Kosttilskudsvalg
Chaga

Bedste chaga 2026: vores test af 5 favoritter til immunforsvar

Sidst opdateret 2026-09-16

Her er vores favoritter blandt de chaga-tilskud, vi har testet på ekstraktform, beta-glucaner, renhed, dosering og prisværdi.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Chaga bedst i test 2026
Healthwell Chaga ØKO
Healthwell Chaga ØKO
Terranova Chaga
Terranova Chaga
Mother Earth Chagapulver Vild
Mother Earth Chagapulver Vild
Mikkel Rasmussen
Mikkel RasmussenFaktatjekker

Brugen af chaga går tilbage til nordlige folketraditioner, hvor svampen blev trukket som te. I moderne produkter er formen den store forskel: pulver, kapsler og tinktur kan ikke sammenlignes på pakningsstørrelse alene. Kig efter chaga pr. portion, om råvaren er økologisk, og om ingredienslisten er ren eller blandet med alkohol og fyldstoffer.

Til denne sammenligning har vi gennemgået chaga på det danske marked og samlet fem favoritter ud fra form, dosering, råvare og ingrediensliste. Healthwell Chaga ØKO lander øverst med 100 % økologisk chagapulver som eneste aktive ingrediens og 2 g chaga pr. portion til te, kaffe eller smoothie. Som kapselalternativ passer Terranova Chaga med frysetørret chaga i vegansk kapselskal.

Bedste chaga 2026

  1. Healthwell Chaga ØKO9.5/10BEDST I TEST
    Pulverformat, 100 % chaga
  2. Terranova Chaga9.2/10BEDSTE PREMIUM
    Frysetørret chaga, vegansk kapsel
  3. Lav kilopris, 125 g pulver
  4. Vitaprana Økologisk Chaga Pulver8.3/10BEDSTE ØKOLOGISKE VALG
    NL-BIO-01 økologi, eneste ingrediens
  5. New Nordic Chaga Plus8.0/10BEDSTE KOMPLEKS-VALG
    Chaga med hyldebær og B12
Healthwell Chaga ØKO
BEDST I TEST

1. Healthwell Chaga ØKO

Økologisk chagapulver til te, kaffe og smoothie med 2 g portionsdosering
9.5
Effekt & kvalitet
9.8
Ingredienser
9.6
Pris & værdi
8.9
Brugeroplevelse
9.5
Renhed & sikkerhed
9.7
Kundeanmeldelser
9.5
Til butik
(Healthwell.dk)

Healthwell Chaga ØKO er ét ord på ingredienslisten: økologisk chagapulver. Malingen er grovere, end ordet pulver lover — en del lægger sig som sump i bunden af koppen i stedet for at gå i opløsning — og smagen er mild, men ikke alle bryder sig om den. En teskefuld på 2 g rækker til to kopper, og posen på 100 g holder 25 til 50 dage.

Mildt pulver til varme drikke og smoothies

Test af Healthwell Chaga ØKO
Billedmontage af Healthwell Chaga ØKO i hverdagsmiljø

Den rene råvareprofil er produktets stærkeste kort: ingredienslisten består af økologisk chagapulver, og hver portion på 2 g giver 2 g chaga. Smagen er mild nok til, at pulveret kan drikkes som te eller røres ud i morgenkaffen, hvor kraftigere svampepulvere melder sig tydeligere. Enige er alle dog ikke — for nogle smager det stort set ikke af noget, for andre smager det direkte forkert.

Til smoothies fungerer pulverformen også godt, især hvis kakao, bær eller kaffe i forvejen udgør smagsbasen. I varme drikke er opløsningen mere oplagt, mens kolde drikke typisk kræver grundigere omrøring eller blendning for at undgå bundfald.

En praktisk begrænsning er, at dette er et almindeligt chagapulver frem for et standardiseret ekstrakt. Det passer fint til dig, der ønsker hele chagaråvaren, men mindre godt til dig, der vil sammenligne ekstraktstyrke eller specifikke beta-glukan-tal på tværs af produkter.

Pris og placering blandt de øvrige chagaprodukter

Prisen er 119 kr for 100 g, hvilket svarer til 1.190 kr pr. kg. Det er højere pr. gram end Vitaprana Økologisk Chaga Pulver, der koster 97 kr for 100 g på tilbud og normalt 114 kr, og tydeligt højere end Mother Earth Chagapulver Vild til 105 kr for 125 g, men Healthwell ligger stadig i den prisnære ende sammenlignet med kapsel- og tinkturformaterne på siden.

Næringsmæssigt er portionen meget let: 2 g giver 4,2 kcal, 0,5 g kulhydrat og 1,1 g fibre. ORAC-værdien fremhæves som høj, men ORAC måler antioxidantkapacitet i reagensglas og bør ikke læses som en direkte dokumenteret effekt i kroppen.

Fordele:

  • 100 % økologisk chaga: Ingredienslisten består kun af chagapulver (Inonotus obliquus) fra økologisk råvare.
  • Velegnet til varme drikke: Doseringen på 2 g, cirka 1 tsk., er nem at bruge i chagate eller kaffe.
  • Kan bruges i smoothie: Pulverformatet passer godt til blendede drikke, hvor den milde smag kan indgå uden at dominere.
  • Plantebaseret profil: Produktet er vegetarvenligt og egnet til veganere.
  • Lavt kalorieindhold pr. portion: En portion på 2 g indeholder 4,2 kcal og 1,1 g fibre.

Ulemper:

  • Pulverformatet kræver opmåling og omrøring, hvor Terranova Chaga i kapsler eller New Nordic Chaga Plus i tabletform er mere forhåndsdoserede alternativer.
  • Kan indeholde spor af mælk og nødder og fremstilles på en fabrik, der også håndterer soja, æg og hvede.
  • Prisen pr. kg er højere end både Mother Earth Chagapulver Vild og Vitaprana Økologisk Chaga Pulver på samme kategoriside.

Det her synes vi om med Healthwell Chaga ØKO:

Ren økologisk chaga og intet andet i posen: den korte liste er hele produktet. Kornstørrelsen er derimod et emne, for noget af det opløses ikke, selv i varmt vand — men pulveret er stadig finere end Mother Earth Chagapulver Vilds, hvor partiklerne er blevet sammenlignet med sandkorn. Posen på 100 g er mindre end Mother Earths 125 g, og kun denne bærer en advarsel om spor af mælk og nødder fra en fabrik, der også håndterer soja, æg og hvede.

Hvem passer Healthwell Chaga ØKO til:

Til te- og kaffedrikkere, der vil have ren chaga uden tilsætningsstoffer og selv doserer med teske. Foretrækker du kapsler eller tabletter, er Terranova Chaga eller New Nordic Chaga Plus mere oplagte formater.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris119 kr
📦 Pakningsstørrelse100 g
🧮 Pris pr. kg1.190 kr/kg
🥄 Portionsstørrelse2 g
💊 Anbefalet dosering1-2 gange dagligt
🍄 Chaga pr. portion2 g
🧾 Ingredienserchagapulver (inonotus obliquus) (økologisk råvare)
🌱 ØkologiskJa
🥬 VeganskJa
🔥 Energi pr. portion4,2 kcal (17,3 kJ)
🌾 Fibre pr. portion1,1 g
🥛 AllergenerKan indeholde spor af mælk, nødder
🏭 ProduktionsmiljøFremstillet på en fabrik, der også håndterer soja, æg og hvede
☕ AnvendelseVarmt vand, kaffe eller smoothie
Terranova Chaga
BEDSTE PREMIUM

2. Terranova Chaga

Vegetabilske kapsler med 500 mg frysetørret chaga pr. kapsel
9.2
Effekt & kvalitet
9.1
Ingredienser
9.1
Pris & værdi
9.2
Brugeroplevelse
9.2
Renhed & sikkerhed
9.5
Kundeanmeldelser
9.3
Til butik
(CoreNutrition)

Kapslen fjerner både skeen og svampesmagen hos Terranova Chaga: 500 mg frysetørret chaga bag en vegansk HPMC-skal, og intet andet på ingredienslisten. Doseringen går fra én kapsel om dagen og op til tre. Bøtten rummer 50 kapsler, sammenlagt 25 g chaga, hvor pulverposerne på siden indeholder over hundrede gram hver — ved fuld dosering er den tom efter godt to uger.

Kapsler til dig, der vil undgå te og pulver

Test af Terranova Chaga
Billedmontage af Terranova Chaga i hverdagsmiljø

Kapselformen er valgt her, i modsætning til pulverprodukterne, så chaga leveres i faste kapsler frem for løs masse. Det giver en mere neutral anvendelse i hverdagen, fordi den karakteristiske svampeprofil ikke skal røres ud i varmt vand, kaffe eller smoothie. Chagaen er frysetørret og formalet til fint pulver, men holdes samlet i kapslen.

Doseringen er 1-3 kapsler dagligt i forbindelse med et måltid, hvilket svarer til 500-1500 mg chaga pr. dag. Ingredienslisten er kort: Chaga (frysetørret) og kapselskal af hydroxypropylmethylcellulose. Det gør produktet velegnet til dig, der ønsker et vegansk chaga-produkt uden tilsætningsstoffer.

Begrænsningen ligger især i format og pris. Terranova Chaga koster 229 kr, hvilket er den højeste angivne pris blandt de fem produkter på siden, og de 50 kapsler svarer samlet til 25 g chaga. Til sammenligning ligger pulverprodukterne i sammenligningen på 100-125 g, så kapselkomforten kommer med en tydeligere pris- og mængdeafvejning.

Fordele:

  • Indeholder 500 mg chaga pr. kapsel og op til 1500 mg ved 3 kapsler dagligt.
  • Frysetørret chaga i kapselform er praktisk for dig, der ikke ønsker chaga-te eller løst pulver.
  • Vegansk kapselskal af hydroxypropylmethylcellulose.
  • Kort ingrediensliste med chaga og kapselskal.
  • Fri for tilsætningsstoffer.

Ulemper:

  • Prisen på 229 kr er højere end de øvrige produkter i denne sammenligning.
  • Pakken på 50 kapsler rækker ikke længe ved den højeste dosering på 3 kapsler dagligt.
  • Mindre oplagt, hvis du vil bruge chaga i te, kaffe eller madlavning.

Det her synes vi om med Terranova Chaga:

Mængden er der, det halter: 25 g chaga i alt, hvor Mother Earth Chagapulver Vild giver 125 g i posen. Til gengæld skal man ikke gøre andet end at synke en kapsel — ingen afvejning, intet bundfald, ingen jordagtig smag i morgenkaffen, som er netop dét, der irriterer folk ved de to grovmalede pulvere. Ingredienslisten er samtidig lige så kort som deres: frysetørret chaga og en kapselskal.

Hvem passer Terranova Chaga til:

Til dig, der vil have chaga i en vegansk kapsel med kort ingrediensliste og ikke vil brygge eller måle pulver af. Skal chaga i te, kaffe eller madlavning, kræver det et pulver som Healthwell Chaga ØKO eller Mother Earth Chagapulver Vild.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris229 kr
📦 Pakningsstørrelse50 kapsler
🧮 Pris pr. kapsel4,58 kr/kapsel
💊 Anbefalet dosering1-3 kapsler dagligt
⚖ Chaga pr. kapsel500 mg
📊 Chaga ved 3 kapsler1500 mg
🗓 Dages forbrug ved 1 kapsel50 dage
🗓 Dages forbrug ved 3 kapslerca. 16 dage
🧾 IngredienserChaga (frysetørret), kapselskal (hydroxypropylmethylcellulose)
🌱 VeganskJa
➕ TilsætningsstofferFri for tilsætningsstoffer
🏷 BrandTerranova
Mother Earth Chagapulver Vild
BEDSTE BUDGET

3. Mother Earth Chagapulver Vild

Rent chagapulver + større 125 g pakning med lav kilopris
8.9
Effekt & kvalitet
8.7
Ingredienser
8.5
Pris & værdi
9.3
Brugeroplevelse
9.2
Renhed & sikkerhed
8.7
Kundeanmeldelser
9.2
Til butik
(Healthwell.dk)

Grovkornet er ordet, der går igen om Mother Earth Chagapulver Vild: partikler på størrelse med sandkorn, som ikke går i opløsning i en varm drik, men lægger sig som grums i bunden af koppen. Smagen er til gengæld mild med et strejf af vanilje, og posen rummer 125 g ren chagapulver uden tilsat sukker. Hverken portionsstørrelse eller dagsdosis står på pakken.

Et enkelt chagapulver til drikke og smoothies

Test af Mother Earth Chagapulver Vild
Billedmontage af Mother Earth Chagapulver Vild i hverdagsmiljø

Chagapulver er den eneste ingrediens her. Det er uden tilsætningsstoffer og uden tilsat sukker, hvilket gør det velegnet til dig, der foretrækker et så uforarbejdet chaga-produkt som muligt frem for kapsler eller tinktur.

Den praktiske anvendelse ligger især i drikke. Pulveret kan bruges i te, kaffe, smoothie eller som helseshot, hvor den milde, let vaniljeagtige smag gør det mindre dominerende end mere jordede svampepulvere. Samtidig skal man forvente en anden mundfølelse end med ekstrakt eller kapsler: nogle oplever partikler og bundfald, især i varme drikke, hvor pulveret ikke nødvendigvis opløses helt.

Prisen på 105 kr for 125 g placerer det lavt blandt de gram-baserede chagapulvere i denne sammenligning. Til sammenligning koster Healthwell Chaga ØKO 119 kr for 100 g, mens Vitaprana Økologisk Chaga Pulver koster 97 kr for 100 g på tilbud og normalt 114 kr. Den største reservation er gennemsigtigheden omkring dosering, da der ikke fremgår en konkret daglig mængde i produktinformationen.

Fordele:

  • Rent chagapulver med chagapulver som eneste ingrediens.
  • Uden tilsætningsstoffer og uden tilsat sukker.
  • 125 g pakningsstørrelse giver mere indhold end de øvrige pulverprodukter på siden.
  • Mild smag med vaniljelignende præg, som passer godt til drikke.
  • Lav pris pr. kg sammenlignet med de andre chagapulvere i sammenligningen.

Ulemper:

  • Teksturen kan opleves grovkornet med bundfald i koppen.
  • Pulverformatet kræver mere tilberedning end kapsler som Terranova Chaga.
  • Ikke lige så koncentreret pr. dosis som ekstrakttabletten i New Nordic Chaga Plus.

Det her synes vi om med Mother Earth Chagapulver Vild:

Posen er sidens største, 125 g mod 100 g hos både Healthwell Chaga ØKO og Vitaprana Økologisk Chaga Pulver, og ingredienslisten består af ét ord. Den milde, vaniljeagtige smag gør pulveret let at drikke, især rørt ud i mandel- eller havremælk. Teksturen trækker ned til gengæld: den er mærkbart grovere end Healthwells, og uden en deklareret portionsstørrelse skal man selv gætte sig til, hvor meget en dosis er.

Hvem passer Mother Earth Chagapulver Vild til:

Pris pr. kg og en kort ingrediensliste taler for pulveret, hvis chaga skal i te, kaffe, smoothie eller helseshots. Vil du undgå bundfald eller have en fast dosis, er Terranova Chaga i kapsler et mere praktisk format.

Attributter/specifikationer:

🏷 BrandMother Earth
💰 Pris105 kr
📦 Pakningsstørrelse125 g
🧮 Pris pr. kg840 kr/kg
🍄 ProdukttypeChagapulver
🧾 Ingredienserchagapulver
➕ TilsætningsstofferUden tilsætningsstoffer
🍬 Tilsat sukkerUden tilsat sukker
👅 SmagMild smag, der minder om vanilje
🥤 AnvendelseBland i drikke
🔥 Energi pr. 100 g190 kcal
🥄 Kulhydrater pr. 100 g13 g
🥩 Protein pr. 100 g4 g
🧂 Salt pr. 100 g0,01 g
Vitaprana Økologisk Chaga Pulver
BEDSTE ØKOLOGISKE VALG

4. Vitaprana Økologisk Chaga Pulver

Chagapulver + NL-BIO-01 økologi med Inonotus obliquus som eneste ingrediens
8.3
Effekt & kvalitet
8.5
Ingredienser
8.4
Pris & værdi
7.0
Brugeroplevelse
8.6
Renhed & sikkerhed
8.4
Kundeanmeldelser
8.7
Til butik
(Bodystore)

Certificeringen er det, Vitaprana Økologisk Chaga Pulver har for sig selv: økologimærket NL-BIO-01 og Holland som oplyst oprindelsesland, hvor de fire andre tier om, hvor råvaren kommer fra. Ingredienslisten er ét navn, Inonotus obliquus. Dagsdosis måles i teskeer, og posen på 100 g giver mellem 20 og 40 serveringer alt efter, om det bliver en eller to om dagen.

Fleksibelt chagapulver til te og smoothies

Test af Vitaprana Økologisk Chaga Pulver
Billedmontage af Vitaprana Økologisk Chaga Pulver i hverdagsmiljø

Tørret, økologisk chaga formalet til pulver udgør basen, og den korte ingrediensliste gør det let at gennemskue: ingen tilsætningsstoffer, ingen sødning og ingen ekstra fyldstoffer. Smagsprofilen beskrives som delikat og mild med vaniljenoter, hvilket gør pulveret mere oplagt i varm te, yoghurt eller en smoothie end mere bitre svampepulvere.

Den anbefalede dagsmængde er 2,5-5 g, svarende til 1-2 teskeer. Ved 5 g indeholder portionen 9,5 kcal, 2,86 g kostfibre og 0,64 g kulhydrat, så det er et meget let tilskud rent ernæringsmæssigt. Oprindelsen er Holland, og råvaren er angivet som NL-BIO-01, ikke-EU-landbrug.

Begrænsningen ligger især i doseringsformen: teskeer giver ikke samme præcision som Terranova Chaga i kapsler, og pulver kræver lidt mere tilberedning end en tablet som New Nordic Chaga Plus. Tilbudsprisen på 97 kr for 100 g, normalt 114 kr, gør Vitaprana billigere pr. gram end Healthwell Chaga ØKO til 119 kr, men dyrere end Mother Earth Chagapulver Vild til 105 kr for 125 g.

Fordele:

  • 100% økologisk chaga som Økologisk Inonotus obliquus uden tilsætningsstoffer.
  • Pulverformen kan bruges i vand, te, smoothies, yoghurt og madlavning.
  • 100 g pr. pakke giver 20-40 serveringer afhængigt af dosis.
  • Mild smag med vaniljepræg gør produktet mere anvendeligt i drikke end meget bitre svampepulvere.
  • Ved 5 g bidrager portionen med 2,86 g kostfibre og kun 9,5 kcal.

Ulemper:

  • Teske-dosering er mindre præcis end kapsler eller færdigdoserede dråber.
  • Pulver kræver tilberedning og passer derfor dårligere til dig, der vil have et helt hurtigt format.
  • Prisen pr. gram er højere end Mother Earth Chagapulver Vild på samme kategoriside.

Det her synes vi om med Vitaprana Økologisk Chaga Pulver:

Sporbarheden er hele argumentet her, for på indhold er Vitaprana Økologisk Chaga Pulver det samme som de to andre pulvere: chaga og intet andet. Serveringerne er bare tungere, 2,5 til 5 g, mens Healthwell Chaga ØKO har en fast portion på 2 g, så posen rækker kortere, selv om de to poser vejer det samme. Hvor fint pulveret er malet, oplyses ikke, og netop malingsgraden er det, der skiller de to andre pulvere ad.

Hvem passer Vitaprana Økologisk Chaga Pulver til:

Et rent, økologisk chagapulver til både varme og kolde drikke, hvis du gerne vil kende oprindelse og certificering. Doseringen sker med teske i et interval, og er økologisk sporbarhed ligegyldig, er Mother Earth Chagapulver Vild billigere pr. kg.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris97 kr (normalpris 114 kr)
📦 Pakningsstørrelse100 g
🧮 Pris pr. kg969 kr/kg (1.140 kr til normalpris)
🥄 Anbefalet dosering1-2 teskeer dagligt
⚖ Mængde pr. dagsdosis2,5-5 g
🗓 Serveringer pr. pakke20-40 serveringer
🧾 IngrediensØkologisk Inonotus obliquus
🌱 Økologisk statusNL-BIO-01
🌍 OprindelseslandHolland
🔥 Energi pr. 5 g39 kJ/9.5 kcal
🌾 Kostfibre pr. 5 g2.86 g
🍞 Kulhydrat pr. 5 g0.64 g
🥛 Protein pr. 5 g0.18 g
🧂 Salt pr. 5 g0.0 g
🥤 AnvendelseVand, smoothies eller te
📌 OpbevaringTørt i tætlukket originalemballage
New Nordic Chaga Plus
BEDSTE KOMPLEKS-VALG

5. New Nordic Chaga Plus

Chagaekstrakt kombineret med hyldebær, østerssvamp og B12 i én tablet
8.0
Effekt & kvalitet
8.0
Ingredienser
9.2
Pris & værdi
6.4
Brugeroplevelse
8.6
Renhed & sikkerhed
7.8
Kundeanmeldelser
8.0
Til butik
(Med24)

Tabletten hos New Nordic Chaga Plus er som den eneste i feltet ikke ren chaga: 500 mg chagaekstrakt får selskab af 300 mg hyldebærekstrakt, 150 mg gul østerssvamp, lang peber og to B-vitaminer. Én tablet om dagen, ingen ske, ingen omrøring og ingen svampesmag i kaffen. Pakken rummer 30 stykker og rækker dermed præcis en måned.

500 mg chaga plus fire aktive medspillere

Chagaekstraktet på 500 mg pr. tablet er den bærende ingrediens og ligger højere end det, de rene pulverprodukter leverer i en typisk daglig skefuld. Oven i kommer 300 mg hyldebærekstrakt og 150 mg gul østerssvamp, som begge trækker produktet i retning af en immunformel snarere end et rent chagatilskud.

De to B-vitaminer er det, der reelt bærer produktets lovlige kommunikation. EFSA har ikke godkendt nogen sundhedsanprisning for chaga, hyldebær eller østerssvamp, men både B6 og B12 har godkendte anprisninger for immunsystemets normale funktion og for at mindske træthed. Det er værd at vide, hvis du vælger produktet på baggrund af markedsføringen: den dokumenterede del kommer fra vitaminerne, ikke fra svampene.

Ekstrakt af lang peber er tilsat som optagelsesforstærker — samme princip som sort peber i gurkemejeprodukter — men mængden er ikke deklareret på etiketten.

Tabletformat, men sidens dyreste dagsdosis

Med 189 kr for 30 tabletter og én tablet dagligt lander dagsprisen på 6,30 kr. Det er markant over de rene chagapulvere på siden, hvor en daglig portion på 2 g Healthwell Chaga ØKO koster cirka 2,38 kr. Pakken rækker en måned, hvilket også gør den til sidens korteste forbrugsperiode.

Til gengæld er tabletformatet den nemmeste indtagelsesform i feltet. De øvrige produkter er pulvere, der skal måles af og røres ud i kaffe, te eller smoothie, og det kræver både en vægt eller ske og en accept af den jordagtige smag. En tablet kræver ingen af delene.

Fyldstofferne er mikrokrystallinsk cellulose og croscarmellosenatrium — standard i tabletproduktion. Produktet er dermed mindre "rent" i ingredienslisten end de økologiske enkeltpulvere, hvilket er den naturlige pris for at samle fem aktive i én tablet.

Fordele:

  • 500 mg chagaekstrakt pr. tablet — sidens eneste ekstrakt frem for tørret svamp
  • Kombinerer chaga med hyldebær, østerssvamp og lang peber
  • B6 og B12 med EFSA-godkendte anprisninger for immunforsvar og træthed
  • Tabletform kræver hverken afmåling eller udrøring
  • New Nordic er et etableret dansk mærke med bred distribution

Ulemper:

  • Sidens dyreste dagsdosis med 6,30 kr pr. tablet
  • Kun 30 tabletter — én måneds forbrug
  • Mængden af lang peber-ekstrakt er ikke deklareret
  • Ikke et rent chagaprodukt, hvis det er det du søger

Det her synes vi om med New Nordic Chaga Plus:

Sammensætningen er både pointen og indvendingen: chaga fylder 500 mg af tabletten, resten er hyldebær, østerssvamp, lang peber og B-vitaminer, så den kan ikke stilles op mod de rene pulvere gram for gram. Mængden af lang peber-ekstrakt er ikke engang deklareret. Formatet er til gengæld det nemmeste i feltet — ingen afvejning, intet grums i bunden af koppen — og fyldstofferne, cellulose og croscarmellosenatrium, er dem, en tablet nu engang holdes sammen af.

Hvem passer New Nordic Chaga Plus til:

Én tablet om dagen med chaga som del af en bredere formel passer, hvis du ikke vil måle pulver af. Søger du rent chaga til lav dagspris, er Healthwell Chaga ØKO eller Mother Earth Chagapulver Vild billigere pr. dag.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris189 kr
📦 Pakningsstørrelse30 tabletter
🧮 Pris pr. tablet6,30 kr
🧪 Chagaekstrakt pr. tablet500 mg
🧪 Hyldebærekstrakt pr. tablet300 mg
🧪 Gul østerssvamp pr. tablet150 mg
💊 Anbefalet dosering1 tablet dagligt
🗓 Dages forbrug30 dage
🧾 IngredienserChagaekstrakt (Inonotus obliquus), fyldstoffer (mikrokrystallinsk cellulose, croscarmellosenatrium), hyldebærekstrakt (Sambucus nigra), gul østerssvamp (Pleurotus citrinopileatus), ekstrakt af lang peber (Piper longum), vitamin B6, vitamin B12
🏪 ButikMed24
🏷 BrandNew Nordic

FAQ:

Hvor meget chaga er der i en tablet?

500 mg chagaekstrakt. Derudover indeholder tabletten 300 mg hyldebærekstrakt, 150 mg gul østerssvamp, ekstrakt af lang peber samt vitamin B6 og B12.

Er de sundhedsmæssige påstande godkendt?

Kun for vitaminerne. EFSA har ikke godkendt anprisninger for chaga, hyldebær eller østerssvamp, mens B6 og B12 har godkendte anprisninger for immunsystemets normale funktion og for at mindske træthed og udmattelse.

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisPris/kgBedømmelseNote
Healthwell Chaga ØKOHealthwell119 kr100 g9.5BEDST I TEST · Pulverformat, 100 % chaga
Terranova ChagaTerranova229 kr50 kapsler9.2BEDSTE PREMIUM · Frysetørret chaga, vegansk kapsel
Mother Earth Chagapulver VildMother Earth105 kr125 g8.9BEDSTE BUDGET · Lav kilopris, 125 g pulver
Vitaprana Økologisk Chaga PulverVitaprana97 kr100 g8.3BEDSTE ØKOLOGISKE VALG · NL-BIO-01 økologi, eneste ingrediens
New Nordic Chaga PlusNew Nordic189 kr30 tabletter8.0BEDSTE KOMPLEKS-VALG · Chaga med hyldebær og B12

Sådan har vi lavet vores test af chaga

Vores vurdering af chaga bygger på en redaktionel analyse og sammenligning af tilgængelige, verificerbare oplysninger fra producenter, forhandlere og kundeomtaler. Formålet er at give et retvisende billede af produkter på det danske marked ud fra indhold, dosering, kvalitet, brugererfaringer og samlet prisværdi.

Sådan har vi lavet vores test af chaga

Sådan indsamler vi data

Vi indsamler oplysninger fra produktetiketter, officielle produktsider, datablad og danske forhandlere for at sammenligne produkter på ensartede vilkår. Derudover gennemgår vi verificerede kundeomtaler og ser efter mønstre i feedback frem for enkeltstående udsagn, så tilfældige eller misvisende anmeldelser vægter mindre.

  • Uafhængige tests: Vi ser efter dokumentation som tredjepartsanalyser, oprindelsesoplysninger, indhold af relevante aktive stoffer, test for tungmetaller eller forurening samt eventuelle økologiske eller kvalitetsrelaterede certificeringer, når de er oplyst.
  • Verificerede kundeomtaler: Vi prioriterer anmeldelser fra verificerede køb og filtrerer støj ved at se efter gennemgående erfaringer med smag, mavevenlighed, anvendelse, emballage og oplevet kvalitet frem for ekstreme enkeltvurderinger.
  • Produktdata: Vi sammenligner blandt andet ingrediensliste, ekstrakttype, dosering pr. portion, anbefalet dagsdosis, eventuelle tilsætningsstoffer, allergeninformation, certificeringer, oprindelse samt oplysninger om returret eller garanti, hvis det fremgår.

Hvad vi vægter i chaga

Når vi vurderer chaga, lægger vi især vægt på, om produktet giver tydelig information om råvare, ekstrakt og dosering, og om sammensætningen fremstår gennemsigtig. Vi ser også på, om produktet er praktisk at bruge i hverdagen, og om prisniveauet virker rimeligt i forhold til indhold og dokumentation.

KriteriumVægtTypiske datapunkterEksempler på kilder
Ingrediensprofil25%aktive stoffer, styrke, renhedetiket, datablad
Dosering20%dosis pr. portion/dagetiket, producentdata
Prisværdi20%pris pr. dagsdosisforhandlerdata
Kvalitet/sikkerhed15%tilsætningsstoffer, allergeneretiket, dokumentation
Brugeroplevelse10%smag, opløselighed, anvendelseverificerede omtaler
Tilgængelighed10%lager, varianter, stabilitetdanske butikker

Begrænsninger og transparens

Gennemgangen er ikke baseret på egne laboratoriemålinger eller kliniske forsøg, men på en redaktionel sammenstilling af verificerbare kilder og offentligt tilgængelige produktdata. Vurderingerne skal derfor læses som en struktureret markedssammenligning, ikke som dokumentation for effekt eller medicinsk rådgivning.

Læs mere om vores metode her: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige chaga

Chaga findes i mange varianter på det danske marked, og forskellene ligger ofte i ekstraktionsmetode, deklaration, råvarekvalitet og brugervenlighed. Hvis du vil vælge et produkt på et oplyst grundlag, er det derfor vigtigt at sammenligne mere end blot emballage og markedsføring.

Nedenfor gennemgår vi de vigtigste punkter, du bør se efter, før du køber chaga som pulver, kapsler eller ekstrakt. Fokus er på praktiske kriterier, der gør det lettere at vurdere kvalitet og gennemsigtighed.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige chaga

Vælg den rigtige produktform

Chaga sælges typisk som pulver, kapsler eller flydende ekstrakt. Den bedste form afhænger af, om du prioriterer fleksibilitet, enkel dosering eller hurtig anvendelse i hverdagen.

Pulver kan være praktisk til drikke og smoothies, mens kapsler ofte er nemmest, hvis du vil undgå smag og målefejl. Flydende ekstrakter kan være relevante for dig, der ønsker en koncentreret form, men de varierer meget i styrke og sammensætning.

  • Pulver: Godt til te, kaffealternativer og madlavning.
  • Kapsler: Nem og ensartet dosering.
  • Flydende ekstrakt: Praktisk, men kræver ekstra opmærksomhed på koncentration og ingredienser.

I praksis: Vælg den form, du realistisk får brugt dagligt, frem for den der ser mest avanceret ud på etiketten.

Se efter om det er rent chaga-pulver eller et egentligt ekstrakt

Der er stor forskel på almindeligt formalet chaga og et standardiseret ekstrakt. Et ekstrakt er typisk fremstillet for at koncentrere bestemte indholdsstoffer, mens rent pulver ofte er mindre forarbejdet.

Det betyder ikke automatisk, at ekstrakt altid er bedre, men det gør deklarationen vigtigere. Et godt produkt bør tydeligt oplyse, om der er tale om råt pulver, varmtvands-ekstrakt eller dobbelt-ekstrakt.

TypeTypisk kendetegnHvad du bør tjekke
Råt pulverMindre forarbejdetOprindelse, renhed og doseringsvejledning
Varmtvands-ekstraktBruges ofte til svampeprodukterEkstraktionsforhold og indhold af beta-glucaner
Dobbelt-ekstraktKombinerer flere udtræksmetoderOm producenten forklarer processen tydeligt

Vores anbefaling: Køb ikke et produkt, hvis du ikke kan se, om det er pulver eller ekstrakt — den forskel betyder mere end mange reklamebudskaber.

Kig efter deklaration af beta-glucaner og ikke kun “polysaccharider”

Mange producenter fremhæver polysaccharider, men det er en bred kategori, som ikke i sig selv siger nok om produktets kvalitet. Beta-glucaner er ofte et mere relevant sammenligningspunkt i svampeprodukter.

Hvis etiketten kun nævner “polysaccharider” uden nærmere forklaring, kan det være svært at vurdere indholdet. En mere præcis deklaration tyder normalt på bedre gennemsigtighed fra producentens side.

  • Foretræk produkter med oplyst indhold af beta-glucaner.
  • Vær varsom med meget brede eller uklare formuleringer.
  • Se også efter batchoplysninger eller analysecertifikater, hvis de er tilgængelige.

Værd at vide: Brug deklarationen som filter — jo mere konkret etiketten er, desto lettere er produktet at sammenligne med alternativer.

Tjek om chagaen stammer fra frugtlegeme eller mycelium

På markedet for svampeprodukter er det relevant at skelne mellem frugtlegeme og mycelium. Nogle produkter er baseret på selve svampens frugtlegeme, mens andre er fremstillet af mycelium dyrket på et substrat.

Det ene er ikke nødvendigvis altid forkert, men de to typer bør ikke præsenteres som identiske. Hvis producenten er uklar om råvaren, bliver det vanskeligere at vurdere, hvad du faktisk køber.

Frugtlegeme

Frugtlegeme er den del, mange forbrugere aktivt søger, fordi den ofte forbindes med mere klassiske svampeekstrakter. Etiketten bør tydeligt angive, hvis produktet er lavet af 100 % frugtlegeme.

Mycelium

Mycelium kan være en legitim råvare, men kvaliteten afhænger blandt andet af dyrkningsmetode og hvor meget restmateriale fra vækstmediet der følger med. Derfor er gennemsigtighed særlig vigtig her.

  • Se efter tydelig angivelse af råvaredel.
  • Undgå produkter med uklare betegnelser som blot “medicinal mushroom complex”.
  • Prioritér mærker, der forklarer dyrkning og forarbejdning konkret.

Konkret tip: Hvis etiketten ikke fortæller, om du får frugtlegeme eller mycelium, bør du som udgangspunkt vælge et mere gennemsigtigt alternativ.

Undersøg oprindelse og sporbarhed

Chaga forbindes ofte med birkeskove i kolde klimaer, men oprindelsen kan variere betydeligt. For danske forbrugere er det en fordel, hvis producenten oplyser høstland, forarbejdningssted og eventuelle kvalitetsdokumenter.

Sporbarhed er især vigtig ved naturprodukter, fordi kvalitet kan påvirkes af både råvarehåndtering og efterfølgende produktion. Jo mere du kan følge produktets vej, desto lettere er det at vurdere troværdigheden.

  1. Find oprindelsesland på etiketten eller producentens hjemmeside.
  2. Tjek om der er batchnummer eller anden sporbar information.
  3. Se om virksomheden beskriver høst, tørring og ekstraktion.
  4. Vurder om informationen er konkret eller kun markedsførende.

Praktisk råd: Vælg helst et produkt, hvor du kan se både oprindelse og batchoplysninger uden at skulle kontakte producenten først.

Vurder dosering og hvor nemt produktet er at bruge i praksis

Et produkt kan se godt ud på papiret, men være upraktisk i hverdagen. For høj kapselmængde, upræcis måleske eller mangelfuld vejledning kan gøre det svært at bruge produktet konsekvent.

Det er også værd at se på, om den anbefalede dagsdosis er tydeligt beskrevet, og om mængden angives i milligram eller gram. Uklare doseringsanvisninger gør sammenligning unødigt vanskelig.

FormatFordelMulig ulempe
KapslerNem standarddoseringKan kræve mange kapsler dagligt
PulverFleksibel anvendelseKræver opmåling og kan smage markant
FlydendeLet at indtageKoncentrationen kan være svær at sammenligne

Godt at vide: Sammenlign altid dagsdosis med emballagens indhold, så du får et realistisk billede af, hvor længe produktet rækker.

Tjek ingredienslisten for unødvendige tilsætninger

Nogle chaga-produkter er rene, mens andre indeholder fyldstoffer, aromaer, sødemidler eller blandinger med andre svampe og urter. Det kan være relevant for nogle, men gør sammenligningen mindre enkel.

Hvis du specifikt vil vurdere chaga, er det ofte en fordel at starte med et produkt, hvor indholdet er så enkelt som muligt. Det giver bedre overblik over både dosering og deklaration.

  • Se efter korte og tydelige ingredienslister.
  • Vær opmærksom på kapselskal, fyldemidler og smagsstoffer.
  • Undersøg om produktet er en ren chaga eller en blanding.

I praksis: Hvis formålet er at købe chaga og ikke et “mushroom blend”, så vælg et produkt hvor chaga er hovedingrediensen og ikke blot en del af en kompleks blanding.

Forhold dig kritisk til sundhedsanprisninger og markedsføring

På markedet ses ofte brede formuleringer om energi, immunforsvar og antioxidantindhold. Sådanne udsagn bør læses med forsigtighed, især når de ikke ledsages af tydelig dokumentation eller præcis produktinformation.

For kosttilskud i Danmark er det generelt et godt tegn, når producenten holder sig til nøgterne beskrivelser frem for vidtgående løfter. En troværdig producent forklarer typisk råvare, ekstraktion og anvendelse mere end den lover bestemte resultater.

  • Vær skeptisk over for absolutte effektpåstande.
  • Se efter saglig dokumentation frem for store løfter.
  • Prioritér gennemsigtighed over markedsføring.

Vores anbefaling: Hvis et produkt lover meget, men forklarer lidt, er det ofte et tegn på, at du bør sammenligne med et mere veldokumenteret alternativ.

Infografik: sådan vælger du den rigtige chaga

Sådan får du mest ud af chaga

Chaga bruges ofte som pulver, ekstrakt eller te i hverdagen, men udbyttet afhænger i høj grad af form, tidspunkt og rutine. Hvis du vil have mest muligt ud af produktet, handler det især om at vælge en løsning, der passer til din hverdag, og bruge den konsekvent over tid.

Sådan får du mest ud af chaga

Vælg en form, der passer til din hverdag

Den bedste løsning er ofte den, du faktisk får brugt. Pulver kan være praktisk i varme drikke, kapsler er nemme på farten, og flydende ekstrakt kan være hurtigt at dosere.

  • Pulver: velegnet til te, kaffe eller smoothies.
  • Kapsler: nemme at tage med på arbejde eller rejse.
  • Flydende ekstrakt: hurtigt og enkelt, hvis du vil undgå tilberedning.
  • Te/stykker: passer godt til en mere rolig rutine hjemme.

Tip: Hvis du ofte glemmer kosttilskud, er kapsler eller dråber typisk lettere at holde fast i end produkter, der kræver brygning.

Brug chaga som en fast del af morgen- eller aftenrutinen

Chaga bliver for mange mest anvendelig, når den kobles til en eksisterende vane. Det kan gøre det lettere at bruge produktet regelmæssigt uden at skulle huske endnu en separat rutine.

  • Vælg et fast tidspunkt, fx morgenmad eller efter aftensmad.
  • Brug samme kop, glas eller dosisredskab hver gang.
  • Kombinér det med en eksisterende vane, fx kaffe, te eller tandbørstning.
  • Vurdér efter et par uger, om formen stadig passer til din hverdag.

Tip: Sæt produktet synligt ved elkedlen eller kaffemaskinen, hvis du vil gøre det lettere at huske i en travl hverdag.

Tilpas brugen til træning og aktive dage

Hvis du træner regelmæssigt, vælger nogle at bruge chaga som del af deres generelle rutine omkring restitution og væskeindtag. Det er dog mest praktisk som supplement til en allerede velfungerende kost og søvnrytme.

  • Brug det på dage, hvor du allerede har en fast morgenrutine.
  • Vælg kapsler eller ekstrakt, hvis du skal hurtigt ud ad døren.
  • Undgå at gøre det unødigt kompliceret omkring træning.
  • Prioritér stadig mad, væske og søvn først.

Tip: Hvis du træner tidligt, kan en enkel løsning som kapsler eller færdig opmålt ekstrakt være mere realistisk end te, der skal brygges.

Gør det nemt at tage med på rejse eller arbejde

På farten er det især opbevaring og dosering, der afgør, om chaga bliver brugt. Produkter med enkel emballage og tydelig dosering er ofte de mest praktiske uden for hjemmet.

SituationPraktisk løsningFordel
KontorKapsler i lille beholderNemt at opbevare i taske eller skuffe
WeekendturFlydende ekstraktKræver minimal tilberedning
FlyrejseKapslerEnkle at transportere og dosere
Arbejde hjemmefraPulver ved kaffemaskinenLet at integrere i daglig rutine

Tip: Hvis du ofte er væk hjemmefra, kan det være en fordel at have én løsning hjemme og en separat rejseudgave i tasken.

Få mere værdi for pengene med en enkel budgetstrategi

Chaga kan variere en del i pris afhængigt af form, koncentration og mærke. For mange giver det bedst mening at sammenligne pris pr. dagsdosis frem for kun at se på pakkeprisen.

  • Sammenlign antal doser pr. emballage.
  • Tjek om doseringen er realistisk i praksis.
  • Undersøg om pulver kræver større mængder end ekstrakt.
  • Vælg ikke større pakker, hvis du er usikker på, om du får dem brugt.

Tip: Start med en mindre pakning eller et produkt med enkel dosering, så du undgår at binde for mange penge i en løsning, der ikke passer til din rutine.

Læs etiketten grundigt før du vælger

Der kan være stor forskel på produkter, selv om de alle markedsføres som chaga. Oplysninger om ekstraktforhold, ingredienser og anbefalet daglig dosis gør det lettere at sammenligne mere præcist.

  • Se efter om produktet er pulver, ekstrakt eller kapsler med ekstrakt.
  • Kontrollér om der er tilsatte fyldstoffer eller andre svampe.
  • Læs den anbefalede daglige dosis på etiketten.
  • Vurder om producenten giver tydelige oplysninger om indholdet.

Tip: Hvis etiketten er uklar, eller doseringen er svær at gennemskue, er det ofte et tegn på, at produktet bliver vanskeligere at sammenligne med alternativer.

Tænk over dette før du køber chaga

Chaga markedsføres ofte som et naturligt svampeekstrakt med et højt indhold af bioaktive stoffer, men kvalitet og anvendelse varierer betydeligt fra produkt til produkt. Før du vælger et chaga-tilskud, er det derfor fornuftigt at se på råvare, ekstraktionsmetode, dokumentation og eventuelle forhold omkring sikkerhed. Det giver et mere realistisk grundlag for at vurdere, om produktet passer til dine behov.

Tænk over dette før du køber chaga

Ikke alle chaga-produkter er standardiserede

Et centralt problem er, at mange produkter bruger brede formuleringer som “høj styrke” eller “premium ekstrakt” uden at oplyse, hvad det konkret dækker over. Det gør det svært at sammenligne indhold og kvalitet på tværs af mærker.

  • Se efter angivelse af ekstraktforhold, fx 8:1 eller 10:1.
  • Undersøg om producenten oplyser indhold af relevante forbindelser, fx polysakkarider eller beta-glucaner.
  • Vær opmærksom på, at “svampepulver” og “svampeekstrakt” ikke nødvendigvis er det samme.
  • Fravær af batchoplysninger eller analysecertifikater kan gøre produktet mindre gennemsigtigt.

Risikoen håndteres bedst ved at vælge produkter med tydelig deklaration og konkret information om ekstraktets styrke og sammensætning.

Råvaren kan komme fra forskellige dele af svampen

Chaga sælges både som pulver af hele råvaren og som ekstrakt. Der kan også være forskel på, om produktet primært stammer fra den sorte ydre masse eller fra forarbejdede dele af råmaterialet, hvilket kan påvirke sammensætningen.

ForholdHvad du bør se efterHvorfor det er relevant
RåvaretypeOm produktet beskrives som råt pulver eller ekstraktDet kan have betydning for koncentration og anvendelse
OprindelseLand, voksested og eventuel høstpraksisGiver bedre sporbarhed og indblik i kvalitet
ForarbejdningOm producenten beskriver tørring og ekstraktionBearbejdning kan påvirke indholdet af bioaktive stoffer

Du kan mindske usikkerheden ved at prioritere produkter, hvor producenten er åben om råvarekilde, forarbejdning og sporbarhed.

Ekstraktionsmetoden har betydning

Chaga indeholder forskellige forbindelser, og de udvindes ikke nødvendigvis lige godt med samme metode. Nogle producenter bruger kun varmt vand, mens andre anvender dobbelt ekstraktion. Det betyder ikke automatisk, at det ene altid er bedst, men metoden bør fremgå tydeligt.

Vandekstrakt

Vandekstraktion bruges ofte til at udvinde vandopløselige forbindelser. Det er en almindelig metode, men den fortæller ikke alene noget om den endelige kvalitet.

  • Ofte relevant for polysakkarider og lignende vandopløselige stoffer
  • Bør helst være ledsaget af oplysninger om ekstraktforhold
  • Kan være utilstrækkeligt beskrevet på etiketten

Dobbelt ekstraktion

Dobbelt ekstraktion kombinerer typisk vand og alkohol for at udvinde flere typer forbindelser. Det kan være en fordel i nogle produkter, men kun hvis producenten forklarer processen ordentligt.

  • Kan give en bredere ekstraktionsprofil
  • Bør være dokumenteret med klare produktdata
  • Markedsføring alene er ikke nok til at vurdere kvaliteten

Den mest praktiske måde at håndtere denne risiko på er at vælge et produkt, hvor ekstraktionsmetoden er tydeligt beskrevet, og hvor producenten forklarer, hvad deklarationen faktisk betyder.

Chaga er ikke nødvendigvis egnet for alle

Selv om chaga er et kosttilskud af naturlig oprindelse, er det ikke ensbetydende med, at det passer til enhver situation. Ved helbredsmæssige forhold eller brug af medicin kan det være relevant at være ekstra forsigtig.

  • Hvis du tager medicin fast, kan det være fornuftigt at drøfte brugen med læge eller apotek.
  • Personer med særlige helbredstilstande bør være opmærksomme på, at naturlægemidler og kosttilskud kan være mindre undersøgt end lægemidler.
  • Ved graviditet eller amning vælger mange at være tilbageholdende, medmindre der foreligger klar rådgivning fra sundhedsprofessionel.
  • Hvis du tidligere har reageret på svampeprodukter, kan det være relevant at starte forsigtigt eller undlade brug.

Risikoen håndteres bedst ved at se chaga som et supplement og ikke som en erstatning for behandling, samt ved at søge individuel rådgivning ved tvivl.

Markedsføring kan overdrive den videnskabelige sikkerhed

Nogle produkter omtales med formuleringer, der kan få dokumentationen til at fremstå stærkere, end den nødvendigvis er. For chaga bygger interessen ofte på laboratorieforskning, traditionel anvendelse og tidlige studier, men det betyder ikke automatisk, at alle påståede effekter er veldokumenterede hos mennesker.

  1. Vær skeptisk over for meget brede sundhedspåstande.
  2. Undersøg om producenten henviser til konkrete kilder eller blot generelle udsagn.
  3. Skeln mellem traditionel brug, prækliniske data og egentlige humanstudier.
  4. Bemærk om produktteksten lover mere, end et kosttilskud rimeligt kan understøtte.

Du håndterer denne risiko ved at lægge størst vægt på gennemsigtighed, nøgtern produktinformation og realistiske forventninger.

Dosering og anvendelsesform er ikke altid let at sammenligne

Chaga fås som kapsler, pulver, te og flydende ekstrakt. Det kan gøre det vanskeligt at vurdere, hvor koncentreret produktet reelt er, og om den anbefalede daglige mængde giver mening i forhold til deklarationen.

  • Kapsler er ofte nemme at dosere, men kan variere meget i ekstraktstyrke.
  • Pulver kan være fleksibelt, men er ikke nødvendigvis lige så koncentreret som et ekstrakt.
  • Flydende ekstrakter kan være praktiske, men kræver tydelig information om koncentration og portionsstørrelse.
  • En høj mængde i mg siger ikke i sig selv nok, hvis ekstraktforholdet ikke fremgår.

For at reducere usikkerheden bør du sammenholde dosering, ekstraktforhold og anvendelsesform i stedet for kun at kigge på mg-angivelsen på forsiden.

Renhed og tredjepartskontrol bør vægte højt

Som med andre svampebaserede kosttilskud kan renhed, identitet og kvalitetskontrol være vigtige parametre. Det gælder især, hvis producenten markedsfører produktet som særligt rent eller laboratoriekontrolleret uden at vise, hvad kontrollen omfatter.

  • Se efter information om tredjepartsanalyse eller analysecertifikat.
  • Undersøg om produktet er testet for relevante forureninger, hvis det oplyses.
  • Vælg gerne mærker med tydelig batchsporbarhed.
  • En kort ingrediensliste uden unødige fyldstoffer kan gøre vurderingen lettere.

Den bedste håndtering er at vælge producenter, der dokumenterer kvaliteten åbent og gør det muligt at forstå, hvad deres kontrol faktisk dækker over.

FAQ om chaga

Chaga er en svamp, der typisk vokser på birketræer i kolde egne. Den bruges ofte som pulver, kapsler eller ekstrakt i kosttilskud og te.
Det afhænger af, om du foretrækker kapsler, pulver eller flydende ekstrakt. Et godt udgangspunkt er at se efter tydelig deklaration af indhold, ekstraktionsmetode og oprindelse.
Chaga pulver passer ofte bedst til dig, der vil blande det i drikke eller mad og selv justere mængden. Kapsler er typisk nemmere, hvis du ønsker en fast og enkel dosering.
Brug chaga efter producentens anvisning på emballagen. Det er som regel en fordel at starte med den laveste anbefalede dosis for at vurdere, hvordan produktet passer ind i din rutine.
Der findes ikke én dokumenteret bedste tid på dagen for alle. Mange tager chaga om morgenen eller tidligere på dagen som en fast del af deres rutine.
Se efter oplysninger om råvarekilde, ekstraktionsforhold, indhold pr. dosis og eventuelle tilsætningsstoffer. Mangelfuld mærkning gør det sværere at sammenligne produkter på et sagligt grundlag.
Nogle produkter er beregnet til daglig brug, men det afhænger af formulering og anbefalet dosis. Følg altid producentens vejledning frem for at antage, at mere er bedre.
Chaga er ikke nødvendigvis egnet for alle. Personer med sygdom, gravide, ammende eller personer i medicinsk behandling bør være særligt opmærksomme og søge individuel rådgivning før brug.
En almindelig fejl er at vælge ud fra markedsføring alene uden at se på indhold og deklaration. Det kan føre til køb af produkter, hvor mængde, kvalitet eller sammensætning er uklart beskrevet.
Chaga adskiller sig fra andre svampekosttilskud ved råvaretype, anvendelse og sammensætning. Produkter som lion’s mane, reishi og cordyceps bruges ofte i andre sammenhænge og markedsføres med forskellige fokusområder.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle kilder, der ligger til grund for vores vurdering af chaga. Forskningen på området består primært af laboratorie- og dyrestudier samt enkelte oversigtsartikler, og der er fortsat begrænset dokumentation fra kliniske studier på mennesker.

  • Memorial Sloan Kettering Cancer Center – Chaga Mushroom: Denne monografi opsummerer den tilgængelige forskning om chaga og fremhæver, at de potentielle effekter hovedsageligt er undersøgt i prækliniske studier. Kilden omtaler også mulige sikkerhedsforhold, herunder interaktioner og forsigtighed ved visse helbredstilstande. Læs mere her.
  • Inonotus obliquus (Chaga): A Review of the Chemical Composition, Pharmacological Effects and Mechanisms: En videnskabelig oversigtsartikel, der gennemgår chagas indholdsstoffer, herunder polysakkarider, polyfenoler og triterpener, samt den prækliniske forskning i blandt andet antioxidative, immunmodulerende og antiinflammatoriske egenskaber. Artiklen peger samtidig på, at størstedelen af evidensen stammer fra celle- og dyremodeller. Læs mere her.
  • Camilleri E et al. (2024) – "A brief overview of the medicinal and nutraceutical importance of Inonotus obliquus (chaga) mushrooms" (Heliyon): Denne oversigtsartikel opsummerer den nuværende forskning i chagas indholdsstoffer og rapporterede biologiske effekter, herunder antioxidative, antiinflammatoriske og immunmodulerende egenskaber. Forfatterne understreger samtidig, at størstedelen af evidensen stadig stammer fra in vitro- og dyrestudier, og at robust klinisk dokumentation på mennesker fortsat er sparsom. Læs mere her.
  • Lee S et al. (2020) – "Development of End Stage Renal Disease after Long-Term Ingestion of Chaga Mushroom: Case Report and Review of Literature" (Journal of Korean Medical Science): Denne case-rapport og litteraturgennemgang dokumenterer udvikling af nyresvigt hos en patient med langvarigt indtag af chagasvampepulver. Forfatterne fandt et oxalatindhold på 14,2 g pr. 100 g i den anvendte chaga og advarer om, at høje oxalatmængder kan give nefropati. Kilden er relevant for sikkerhedsperspektivet ved længere tids brug af chaga-tilskud. Læs mere her.

Opsummering

Denne test dækker 5 udvalgte produkter inden for chaga, vurderet på indhold, dosering, prisforhold og praktisk anvendelse.

Healthwell Chaga ØKO placerer sig øverst i vores samlede vurdering som vores topvalg, primært fordi produktet leverer en god kombination af dokumenteret indhold, rimelig pris og gennemsigtig deklaration. Der findes dog gode alternativer både i premium- og budgetklassen, og det bedste valg for dig afhænger af dine personlige behov og dit budget.

Vi opdaterer løbende denne side, når nye produkter kommer til eller eksisterende ændrer sig. Du er altid velkommen til at vende tilbage for den seneste vurdering.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Line Kragelund · Opdateret 2. maj 2026

Hvad er realistisk at forvente, hvis jeg begynder at drikke chaga dagligt?

Line Kragelund (Ekspert)

Vær tålmodig og ærlig med forventningerne. Chaga har ingen EU-godkendte sundhedsanprisninger, så jeg lover dig ikke en bestemt virkning, og nogle mærker slet ingen forskel. Mange bruger det mest som en mild, jordet smag i kaffe eller te og som en daglig rutine, de holder ved. Ser du det som en behagelig råvare frem for en kur, bliver oplevelsen typisk mere realistisk og mindre skuffende.

Kan jeg bare blande chagapulver direkte i kogende kaffe, eller skal det forberedes?

Line Kragelund (Ekspert)

Du kan røre Healthwell Chaga ØKO direkte i varmt vand, kaffe eller en smoothie, og 2 g, cirka 1 tsk., er en typisk portion. Pulveret opløses ikke helt som sukker, så lidt bundfald er normalt – rør godt, eller lad det trække et øjeblik. Traditionelt trækkes chaga længe i varmt vand, men til daglig brug er en hurtig omrøring i din kop helt fint og det enkleste.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Prissammenligninger rettet

    Vitaprana Økologisk Chaga Pulver koster 97 kr på tilbud (normalt 114 kr). Terranova Chaga koster omtrent 8 til 11 gange så meget pr. gram som pulverne og ikke mindst 8 gange, og dagsprisen for New Nordic Chaga Plus sammenlignes nu med en konkret daglig portion Healthwell Chaga ØKO.

  2. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Healthwell, Core Nutrition, Bodystore og Med24.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.