtaget. Sødningen hviler på aspartam sammen med acesulfam K, ligesom hos søsterproduktet, mens Better You klarer sig med stevia.

Hvem passer Core BCAA Energy til:

Koffein og BCAA i samme drik passer til morgen- eller eftermiddagstræning eller som alternativ til en klassisk pre-workout uden beta-alanin. Træner du sent eller er koffeinfølsom, giver Core BCAA Powder samme aminosyrer uden stimulanser, og da begge er sødet med aspartam og acesulfam K, er ingen af dem et valg, hvis du vil undgå sødemidler.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris229 kr
📦 Pakningsstørrelse400 g
🧮 Pris pr. kgca. 573 kr/kg
🧮 Pris pr. gram BCAAca. 1,10 kr
🥄 Anbefalet dosering1 scoop
⚖ Portionsstørrelseca. 12 g
💧 Blandingsforhold250-300 ml vand
📊 BCAA pr. portion6250 mg
🧪 Aminosyrer pr. portion9850 mg
☕ Koffein pr. portion100 mg
🌿 Vitamin B62,1 mg
📈 Vitamin B6 % DRI150 %
🍐 SmagsvarianterCola, Grønne pærer
🧾 Ingredienseraminosyrer (l-leucin, l-valine, l-isoleucin), surhedsregulerende middel (æblesyre), aminosyrer (L-valin, L-isoleucin), sødemiddel (aspartame*, acesulfame K), aromaer (polydextros), farvestof (sukkerfarve), vitamin (pyridoxin-hydrochlorid)
⚠ PhenylalaninIndeholder en kilde til phenylalanin
🚫 Maksimal daglig mængde2 skeer dagligt
Better You BCAA Pulver
BEDSTE PREMIUM

2. Better You BCAA Pulver

Til leucin-tunge træningsdage med 6:1:1-fordeling og 6000 mg L-leucin
9.0
Effekt & kvalitet
9.7
Ingredienser
8.9
Pris & værdi
8.0
Brugeroplevelse
9.1
Renhed & sikkerhed
9.1
Kundeanmeldelser
9.2
Til butik
(CoreNutrition)

Seks gram leucin i én scoop er mere end noget andet produkt her leverer, og fordelingen 6:1:1 gør Better You BCAA Pulver til sidens mest leucintunge valg. Stevia er eneste sødemiddel, og resultatet er en syrlig drik uden sliskethed, som blander sig i vand uden at klumpe eller sætte sig fast. Pear/Melon rammer dog ikke alle.

Leucin-tung profil med naturlig sødning

Test af Better You BCAA Pulver
Billedmontage af Better You BCAA Pulver i hverdagsmiljø

Forholdet 6:1:1 betyder, at L-leucin fylder markant mere end L-valin og L-isoleucin i denne formel. Det giver en meget målrettet BCAA-profil til dig, der prioriterer leucinindholdet højt, men det er mindre oplagt, hvis du foretrækker en mere balanceret fordeling mellem de tre aminosyrer.

Én scoop på ca. 10 g blandes med 1-3 dl vand i en shaker og giver 28 kcal, 8 g protein i form af frie aminosyrer, 0 g kulhydrater og 0 g fedt. Smagsvarianterne Passionsfrugt/blåbær og Pear/Melon placerer produktet i den friske, frugtige ende, mens sødningen med stevioglykosider giver en anden sødmeprofil end klassisk sukker eller mange kunstigt sødede træningsdrikke.

Ingredienslisten er forholdsvis kort med L-leucin, L-valin, L-isoleucin, æblesyre, rødbedepulver, naturlige aromaer og stevioglykosider. Et område, hvor produktet ikke helt lever op til forventningen om praktisk volumen, er pakningsstørrelsen: 250 g er mindre end de øvrige produkter i sammenligningen, hvor alternativerne ligger på 264 g, 300 g og 400 g.

Fordele:

  • 8000 mg BCAA pr. portion med en tydelig 6:1:1-fordeling.
  • 6000 mg L-leucin pr. scoop, hvilket gør produktet særligt leucin-fokuseret.
  • 0 g kulhydrater og 0 g fedt pr. portion, relevant for dig der vil holde drikken enkel omkring træning.
  • Naturlige aromaer og stevioglykosider frem for sukkerbaseret sødning.
  • Fremstillet i henhold til HACCP og GMP-standarder, hvilket giver en mere struktureret produktionsramme.

Ulemper:

  • Høj pris pr. kg: 255 kr for 250 g svarer til 1.020 kr/kg, hvilket er højere end de øvrige fire produkter på siden.
  • Mindre pakning: 250 g er den mindste pakningsstørrelse i sammenligningen.
  • Stevia-sødme passer ikke til alle: nogle vil foretrække en mere neutral eller mindre urteagtig sødmeprofil.

Det her synes vi om med Better You BCAA Pulver:

Pakken er begrænsningen: 250 g er sidens mindste bøtte, og ved den tilladte maksdosis på tre scoops dagligt er den tom efter godt en uge. Scoopen giver 28 kalorier og hverken kulhydrat eller fedt. Sødmen fra stevia har en let urteagtig tone, som ikke alle bryder sig om — de fire øvrige bruger aspartam, sukralose eller acesulfam K i stedet.

Hvem passer Better You BCAA Pulver til:

Et leucintungt BCAA-pulver med naturlig sødning til hårde træningspas, hvor du vil have meget BCAA i én scoop. Ved den tilladte maksdosis på 3 scoops dagligt rækker bøtten kun omkring otte dage, og foretrækker du en klassisk sød smag frem for stevias urteagtige eftersmag, er Core-varianterne et bedre match.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris255 kr
📦 Pakningsstørrelse250 g
🧮 Pris pr. kg1.020 kr/kg
🧮 Pris pr. portion10,20 kr ved 10 g
💊 Anbefalet dosering1 scoop (ca. 10 g) dagligt
💪 Ved hård træningOp til 3 scoops om dagen
📦 Portioner pr. beholder25 ved 10 g pr. portion
⚖ BCAA-fordeling6:1:1
🧬 BCAA pr. portion8000 mg
🧬 L-leucin pr. portion6000 mg
🧬 L-valin pr. portion1000 mg
🧬 L-isoleucin pr. portion1000 mg
🔥 Energi pr. portion28 kcal
⚖ Kulhydrat og fedt pr. portion0 g
🍹 SmagsvarianterPassionsfrugt/blåbær, Pear/Melon
🧾 IngredienserL-leucin, L-valin, l-isoleucin, æblesyre, rødbedepulver, naturlige aromaer, sødemiddel (stevioglykosider)
Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon
BEDSTE BUDGET

3. Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon

BCAA + L-glutamin med vitamin B6 i 26 portioners vandmelonpulver
8.7
Effekt & kvalitet
8.7
Ingredienser
8.3
Pris & værdi
9.2
Brugeroplevelse
8.6
Renhed & sikkerhed
8.6
Kundeanmeldelser
8.8
Til butik
(Bodystore)

Vandmelon er eneste smagsvariant i Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon, og portionen på to scoops blandes med tre til seks deciliter vand — spændet lader dig selv afgøre, hvor koncentreret drikken skal være. Hver portion rummer 4.900 mg BCAA og 2.495 mg L-glutamin, hvilket er sidens største glutaminmængde, og dertil vitamin B6 et stykke over referenceindtaget.

BCAA-fokus med ekstra glutamin

Test af Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon
Billedmontage af Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon i hverdagsmiljø

En klassisk 2:1:1-fordeling giver 2.450 mg L-leucin, 1.225 mg L-isoleucin og 1.225 mg L-valin pr. portion. Det gør doseringen let at forstå for dig, der primært sammenligner BCAA-produkter på mængden af de tre forgrenede aminosyrer.

Watermelon er bygget som en frisk træningsdrik med citronsyre, smagsstoffer og salt, og blandingsforholdet afgør resten: 3 dl vand giver en koncentreret vandmelondrik, 6 dl en tynd og let sag at få ned midt i et sæt.

Samlet koster pakken mindre end nogen anden af de fem BCAA-produkter her, 132 kr, men de 264 g er også mindre end 300-400 g alternativerne fra Bodylab og Core Nutrition. Sødemiddellisten er til gengæld lang: acesulfam K, cyclamater, sucralose og saccharin står alle fire på deklarationen, hvilket er mere, end der er brug for, hvis du foretrækker korte ingredienslister.

Fordele:

  • 4.900 mg BCAA pr. portion med L-leucin, L-isoleucin og L-valin i 2:1:1-forhold.
  • 2.495 mg L-glutamin pr. portion, som gør produktet mere sammensat end et helt enkelt BCAA-pulver.
  • Vitamin B6 på 1,64 mg pr. portion, svarende til 118 % af referenceindtaget.
  • Laveste samlede pris på siden med 132 kr for 264 g.
  • 26 portioner pr. emballage, hvilket gør forbruget nemt at planlægge ved den angivne dosering.

Ulemper:

  • Pakken på 264 g er mindre end flere af de øvrige produkter på samme BCAA-side.
  • Pris pr. gram BCAA er højere end Core BCAA Powders, fordi portionen rummer mindre BCAA.
  • Watermelon-varianten indeholder flere sødemidler og kan indeholde spor af en bred række allergener.

Det her synes vi om med Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon:

Fordelingen er den klassiske 2:1:1, og det giver 2.450 mg leucin pr. portion — omkring halvdelen af, hvad Core-produkterne lægger i scoopen, men næsten det dobbelte af Bodylab BCAA Instant. Sødningen kommer fra fire forskellige sødemidler, hvor de øvrige på siden nøjes med ét eller to. Bøtten rummer 26 portioner, og ved den tilladte maksdosis på to portioner i døgnet er den tom på under to uger.

Hvem passer Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon til:

Lav pakkepris og BCAA med glutamin i en vandmelondrik, hvor mere eller mindre vand styrer, hvor kraftig smagen bliver. Har du allergi over for mælk, skaldyr, fisk, æg eller soja, så tjek mærkningen grundigt, og ved daglig brug af den tilladte maksdosis på 2 portioner er pakken hurtigt brugt.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris132 kr (normalpris 189 kr)
📦 Pakningsstørrelse264 g
🧮 Pris pr. kgca. 501 kr/kg
🥤 Portion2 scoops (10 g)
🍽 Portioner pr. emballage26
💊 Anbefalet dosering på træningsdageBland 2 scoops (10 g) med 3-6 dl vand og drik før og under træning
🌅 Anbefalet dosering på hviledageBland 1 portion og drik om morgenen
⚠ Maksimal doseringIndtag ikke mere end 2 portioner per døgn
⚖ Total BCAA pr. portion4.900 mg
🧬 L-leucin pr. portion2.450 mg
🧬 L-isoleucin pr. portion1.225 mg
🧬 L-valin pr. portion1.225 mg
🧪 L-glutamin pr. portion2.495 mg
📊 Vitamin B6 pr. portion1,64 mg
📈 Vitamin B6 RI118 %
🍉 SmagsvariantWatermelon
🧾 IngredienserL-leucin, L-glutamin, L-isoleucin, L-valin, resistente dextriner, syre (citronsyre), smagsstoffer, sødemiddel (acesulfam K, cyclamater, sucralose, saccharins), salt, emulgator (sojalecithin, dinatriumphosphat), aroma (carmin), vitamin B6
🥛 Spor af allergenerMælk, sulfitter, selleri, hvede, havre, korn, rug, skaldyr, krebsdyr, æg, fisk, soja og sennep
Bodylab BCAA Instant
BEDSTE TIL BEGYNDERE

4. Bodylab BCAA Instant

Smagssat vegansk BCAA-pulver med 5 g portion til 3 dl vand
8.4
Effekt & kvalitet
9.7
Ingredienser
7.9
Pris & værdi
7.8
Brugeroplevelse
8.4
Renhed & sikkerhed
7.9
Kundeanmeldelser
8.6
Til butik
(Bodylab)

Fem gram pulver i tre deciliter iskoldt vand er hele opskriften på Bodylab BCAA Instant, og Ice Tea Peach er den variant, der får mest ros: frisk, let te-agtig og fri for klumper, når den rystes i flasken. Lemon og Raspberry Rush dækker citrus og bær. Bøtten på 300 g giver 60 serveringer, flere end nogen anden her.

Frugtig BCAA med tydelig træningsprofil

Test af Bodylab BCAA Instant
Billedmontage af Bodylab BCAA Instant i hverdagsmiljø

De tre forgrenede aminosyrer L-leucin, L-isoleucin og L-valin er omdrejningspunktet her. 2:1:1-forholdet er en klassisk BCAA-formulering, og portionsstørrelsen på 5 g gør det let at dosere præcist før, under eller efter træning.

Smagsudvalget består af Ice Tea Peach, Lemon og Raspberry Rush. Især Ice Tea Peach fremstår som den mest karakteristiske variant med en let iste-præget frugtprofil, mens Raspberry Rush og Lemon vil tiltale dig, der foretrækker en bær- eller citrusretning. Pulveret er beregnet til 3 dl iskoldt vand, hvilket passer godt til en drikkeklar træningsflaske.

Ingredienslisten er mere sammensat end et helt rent aminosyrepulver: ud over BCAA indeholder den blandt andet æblesyre, inulin, natriumhydrogencarbonat, aroma, sødestofferne sukralose og acesulfam-K samt farvestof. Det giver en mere færdig drikkeoplevelse, men gør produktet mindre oplagt for dig, der ønsker en neutral BCAA uden sødning, aroma og farve.

Fordele:

  • 2:1:1-ratio: Indeholder L-leucin, L-isoleucin og L-valin i den klassiske BCAA-fordeling.
  • 60 serveringer pr. bøtte: Pakken på 300 g rækker til 60 portioner ved 5 g pr. servering.
  • Veganske råvarer: Varianterne er fremstillet af 100 % veganske råvarer.
  • Tre smagsvarianter: Ice Tea Peach, Lemon og Raspberry Rush giver mere variation end et neutralt pulver.
  • Praktisk blandingsforhold: 5 g pulver til 3 dl iskoldt vand passer til en almindelig træningsflaske.

Ulemper:

  • Indeholder sødestofferne sukralose og acesulfam-K, hvilket ikke passer til alle præferencer.
  • Kan indeholde spor af gluten, æg, fisk, soja og mælk.
  • 300 g-pakken er mindre end de 400 g varianter fra Core Nutrition på samme kategoriside.
  • Kun 1.300 mg leucin pr. portion på 5 g — sidens laveste, og under leucin-tærsklen på 2,5-3 g, så der skal to portioner til.

Det her synes vi om med Bodylab BCAA Instant:

Hver servering er til gengæld lille: 2.600 mg BCAA og 1.300 mg leucin er sidens laveste, så der skal to portioner til for at nå op på siden af Core-pulverne. Ingredienslisten rummer mere end aminosyrer — inulin, æblesyre, natriumhydrogencarbonat, aroma, farvestof og to sødestoffer — selv om råvarerne bag dem er veganske. Pulveret kan indeholde spor af gluten, æg, fisk, soja og mælk.

Hvem passer Bodylab BCAA Instant til:

En kold, frugtig aminosyredrik til træningsdage for dig, der hellere drikker dine aminosyrer end tager kapsler eller et neutralt pulver. Et neutralt BCAA uden smag, farvestof eller sødestoffer er det ikke, og er du følsom over for gluten, æg, fisk, soja eller mælk, så bemærk, at pulveret kan indeholde spor af alle fem.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris199 kr
📦 Pakningsstørrelse300 g
🧮 Pris pr. kgca. 663 kr/kg
🥤 Antal serveringer60 serveringer
⚖ Portionsstørrelse5 g
💧 Blandingsforhold3 dl iskoldt vand
🧬 BCAA-ratio2:1:1
🧬 BCAA pr. portion2.600 mg
🧬 L-leucin pr. portion1.300 mg
🧬 L-isoleucin pr. portion650 mg
🧬 L-valin pr. portion650 mg
🍦 SmagsvarianterIce Tea Peach, Lemon, Raspberry Rush
🌱 Råvarer100 % veganske råvarer
🧾 IngredienserL-leucin, surhedsregulerende middel (æblesyre), kostfiber (inulin), L-isoleucin, L-valin, surhedsregulerende middel (natriumhydrogencarbonat), aroma, sødestoffer (sukralose, acesulfam-K), farvestof (ammonieret karamel), 1% ferskenjuicekoncentrat
🥛 AllergenerKan indeholde spor af gluten, æg, fisk, soja og mælk
🧊 OpbevaringOpbevares tørt og køligt

FAQ:

Hvor mange serveringer er der i Bodylab BCAA Instant?

En bøtte på 300 g indeholder 60 serveringer, når du bruger 5 g pulver pr. portion.

Er Bodylab BCAA Instant vegansk?

Ja, varianterne er fremstillet af 100 % veganske råvarer.

Hvilke smage findes produktet i?

Produktet findes i Ice Tea Peach, Lemon og Raspberry Rush.

Core BCAA Powder
BEDSTE SMAGSVALG

5. Core BCAA Powder

6250 mg BCAA i 8:1:1-formel med glutamin, glycin og B6
8.1
Effekt & kvalitet
8.1
Ingredienser
8.2
Pris & værdi
8.1
Brugeroplevelse
8.7
Renhed & sikkerhed
7.5
Kundeanmeldelser
8.2
Til butik
(CoreNutrition)

Seks smagsvarianter gør Core BCAA Powder til sidens bredeste udvalg, fra Citrus Lemonade og Fresh Pear til Jordbær og Cola. Pulveret opløses let i en drikkedunk, men sødmen er kraftig, og mange skruer op for vandmængden ud over de anbefalede tre deciliter; i iskoldt vand kan der blive små pulverrester tilbage. Portionen giver 6250 mg BCAA, 2000 mg glutamin og 1600 mg L-glycin.

BCAA med høj leucinprofil og tydeligt smagsfokus

Test af Core BCAA Powder
Billedmontage af Core BCAA Powder i hverdagsmiljø

Formlen lægger vægten på L-leucin: én portion indeholder 5000 mg L-leucin samt 625 mg L-valin og 625 mg L-isoleucin. Derudover får du 2000 mg L-glutamin, 1600 mg L-glycin og 2,1 mg vitamin B6, svarende til 150 % af DRI. Det gør produktet mest interessant for dig, der specifikt går efter en leucin-tung profil frem for et bredere aminosyrepulver.

Smagsudvalget er en praktisk styrke. Citrus Lemonade, Citrus Passion Stevia, Cola, Fresh Pear, Jordbær og Watermelon giver flere muligheder, hvis du bruger BCAA flere gange om ugen og hurtigt bliver træt af én smag. Citrus Lemonade er den friske, læskende variant, mens Watermelon kan opleves meget sød, også når den blandes med mere vand end de anbefalede 3 dl.

Pulveret er et valg for dig, der accepterer sødede træningsdrikke. Ingredienslisten indeholder aspartame og acesulfame K, og produktet indeholder en kilde til phenylalanin. Et område, hvor det ikke helt rammer alle, er den sensoriske balance: smag og duft kan virke kunstige, og opløseligheden er mindre elegant i iskoldt vand, hvor små pulverrester kan blive liggende i overfladen.

Fordele:

  • 6250 mg BCAA pr. portion i forholdet 8:1:1 med ekstra vægt på L-leucin.
  • 5000 mg L-leucin pr. 10 g portion, hvilket gør profilen mere leucin-tung end klassiske 2:1:1-formler.
  • 400 g pakning til 209 kr, svarende til 522,50 kr pr. kg og sidens laveste pris pr. gram BCAA.
  • Vegansk fremstilling via fermentering af glukose udvundet af majs.
  • Flere smagsvarianter, herunder Citrus Lemonade, Cola, Fresh Pear, Jordbær og Watermelon.

Ulemper:

  • Smagen kan blive for sød for nogle, især i Watermelon-varianten.
  • Indeholder aspartame og acesulfame K, hvilket ikke passer til alle præferencer.
  • Kan kræve ekstra omrystning i koldt vand for at undgå små pulverrester.

Det her synes vi om med Core BCAA Powder:

Den friske ende af udvalget holder bedst: Citrus Lemonade er læskende og ikke overdrevent sød, mens jordbær er den mest roste af de søde varianter. Aminosyreprofilen er identisk med Core BCAA Energys, bare uden koffein, så den kan også drikkes om aftenen. Sødemidlerne er aspartam plus acesulfam K, og både smag og duft kan falde ud i det kunstige — det undgår Better Yous steviaversion.

Hvem passer Core BCAA Powder til:

Til regelmæssig styrketræning, hvor du vil have høj leucinandel, vegansk profil og mange smagsvalg til en lav pris pr. gram BCAA. Er du følsom over for meget søde smage, kunstig aroma eller sødestoffer, så vælg smag med omhu eller et mere neutralt alternativ, og ved PKU udelukker aspartamen den, ligesom Core BCAA Energy.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris209 kr
📦 Pakningsstørrelse400 g
🧮 Pris pr. kg522,50 kr/kg
🧮 Pris pr. gram BCAAca. 0,84 kr
🥄 Portionsstørrelse10 g
💊 Anbefalet dosering1 ske inden træning
🥤 Opblanding3 dl vand
⚖ BCAA pr. portion6250 mg
📊 BCAA-forhold8:1:1
🧬 L-leucin pr. portion5000 mg
🧬 L-valin pr. portion625 mg
🧬 L-isoleucin pr. portion625 mg
🧬 L-glutamin pr. portion2000 mg
🧬 L-glycin pr. portion1600 mg
🌿 Vitamin B6 pr. portion2,1 mg
📊 Vitamin B6 DRI150 %
🔥 Energi pr. portion40 kcal
🍦 SmagsvarianterCitrus Lemonade, Citrus Passion Stevia, Cola, Fresh Pear, Jordbær, Watermelon
🧾 Ingredienseraminosyrer (l-leucin, l-valine, l-isoleucin), surhedsregulerende middel (æblesyre), aminosyrer (L-valin, L-isoleucin), sødemiddel (aspartame*, acesulfame K), aroma, farvestof (rødbederød), vitamin (pyridoxin hcl), *Indeholder en kilde til phenylalanin.

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisPris/kgBedømmelseNote
Core BCAA EnergyCore Nutrition229 kr400 g9.2BEDST I TEST · 6250 mg BCAA, koffein + B6
Better You BCAA PulverBetter You255 kr250 g9.0BEDSTE PREMIUM · 6:1:1-fordeling, 8000 mg BCAA
Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder WatermelonChained Nutrition132 kr264 g8.7BEDSTE BUDGET · 4900 mg BCAA, 2495 mg L-glutamin
Bodylab BCAA InstantBodylab199 kr300 g8.4BEDSTE TIL BEGYNDERE · Vegansk BCAA-pulver, 60 serveringer
Core BCAA PowderCore Nutrition209 kr400 g8.1BEDSTE SMAGSVALG · 8:1:1-formel, glutamin og glycin

Sådan har vi lavet vores test af BCAA

Vores sammenligning af BCAA bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, leucin:isoleucin:valin-fordeling, gram aktiv BCAA pr. portion, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan har vi lavet vores test af BCAA

Sådan indsamler vi data

For hvert af de fem BCAA-produkter på siden har vi gennemgået producentens deklaration (forholdet mellem leucin, isoleucin og valin, gram BCAA pr. portion, eventuelle ekstraingredienser som koffein, glutamin, vitamin B6 og elektrolytter, fyldstoffer og allergener), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra dansk-ledede butikker (MM Sports, Bodylab, Core Nutrition, Healthwell m.fl.) samt Trustpilot. Vi kontrollerer specifikt forholdet mellem total portionsstørrelse og selve BCAA-indholdet — et "BCAA-pulver" markedsført som 14 g portion kan indeholde 5 g BCAA og 9 g aroma, syre, sødemiddel og elektrolytter.

  • Producentdokumentation: aminosyrefordeling (2:1:1, 4:1:1, 6:1:1), gram BCAA pr. portion, deklareret leucin-mængde, ekstra aktive ingredienser, sødemidler, fyldstoffer og allergenmærkning.
  • Tredjepartsdokumentation: COA'er hvor publiceret, GMP-certificering, Informed-Sport, NSF for Sport eller anden anti-doping-test hvor angivet.
  • Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i opløselighed, smag (BCAA er naturligt bittert), mavetolerance og oplevelse over flere uger — vi nedvægter enkeltstående reaktioner og engangsudsagn uden købsverifikation.

Hvad vi vægter i BCAA

Vægtningen afspejler at leucin er den primære driver af muskelproteinsyntesen via mTOR-aktivering — derfor vejer aminosyrefordeling og leucin-dosis pr. portion tungest. Pris pr. gram aktiv BCAA tæller næsthøjest, fordi sammensatte produkter med koffein, glutamin og elektrolytter let kan dække over et lavt BCAA-indhold pr. portion. Smag og opløselighed vejer bevidst tungt for et produkt der tages fl ere gange ugentligt — et bittert eller dårligt opløseligt pulver bliver hurtigt liggende i skabet.

KriteriumVægtTypiske datapunkterEksempler på kilder
Aminosyrefordeling og leucin-dosis22 %2:1:1 / 4:1:1 / 6:1:1, gram BCAA pr. portion, mg leucin pr. portionProducentdeklaration, etiket
Pris pr. gram aktiv BCAA18 %kr/pakke ÷ (portioner × g BCAA pr. portion)Danske forhandlerpriser, etiket
Smag og opløselighed15 %aroma, sødeprofil, bundfald i shaker, eftersmagVerificerede danske brugeranmeldelser
Renhed og tilsætningsstoffer12 %kunstige sødemidler (sukralose, acesulfam K), syre-regulatorer, fyldstoffer, farvestofferEtiket, ingrediensliste
Format — pulver vs kapsler vs instantiseret10 %gram pulver pr. portion, antal kapsler pr. dosis, instantiseringProducentdata
Tredjepartstest og certificeringer10 %Informed-Sport, NSF for Sport, GMP, COA pr. batchProducentdokumentation, certifikatregistre
Allergener og fermenteringsoprindelse8 %vegansk-egnet fermentering (majs, sukkerroer), spor af mælk, sojaEtiket, allergenmærkning
Tilgængelighed og pakkestørrelser5 %dansk lagerstatus, smagsvarianter, abonnementsmulighedDanske butikker

Sådan normaliserer vi

For at gøre fem forskelligt-formulerede BCAA-produkter sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. gram aktiv BCAA — ikke kr pr. portion og ikke kr pr. bøtte. En 14 g portion fra et sammensat pulver med 5 g BCAA, 100 mg koffein og 5 g elektrolytter er ikke 14 g aminosyrer. Et rent 2:1:1-pulver på 5 g pr. portion leverer 100 % aktivt indhold. Forskellen i pris pr. gram BCAA kan være 2–4x, men prisen dækker også koffein, glutamin og smag.

To centrale faldgruber vi udjævner:

  • Sammensatte vs rene produkter: et "BCAA-produkt" markedsført som 14 g portion kan indeholde 5 g BCAA og 9 g andre ingredienser. Vi rapporterer altid gram BCAA pr. portion og pr. pakke, så pulver, sammensat formel og kapsler kan sammenlignes på samme grundlag.
  • Kapsler vs pulver: 8 kapsler à 625 mg BCAA = 5 g BCAA, svarende til en lille scoop pulver. Kapselprisen pr. gram BCAA er typisk 3–5x højere end pulver — vi vurderer det som et bekvemmelighedstillæg, ikke en kvalitetsforskel.

BCAA har ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger. ISSN's position stand vurderer at BCAA-tilskud ovenpå tilstrækkeligt komplet protein-indtagelse har minimal ekstra effekt, fordi alle ni essentielle aminosyrer er nødvendige for fuld muskelprotein-syntese-respons. Vi normaliserer derfor ikke for "effekt" som selvstændigt kriterium; vi vurderer formuleringskvalitet, dokumenterbarhed og brugsvenlighed.

Udvalg og eksklusion

Vi har gennemgået BCAA-produkter tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende kategorier falder ud af sammenligningen:

  • EAA-produkter med alle ni essentielle aminosyrer — disse hører til i en separat kategori, da de teoretisk er overlegne isoleret BCAA for muskelproteinsyntesen, og de vurderes på vores dedikerede EAA-side.
  • Pre-workout-blandinger med BCAA som biingrediens — produkter hvor BCAA indgår sammen med beta-alanin, citrullin og andre aktive stoffer i pre-workout-mængder hører hjemme i pre-workout-kategorien.
  • Importprodukter uden dansk forhandler, fordi prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er en del af brugeroplevelsen.
  • Produkter uden klar deklaration af aminosyrefordeling — "BCAA-kompleks" uden angivelse af forhold eller mængde pr. komponent ekskluderes.
  • Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.

Begrænsninger og transparens

Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:

  • Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger og bruger ikke kliniske forsøg. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
  • BCAA-evidensen er omdiskuteret: Wolfe (2017, PMID 28852372) og ISSN's position stand peger begge på, at BCAA isoleret ikke kan understøtte fuld muskelproteinsyntese uden de øvrige seks essentielle aminosyrer. Vi rangerer på formuleringskvalitet og brugbarhed, ikke på antaget effektstørrelse.
  • Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen. Læs vores fulde affiliatepolitik.

Opdateringer og kvalitetssikring

Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller ny aminosyrefordeling fra en producent, prisændringer på over 15 % hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.

Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige BCAA

Den rigtige BCAA afhænger af hvad du faktisk skal bruge den til. Til intra-workout på fastende mave er en formel med ekstra leucin og evt. koffein praktisk; til muskelbevarelse i et kalorieunderskud er et enkelt 2:1:1-pulver typisk tilstrækkeligt; til plantebaserede atleter med lavt leucin-indtag kan BCAA supplere, men EAA er et mere komplet alternativ. Start med formålet, gå til aminosyrefordeling og dosis, og slut med format, smag og pris pr. gram BCAA.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige BCAA

Start med formålet — hvornår og hvorfor du tager BCAA

BCAA bruges typisk til tre formål, og formålet afgør både formulering og dosis. Hvis du allerede får 1,4–2,2 g protein/kg fra kost og proteinpulver, har ekstra BCAA-tilskud begrænset ekstra effekt — Wolfe (2017, PMID 28852372) konkluderer at de øvrige seks essentielle aminosyrer er nødvendige for fuld MPS-respons. Fastende træning, kalorieunderskud og vegan-kost med lavt leucin-indhold er de situationer, hvor BCAA giver mest fagligt rationale.

FormålBehov for BCAAAnbefalet formulering
Sport intra-workout (fastende eller halvfastende)Klart rationale — leucin signalerer mTOR uden måltid2:1:1 eller 4:1:1, gerne med koffein; 5–10 g pr. portion
Muskelbevarelse ved kalorieunderskudRelevant som anti-katabol bufferLavt-kalorie 2:1:1-pulver, 5–10 g pre/intra/post træning
Vegan-protein-suppleringDelvist — EAA er mere kompletVegansk-egnet BCAA (majs/sukkerroer); overvej EAA i stedet
Styrketræning + proteinrig kostBegrænset ekstra effektEnkelt 2:1:1-pulver hvis du alligevel vil tage det
Lange udholdenhedssessioner (+90 min)Diskuteret — mulig central fatigue-effektPulver med BCAA + elektrolytter, drukket løbende

Godt at vide: Hvis du allerede tager 25–30 g whey omkring træning, leverer det naturligt ca. 6–7 g BCAA. Ekstra isoleret BCAA bidrager da minimalt. Vurder BCAA primært i de situationer, hvor komplet protein ikke er til stede.

Forstå produktformerne — rent pulver, smagsat formel og EAA

Tre formtyper dominerer markedet og stiller forskellige krav til din rutine:

FormatBedst tilBegrænsning
Rent BCAA-pulver 2:1:1 (neutralt eller let smagsat)Dig der vil have den klassiske fordeling uden stimulanserNaturligt bittert i vand alene; kræver smagsstærk drik
Smagssat sport-formel med koffein/elektrolytterPre/intra-workout brug på fastende morgentræningIndeholder sødestoffer, og koffeinen passer dårligt til aftentræning
EAA-produkt med alle 9 essentielle aminosyrerPlantebaserede atleter og dem der vil have komplet aminosyreprofilOfte dyrere end ren BCAA; separat kategori på vores side
BCAA-kapslerRejser og dem der hader pulverkonsistens8 kapsler ≈ 5 g BCAA; 3–5x dyrere pr. gram end pulver

I praksis: Hvis du allerede har en shaker i hverdagen, giver et neutralt eller let smagsat 2:1:1-pulver den mest fleksible og billigste dosering. Smagssat sport-formel med koffein er det bedste valg til morgentræning; kapsler er en bekvemmelighedsbeslutning, ikke en kvalitetsbeslutning.

Dosering 5–20 g/dag og leucin-tærsklen

Leucin-tærsklen for maksimal stimulering af muskelproteinsyntesen er 2,5–3 g leucin pr. portion hos yngre voksne (Norton 2006, PMID 16424142). Et typisk 2:1:1-produkt med 6 g BCAA pr. portion leverer ca. 3 g leucin — præcis ved tærsklen. Et produkt med kun 4 g BCAA pr. portion (2 g leucin) er underdoseret.

DagsdosisTypisk brugerprofilPortioner
5–10 g BCAARekreativ styrketræning; supplering til eksisterende protein-rutine1 portion pre, intra eller post træning
10–15 g BCAAFastende morgen-træning eller kalorieunderskud-periode1–2 portioner fordelt over trænings-vinduet
15–20 g BCAAHård pre-season, high-volume træning, lang udholdenhedssession2–3 portioner; sigt altid mod komplet protein-måltid efterfølgende

Vores anbefaling: Kontrollér total mg leucin pr. portion — ikke kun "g BCAA". Et 8:1:1-produkt med 3 g total BCAA leverer kun 2,4 g leucin og er dermed under MPS-tærsklen, selv om ratio-labelen lyder imponerende.

BCAA kombineret med protein-måltid — og hvad det faktisk betyder

En afgørende pointe: BCAA kombineret med et komplet protein-måltid er bedre end BCAA alene. Whey-protein indeholder allerede ca. 25 % BCAA — 25 g whey-isolat leverer typisk 6–7 g BCAA naturligt plus de øvrige seks essentielle aminosyrer. BCAA isoleret giver leucin-signalering, men ikke den fulde syntese-respons, da de resterende aminosyrer mangler.

  • BCAA + whey: sjældent nødvendigt — whey dækker selv leucin-tærsklen og leverer alle 9 essentielle aminosyrer. Brug BCAA her kun som smagssat drik under selve sessionen, ikke som supplement oveni.
  • BCAA + ærteprotein (vegansk): planteproteiner har lavere leucin-tæthed (7–8 %) mod whey (10–12 %). Et BCAA-tilskud kan supplere og bringe leucin op til tærsklen. Beregn: 30 g ærte-isolat ≈ 2,1–2,4 g leucin + 0,6–0,9 g fra BCAA = over 2,5 g samlet.
  • BCAA + intet protein: stimulerer mTOR-signalering men understøtter ikke fuld muskelproteinsyntese. Spis komplet protein indenfor 1–2 timer efter fastende træning.

Værd at vide: Kombiner altid BCAA-tilskud med et komplet protein-måltid (whey, kasein, planteblend) indenfor 1–2 timer for at udnytte leucin-signaleringen fuldt ud.

Hvad du realistisk betaler pr. gram BCAA

BCAA-pulverne på denne side koster mellem ca. 500 og 1.020 kr/kg, men pris pr. gram aktiv BCAA fortæller mere, fordi portionsstørrelse og BCAA-indhold er forskelligt. Tabellen bygger på priserne 16. september 2026 og den deklarerede BCAA-mængde pr. portion.

ProduktPris pr. kgBCAA pr. portionPris pr. gram BCAA
Core BCAA Powder522,50 kr6.250 mg (10 g)ca. 0,84 kr
Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelonca. 501 kr4.900 mg (10 g)ca. 1,04 kr
Core BCAA Energyca. 573 kr6.250 mg (12 g)ca. 1,10 kr
Better You BCAA Pulver1.020 kr8.000 mg (10 g)ca. 1,28 kr
Bodylab BCAA Instantca. 663 kr2.600 mg (5 g)ca. 1,28 kr

Konkret tip: Beregn altid kr pr. gram aktiv BCAA, ikke kr pr. kg pulver. Et sammensat pulver med 40 % BCAA-indhold koster pr. gram BCAA 2,5 gange så meget som pr. gram pulver. Brug formlen: (pris i kr) ÷ (portioner × g BCAA pr. portion). Tilbudspriser kan flytte rækkefølgen: til normalprisen på 189 kr koster Chained Nutrition-pulveret ca. 1,48 kr pr. gram BCAA.

7-trins tjekliste: vælg det rigtige BCAA i butikken

Brug denne tjekliste, når du sammenligner BCAA online eller i butik:

  1. Bestem formålet — fastende træning, kalorieunderskud, vegan-supplering eller blot intra-workout drik.
  2. Find gram BCAA pr. portion — ikke portionsstørrelsen. Sigt efter minimum 5 g BCAA (dvs. ca. 2,5 g leucin i 2:1:1).
  3. Tjek leucin-mængden specifikt — 2,5–3 g pr. portion for yngre voksne, 3–4 g ved alder over 60.
  4. Vælg format — neutralt pulver til shaker-brug, smagsat med koffein til morgentræning, kapsler til rejser.
  5. Læs sødemiddel-listen — sukralose og acesulfam K er udbredte. Stevia-baseret er mildere ved daglig brug.
  6. Beregn kr pr. gram aktiv BCAA — ikke kr pr. bøtte. To produkter til samme pris kan have vidt forskellig BCAA-koncentration.
  7. Tjek fermenteringsoprindelse — vegansk-egnet BCAA er typisk fermenteret fra majs eller sukkerroer. Kontrollér kapselskal ved kapsel-produkter (HPMC vs gelatine).

Praktisk råd: Lav din sammenligning på to–tre produkter ad gangen med fokus på gram leucin pr. portion og kr pr. gram BCAA. Det giver et langt bedre beslutningsgrundlag end emballagens løfter om performance.

Infografik: sådan vælger du den rigtige BCAA

Sådan får du mest ud af BCAA i hverdagen

BCAA er ikke et universaltilskud — det er et målrettet aminosyre-supplement der giver fagligt rationale i specifikke situationer. Her er seks praktiske scenarier og konkrete anvisninger til, hvordan det passer ind i en dansk hverdag med træning.

Sådan får du mest ud af BCAA

Daglig dosering og timing omkring træning

Det mest udbredte brugsformål er intra-workout på dage med styrke- eller intervaltræning. En portion 15–30 minutter pre eller under selve sessionen giver leucin-signalering i blodet mens musklerne arbejder. Tidspunktet er fleksibelt — forskningen peger ikke på et snævert "anabolic window" på 30 minutter, men et 1–2 timers vindue efter træning er fortsat relevant for komplet protein-måltid.

  • Pre-workout: 5–10 g BCAA i 5 dl vand, drukket 15 min. før sessionen. Gerne med koffein ved morgentræning.
  • Intra-workout: 5–10 g opløst i 7 dl vand, drukket løbende under sessionen. Særligt relevant ved sessioner over 60 min.
  • Post-workout (uden komplet protein til stede): 5 g BCAA som bro til det næste måltid — men erstat ikke dette med et komplet protein-måltid.
  • Hviledage: BCAA på hviledage har minimal dokumenteret effekt. Spring det over.

Godt at vide: Pak en forudmålt portion i en lille beholder aftenen før og sæt den ved shakerens siden. Det er nemmest at gøre konsekvent, og konsistens er vigtigere end nøjagtigt timing.

Kombination med whey-protein — hvornår det er overflødigt

Whey-protein indeholder naturligt 25–26 % BCAA. Et standard 25 g whey-isolat-måltid leverer ca. 6–7 g BCAA plus de øvrige seks essentielle aminosyrer — det dækker leucin-tærsklen og understøtter fuld muskelproteinsyntese uden ekstra tilskud. Kombinationen whey + isoleret BCAA giver minimal additiv effekt for den typiske styrketrænende.

  • Whey som post-workout: dækker leucin-tærsklen alene og leverer komplet aminosyreprofil. Ekstra BCAA er sjældent nødvendigt.
  • Whey som pre-workout: komplet protein absorberes langsommere end isolerede aminosyrer. BCAA pre-workout kan give hurtigere leucin-stigning i blodet ved fastende træning — men for de fleste er det unødvendigt.
  • Kasein om natten: kasein er langsomt optaget og indeholder ca. 22 % BCAA. BCAA-tilskud på toppen er ikke nødvendigt for de fleste.

I praksis: Brug BCAA primært de dage du træner fastende eller i et kalorieunderskud. Bruger du whey post-workout på ikke-fastende dage, kan du typisk undlade BCAA-tilskuddet og spare pengene.

Under fastende morgentræning — det stærkeste use-case for BCAA

Fastende træning er den situation, hvor isoleret BCAA har det klareste faglige rationale. Otte til tolv timers faste sænker aminosyre-niveauet i blodet, og leucin-signaleringen til mTOR er begrænset. En BCAA-portion pre eller intra hæver leucin-niveauet og kan begrænse muskelnedbrydning under sessionen — uden at bryde fasten i kalorisk forstand.

  • 5–10 g BCAA i 5 dl vand, drukket 15 min. før morgentræning. Gerne med 50–100 mg koffein i formlen (Core BCAA Energy-stil) hvis du vil have energi oveni.
  • Drik langsomt over 15–20 min. under opvarmning frem for som én bolus — giver mere stabil leucin-signalering.
  • Spis komplet protein (whey, mælkeprotein eller planteblend) indenfor 1–2 timer efter sessionen for at understøtte fuld MPS-respons.
  • Undgå at fastende-BCAA erstatter morgenmaden — det er et signal-tilskud, ikke ernæring til et sultent nervesystem.

Vores anbefaling: Sæt portionen klar aftenen før ved kaffemaskinen. Det fjerner friktion fra morgenbeslutningen og øger sandsynligheden for at faktisk tage det.

For vegan-atleter — luk leucin-gabet i planteprotein

Plantebaserede proteinkilder har lavere leucin-tæthed end animalske — ærte-isolat og risprotein ligger typisk 7–8 % leucin (af total protein) mod wheys 10–12 %. Det betyder at 30 g ærte-isolat giver ca. 2,1–2,4 g leucin — under MPS-tærsklen på 2,5–3 g. Et BCAA-tilskud kan supplere og bringe portionen over tærsklen.

Planteprotein-kilde (30 g)Leucin (g)Nødvendigt BCAA-tilskud
Ærte-isolatca. 2,1–2,4 g0,5–1 g ekstra L-leucin via BCAA
Risproteinca. 2,2–2,5 g0,5 g ekstra → samlet ca. 3 g
Sojaprotein-isolatca. 2,3–2,8 gTypisk tilstrækkeligt; 0–0,5 g ved behov
Hampproteinca. 1,4–1,7 g1 g ekstra → samlet ca. 2,5–3 g

Værd at vide: Tjek at BCAA er fermenteret fra majs eller sukkerroer (vegansk-egnet) og at kapselskal — hvis kapsler — er HPMC/cellulose, ikke bovin gelatine. Overvej EAA som alternativ, da plantebaserede måltider kan mangle fl ere essentielle aminosyrer end kun leucin.

Opbevaring og holdbarhed

BCAA-pulver er stabilt og holder typisk 12–24 måneder uåbnet ved stuetemperatur. Pulver er hygroskopisk — det trækker fugt fra luften — så korrekt forsegling efter brug er afgørende for at undgå klumpning og forkortet holdbarhed. Kapsler og tabletter er generelt mere stabile (24–36 måneder) og mindre fugtfølsomme.

  • Opbevar tørt og køligt; undgå direkte sollys og fugtige rum (badeværelse, gymbag i bil).
  • Forsegl pulverbøtten omhyggeligt efter hver brug — én fugtig åbning accelererer klumpning.
  • Brug en ren, tør måleske — en våd skefuld forkortrer holdbarheden markant.
  • Tjek bedst-før-dato inden du køber en stor pakke; rotér lager med ny pakke bagest.

Konkret tip: Køb ikke mere end 2–3 måneders forbrug ad gangen, medmindre du er sikker på dit forbrugsmønster. Klumpet eller harsk pulver ender i skraldespanden.

Varighed og hvornår du evaluerer effekten

BCAA har ikke en opbygnings- eller mætnings-fase som kreatin. Du mærker leucin-signaleringen pr. portion, ikke en gradvist opbygget effekt over uger. Det gør det sværere at vurdere effekten isoleret, fordi BCAA-bidraget er svært at adskille fra den samlede trænings- og ernæringsrutine.

  • Fastende træning: giv 4–6 uger med konsekvent brug og sammenlign subjektiv energi og oplevet restitution mod en sammenlignelig periode uden.
  • Kalorieunderskud: BCAA's primære mål er muskelbevaring — sammenlign muskelmasse-tab ved scanning eller styrketest over 8–12 uger med og uden tilskud.
  • Vegansk supplering: MPS er ikke direkte målbart i hverdagen; brug proteinindtag og styrkeudvikling over 8–12 uger som proxy-mål.
  • Oplever du ingen forskel efter 4–6 uger, er det sandsynligt at BCAA løser et problem du ikke har. Vurder om proteinindtag fra kost dækker behovet.

Praktisk råd: Hold en enkel logbog over styrke og vægt de første 6–8 uger. Det giver et objektivt grundlag for at vurdere, om BCAA bidrager til din specifikke situation, eller om pengene er bedre brugt på mere mad.

Tænk over dette før du køber BCAA

BCAA er generelt sikkert for raske voksne, men der er reelle faldgruber: EFSA har afvist samtlige BCAA-claims, klinisk evidens for isoleret BCAA er svag, og for de fleste styrketrænende med tilstrækkeligt proteinindtag er whey-protein en bedre investering. Her er de seks vigtigste punkter at forstå før du køber.

Tænk over dette før du køber BCAA

EFSA har afvist samtlige BCAA-claims — ingen godkendte sundhedsanprisninger

Under EU-forordning 432/2012 (Reg. 432/2012) har EFSA's Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies vurderet og afvist alle indmeldte sundhedsanprisninger for BCAA-kategorien, herunder claims om leucin-tærsklen for muskelproteinsyntesen, muskelbevarelse og anti-træthed. Markedsføring der antyder muskelopbygning, restitution, anti-katabolisme eller præstationseffekt er ikke EFSA-godkendt formulering.

  • Leucin-tærskel-claim: panelet vurderede at evidensbasen ikke var tilstrækkelig til at dokumentere en årsag-virkning-relation på populationsniveau, bl.a. fordi effekten er stærkt afhængig af det samlede kostprotein-indtagelsesniveau.
  • Muskelbevarelse-claim: afvist — BCAA alene (uden essentielle aminosyrer) er ikke dokumenteret tilstrækkeligt til muskelbevarelses-claims ved kalorieunderskud.
  • Anti-træthed-claim: afvist — den centrale fatigue-hypotese (tryptofan-konkurrence) er ikke bekræftet i kontrollerede humane studier med tilstrækkelig evidensstyrke.
  • Ulovlig markedsføring: dansk emballage eller webshops der hævder "stimulerer muskelvækst" eller "øger restitution" uden EFSA-godkendte formuleringer bryder EU's mærkningsregler — det siger noget om producentens markedsføringspraksis, ikke produktkvaliteten.

Praktisk løsning: vurder BCAA-produkter på formuleringskvalitet (aminosyrefordeling, dosis, tilsætningsstoffer, pris pr. gram BCAA), ikke på markedsføringens lovede effekter. Til sammenligning har kreatinmonohydrat en EFSA-godkendt anprisning ved 3 g/dag for fysisk præstation ved gentagne højintensive aktiviteter.

Klinisk evidens for isoleret BCAA er svag — Wolfe 2017-reviewets konklusion

Wolfe (2017, PMID 28852372) gennemgår i et review publiceret i Journal of the International Society of Sports Nutrition den samlede humanstudier-evidens for BCAA og muskelproteinsyntese. Konklusionen er klar: BCAA alene, uden tilstedeværelse af de øvrige seks essentielle aminosyrer, kan ikke effektivt understøtte muskelproteinsyntesen, fordi proteinsyntesen kræver alle ni essentielle aminosyrer som substrater. BCAA kan signalere mTOR-aktivering og transiently øge synteserate, men uden de resterende aminosyrer løber syntesen tør for byggesten og stopper.

  • Ufuldstændig formel: BCAA dækker kun leucin, isoleucin, valin (3 af 9 essentielle aminosyrer). De øvrige seks — histidin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan — skal komme fra kost eller et komplet protein-tilskud.
  • EAA er teoretisk overlegen: EAA-tilskud dækker alle 9 essentielle aminosyrer og understøtter dermed fuld syntese-respons. Overvej EAA som et mere komplet valg, hvis du primært søger et aminosyre-supplement.
  • Jackman et al. (2017, PMID 28638350): dette RCT (Front Physiol, n=10 unge mænd, single-leg resistance exercise design) viste at effektstørrelsen for isoleret BCAA er mere begrænset end tidligere antaget — positivt resultat blev fundet vs placebo, men sammenligning med komplet protein-kilde mangler.

Praktisk løsning: for den typiske styrketrænende med 1,4–2,2 g protein/kg fra kost og proteinpulver er ekstra BCAA-tilskud sjældent nødvendigt. Vurder BCAA som målrettet tilskud i specifikke situationer (faste-træning, kalorieunderskud, vegan-supplering) — ikke som universalstilskud.

Whey-protein leverer komplet aminosyreprofil og er ofte bedre value end ren BCAA

For de fleste styrketrænende er whey-protein en bedre investering end isoleret BCAA-tilskud: 25 g whey-isolat leverer ca. 6–7 g BCAA naturligt plus alle øvrige ni essentielle aminosyrer, og koster typisk langt mindre pr. gram protein end isolerede BCAA-tilskud pr. gram aminosyrer. Udover leucin-signaleringen giver whey de aminosyre-byggesten der faktisk er nødvendige for fuld muskelproteinsyntese.

  • Whey-isolat har 10–12 % leucin af total protein: 25 g whey-isolat = ca. 2,5–3 g leucin — præcis ved MPS-tærsklen og med komplet aminosyreprofil.
  • Pris pr. gram protein: whey-isolat koster typisk ca. 0,5–1,5 kr/g protein; isoleret BCAA-pulver koster 1–3 kr/g BCAA. Du betaler mere pr. gram aminosyre med ren BCAA end med whey.
  • Kasein som nat-protein: kasein indeholder ca. 22 % BCAA og leverer langsomt fordøjet komplet protein over 5–7 timer. Overlegen over BCAA-tilskud ved måltider med lavt proteinniveau om natten.

Praktisk løsning: Har du ikke whey i hverdagen, er BCAA en billig måde at få leucin-signalering på ved fastende sessioner. Har du whey, er ekstra isoleret BCAA sjældent nødvendigt. Overvej at investere i et bedre proteinpulver i stedet for BCAA som første skridt.

Bivirkninger er sjældne — men sødemidler og koffein er de reelle risici

BCAA-aminosyrerne leucin, isoleucin og valin er i sig selv veltolererede for raske voksne i typiske doser (5–10 g/dag). De fleste gener, brugere rapporterer, stammer fra smagsatte pulveres sødemidler og syre-regulatorer snarere end fra BCAA selv.

  • Sukralose og acesulfam K: de dominerende sødemidler i smagsatte pulvere. EU-godkendte, men noget følsomme oplever mavebesvær ved daglig brug over uger. Stevia er et mildere alternativ.
  • Citronsyre og æblesyre: erosive for tandemaljen ved daglig brug — skyl munden med vand efter at have drukket smagssat BCAA-drik.
  • Koffein i sammensatte formler: 50–150 mg pr. portion. Tjek etiketten — sen træning kombineret med kaffe kan nemt give 300–400 mg total, over EFSA's 200 mg-grænse for enkeltindtag.
  • Aspartam: indeholder phenylalanin — vigtigt ved phenylketonuri (PKU).

Praktisk løsning: er du sensitiv overfor kunstige sødemidler, vælg et neutralt pulver blandet i en smagsstærk drik. Tjek koffein-mængden pr. portion på etiketten, særligt ved sen träning. Skyl munden med vand efter smagsatte pulvere for at beskytte tandemaljen.

Medicin-interaktioner er lav — men disse grupper bør konsultere læge

BCAA har ingen kendte signifikante lægemiddelinteraktioner ved typiske doser, men visse helbredstilstande kræver opmærksomhed eller lægekontrol:

  • Maple Syrup Urine Disease (MSUD): en sjælden arvelig stofskiftesygdom med nedsat BCAA-katabolisme. Tilskud er kontraindiceret. Diagnosen er normalt stillet fra barndommen.
  • Kronisk nyresygdom (CKD-stadie 3+): aminosyre-belastning kan øge belastningen på nedsat nyrefunktion. Drøft med læge eller klinisk diætist før daglig brug.
  • Leversygdom: BCAA kan i kliniske sammenhænge bruges terapeutisk under lægeovervågning ved hepatisk encefalopati — men selv-supplementering ved leversygdom bør ske efter lægefaglig rådgivning.
  • Graviditet og amning: utilstrækkelig data for BCAA-tilskud ved graviditet og amning. Tal med jordemoder eller læge.
  • Under 18 år: BCAA-tilskud er ikke generelt anbefalet som rutine for børn og teenagere. Fokusér på kost, søvn og struktureret træning.

Praktisk løsning: har du én eller fl ere kroniske diagnoser, tag BCAA-spørgsmålet op ved næste lægekontrol. For raske voksne over 18 er daglig brug i typiske doser ukompliceret.

Prisen pr. gram BCAA vs whey-protein — overpris-vurdering

BCAA-pulver koster typisk 100–300 kr/kg på det danske marked. Pr. gram aktiv BCAA ender prisen på 1–3 kr/g afhængig af format og mærke. Whey-isolat koster ca. 0,5–1,5 kr/g protein og leverer alle ni essentielle aminosyrer — en langt mere komplet løsning til typisk lavere pris pr. gram aktivt stof.

  • Eksempel: 500 g BCAA-pulver til 200 kr med 6 g BCAA pr. 7 g portion = ca. 83 portioner = ca. 2,4 kr pr. portion. 500 g whey-isolat til 200 kr med 25 g protein pr. 30 g portion = ca. 16 portioner, men leverer 6–7 g BCAA plus 18–19 g øvrige aminosyrer.
  • Hvornår BCAA er pengene værd: fastende morgentræning (lav kaloriebelastning, hurtig optagelse); kalorieunderskudsperioder (lav-kalorie BCAA er billigere end ekstra protein); intra-workout drik (BCAA-pulver i vand er lettere for maven end en whey-shake midt under tunge løft).
  • Hvornår det er overpris: som supplement ovenpå tilstrækkeligt protein-indtagelse. De samme penge brugt på mere mad eller bedre protein giver større ernæringsmæssig gevinst.

Praktisk løsning: BCAA er ikke spild af penge i de rette situationer — men det er sjældent det første tilskud du bør købe. Prioriter tilstrækkeligt protein fra kost og eventuelt whey eller kreatin (EFSA-godkendt) før du investerer i BCAA som daglig rutine.

FAQ om BCAA

For de fleste whey-brugere er ekstra isoleret BCAA begrænset i ekstra effekt. Whey-isolat indeholder naturligt 25-26 % BCAA — et 25 g måltid leverer ca. 6-7 g BCAA plus alle ni essentielle aminosyrer. Wolfe (2017, PMID 28852372) konkluderer at BCAA alene ikke kan understøtte fuld muskelproteinsyntese effektivt, da de øvrige seks essentielle aminosyrer mangler. BCAA giver mest mening ved fastende træning eller kalorieunderskud, hvor du vil have leucin-signalering uden et fuldt protein-måltid til stede.
Forholdet viser leucin:isoleucin:valin. Standardforholdet 2:1:1 er det mest udbredte og letteste at sammenligne. Et 4:1:1 eller 6:1:1 giver relativt mere leucin pr. gram BCAA — relevant hvis du vil maksimere leucin-signaleringen med en mindre total dosis. Men total mg leucin pr. portion er oftest vigtigere end forholdet alene. Et 2:1:1-produkt med 6 g BCAA pr. portion leverer 3 g leucin; et 6:1:1-produkt med 3 g total BCAA leverer kun 2,3 g leucin og er dermed under MPS-tærsklen.
EAA indeholder alle ni essentielle aminosyrer; BCAA kun tre. Wolfe (2017) og ISSN peger begge på at EAA er mere komplet for muskelproteinsyntesen, da alle ni er nødvendige substrater. BCAA er billigere og lettere tilgængeligt, og er velegnet i de situationer hvor leucin-signaleringen er det primære mål (fastende træning) og ikke fuld syntese-respons. Er du plantebaseret atlet eller vil have mest mulig aminosyre-dækning, er EAA det logiske valg.
Forskningen peger typisk på 5-10 g BCAA pr. portion med 2,5-3 g leucin som tærsklen for MPS-stimulering hos yngre voksne (Norton 2006, PMID 16424142). Et 2:1:1-produkt med 6 g BCAA pr. portion leverer ca. 3 g leucin — præcis ved tærsklen. Under 4 g BCAA pr. portion er underdoseret. For ældre over 60 anbefales 3-4 g leucin pr. portion grundet anabolic resistance.
Ja — det er en af de situationer med stærkest fagligt rationale. Otte til tolv timers faste sænker blodets aminosyre-niveau, og leucin-signaleringen til mTOR er begrænset. En BCAA-portion 15-30 minutter før eller under fastende træning hæver leucin-niveauet og kan begrænse muskelnedbrydning. Spis altid et komplet protein-måltid (whey eller planteblend) indenfor 1-2 timer efter sessionen for at understøtte fuld MPS-respons med alle ni essentielle aminosyrer.
Ja — BCAA (leucin, isoleucin, valin) er ikke oplistet som forbudte stoffer af WADA. Risikoen i praksis kan ligge i krydskontaminering, hvis BCAA produceres på samme anlæg som pre-workout-produkter med stimulanser. For konkurrenceatleter under WADA- eller Anti Doping Danmark-regler anbefales Informed-Sport- eller NSF for Sport-certificerede produkter, der testes pr. batch for over 200 forbudte stoffer.
De tre forgrenede aminosyrer — særligt L-leucin — har en naturligt skarp og bitter smag i ren form. Smagsatte pulvere bruger markante mængder sødemidler (sukralose, acesulfam K) og syre-regulatorer for at maskere det. Neutralt BCAA-pulver blandes bedst i en smagsstærk protein-shake eller juice. Alternativt kan et stevia-baseret smagssat pulver give en mildere profil for dem der er sensitive overfor sukralose.
Nej. EFSA har under EU-forordning 432/2012 afvist samtlige indmeldte sundhedsanprisninger for BCAA-kategorien, herunder claims om muskelproteinsyntese, muskelbevarelse ved kalorieunderskud og anti-træthed. Markedsføring der antyder muskelopbygning, restitution eller anti-katabolisme er ikke EFSA-godkendt formulering. Til sammenligning har kreatinmonohydrat en EFSA-godkendt anprisning ved 3 g/dag for fysisk præstation ved gentagne højintensive aktiviteter — og er ofte en bedre investering for de fleste trænende.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af BCAA.

  • Lægehåndbogen — Protein som makronæringsstof: Klinisk gennemgang af protein og aminosyrer fra Lægehåndbogen på sundhed.dk, herunder rollen for forgrenede aminosyrer (BCAA: leucin, isoleucin, valin). Læs mere her.
  • EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies – Scientific opinions on BCAA health claims (EU Reg. 432/2012): EFSA vurderede og afviste samtlige indmeldte sundhedsanprisninger for BCAA-kategorien, herunder claims om muskelproteinsyntese, muskelbevarelse og anti-træthed. Baggrundsdokumentationen forklarer kravene til evidensstyrke og årsag-virkning-relation. Læs mere her.
  • Wolfe RR – Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality? JISSN 2017 (PMID 28852372): Dette review vurderer om BCAA alene effektivt kan stimulere muskelproteinsyntesen. Konklusionen er at BCAA kan signalere mTOR-aktivering, men at alle ni essentielle aminosyrer er nødvendige substrater for fuld syntese-respons — og at isoleret BCAA dermed ikke kan erstatte et komplet protein-måltid. Læs mere her.
  • Norton LE & Layman DK – Leucine regulates translation initiation of protein synthesis in skeletal muscle after exercise (2006, PMID 16424142): Dette studie dokumenterer leucin-tærsklen for stimulering af muskelproteinsyntesen via mTOR-signalvejen, og er referencekilden bag den typisk anbefalede 2,5–3 g leucin pr. portion hos yngre voksne. Læs mere her.
  • Jackman SR et al. – Branched-chain amino acid ingestion stimulates muscle myofibrillar protein synthesis following resistance exercise in humans (2017, PMID 28638350): Dette RCT (Front Physiol, n=10 unge mænd, single-leg resistance exercise design) undersøgte BCAA og muskelproteinsyntese og viste at BCAA-tilskud stimulerer MPS efter styrketræning, men at effektstørrelsen er mere begrænset end ved komplet protein — da de øvrige essentielle aminosyrer er begrænsende faktorer. Læs mere her.

Konklusion: vores anbefaling for BCAA

Kun ét af de fem BCAA-produkter på denne side har koffein bagt ind i formlen, og det er samtidig sidens højest rangerede: Core BCAA Energy. En portion leverer 6.250 mg BCAA med 5.000 mg leucin — klart over MPS-tærsklen på 2,5-3 g — plus 100 mg koffein og 150 % DRI vitamin B6, målrettet fastende morgentræning eller pre-workout brug. EFSA har afvist samtlige BCAA-claims, og Wolfe (2017, PMID 28852372) konkluderer at isoleret BCAA alene ikke kan understøtte fuld muskelproteinsyntese — for de fleste styrketrænende med tilstrækkeligt kostprotein er whey-protein en bedre og mere komplet investering end ren BCAA-tilskud.

Ønsker du en ren smagsat 2:1:1-formel uden koffein til hverdagsbrug, dækker Bodylab BCAA Instant det behov med god opløselighed, men med 1.300 mg leucin pr. portion skal der to portioner til at nå tærsklen. Til budgetorienteret brug har Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon, sidens budgetvalg, den laveste pakkepris og 4.900 mg BCAA pr. portion. Better You BCAA Pulver, sidens premiumvalg, leverer 6:1:1-fordeling med sidens største leucinmængde pr. portion, 6.000 mg, og passer dig, der vil have mest leucin i én scoop. Core BCAA Powder har sidens laveste pris pr. gram BCAA og runder feltet af som det smagssatte sammensatte alternativ med ekstra glutamin og glycin.

Vi opdaterer denne ranking, når priser, formuleringer eller smagsvarianter ændrer sig — typisk hver tredje måned. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden viser den seneste verificerede gennemgang. Overvej om kreatin (3 g monohydrat dagligt, EFSA-godkendt for fysisk præstation) eller et bedre proteinpulver er en mere virkningsfuld investering end BCAA, hvis dit mål er generel muskelvækst og du allerede har et solidt kostprotein-fundament.

Læs også

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Leucinindhold rettet og priser kontrolleret

    Core BCAA Energy og Core BCAA Powder giver 5.000 mg leucin pr. portion (8:1:1) og ikke ca. 3.125 mg, som intro og konklusion tidligere angav. Core BCAA Energy koster nu 229 kr og Chained Nutrition BCAA Hardcore Powder Watermelon 132 kr på tilbud. Prisafsnittet viser nu pris pr. gram BCAA for alle fem produkter i stedet for generelle prisniveauer, og Bodylab BCAA Instant har fået sin deklarerede BCAA-mængde på 2.600 mg pr. portion og den aktuelle smagsliste.

  2. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Core Nutrition, Bodystore og Bodylab.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.