Sidst opdateret 2026-05-11
Vores anbefalinger er baseret på aminosyreprofil, dosering, opløselighed, smag og prisværdi.
Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik


En bøtte med "10.000 mg BCAA" på forsiden ser imponerende ud — men den reelle BCAA-mængde kan sagtens være 5 g, hvis resten er koffein, glutamin og smag. Den fejl begår mange købere: de sammenligner portionsstørrelse i gram i stedet for gram aktive aminosyrer (leucin, isoleucin, valin). Leucin-tærsklen for at stimulere muskelproteinsyntese er 2,5–3 g pr. portion — et tal du kun finder ved at læse deklarationen.
Vi har gennemgået det danske marked for BCAA og samlet vores fem favoritter på aminosyreprofil, leucin-indhold, smag og pris pr. gram BCAA. Core BCAA Energy lander øverst — en portion leverer 6.250 mg BCAA med 50 % leucin (ca. 3.125 mg) plus 100 mg koffein og 150 % DRI vitamin B6. Vil du have en ren 2:1:1-formel uden stimulanser og med god smag, er Bodylab BCAA Instant det mere enkle alternativ.
Bedste BCAA 2026
- 6250 mg BCAA, koffein + B6
- 6:1:1-fordeling, 8000 mg BCAA
- 4900 mg BCAA, 2495 mg L-glutamin
- Vegansk BCAA-pulver, 60 serveringer
- 8:1:1-formel, glutamin og glycin

1. Core BCAA Energy
Core BCAA Energy er et sammensat BCAA-pulver med L-leucin, L-valin, L-isoleucin, koffein og vitamin B6. Det er især relevant for dig, der vil kombinere BCAA med en mere opkvikkende træningsdrik, fordi én scoop giver 6250 mg BCAA og 100 mg koffein. Pakken på 400 g ligger prismæssigt lavt pr. kg sammenlignet med flere af de øvrige BCAA-pulvere på siden.
BCAA med tydelig energiprofil

Produktet adskiller sig fra et rent BCAA-pulver ved at kombinere de forgrenede aminosyrer med 100 mg koffein pr. portion og 2,1 mg vitamin B6, svarende til 150 % af DRI. Det gør det mest oplagt før eller under træning, hvor du ønsker en drik med både aminosyrer og et koffeinbidrag.
BCAA-delen er leucin-tung: ud af 6250 mg BCAA pr. portion kommer 5000 mg fra L-leucin, mens L-valin og L-isoleucin hver ligger på 625 mg. Derudover indeholder portionen 2000 mg L-glutamin og 1600 mg L-glycin, så den samlede aminosyremængde når 9850 mg.
Pulveret blandes med 250-300 ml vand, hvilket giver en klassisk shakerdrik frem for kapsler eller færdigblandet energidrik. Cola-varianten kan dog være polariserende; nogle oplever en bitter eftersmag, som ikke forsvinder helt ved at tilsætte mere vand. Hvis du træner sent, er koffeinindholdet også værd at tage højde for.
Pris og placering i feltet
Prisen på 219 kr for 400 g svarer til cirka 548 kr pr. kg. Det er lavere end Better You BCAA Pulver, Bodylab BCAA Instant og BCAA Hardcore Powder Watermelon målt på pris pr. kg, men lidt højere end Core BCAA Powder, som koster 209 kr for 400 g og ikke har samme koffeinprofil.
Den konkrete forskel til Core BCAA Powder er derfor ikke kun prisen, men at Core BCAA Energy fungerer mere som en funktionel træningsdrik. Til gengæld er den mindre oplagt, hvis du specifikt ønsker BCAA uden stimulanser.
Fordele:
- 6250 mg BCAA pr. portion med L-leucin, L-valin og L-isoleucin.
- 100 mg koffein pr. scoop, hvilket gør produktet relevant før eller under træning.
- 9850 mg aminosyrer pr. portion inklusive L-glutamin og L-glycin.
- Vitamin B6 på 2,1 mg, svarende til 150 % af DRI.
- 400 g pakning til 219 kr, hvilket giver en lavere kg-pris end flere andre BCAA-pulvere på siden.
Ulemper:
- Koffeinindholdet gør produktet mindre velegnet sent på dagen eller for koffeinfølsomme.
- Cola-smagen kan opleves bitter af nogle, især hvis man forventer en klassisk sød colaprofil.
- Indeholder aspartam og acesulfam K, hvilket ikke passer til alle præferencer.
Det her synes vi om med Core BCAA Energy:
Hvem passer Core BCAA Energy til:
Core BCAA Energy passer bedst til dig, der vil have et BCAA-pulver med tydelig træningsrettet profil og koffein i samme drik. Det er især relevant før eftermiddagstræning, morgentræning eller som alternativ til en mere klassisk pre-workout, hvis du ønsker BCAA, 100 mg koffein og vitamin B6 uden beta-alanin. Hvis du derimod vil undgå stimulanser, er Core BCAA Powder et mere oplagt valg på samme side.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 219 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 400 g |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 548 kr/kg |
| 🥄 Anbefalet dosering | 1 scoop |
| ⚖ Portionsstørrelse | ca. 12 g |
| 💧 Blandingsforhold | 250-300 ml vand |
| 📊 BCAA pr. portion | 6250 mg |
| 🧪 Aminosyrer pr. portion | 9850 mg |
| ☕ Koffein pr. portion | 100 mg |
| 🌿 Vitamin B6 | 2,1 mg |
| 📈 Vitamin B6 % DRI | 150 % |
| 🍐 Smagsvarianter | Cola, Grønne pærer |
| 🧾 Ingredienser | aminosyrer (l-leucin, l-valine, l-isoleucin), surhedsregulerende middel (æblesyre), aminosyrer (L-valin, L-isoleucin), sødemiddel (aspartame*, acesulfame K), aromaer (polydextros), farvestof (sukkerfarve), vitamin (pyridoxin-hydrochlorid) |
| ⚠ Phenylalanin | Indeholder en kilde til phenylalanin |
| 🚫 Maksimal daglig mængde | 2 skeer dagligt |

2. Better You BCAA Pulver
Better You BCAA Pulver er et naturligt sødet BCAA-pulver med L-leucin, L-valin og L-isoleucin i en 6:1:1-fordeling. Det er især relevant for dig, der vil have et leucin-tungt BCAA-produkt til træningsdage, fordi én portion giver 8000 mg BCAA og 6000 mg L-leucin. Pakningen på 250 g er kompakt, men prisen på 255 kr gør det til det dyreste produkt pr. kg blandt de fem BCAA-produkter på siden.
Leucin-tung profil med naturlig sødning

Produktet adskiller sig især ved forholdet 6:1:1, hvor L-leucin fylder markant mere end L-valin og L-isoleucin. Det giver en meget målrettet BCAA-profil til dig, der prioriterer leucinindholdet højt, men det er mindre oplagt, hvis du foretrækker en mere balanceret fordeling mellem de tre aminosyrer.
Én scoop på ca. 10 g blandes med 1-3 dl vand i en shaker og giver 28 kcal, 8 g protein i form af frie aminosyrer, 0 g kulhydrater og 0 g fedt. Smagsvarianterne Passionsfrugt/blåbær og Pear/Melon placerer produktet i den friske, frugtige ende, mens sødningen med stevioglykosider giver en anden sødmeprofil end klassisk sukker eller mange kunstigt sødede træningsdrikke.
Ingredienslisten er forholdsvis kort med L-leucin, L-valin, L-isoleucin, æblesyre, rødbedepulver, naturlige aromaer og stevioglykosider. Et område, hvor produktet ikke helt lever op til forventningen om praktisk volumen, er pakningsstørrelsen: 250 g er mindre end de øvrige produkter i sammenligningen, hvor alternativerne ligger på 264 g, 300 g og 400 g.
Fordele:
- 8000 mg BCAA pr. portion med en tydelig 6:1:1-fordeling.
- 6000 mg L-leucin pr. scoop, hvilket gør produktet særligt leucin-fokuseret.
- 0 g kulhydrater og 0 g fedt pr. portion, relevant for dig der vil holde drikken enkel omkring træning.
- Naturlige aromaer og stevioglykosider frem for sukkerbaseret sødning.
- Fremstillet i henhold til HACCP og GMP-standarder, hvilket giver en mere struktureret produktionsramme.
Ulemper:
- Høj pris pr. kg: 255 kr for 250 g svarer til 1.020 kr/kg, hvilket er højere end de øvrige fire produkter på siden.
- Mindre pakning: 250 g er den mindste pakningsstørrelse i sammenligningen.
- Stevia-sødme passer ikke til alle: nogle vil foretrække en mere neutral eller mindre urteagtig sødmeprofil.
Det her synes vi om med Better You BCAA Pulver:
Hvem passer Better You BCAA Pulver til:
Better You BCAA Pulver passer bedst til dig, der vil have et BCAA-pulver med høj leucinandel, frugtige smagsvarianter og naturlig sødning med stevioglykosider. Det er især relevant omkring styrketræning eller hårde træningspas, hvor du ønsker en aminosyredrik med 8000 mg BCAA pr. portion. Hvis lav pris pr. kg eller større pakning vægter højest, er Core BCAA Energy eller Core BCAA Powder mere oplagte at sammenligne med, da begge kommer i 400 g pakninger til en lavere kilopris.
Attributter/specifikationer:
| Pris | 255 kr |
| Pakningsstørrelse | 250 g |
| Pris pr. kg | 1.020 kr/kg |
| Pris pr. portion | 10,20 kr ved 10 g |
| Anbefalet dosering | 1 scoop (ca. 10 g) dagligt |
| Dosis ved hård træning | Op til 3 scoops om dagen |
| Portioner pr. beholder | 25 ved 10 g pr. portion |
| BCAA-fordeling | 6:1:1 |
| BCAA pr. portion | 8000 mg |
| L-leucin pr. portion | 6000 mg |
| L-valin pr. portion | 1000 mg |
| L-isoleucin pr. portion | 1000 mg |
| Energi pr. portion | 28 kcal |
| Kulhydrater pr. portion | 0 g |
| Smagsvarianter | Passionsfrugt/blåbær, Pear/Melon |
| Ingredienser | L-leucin, L-valin, l-isoleucin, æblesyre, rødbedepulver, naturlige aromaer, sødemiddel (stevioglykosider) |

3. BCAA Hardcore Powder Watermelon
BCAA Hardcore Powder Watermelon er et BCAA-pulver fra Chained Nutrition med L-leucin, L-isoleucin, L-valin, L-glutamin og vitamin B6 i en vandmelonvariant. Det er især relevant for dig, der vil have et aminosyretilskud omkring træning, fordi én portion på 10 g giver 4.900 mg BCAA og 2.495 mg L-glutamin. Pakken på 264 g rækker til 26 portioner.
BCAA-fokus med ekstra glutamin

Produktet rammer en klassisk 2:1:1-fordeling med 2.450 mg L-leucin, 1.225 mg L-isoleucin og 1.225 mg L-valin pr. portion. Det gør doseringen let at forstå for dig, der primært sammenligner BCAA-produkter på mængden af de tre forgrenede aminosyrer.
Watermelon-varianten er bygget som en frisk træningsdrik med citronsyre, smagsstoffer, salt og flere sødemidler. Den anbefalede blanding med 3-6 dl vand giver mulighed for enten en mere koncentreret eller mildere smag, hvilket især kan være praktisk før og under træning.
Prisen på 151 kr er den laveste samlede købspris blandt de fem BCAA-produkter på siden, men pakken på 264 g er også mindre end 300-400 g alternativerne fra Bodylab og Core Nutrition. Et område, hvor produktet ikke helt rammer en enkel profil, er sødningen: Watermelon-varianten bruger acesulfam K, cyclamater, sucralose og saccharins, hvilket kan være mere end nødvendigt for dig, der foretrækker kortere ingredienslister.
Fordele:
- 4.900 mg BCAA pr. portion med L-leucin, L-isoleucin og L-valin i 2:1:1-forhold.
- 2.495 mg L-glutamin pr. portion, som gør produktet mere sammensat end et helt enkelt BCAA-pulver.
- Vitamin B6 på 1,64 mg pr. portion, svarende til 118 % af referenceindtaget.
- Laveste samlede pris på siden med 151 kr for 264 g.
- 26 portioner pr. emballage, hvilket gør forbruget nemt at planlægge ved den angivne dosering.
Ulemper:
- Pakken på 264 g er mindre end flere af de øvrige produkter på samme BCAA-side.
- Pris pr. kg er ikke den laveste i sammenligningen, selv om den samlede købspris er lav.
- Watermelon-varianten indeholder flere sødemidler og kan indeholde spor af en bred række allergener.
Det her synes vi om med BCAA Hardcore Powder Watermelon:
Hvem passer BCAA Hardcore Powder Watermelon til:
BCAA Hardcore Powder Watermelon passer bedst til dig, der vil have et prisbevidst BCAA-pulver med tydelig aminosyredosering og en frisk vandmelonprofil til brug før og under træning. Det er mindre oplagt, hvis du går efter størst mulig pakningsstørrelse, lavest mulig kilopris eller en mere enkel formulering uden mange sødemidler.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 151 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 264 g |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 572 kr/kg |
| 🥤 Portion | 2 scoops (10 g) |
| 🍽 Portioner pr. emballage | 26 |
| 💊 Anbefalet dosering på træningsdage | Bland 2 scoops (10 g) med 3-6 dl vand og drik før og under træning |
| 🌅 Anbefalet dosering på hviledage | Bland 1 portion og drik om morgenen |
| ⚠ Maksimal dosering | Indtag ikke mere end 2 portioner per døgn |
| ⚖ Total BCAA pr. portion | 4.900 mg |
| 🧬 L-leucin pr. portion | 2.450 mg |
| 🧬 L-isoleucin pr. portion | 1.225 mg |
| 🧬 L-valin pr. portion | 1.225 mg |
| 🧪 L-glutamin pr. portion | 2.495 mg |
| 📊 Vitamin B6 pr. portion | 1,64 mg |
| 📈 Vitamin B6 RI | 118 % |
| 🍉 Smagsvariant | Watermelon |
| 🧾 Ingredienser | L-leucin, L-glutamin, L-isoleucin, L-valin, resistente dextriner, syre (citronsyre), smagsstoffer, sødemiddel (acesulfam K, cyclamater, sucralose, saccharins), salt, emulgator (sojalecithin, dinatriumphosphat), aroma (carmin), vitamin B6 |
| 🥛 Spor af allergener | Mælk, sulfitter, selleri, hvede, havre, korn, rug, skaldyr, krebsdyr, æg, fisk, soja og sennep |

4. Bodylab BCAA Instant
Bodylab BCAA Instant er et vegansk BCAA-pulver med L-leucin, L-isoleucin og L-valin i en 2:1:1-ratio. Det er især relevant for dig, der vil have et smagssat aminosyrepulver til træningsdage, hvor 5 g pulver blandes i 3 dl iskoldt vand. Pakken på 300 g giver 60 serveringer og ligger størrelsesmæssigt mellem de mindre 250-264 g produkter og Core-varianterne på 400 g på samme side.
Frugtig BCAA med tydelig træningsprofil
Produktet holder fokus på de tre forgrenede aminosyrer: L-leucin, L-isoleucin og L-valin. 2:1:1-forholdet er en klassisk BCAA-formulering, og portionsstørrelsen på 5 g gør det let at dosere præcist før, under eller efter træning.
Smagsudvalget består af Ice Tea Peach, Raspberry Rush og Passion Mango. Især Ice Tea Peach fremstår som den mest karakteristiske variant med en let iste-præget frugtprofil, mens Raspberry Rush og Passion Mango vil tiltale dig, der foretrækker en mere bær- eller tropisk smagsretning. Pulveret er beregnet til 3 dl iskoldt vand, hvilket passer godt til en drikkeklar træningsflaske.
Ingredienslisten er mere sammensat end et helt rent aminosyrepulver: ud over BCAA indeholder den blandt andet æblesyre, inulin, natriumhydrogencarbonat, aroma, sødestofferne sukralose og acesulfam-K samt farvestof. Det giver en mere færdig drikkeoplevelse, men gør produktet mindre oplagt for dig, der ønsker en neutral BCAA uden sødning, aroma og farve.
Fordele:
- 2:1:1-ratio: Indeholder L-leucin, L-isoleucin og L-valin i den klassiske BCAA-fordeling.
- 60 serveringer pr. bøtte: Pakken på 300 g rækker til 60 portioner ved 5 g pr. servering.
- Veganske råvarer: Varianterne er fremstillet af 100 % veganske råvarer.
- Tre smagsvarianter: Ice Tea Peach, Raspberry Rush og Passion Mango giver mere variation end et neutralt pulver.
- Praktisk blandingsforhold: 5 g pulver til 3 dl iskoldt vand passer til en almindelig træningsflaske.
Ulemper:
- Indeholder sødestofferne sukralose og acesulfam-K, hvilket ikke passer til alle præferencer.
- Kan indeholde spor af gluten, æg, fisk, soja og mælk.
- 300 g-pakken er mindre end de 400 g varianter fra Core Nutrition på samme kategoriside.
Det her synes vi om med Bodylab BCAA Instant:
Hvem passer Bodylab BCAA Instant til:
Bodylab BCAA Instant passer bedst til dig, der vil have et vegansk BCAA-pulver med smag, 2:1:1-ratio og mange serveringer i en 300 g bøtte. Det er især oplagt til træningsdage, hvor du foretrækker en kold, frugtig aminosyredrik frem for kapsler eller et neutralt pulver. Hvis du derimod prioriterer en helt enkel ingrediensliste uden sødestoffer, aroma og farvestof, bør du vælge et mere neutralt BCAA-produkt.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 119 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 300 g |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 397 kr/kg |
| 🥤 Antal serveringer | 60 serveringer |
| ⚖ Portionsstørrelse | 5 g |
| 💧 Blandingsforhold | 3 dl iskoldt vand |
| 🧬 BCAA-ratio | 2:1:1 |
| 🍦 Smagsvarianter | Ice Tea Peach, Raspberry Rush, Passion Mango |
| 🌱 Råvarer | 100 % veganske råvarer |
| 🧾 Ingredienser | L-leucin, surhedsregulerende middel (æblesyre), kostfiber (inulin), L-isoleucin, L-valin, surhedsregulerende middel (natriumhydrogencarbonat), aroma, sødestoffer (sukralose, acesulfam-K), farvestof (ammonieret karamel), 1% ferskenjuicekoncentrat |
| 🥛 Allergener | Kan indeholde spor af gluten, æg, fisk, soja og mælk |
| 🧊 Opbevaring | Opbevares tørt og køligt |
FAQ:
Hvor mange serveringer er der i Bodylab BCAA Instant?
En bøtte på 300 g indeholder 60 serveringer, når du bruger 5 g pulver pr. portion.
Er Bodylab BCAA Instant vegansk?
Ja, varianterne er fremstillet af 100 % veganske råvarer.
Hvilke smage findes produktet i?
Produktet findes i Ice Tea Peach, Raspberry Rush og Passion Mango.

5. Core BCAA Powder
Core BCAA Powder er et vegansk BCAA-pulver med L-leucin, L-valin, L-isoleucin, L-glutamin, L-glycin og vitamin B6. Det er især relevant for dig, der vil have en aminosyredrik før eller efter styrketræning, fordi én portion på 10 g giver 6250 mg BCAA i forholdet 8:1:1. Pakken på 400 g koster 209 kr og har den laveste kilopris blandt de fem BCAA-produkter i denne sammenligning.
BCAA med høj leucinprofil og tydeligt smagsfokus

Formlen lægger vægten på L-leucin: én portion indeholder 5000 mg L-leucin samt 625 mg L-valin og 625 mg L-isoleucin. Derudover får du 2000 mg L-glutamin, 1600 mg L-glycin og 2,1 mg vitamin B6, svarende til 150 % af DRI. Det gør produktet mest interessant for dig, der specifikt går efter en leucin-tung BCAA-profil frem for et bredere EAA-produkt.
Smagsudvalget er en praktisk styrke. Citrus Lemonade, Citrus Passion Stevia, Cola, Fresh Pear, Jordbær og Watermelon giver flere muligheder, hvis du bruger BCAA flere gange om ugen og hurtigt bliver træt af én smag. Citrus Lemonade fremstår som den friske og læskende variant, mens Watermelon kan opleves meget sød, også når den blandes med mere vand end de anbefalede 3 dl.
Pulveret passer bedst til dig, der accepterer sødede træningsdrikke. Ingredienslisten indeholder aspartame og acesulfame K, og produktet indeholder en kilde til phenylalanin. Et område, hvor det ikke helt rammer alle, er den sensoriske balance: nogle oplever smag og duft som kunstig, og opløseligheden kan være mindre elegant i koldt vand med risiko for små flydende pulverrester.
Fordele:
- 6250 mg BCAA pr. portion i forholdet 8:1:1 med ekstra vægt på L-leucin.
- 5000 mg L-leucin pr. 10 g portion, hvilket gør profilen mere leucin-tung end klassiske 2:1:1-formler.
- 400 g pakning til 209 kr, svarende til 522,50 kr pr. kg og laveste kilopris blandt produkterne på siden.
- Vegansk fremstilling via fermentering af glukose udvundet af majs.
- Flere smagsvarianter, herunder Citrus Lemonade, Cola, Fresh Pear, Jordbær og Watermelon.
Ulemper:
- Smagen kan blive for sød for nogle, især i Watermelon-varianten.
- Indeholder aspartame og acesulfame K, hvilket ikke passer til alle præferencer.
- Kan kræve ekstra omrystning i koldt vand for at undgå små pulverrester.
Det her synes vi om med Core BCAA Powder:
Hvem passer Core BCAA Powder til:
Core BCAA Powder passer bedst til dig, der styrketræner regelmæssigt og ønsker et BCAA-pulver med høj leucinandel, vegansk profil og mange smagsvalg. Det er særligt oplagt, hvis du prioriterer lav kilopris og en frisk drik før eller efter træning. Hvis du er følsom over for meget søde smage, kunstig aroma eller sødestoffer som aspartame og acesulfame K, bør du vælge smag med omhu eller overveje et mere neutralt alternativ.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 209 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 400 g |
| 🧮 Pris pr. kg | 522,50 kr/kg |
| 🥄 Portionsstørrelse | 10 g |
| 💊 Anbefalet dosering | 1 ske inden træning |
| 🥤 Opblanding | 3 dl vand |
| ⚖ BCAA pr. portion | 6250 mg |
| 📊 BCAA-forhold | 8:1:1 |
| 🧬 L-leucin pr. portion | 5000 mg |
| 🧬 L-valin pr. portion | 625 mg |
| 🧬 L-isoleucin pr. portion | 625 mg |
| 🧬 L-glutamin pr. portion | 2000 mg |
| 🧬 L-glycin pr. portion | 1600 mg |
| 🌿 Vitamin B6 pr. portion | 2,1 mg |
| 📊 Vitamin B6 DRI | 150 % |
| 🔥 Energi pr. portion | 40 kcal |
| 🍦 Smagsvarianter | Citrus Lemonade, Citrus Passion Stevia, Cola, Fresh Pear, Jordbær, Watermelon |
| 🧾 Ingredienser | aminosyrer (l-leucin, l-valine, l-isoleucin), surhedsregulerende middel (æblesyre), aminosyrer (L-valin, L-isoleucin), sødemiddel (aspartame*, acesulfame K), aroma, farvestof (rødbederød), vitamin (pyridoxin hcl), *Indeholder en kilde til phenylalanin. |
Sammenligningstabel
| Produkt | Mærke | Pris | Pris/kg | Bedømmelse | Note |
|---|---|---|---|---|---|
| Core BCAA Energy | Core Nutrition | 219 kr | 400 g | 9.2 | BEDST I TEST · 6250 mg BCAA, koffein + B6 |
| Better You BCAA Pulver | Better You | 255 kr | 250 g | 9.0 | BEDSTE PREMIUM · 6:1:1-fordeling, 8000 mg BCAA |
| BCAA Hardcore Powder Watermelon | Chained Nutrition | 151 kr | 264 g | 8.7 | BEDSTE BUDGET · 4900 mg BCAA, 2495 mg L-glutamin |
| Bodylab BCAA Instant | Bodylab | 199 kr | 300 g | 8.4 | BEDSTE TIL BEGYNDERE · Vegansk BCAA-pulver, 60 serveringer |
| Core BCAA Powder | Core Nutrition | 209 kr | 400 g | 8.1 | BEDSTE SMAGSVALG · 8:1:1-formel, glutamin og glycin |
Sådan har vi lavet vores test af BCAA
Vores sammenligning af BCAA bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, leucin:isoleucin:valin-fordeling, gram aktiv BCAA pr. portion, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Vi udfører ikke egne laboratoriemålinger eller kliniske forsøg; i stedet sammenstiller vi de datapunkter en kvalificeret køber selv ville indsamle, og oversætter dem til en sammenlignelig 0–10 skala. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan indsamler vi data
For hvert af de fem BCAA-produkter på siden har vi gennemgået producentens deklaration (forholdet mellem leucin, isoleucin og valin, gram BCAA pr. portion, eventuelle ekstraingredienser som koffein, glutamin, vitamin B6 og elektrolytter, fyldstoffer og allergener), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra dansk-ledede butikker (MM Sports, Bodylab, Core Nutrition, Healthwell m.fl.) samt Trustpilot. Vi kontrollerer specifikt forholdet mellem total portionsstørrelse og selve BCAA-indholdet — et "BCAA-pulver" markedsført som 14 g portion kan indeholde 5 g BCAA og 9 g aroma, syre, sødemiddel og elektrolytter.
- Producentdokumentation: aminosyrefordeling (2:1:1, 4:1:1, 6:1:1), gram BCAA pr. portion, deklareret leucin-mængde, ekstra aktive ingredienser, sødemidler, fyldstoffer og allergenmærkning.
- Tredjepartsdokumentation: COA'er hvor publiceret, GMP-certificering, Informed-Sport, NSF for Sport eller anden anti-doping-test hvor angivet.
- Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i opløselighed, smag (BCAA er naturligt bittert), mavetolerance og oplevelse over flere uger — vi nedvægter enkeltstående reaktioner og engangsudsagn uden købsverifikation.
Hvad vi vægter i BCAA
Vægtningen afspejler at leucin er den primære driver af muskelproteinsyntesen via mTOR-aktivering — derfor vejer aminosyrefordeling og leucin-dosis pr. portion tungest. Pris pr. gram aktiv BCAA tæller næsthøjest, fordi sammensatte produkter med koffein, glutamin og elektrolytter let kan dække over et lavt BCAA-indhold pr. portion. Smag og opløselighed vejer bevidst tungt for et produkt der tages fl ere gange ugentligt — et bittert eller dårligt opløseligt pulver bliver hurtigt liggende i skabet.
| Kriterium | Vægt | Typiske datapunkter | Eksempler på kilder |
|---|---|---|---|
| Aminosyrefordeling og leucin-dosis | 22 % | 2:1:1 / 4:1:1 / 6:1:1, gram BCAA pr. portion, mg leucin pr. portion | Producentdeklaration, etiket |
| Pris pr. gram aktiv BCAA | 18 % | kr/pakke ÷ (portioner × g BCAA pr. portion) | Danske forhandlerpriser, etiket |
| Smag og opløselighed | 15 % | aroma, sødeprofil, bundfald i shaker, eftersmag | Verificerede danske brugeranmeldelser |
| Renhed og tilsætningsstoffer | 12 % | kunstige sødemidler (sukralose, acesulfam K), syre-regulatorer, fyldstoffer, farvestoffer | Etiket, ingrediensliste |
| Format — pulver vs kapsler vs instantiseret | 10 % | gram pulver pr. portion, antal kapsler pr. dosis, instantisering | Producentdata |
| Tredjepartstest og certificeringer | 10 % | Informed-Sport, NSF for Sport, GMP, COA pr. batch | Producentdokumentation, certifikatregistre |
| Allergener og fermenteringsoprindelse | 8 % | vegansk-egnet fermentering (majs, sukkerroer), spor af mælk, soja | Etiket, allergenmærkning |
| Tilgængelighed og pakkestørrelser | 5 % | dansk lagerstatus, smagsvarianter, abonnementsmulighed | Danske butikker |
Sådan normaliserer vi
For at gøre fem forskelligt-formulerede BCAA-produkter sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. gram aktiv BCAA — ikke kr pr. portion og ikke kr pr. bøtte. En 14 g portion fra et sammensat pulver med 5 g BCAA, 100 mg koffein og 5 g elektrolytter er ikke 14 g aminosyrer. Et rent 2:1:1-pulver på 5 g pr. portion leverer 100 % aktivt indhold. Forskellen i pris pr. gram BCAA kan være 2–4x, men prisen dækker også koffein, glutamin og smag.
To centrale faldgruber vi udjævner:
- Sammensatte vs rene produkter: et "BCAA-produkt" markedsført som 14 g portion kan indeholde 5 g BCAA og 9 g andre ingredienser. Vi rapporterer altid gram BCAA pr. portion og pr. pakke, så pulver, sammensat formel og kapsler kan sammenlignes på samme grundlag.
- Kapsler vs pulver: 8 kapsler à 625 mg BCAA = 5 g BCAA, svarende til en lille scoop pulver. Kapselprisen pr. gram BCAA er typisk 3–5x højere end pulver — vi vurderer det som et bekvemmelighedstillæg, ikke en kvalitetsforskel.
BCAA har ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger. ISSN's position stand vurderer at BCAA-tilskud ovenpå tilstrækkeligt komplet protein-indtagelse har minimal ekstra effekt, fordi alle ni essentielle aminosyrer er nødvendige for fuld muskelprotein-syntese-respons. Vi normaliserer derfor ikke for "effekt" som selvstændigt kriterium; vi vurderer formuleringskvalitet, dokumenterbarhed og brugsvenlighed.
Udvalg og eksklusion
Vi har gennemgået BCAA-produkter tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende kategorier falder ud af sammenligningen:
- EAA-produkter med alle ni essentielle aminosyrer — disse hører til i en separat kategori, da de teoretisk er overlegne isoleret BCAA for muskelproteinsyntesen, og de vurderes på vores dedikerede EAA-side.
- Pre-workout-blandinger med BCAA som biingrediens — produkter hvor BCAA indgår sammen med beta-alanin, citrullin og andre aktive stoffer i pre-workout-mængder hører hjemme i pre-workout-kategorien.
- Importprodukter uden dansk forhandler, fordi prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er en del af brugeroplevelsen.
- Produkter uden klar deklaration af aminosyrefordeling — "BCAA-kompleks" uden angivelse af forhold eller mængde pr. komponent ekskluderes.
- Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.
Begrænsninger og transparens
Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:
- Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger og bruger ikke kliniske forsøg. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
- Datadynamik: priser, smagsvarianter og lagerstatus hos danske forhandlere ændrer sig løbende, og opskrifter kan ændres af producenten uden varsel. Vi opdaterer ved væsentlige ændringer.
- BCAA-evidensen er omdiskuteret: Wolfe (2017, PMID 28852372) og ISSN's position stand peger begge på, at BCAA isoleret ikke kan understøtte fuld muskelproteinsyntese uden de øvrige seks essentielle aminosyrer. Vi rangerer på formuleringskvalitet og brugbarhed, ikke på antaget effektstørrelse.
- Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen. Læs vores fulde affiliatepolitik.
Opdateringer og kvalitetssikring
Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller ny aminosyrefordeling fra en producent, prisændringer på over 15 % hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.
Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.
Købeguide: sådan vælger du den rigtige BCAA
Den rigtige BCAA afhænger af hvad du faktisk skal bruge den til. Til intra-workout på fastende mave er en formel med ekstra leucin og evt. koffein praktisk; til muskelbevarelse i et kalorieunderskud er et enkelt 2:1:1-pulver typisk tilstrækkeligt; til plantebaserede atleter med lavt leucin-indtag kan BCAA supplere, men EAA er et mere komplet alternativ. Start med formålet, gå til aminosyrefordeling og dosis, og slut med format, smag og pris pr. gram BCAA.

Start med formålet — hvornår og hvorfor du tager BCAA
BCAA bruges typisk til tre formål, og formålet afgør både formulering og dosis. Hvis du allerede får 1,4–2,2 g protein/kg fra kost og proteinpulver, har ekstra BCAA-tilskud begrænset ekstra effekt — Wolfe (2017, PMID 28852372) konkluderer at de øvrige seks essentielle aminosyrer er nødvendige for fuld MPS-respons. Fastende træning, kalorieunderskud og vegan-kost med lavt leucin-indhold er de situationer, hvor BCAA giver mest fagligt rationale.
| Formål | Behov for BCAA | Anbefalet formulering |
|---|---|---|
| Sport intra-workout (fastende eller halvfastende) | Klart rationale — leucin signalerer mTOR uden måltid | 2:1:1 eller 4:1:1, gerne med koffein; 5–10 g pr. portion |
| Muskelbevarelse ved kalorieunderskud | Relevant som anti-katabol buffer | Lavt-kalorie 2:1:1-pulver, 5–10 g pre/intra/post træning |
| Vegan-protein-supplering | Delvist — EAA er mere komplet | Vegansk-egnet BCAA (majs/sukkerroer); overvej EAA i stedet |
| Styrketræning + proteinrig kost | Begrænset ekstra effekt | Enkelt 2:1:1-pulver hvis du alligevel vil tage det |
| Lange udholdenhedssessioner (+90 min) | Diskuteret — mulig central fatigue-effekt | Pulver med BCAA + elektrolytter, drukket løbende |
Praktisk råd: Hvis du allerede tager 25–30 g whey omkring træning, leverer det naturligt ca. 6–7 g BCAA. Ekstra isoleret BCAA bidrager da minimalt. Vurder BCAA primært i de situationer, hvor komplet protein ikke er til stede.
Forstå produktformerne — rent pulver, smagsat formel og EAA
Tre formtyper dominerer markedet og stiller forskellige krav til din rutine:
| Format | Bedst til | Begrænsning |
|---|---|---|
| Rent BCAA-pulver 2:1:1 (neutralt eller let smagsat) | Dig der blander i shaker og vil have lav pris pr. gram | Naturligt bittert i vand alene; kræver smagsstærk drik |
| Smagssat sport-formel med koffein/elektrolytter | Pre/intra-workout brug på fastende morgentræning | Indeholder sukralose/acesulfam K; dyrere pr. gram BCAA |
| EAA-produkt med alle 9 essentielle aminosyrer | Plantebaserede atleter og dem der vil have komplet aminosyreprofil | Ofte dyrere end ren BCAA; separat kategori på vores side |
| BCAA-kapsler | Rejser og dem der hader pulverkonsistens | 8 kapsler ≈ 5 g BCAA; 3–5x dyrere pr. gram end pulver |
Praktisk råd: Hvis du allerede har en shaker i hverdagen, giver et neutralt eller let smagsat 2:1:1-pulver den mest fleksible og billigste dosering. Smagssat sport-formel med koffein er det bedste valg til morgentræning; kapsler er en bekvemmelighedsbeslutning, ikke en kvalitetsbeslutning.
Dosering 5–20 g/dag og leucin-tærsklen
Leucin-tærsklen for maksimal stimulering af muskelproteinsyntesen er 2,5–3 g leucin pr. portion hos yngre voksne (Norton 2006, PMID 16424142). Et typisk 2:1:1-produkt med 6 g BCAA pr. portion leverer ca. 3 g leucin — præcis ved tærsklen. Et produkt med kun 4 g BCAA pr. portion (2 g leucin) er underdoseret.
| Dagsdosis | Typisk brugerprofil | Portioner |
|---|---|---|
| 5–10 g BCAA | Rekreativ styrketræning; supplering til eksisterende protein-rutine | 1 portion pre, intra eller post træning |
| 10–15 g BCAA | Fastende morgen-træning eller kalorieunderskud-periode | 1–2 portioner fordelt over trænings-vinduet |
| 15–20 g BCAA | Hård pre-season, high-volume træning, lang udholdenhedssession | 2–3 portioner; sigt altid mod komplet protein-måltid efterfølgende |
Praktisk råd: Kontrollér total mg leucin pr. portion — ikke kun "g BCAA". Et 8:1:1-produkt med 3 g total BCAA leverer kun 2,4 g leucin og er dermed under MPS-tærsklen, selv om ratio-labelen lyder imponerende.
BCAA kombineret med protein-måltid — og hvad det faktisk betyder
En afgørende pointe: BCAA kombineret med et komplet protein-måltid er bedre end BCAA alene. Whey-protein indeholder allerede ca. 25 % BCAA — 25 g whey-isolat leverer typisk 6–7 g BCAA naturligt plus de øvrige seks essentielle aminosyrer. BCAA isoleret giver leucin-signalering, men ikke den fulde syntese-respons, da de resterende aminosyrer mangler.
- BCAA + whey: sjældent nødvendigt — whey dækker selv leucin-tærsklen og leverer alle 9 essentielle aminosyrer. Brug BCAA her kun som smagssat drik under selve sessionen, ikke som supplement oveni.
- BCAA + ærteprotein (vegansk): planteproteiner har lavere leucin-tæthed (7–8 %) mod whey (10–12 %). Et BCAA-tilskud kan supplere og bringe leucin op til tærsklen. Beregn: 30 g ærte-isolat ≈ 2,1–2,4 g leucin + 0,6–0,9 g fra BCAA = over 2,5 g samlet.
- BCAA + intet protein: stimulerer mTOR-signalering men understøtter ikke fuld muskelproteinsyntese. Spis komplet protein indenfor 1–2 timer efter fastende træning.
Praktisk råd: Kombiner altid BCAA-tilskud med et komplet protein-måltid (whey, kasein, planteblend) indenfor 1–2 timer for at udnytte leucin-signaleringen fuldt ud.
Pris-tier og hvad du realistisk betaler pr. gram BCAA
BCAA-pulver ligger typisk i intervallet 100–300 kr/kg på det danske marked. Pris pr. gram aktiv BCAA varierer mere end pris pr. kg, fordi portionsstørrelse og BCAA-koncentration er forskellig.
| Tier | Typisk pris pr. kg | Profil |
|---|---|---|
| Budget | 100–150 kr/kg | Rent 2:1:1-pulver, neutralt eller let smagsat, ingen certificeringer |
| Midterfeld | 150–220 kr/kg | Smagsat sport-formel med koffein/B6; evt. GMP-certificeret |
| Premium | 220–300+ kr/kg | Instantiseret pulver, Informed-Sport eller NSF, premium smagsvarianter |
Praktisk råd: Beregn altid kr pr. gram aktiv BCAA, ikke kr pr. kg pulver. Et 500 g sammensat pulver med 40 % BCAA-indhold koster pr. gram BCAA dobbelt så meget som angivet pr. kg. Brug formlen: (pris i kr) ÷ (portioner × g BCAA pr. portion).
7-trins tjekliste: vælg det rigtige BCAA i butikken
Brug denne tjekliste, når du sammenligner BCAA online eller i butik:
- Bestem formålet — fastende træning, kalorieunderskud, vegan-supplering eller blot intra-workout drik.
- Find gram BCAA pr. portion — ikke portionsstørrelsen. Sigt efter minimum 5 g BCAA (dvs. ca. 2,5 g leucin i 2:1:1).
- Tjek leucin-mængden specifikt — 2,5–3 g pr. portion for yngre voksne, 3–4 g ved alder over 60.
- Vælg format — neutralt pulver til shaker-brug, smagsat med koffein til morgentræning, kapsler til rejser.
- Læs sødemiddel-listen — sukralose og acesulfam K er udbredte. Stevia-baseret er mildere ved daglig brug.
- Beregn kr pr. gram aktiv BCAA — ikke kr pr. bøtte. To produkter til samme pris kan have vidt forskellig BCAA-koncentration.
- Tjek fermenteringsoprindelse — vegansk-egnet BCAA er typisk fermenteret fra majs eller sukkerroer. Kontrollér kapselskal ved kapsel-produkter (HPMC vs gelatine).
Praktisk råd: Lav din sammenligning på to–tre produkter ad gangen med fokus på gram leucin pr. portion og kr pr. gram BCAA. Det giver et langt bedre beslutningsgrundlag end emballagens løfter om performance.

Sådan får du mest ud af BCAA i hverdagen
BCAA er ikke et universaltilskud — det er et målrettet aminosyre-supplement der giver fagligt rationale i specifikke situationer. Her er seks praktiske scenarier og konkrete anvisninger til, hvordan det passer ind i en dansk hverdag med træning.

Daglig dosering og timing omkring træning
Det mest udbredte brugsformål er intra-workout på dage med styrke- eller intervaltræning. En portion 15–30 minutter pre eller under selve sessionen giver leucin-signalering i blodet mens musklerne arbejder. Tidspunktet er fleksibelt — forskningen peger ikke på et snævert "anabolic window" på 30 minutter, men et 1–2 timers vindue efter træning er fortsat relevant for komplet protein-måltid.
- Pre-workout: 5–10 g BCAA i 5 dl vand, drukket 15 min. før sessionen. Gerne med koffein ved morgentræning.
- Intra-workout: 5–10 g opløst i 7 dl vand, drukket løbende under sessionen. Særligt relevant ved sessioner over 60 min.
- Post-workout (uden komplet protein til stede): 5 g BCAA som bro til det næste måltid — men erstat ikke dette med et komplet protein-måltid.
- Hviledage: BCAA på hviledage har minimal dokumenteret effekt. Spring det over.
Praktisk råd: Pak en forudmålt portion i en lille beholder aftenen før og sæt den ved shakerens siden. Det er nemmest at gøre konsekvent, og konsistens er vigtigere end nøjagtigt timing.
Kombination med whey-protein — hvornår det er overflødigt
Whey-protein indeholder naturligt 25–26 % BCAA. Et standard 25 g whey-isolat-måltid leverer ca. 6–7 g BCAA plus de øvrige seks essentielle aminosyrer — det dækker leucin-tærsklen og understøtter fuld muskelproteinsyntese uden ekstra tilskud. Kombinationen whey + isoleret BCAA giver minimal additiv effekt for den typiske styrketrænende.
- Whey som post-workout: dækker leucin-tærsklen alene og leverer komplet aminosyreprofil. Ekstra BCAA er sjældent nødvendigt.
- Whey som pre-workout: komplet protein absorberes langsommere end isolerede aminosyrer. BCAA pre-workout kan give hurtigere leucin-stigning i blodet ved fastende træning — men for de fleste er det unødvendigt.
- Kasein om natten: kasein er langsomt optaget og indeholder ca. 22 % BCAA. BCAA-tilskud på toppen er ikke nødvendigt for de fleste.
Praktisk råd: Brug BCAA primært de dage du træner fastende eller i et kalorieunderskud. Bruger du whey post-workout på ikke-fastende dage, kan du typisk undlade BCAA-tilskuddet og spare pengene.
Under fastende morgentræning — det stærkeste use-case for BCAA
Fastende træning er den situation, hvor isoleret BCAA har det klareste faglige rationale. Otte til tolv timers faste sænker aminosyre-niveauet i blodet, og leucin-signaleringen til mTOR er begrænset. En BCAA-portion pre eller intra hæver leucin-niveauet og kan begrænse muskelnedbrydning under sessionen — uden at bryde fasten i kalorisk forstand.
- 5–10 g BCAA i 5 dl vand, drukket 15 min. før morgentræning. Gerne med 50–100 mg koffein i formlen (Core BCAA Energy-stil) hvis du vil have energi oveni.
- Drik langsomt over 15–20 min. under opvarmning frem for som én bolus — giver mere stabil leucin-signalering.
- Spis komplet protein (whey, mælkeprotein eller planteblend) indenfor 1–2 timer efter sessionen for at understøtte fuld MPS-respons.
- Undgå at fastende-BCAA erstatter morgenmaden — det er et signal-tilskud, ikke ernæring til et sultent nervesystem.
Praktisk råd: Sæt portionen klar aftenen før ved kaffemaskinen. Det fjerner friktion fra morgenbeslutningen og øger sandsynligheden for at faktisk tage det.
For vegan-atleter — luk leucin-gabet i planteprotein
Plantebaserede proteinkilder har lavere leucin-tæthed end animalske — ærte-isolat og risprotein ligger typisk 7–8 % leucin (af total protein) mod wheys 10–12 %. Det betyder at 30 g ærte-isolat giver ca. 2,1–2,4 g leucin — under MPS-tærsklen på 2,5–3 g. Et BCAA-tilskud kan supplere og bringe portionen over tærsklen.
| Planteprotein-kilde (30 g) | Leucin (g) | Nødvendigt BCAA-tilskud |
|---|---|---|
| Ærte-isolat | ca. 2,1–2,4 g | 0,5–1 g ekstra L-leucin via BCAA |
| Risprotein | ca. 2,2–2,5 g | 0,5 g ekstra → samlet ca. 3 g |
| Sojaprotein-isolat | ca. 2,3–2,8 g | Typisk tilstrækkeligt; 0–0,5 g ved behov |
| Hampprotein | ca. 1,4–1,7 g | 1 g ekstra → samlet ca. 2,5–3 g |
Praktisk råd: Tjek at BCAA er fermenteret fra majs eller sukkerroer (vegansk-egnet) og at kapselskal — hvis kapsler — er HPMC/cellulose, ikke bovin gelatine. Overvej EAA som alternativ, da plantebaserede måltider kan mangle fl ere essentielle aminosyrer end kun leucin.
Opbevaring og holdbarhed
BCAA-pulver er stabilt og holder typisk 12–24 måneder uåbnet ved stuetemperatur. Pulver er hygroskopisk — det trækker fugt fra luften — så korrekt forsegling efter brug er afgørende for at undgå klumpning og forkortet holdbarhed. Kapsler og tabletter er generelt mere stabile (24–36 måneder) og mindre fugtfølsomme.
- Opbevar tørt og køligt; undgå direkte sollys og fugtige rum (badeværelse, gymbag i bil).
- Forsegl pulverbøtten omhyggeligt efter hver brug — én fugtig åbning accelererer klumpning.
- Brug en ren, tør måleske — en våd skefuld forkortrer holdbarheden markant.
- Tjek bedst-før-dato inden du køber en stor pakke; rotér lager med ny pakke bagest.
Praktisk råd: Køb ikke mere end 2–3 måneders forbrug ad gangen, medmindre du er sikker på dit forbrugsmønster. Klumpet eller harsk pulver ender i skraldespanden.
Varighed og hvornår du evaluerer effekten
BCAA har ikke en opbygnings- eller mætnings-fase som kreatin. Du mærker leucin-signaleringen pr. portion, ikke en gradvist opbygget effekt over uger. Det gør det sværere at vurdere effekten isoleret, fordi BCAA-bidraget er svært at adskille fra den samlede trænings- og ernæringsrutine.
- Fastende træning: giv 4–6 uger med konsekvent brug og sammenlign subjektiv energi og oplevet restitution mod en sammenlignelig periode uden.
- Kalorieunderskud: BCAA's primære mål er muskelbevaring — sammenlign muskelmasse-tab ved scanning eller styrketest over 8–12 uger med og uden tilskud.
- Vegansk supplering: MPS er ikke direkte målbart i hverdagen; brug proteinindtag og styrkeudvikling over 8–12 uger som proxy-mål.
- Oplever du ingen forskel efter 4–6 uger, er det sandsynligt at BCAA løser et problem du ikke har. Vurder om proteinindtag fra kost dækker behovet.
Praktisk råd: Hold en enkel logbog over styrke og vægt de første 6–8 uger. Det giver et objektivt grundlag for at vurdere, om BCAA bidrager til din specifikke situation, eller om pengene er bedre brugt på mere mad.
Tænk over dette før du køber BCAA
BCAA er generelt sikkert for raske voksne, men der er reelle faldgruber: EFSA har afvist samtlige BCAA-claims, klinisk evidens for isoleret BCAA er svag, og for de fleste styrketrænende med tilstrækkeligt proteinindtag er whey-protein en bedre investering. Her er de seks vigtigste punkter at forstå før du køber.

EFSA har afvist samtlige BCAA-claims — ingen godkendte sundhedsanprisninger
Under EU-forordning 432/2012 (Reg. 432/2012) har EFSA's Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies vurderet og afvist alle indmeldte sundhedsanprisninger for BCAA-kategorien, herunder claims om leucin-tærsklen for muskelproteinsyntesen, muskelbevarelse og anti-træthed. Markedsføring der antyder muskelopbygning, restitution, anti-katabolisme eller præstationseffekt er ikke EFSA-godkendt formulering.
- Leucin-tærskel-claim: panelet vurderede at evidensbasen ikke var tilstrækkelig til at dokumentere en årsag-virkning-relation på populationsniveau, bl.a. fordi effekten er stærkt afhængig af det samlede kostprotein-indtagelsesniveau.
- Muskelbevarelse-claim: afvist — BCAA alene (uden essentielle aminosyrer) er ikke dokumenteret tilstrækkeligt til muskelbevarelses-claims ved kalorieunderskud.
- Anti-træthed-claim: afvist — den centrale fatigue-hypotese (tryptofan-konkurrence) er ikke bekræftet i kontrollerede humane studier med tilstrækkelig evidensstyrke.
- Ulovlig markedsføring: dansk emballage eller webshops der hævder "stimulerer muskelvækst" eller "øger restitution" uden EFSA-godkendte formuleringer bryder EU's mærkningsregler — det siger noget om producentens markedsføringspraksis, ikke produktkvaliteten.
Praktisk løsning: vurder BCAA-produkter på formuleringskvalitet (aminosyrefordeling, dosis, tilsætningsstoffer, pris pr. gram BCAA), ikke på markedsføringens lovede effekter. Til sammenligning har kreatinmonohydrat en EFSA-godkendt anprisning ved 3 g/dag for fysisk præstation ved gentagne højintensive aktiviteter.
Klinisk evidens for isoleret BCAA er svag — Wolfe 2017-reviewets konklusion
Wolfe (2017, PMID 28852372) gennemgår i et review publiceret i Journal of the International Society of Sports Nutrition den samlede humanstudier-evidens for BCAA og muskelproteinsyntese. Konklusionen er klar: BCAA alene, uden tilstedeværelse af de øvrige seks essentielle aminosyrer, kan ikke effektivt understøtte muskelproteinsyntesen, fordi proteinsyntesen kræver alle ni essentielle aminosyrer som substrater. BCAA kan signalere mTOR-aktivering og transiently øge synteserate, men uden de resterende aminosyrer løber syntesen tør for byggesten og stopper.
- Ufuldstændig formel: BCAA dækker kun leucin, isoleucin, valin (3 af 9 essentielle aminosyrer). De øvrige seks — histidin, lysin, methionin, fenylalanin, threonin, tryptofan — skal komme fra kost eller et komplet protein-tilskud.
- EAA er teoretisk overlegen: EAA-tilskud dækker alle 9 essentielle aminosyrer og understøtter dermed fuld syntese-respons. Overvej EAA som et mere komplet valg, hvis du primært søger et aminosyre-supplement.
- Jackman et al. (2017, PMID 28638350): dette RCT (Front Physiol, n=10 unge mænd, single-leg resistance exercise design) viste at effektstørrelsen for isoleret BCAA er mere begrænset end tidligere antaget — positivt resultat blev fundet vs placebo, men sammenligning med komplet protein-kilde mangler.
Praktisk løsning: for den typiske styrketrænende med 1,4–2,2 g protein/kg fra kost og proteinpulver er ekstra BCAA-tilskud sjældent nødvendigt. Vurder BCAA som målrettet tilskud i specifikke situationer (faste-træning, kalorieunderskud, vegan-supplering) — ikke som universalstilskud.
Whey-protein leverer komplet aminosyreprofil og er ofte bedre value end ren BCAA
For de fleste styrketrænende er whey-protein en bedre investering end isoleret BCAA-tilskud: 25 g whey-isolat leverer ca. 6–7 g BCAA naturligt plus alle øvrige ni essentielle aminosyrer, og koster typisk langt mindre pr. gram protein end isolerede BCAA-tilskud pr. gram aminosyrer. Udover leucin-signaleringen giver whey de aminosyre-byggesten der faktisk er nødvendige for fuld muskelproteinsyntese.
- Whey-isolat har 10–12 % leucin af total protein: 25 g whey-isolat = ca. 2,5–3 g leucin — præcis ved MPS-tærsklen og med komplet aminosyreprofil.
- Pris pr. gram protein: whey-isolat koster typisk ca. 0,5–1,5 kr/g protein; isoleret BCAA-pulver koster 1–3 kr/g BCAA. Du betaler mere pr. gram aminosyre med ren BCAA end med whey.
- Kasein som nat-protein: kasein indeholder ca. 22 % BCAA og leverer langsomt fordøjet komplet protein over 5–7 timer. Overlegen over BCAA-tilskud ved måltider med lavt proteinniveau om natten.
Praktisk løsning: Har du ikke whey i hverdagen, er BCAA en billig måde at få leucin-signalering på ved fastende sessioner. Har du whey, er ekstra isoleret BCAA sjældent nødvendigt. Overvej at investere i et bedre proteinpulver i stedet for BCAA som første skridt.
Bivirkninger er sjældne — men sødemidler og koffein er de reelle risici
BCAA-aminosyrerne leucin, isoleucin og valin er i sig selv veltolererede for raske voksne i typiske doser (5–10 g/dag). De fleste gener, brugere rapporterer, stammer fra smagsatte pulveres sødemidler og syre-regulatorer snarere end fra BCAA selv.
- Sukralose og acesulfam K: de dominerende sødemidler i smagsatte pulvere. EU-godkendte, men noget følsomme oplever mavebesvær ved daglig brug over uger. Stevia er et mildere alternativ.
- Citronsyre og æblesyre: erosive for tandemaljen ved daglig brug — skyl munden med vand efter at have drukket smagssat BCAA-drik.
- Koffein i sammensatte formler: 50–150 mg pr. portion. Tjek etiketten — sen træning kombineret med kaffe kan nemt give 300–400 mg total, over EFSA's 200 mg-grænse for enkeltindtag.
- Aspartam: indeholder phenylalanin — vigtigt ved phenylketonuri (PKU).
Praktisk løsning: er du sensitiv overfor kunstige sødemidler, vælg et neutralt pulver blandet i en smagsstærk drik. Tjek koffein-mængden pr. portion på etiketten, særligt ved sen träning. Skyl munden med vand efter smagsatte pulvere for at beskytte tandemaljen.
Medicin-interaktioner er lav — men disse grupper bør konsultere læge
BCAA har ingen kendte signifikante lægemiddelinteraktioner ved typiske doser, men visse helbredstilstande kræver opmærksomhed eller lægekontrol:
- Maple Syrup Urine Disease (MSUD): en sjælden arvelig stofskiftesygdom med nedsat BCAA-katabolisme. Tilskud er kontraindiceret. Diagnosen er normalt stillet fra barndommen.
- Kronisk nyresygdom (CKD-stadie 3+): aminosyre-belastning kan øge belastningen på nedsat nyrefunktion. Drøft med læge eller klinisk diætist før daglig brug.
- Leversygdom: BCAA kan i kliniske sammenhænge bruges terapeutisk under lægeovervågning ved hepatisk encefalopati — men selv-supplementering ved leversygdom bør ske efter lægefaglig rådgivning.
- Graviditet og amning: utilstrækkelig data for BCAA-tilskud ved graviditet og amning. Tal med jordemoder eller læge.
- Under 18 år: BCAA-tilskud er ikke generelt anbefalet som rutine for børn og teenagere. Fokusér på kost, søvn og struktureret træning.
Praktisk løsning: har du én eller fl ere kroniske diagnoser, tag BCAA-spørgsmålet op ved næste lægekontrol. For raske voksne over 18 er daglig brug i typiske doser ukompliceret.
Prisen pr. gram BCAA vs whey-protein — overpris-vurdering
BCAA-pulver koster typisk 100–300 kr/kg på det danske marked. Pr. gram aktiv BCAA ender prisen på 1–3 kr/g afhængig af format og mærke. Whey-isolat koster ca. 0,5–1,5 kr/g protein og leverer alle ni essentielle aminosyrer — en langt mere komplet løsning til typisk lavere pris pr. gram aktivt stof.
- Eksempel: 500 g BCAA-pulver til 200 kr med 6 g BCAA pr. 7 g portion = ca. 83 portioner = ca. 2,4 kr pr. portion. 500 g whey-isolat til 200 kr med 25 g protein pr. 30 g portion = ca. 16 portioner, men leverer 6–7 g BCAA plus 18–19 g øvrige aminosyrer.
- Hvornår BCAA er pengene værd: fastende morgentræning (lav kaloriebelastning, hurtig optagelse); kalorieunderskudsperioder (lav-kalorie BCAA er billigere end ekstra protein); intra-workout drik (BCAA-pulver i vand er lettere for maven end en whey-shake midt under tunge løft).
- Hvornår det er overpris: som supplement ovenpå tilstrækkeligt protein-indtagelse. De samme penge brugt på mere mad eller bedre protein giver større ernæringsmæssig gevinst.
Praktisk løsning: BCAA er ikke spild af penge i de rette situationer — men det er sjældent det første tilskud du bør købe. Prioriter tilstrækkeligt protein fra kost og eventuelt whey eller kreatin (EFSA-godkendt) før du investerer i BCAA som daglig rutine.
FAQ om BCAA
Kilder & Forskning
Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af BCAA.
- Wolfe RR – Branched-chain amino acids and muscle protein synthesis in humans: myth or reality? JISSN 2017 (PMID 28852372): Dette review vurderer om BCAA alene effektivt kan stimulere muskelproteinsyntesen. Konklusionen er at BCAA kan signalere mTOR-aktivering, men at alle ni essentielle aminosyrer er nødvendige substrater for fuld syntese-respons — og at isoleret BCAA dermed ikke kan erstatte et komplet protein-måltid. Læs mere her.
- Norton LE & Layman DK – Leucine regulates translation initiation of protein synthesis in skeletal muscle after exercise (2006, PMID 16424142): Dette studie dokumenterer leucin-tærsklen for stimulering af muskelproteinsyntesen via mTOR-signalvejen, og er referencekilden bag den typisk anbefalede 2,5–3 g leucin pr. portion hos yngre voksne. Læs mere her.
- Jackman SR et al. – Branched-chain amino acid ingestion stimulates muscle myofibrillar protein synthesis following resistance exercise in humans (2017, PMID 28638350): Dette RCT (Front Physiol, n=10 unge mænd, single-leg resistance exercise design) undersøgte BCAA og muskelproteinsyntese og viste at BCAA-tilskud stimulerer MPS efter styrketræning, men at effektstørrelsen er mere begrænset end ved komplet protein — da de øvrige essentielle aminosyrer er begrænsende faktorer. Læs mere her.
- EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies – Scientific opinions on BCAA health claims (EU Reg. 432/2012): EFSA vurderede og afviste samtlige indmeldte sundhedsanprisninger for BCAA-kategorien, herunder claims om muskelproteinsyntese, muskelbevarelse og anti-træthed. Baggrundsdokumentationen forklarer kravene til evidensstyrke og årsag-virkning-relation. Læs mere her.
- Examine.com – BCAAs: Examine opdaterer løbende en systematisk gennemgang af human evidens om BCAA, herunder muskelproteinsyntese, DOMS, central fatigue og anti-katabol effekt ved kalorieunderskud. Nyttig som oversigt over evidensstyrke og praktisk relevans. Læs mere her.
Konklusion: vores anbefaling for BCAA
Core BCAA Energy scorer højest på vores samlede vægtning. En portion leverer 6.250 mg BCAA med ca. 3.125 mg leucin — over MPS-tærsklen på 2,5–3 g — plus 100 mg koffein og 150 % DRI vitamin B6 i en smagsat formel egnet til pre- og intra-workout. Det er det mest praktiske valg til fastende morgentræning eller pre-workout brug, hvor du vil have leucin-signalering og energi samlet i én drik. EFSA har afvist samtlige BCAA-claims, og Wolfe (2017, PMID 28852372) konkluderer at isoleret BCAA alene ikke kan understøtte fuld muskelproteinsyntese — for de fleste styrketrænende med tilstrækkeligt kostprotein er whey-protein en bedre og mere komplet investering end ren BCAA-tilskud.
Vil du have en ren smagsat 2:1:1-formel uden koffein til hverdagsbrug, er Bodylab BCAA Instant (#4) det enkle og bredt tilgængelige alternativ med god opløselighed. Til budgetorienteret brug giver BCAA Hardcore Powder Watermelon (#3) 4.900 mg BCAA pr. portion til lav pris pr. gram. Better You BCAA Pulver (#2, BEDSTE PREMIUM) leverer 6:1:1-fordeling med højere leucin-andel og er velegnet til dig der vil have maksimal leucin pr. gram BCAA. Core BCAA Powder (#5) er det smagssat sammensatte alternativ med ekstra glutamin og glycin.
Vi opdaterer denne ranking, når priser, formuleringer eller smagsvarianter ændrer sig — typisk hver tredje måned. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden viser den seneste verificerede gennemgang. Overvej om kreatin (3 g monohydrat dagligt, EFSA-godkendt for fysisk præstation) eller et bedre proteinpulver er en mere virkningsfuld investering end BCAA, hvis dit mål er generel muskelvækst og du allerede har et solidt kostprotein-fundament.
