Kosttilskudsvalg
Kasein

Bedste kasein til natlig restitution: vores test af 5 favoritter

Sidst opdateret 2026-05-11

Top 5 kaseinpulvere, kåret efter proteinindhold, kaseintype, smag, opløselighed og prisværdi.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Kasein bedst i test 2026
Core Casein
Core Casein
Optimum Nutrition 100% Casein
Optimum Nutrition 100% Casein
Body Science Casein
Body Science Casein

En tyk shake før sengetid kan ligne et simpelt proteinvalg, men kasein varierer mere end smagen antyder. Kig især på proteinkilden, protein pr. portion og om pulveret er rent micellært kasein eller en blanding med mælkeprotein, valle, aminosyrer og enzymer.

Til denne artikel har vi gennemgået det danske udvalg af kasein og samlet vores fem stærkeste valg på proteinkilde, næringsindhold og brugssituation. Vi rangerer Core Casein højest — en portion på ca. 25 g giver 20 g protein, 80 g protein pr. 100 g og tilsat lactaseenzym. Som alternativ med micellært kasein som primær proteinkilde er Optimum Nutrition 100% Casein mere relevant.

Bedste kasein 2026

  1. Core Casein9.5/10BEDST I TEST
    20 g protein, tilsat lactaseenzym
  2. Optimum Nutrition 100% Casein9.2/10BEDSTE PREMIUM
    Micellært kasein, 29 portioner
  3. Body Science Casein8.9/10BEDSTE BUDGET
    Lav kilopris, 22 portioner
  4. 40 g protein, 1560 g pakke
  5. Star Nutrition Supreme Casein8.2/10BEDSTE SMAGSVALG
    Pulver med Creamy Vanilla-smag
Core Casein
BEDST I TEST

1. Core Casein

Til aften og grød med mælkeprotein, valle og tilsat lactaseenzym
9.5
Effekt & kvalitet
9.7
Ingredienser
9.5
Pris & værdi
9.3
Brugeroplevelse
9.4
Renhed & sikkerhed
9.3
Kundeanmeldelser
9.6
Til butik
(CoreNutrition)

20 g protein pr. 25 g portion er kernen i Core Casein, bygget op om mælkeproteinkoncentrat, valleproteinkoncentrat og tilsat lactaseenzym. Med 80 g protein pr. 100 g og smagsvalg som Chocolate Dream, Raspberry Yoghurt og Naturel uden sødning dækker pulveret både shake, budding og topping til grød. De 750 g giver 30 portioner til 549 kr, sidens højeste kilopris på 732 kr.

Fyldig kasein til skål, shaker og aftensmad

Test af Core Casein
Billedmontage af Core Casein i hverdagsmiljø

Den klassiske kaseinbrug er tydeligt målet her: en cremet shake før sengetid, en proteinbudding efter aftensmaden eller en rørt topping til havregrød om morgenen. Kasein binder væske mere markant end valleprotein, og her understøttes den tætte konsistens af cellulosegummi som fortykningsmiddel.

En portion blandes med 2-3 dl mælk eller vand i en shaker og rystes i 10 sekunder. Med mælk bliver udtrykket mere dessertagtigt, mens vand giver en lettere drik; nogle vil dog opleve de sødere smage som ret markante, især i de cremede varianter.

Proteinindholdet er højt for et smagssat pulver: 20 g protein pr. portion og 80 g pr. 100 g. Samtidig ligger kulhydratindholdet på 1,2 g pr. portion, hvilket gør produktet velegnet til dig, der vil holde mellemmåltidet proteinrigt uden meget sukker.

Smage, sødning og praktiske detaljer

Udvalget dækker både klassiske og mere dessertprægede varianter: Blåbær Acai, Chocolate Dream, Jordbær, Lemon/Vanilla, Raspberry Yoghurt og Vanilje. Naturel uden sødning er det mest oplagte valg, hvis du vil bruge pulveret i opskrifter eller selv styre smagen.

Chocolate Dream har ikke længere chokoladestykker, hvilket giver en mere ensartet drikkeoplevelse. Det er en praktisk forbedring i shaker, men hvis du foretrækker små bidder eller mere desserttekstur, kan den glattere profil føles lidt mindre spændende.

Ingredienslisten er længere end hos helt enkle kaseinprodukter, blandt andet med valleproteinkoncentrat, glycin, alanin, lysin, aromaer, sødemidler og lactaseenzym. Det giver en funktionel og smagsorienteret formulering, men det er ikke det mest minimalistiske valg i kategorien.

Fordele:

  • Højt proteinindhold: 20 g protein pr. portion og 80 g pr. 100 g.
  • Lavt sukkerindhold: 1,2 g sukkerarter pr. portion.
  • Mange smagsvalg: blandt andet Chocolate Dream, Lemon/Vanilla, Raspberry Yoghurt og Naturel uden sødning.
  • Tilpasset kaseinbrug: fungerer både som shake, budding, fluff og topping til grød.
  • Med lactaseenzym: relevant for dig, der ønsker et kaseinprodukt med lavt laktoseindhold.

Ulemper:

  • Høj pris i feltet: 549 kr for 750 g giver en højere kilopris end Optimum Nutrition 100% Casein, Body Science Casein, Chained Nutrition Micellar Casein og Star Nutrition Supreme Casein.
  • Ikke for mælkefri kost: produktet indeholder mælk og soja og kan indeholde spor af æg og havre.
  • Sødede varianter bruger intense sødemidler: aspartam og acesulfam K indgår i de relevante smage; Naturel uden sødning er alternativet.

Det her synes vi om med Core Casein:

Core Casein er mere anvendeligt end et klassisk shake-pulver: konsistensen egner sig godt til både tyk shake, grød og proteinbudding, og smagsudvalget spænder fra Chocolate Dream til en usødet Naturel. Prisen pr. portion er til gengæld sidens højeste, og de sødede smage bruger aspartam og acesulfam-K.

Hvem passer Core Casein til:

Til dig, der vil have et kaseinpulver med høj proteintæthed, mange smagsmuligheder og en konsistens, der fungerer godt til både shake, budding og grød. Mælke- eller sojaallergi udelukker det, og vil du ned i pris, koster Star Nutrition Supreme Casein under det halve pr. portion.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris549 kr
📦 Pakningsstørrelse750 g
🧮 Pris pr. kgca. 732 kr/kg
🥤 Portionca. 25 g
🧮 Pris pr. portionca. 18,30 kr
🔢 Antal portionerca. 30
💊 Anbefalet dosering1 portion før træning samt 1-2 portioner i løbet af dagen
🥛 Blandingsforhold2-3 dl mælk eller vand
💪 Protein pr. portion20 g
📊 Protein pr. 100 g80 g
🔥 Energi pr. portion92 kcal
🍚 Kulhydrater pr. portion1,2 g
🧂 Salt pr. portion0,35 g
🍦 SmagsvarianterBlåbær Acai, Chocolate Dream, Jordbær, Lemon/Vanilla, Naturel uden sødning, Raspberry Yoghurt Ny smag, Vanilje
🧾 Ingrediensermælkeproteinkoncentrat, valleproteinkoncentrat (mælk, sojalecithin), aminosyrer (glycin, alanin, lysin), fortykningsmiddel (cellulosegummi), emulgator (solsikkelecithin), farvestof (rødbedepulver), aromaer, salt, syre (æblesyre), sødemiddel (aspartame, acesulfame K), lactaseenzym
🥛 AllergenerIndeholder mælk og soja. Kan indeholde spor af æg og havre.

FAQ:

Er Naturel-varianten uden sødning?

Ja, Naturel uden sødning er varianten for dig, der ønsker et usødet proteinpulver uden smag. Den er mest fleksibel i madlavning, smoothies og grød, hvor du selv vil styre sødme og aroma.

Hvor præcis er den medfølgende scoop?

Scoopen skal ses som et fingerpeg og ikke som et præcist mål. Hvis du vil ramme portionen på ca. 25 g nøjagtigt, er en køkkenvægt det mest præcise valg.

Hvordan adskiller prisen sig fra de andre produkter på siden?

Med 549 kr for 750 g ligger Core Casein højere pr. kg end de øvrige fire kaseinprodukter i sammenligningen. Hvis pris pr. mængde er vigtigst, er Body Science Casein eller Star Nutrition Supreme Casein mere prisorienterede alternativer.

Optimum Nutrition 100% Casein
BEDSTE PREMIUM

2. Optimum Nutrition 100% Casein

Micellært kasein fra mælk med 24 g protein pr. 32 g scoop
9.2
Effekt & kvalitet
9.5
Ingredienser
9.4
Pris & værdi
8.0
Brugeroplevelse
9.2
Renhed & sikkerhed
9.5
Kundeanmeldelser
9.4
Til butik
(CoreNutrition)

Micellært kasein fra mælk er hovedingrediensen i Optimum Nutrition 100% Casein, tænkt som et langsomt fordøjeligt protein til aftenen eller dage med lang afstand mellem måltider. En 32 g portion giver 24 g protein, og de 924 g rækker til cirka 29 portioner i tre smagsvarianter: Chocolate, Creamy Vanilla og Strawberry. Prisen er 385 kr, svarende til 417 kr pr. kg.

Fyldig kaseinprofil til aften og mellemmåltider

Test af Optimum Nutrition 100% Casein
Billedmontage af Optimum Nutrition 100% Casein i hverdagsmiljø

Micellært kasein er basen her, typisk valgt når proteinet skal indgå som en mere mættende og langsomt fordøjelig løsning end et almindeligt valleprotein. Med 24 g protein pr. portion og 75 g protein pr. 100 g ligger det som et koncentreret kaseinprodukt, men ikke som et ultrarent proteinpulver uden ekstra tekstur- og smagskomponenter.

Konsistensen er tænkt fyldig: ingredienslisten inkluderer inulin samt fortykningsmidlerne cellulosegummi, carrageenan og guargummi. Det passer godt til en cremet shake før sengetid eller som et mere mættende supplement til et måltid, men den fyldige profil kan være mindre oplagt, hvis du foretrækker en helt let og tynd proteindrik.

Smagsudvalget består af Chocolate, Creamy Vanilla og Strawberry. Chocolate-varianten indeholder kakao, mens alle varianter er sødet med sucralose og acesulfamkalium. Her ligger en klar begrænsning: Optimum Nutrition 100% Casein er ikke det mest minimalistiske valg på siden, da det både indeholder naturlig og kunstig aroma, sojalecithin, sødemidler, fortykningsmidler og en enzymblanding.

Pris og pakning i forhold til de øvrige kaseinprodukter

Prisen er 385 kr for 924 g, hvilket svarer til cirka 417 kr pr. kg. Det gør produktet dyrere pr. kg end Body Science Casein og Star Nutrition Supreme Casein, som begge koster 209 kr for 750 g, men billigere pr. kg end Core Casein til 549 kr for 750 g. Chained Nutrition Micellar Casein har den største pakke i feltet med 1560 g til 449 kr og ligger lavere pr. kg.

Til gengæld får du en internationalt kendt kaseinprofil med 29 portioner pr. bøtte, tre smagsvarianter og en formulering, der tydeligt prioriterer mundfylde. For en dansk bruger, der tager kasein om aftenen efter træning eller som supplement på en travl arbejdsdag, er det især den cremede drikkeoplevelse og den høje proteindosis pr. scoop, der bærer produktets relevans.

Fordele:

  • 24 g protein pr. portion, hvilket gør én scoop på 32 g praktisk som selvstændigt proteintilskud.
  • Micellært kasein fra mælk, som passer til dig, der specifikt søger kasein frem for valleprotein.
  • Tre smagsvarianter: Chocolate, Creamy Vanilla og Strawberry.
  • Fyldig formulering med inulin, cellulosegummi, carrageenan og guargummi.
  • 924 g pakning, som er større end 750 g-produkterne fra Core Nutrition, Body Science og Star Nutrition.

Ulemper:

  • Indeholder mælk og sojalecithin, så det passer ikke til dig, der undgår disse allergener.
  • Ingredienslisten er længere end hos mere enkle kaseinprodukter, blandt andet med sødemidler, aromaer, fortykningsmidler og enzymer.
  • Prisen pr. kg er højere end flere andre kaseinprodukter på samme side.

Det her synes vi om med Optimum Nutrition 100% Casein:

Optimum Nutrition har sidens eneste kasein med en hel enzymblanding af amylase, protease, cellulase, lactase og lipase, og den fyldige formulering med inulin og fortykningsmidler giver en cremet shake. Prisen pr. portion ligger mellem Core Casein og de billigste produkter, men ingredienslisten er en af sidens længste.

Hvem passer Optimum Nutrition 100% Casein til:

En cremet aftenshake med micellært kasein og flere smagsvalg passer til dig, der accepterer en længere ingrediensliste med aroma, sojalecithin, sødemidler og fortykningsmidler. Foretrækker du en let og tynd proteindrik, er den fyldige profil mindre oplagt.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris385 kr
📦 Pakningsstørrelse924 g
🧮 Pris pr. kgca. 417 kr/kg
🥄 Portionsstørrelse32 g
🗓 Portioner pr. bøtteca. 29 portioner
💊 Anbefalet dosering1-3 portioner om dagen
🥛 Blandingsforhold1 scoop med 1,5-2,5 dl vand eller mælk
⚖ Protein pr. portion24 g
🔥 Energi pr. portion110 kcal
🍞 Kulhydrater pr. portion3 g
🧈 Fedt pr. portion0,56 g
🧂 Natrium pr. portion230 mg
🦴 Calcium pr. portion141 mg
🍦 SmagsvarianterChocolate, Creamy Vanilla, Strawberry
🧾 Ingrediensermycelial kasein (fra mælk), kakao, naturlig og kunstig aroma, inulin, salt, emulgator (sojalecithin), fortykningsmiddel (cellulosegummi, carrageenan, guargummi), sødemiddel (sucralose, ascesulfamkalium), enzymer amylase, protease, cellulase, beta-d-glaktosidas, lipase
🥛 AllergenerMælk, soja

FAQ:

Hvor mange portioner giver en bøtte?

En bøtte på 924 g giver cirka 29 portioner, når du bruger én scoop på 32 g pr. portion.

Hvilke smage findes Optimum Nutrition 100% Casein i?

Produktet findes i Chocolate, Creamy Vanilla og Strawberry. Chocolate-varianten indeholder kakao.

Hvordan adskiller det sig fra Chained Nutrition Micellar Casein?

Optimum Nutrition 100% Casein kommer i en pakke på 924 g til 385 kr, mens Chained Nutrition Micellar Casein kommer i 1560 g til 449 kr. Hvis pakningsstørrelse og pris pr. kg vægter højest, er Chained Nutrition-løsningen mere oplagt; hvis du ønsker Optimum Nutritions smagsudvalg og en mindre bøtte, passer dette produkt bedre.

Body Science Casein
BEDSTE BUDGET

3. Body Science Casein

Mælkeproteinkoncentrat med lav kilopris pr. kilo i 750 g pakke
8.9
Effekt & kvalitet
8.6
Ingredienser
8.2
Pris & værdi
9.6
Brugeroplevelse
9.4
Renhed & sikkerhed
8.4
Kundeanmeldelser
8.9
Til butik
(MM Sports)

Mælkeproteinkoncentrat fordelt cirka 80 % kasein og 20 % valle giver Body Science Casein sin cremede konsistens, tilsat lactaseenzym og udbudt med smagsvarianter som Double Rich Chocolate og French Vanilla. En 33 g portion giver 23-27 g protein afhængigt af smag, og de 750 gram giver 22 portioner. Prisen på 209 kr er, sammen med Star Nutrition Supreme Casein, sidens laveste.

Cremet kasein med dessertpræg

Test af Body Science Casein
Billedmontage af Body Science Casein i hverdagsmiljø

Mælkeproteinkoncentrat med en fordeling på ca. 80 % kasein og 20 % valle danner basen her, hvilket placerer produktet tæt på klassisk mælkprotein frem for et helt rent micellært kaseinprodukt. Det giver en fyldigere mundfølelse end mange valleprodukter og gør pulveret velegnet som proteinpudding, især når væskemængden reduceres.

Double Rich Chocolate indeholder 12 % kakao og giver 24 g protein pr. portion, mens Apple Pie ligger højere med 27 g protein pr. portion. Konsistensen bliver markant tykkere med mælk; nogle vil derfor foretrække vand, hvis shaken skal være lettere og mindre dessertagtig. Jordbær- og vaniljeprofilen har et tydeligt milkshakepræg, mens chokoladevarianterne lægger sig mere op ad budding.

Et praktisk minus er, at scoop ikke medfølger, selv om portionsstørrelsen er angivet som 33 g. Det gør en køkkenvægt mere relevant, hvis du vil ramme doseringen præcist. Sødemidlerne aspartam og acesulfam-K samt angivelsen af phenylalaninkilde er også værd at bemærke for dig, der forsøger at undgå bestemte sødestoffer.

God pris i den kompakte 750 g-klasse

Prisen på 209 kr svarer til cirka 279 kr pr. kg og cirka 9,50 kr pr. portion. Det placerer Body Science Casein væsentligt lavere prissat end Core Casein til 549 kr for 750 g og Optimum Nutrition 100% Casein til 385 kr for 924 g, mens Star Nutrition Supreme Casein matcher prisen og pakningsstørrelsen.

Til gengæld får du ikke den største bøtte i sammenligningen: Chained Nutrition Micellar Casein kommer i 1560 g, og Optimum Nutrition ligger på 924 g. Body Science-formatet passer derfor bedst til dig, der vil prøve flere smage eller købe en mindre pakke ad gangen frem for at binde dig til en stor bøtte.

Fordele:

  • 23-27 g protein pr. portion afhængigt af smag, hvilket er solidt for en 33 g servering.
  • Mælkeproteinkoncentrat med ca. 80 % kasein og 20 % valle giver en cremet, fyldig konsistens.
  • Kan bruges både som shake og proteinpudding ved at justere væskemængden.
  • Beriget med laktaseenzym, hvilket kan være relevant for personer med varierende laktosetolerance.
  • Pris på 209 kr for 750 gram er lavest sammen med Star Nutrition Supreme Casein i denne sammenligning.

Ulemper:

  • Scoop medfølger ikke, så præcis dosering kræver køkkenvægt eller egen måleske.
  • Indeholder sødemidlerne aspartam og acesulfam-K samt en phenylalaninkilde.
  • Mælkebaseret produkt, så det passer ikke til veganere eller personer, der helt undgår mælkeprotein.

Det her synes vi om med Body Science Casein:

Body Science Casein har en meget dessertagtig profil, fordi den tykke konsistens gør pulveret velegnet som både shake og pudding, hvis væskemængden justeres. Pakkeprisen matcher Star Nutrition Supreme Casein, men med den større portion er Star Nutrition billigere pr. servering, og der følger ingen scoop med.

Hvem passer Body Science Casein til:

Et prisvenligt kasein med cremet konsistens og mange smagsmuligheder passer til dig, der vil bruge det som aftenprotein eller proteinpudding. Det indeholder aspartam og en phenylalaninkilde, og rent micellært kasein uden mælkeproteinkoncentrat får du i stedet hos Chained Nutrition Micellært kaseinprotein.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris209 kr
📦 Pakningsstørrelse750 gram
🧮 Pris pr. kgca. 279 kr/kg
🍽 Pris pr. portionca. 9,50 kr
🔢 Antal portioner22 portioner
⚖ Portionsstørrelse33 g
💊 Anbefalet indtag2-3 portioner om dagen
🥛 Blandingsforslag33 gram med 3 dl vand eller laktosefri mælk
💪 Protein pr. portion23-27 g afhængigt af smag
🔥 Energi pr. portion109-122 kcal afhængigt af smag
🧬 ProteinkildeMælkeproteinkoncentrat
🥄 Proteinfordelingca. 80 % kasein og 20 % valle
🧾 IngredienserMælkeproteinkoncentrat, kakao, aromastof, salt, stabilisator (cellulosegummi), sødemidler (aspartam, acesulfam-K), laktaseenzym
🍫 SmagsvarianterDouble Rich Chocolate, Apple Pie, Double Banana Chocolate, Chocolate Cake, French Vanilla, Madagascar Vanilla, Belgian Chocolate, Strawberry Vanilla Milkshake
🥛 AllergenerMælk
🧪 EnzymLaktaseenzym
🥄 ScoopMedfølger ikke
🇸🇪 FremstillingFremstillet i Sverige

FAQ:

Kan Body Science Casein bruges som proteinpudding?

Ja. Produktet er udviklet til både shake og proteinpudding, og konsistensen kan gøres tykkere ved at bruge mindre væske. Blandingen kan med fordel stå i 2-5 minutter, så den bliver mere cremet.

Indeholder Body Science Casein laktase?

Ja, produktet indeholder laktaseenzym. Laktosetolerance varierer dog fra person til person, så personer med laktoseintolerance bør vurdere produktet i forhold til deres egen kost og tolerance.

Hvor mange portioner er der i en bøtte?

En bøtte på 750 gram giver 22 portioner ved en portionsstørrelse på 33 g.

Chained Nutrition Micellært kaseinprotein
BEDSTE DOKUMENTEREDE

4. Chained Nutrition Micellært kaseinprotein

Micellært kasein med 40 g protein pr. 52 g portion og 30 serveringer
8.4
Effekt & kvalitet
9.2
Ingredienser
7.6
Pris & værdi
9.2
Brugeroplevelse
8.4
Renhed & sikkerhed
7.5
Kundeanmeldelser
8.6
Til butik
(Bodystore)

1560 g i én pakke gør Chained Nutrition Micellært kaseinprotein til sidens største, og med 40 g protein pr. 52 g portion giver den også den største proteinmængde pr. servering. Chocolate-varianten består af 92,5 % micellært kasein og 3 % fedtfattig kakao, og pakken giver 30 serveringer til 449 kr, svarende til 288 kr pr. kg.

Stor kaseinpakke med markant proteinmængde pr. portion

Test af Chained Nutrition Micellar Casein
Billedmontage af Chained Nutrition Micellært kaseinprotein i hverdagsmiljø

1560 g pulver, 30 serveringer og 40 g protein pr. portion er den kombination, der kendetegner produktet. Sammenlignet med Core Casein, Body Science Casein og Star Nutrition Supreme Casein på 750 g er pakningen mere end dobbelt så stor, mens prisen pr. kg på cirka 288 kr ligger tæt på de billigste produkter i sammenligningen.

Chocolate-varianten indeholder 92,5 % micellært kasein, 3 % fedtfattig kakao, solsikkelecithin, cellulosegummi, salt samt sødestofferne aspartam og acesulfam K. Næringsprofilen pr. 52 g portion er ret koncentreret: 184 kcal, 40 g protein, 3,5 g kulhydrat, 3,2 g sukkerarter, 1,0 g fedt og 0,60 g salt.

Konsistensen er et centralt punkt her. Pulveret kan blive cremet og dessertagtigt, især hvis det røres tykkere som proteinpudding, men det kræver mere væske og lidt mere tålmodighed end mange valleproteiner. Nogle oplever grynethed eller klumper, særligt ved blanding i vand med for lidt væske, og chokoladesmagen kan for enkelte virke en smule kunstig.

Bedst når du ønsker kasein som aftenshake eller pudding

Micellært kasein egner sig typisk bedre til en tyk shake eller pudding end til en helt let, tynd drik. Her passer Chained Nutrition Micellar Casein godt til scenarier som en sen aftensnack efter træning, et proteinrigt mellemmåltid på hjemmearbejdsdagen eller en skål proteinpudding, der spises med ske.

Den anbefalede blanding er 52 g pulver med 400 ml vand, hvilket giver en relativt stor portion. Hvis du foretrækker en mere kompakt pudding, kan konsistensen blive behageligt tyk, men produktet er mindre oplagt for dig, der vil have en hurtigt opløselig shake med helt glat mundfølelse.

Fordele:

  • 40 g protein pr. portion giver en høj proteinmængde pr. servering sammenlignet med mange standardportioner i kategorien.
  • 1560 g pakning er størst blandt de fem kaseinprodukter på siden og giver 30 serveringer.
  • Lav pris pr. kg i sammenligningen på cirka 288 kr/kg, kun lidt over Body Science Casein og Star Nutrition Supreme Casein, der ligger omkring 279 kr/kg.
  • Chocolate-varianten indeholder 92,5 % micellært kasein samt 3 % fedtfattig kakao.
  • Kan fungere godt som proteinpudding, fordi kaseinet giver en naturligt tykkere og mere cremet tekstur.

Ulemper:

  • Kræver omhyggelig blanding, da teksturen kan blive grynet eller klumpet ved for lidt væske.
  • Indeholder aspartam og er derfor ikke relevant for personer, der ønsker at undgå dette sødestof.
  • Kun to smagsvarianter: Chocolate og Strawberry.

Det her synes vi om med Chained Nutrition Micellært kaseinprotein:

Chained Nutrition Micellært kaseinprotein har micellært kasein som eneste proteinkilde og en kilopris kun lidt over de to billigste, men pulveret kan blive grynet eller klumpet med for lidt væske. Smagsudvalget er til gengæld smalt med kun Chocolate og Strawberry, og aspartam gør det mindre oplagt for dem, der vil undgå den type sødemiddel.

Hvem passer Chained Nutrition Micellært kaseinprotein til:

Bruger du kasein regelmæssigt og vil have en stor portion som fyldig aftenshake eller proteinpudding, giver den store pakke mest at gå på. Prioriterer du helt let opløselighed, mange smagsvarianter eller et produkt uden aspartam, er et andet kaseinprodukt på siden sandsynligvis et bedre match.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris449 kr
📦 Pakningsstørrelse1560 g
🧮 Pris pr. kgca. 288 kr/kg
🥤 Pris pr. portionca. 15 kr
🗓 Serveringer pr. pakke30 serveringer
💊 Anbefalet portion52 g pulver
💧 Blandingsforhold400 ml vand
🧪 Protein pr. portion40 g
🔥 Energi pr. portion770 kJ/184 kcal
🍞 Kulhydrat pr. portion3,5 g
🍬 Sukkerarter pr. portion3,2 g
🥛 AllergenerMælk
🍫 SmagsvarianterChocolate, Strawberry
🧾 Ingredienser, ChocolateMicellært kasein (mælk) (92,5%), fedtfattig kakao (3%), aroma (mælk), emulgeringsmiddel (solsikkelecithin), fortykningsmiddel (cellulosegummi), salt og sødestof (aspartam, acesulfam K)
⚠ Særlig bemærkningIndeholder en phenylalanin-kilde
🇸🇪 OprindelseslandSverige

FAQ:

Hvor mange portioner er der i Chained Nutrition Micellar Casein?

En pakke på 1560 g giver 30 serveringer, når du bruger den angivne portion på 52 g pulver.

Hvordan er Chocolate-varianten i konsistensen?

Chocolate-varianten kan blive tyk og cremet, især som pudding, men den kræver nok væske og grundig blanding. Nogle oplever grynethed eller klumper, hvis pulveret blandes for kompakt.

Indeholder produktet mælk eller sødestoffer?

Ja. Chocolate-varianten indeholder micellært kasein fra mælk samt sødestofferne aspartam og acesulfam K. Den indeholder også en phenylalanin-kilde.

Star Nutrition Supreme Casein
BEDSTE SMAGSVALG

5. Star Nutrition Supreme Casein

Til proteinpudding med Creamy Vanilla-smag og 24 g protein pr. 30 g
8.2
Effekt & kvalitet
8.5
Ingredienser
7.0
Pris & værdi
9.1
Brugeroplevelse
9.6
Renhed & sikkerhed
7.0
Kundeanmeldelser
8.1
Til butik
(Bodystore)

Creamy Vanilla er smagen bag Star Nutrition Supreme Casein, ét af syv smagsvalg fra Chocolate Milk til Mango-Passion Smoothie. Rørt op bliver den tyk og cremet uden klumper, og pulveret kan piskes til skum eller koge med i havregrød uden at skille eller blive grynet. En dosering på 30 g giver 24 g protein, altså 80 g pr. 100 g — kun Core Casein ligger lige så højt.

Cremet kasein med tydelig dessertprofil

Test af Star Nutrition Supreme Casein
Billedmontage af Star Nutrition Supreme Casein i hverdagsmiljø

Den cremede konsistens er produktets mest praktiske kendetegn: kaseinet binder væske markant mere end et typisk valleprotein, så shaken bliver tættere og mere puddingagtig. Blandingsforslaget er 1 dl pulver, svarende til 30 g, med 250 ml vand, men produktet egner sig også til tykkere anvendelser som proteinpudding eller havregrød.

Creamy Vanilla er sød og rund i vaniljen, mens de øvrige varianter spænder fra Chocolate Milk og Cinnamon Bun til Strawberry Milkshake, Vanilla Pear og Mango-Passion Smoothie Flavour. Sødmen er samtidig det sted, hvor produktet ikke rammer alle: vanilje- og chokoladevarianterne kan opleves som meget søde, og Double rich chocolate smager mildere af chokolade, end navnet lover — en skefuld instant kaffe i shaken retter op på balancen.

Prisen på 209 kr for 750 g matcher Body Science Casein i denne sammenligning og ligger lavere end Core Casein, Optimum Nutrition 100% Casein og Chained Nutrition Micellar Casein. Pakken er til gengæld mindre end Chained Nutritions 1560 g-format og Optimum Nutritions 924 g, så valget afhænger af, om du prioriterer pris pr. køb, større bøtte eller netop Star Nutritions smagsudvalg.

Formulering og ernæringsprofil

Ingredienslisten i Creamy Vanilla er baseret på mælkeproteinkoncentrat, kalciumkaseinat, aroma, aspartam, karboxymetylcellulose, salt, acesulfam-k og laktasenzym. Proteinindholdet for Creamy Vanilla er 80 g pr. 100 g, mens kulhydratindholdet ligger på 5,7 g pr. 100 g og fedtindholdet på 1,2 g pr. 100 g.

Den tilsatte laktase er en relevant detalje for et mælkebaseret kaseinprodukt, men produktet indeholder fortsat mælk og produceres i lokaler, hvor soja håndteres. Det indeholder også sødemidler, herunder aspartam, som er en phenylalaninkilde, hvilket er vigtigt for personer med PKU at være opmærksomme på.

Fordele:

  • 24 g protein pr. 30 g dosering, hvilket giver en proteinrig portion uden stor serveringsstørrelse.
  • Creamy Vanilla indeholder 80 g protein pr. 100 g, hvilket placerer varianten i den høje ende af Star Nutritions egne smagsvarianter.
  • Tyk og cremet konsistens, velegnet til proteinpudding, skum og mere mættende shakes.
  • Tilsat laktaseenzym, en praktisk detalje i et produkt baseret på mælkeproteinkoncentrat og kalciumkaseinat.
  • Pris på 209 kr for 750 g, hvilket er lavere end flere af de større eller dyrere alternativer på samme kategoriside.

Ulemper:

  • Meget sød smagsprofil, som især kan være mærkbar i vanilje- og chokoladevarianter.
  • Indeholder aspartam og acesulfam-k, hvilket ikke passer til alle præferencer.
  • Den tykke konsistens er mindre oplagt, hvis du foretrækker en let og tynd shake efter træning.

Det her synes vi om med Star Nutrition Supreme Casein:

Star Nutrition Supreme Casein har sidens laveste pris pr. portion og en tyk, cremet konsistens, der gør shaken puddingagtig, med syv smagsvarianter fra Cinnamon Bun til Mango-Passion Smoothie. Sødmen rammer dog ikke alle, og nogle oplever især vanilje- og chokoladevarianterne som meget søde.

Hvem passer Star Nutrition Supreme Casein til:

Et sødt, cremet kasein til aftenbrug, mellemmåltider eller proteinpudding passer til dig, der vil have mest protein for pengene. Vil du undgå sødemidler, er Core Caseins Naturel uden sødning alternativet, for Creamy Vanilla er sødet med aspartam og acesulfam-K, og en let, tynd shake får du bedre hos et af de andre produkter.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris209 kr
📦 Pakningsstørrelse750 g
🥄 Portioner pr. pakke25
🧮 Pris pr. portion8,36 kr
💊 Anbefalet dosering30 g
🥤 Blandingsforhold250 ml vand
⚖ Protein pr. dosering24 gram
📊 Protein pr. 100 g80 g
🔥 Energi pr. 100 g1491 kJ/356 kcal
🍚 Kulhydrat pr. 100 g5,7 g
🧈 Fedt pr. 100 g1,2 g
🧂 Salt pr. 100 g0,48 g
🧾 IngredienserMælkeproteinkoncentrat (kaseinprotein, valleprotein), kalciumkaseinat, aroma, sødemiddel aspartam, fortykningsmiddel karboxymetylcellulose, salt, sødemiddel acesulfam-k, laktasenzym
🍦 SmagsvarianterChocolate Milk, Cinnamon Bun, Creamy Vanilla, Double rich chocolate, Mango-Passion Smoothie Flavour (NEW), Strawberry Milkshake, Vanilla Pear
🥛 AllergenerIndeholder mælk; kan indeholde spor af soja

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisPris/kgBedømmelseNote
Core CaseinCore Nutrition549 kr750 g9.5BEDST I TEST · 20 g protein, tilsat lactaseenzym
Optimum Nutrition 100% CaseinOptimum Nutrition385 kr924 g9.2BEDSTE PREMIUM · Micellært kasein, 29 portioner
Body Science CaseinBody Science209 kr750 gram8.9BEDSTE BUDGET · Lav kilopris, 22 portioner
Chained Nutrition Micellært kaseinproteinChained Nutrition449 kr1560 g8.4BEDSTE DOKUMENTEREDE · 40 g protein, 1560 g pakke
Star Nutrition Supreme CaseinStar Nutrition209 kr750 g8.2BEDSTE SMAGSVALG · Pulver med Creamy Vanilla-smag

Sådan har vi lavet vores test af kasein

Vores sammenligning af kasein bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, protein pr. portion, kaseintype (micellært, kalcium-kasein, hydrolyseret), danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan har vi lavet vores test af kasein

Sådan indsamler vi data

For hvert af de fem kasein-produkter på siden har vi gennemgået producentens deklaration (proteinkilde, kaseinform, protein pr. portion og pr. 100 g, fedt og kulhydrater, allergener, smagsvarianter, ingrediensliste, sødemidler, eventuelt tilsat lactase), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra dansk-orienterede butikker (MM Sports, Bodylab, Med24, Healthwell, CoreNutrition). Vi skelner mellem rent micellært kasein, kalcium-kaseinat (ældre, mere processeret form), hydrolyseret kasein og mælkeprotein-blandinger, fordi de tre former ikke leverer samme slow-release-profil.

  • Producentdokumentation: kaseinform (micellært, kalcium-kaseinat, hydrolyseret, mælkeproteinkoncentrat), protein pr. portion og pr. 100 g, fedt og kulhydrater, kalcium pr. portion, sødemidler, allergenmærkning, ingrediensliste og smagsvarianter.
  • Tredjepartsdokumentation: COA'er hvor publiceret, EU-allergendeklaration ifølge regulativ 1169/2011, eventuel laktose-erklæring (hvor producenten oplyser den), tilsat lactaseenzym hvor angivet.
  • Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag, blandbarhed (kasein gelerer tykkere end whey), mæthedsfornemmelse, mavetolerance og daglig anvendelighed — anmeldelser med tydelig købsverifikation vægtes højere end anonyme.

Hvad vi vægter i kasein

Vægtningen afspejler at kasein typisk vælges af én meget specifik grund — slow-release-aminosyrer over 6-7 timer, oftest brugt som natportion eller som mellemmåltid med lang fastetid. Det adskiller den fra whey, hvor protein-pr-kr og hurtig MPS-trigger vejer tungest. For kasein er kaseinformen (micellært vs kalcium-kasein vs hydrolyseret vs mælkeprotein-blanding) helt afgørende: kun rent micellært kasein bevarer den naturlige micel-struktur, der giver den langsomme aminosyre-frigivelse i blod over flere timer. Hydrolyseret kasein optages markant hurtigere og mister slow-release-fordelen — den primære grund til at vælge kasein i første omgang.

KriteriumVægtTypiske datapunkterEksempler på kilder
Kaseinform og proteinkilde22%micellært vs kalcium-kasein vs hydrolyseret vs mælkeprotein-blandingProducentdeklaration, ingrediensliste
Dosering og protein pr. portion20%g protein pr. 25-50 g portion, protein pr. 100 g, leucin-andelNæringsdeklaration
Prisværdi18%kr pr. kg, kr pr. g protein, antal portioner pr. pakkeDanske forhandlerpriser
Smag og blandbarhed14%chokolade/vanilje/neutral, klumpedannelse, gel-tykkelseVerificerede brugeranmeldelser
Renhed og sikkerhed10%fyldstoffer, sødemidler, allergenmærkning, kalciumindholdEtiket, dokumentation
Anvendelighed8%portionsstørrelse, scoop, brug i shake vs proteinpuddingProducent, etiket
Tilgængelighed og format8%pakkestørrelser, dansk lager, smagsvarianterDanske butikker

Sådan normaliserer vi

For at gøre fem forskelligt-formulerede kasein-pulvere sammenlignelige oversætter vi alle priser til to nøgletal: kr pr. kg pulver og kr pr. gram rent protein. En 750 g pose til 250 kr koster 333 kr/kg; hvis pulveret leverer 80 g protein pr. 100 g, koster det reelt 4,2 kr pr. gram protein. En anden pose på 1.560 g til 480 kr ligger på 308 kr/kg og 3,9 kr/g protein — billigere pr. gram protein, selvom kg-prisen ligner.

To centrale faldgruber vi udjævner:

  • Micellært kasein vs mælkeprotein-koncentrat: mange produkter mærket "kasein" er reelt mælkeproteinkoncentrat (MPC) — typisk 80% kasein + 20% valle. Det er fint som protein-tilskud, men det giver ikke samme rene slow-release-profil som 100% micellært kasein. Når formålet er specifikt natportion eller lang mæthed mellem måltider, vægter vi rent micellært kasein højere. Når formålet er bredere proteindækning, fungerer en mælkeprotein-blanding ofte ligeså godt og koster mindre.
  • Aminoprofil og DIAAS: kasein har en DIAAS på ca. 1,18 — højere end whey (~1,09) og en af de højeste blandt fødevareproteiner. Leucin-andelen er ~9% (vs whey ~11%), så kasein trigger MPS langsommere men mere vedvarende. Vi nedvægter ikke kasein for lavere leucin-spike, fordi slow-release-profilen er hele pointen med produkttypen.

Daglig anbefaling normaliseres mod typisk brug: 25-40 g kasein som natportion eller mellemmåltid 1-2 gange dagligt. Pre-sleep-portionen i Snijders 20153 lå på 27,5 g — en realistisk standardportion vi bruger som referencepunkt.

Udvalg og eksklusion

Vi har gennemgået kasein-pulvere, der er tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende falder ud af vores sammenligning:

  • Mælkeprotein-koncentrat markedsført som "kasein" uden klar deklaration af kasein/valle-forhold — vi vil kunne se den faktiske procentandel kasein før vi vurderer det som kasein-produkt.
  • Importprodukter uden dansk forhandler, fordi prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er en del af brugeroplevelsen.
  • Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.
  • "Sleep formula"-kombinationsprodukter med tilsat melatonin, valerianrod eller GABA — de hører hjemme i deres egen kategori, ikke i en ren proteinpulver-sammenligning.
  • Veganske kasein-substitutter markedsført som "plant-based casein" — kasein er pr. definition et mælkeprotein, og plante-imitationer leverer ikke samme aminoprofil eller slow-release-mekanisme.

Begrænsninger og transparens

Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:

  • Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger eller smagstest fra redaktionen. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
  • Smag er subjektiv: vores smagsvurderinger bygger på tilbagevendende mønstre i danske brugeranmeldelser, ikke på hands-on smagstest. To læsere kan opleve samme smagsvariant forskelligt.
  • Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen, og rangeringen genberegnes ud fra data — ikke ud fra hvilken forhandler der betaler bedst. Læs vores fulde affiliatepolitik.

Opdateringer og kvalitetssikring

Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller smagsvariant fra en producent, prisændringer på over 15% hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.

Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige kasein

Det rigtige kasein-pulver afhænger af, hvad du faktisk skal bruge det til. Et pulver til natportion skal være rent micellært kasein for slow-release-effekten; et pulver til generel proteindækning kan fint være en mælkeprotein-blanding; og et pulver til vægttab eller mæthed mellem måltider skal kunne blandes tykt og fylde i maven. Brug denne guide som beslutningstræ — start med formålet, gå derfra til kaseinformen, og slut med smag, blandbarhed og pris.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige kasein

Start med formålet — natportion, MPS-kilde eller mæthed?

Tre formål dominerer for kasein, og de stiller forskellige krav til pulveret:

FormålAnbefalet kaseinformVigtigste kriterier
Natportion (pre-sleep)Rent micellært kasein30-40 g protein pr. portion, slow-release-mekanismen er hele pointen. Hydrolyseret kasein er uegnet her.
Højere DIAAS-proteinkildeMicellært eller mælkeprotein-blandingDIAAS ~1,18 — leverer komplet aminoprofil. Mindre relevant om micellært vs MPC.
Vægttab og lang mæthedMicellært kasein eller MPCTyk geldannelse i maven giver dokumenteret mæthed; passer som mellemmåltid.

Konkret tip: hvis dit primære formål er rygsøjle-træning eller hurtig post-workout-restitution, vælg whey-baseret proteinpulver i stedet — det leverer hurtigere MPS-trigger og er typisk billigere.

Forstå kaseinformerne — micellært, kalcium-kasein eller hydrolyseret

Kasein findes i fire former på det danske marked, og forskellen er ikke kosmetisk — den ændrer reelt, hvad du får ud af pulveret. Mælkeprotein består fra naturens side af 80% kasein og 20% valle (whey); kasein er den langsomt fordøjede del, der gel-danner i mavetarmkanalen.

FormFrigivelseshastighedBedst egnet til
Micellært kasein6-7 timer (slow-release)Natportion. Bevarer naturlige proteinmiceller og giver vedvarende aminosyre-tilførsel.
Kalcium-kaseinat4-5 timerÆldre, mere processeret form. Stadig slow-release, men mister noget af micel-strukturen under produktion.
Hydrolyseret kasein2-3 timer (hurtig)Hurtigere optagelse — men mister dermed slow-release-fordelen. Sjældent meningsfuldt.
Mælkeproteinkoncentrat (MPC)3-5 timer (blandet)80% kasein + 20% valle. Bredere brug, fungerer som hybridprotein.

Praktisk råd: hvis du ser "kasein" på etiketten uden specifikation af form, kig i ingredienslisten efter "micellært kasein" eller "calciumcaseinat". Et rent micellært kasein er hvad de fleste pre-sleep-studier bruger.

DIAAS — kasein har en af de højeste protein-scores

DIAAS (Digestible Indispensable Amino Acid Score) er FAO's foretrukne målestok for proteinkvalitet. Den tager højde for både aminoprofil og fordøjelighed pr. aminosyre. Kasein lander højt:

ProteinkildeDIAASBemærkning
Kasein~1,18Højere end whey. Komplet aminoprofil, slow-release-frigivelse.
Whey-isolat~1,09Hurtigere optaget, højere leucin-andel.
Sojaprotein-isolat~0,91Bedste plante-isolat på DIAAS.
Ærteprotein~0,66Lysin-rig men methionin-begrænset.
Kollagen~0,07Mangler tryptofan; ikke et komplet protein.

Godt at vide: kasein er en af de højest-rangerede protein-isolater på DIAAS-skalaen. Hvis du allerede dækker dagligt protein-behov via kost, behøver du ikke kasein — men hvis du vælger et tilskud, leverer kasein meget aminoprofil pr. krone.

Dosering — hvor meget kasein pr. portion?

Tre niveauer dækker de fleste anvendelser:

  • 25 g kasein som standardportion — minimum for at trigge MPS hos voksne.
  • 30-40 g kasein som pre-sleep-portion — den dosis Snijders 20153 og Trommelen 20166 brugte i deres pre-sleep-studier.
  • 20 g kasein som tilskuds-mellemmåltid — relevant hvis kost allerede dækker protein-behovet og kasein primært er for slow-release-mæthed.

Et typisk pulver leverer 20-40 g protein pr. 25-50 g portion. Tjek næringsdeklarationen og scoop-størrelsen — nogle producenter bruger 30 g scoop, andre 50 g. Udregn altid g protein pr. portion, ikke kun g pulver, før du sammenligner pris pr. portion på tværs af produkter.

I praksis: hvis pulveret leverer 80 g protein pr. 100 g (typisk for rent micellært kasein), giver en 30 g portion 24 g protein — over MPS-tærsklen, men under den dosis pre-sleep-studierne brugte. For natportion gå op på 35-40 g pulver.

Smag og blandbarhed — kasein er tykkere end whey

Kasein gel-danner i mavetarmkanalen — det er pointen, ikke en fejl. Men det betyder også at pulveret blander sig markant tykkere i shake end whey. En 30 g portion i 250 ml vand bliver til en konsistens tæt på smoothie eller proteinpudding. Det er feature, ikke bug — for mange er det netop hvad de søger ved natportionen, fordi tykheden giver mæthed.

  • Brug minimum 250-300 ml væske pr. 30 g pulver, gerne mere hvis du vil have det mere drikkbart.
  • Mælk eller plantedrik giver typisk bedre smag og lidt mindre tykkelse end vand.
  • Klumper er normalt — brug shaker, blender eller piskeris frem for ske.
  • For proteinpudding-effekt, brug mindre væske (150-200 ml pr. 30 g) og lad det stå 5-10 min i køleskab.

Vores anbefaling: hvis du planlægger at drikke kasein dagligt, så accepter at det altid bliver tykkere end whey. Der findes ingen "tynd kasein" — det er produkttypens karakteristika.

Pris-tier og kg-økonomi

Kasein-pulver ligger typisk dyrere pr. kg end whey-koncentrat. Det skyldes både højere råvarepris (mejeri-separation kræver mere processering) og mindre konkurrence — markedet er smallere. På det danske marked dækker spændet typisk:

Kg-prisVurderingTypisk produkt-type
Under 250 kr/kgBudgettierMælkeprotein-koncentrat eller mindre kendte mærker
250-350 kr/kgMellemtierRent micellært kasein i større pakker
350-450 kr/kgPremium-tierEtablerede sportsmærker, micellært kasein i mindre pakker
Over 450 kr/kgSpecialtierHydrolyseret kasein, kombinationsprodukter

Værd at vide: kig på kr pr. g protein, ikke kun kg-pris. En 1.560 g pose med 80 g protein/100 g kan være billigere pr. gram protein end en 750 g pose, selvom kg-prisen ligner.

Step-by-step: sådan vælger du i butikken eller online

Brug denne syvtrins-tjekliste, når du står med et nyt produkt i hånden eller browser online:

  1. Bestem formålet (natportion, MPS-kilde, mæthed) — det indsnævrer kaseinformen halvt.
  2. Tjek kaseinformen — micellært til natportion, MPC til generel brug, undgå hydrolyseret medmindre du har konkret grund.
  3. Læs protein pr. portion — minimum 20 g for almindelig portion, 30-40 g for pre-sleep.
  4. Beregn kr pr. g protein — det normaliserer på tværs af pakkestørrelser og kaseinformer.
  5. Tjek smag og blandbarhed i verificerede danske brugeranmeldelser — kasein er tykt, men nogle varianter er værre end andre.
  6. Tjek allergenmærkningen — mælkeprotein kontraindicerer ALLE kasein-produkter.
  7. Køb mindste pakkestørrelse først for at teste smag og mavetolerance, før du forpligter dig til en stor pose.

Konkret tip: lav din egen sammenligning på mobilen med 3-4 produkter ad gangen — det giver bedre beslutningsgrundlag end at stole på emballagens hovedbudskab.

Infografik: sådan vælger du den rigtige kasein

Sådan får du mest ud af kasein

Kasein er et nicheprotein — slow-release-profilen giver kun mening i specifikke anvendelser. Bruger du kasein på de rigtige tidspunkter, får du betydeligt mere ud af pulveret end whey-bruger får af whey i samme situationer. Bruger du det forkert, ender det som et dyrere whey-substitut. Her er hvordan kasein passer ind i typiske danske hverdage.

Sådan får du mest ud af kasein

Som natportion — kaseins paradedisciplin

30-40 g kasein 30 minutter før sengetid er den anvendelse, hvor kasein adskiller sig markant fra whey. Snijders 20153 viste at 27,5 g kasein før søvn øger den natlige muskelproteinsyntese over en typisk 7-8 timers nat — fordi aminosyrer i blod holdes forhøjede i 6-7 timer, hvor whey-niveauet ville være returneret til baseline efter 2-3 timer.

  • Tag 30-40 g pulver i 300 ml væske 30 min før sengetid.
  • Vand eller mælk fungerer begge — mælk forstærker mæthedsfornemmelsen yderligere.
  • Suppler ikke med separat aminosyre-tilskud i samme portion — kasein dækker det selv.
  • Hydrolyseret kasein er uegnet her — det optages for hurtigt og mister slow-release-effekten.

Praktisk råd: brug en portion stor nok til at give 30 g protein. Hvis pulveret leverer 80 g protein/100 g, er det 38 g pulver — over standardportionen, men matcher den dosis pre-sleep-studierne brugte.

Som mellemmåltid med lang fastetid

Hvis du har 4-6 timer mellem måltider — typisk frokost-til-aftensmad eller en lang arbejdsdag — er kasein meningsfuld som mellemmåltid. Slow-release-frigivelsen holder aminosyrer i blod stabile, og mæthedsfornemmelsen fra geldannelsen i maven gør, at du sjældnere ender med tilfældige snacks fra kantinen.

  • 20-25 g kasein i 250-300 ml vand er en typisk arbejdsdags-portion.
  • Bland med havremælk eller mælk for bedre mæthed.
  • Kombiner gerne med en banan eller et stykke frugt for kulhydrat-balance.
  • Forvent at føle dig mæt 2-3 timer længere end ved en whey-shake i samme dosis.

Godt at vide: brug kasein på de tidspunkter, hvor du erfaringsmæssigt ender med at købe noget tilfældigt — bagerens kasse, kantinen, automaten.

Kombineret med whey — hvornår giver det mening?

Whey og kasein er ikke konkurrenter — de er komplementære. Mange erfarne træningsbrugere bruger whey post-workout (hurtig MPS-trigger) og kasein før søvn (slow-release over natten). Det er tilgangen mange position papers fra ISSN anbefaler til atleter med høje protein-behov.

TidspunktAnbefalingHvorfor
30-60 min før træningLille whey-shake (15-20 g)Hurtig optagelse — kasein gel-danner og kan ligge tungt under træning.
Direkte efter træning20-25 g whey-isolatHurtig MPS-trigger med høj leucin-andel (~11%).
30 min før søvn30-40 g micellært kaseinSlow-release-frigivelse over 6-7 timer dækker natten.

I praksis: har du allerede en whey-spand i køkkenskabet, så supplér med en kasein-pose specifikt til natportion — ikke som whey-erstatning. Bruger du kun ét proteinpulver, vælg whey for fleksibilitet.

Som proteinpudding — kaseins skjulte styrke

Kasein gel-danner mere end whey, og det gør det ideelt til hjemmelavet proteinpudding. Bland 30 g pulver med 150-200 ml mælk eller plantedrik, lad det stå 5-10 min i køleskab, og du har en mæthende dessert med 24 g protein og typisk 150-180 kcal — markant lavere kalorisk end shop-købt proteinpudding der ofte indeholder tilsat sukker eller fedt.

  • Brug kun 150-200 ml væske pr. 30 g pulver for tyk pudding-konsistens.
  • Tilsæt frosne bær eller kakaonibs efter behov for variation.
  • Vanilje-smag fungerer typisk bedst som puddingbase.
  • Holder 24 timer i køleskab — perfekt som meal-prep til næste dags eftermiddag.

Vores anbefaling: hvis du primært vil bruge kasein som dessert eller eftermiddagssnack, vælg en variant med klassisk smag (vanilje, chokolade) frem for neutral — neutral kasein giver typisk en mere kornet mundfølelse i pudding.

Smage og smagsvarianter

Kasein har en lidt mere "creamy" og mejeri-tung grundsmag end whey, fordi det er den fede proteinfraktion fra mælk. Det gør chokolade- og vanilje-varianter typisk mere fyldige, mens neutral kasein kan smage mere kornet eller "mejeri-tør". Smagsvariation er mindre på kasein-markedet end på whey.

  • Chokolade: typisk den mest robuste smag — dækker kasein-grundsmagen pænt.
  • Vanilje: fungerer godt i pudding-format og blandet med bær.
  • Creamy Vanilla / vanilla bean: mere desserts-præget profil; god i shake med banan.
  • Neutral / unflavored: bedst hvis du blander pulveret i grød, smoothie eller bagværk hvor anden smag dominerer.
  • Mindre udvalg af eksotiske smage (cookies, salt karamel osv.) end whey-markedet — kasein-segmentet er smallere.

Værd at vide: køb mindste pakkestørrelse i én smag først for at teste — kasein-grundsmagen rammer ikke alle ens, og en stor pose i en variant du ikke kan lide ender ofte ubrugt.

Opbevaring og holdbarhed

Kasein-pulver holder typisk 18-24 måneder uåbnet ved stuetemperatur. Når posen er åbnet, er holdbarheden 6-12 måneder afhængigt af opbevaringsforholdene. Pulveret er hygroskopisk — det suger fugt og kan klumpe i fugtige miljøer.

  • Opbevar tørt og køligt; undgå direkte sollys eller damp i køkkenet.
  • Luk posen tæt eller hæld over i en lufttæt beholder.
  • Klumpdannelse er normal og ufarlig — pulveret kan stadig bruges, det opløser sig fint i shake.
  • Tjek bedst-før-dato før du investerer i en multi-kg pakke — store poser kan blive 12-15 måneder gamle, før du når til bunden.

Konkret tip: én 1-1,5 kg pose dækker typisk 40-50 portioner ved daglig brug — nok til 6-7 ugers natportion. Køb ikke mere end 2-3 måneders forbrug ad gangen, medmindre du er sikker på smag og forbrugsmønster.

Tænk over dette før du køber kasein

Kasein er pr. definition et mælkeprotein, og det betyder at en del af befolkningen reelt ikke kan bruge produktet uden konsekvenser. Her er hvad der er værd at undersøge, før du investerer i en stor pose eller gør kasein til en daglig vane — særligt hvis du har laktose-intolerance, mælkeprotein-allergi eller tager separat kalcium-tilskud.

Tænk over dette før du køber kasein

Mælkeprotein-allergi — kontraindicerer alle kasein-produkter

Mælkeprotein-allergi (CMPA) er en immunmedieret reaktion mod kasein, valle eller begge. Den er forskellig fra laktose-intolerance, der er en enzym-mangel. Hvis du har dokumenteret mælkeprotein-allergi, er ALLE kasein-produkter kontraindiceret — uanset kaseinform, lactaseenzym-tilsætning eller laktoseindhold.

  • Symptomer på CMPA: hudreaktioner, åndedrætsbesvær, mave-tarm-kramper, anafylaktisk reaktion ved svær allergi.
  • Kasein-allergi-specifik testning kan udføres af læge eller allergolog hvis der er mistanke.
  • Plantebaserede alternativer som ærteprotein eller risprotein er sikre alternativer ved CMPA.
  • "Hydrolyseret kasein" er IKKE allergivenligt — proteinet kan stadig udløse reaktion.

Praktisk råd: ved diagnosticeret mælkeprotein-allergi, brug ikke kasein. Pulveret indeholder pr. definition det allergen, du reagerer på.

Laktose-intolerance — typisk lavt indhold, men ikke nul

Kasein er et separations-produkt af mælk, og laktoseindholdet er typisk meget lavt — typisk under 0,3 g pr. 30 g portion i rent micellært kasein produceret via mikrofiltrering. Det er markant lavere end en mælkebaseret shake, men ikke helt nul. For laktose-intolerante kan en daglig portion stadig give symptomer hvis tærsklen for tolerance er meget lav.

  • De fleste laktose-intolerante tåler 5-12 g laktose pr. dag fordelt over flere portioner uden symptomer.
  • Rent micellært kasein leverer typisk under 0,3 g laktose pr. 30 g portion — under tærsklen for de fleste.
  • Kalcium-kaseinat kan have lidt højere laktoseindhold, men typisk stadig under 2 g pr. portion.
  • Mælkeprotein-koncentrat (MPC) kan have markant højere indhold — op til 5-7 g pr. 30 g portion afhængigt af processeringen.
  • Produkter med tilsat lactaseenzym (Core Casein har dette) bryder den laktose ned, der er tilbage — relevant ved svær intolerance.

Godt at vide: ved svær laktose-intolerance, vælg et pulver med tilsat lactaseenzym, eller skift til en laktose-fri proteinpulver-variant (hvor man typisk fjerner alle proteiner med høj laktose-binding).

Tykkelse og geldannelse — feature, ikke bug

Kasein gelerer i mavetarmkanalen, hvor det møder syre — det er hele mekanismen bag slow-release-effekten. Geldannelsen forsinker enzym-fordøjelsen og giver vedvarende aminosyre-frigivelse over 6-7 timer. Men det giver også en markant tykkere shake-konsistens og en længere mæthedsfornemmelse i maven, der ikke alle finder behagelig.

  • Mæthedsfornemmelsen er kraftigere end ved whey — godt for vægttab, problematisk for atleter der skal kunne træne med fyldt mave.
  • Træning lige efter en kasein-portion frarådes — geldannelsen kan give kvalme eller halsbrand.
  • Folk med GERD eller refluks oplever oftere ubehag ved kasein end ved whey.
  • Mængden af væske du blander med pulveret bestemmer tykkelsen — fra drikbart (300+ ml) til pudding-tykt (150 ml).

I praksis: hvis du har mavemæssige besvær efter kasein, prøv at fordele portionen over to mindre indtag i stedet for én stor — det reducerer geldannelsens spidsbelastning.

Kalciumindhold — særligt relevant ved separat kalcium-tilskud

Kasein er pr. natur kalcium-rigt. En 30 g portion micellært kasein leverer typisk 600-800 mg kalcium — det er i sammenligning med en voksens daglige reference-indtag på 950-1.000 mg ifølge EFSA. Det er fint og typisk gavnligt, men hvis du allerede tager et separat kalcium-tilskud (mange kvinder gør for knogletæthed), kan kombinationen overstige den anbefalede øvre tolerance-grænse på 2.500 mg/dag.

  • 2 portioner kasein dagligt kan levere 1.200-1.600 mg kalcium — næsten dækker dagsbehovet alene.
  • Kombineret med mælk i kaffe, ost og kalcium-tilskud kan totalen overstige 2.500 mg/dag-grænsen.
  • Vedvarende højt kalcium-indtag øger risikoen for nyresten og kan teoretisk påvirke jern- og zink-optagelsen.
  • Kalcium-tilskud bør justeres ned eller helt udelades, hvis du tager 2+ portioner kasein dagligt.

Vores anbefaling: tjek næringsdeklarationen for kalciumindhold på dit kasein-pulver. Tager du separat kalcium, drøft den samlede dosis med læge eller diætist, særligt ved langtidsbrug.

Graviditet, amning og børn

Kasein er et almindeligt mælkeprotein og generelt sikkert under graviditet og amning hos kvinder uden mælkeprotein-allergi eller laktose-intolerance — det er reelt det samme protein som findes i mælk. EFSA har ikke udstedt advarsler mod kasein under graviditet ved normale doser. Men kasein-tilskud bør ikke erstatte de mere omfattende behov for protein, kalcium, jern og folat fra varieret kost.

  • Brug typisk dosis (20-30 g pr. portion) — undgå mega-doser (60+ g pr. portion) under graviditet.
  • Vælg pulvere uden tilsatte urteekstrakter (ashwagandha, rhodiola etc.), der kan have begrænset graviditets-data.
  • Kontroller kalciumindholdet — total dagligt indtag bør holdes under 2.500 mg som almindelig anbefaling.
  • Børn under 12 år har sjældent behov for protein-tilskud — de dækker typisk via almindelig kost (mælkeprodukter, kød, æg).

Værd at vide: kasein er ikke specifikt udviklet til gravide eller børn — drøft daglig brug med jordemoder, læge eller diætist hvis du er i tvivl.

Hvem bør undgå kasein eller drøfte med læge?

Kasein er ikke for alle. Her er de grupper, hvor det er værd at tænke sig om to gange — eller helt undgå:

  • Personer med diagnosticeret mælkeprotein-allergi (CMPA): kasein er kontraindiceret. Vælg planteprotein-alternativer.
  • Personer med svær laktose-intolerance: vælg pulver med tilsat lactaseenzym eller skift helt til vegansk eller laktose-fri proteinpulver.
  • Personer med kronisk nyresygdom: høj-protein tilskud bør drøftes med nefrolog eller diætist før daglig brug. Langtidsstudier på sunde nyrer viser ingen sikkerhedsmæssige bekymringer, men ved nedsat nyrefunktion er individuel vurdering nødvendig.
  • Personer der allerede tager separat kalcium-tilskud: juster dosis ned eller udelad — kasein leverer signifikant kalcium af sig selv.
  • Personer med GERD eller kraftig refluks: kasein gel-danner i maven og kan forværre symptomer hos sensitive.
  • Veganere: kasein er mælke-baseret og pr. definition ikke vegansk.

I tvivlstilfælde — særligt hvis du tager medicin, har diagnosticerede tilstande eller er gravid/ammende — tal med din læge eller en autoriseret klinisk diætist før du indfører kasein som dagligt tilskud.

FAQ om kasein

Kasein og whey er de to hovedfraktioner af mælkeprotein — mælk består naturligt af 80% kasein og 20% whey. Whey optages hurtigt (aminosyrer i blod på 2-3 timer) og giver en kraftig MPS-trigger pga. høj leucin-andel (~11%). Kasein optages langsomt (6-7 timer) pga. geldannelse i mavetarmkanalen og giver vedvarende aminosyre-frigivelse. Whey passer post-workout; kasein passer som natportion eller mellemmåltid med lang fastetid. DIAAS er ~1,18 for kasein vs ~1,09 for whey-isolat — kasein har faktisk en af de højeste protein-scores, men leucin-spiken er lavere.
Kasein giver mest mening 30 minutter før sengetid, hvor slow-release-frigivelsen dækker den 7-8 timers periode du sover. Snijders 2015 viste at 27,5 g kasein før søvn øger natlig muskelproteinsyntese sammenlignet med placebo. Anden god timing: som mellemmåltid i en 4-6 timers fastetid på arbejde, hvor mæthedsfornemmelsen forhindrer tilfældige snacks. Ikke direkte før træning — geldannelsen kan ligge tungt i maven. Ikke direkte efter træning — whey er bedre der pga. hurtigere MPS-trigger.
Standardportionen ligger på 25-40 g kasein. Som natportion (pre-sleep) brugte Snijders 2015 27,5 g, og Trommelen 2016 brugte 30 g, mens Res 2012 brugte 40 g — sammen dokumenterer pre-sleep-studierne effekt i 30-40 g-spændet. Som almindeligt mellemmåltid eller tilskud rækker 20-25 g. Tjek næringsdeklarationen for protein pr. portion: hvis pulveret leverer 80 g protein pr. 100 g, giver en 30 g portion 24 g protein, og en 50 g portion giver 40 g protein. Beregn altid g protein, ikke kun g pulver.
For mange laktose-intolerante går det fint. Kasein er et separations-produkt fra mælk, og rent micellært kasein har typisk kun 0,5-1 g laktose pr. 30 g portion — under tærsklen de fleste laktose-intolerante kan tåle (5-12 g/dag). Mælkeprotein-koncentrat (MPC) har derimod højere laktoseindhold (op til 5-7 g pr. 30 g) og kan give symptomer. Ved svær intolerance, vælg et pulver med tilsat lactaseenzym, eller skift til vegansk eller laktose-fri proteinpulver. Mælkeprotein-allergi (CMPA) er noget helt andet — der er kasein kontraindiceret uanset laktoseindhold.
Tre forskellige processeringsmetoder med forskellige slow-release-profiler. Micellært kasein bevarer den naturlige micel-struktur fra mælk og giver den længste slow-release (6-7 timer aminosyrer i blod). Kalcium-kaseinat er en ældre, mere processeret form hvor noget af mikrostrukturen er ødelagt — stadig slow-release, men kortere (4-5 timer). Hydrolyseret kasein er enzym-nedbrudt — det optages hurtigt (2-3 timer) og mister slow-release-effekten, der er hele pointen med kasein. For natportion eller mæthed mellem måltider, vælg rent micellært kasein.
Kasein er pr. natur kalcium-rigt — typisk 600-800 mg pr. 30 g portion micellært kasein. Det er over halvdelen af voksnes daglige reference-indtag (950-1.000 mg ifølge EFSA). For mange er det positivt og bidrager til knogle-mineralisering. Men hvis du allerede tager separat kalcium-tilskud (typisk 500-1.000 mg/dag), kan kombinationen overstige tolerance-grænsen på 2.500 mg/dag. Det øger risikoen for nyresten og kan påvirke optagelsen af jern og zink. Tager du 2+ portioner kasein dagligt, kig efter tilskudsregnskabet og juster eventuelt kalcium-tilskuddet ned.
Kasein kan understøtte vægttab via to mekanismer: (1) den tykke geldannelse i maven giver længere mæthedsfornemmelse end whey i samme dosis, hvilket reducerer tilfældig snacking, og (2) højt protein-indtag generelt understøtter muskelmasse under kalorie-underskud, så du taber primært fedt og ikke muskel. Men kasein er ikke et 'vægttabs-produkt' i sig selv. Det virker kun, hvis det indgår i en samlet kost med kalorie-underskud. Erstatter du måltider med kasein-shakes uden at justere total-kalorier, vil du sandsynligvis ikke tabe dig. Som mellemmåltid der erstatter kalorierige snacks (kage, slik), giver det god mening.
Ja, det er fuldt forsvarligt og bruges af mange. En kombinations-shake med 15 g whey + 15 g kasein giver hurtig MPS-trigger fra whey og forlænget aminosyre-frigivelse fra kasein. Det er reelt hvad en mælkeprotein-koncentrat (MPC) ER — ca. 80% kasein + 20% whey i naturlig blanding. Mange erfarne træningsbrugere bruger dog whey og kasein separat på forskellige tidspunkter — whey post-workout (15-25 g) og kasein før søvn (30-40 g) — for at få optimal effekt af hver i sin paradedisciplin.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af kasein.

  • 1
    Lægehåndbogen — Protein som makronæringsstof: Klinisk gennemgang af protein og mælkebaserede proteiner (kasein og valle) fra Lægehåndbogen på sundhed.dk. Læs mere her.
  • 2
    Res PT et al. (2012) – Protein ingestion before sleep improves postexercise overnight recovery: Dette randomiserede studie tyder på, at indtag af kasein før søvn kan øge den natlige muskelproteinsyntese og forbedre den samlede proteinbalance efter aftentræning. Studiet bruges ofte som reference i vurderingen af kasein som et langsomt optageligt protein. Læs mere her.
  • 3
    Snijders T et al. (2015) – Protein ingestion before sleep increases muscle mass and strength gains during prolonged resistance-type exercise training in healthy young men: Dette studie peger på, at protein før søvn, herunder kasein, kan understøtte adaptationer til styrketræning over tid, når det indgår som del af et struktureret træningsforløb. Resultaterne skal dog ses i sammenhæng med det samlede daglige proteinindtag. Læs mere her.
  • 4
    International Society of Sports Nutrition (ISSN) Position Stand – Protein and exercise: ISSN’s position paper gennemgår evidensen for proteintiming, proteinkvalitet og dagligt proteinbehov hos fysisk aktive. Her omtales kasein som et protein med langsommere fordøjelse end valle, hvilket kan være relevant i visse sammenhænge, eksempelvis mellem længere måltidspauser eller før søvn. Læs mere her.
  • 5
    Boirie Y et al. (1997) – Slow and fast dietary proteins differently modulate postprandial protein accretion: Dette klassiske studie sammenlignede “slow” og “fast” proteiner og fandt, at kasein giver en mere langsom og vedvarende frigivelse af aminosyrer end hurtigere proteinkilder som valle. Det er en central kilde til forståelsen af, hvorfor kasein ofte beskrives som et langsomt optageligt protein. Læs mere her.
  • 6
    Trommelen J, van Loon LJC. 2016 (Nutrients): Pre-sleep-protein-studie der brugte 30 g kasein før søvn og indgår i dokumentationen for kasein som natportion til natlig muskelproteinsyntese. Læs mere her.

Konklusion: vores anbefaling for kasein

Core Casein er ikke det rette valg, hvis du vil have et rendyrket micellært kasein — til det formål er Chained Nutrition Micellært kaseinprotein med 92,5 % micellært kasein mere velegnet. Men til den brede base af natportioner og mellemmåltider er Core Casein vores førstevalg: 20 g protein pr. 25 g portion (80 g protein pr. 100 g), tilsat lactaseenzym for laktoseintolerante og syv smagsvarianter inklusive en usødet Naturel gør den fleksibel nok til både klassisk pre-sleep-shake og proteinpudding, og lactaseenzymet gør den brugbar selv ved svag laktoseintolerance.

Optimum Nutrition 100% Casein leverer 24 g protein pr. 32 g scoop med micellært kasein som proteinkilde i en fyldig formulering med inulin, fortykningsmidler og en enzymblanding — til en lavere pris pr. portion end Core Casein, som har sidens højeste. Skal budgettet styre valget, deler Body Science Casein og Star Nutrition Supreme Casein sidens laveste kilopris: Body Science giver 22 portioner i en 750 g pose baseret på mælkeproteinkoncentrat, der reelt fungerer som hybrid-protein mellem kasein og valle, mens Star Nutrition er billigst pr. portion.

Til specifikke formål peger vi videre: Chained Nutrition Micellært kaseinprotein leverer 40 g protein pr. 52 g portion fra 100 % micellært kasein i en stor 1.560 g pakke — relevant hvis du vil have et stort format og en maksimal pre-sleep-portion. Star Nutrition Supreme Casein leverer 24 g protein pr. 30 g portion i Creamy Vanilla-smag og fungerer særligt godt som proteinpudding-base.

Bemærk: kasein har en DIAAS på ca. 1,18 — højere end valleprotein — men slow-release-profilen er en niche-fordel, ikke en universel fordel. Til restitution efter træning er hurtigt optaget valleprotein mere effektivt på grund af den hurtigere MPS-trigger. Personer med mælkeproteinallergi bør helt undgå kasein og vælge planteproteinalternativer; ved svær laktoseintolerance bør du vælge et pulver med tilsat lactaseenzym eller skifte til laktosefrit proteinpulver. Vi opdaterer denne ranking når priser, formuleringer eller pakkestørrelser ændrer sig — typisk hver tredje måned.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Anna Vestergaard · Opdateret 11. maj 2026

Er kasein vegansk eller vegetarisk?

Line Kragelund (Ekspert)

Kasein er mælkeprotein og er derfor ikke vegansk. Det kan typisk passe i en vegetarisk kost, hvis du accepterer mælkeprodukter. Vær især opmærksom på allergener som mælk/laktose og eventuelt valleprotein. I pulverprodukter er kapseltype normalt ikke relevant, men tjek altid etiketten for sødestoffer, aromaer, emulgatorer som soja- eller solsikkelecithin og tilsat lactase.

Hvor hurtigt mærker man effekt af kasein?

Line Kragelund (Ekspert)

Du mærker ikke nødvendigvis en tydelig “effekt” med det samme. Kasein er mest relevant som praktisk proteintilskud, fx om aftenen, fordi det mætter godt og fordøjes langsommere end valle. Vores førstevalg, Core Casein, giver 20 g protein pr. ca. 25 g portion. Protein bidrager til at vedligeholde muskelmasse, men resultater afhænger af træning, samlet kost og kontinuitet over tid.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Core Nutrition, MM Sports og Bodystore.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.