Sidst opdateret 2026-05-08
Top 5 veganske proteinpulvere, kåret efter proteinhalt, aminosyreprofil, smag, opløselighed og prisværdi.
Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik


Hylderne med vegansk proteinpulver kan ligne hinanden, men forskellen ligger ofte i scoopen. Kig ikke kun på pakningsstørrelse og smag — tjek protein pr. portion, sukkerarter, sødemidler og proteinkilder, især hvis du vil undgå soja, hvede eller sødet kakao.
Vi har set det danske vegansk proteinpulver-udvalg igennem og udvalgt vores fem favoritter ud fra proteinindhold, ingrediensliste, sødning og anvendelse. Healthwell Vegan Protein lander øverst: 1 scoop på ca. 28 g giver 20 g protein, 0 g sukker og ingen sødemiddel. Som alternativ i større pose med ærte-, ris- og havreprotein er Core Plant Protein værd at kigge på.
Bedste Vegansk proteinpulver 2026
- Usødet naturel, 20 g protein
- Dessertsmage, 21-23 g protein
- 81 % protein, lav kilopris
- 0 g sukkerarter, 20 g protein
- 20 g protein, glutenfri havremel

1. Healthwell Vegan Protein
Healthwell Vegan Protein er et vegansk proteinpulver med ærteproteinisolat, havreprotein og tilsat vitamin- og mineralprofil. Det er især relevant for dig, der vil have et usødet proteinpulver til smoothie, grød eller plantebaseret mælk, fordi smagen er naturel og portionen giver 20 g protein. Pakken indeholder 500 g, og prisen på 159 kr placerer den lavere end de øvrige 500 g-produkter på siden.
Usødet planteprotein med tydelig havre- og ærteprofil

Produktet kombinerer protein fra ærter og havre og adskiller sig fra flere klassiske veganske proteinpulvere ved ikke at indeholde sødemiddel. Det giver mere kontrol over smagen i hverdagen: i en smoothie med banan og bær kan du selv styre sødmen, mens den neutrale profil også fungerer i havregrød eller plantebaseret mælk.
Den sensoriske side er mere delt. I vand kan ærteproteinet træde tydeligt frem, og nogle vil opleve smagen som mere rå og mindre afrundet end sødede alternativer. I smoothies eller med plantebaseret mælk bliver udtrykket blødere og mere morgenmadsagtigt, hvilket passer bedre til produktets usødede format.
Næringsmæssigt leverer en portion på ca. 28 g 98 kcal, 20 g protein, 0,9 g kulhydrater og 0 g sukkerarter. Derudover er der tilsat B2, B6, B12, D3 fra alge, jod og selen, alle omkring 25-26 % af DRI pr. portion, hvilket gør produktet mere sammensat end et rent ærteproteinpulver.
Et praktisk valg til smoothie og mellemmåltider
Healthwell har valgt en naturel variant frem for færdig sødning, og det er produktets største styrke og begrænsning på samme tid. Det passer godt til dig, der bruger proteinpulver som base i en smoothie efter træning eller som et mere mættende mellemmåltid på en travl hverdag, men det er mindre oplagt, hvis du vil have en færdig dessertagtig shake kun blandet med vand.
Sammenlignet med de øvrige produkter på siden er 500 g-formatet mindre end Star Nutrition Vegansk Proteinshake på 750 g og Delta Nutrition Supreme Vegan PRO på 1.000 g. Til gengæld er den samlede pris på 159 kr lavere end både Body Science Vegan Protein til 219 kr og Its Heey Vegansk Protein til 169 kr, som også ligger i 500 g-størrelsen.
Fordele:
- 20 g protein pr. portion fra en kombination af ærteproteinisolat og havreprotein.
- Uden sødemiddel, hvilket gør pulveret velegnet til dig, der selv vil justere smagen med frugt, bær eller plantebaseret mælk.
- Lavt sukkerindhold med 0 g sukkerarter pr. portion og 0,9 g kulhydrater pr. portion.
- Tilsat B2, B6, B12, D3 fra alge, jod og selen i moderate mængder omkring 25-26 % af DRI.
- Pris på 159 kr for 500 g, hvilket er lavere end de andre 500 g-produkter i sammenligningen.
Ulemper:
- Den neutrale smag kan virke for markant i vand, især hvis du er følsom over for ærteproteinets smagsprofil.
- Indeholder havre og passer derfor ikke til dig, der undgår havre.
- 500 g-pakken rækker kortere end 750 g- og 1.000 g-alternativerne på samme side.
Det her synes vi om med Healthwell Vegan Protein:
Hvem passer Healthwell Vegan Protein til:
Healthwell Vegan Protein passer bedst til dig, der ønsker et vegansk proteinpulver uden sødemiddel og med naturel smag, som kan bruges fleksibelt i smoothie, grød eller plantebaseret mælk. Det er især relevant, hvis du vil have 20 g protein pr. portion sammen med moderate mængder B12, B6, D3 fra alge, jod og selen. Hvis du primært drikker proteinpulver rørt op i vand og foretrækker en rund, sød shake, vil et aromatiseret alternativ sandsynligvis være mere oplagt.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 159 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 500 g |
| 🧮 Pris pr. kg | 318 kr/kg |
| 🥄 Anbefalet dosering | 1 scoop ca. 28 g |
| 🥤 Tilberedning | 2-3 dl vand eller plantebaseret mælk |
| 🧪 Protein pr. portion | 20 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 98 kcal |
| 🍚 Kulhydrater pr. portion | 0,9 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 0 g |
| 🌱 Proteinkilder | Ærteproteinisolat, havreprotein |
| 🍦 Smag | Naturel |
| 🧁 Sødemiddel | Uden sødemiddel |
| 💊 Tilsatte mikronæringsstoffer | B2, B6, B12, D3 fra alge, jod, selen |
| 🥛 Allergener | Indeholder havre |
| 🧾 Ingredienser | Ærteproteinisolat, havreprotein, aminosyre (glycin), mineral (selengær), vitaminer (cholecalciferol fra alge, riboflavin, pyridoxin, methylcobalamin), mineraler (kaliumiodid) |

2. Body Science Vegan Protein
Body Science Vegan Protein er et vegansk blandingsproteinpulver med soja-, havre- og hvedeprotein som centrale proteinkilder. Det er især relevant for dig, der vil have et plantebaseret proteinpulver med dessertprægede smage, cremet konsistens og 21-23 g protein pr. 30 g portion. De konkrete varianter er angivet som 750 gram med 25 portioner, og scoop medfølger ikke.
Cremet planteprotein med tydelig smagsprofil

Produktet adskiller sig fra mange enkle veganske proteinpulvere ved at kombinere tre vegetabilske proteinkilder i stedet for kun én. Sojaproteinisolat, havreproteinkoncentrat eller havreproteinisolat og hvedeproteinisolat giver en mere sammensat profil, som passer godt til shakes efter træning eller som et proteinrigt mellemmåltid i en travl hverdag.
Smagsmæssigt ligger produktet i den søde og dessertorienterede ende. Double Rich Chocolate har kakao og en kraftig chokoladeprofil, Apple Pie bruger kanel, Cinnamon Bun kombinerer kanel og kardemomme, mens Salted Caramel har et markant saltindhold på 1,34 g pr. portion. Konsistensen beskrives som cremet, hvilket er et plus for dig, der ofte synes, veganske proteinpulvere bliver tynde eller grynede.
Der er dog nogle praktiske forbehold. Produktet indeholder både soja og hvede, så det er mindre oplagt for dig, der undgår disse ingredienser. Det er også sødet med aspartam og acesulfam-K, og indeholder en phenylalaninkilde, hvilket gør ingredienslisten mindre minimalistisk end hos mere enkle planteproteinprodukter. Prisen på 219 kr ligger højere end Healthwell Vegan Protein til 159 kr og Its Heey Vegansk Protein til 169 kr, men matcher Star Nutrition Vegansk Proteinshake i pris.
Fordele:
- Tre proteinkilder: Kombinationen af soja-, havre- og hvedeprotein giver en mere sammensat plantebaseret proteinprofil end enkeltkilde-produkter.
- Højt proteinindhold pr. portion: Varianterne leverer 21-23 g protein pr. 30 g portion.
- Flere dessertinspirerede smage: Double Rich Chocolate, Apple Pie, Salted Caramel og Cinnamon Bun giver flere muligheder end klassisk vanilje og chokolade.
- Lavt sukkerindhold pr. portion: De angivne varianter ligger omkring 0,3-0,8 g sukkerarter pr. 30 g portion.
- Vegansk og GMO-fri: Produktet er 100 % plantebaseret og fremstillet i Sverige.
Ulemper:
- Indeholder soja og hvede: Ikke ideelt for dig, der undgår disse ingredienser eller ønsker et allergenfattigt proteinpulver.
- Sødet med aspartam og acesulfam-K: Mindre oplagt for dig, der foretrækker usødede produkter eller andre sødestoffer.
- Scoop medfølger ikke: Du skal selv måle 30 gram af, hvis du vil ramme den angivne portionsstørrelse præcist.
Det her synes vi om med Body Science Vegan Protein:
Hvem passer Body Science Vegan Protein til:
Body Science Vegan Protein passer bedst til dig, der vil have et vegansk proteinpulver med cremet konsistens, søde smage og en blanding af soja-, havre- og hvedeprotein. Det er særligt relevant, hvis du bruger proteinpulver i shakes efter træning eller som et mættende mellemmåltid, men mindre oplagt hvis du ønsker et helt enkelt planteprotein uden soja, hvede eller kunstige sødestoffer.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 219 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 750 gram |
| 🗓 Antal portioner | 25 portioner |
| 🥄 Portionsstørrelse | 30 gram |
| 💧 Blandingsforhold | 3-4 dl vand |
| 💊 Anbefalet indtag | 2-3 portioner om dagen |
| 🌱 Proteinbase | Soja-, havre- og hvedeprotein |
| 🧪 Protein pr. portion | 21-23 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 114-117 kcal |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 0,3-0,8 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 0,72-1,34 g |
| 🍦 Smagsvarianter | Double Rich Chocolate, Apple Pie, Salted Caramel, Cinnamon Bun |
| 🧾 Ingredienser | Sojaproteinisolat, havreproteinkoncentrat, hvedeproteinisolat, kakao, aromastof, salt, stabilisator (cellulosegummi), sødemidler (aspartam, acesulfam-K) |
| 🥛 Allergener | Soja, havre, hvede |
| ⚠ Særligt indhold | Indeholder en phenylalaninkilde |
| 🇸🇪 Fremstilling | Fremstillet i Sverige |
FAQ:
Hvilken variant har mest protein pr. portion?
Apple Pie, Salted Caramel og Cinnamon Bun er angivet med 23 g protein pr. 30 g portion, mens Double Rich Chocolate er angivet med 21 g protein pr. portion.
Følger der scoop med?
Nej, scoop medfølger ikke. Det er værd at være opmærksom på, fordi den angivne portionsstørrelse er 30 gram.

3. Its Heey Vegansk Protein
Its Heey Vegansk Protein er et 100 % plantebaseret vegansk proteinpulver med sojaproteinisolat og ærteproteinisolat som proteinbase. Det er især relevant for dig, der vil have et proteinpulver til shakes, smoothies eller bowls, fordi en portion på 30 g giver 24,3 g protein med meget lavt indhold af sukkerarter. Pakken er på 500 g, og prisen på 169 kr placerer den mellem Healthwell Vegan Protein til 159 kr og Body Science Vegan Protein til 219 kr i denne sammenligning.
Frugtige smage og høj proteintæthed i en plantebaseret formel

Proteinindholdet på 81 g pr. 100 g er højt for et vegansk pulver, og kombinationen af soja- og ærteproteinisolat giver en mere målrettet proteinprofil end produkter, hvor proteinbasen er blandet med mange fyldige kulhydratkilder. En portion på 30 g lander på 106 kcal, 0,45 g fedt og 0,45 g kulhydrater, hvilket gør pulveret velegnet til dig, der ønsker et forholdsvis koncentreret proteintilskud.
Smagsudvalget er bredt med blandt andet Blueberry Vanilla Swirl, Chokolade, Iced Latte, Jordbær, Pære/Vanilje, Vanilje og White Chocolate Raspberry. Pulveret er udviklet til at kunne blandes med vand eller valgfri vegetabilisk drik, men den mest cremede oplevelse vil typisk komme med havre-, soja- eller mandeldrik, især i smoothie eller bowl. Smagene bygger på frugter og bær, og produktet er uden tilsat sukker og gluten.
En praktisk begrænsning er, at ingredienslisten ikke er helt minimalistisk: ud over proteinisolaterne indeholder den blandt andet fortykningsmiddel, aromaer, glycin, sukralose og acesulfam K. Det er ikke usædvanligt for et aromatiseret proteinpulver, men det gør produktet mindre oplagt for dig, der leder efter et meget rent pulver med få ingredienser. Samtidig kan spor af havre, æg og mælk være relevant for personer med allergi eller meget stram vegansk adskillelse i produktionen.
Fordele:
- Højt proteinindhold: 24,3 g protein pr. 30 g portion og 81 g pr. 100 g.
- Plantebaseret proteinbase: lavet med sojaproteinisolat og ærteproteinisolat.
- Lavt sukkerindhold: 0,15 g sukkerarter pr. 30 g portion.
- Bredt smagsudvalg: ni varianter, herunder Chokolade, Vanilje, Iced Latte og Jordbær.
- Uden tilsat sukker og gluten: relevant for dig, der ønsker et sødet, men sukkerfrit proteinpulver.
Ulemper:
- Indeholder sødemidlerne sukralose og acesulfam K, hvilket ikke passer til alle præferencer.
- Kan indeholde spor af havre, æg og mælk.
- 500 g-pakken er mindre end Delta Nutrition Supreme Vegan PRO på 1.000 g og Star Nutrition Vegansk Proteinshake på 750 g.
Det her synes vi om med Its Heey Vegansk Protein:
Hvem passer Its Heey Vegansk Protein til:
Its Heey Vegansk Protein passer bedst til dig, der vil have et vegansk proteinpulver med høj proteintæthed, lavt sukkerindhold og mange smagsmuligheder til shakes, smoothies og bowls. Det er særligt oplagt, hvis du foretrækker en sødet og aromatiseret variant frem for et neutralt pulver. Hvis du derimod prioriterer færrest mulige tilsætningsstoffer eller en større pose pr. køb, kan Delta Nutrition Supreme Vegan PRO på 1.000 g eller Star Nutrition Vegansk Proteinshake på 750 g være mere relevante alternativer på samme side.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 169 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 500 g |
| 🧮 Pris pr. kg | 338 kr/kg |
| 🥄 Portionsstørrelse | 30 g |
| 🧪 Protein pr. portion | 24,3 g |
| 📊 Protein pr. 100 g | 81 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 106 kcal |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 0,15 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 1,05 g |
| 🌱 Proteinbase | sojaproteinisolat, ærteproteinisolat |
| 🍦 Smagsvarianter | Blueberry Vanilla Swirl, Chokolade, Cookies & Cream, Iced Latte, Jordbær, Jordnød/Chokolade/Karamel, Pære/Vanilje, Vanilje, White Chocolate Raspberry |
| 🧾 Ingredienser | sojaproteinisolat, ærteproteinisolat, fedtreduceret kakaopulver, smagsforstærker, aromaer, fortykningsmiddel, sødemiddel (glycin), sukralose, acesulfam K, vitamin B12 (methylcobalamin) |
| 🥛 Allergener | Kan indeholde spor af havre, æg og mælk |
| 💊 Vitamin B12 pr. portion | 0,6 µg |
| ☕ Koffein pr. portion | 31,5 mg |

4. Core Plant Protein
Core Plant Protein er et vegansk proteinpulver med ærteproteinisolat, risprotein og havreprotein som proteinkilder. Det er især relevant for dig, der vil have et plantebaseret pulver med højt proteinindhold, fordi det leverer 20 g protein pr. portion og 80 g protein pr. 100 g. Pakken på 1 kg er større end de øvrige produkter i sammenligningen, hvor flere ligger på 500 g eller 750 g.
Planteprotein med høj koncentration og enkel anvendelse

Proteinbasen er fordelt på 70 % ærteproteinisolat, 20 % risprotein og 10 % havreprotein, hvilket giver en mere sammensat planteprofil end produkter, der kun bygger på én proteinkilde. En portion er 1 ske på ca. 25 g blandet med 2 dl vand eller vegetabilsk drik, og den giver 98 kcal, 20 g protein, 0,6 g kulhydrater og 0 g sukkerarter.
I praksis passer pulveret godt til en shake efter træning eller som et mellemmåltid, hvor man vil undgå valleprotein. Det kan også blandes i soyadrik, hvilket giver en lidt rundere mundfølelse end vand og samtidig passer godt til den plantebaserede profil. Konsistensen beskrives som let at opløse, men pulveret kan støve tydeligt, når posen åbnes eller lukkes, så det kræver lidt mere omhu på køkkenbordet.
Smagsmæssigt findes det i Chokolade og Vanilje Stevia. Chokoladevarianten er sødet med aspartam, mens Vanilje Stevia bruger stevioglykosider; det giver valgfrihed, men betyder også, at sødningsprofilen ikke er ens på tværs af varianterne. Det er en praktisk detalje for dig, der er følsom over for bestemte sødemidler eller foretrækker stevia frem for aspartam.
Fordele:
- Højt proteinindhold: 20 g protein pr. portion og 80 g protein pr. 100 g gør det koncentreret for et vegansk proteinpulver.
- Tre plantekilder: Kombinationen af ærteproteinisolat, risprotein og havreprotein giver en bredere proteinbase end enkeltkilde-produkter.
- Stor pose: Pakningen på 1 kg er større end Healthwell Vegan Protein, Body Science Vegan Protein og Its Heey Vegansk Protein, som alle er 500 g.
- Lavt sukkerindhold: Produktet indeholder 0 g sukkerarter pr. portion.
- To sødningsprofiler: Chokolade er sødet med aspartam, mens Vanilje Stevia er sødet med stevioglykosider.
Ulemper:
- Pulveret kan støve en del ved åbning og lukning af posen.
- Indeholder havre og produkter fra ærter, hvilket ikke passer til alle allergihensyn.
- Sødningen varierer mellem smagsvarianterne, så man bør vælge variant med omhu.
Det her synes vi om med Core Plant Protein:
Hvem passer Core Plant Protein til:
Core Plant Protein passer bedst til dig, der ønsker et vegansk proteinpulver med høj proteinkoncentration, lavt sukkerindhold og en større pakke end standardposerne på 500 g. Det er især relevant efter træning, i en smoothie eller som en proteinrig snack, hvor 20 g protein pr. portion er nok. Hvis du prioriterer mindst mulig støv ved håndtering eller har brug for helt ens sødning på tværs af smage, kræver produktet lidt mere opmærksomhed ved valg af variant.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 215 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 1 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | 215 kr/kg |
| 🥄 Anbefalet dosering | 1 ske ca. 25 g |
| 💧 Blandingsforhold | 2 dl vand eller vegetabilsk drik |
| 🧪 Protein pr. portion | 20 g |
| 📊 Protein pr. 100 g | 80 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 98 kcal |
| 🍚 Kulhydrater pr. portion | 0,6 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 0 g |
| 🥑 Fedt pr. portion | 1,7 g |
| 🌾 Fibre pr. portion | 1,8 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 0,18 g |
| 🧾 Ingredienser | ærteproteinisolat (70 %), risprotein (20 %), havreprotein (10 %), aromaer, salt, sødemiddel (stevioglykosider) |
| 🍦 Smagsvarianter | Chokolade, Vanilje Stevia |
| 🥛 Allergener | Indeholder havre og produkter fra ærter |

5. Star Nutrition Vegansk Proteinshake
Star Nutrition Vegansk Proteinshake er et vegansk proteinpulver med ærteprotein-isolat, risprotein, glutenfri havremel og opløselige majsfibre. Det er især relevant for dig, der vil have en plantebaseret shake med 20 g protein pr. portion og en mere dessertpræget smagsprofil. Pakken på 750 g giver 25 portioner á 29 g.
Plantebaseret protein med dessertprofil

Produktet kombinerer ærteprotein-isolat og risprotein, hvilket giver en mere afrundet planteproteinprofil end et pulver baseret på én proteinkilde. I varianten Chocolate Hazelnut Cream ligger proteinindholdet på 69 g pr. 100 g og 20 g pr. portion, mens sukkerindholdet er lavt med 0,1 g sukkerarter pr. 29 g portion.
Smagsmæssigt lægger Chocolate Hazelnut Cream sig i den fyldige ende med kakaopulver, aromaer og sødning fra aspartam og acesulfam-K. Det gør den oplagt som shake med iskoldt vand efter træning eller som et sødt proteinindslag i løbet af dagen, men mindre oplagt for dig, der ønsker en helt neutral vegansk proteinpulver til grød, bagning eller madlavning.
Teksturen understøttes af glutenfri havremel og opløselige majsfibre, som kan give en blødere mundfølelse end meget enkle planteproteiner. Samtidig betyder havremel og smagsgivere, at produktet ikke er det mest minimalistiske valg på siden; Delta Nutrition Supreme Vegan PRO i 1.000 g-formatet er mere oplagt, hvis du prioriterer en renere og større pose frem for dessertsmag.
Pris og pakke i forhold til de øvrige valg
Prisen på 219 kr for 750 g svarer til cirka 292 kr pr. kg. Det placerer den lavere pr. kg end de tre 500 g-produkter på siden, men højere end Delta Nutrition Supreme Vegan PRO, som koster 215 kr for 1.000 g. Pakken er derfor et mellemformat: større end Healthwell Vegan Protein, Body Science Vegan Protein og Its Heey Vegansk Protein, men ikke den største løsning i sammenligningen.
Fordele:
- 20 g protein pr. portion: En portion på 29 g giver 20 g protein, hvilket er praktisk efter træning eller som supplement til et måltid.
- Kombinerer ærteprotein og risprotein: De to plantebaserede proteinkilder supplerer hinanden bedre end mange enkeltkilde-produkter.
- Lavt sukkerindhold: Chocolate Hazelnut Cream indeholder 0,1 g sukkerarter pr. portion.
- 750 g pakning: Større end flere 500 g-produkter på samme side og giver 25 portioner.
- Dessertpræget smag: Kakao, hasselnøddeprofil og sødning gør den særligt relevant som shake frem for neutral proteinbase.
Ulemper:
- Indeholder aspartam og acesulfam-K: Ikke det oplagte valg for dig, der vil undgå intense sødemidler.
- Mindre neutral anvendelse: Chocolate Hazelnut Cream passer bedst til shakes og søde opskrifter, ikke til alle typer madlavning.
- Ikke lavest pris pr. kg på siden: Delta Nutrition Supreme Vegan PRO har en lavere kilopris ud fra de angivne priser og pakningsstørrelser.
Det her synes vi om med Star Nutrition Vegansk Proteinshake:
Hvem passer Star Nutrition Vegansk Proteinshake til:
Star Nutrition Vegansk Proteinshake passer bedst til dig, der vil have et vegansk proteinpulver med tydelig smag, lavt sukkerindhold og en portionsstørrelse, der giver 20 g protein. Den er især relevant til shakes efter træning eller som et sødt proteinindslag i en travl hverdag. Hvis du derimod ønsker lavest mulig kilopris eller en mere neutral ingrediensprofil, bør du sammenligne den direkte med Delta Nutrition Supreme Vegan PRO.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 219 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 750 g |
| 🧮 Pris pr. kg | Ca. 292 kr/kg |
| 🥤 Portioner pr. pakke | 25 portioner |
| ⚖ Portionsstørrelse | 29 g |
| 💧 Anbefalet blanding | 1 skefuld med 2-3 dl vand |
| 🧪 Protein pr. portion | 20 g |
| 📊 Protein pr. 100 g | 69 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 456 kJ / 109 kcal |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 0,1 g |
| 🌾 Kostfibre pr. portion | 2,9 g |
| 🥄 Fedt pr. portion | 1,9 g |
| 🍚 Kulhydrat pr. portion | 2,3 g |
| 🧾 Proteinkilder | Ærteprotein-isolat, risprotein |
| 🍫 Ingredienser | Ærteprotein-isolat, risprotein, glutenfri havremel, kakaopulver, opløselige majsfibre, aromaer, salt, sødemiddel (aspartam, acesulfam-K) |
| 🌍 Oprindelsesland | Sverige |
FAQ:
Hvor mange portioner giver en pose?
En pose på 750 g giver 25 portioner, når du bruger den angivne portionsstørrelse på 29 g.
Hvilke proteinkilder bruger produktet?
Produktet bruger ærteprotein-isolat og risprotein som de primære proteinkilder.
Indeholder Chocolate Hazelnut Cream tilsat sukker?
Varianten Chocolate Hazelnut Cream indeholder 0,1 g sukkerarter pr. portion og er sødet med aspartam og acesulfam-K.
Sammenligningstabel
| Produkt | Mærke | Pris | Pris/kg | Bedømmelse | Note |
|---|---|---|---|---|---|
| Healthwell Vegan Protein | Healthwell | 159 kr | 500 g | 9.4 | BEDST I TEST · Usødet naturel, 20 g protein |
| Body Science Vegan Protein | Body Science | 219 kr | 500 g | 9.2 | BEDSTE PREMIUM · Dessertsmage, 21-23 g protein |
| Its Heey Vegansk Protein | HEEY | 169 kr | 500 g | 8.9 | BEDSTE BUDGET · 81 % protein, lav kilopris |
| Core Plant Protein | Core Nutrition | 215 kr | 1.000 g | 8.6 | RENESTE VALG · 0 g sukkerarter, 20 g protein |
| Star Nutrition Vegansk Proteinshake | Star Nutrition | 219 kr | 750 g | 8.3 | SOJAFRIT VALG · 20 g protein, glutenfri havremel |
Sådan har vi lavet vores test af vegansk proteinpulver
Vores sammenligning af vegansk proteinpulver bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, proteinkilder, makroindhold pr. portion, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Vi udfører ikke egne laboratoriemålinger eller hands-on smagstest fra redaktionen; i stedet sammenstiller vi de datapunkter, en kvalificeret køber selv ville indsamle, og oversætter dem til en sammenlignelig 0-10 skala. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan indsamler vi data
For hvert af de fem produkter har vi gennemgået producentens deklaration (proteinkilde, protein pr. portion og pr. 100 g, ingrediensliste, sødemidler, allergener, smagsvarianter), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser. Vegansk proteinpulver dækker meget forskellige produkter — rene ærteproteinisolater, sojaproteinisolater, ris-protein, hampeprotein og blandinger — så vi normaliserer alt til protein pr. 100 g og pr. portion for sammenlignelig vurdering.
- Producentdokumentation: proteinkilde (ærte-, soja-, ris-, havre-, hamp-isolater og blandinger), protein pr. portion og pr. 100 g, sukkerarter, sødemidler, fyldstoffer, allergendeklaration ifølge regulativ 1169/2011.
- Tredjepartsdokumentation: EU vegansk-mærkning, glutenfri-certificering og GMO-status hvor producenten oplyser dem, "Identity Preserved" sojaspecifikation og dansk/europæisk dyrkning hvor relevant.
- Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag (bønneagtig undertone for ærte og soja, jordagtig for hamp, sandet for ren ris-protein), opløselighed i vand vs plantedrik, mavetolerance og daglig anvendelse.
Hvad vi vægter i vegansk proteinpulver
Vægtningen afspejler at veganske proteinpulvere typisk vælges af en specifik grund — vegansk eller vegetarisk kost, laktoseintolerance, mælkeprotein-allergi, eller etisk/bæredygtighedshensyn. Vi vægter aminosyreprofil og leucin højt, fordi plante-isolater varierer markant: soja-isolat har DIAAS ca. 0,91 — næsten på højde med whey-isolat (~1,09), ærte-isolat ca. 0,66, hamp ca. 0,49-0,61 og ren ris-protein ca. 0,43. En blanding af ærte og ris (typisk 70/30) lukker aminosyre-gabet og når DIAAS ca. 0,8-0,9. Allergener vægter også højt, fordi soja er én af 14 lovpligtige EU-allergener — produktet skal være forenelig med læserens specifikke kostbehov.
| Kriterium | Vægt | Typiske datapunkter | Eksempler på kilder |
|---|---|---|---|
| Proteinkilde og aminosyreprofil | 22% | isolat vs koncentrat, enkeltkilde vs blanding, DIAAS, leucin pr. portion | Producentdeklaration, ingrediensliste |
| Dosering og protein pr. portion | 20% | g protein pr. portion, protein pr. 100 g, makroprofil | Næringsdeklaration |
| Prisværdi | 18% | kr pr. kg, kr pr. portion, pakkestørrelse | Danske forhandlerpriser |
| Smag og blandbarhed | 12% | bønneagtig undertone, jordagtige noter, opløselighed i vand vs plantedrik | Verificerede brugeranmeldelser |
| Renhed og sikkerhed | 10% | allergen-spor, sukker, sødemidler, fyldstoffer, sucralose vs stevia | Etiket, dokumentation |
| Anvendelighed | 10% | portionsstørrelse, scoop, brug i shake vs grød vs bagning | Producent, etiket |
| Tilgængelighed og format | 8% | pakkestørrelser, dansk lager, smagsvarianter | Danske butikker |
Sådan normaliserer vi
For at gøre fem forskelligt-formulerede veganske proteinpulvere sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. kg og kr pr. gram rent protein. Et 500 g-pulver til 169 kr med 81 g protein/100 g leverer 405 g protein for 169 kr — ca. 0,42 kr/g protein. Et 1.000 g-pulver til 215 kr med 80 g protein/100 g leverer 800 g protein — ca. 0,27 kr/g protein. Den større pose er reelt 36% billigere pr. gram protein, selvom totalprisen er højere.
To centrale faldgruber vi udjævner:
- Protein pr. 100 g vs protein pr. portion: portionsstørrelser varierer fra 25 g til 30 g i kategorien, hvilket gør protein pr. 100 g mere sammenligneligt på tværs af mærker. Et 30 g-portion med 24,3 g protein og et 28 g-portion med 20 g protein ser måske ens ud, men proteinkoncentrationen er hhv. 81 g/100 g og 71 g/100 g.
- Aminosyreprofil-justering: et rent ris-protein-pulver med 25 g protein leverer ikke samme MPS-effekt som et soja-isolat med 25 g protein, fordi den begrænsende aminosyre lysin er lavere (ris ca. 3-4% lysin vs soja ca. 6%) — det trækker DIAAS ned til ~0,43 selv om leucin er sammenlignelig (~7-8% i begge). Vi nedvægter rene ris-protein-pulvere mod blandinger og enkeltkilder med højere DIAAS, særligt i træningssammenhæng.
Daglig anbefaling normaliseres mod almindelig brug: 1-2 portioner pr. dag som tilskud, ikke som erstatning for hele måltider. EU's generic protein-claim (regulativ 432/2012) kræver minimum 12% af energi fra protein for "high protein"-mærkning — alle fem produkter på siden opfylder dette.
Udvalg og eksklusion
Vi har gennemgået veganske proteinpulvere, der er tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende falder ud af vores sammenligning:
- Proteinpulvere med whey, kasein, æg eller anden animalsk proteinkilde — de hører hjemme i deres egne kategorier (whey-isolat, kasein, æggeprotein).
- Måltidserstatningsbarer eller pulvere markedsført som komplet erstatning (over 350 kcal pr. portion med vitamin- og mineralblanding) — vurderes separat på næringskompletthed.
- Importprodukter uden dansk forhandler, fordi prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er en del af brugeroplevelsen.
- Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.
- Bælgfrugt-/kikærte-baserede pulvere uden klar isolat-deklaration — kategorien dækker dokumenterede plante-protein-isolater og blandinger med tydelig fordeling.
Begrænsninger og transparens
Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:
- Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger eller smagstest fra redaktionen. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
- Datadynamik: priser, smagsvarianter og lagerstatus hos danske forhandlere ændrer sig løbende, og opskrifter kan ændres af producenten uden varsel. Vi opdaterer ved væsentlige ændringer.
- Smag er subjektiv: vores smagsvurderinger bygger på tilbagevendende mønstre i danske brugeranmeldelser, ikke på hands-on smagstest. To læsere kan opleve samme smagsvariant forskelligt.
- EFSA og veganske claims: der findes INGEN EFSA-godkendte specifikke vegansk-protein-claims. Vi citerer kun den generic protein-claim (regulativ 432/2012) og DIAAS-litteratur, ikke marketingudsagn om "bygger mere muskel end whey".
- Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen. Læs vores fulde affiliatepolitik.
Opdateringer og kvalitetssikring
Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller smagsvariant fra en producent, prisændringer på over 15% hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.
Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.
Købeguide: sådan vælger du den rigtige veganske proteinpulver
Det rigtige veganske proteinpulver afhænger af hvad du faktisk skal bruge det til, og hvilke proteinkilder du tåler eller foretrækker. Brug denne guide som beslutningstræ — start med formålet og dine allergener, gå derfra til proteinkilden, og slut med smag og pris.

Start med formålet — træning, kost-supplement eller smoothie-base?
Tre typiske formål dominerer på markedet, og de stiller forskellige krav:
| Formål | Anbefalet portion | Vigtigste kriterier |
|---|---|---|
| Træning og restitution | 30-40 g pulver med 24-30 g protein | Soja-isolat eller ærte+ris-blanding for komplet aminosyreprofil. Sigt efter 2,5-3 g leucin pr. portion. |
| Generelt kost-supplement | 20-25 g protein pr. portion | Smag og blandbarhed dominerer. Ren ærte- eller ris-protein kan fungere fint som tilskud til en varieret kost. |
| Smoothie-base eller bagning | 15-25 g pulver | Neutralt eller usødet pulver fungerer bedst sammen med frugt og plantedrik. Aromatiserede varianter dominerer dessertopskrifter. |
Praktisk råd: ren ris-protein har lav DIAAS (~0,43) — drevet af lavt lysin-indhold (3-4%), ikke af leucin (som faktisk ligger på ~7-8% i ris-isolat). Det fungerer som kost-supplement, men ikke optimalt som primær protein-kilde efter styrketræning. Ærte+ris-blandinger eller soja-isolat er langt mere oplagte til træningsformål.
Vælg proteinkilden ud fra DIAAS, leucin og dine allergener
Proteinkilden er ikke en stylisk præference — den bestemmer reelt aminosyreprofilen, fordøjeligheden og om produktet matcher dine kostbehov.
| Proteinkilde | DIAAS | Leucin | Bedst egnet til |
|---|---|---|---|
| Soja-isolat | ~0,91 | ~7-8% | Komplet plante-protein. EU-allergen — uegnet ved sojaallergi. |
| Ærte-isolat | ~0,66 | ~7% | Lavt-allergent (ikke EU-deklareret). Methionin-begrænset. |
| Ærte+ris-blanding (70/30) | ~0,80-0,90 | ~6-7% | Lukker amino-syre-gabet. God all-round. |
| Hamp-protein | ~0,49-0,61 | ~5-6% | Fiber-rig (8-15 g/100 g), nøddeagtig, lavere protein-koncentration. |
| Ren ris-protein | ~0,43 | ~4-5% | Lysin-begrænset. Methionin-rig — supplerer ærte- godt. |
Praktisk råd: hvis du er sojaallergiker, vælg ærte+ris eller hamp. Hvis du har FODMAP-restriktion eller bælgfrugt-følsomhed, kan ren ris-protein være et alternativ — men sigt efter 30-40 g portion for at kompensere for lavere DIAAS. Rent sojaprotein og rent hampeprotein har sine egne dedikerede kategorisider.
Tjek protein pr. 100 g — ikke kun pr. portion
Mange sammenligner kun produkter på protein pr. portion, men i praksis er protein pr. 100 g ofte mere relevant. Portionsstørrelsen varierer fra 25 g til 30 g i kategorien, og det påvirker, hvor meget protein du faktisk får ud af en pose.
- Tjek hvor mange gram pulver producenten anbefaler pr. portion (typisk 25-30 g).
- Se hvor mange gram protein den portion giver.
- Beregn protein pr. 100 g — det er den mest sammenlignelige måleenhed på tværs af mærker.
- Et rent isolat ligger typisk på 75-90 g protein/100 g; et koncentrat eller blanding med havremel ligger på 60-75 g protein/100 g.
Praktisk råd: Sigt efter mindst 70 g protein/100 g for et rent proteinpulver. Hvis tallet ligger under 50 g/100 g, indeholder produktet sandsynligvis betydelige mængder fyldstoffer eller smagsadditiver, og du betaler for kakao eller havre i stedet for protein.
Leucin-tærsklen — derfor er portionsstørrelsen vigtig
Forskning peger på en leucin-tærskel for at trigge maksimal muskelproteinsyntese: ca. 2,5-3 g leucin pr. portion for yngre voksne, og 3-4 g for ældre voksne (anabolic resistance). Det har konsekvenser for portionsstørrelsen ved veganske produkter:
- 25 g soja-isolat med 21 g protein leverer ca. 1,5-1,7 g leucin — under tærsklen.
- 30 g ærte-isolat med 24 g protein leverer ca. 1,7-2,0 g leucin — fortsat under tærsklen.
- 40 g soja-isolat med 33 g protein leverer ca. 2,5-2,7 g leucin — i mål for yngre voksne.
- Til sammenligning: 25 g whey-isolat med 22 g protein leverer ca. 2,5-2,8 g leucin pr. portion.
Praktisk råd: Hvis du bruger vegansk proteinpulver omkring styrketræning, så vej en større portion (30-40 g) eller vælg en blanding med leucin-fortifikation. Alternativt: kombiner med en lille portion whey eller mælkeprotein hvis du ikke er strikt vegan — det er ikke en perfekt løsning for alle, men det lukker leucin-gabet effektivt.
Læs ingredienslisten for sødemidler, fyldstoffer og allergener
To produkter med samme proteinmængde kan være meget forskellige i ingrediensliste. Nogle indeholder kun proteinisolat, andre tilføjer aroma, kakao, sødemidler, fortykningsmidler og vitamintilsætning.
- Naturlige sødemidler: stevia, monk fruit og erythritol — bedre tolereret af "ren" markedet, mildere eftersmag.
- Syntetiske sødemidler: sucralose, acesulfam-K, aspartam — populære i sportsegmentet, men nogle oplever eftersmag eller foretrækker at undgå dem.
- Emulgatorer: sojalecitin (kan udløse soja-allergi selv i ikke-soja-baserede formler), solsikkelecitin (mere allergi-venligt), xanthan gum og guar gum (kan give oppustethed).
- Fyldstoffer: havremel, majsfibre eller mineralblanding — gør pulveret cremet, men sænker proteinkoncentrationen pr. 100 g.
Praktisk råd: Hvis du foretrækker korteste ingrediensliste, vælg et usødet/naturel-produkt og tilsæt selv bær, banan eller kakao. Et produkt med 4-6 ingredienser (proteinisolat + aroma + sødemiddel + salt) er mere fleksibelt end et med 15+ ingredienser inkl. mineralblanding.
Smag, opløselighed og daglig anvendelse
Veganske proteinpulvere varierer mere i mundfølelse end whey-baserede alternativer. Smagsoplevelsen afhænger af proteinkilden:
| Proteinkilde | Smag | Konsistens i shake |
|---|---|---|
| Ærte-isolat | Bønneagtig undertone, kan være markant i ren shake | Tæt og fyldig — fungerer bedst i smoothie med banan/bær |
| Soja-isolat | Mild bønne-note, mere afdæmpet end ærte | Glat, neutral i smag når sødet |
| Ris-protein | Sandet, ofte beskrevet som "krittagtig" | Grynet alene — bedst i blandinger |
| Hamp-protein | Nøddeagtig/jordagtig grundsmag | Fiber-tekstur, mere "hel-fødevare"-præget |
Praktisk råd: Smagstilsætninger som kakao, vanilje og banan-aroma dækker effektivt plantesmage. Bær-aromaer fungerer ofte godt med ærte og soja. Hvis du drikker proteinpulveret rent i vand og er smagsfølsom, vælg en aromatiseret variant frem for naturel — eller blend med plantedrik (havre-, mandel-, soja-) for blødere mundfølelse.
Vurder pris pr. kg protein, ikke kun posens størrelse
En stor emballage er ikke nødvendigvis det bedste køb. Beregn altid pris pr. kg protein før du sammenligner. Plante-isolater er typisk 30-50% billigere pr. g protein end whey isolat på det danske marked, men prisspændet inden for kategorien er stort:
- Et 500 g-pulver til 159 kr med 71 g protein/100 g leverer 355 g protein for 159 kr — ca. 0,45 kr/g protein.
- Et 1.000 g-pulver til 215 kr med 80 g protein/100 g leverer 800 g protein for 215 kr — ca. 0,27 kr/g protein.
- Et 750 g-pulver til 219 kr med 69 g protein/100 g leverer 518 g protein for 219 kr — ca. 0,42 kr/g protein.
Praktisk råd: 1 kg-poser er ofte 30-40% billigere pr. g protein end 500 g-poser. Køb stort hvis du bruger pulveret dagligt, men vurder først om du faktisk får brugt en stor pose før den når bedst-før-datoen — proteinpulver "i skuffen" har en tendens til at blive glemt og spildt.
Step-by-step: sådan vælger du i butikken eller online
Brug denne syvtrins-tjekliste, når du står med et nyt produkt i hånden eller browser online:
- Bestem formålet (træning, kost-supplement, smoothie-base) — det indsnævrer udvalget halvt.
- Tjek dine allergener — soja, hvede, havre, sojalecitin og spor af mælk/æg.
- Tjek proteinkilden — soja-isolat eller ærte+ris til træning, ren ærte eller hamp som kost-supplement.
- Læs protein pr. 100 g — sigt efter minimum 70 g/100 g for et rent proteinpulver.
- Vurder leucin-mængden — beregn portion × proteinkildens leucin-% (soja ~7-8%, ærte ~7%, ris ~7-8%). Lysin er derimod den begrænsende aminosyre i ris (~3-4%) — det er den, der trækker DIAAS ned, ikke leucin.
- Tjek sødemidler og fyldstoffer — kort ingrediensliste hvis du foretrækker neutral profil.
- Beregn kr/g protein — 0,30-0,45 kr/g protein er almindeligt prisniveau for kvalitets-isolater.
Praktisk råd: lav din egen sammenligning på mobilen med 3-4 produkter ad gangen — det giver bedre beslutningsgrundlag end at stole på emballagens hovedbudskab.

Sådan får du mest ud af vegansk proteinpulver
Vegansk proteinpulver er et praktisk værktøj — men dets reelle værdi afhænger af, hvordan det indgår i resten af kosten. Her er hvordan plante-isolater passer ind i typiske danske hverdage og hvordan du dækker leucin-tærsklen, hvis du primært træner med det.

Som post-workout-protein
Inden for 30-60 minutter efter træning kan kroppen bruge 25-40 g protein effektivt til muskelsyntese — og for veganske produkter ligger den øvre ende ofte tættere på sandheden, fordi DIAAS er lavere end ved whey. En portion på 30-40 g ærte+ris-blanding eller soja-isolat dækker behovet uden mejeri.
- Vej 30-40 g pulver, ikke kun en standard 25 g-scoop, hvis du primært træner med pulveret.
- Bland med 3-4 dl koldt vand eller plantedrik (havre, soja, mandel).
- Drik shakeen inden for ca. 60 minutter efter træning.
- Suppler med en kulhydratkilde (banan, dadler) hvis du har trænet hårdt og vil understøtte glykogen-genopbygning.
Praktisk råd: Læg en portion afmålt pulver i en lille pose i træningstasken, så du har den klar når du forlader fitnesscenteret.
I morgenmadsmoothie eller havregrød
En af de mest oversete anvendelser: et neutralt proteinpulver i havregrød eller smoothie løfter morgenmadens proteinindhold med 15-25 g uden at ændre smagen mærkbart. Det er særligt nyttigt på dage hvor morgenmaden ellers bliver meget kulhydrat-tung.
- Rør 15-25 g neutralt eller usødet pulver i havregrød efter den er kogt — koger du det med, kan proteinet skumme.
- Blend pulveret i en smoothie med banan, frosne bær og plantedrik for blødere mundfølelse.
- Brug naturel-varianter til bagning (proteinpandekager, proteinmuffins) — søde varianter kan give kunstigt eftersmag i opvarmet form.
- Tilføj chia-frø eller havre-flager for ekstra fiber og længere mæthed.
Praktisk råd: Hvis du primært bruger pulveret i grød eller smoothie, vælg et usødet eller mildt sødet produkt — det giver dig kontrol over slutsmagen i stedet for at låse dig til kakao eller vanilje.
Som mellemmåltid og på rejser
To-tre timer mellem måltiderne er det typiske vindue, hvor sult kommer snigende. En vegansk proteinshake med 20-25 g protein og 100-150 kcal giver mæthed uden at fortrænge frokost eller aftensmad — og det er ofte den enkleste plantebaserede protein-løsning på rejser, hvor mejerifrie alternativer kan være svære at finde.
- Pak en lille beholder med afmålt pulver i tasken til kontordage eller rejser.
- Bland med vand fra en flaske, eller plantedrik fra hotellets køleskab.
- Suppler med nødder, frugt eller en grov sandwich for længere mæthed.
- Vælg en smag du er glad for at drikke rent — på rejser har du sjældent friske bær eller banan til rådighed.
Praktisk råd: Opbevar én ekstra portion på arbejdet eller i bilen, så du har en proteinløsning klar på de dage hvor planlægningen glipper og kantinen kun byder på pasta og brød.
Kombiner kilder for bedre aminoprofil
Hvis du primært bruger ren ærte- eller ris-protein, kan du lukke aminosyre-gabet ved at variere mellem produkter eller blande dem selv. Klassisk kombination: 70% ærteprotein + 30% risprotein dækker både methionin og lysin.
- Køb to forskellige enkeltkilder og bland selv — det giver mere kontrol end fabrikssammensatte blandinger.
- Spis bønner, linser, fuldkorn og nødder ved hovedmåltiderne — det dækker resten af aminoprofilen via maden.
- Tag et soja-isolat eller ærte+ris-blanding på træningsdage; et rent ærte- eller ris-pulver passer fint som kost-supplement i mellemmåltider.
- Hvis du tager B12-tilskud, tjek om dit proteinpulver allerede er tilsat B12 — flere veganske produkter har det indbygget.
Praktisk råd: En varieret plantebaseret kost dækker typisk aminoprofilen over døgnet, så du behøver ikke kombinere alle aminosyrer i hver enkelt portion. Pulveret behøver ikke være "perfekt komplet" alene — kosten skal det samlede billede.
Bæredygtighed og etiske valg
Plante-protein har generelt lavere CO2-fodaftryk end whey og animalsk protein. Hamp-planten er kvælstof-fixerende og kræver lavt vandforbrug; ærter dyrkes også med relativt lav miljøbelastning. Soja har et mere blandet billede:
- Dansk eller europæisk dyrket soja har lavere fodaftryk og ingen direkte skov-rydningsbekymringer.
- Soja-import fra Sydamerika kan være linket til skov-rydning — se efter "Identity Preserved", EU-Soya, eller dansk dyrket-mærkning.
- Hamp- og ærte-protein er typisk dyrket i Europa, hvilket reducerer transport-fodaftrykket.
- Vegansk-mærkning fra Vegan Society eller V-Label garanterer ingen animalske ingredienser eller produktionsmetoder.
Praktisk råd: Hvis bæredygtighed er en hovedmotivation, prioriter EU-dyrkede plante-proteiner og produkter med transparent oprindelses-deklaration. Sojaprotein kan være et legitimt valg, hvis det er Identity-Preserved eller EU-dyrket.
Opbevaring og holdbarhed
Protein-pulver holder typisk 12-24 måneder uåbnet ved stuetemperatur. Når posen er åbnet ligger holdbarheden på 3-6 måneder, afhængigt af klima og opbevaring:
- Opbevar tørt og køligt — undgå direkte sollys og varme køkken-pladser.
- Luk pose eller bøtte tæt efter brug. Plante-protein optager fugt og kan klumpe i sommerklima.
- Brug en clip eller flyt indholdet til en lufttæt beholder hvis posen ikke har genlukning.
- Tjek bedst-før-dato før du investerer i en stor pose — protein "i skuffen" har en tendens til at blive glemt.
Praktisk råd: Køb ikke mere end 2-3 måneders forbrug ad gangen, medmindre du er sikker på at du bruger pulveret dagligt. En 1 kg-pose kan være et godt værdi-køb, men kun hvis du faktisk bruger 25-30 g pr. dag.
Tænk over dette før du køber vegansk proteinpulver
Vegansk proteinpulver er ikke automatisk det bedste valg, og ikke alle plante-isolater leverer samme kvalitet. Her er hvad det er værd at undersøge, før du investerer i en stor pose eller gør pulveret til en daglig vane.

Aminosyreprofil og leucin-tærsklen
Det er den vigtigste forskel mellem veganske og whey-baserede pulvere — og den oftest oversete: 25 g vegansk-protein-isolat leverer typisk 1,5-2,0 g leucin, mens 25 g whey-isolat leverer 2,5-2,8 g. Forskellen ligger på begge sider af leucin-tærsklen for maksimal MPS, og det betyder at portionsstørrelsen spiller en større rolle ved plante-protein.
- Yngre voksne har brug for ca. 2,5-3 g leucin pr. portion for at trigge maksimal muskelproteinsyntese.
- Ældre voksne har anabolic resistance og har brug for 3-4 g leucin pr. portion.
- Soja-isolat har høj leucin-procent (~7-8%), sammenlignelig med ærteprotein og ris (alle tre ligger ~7-8%).
- Ren ris-protein har OK leucin (~7-8%), men lavt lysin (~3-4%) trækker DIAAS ned til ~0,43 — det er aminosyrebalancen, ikke leucin alene, der gør ris suboptimal som primær protein-kilde efter styrketræning.
Praktisk råd: Hvis dit primære formål er muskelopbygning og du er strikt vegansk, vej en større portion (30-40 g) eller vælg et soja-isolat eller ærte+ris-blanding med leucin-tilsætning. Et rent ris-protein på 25 g er underdoseret til træningsformål.
Allergener — soja, sojalecitin, hvede og spor af mejeri
Selv om et produkt er vegansk, er det ikke automatisk allergen-frit. Soja er én af 14 lovpligtige EU-allergener (regulativ 1169/2011), og sojalecitin bruges som emulgator selv i ikke-soja-baserede formler. Sesam, mandler, cashew og valnød kan forekomme i raw/cold-press-produkter.
| Allergen | Hvor det kan optræde | Hvad du skal kontrollere |
|---|---|---|
| Soja | Sojaproteinisolat, sojalecitin (emulgator) | Vælg ærte+ris eller hamp ved sojaallergi. |
| Hvede/gluten | Hvedeprotein-koncentrat (især blandinger) | Se efter "glutenfri"-mærkning ved cølieaki. |
| Havre | Havreprotein eller havremel som fyldstof | Vælg havre-frie produkter ved havreintolerance. |
| Spor af mælk og æg | Krydskontamination i fælles produktion | Se efter "fri for mælk og æg"-mærkning ved mælkeprotein-allergi. |
| Træ-nødder, sesam, jordnødder | Aroma-tilsætninger eller raw/cold-press-produkter | Læs FULD ingrediensliste ved nøddeallergi. |
Praktisk råd: Ved svær allergi, kontakt producenten direkte for at bekræfte krydskontaminations-protokoller. "Spor af X" på etiketten betyder at produktet kan indeholde dette allergen.
Soja-myther — testosteron og brystkræft
To vedvarende myther om soja fortjener nuancering: at soja sænker testosteron hos mænd og at det øger brystkræft-risiko hos kvinder. Begge er overdrevne i populær diskurs:
- Testosteron: en meta-analyse af 15 RCT'er (Hamilton-Reeves 2010) fandt INGEN signifikant effekt af soja-protein på testosteron eller østradiol hos mænd ved normal indtag. Mythen drives af 2 historiske case-reports med ekstremt indtag (over 14 portioner soja dagligt). Ved 1-2 daglige sojaprotein-portioner er der ingen klinisk relevant hormon-effekt for sunde mænd.
- Brystkræft: meta-analyser viser tværtimod ofte REDUCERET risiko ved moderat sojaindtag, særligt i asiatiske populationer. Soja-isoflavoner er svage østrogen-agonister og har ved normal indtag ikke vist øget kræftrisiko hos sunde kvinder.
- Undtagelse: kvinder med dokumenteret østrogen-receptor-positiv (ER+) brystkræft eller på tamoxifen/aromatase-hæmmere bør drøfte daglig soja-brug med onkolog.
Praktisk råd: For sunde voksne er sojaprotein-isolat i normale mængder (1-2 portioner/dag) sikkert og veldokumenteret. Find ingen grund til at undgå soja-isolat på baggrund af de populære myther — vurder produktet på dets aminosyreprofil og din egen tolerance.
Fordøjelse og mavekomfort
Veganske proteinpulvere kan give oppustethed eller mavebesvær hos nogle, særligt ved store portioner eller ved bestemte fyldstoffer. Det skyldes ikke nødvendigvis selve proteinet alene, men kan hænge sammen med fibre, fortykningsmidler eller sødemidler.
- Fiber-rige plante-proteiner (hamp, fuldkorns-blandinger) kan give oppustethed, særligt ved hurtig overgang fra lav-fiber kost.
- Sukralose og acesulfam-K kan hos sensitive give mavebesvær — særligt i kombination med xanthan eller guar gum.
- FODMAP-følsomme kan reagere på ærte- og bælgfrugt-baserede produkter — ren ris-protein kan være et alternativ.
- Store portioner (over 40 g pulver på én gang) er sværere at fordøje end mindre portioner spredt over dagen.
Praktisk råd: Hvis du oplever oppustethed, prøv en mindre startportion (15-20 g) og øg gradvist. Vælg et produkt med kort ingrediensliste og uden xanthan/guar gum hvis du er sensitiv. Naturel/usødede varianter er ofte bedre tolererede end aromatiserede med sødemidler.
EFSA-status og sundhedsanprisninger
Der findes INGEN EFSA-godkendte specifikke vegansk-protein-claims. Den eneste relevante claim på markedet er den generic protein-claim under regulativ 432/2012, som kræver minimum 12% af energi fra protein for at producenten kan markedsføre produktet med ordlyden:
- "Protein bidrager til vækst af muskelmasse"
- "Protein bidrager til vedligeholdelse af muskelmasse"
- "Protein bidrager til vedligeholdelse af normale knogler"
Disse claims gælder protein generelt — ikke specifikt veganske proteinkilder. Markedsføringspåstande som "bygger mere muskel end whey" eller "overlegen aminosyreprofil" er ikke EFSA-godkendte og skal læses som producentens egen vurdering, ikke som regulatorisk dokumenteret fakta. Plante-isolater leverer veldokumenteret muskelopbygning, men de er IKKE biologisk overlegne whey eller andre animalske proteiner.
Praktisk råd: Vurder veganske produkter på deres aminoprofil, leucin-indhold, DIAAS og din egen kostkontekst — ikke på markedsføringspåstande om overlegenhed. Hvis du er strikt vegansk, er valget mellem plante-isolater og ikke-protein-pulver — ikke mellem plante og animalsk protein.
Hvem bør tænke sig om to gange?
Vegansk proteinpulver er for de fleste voksne et sikkert tilskud, men her er grupperne hvor det er værd at overveje alternativer eller drøfte med læge før daglig brug:
- Personer med dokumenteret sojaallergi: undgå soja-isolat OG produkter med sojalecitin. Vælg ærte+ris eller hamp.
- FODMAP-restriktion: ærte- og bælgfrugt-baserede produkter kan udløse symptomer. Ren ris-protein kan være et alternativ.
- Cølieaki: tjek glutenfri-mærkning. Havreprotein og hvedeprotein-koncentrat skal undgås.
- Personer på reduceret protein-diæt (specifikke nyresygdomme): høj-protein produkter bør drøftes med læge eller diætist.
- Kvinder med ER+ brystkræft eller på tamoxifen/aromatase-hæmmere: drøft daglig soja-brug med onkolog.
- Personer på levothyroxin (Eltroxin): soja kan reducere absorption — tag med 4 timers afstand fra sojaprotein.
- Børn under 12: proteinpulver er udviklet til voksen-makrobehov. Børn dækker typisk proteinbehovet via almindelig kost.
I tvivlstilfælde — særligt hvis du tager medicin eller har diagnosticerede tilstande — tal med din læge eller en autoriseret klinisk diætist før du indfører vegansk proteinpulver som dagligt tilskud.
FAQ om vegansk proteinpulver
Kilder & Forskning
Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af vegansk proteinpulver.
- Gorissen SHM, Crombag JJR, Senden JMG et al. “Protein content and amino acid composition of commercially available plant-based protein isolates” (Amino Acids, 2018): Dette studie analyserede indholdet af protein og essentielle aminosyrer i kommercielt tilgængelige plantebaserede proteinisolater. Resultaterne tyder på, at kvaliteten kan variere betydeligt mellem forskellige typer vegansk proteinpulver, især når det gælder leucinindhold og den samlede aminosyreprofil. Læs mere her.
- Joy JM, Lowery RP, Wilson JM et al. “The effects of 8 weeks of whey or rice protein supplementation on body composition and exercise performance” (Nutrition Journal, 2013): I dette randomiserede studie blev risprotein sammenlignet med valleprotein i forbindelse med styrketræning. Studiet fandt, at risprotein i en tilstrækkelig dosis kan understøtte lignende ændringer i kropssammensætning og præstation som valleprotein, hvilket ofte fremhæves i vurderingen af veganske alternativer. Læs mere her.
- Messina M, Lynch H, Dickinson JM, Reed KE. “No Difference Between the Effects of Supplementing With Soy Protein Versus Animal Protein on Gains in Muscle Mass and Strength in Response to Resistance Exercise” (Int J Sport Nutr Exerc Metab, 2018): Denne systematiske gennemgang og meta-analyse vurderede soja sammenlignet med animalsk protein i relation til muskelmasse og styrke. Konklusionen var, at den samlede effekt ikke adskilte sig væsentligt, når proteinindtaget var tilstrækkeligt, hvilket er relevant for vurderingen af sojabaseret vegansk proteinpulver. Læs mere her.
- Jäger R, Kerksick CM, Campbell BI et al. “International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise” (Journal of the International Society of Sports Nutrition, 2017): ISSN’s position paper opsummerer den samlede evidens for proteinindtag i forbindelse med træning, restitution og muskelopbygning. Selvom den ikke kun handler om veganske produkter, bruges den ofte som fagligt grundlag for at vurdere, om plantebaserede proteinpulvere kan være relevante, når dosis og aminosyresammensætning er passende. Læs mere her.
- EFSA Dietary Reference Values for Protein: EFSA’s officielle referenceværdier for protein bruges som baggrund for at vurdere, hvor meget protein forskellige grupper typisk har behov for. Kilden siger ikke noget direkte om bestemte mærker af vegansk proteinpulver, men den er central for en saglig vurdering af, hvornår et supplement kan være relevant som supplement til kosten. Læs mere her.
Konklusion: vores anbefaling for vegansk proteinpulver
Til daglig brug som plantebaseret proteinkilde scorer Healthwell Vegan Protein højest på vores samlede vægtning, fordi den kombinerer 20 g protein pr. portion fra ærteproteinisolat og havreprotein med 0 g sukkerarter, ingen sødemiddel og en moderat pris pr. 500 g-pose. Den naturelle profil giver kontrol over slutsmagen og gør pulveret fleksibelt i smoothie, grød eller plantedrik — særligt nyttigt hvis du foretrækker at tilsætte selv frem for at låse dig til kakao eller vanilje.
Hvis budgettet er afgørende, er Its Heey Vegansk Protein (#3 BEDSTE BUDGET) det stærkeste valg pr. portion: 24,3 g protein i en 30 g-portion fra sojaproteinisolat og ærteproteinisolat, med 81 g protein/100 g — den højeste proteintæthed i sammenligningen. Til specifikke formål peger vi videre: Core Plant Protein hvis du vil have en større 1 kg-pose med tre plantekilder og lavere kr/kg, eller Body Science Vegan Protein hvis dessertprægede smage og cremet konsistens betyder mere end allergen-minimalisme. Til andre plantebaserede protein-kategorier, se vores dedikerede sammenligninger af sojaprotein og hamp-protein.
Vi opdaterer denne ranking når priser, formuleringer eller smagsvarianter ændrer sig — typisk hver tredje måned. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden viser den seneste verificerede gennemgang.
Læs også
Kasein bedst i test 2026
Weight Gainer bedst i test 2026
Proteinbarer bedst i test 2026
Veganske proteinbarer bedst i test 2026
Laktosefri proteinpulver bedst i test 2026
Spørgsmål & Svar fra læsere
Kan jeg blande mit vegansk proteinpulver med kaffe om morgenen, eller ødelægger varmen effekten?
Hej Martin! Ja, du kan sagtens blande det i kaffen. Varmen ødelægger ikke de aktive stoffer, men det kan påvirke smagen lidt afhængigt af hvilken variant du har valgt. Et godt tip er at røre det ud i en lille smule koldt vand først, og derefter hælde den varme kaffe over for at undgå klumper.
Hvor lang tid går der typisk, før man kan mærke en effekt af produktet fra jeres testvinder?
Hej Camilla. Det varierer fra person til person, men de fleste begynder at mærke en forskel efter 1-2 ugers konsekvent brug. Husk at tage det dagligt, også på hviledage, for at opnå det bedste resultat!
