Sidst opdateret 2026-05-11
Vi har gennemgået markedet for kulhydratpulvere med fokus på kulhydratkilde, energiindhold, opløselighed, smag og prisværdi — her er resultatet.
Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik


Midt i et langt cykelpas eller efter styrketræning kan et kulhydratpulver være forskellen på flad energi og en drik, du selv kan dosere. Kig ikke kun på smag — maltodextrin, fruktose, elektrolytter og portionsstørrelse fortæller, om pulveret er en ren kulhydratbase eller en færdig sportsdrik.
Ud af det danske udvalg af kulhydratpulver har vi valgt vores fem favoritter på ingrediensprofil, portionsstørrelse og pakningsforhold. Core Carbs lander øverst: maltodextrin er den eneste ingrediens, posen rummer 4 kg, og doseringen kan justeres fra ca. 50 til 100 g. Som mere færdig sportsdrik peger High5 Energy Drink Citrus på elektrolytter og citrussmag.
Bedste Kulhydratpulver 2026
- Maltodextrin, 4 kg pose
- 47 g til 500 ml vand
- 95 g kulhydrat, uden elektrolytter
- Majsbaseret maltodextrin, 0,08 g fedt
- Cluster Dextrin® og Karbo-Lyn® plus elektrolytter

1. Core Carbs
Core Carbs er et kulhydratpulver med maltodextrin som eneste ingrediens. Det er især relevant for dig, der vil blande din egen sportsdrik eller gainer, fordi doseringen kan justeres fra ca. 50 til 100 g afhængigt af træning og behov. Posen på 4 kg er markant større end de øvrige produkter med oplyst vægt på siden.
Fleksibelt maltodextrin til egen sportsdrik eller gainer

Produktet leverer 47,5 g kulhydrater pr. 50 g portion og 95 g kulhydrater pr. 100 g, hvilket gør det meget koncentreret som kulhydratkilde. Energiindholdet er 190 kcal pr. portion, og fedt, protein, fibre og salt står alle til 0 g.
Den praktiske styrke ligger i enkelheden: maltodextrin kan blandes med 2-4 dl vand direkte efter træning, eller kombineres med et proteintilskud for at lave en hjemmelavet gainer. I praksis passer det godt til styrketræning, længere cykelpas eller dage, hvor det er svært at få nok kulhydrat ind omkring træningen.
Begrænsningen er, at Core Carbs ikke er en færdig smagssat sportsdrik. Du får ingen citrusprofil, elektrolytter eller færdig smagsoplevelse som ved High5 Energy Drink Citrus eller PurePower Carbo Race Citrus. Til gengæld er prisen på 245 kr for 4 kg lav pr. kg sammenlignet med de øvrige produkter med oplyst vægt på siden.
Fordele:
- Kun maltodextrin: Ingredienslisten består af maltodextrin uden ekstra smagsstoffer eller blandingskomponenter.
- Højt kulhydratindhold: 47,5 g kulhydrater pr. 50 g portion og 95 g pr. 100 g.
- Stor pakning: 4 kg er større end High5 Energy Drink Citrus på 2,2 kg, Core Carboloader på 1,5 kg og PurePower Carbo Race Citrus på 1 kg.
- Lav pris pr. kg: 245 kr for 4 kg svarer til ca. 61,25 kr pr. kg, hvilket er lavere end de øvrige produkter med oplyst vægt i sammenligningen.
- Velegnet til egen blanding: Kan bruges med vand eller kombineres med proteinpulver til en hjemmelavet gainer.
Ulemper:
- Ingen færdig smagsvariant, så smagen afhænger af det, du blander pulveret med.
- Indeholder ikke elektrolytter, hvilket nogle vil savne i en komplet sportsdrik til længere pas.
- Den store 4 kg pose kan være mere end nødvendigt, hvis du kun bruger kulhydratpulver lejlighedsvis.
Det her synes vi om med Core Carbs:
Hvem passer Core Carbs til:
Core Carbs passer bedst til dig, der vil have et enkelt kulhydratpulver i stor pakning og selv styre blandingen. Det er mest oplagt til træning, hvor du ønsker hurtige kulhydrater omkring passet, eller til dig der vil kombinere maltodextrin med valleprotein i en hjemmelavet gainer. Hvis du hellere vil have en færdig sportsdrik med smag og mere komplet formulering, er High5 Energy Drink Citrus eller PurePower Carbo Race Citrus mere oplagte alternativer.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 245 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 4 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 61,25 kr/kg |
| 💊 Anbefalet dosering | 1,25 - 2,5 skefuld |
| ⚖ Portionsstørrelse | ca. 50 - 100 g |
| 🥤 Væskemængde | 2 - 4 dl vand |
| 🧪 Ingredienser | maltodextrin |
| 🔥 Energi pr. portion | 190 kcal |
| 🍚 Kulhydrater pr. portion | 47,5 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 3,6 g |
| 🥛 Protein pr. portion | 0 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 0 g |

2. High5 Energy Drink Citrus
High5 Energy Drink Citrus er et sammensat kulhydratpulver med maltodextrin, fruktose, elektrolytter og naturlige smagsstoffer i en citrusvariant. Det er især relevant for dig, der vil blande en drik til længere træningspas eller konkurrence, hvor både kulhydratindtag og væskeindtag skal være nemt at styre undervejs. En standardblanding er 47 g pulver med 500 ml vand.
Kulhydratpulver med elektrolytter og tydelig citrusprofil

Produktet adskiller sig fra mere neutrale carboloading-pulvere ved at være tænkt som en færdig energidrik snarere end et rent kulhydrattilskud. Kulhydratdelen består af maltodextrin og fruktose, hvor fruktose udgør 32 %, og næringsindholdet ligger på 93 g kulhydrater pr. 100 g.
Citrussmagen giver en friskere profil end neutrale pulvertyper, hvilket kan være en fordel på cykel, løbetur eller i hallen, hvor drikken skal kunne indtages løbende. Pulveret skal rystes grundigt i vand, og den anbefalede rytme er 150-250 ml hvert 20. minut med start 10-15 minutter før træning.
Prisen på 175 kr for 2,2 kg svarer til cirka 80 kr pr. kg. Det placerer High5 Energy Drink Citrus over Core Carbs pr. kg, men under PurePower Carbo Race Citrus og Core Carboloader blandt de produkter på siden, hvor både pris og vægt er oplyst. Begrænsningen er, at du får en aromatiseret energidrik med elektrolytter og havsalt, ikke et neutralt pulver til fleksibel blanding i mad eller shakes.
Fordele:
- Indeholder både kulhydrater og elektrolytter, hvilket gør produktet målrettet brug før og under fysisk aktivitet.
- 93 g kulhydrater pr. 100 g giver et tydeligt kulhydratfokus i kategorien.
- Standardblandingen på 47 g pulver i 500 ml vand gør doseringen konkret og let at gentage.
- Frisk citrusvariant for dig, der foretrækker en smagssat drik frem for neutralt kulhydratpulver.
- 2,2 kg pakning giver mange blandinger sammenlignet med mindre 1 kg-formater.
Ulemper:
- Mindre oplagt, hvis du ønsker et helt neutralt kulhydratpulver uden smag.
- Indeholder 36 g sukkerarter pr. 100 g, hvilket ikke passer til alle ernæringsstrategier.
- Kan indeholde spor af mælk, æg og gluten.
Det her synes vi om med High5 Energy Drink Citrus:
Hvem passer High5 Energy Drink Citrus til:
High5 Energy Drink Citrus passer bedst til dig, der vil have et kulhydratpulver, som blandes til en færdig sportsdrik med citrus, elektrolytter og en fast doseringsanvisning. Det er særligt relevant til længere cykelture, løbepas, holdsport eller konkurrence, hvor du vil drikke små mængder løbende. Hvis du primært vil have et neutralt kulhydratpulver til loading, madlavning eller egen smagstilsætning, er Core Carbs eller Core Carboloader mere oplagte alternativer på samme side.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 175 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 2,2 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 80 kr/kg |
| 🏷 Brand | High5 |
| 🛒 Butik | med24 |
| 🥤 Produkttype | Energipulver til blanding med vand |
| 🍋 Smag | Citrusfrugt |
| ⚖ Pulver pr. blanding | 47 g |
| 💧 Vand pr. blanding | 500 ml |
| ⏱ Anbefalet indtag under træning | 150-250 ml hvert 20. minut |
| 🚦 Starttidspunkt | 10-15 minutter før træning |
| 🔥 Energi pr. 100 g | 1581 kJ / 372 kcal |
| 🍚 Kulhydrater pr. 100 g | 93 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. 100 g | 36 g |
| 🧂 Salt pr. 100 g | 1,3 g |
| 🧾 Ingredienser | Maltodextrin, Fruktose (32%), Syre (citronsyre, æblesyre), Surhedsregulerende midler (natriumcitrat, kaliumcitrat), Naturlige smagsstoffer, Havsalt |
| 🥛 Allergener | Kan indeholde spor af mælk, æg og gluten |

3. PurePower Carbo Race Citrus
PurePower Carbo Race Citrus er et kulhydratpulver til energidrik med citrussmag og 95 g kulhydrater pr. 100 g. Det er især relevant for dig, der cykler, løber eller dyrker længere træningspas, fordi blandingen på 60 g pulver til 600 ml vand giver en kulhydratdrik, der kan bruges før, under eller efter træning. Varianten er uden elektrolytter, så den passer bedst, hvis du vil styre væske- og saltindtag separat.
Kulhydratfokus i et mindre 1 kg-format

Produktet er skåret ret snævert til kulhydratindtag: 386 kcal pr. 100 g, 0 g fedt, 0 g protein og 95 g kulhydrater. Af kulhydraterne er 51 g sukkerarter pr. 100 g, hvilket giver en hurtigere og mere direkte energiprofil end produkter med lavere sukkerandel, men det gør det også mindre oplagt til dig, der ønsker en mildere eller mere kompleks kulhydratblanding.
Citrussmagen trækker produktet i retning af en frisk sportsdrik frem for en neutral carbo-blanding. Når 60 g blandes med 600 ml vand, får du en drikkeklar løsning til dunk eller flaske, og pulveret er beskrevet som nemt at blande. Det er praktisk på en længere cykeltur eller til et løbepas, hvor en shake med protein eller tungere næring ikke er ønsket.
Prisen på 161 kr er den laveste samlede pakkepris blandt de fem produkter i sammenligningen, men 1 kg-posen er også mindre end Core Carbs på 4 kg, High5 Energy Drink Citrus på 2,2 kg og Core Carboloader på 1,5 kg. Kiloprisen bliver derfor ikke den mest aggressive i feltet; den største styrke ligger snarere i den lave startpris og det enkle format.
Fordele:
- 95 g kulhydrater pr. 100 g giver et tydeligt fokus på hurtig kulhydrattilførsel i forbindelse med sport.
- Blandes som 60 g pulver i 600 ml vand, hvilket passer godt til en almindelig drikkedunk.
- Citrussmag gør produktet mere drikkevenligt under varme træningspas end helt neutrale kulhydratpulvere.
- 0 g fedt og 0 g protein holder produktet målrettet mod kulhydratindtag uden ekstra makronæringsstoffer.
- Laveste samlede pris i sammenligningen med 161 kr for 1 kg, selv om kiloprisen ikke er lavest.
Ulemper:
- Uden elektrolytter, så du skal supplere separat ved lange pas, varme forhold eller høj svedrate.
- 51 g sukkerarter pr. 100 g kan være for sødt eller for hurtigt optageligt for nogle maver under hård belastning.
- 1 kg-pakningen rækker kortere end de større poser i sammenligningen, hvis du bruger kulhydratpulver flere gange om ugen.
Det her synes vi om med PurePower Carbo Race Citrus:
Hvem passer PurePower Carbo Race Citrus til:
PurePower Carbo Race Citrus passer bedst til udholdenhedsudøvere, der vil have et enkelt kulhydratpulver med citrussmag til træning, konkurrence eller længere pas, hvor energidrik i flasken er mere praktisk end fast føde. Det er især oplagt, hvis du ønsker en lav startpris og en mindre 1 kg-pakke, men mindre oplagt hvis du vil have elektrolytter inkluderet eller søger den lavest mulige kilopris i kategorien.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 161 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 1 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | 161 kr/kg |
| 🥄 Portionsstørrelse | 60 g |
| 💧 Vandmængde | 600 ml |
| 🍽 Portioner pr. pakke | ca. 16 |
| 🍋 Smag | Citrus |
| 🔥 Energi pr. 100 g | 1641 kJ/386 kcal |
| ⚡ Kulhydrater pr. 100 g | 95 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. 100 g | 51 g |
| 🥩 Protein pr. 100 g | 0 g |
| 🥑 Fedt pr. 100 g | 0 g |
| 🧂 Salt pr. 100 g | 0,12 g |
| 💦 Elektrolytter | Uden elektrolytter |
| 🏪 Butik | med24 |

4. Core Carboloader
Core Carboloader er et kulhydratpulver med maltodextrin (majs (76%)), carboxymethylcellulose, æblesyre, aromaer og steviolglykosider. Det er især relevant for dig, der vil planlægge kulhydratindtag før langdistanceløb, cykling, CrossFit-konkurrencer eller lange træningspas, fordi en portion giver 72 g kulhydrater og 291 kcal. Smagsvarianten er Lemon Lime, og pakken på 1,5 kg placerer sig mellem PurePower Carbo Race Citrus på 1 kg og High5 Energy Drink Citrus på 2,2 kg i denne sammenligning.
Koncentreret kulhydratpulver med frisk citrusprofil

Kulhydratprofilen er markant i praksis: 72 g kulhydrater pr. portion, heraf 12,8 g sukkerarter, gør produktet mest oplagt, når målet er målrettet kulhydratopladning frem for et let supplement til hverdagskosten. Energiindholdet på 291 kcal pr. portion passer især til situationer, hvor fast mad kan være tungt tæt på aktivitet.
Smagen er Lemon Lime, så udtrykket ligger i den friske citrusretning snarere end i en neutral eller bærpræget profil. Det kan være en fordel i en drikkedunk før et langt pas, hvor en syrlig smag ofte føles lettere end meget søde varianter, men det gør også produktet mindre fleksibelt for dig, der foretrækker helt neutral kulhydratdrik.
Prisen på 169 kr svarer til cirka 113 kr pr. kg. Det er højere pr. kg end Core Carbs og High5 Energy Drink Citrus blandt produkterne med oplyst vægt, men lavere end PurePower Carbo Race Citrus. En praktisk begrænsning er, at den konkrete doserings- og blandingsanvisning ikke fremgår af de tilgængelige produktoplysninger, så præcis planlægning før konkurrence kræver lidt ekstra omtanke.
Fordele:
- Højt kulhydratindhold pr. portion: 72 g kulhydrater pr. portion gør produktet relevant til kulhydratopladning før længere træning eller konkurrence.
- Frisk smagsprofil: Lemon Lime giver en citruspræget drik, som er mere målrettet sportsbrug end dessertagtige smage.
- Lavt fedtindhold: 0,08 g fedt pr. portion holder produktet fokuseret på kulhydrater som primær energikilde.
- Mellemstor pakke: 1,5 kg er mere kompakt end Core Carbs på 4 kg, men større end PurePower Carbo Race Citrus på 1 kg.
Ulemper:
- Kun én smagsvariant: Lemon Lime passer ikke nødvendigvis til dig, der vil have neutral, cola- eller bærsmag.
- Ikke lavest pr. kg: Cirka 113 kr pr. kg er dyrere end Core Carbs og High5 Energy Drink Citrus i denne sammenligning.
- Indeholder steviolglykosider: Sødemidlet kan give en eftersmag, som ikke matcher alles præferencer.
Det her synes vi om med Core Carboloader:
Hvem passer Core Carboloader til:
Core Carboloader passer bedst til udholdenhedsudøvere og aktive motionister, der vil have et kulhydratpulver med høj kulhydratmængde pr. portion og en frisk Lemon Lime-smag. Det er særligt relevant før lange løbeture, cykelpas, konkurrencedage eller træningsblokke, hvor flydende kulhydrater kan være mere praktiske end fast mad. Hvis laveste kilopris er vigtigst, peger tallene mere i retning af Core Carbs, mens Core Carboloader er et mere kompakt alternativ med tydelig citrusprofil.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 169 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 1,5 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 113 kr/kg |
| 🏷 Brand | Core Nutrition |
| 🍋 Smagsvariant | Lemon Lime |
| ⚖ Kulhydrater pr. portion | 72 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 291 kcal |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 12,8 g |
| 🧈 Fedt pr. portion | 0,08 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 0,02 g |
| 🧾 Ingredienser | maltodextrin (majs (76%)), emulgator (carboxymethylcellulose), surhedsregulerende middel (æblesyre), aromaer, sødemiddel (steviolglykosider) |

5. Body Science Carb Loader
Body Science Carb Loader er et elektrolytberiget kulhydratpulver med Cluster Dextrin®, Karbo-Lyn®, kokosvandspulver, vitaminer og mineraler. Det er især relevant for dig, der vil have en sportsdrik med både kulhydrater og elektrolytter til længere eller mere intense træningspas. Portionen på 33 gram blandes med 5 dl vand og giver 30 g kulhydrater.
Kulhydratprofil med fokus på træning omkring høj intensitet

Produktet kombinerer 20 g Cluster Dextrin® og 10 g Karbo-Lyn® pr. portion, hvilket gør det mere sammensat end et rent maltodextrin-pulver. Den samlede kulhydratmængde på 30 g pr. portion passer bedst til træningssituationer, hvor en almindelig vandflaske ikke er nok, men hvor et tungt måltid før aktivitet heller ikke er praktisk.
Drikken laves med 5 dl vand, så den fylder omtrent som en klassisk sportsflaske til cykling, løb, holdsport eller styrketræning med høj volumen. Jordbær- og citronvarianterne giver et mere smagsorienteret valg end neutrale kulhydratpulvere, men sødningen med aspartam og acesulfam-K betyder også, at produktet ikke er oplagt for dig, der helst undgår sødemidler.
Prisen på 279 kr for 1000 gram placerer produktet højest pr. kg blandt produkterne i denne sammenligning, hvor Core Carbs eksempelvis koster 245 kr for 4 kg. Til gengæld får du her en mere udbygget formel med 1000 mg pulver af kokosvand, 300 mg vitamin C, 1,4 mg vitamin B6 og flere mineraler pr. portion.
Elektrolytter og vitaminer som praktisk ekstra lag
Ud over kulhydraterne indeholder hver portion 81 mg natrium, 61 mg kalium, 47 mg chlorid, 55 mg calcium, 65 mg phosphor og 18 mg magnesium. Det gør Body Science Carb Loader mere relevant til svedige pas end et helt rent kulhydratpulver, fordi drikken også bidrager med elektrolytter i samme blanding.
En praktisk begrænsning er, at scoop ikke medfølger. Det gør doseringen mindre bekvem, hvis du vil ramme 33 gram præcist i en sportstaske eller ved træning uden køkkenvægt. For nogle vil 5 dl vand pr. portion desuden være mere væske end ønsket lige før hård aktivitet.
Fordele:
- 30 g kulhydrater pr. portion fordelt på 20 g Cluster Dextrin® og 10 g Karbo-Lyn®.
- Beriget med elektrolytter, herunder natrium, kalium, chlorid, calcium, phosphor og magnesium.
- Indeholder vitaminer med 300 mg vitamin C og 1,4 mg vitamin B6 pr. portion.
- To smagsvarianter med jordbær og citron, hvilket giver mere valgfrihed end neutrale pulverprodukter.
- Lavt sukkerindhold med 0,2 g sukkerarter pr. portion.
Ulemper:
- Højere kg-pris end de øvrige produkter på siden med kendt pakningsstørrelse.
- Indeholder sødemidler i form af aspartam og acesulfam-K samt en kilde til phenylalanin.
- Scoop medfølger ikke, så præcis afmåling kræver vægt eller egen måleske.
Det her synes vi om med Body Science Carb Loader:
Hvem passer Body Science Carb Loader til:
Body Science Carb Loader passer bedst til dig, der vil have et kulhydratpulver med mere end ren energi: 30 g kulhydrater, elektrolytter, vitamin C og vitamin B6 i én drik. Det er især relevant til længere træningspas, varme forhold eller perioder med høj træningsmængde, hvor en sportsdrik kan være mere praktisk end fast føde. Hvis du primært vil have flest mulige gram kulhydrat for pengene, peger prisforskellen dog mere i retning af større og enklere produkter som Core Carbs eller Core Carboloader.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 279 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 1000 gram |
| 🗓 Portioner | 30 portioner |
| 🧮 Pris pr. kg | 279 kr/kg |
| 🧾 Pris pr. portion | 9,30 kr |
| 💊 Portionsstørrelse | 33 gram |
| 🥤 Væske pr. portion | 5 dl vand |
| ⚖ Kulhydrater pr. portion | 30 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 508 kJ/121 kcal |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 0,2 g |
| 🌾 Cluster Dextrin® pr. portion | 20000 mg |
| 🌾 Karbo-Lyn® pr. portion | 10000 mg |
| 🥥 Pulver af kokosvand pr. portion | 1000 mg |
| 🍋 Smagsvarianter | Jordbær, citron |
| 🧪 Sødemidler | Aspartam, acesulfam-K |
| 🧾 Ingredienser | Maltodextrin, homopolysaccharider (majsstivelse, kartoffelstivelse, risstivelse), surhedsregulerende midler (æblesyre, natriumbicarbonat), pulver af kokosvand, vitaminer (C, B6), mineraler (calciumphosphat, kaliumchlorid, magnesiumcitrat), sødemidler (aspartam, acesulfam-K), farvestof (rødbedefarve), aroma |
FAQ:
Følger der scoop med Body Science Carb Loader?
Nej, scoop medfølger ikke. Portionen er 33 gram, så en køkkenvægt er den mest præcise løsning, hvis du vil ramme den angivne mængde.
Hvor mange kulhydrater får man pr. portion?
En portion på 33 gram giver 30 g kulhydrater, heraf 20 g Cluster Dextrin® og 10 g Karbo-Lyn®.
Indeholder produktet sødemidler?
Ja, Body Science Carb Loader indeholder aspartam og acesulfam-K. Produktet indeholder også en kilde til phenylalanin.
Sammenligningstabel
| Produkt | Mærke | Pris | Pris/kg | Bedømmelse | Note |
|---|---|---|---|---|---|
| Core Carbs | Core Nutrition | 245 kr | 4 kg | 9.5 | BEDST I TEST · Maltodextrin, 4 kg pose |
| High5 Energy Drink Citrus | High5 | 175 kr | 2,2 kg | 9.2 | BEDSTE PREMIUM · 47 g til 500 ml vand |
| PurePower Carbo Race Citrus | PurePower | 161 kr | 1 kg | 9.0 | BEDSTE BUDGET · 95 g kulhydrat, uden elektrolytter |
| Core Carboloader | Core Nutrition | 169 kr | 1,5 kg | 8.7 | RENESTE VALG · Majsbaseret maltodextrin, 0,08 g fedt |
| Body Science Carb Loader | Body Science | 279 kr | 1000 gram | 8.3 | BEDSTE SMAGSVALG · Cluster Dextrin® og Karbo-Lyn® plus elektrolytter |
Sådan har vi lavet vores test af kulhydratpulver
Vores sammenligning af kulhydratpulver bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, kulhydratkilde og gram pr. portion, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Vi udfører ikke egne laboratoriemålinger eller hands-on smagstest fra redaktionen; i stedet sammenstiller vi de datapunkter, en kvalificeret køber selv ville indsamle, og oversætter dem til en sammenlignelig 0-10 skala. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan indsamler vi data
For hvert af de fem kulhydratpulvere på siden har vi gennemgået producentens deklaration (kulhydratkilde — maltodextrin, dextrose, fruktose, cluster dextrin — gram kulhydrat pr. portion og pr. 100 g, energi-indhold, eventuelle elektrolytter, sødemidler og allergener), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra dansk-ledede butikker (MM Sports, Bodylab, Healthwell, CoreNutrition, Med24 m.fl.) samt Trustpilot. Vi kontrollerer specifikt forholdet mellem deklareret kulhydratindhold og total portionsstørrelse — et 50 g scoop med 47,5 g kulhydrat er ikke det samme som et 50 g scoop med 32 g kulhydrat plus fyldstoffer.
- Producentdokumentation: kulhydratkilde (maltodextrin, dextrose, fruktose, cluster dextrin, vaxy maize), gram kulhydrat pr. portion og pr. 100 g, energi pr. portion, eventuelle elektrolytter (natrium, kalium, magnesium), sødemidler, allergener.
- Tredjepartsdokumentation: patent-formler hvor angivet (Cluster Dextrin®, Vitargo®, Karbo-Lyn®), Informed-Sport eller dopingtest hvor publiceret, oprindelse på kulhydratkilden hvor producenten oplyser den.
- Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i mavetolerance under træning, opløselighed, klister i flasken, smagsmæthed på lange pas — anmeldelser med tydelig købsverifikation vægtes højere end anonyme.
Hvad vi vægter i kulhydratpulver
Vægtningen afspejler at kulhydratpulver typisk bruges målrettet omkring træning frem for dagligt — derfor vejer kulhydratkilden og mavetoleransen tungt. To produkter mærket "kulhydratpulver" kan være helt forskellige værktøjer: et rent maltodextrin-pulver er en fleksibel base til hjemmeblandet sportsdrik, mens en sammensat formel med fruktose og elektrolytter er en færdig udholdenhedsdrik. Pris pr. gram kulhydrat vægtes højere end pris pr. kg pulver, fordi pakkestørrelser og kulhydratprocent varierer markant — et 4 kg-pose maltodextrin med 95 g kulhydrat pr. 100 g leverer langt flere portioner end en 1 kg-pose smagssat formel med 88 g kulhydrat pr. 100 g.
| Kriterium | Vægt | Typiske datapunkter | Eksempler på kilder |
|---|---|---|---|
| Kulhydrat-type | 22% | maltodextrin, dextrose, fruktose, cluster dextrin, vaxy maize, blandinger | Producentdeklaration, ingrediensliste |
| Mavetolerance og osmolaritet | 15% | tilbagevendende GI-mønstre under træning, blandingsforhold, koncentration pr. dl | Verificerede danske brugeranmeldelser |
| Pris pr. g kulhydrat | 15% | kr pr. portion, kr pr. g kulhydrat, antal portioner pr. pose | Danske forhandlerpriser, pakkestørrelse |
| Smag og opløselighed | 12% | smagsvurdering pr. variant, klumper, klister i flaske, eftersmag på lange pas | Verificerede danske brugeranmeldelser |
| Tilsætningsstoffer | 10% | sødemidler (sucralose, stevia), aromaer, farvestoffer, fyldstoffer | Ingrediensliste, dansk mærkning |
| Synergier (elektrolytter, protein) | 8% | natrium og kalium pr. portion, kompatibilitet med proteinpulver til hjemmeblandet gainer | Producentdeklaration |
| Tredjepartstest | 8% | Informed-Sport, dopingtest, COA hvor publiceret | Tredjepartstest, sikkerhedsblad |
| Tilgængelighed og emballage | 10% | smagsudvalg, pakkestørrelser, dansk lager, genluk, måleske medfølger | Danske butikker, emballagespec |
Sådan normaliserer vi
For at gøre fem forskelligt-formulerede kulhydratpulvere sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. gram kulhydrat — ikke kr pr. kg pulver eller kr pr. portion. Et produkt til 245 kr for 4 kg lyder billigt, men hvis det er 95% kulhydrat, leverer posen 3.800 g kulhydrat — ca. 6,4 øre pr. gram. Et produkt til 199 kr for 1 kg med 88% kulhydrat leverer 880 g kulhydrat — ca. 22,6 øre pr. gram, altså markant dyrere pr. faktisk energi.
To centrale faldgruber vi udjævner:
- Ren kulhydratbase vs færdig sportsdrik: Et rent maltodextrin-pulver og en sammensat formel med fruktose, elektrolytter og citrus-aroma løser to forskellige opgaver. Vi vurderer dem mod den brugssituation produktet er optimeret til — base-pulvere på fleksibilitet og pris, færdige drikke på smagsmæthed og elektrolyt-profil — frem for at sammenligne dem direkte på pris alene.
- Portionsstørrelse-variation: Producenter bruger portioner fra 30 g til 100 g. "Ét scoop = 47 g kulhydrat" siger intet, før man ved hvor stort scoopet er. Vi normaliserer til en standard ydre-portion på 60 g kulhydrat (en typisk dosis under 60-90 minutters udholdenhedstræning, ifølge ISSN's anbefaling om 30-90 g/time) for at sammenligne kalorier og pris pr. praktisk dosering.
Daglig anbefaling normaliseres mod ISSN's evidens-base for sportsernæring: 30-90 g kulhydrat pr. time under træning over 60-90 minutter, og 1,0-1,2 g kulhydrat pr. kg kropsvægt pr. time i de første 4 timer post-træning ved fokuseret glykogenresynthese.
Udvalg og eksklusion
Vi har gennemgået kulhydratpulvere, der er tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende falder ud af vores sammenligning:
- Mass gainers og protein-blandinger (over 20% protein i blandingen) — de hører hjemme i deres egen gainer-kategori, hvor protein-/kulhydrat-forholdet vægtes anderledes.
- Færdigblandede sportsdrikke i flaske eller dåse, fordi pris pr. gram kulhydrat og holdbarhed ikke er sammenlignelige med pulverform.
- Energi-gels og portionsbarer — separate kategorier med egen vægtning.
- Importprodukter uden dansk forhandler, fordi prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er en del af brugeroplevelsen.
- Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.
Begrænsninger og transparens
Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:
- Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger eller smagstest fra redaktionen. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
- Datadynamik: priser, smagsvarianter og lagerstatus hos danske forhandlere ændrer sig løbende, og opskrifter kan ændres af producenten uden varsel. Vi opdaterer ved væsentlige ændringer.
- Mavetolerance er individuel: vores GI-vurderinger bygger på tilbagevendende mønstre i danske brugeranmeldelser, ikke på hands-on test. To læsere kan tolerere samme produkt forskelligt afhængigt af træningsintensitet, hydrering og almindelig kost.
- Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen, og rangeringen genberegnes ud fra data — ikke ud fra hvilken forhandler der betaler bedst. Læs vores fulde affiliatepolitik.
Opdateringer og kvalitetssikring
Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller smagsvariant fra en producent, prisændringer på over 15% hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.
Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.
Købeguide: sådan vælger du det rigtige kulhydratpulver
Det rigtige kulhydratpulver afhænger af, hvad du faktisk skal bruge det til. Et pulver til hjemmeblandet sportsdrik eller gainer skal være billigt pr. gram kulhydrat og fleksibelt at dosere; et pulver til konkurrencer skal være letoptageligt og mavevenligt under høj intensitet; et pulver til carb-loading dagene før et langt løb skal kunne dosere 8-10 g pr. kg kropsvægt uden at fylde maven. Brug denne guide som beslutningstræ — start med formålet, gå derfra til kulhydratkilden, og slut med smag og mavekomfort.

Start med formålet — base, sportsdrik, gainer eller carb-loading?
Fire formål dominerer på det danske marked, og de stiller forskellige krav:
| Formål | Anbefalet portion | Vigtigste kriterier |
|---|---|---|
| Base til hjemmeblandet sportsdrik eller gainer | 30-60 g pr. dl væske | Rent maltodextrin, lav pris pr. g kulhydrat, neutral smag, fleksibel dosering. Stor pakning er en fordel. |
| Sportsdrik til 60-90 min intensiv træning | 30-60 g pr. time | Maltodextrin eller maltodextrin/fruktose-mix, eventuelt elektrolytter, lav osmolaritet, drikkbar smag. Færdig formel sparer blandingstid. |
| Udholdenhedsdrik til pas over 90 min | 60-90 g pr. time | Maltodextrin/fruktose 2:1 (multiple-transporter), natrium 300-700 mg/L, mild smag der kan drikkes på timer. |
| Carb-loading 24-48 timer før et langt løb | 8-10 g/kg kropsvægt/dag | Højt kulhydratindhold pr. portion (60-80 g), let optagelse, lav osmolaritet for at undgå mætning. Cluster dextrin er ofte optimal her. |
Praktisk råd: ren maltodextrin (som Core Carbs) er ofte det mest fleksible valg — du kan bruge det som base, blande det med elektrolyttabletter til sportsdrik, og kombinere med proteinpulver til en hjemmelavet gainer. Færdige formler vinder primært på smag og bekvemmelighed.
Tjek kulhydratkilden — maltodextrin, dextrose, fruktose eller cluster dextrin
Kulhydratkilden er hverken et "kvalitetsstempel" eller en stylistisk præference — den bestemmer reelt, hvordan pulveret virker i maven og hvor hurtigt energien er tilgængelig.
| Kulhydrat-type | Typisk kendetegn | Bedst egnet til |
|---|---|---|
| Maltodextrin (DE 4-13) | Neutral smag, hurtig optagelse, høj GI, billig pr. gram. Står ofte alene i base-pulvere. | Hjemmeblandet sportsdrik, post-workout, gainer-base. |
| Dextrose / glukose | Meget hurtig optagelse, høj GI, sødere smag end maltodextrin. Højere osmolaritet kan stresse maven i stor dosis. | Direkte post-træning glykogenresynthese. |
| Maltodextrin + fruktose (typisk 2:1) | Bruger to forskellige transportere (SGLT1 + GLUT5) i tarmen. Tillader højere indtag (op til 90 g/time) uden GI-besvær. | Udholdenhedsidræt over 90 min, marathon, lange cykelpas. |
| Cluster dextrin (HBCD) / Vitargo / Karbo-Lyn | Højmolekylær, lav osmolaritet, hurtig mavetransit. Patenteret form, premium-pris. | Følsom mave, carb-loading, intensiv træning hvor maveuro er en risiko. |
| Vaxy maize starch | Højmolekylær, hurtig optagelse, lavere pris end cluster dextrin. | Alternativ til cluster dextrin når budget er strammere. |
Praktisk råd: starter du fra bunden, er rent maltodextrin (som Core Carbs) det letteste at vurdere — du kan altid tilsætte fruktose, salt eller smag selv. Sammensatte formler giver primært mening, hvis du allerede ved at multiple-transporter-blandinger eller cluster dextrin løser et konkret problem for dig.
Beregn pris pr. gram kulhydrat — den oversete metric
Etikettens "X kr pr. kg" eller "Y portioner pr. pose" er marketing-fronten, ikke beslutningsgrundlaget. Den reelle pris bestemmes af pulverets kulhydratprocent og pakkestørrelse.
| øre pr. g kulhydrat | Vurdering | Typisk produkt-type |
|---|---|---|
| Under 8 øre/g | Optimal — base-pulvere i stor pakning | Rent maltodextrin, 3-5 kg pose |
| 8-15 øre/g | Acceptabelt | Maltodextrin med smag, mellemstor pakning |
| 15-25 øre/g | Højt — overvej formålet | Færdig sportsdrik-pulver, multiple-transporter blend |
| Over 25 øre/g | Premium — patenteret kulhydratform betaler for et brand-name | Cluster dextrin (HBCD), Vitargo, Karbo-Lyn |
Sådan regner du selv: pris ÷ (pakkevægt i g × kulhydrat-% / 100). Et eksempel: 245 kr ÷ (4.000 g × 95% / 100) = 245 ÷ 3.800 = ca. 6,4 øre/g kulhydrat. En 1 kg-pose med smag og 88% kulhydrat til 199 kr giver 199 ÷ 880 = ca. 22,6 øre/g.
Praktisk råd: regn på pris pr. gram kulhydrat før smag og pakke-design får din opmærksomhed. Forskellen mellem to produkter kan være en faktor 3-4, selv om kg-prisen ligner hinanden.
Mavetolerance — den faktor de fleste først opdager under træning
Et kulhydratpulver kan se perfekt ud på etiketten, men ramme sammen i maven på første lange træningspas. Risikoen handler om osmolaritet (hvor "saltet" drikken er for tarmen), koncentration pr. dl, og hvor vant maven er til at flytte kulhydrater under belastning.
- Cluster dextrin (HBCD) og Vitargo har den laveste osmolaritet — de fleste tåler dem selv ved højere doser. Premium-pris er afvejningen.
- Maltodextrin er midt imellem — typisk veltolereret op til 60 g/time hos trænede atleter, men kan stresse maven hvis blandingsforholdet bliver for koncentreret (over 8% kulhydrat i drikken).
- Dextrose / glukose har høj osmolaritet — store doser kan give "stitch" eller diarré under træning, særligt ved varme.
- Maltodextrin/fruktose 2:1 tillader højere total-indtag (op til 90 g/time) end maltodextrin alene, fordi fruktosen bruger en separat tarm-transporter.
Praktisk råd: test ALDRIG et nyt kulhydratpulver eller en ny smag på en konkurrencedag. Brug 2-3 træningspas til at indkøre maven gradvist — start med 30 g/time, og øg kun hvis det føles fint. Hvis du oplever oppustethed eller kvalme, prøv en lavere koncentration (mere vand pr. g pulver) før du opgiver produktet.
Skal der være elektrolytter med? Ja — men ikke altid i pulveret
Ved længere træning, høj svedrate eller varme forhold er natrium og kalium reelt nødvendige — typisk 300-700 mg natrium pr. liter sportsdrik for atleter med moderat svedrate. Spørgsmålet er, om elektrolytterne skal være integreret i kulhydratpulveret, eller om du tilføjer dem separat.
| Setup | Fordele | Ulemper |
|---|---|---|
| Færdig formel med elektrolytter | Hurtig at blande, smagssat, fast natrium-mængde pr. portion. | Du kan ikke justere natrium-mængden uafhængigt af kulhydraten. Højere pris pr. g kulhydrat. |
| Rent maltodextrin + separate salttabletter eller elektrolytter | Du styrer kulhydrat og natrium hver for sig. Lavere pris pr. g kulhydrat. Stor fleksibilitet. | Kræver lidt mere planlægning. Pulveret er smagløst — du skal selv tilsætte aroma hvis du vil have smag. |
| Rent maltodextrin + saltet snack | Billigst. Realistisk for mange motionister. | Mindre præcist. Risiko for at glemme natrium-tilskud på lange pas. |
Praktisk råd: vælg elektrolytter som en funktion, ikke som et kvalitetsstempel. For motionister med 60-90 minutters træning er en færdig formel med natrium praktisk; for atleter på 3-6 timers pas er fleksibilitet med separat dosering ofte mere værdifuld.
Tilsætninger — sødemidler, aromaer, vitaminer og marketing-blends
Et rent kulhydratpulver har én ingrediens. Det øjeblik der står 8-10 ingredienser på listen, betaler du for noget andet end kulhydrat — typisk smag, marketing eller en patenteret blanding.
| Tilsætning | Hvad det gør | Værd at betale for? |
|---|---|---|
| Sucralose / acesulfam-K / stevia | Sødestof, gør drikken nemmere at bruge | Ja, hvis du vil have smag uden ekstra sukker. Stevia kan have eftersmag. |
| Citronsyre, naturlige aromaer | Smag, friskhed | Praktisk til lange pas hvor neutralt pulver bliver kvalmende. |
| Natrium, kalium, magnesium | Elektrolyt-tilskud | Ja, ved længere træning eller varme. Tjek mængden — under 200 mg natrium/L er for lavt. |
| Vitaminer (B-kompleks, C) | Marketing-tilsætning | Sjældent meningsfuldt. Du dækker behovet via almindelig kost. Et separat vitamintilskud er mere doseringseffektivt. |
| Koffein | Ergogen effekt under træning | Måske, men kun hvis du planlægger doseringen. Ufrivillig koffein i sportsdrik kan forstyrre søvn. |
| "Performance blend" (uspecifik) | Proprietær blanding uden mængdeangivelser | Sjældent. Du kan ikke vurdere effektive doser, og prisen stiger uden gennemskuelig værdi. |
Praktisk råd: hvis dit mål er rene kulhydrater til træning, er en kort ingrediensliste det mest gennemskuelige valg. Tilsætninger giver mening, hvis de løser et konkret problem (smag på 4-timers cykelpas, natrium ved varme), ikke hvis de bare står i farverig tekst på posen.
Opløselighed og praktisk brug i drikkedunk
Et kulhydratpulver skal fungere i en drikkedunk på cyklen, en bidon under løb eller en shaker i fitnesscenteret. Klumper, skum eller bundfald gør produktet upraktisk at bruge konsekvent — uanset hvor god ingredienslisten er på papir.
- Maltodextrin opløses som regel uden problemer i koldt vand. Skum kan opstå ved kraftig rystning, men forsvinder hurtigt.
- Cluster dextrin (HBCD) er ofte fremhævet for høj opløselighed og lav klister-effekt — premium-prisen afspejler delvist dette.
- Dextrose opløses lynhurtigt, men giver en meget sød, ofte tyk drik selv ved moderat koncentration.
- Smagssatte formler har sukralose, citronsyre og ofte fortykningsmidler — opløseligheden afhænger af kvaliteten af blandingen, ikke kulhydratkilden alene.
Praktisk råd: start med producentens anbefalede blandingsforhold, og hold dig under 8-10% kulhydrat-koncentration (60-90 g pulver pr. liter væske) under træning. Højere koncentration øger osmolariteten markant og kan stresse maven, selv hvis pulveret i sig selv er mavevenligt.
Pakkestørrelse og praktisk anvendelse
Pakkestørrelse afgør reel pris pr. gram kulhydrat. En 4 kg-pose maltodextrin har ofte halvt så høj kr/kg som en 1 kg-pose af samme produkt. Til gengæld skal du faktisk få brugt pulveret — en stor pose der står åben i et halvt år er ikke en god investering.
- Stor pose (3-5 kg): Praktisk hvis du træner 3-5 gange ugentligt eller bruger pulveret som gainer-base. Lavest pris pr. gram kulhydrat.
- Mellemstor pose (1-2 kg): Realistisk forbrug for motionister med 1-2 lange pas pr. uge eller lejlighedsvis udholdenhedsbrug.
- Enkeltportioner / portionsbreve: Praktiske til løb, cykelkonkurrencer og rejser. Højere pris pr. portion betaler for bekvemmelighed.
- Genluk og fugtbarriere: Maltodextrin trækker fugt fra luften — en pose uden ordentlig genluk klumper hurtigt i sommerhalvåret.
Praktisk råd: vælg pakkestørrelse efter realistisk månedligt forbrug. Træner du 4-5 gange om ugen og blander 60 g pulver pr. pas, ligger forbruget på ca. 1-1,2 kg/måned — en 4 kg-pose er en god deal. Træner du sjældent eller skifter mellem flere pulvere, er en mindre pakke ofte lavere risiko.
Step-by-step: sådan vælger du i butikken eller online
Brug denne syvtrins-tjekliste, når du står med et nyt produkt i hånden eller browser online:
- Bestem formålet (base, sportsdrik, udholdenhed, carb-loading) — det indsnævrer udvalget halvt.
- Tjek kulhydratkilden — maltodextrin til base og almindelig brug; multiple-transporter (maltodextrin + fruktose) til pas over 90 min; cluster dextrin hvis maven er sensitiv.
- Beregn pris pr. gram kulhydrat — pris ÷ (pakkevægt × kulhydrat-%/100). Under 8 øre/g er optimalt; over 25 øre/g er premium.
- Vurder pakkestørrelsen mod dit reelle forbrug — store poser er kun en god deal hvis pulveret bliver brugt inden 6 måneder.
- Læs ingredienslisten kritisk — kort liste = du betaler for kulhydrat. Lang liste = du betaler delvist for smag, marketing eller proprietære blends.
- Vurder elektrolyt-strategien — integreret formel eller separat dosering. Begge kan være rigtige; vælg det fleksibilitetsniveau du faktisk vil bruge.
- Test på en almindelig træningsdag først — aldrig på konkurrencedag. Start med 30 g/time og øg gradvist.
Praktisk råd: lav din egen sammenligning på mobilen med 2-3 produkter ad gangen — det giver bedre beslutningsgrundlag end at stole på emballagens hovedbudskab eller "X portioner pr. pose" som ofte er beregnet på en utilstrækkelig dosering.

Sådan får du mest ud af kulhydratpulver
Kulhydratpulver er et praktisk værktøj — men værdien afhænger fuldstændigt af, hvornår og hvordan du bruger det. Doseret korrekt omkring træning kan det forlænge udholdenhed, fremskynde glykogen-genopbygning og gøre det realistisk at spise nok i en hård træningsuge. Brugt på de forkerte tidspunkter er det blot tomme kalorier i en stillesiddende hverdag. Her er hvordan pulveret passer ind i konkrete træningsformål.

Til hjemmeblandet sportsdrik på lange udholdenhedspas
På cykelpas, lange løbeture eller triatlon over 90 minutter har kroppen brug for 30-90 g kulhydrat pr. time for at holde energiniveau og koncentration. En hjemmeblandet sportsdrik baseret på maltodextrin er typisk billigere pr. portion end energi-gels eller færdig sportsdrik på dåse.
- Bland 60-90 g kulhydratpulver i 750-1000 ml vand (ca. 6-9% koncentration) — undgå at gå over 10%.
- Tilsæt 1/4 tsk salt pr. liter (giver ca. 580 mg natrium/L) hvis pulveret ikke selv har elektrolytter.
- Drik 150-250 ml hvert 15. minut, ikke "når du føler tørst".
- Test blandingen på 2-3 træningspas før du bruger den i konkurrence.
Praktisk råd: maltodextrin/fruktose 2:1 tillader højere indtag (op til 90 g/time) end maltodextrin alene, fordi de bruger to forskellige tarm-transportere. På pas over 2,5 timer er forskellen markant for præstation og mavekomfort.
Til glykogen-genopbygning post-træning
Efter en hård træning er kroppen særligt effektiv til at lagre kulhydrat som muskel-glykogen i de første 4 timer. ISSN anbefaler 1,0-1,2 g kulhydrat pr. kg kropsvægt pr. time i denne fase, hvis du træner igen inden for 24 timer eller skal yde topindsats næste dag. Det er svært at nå med almindelig kost alene — derfor er kulhydratpulver praktisk her.
- Bland 60-100 g kulhydratpulver med 500-700 ml vand inden for 30-60 minutter efter træning.
- Kombiner gerne med 20-25 g proteinpulver for et 3:1 carb:protein-forhold (ISSN-anbefaling for restitution).
- Maltodextrin og dextrose er begge effektive her — den hurtige optagelse er en fordel post-træning, ikke en ulempe.
- Genopbygnings-strategien er kun relevant for atleter med 1-2 træninger pr. dag eller hård daglig træning. For 3 træninger pr. uge dækker almindelig kost behovet.
Praktisk råd: lav restitutionsdrikken klar inden træning, så den står afventer i køleskabet. Den højeste glykogenresynthese-rate gælder de første 60 minutter — den vil du gerne ramme uden at vente på blendning.
Som kulhydrat-base til hjemmeblandet gainer
Kommercielle gainer-formler ligger ofte på 30-50 kr pr. portion. En hjemmeblandet variant baseret på rent kulhydratpulver og proteinpulver er som regel halvt så dyr og giver fuld kontrol over makroprofilet.
| Mål | Maltodextrin | Proteinpulver | Total kalorier |
|---|---|---|---|
| Lille gainer (250 kcal) | 40 g | 20 g | ca. 240 kcal |
| Mellem gainer (500 kcal) | 80 g | 30 g | ca. 440 kcal |
| Stor gainer (750 kcal) | 120 g | 40 g | ca. 640 kcal |
| Massiv gainer (1000 kcal) | 150 g | 50 g | ca. 800 kcal |
Tilsæt evt. en spsk peanutbutter eller havregryn for at hæve fedt- og fiberindholdet. Justér mængderne efter dit konkrete kalorie-mål — en hjemmeblandet shake giver fuld kontrol, modsat en pre-formuleret gainer hvor forholdet er låst.
Praktisk råd: blend i shaker eller blender — store mængder maltodextrin opløses bedre i blender. Drik shaken inden for 30-60 minutter efter blanding for bedst smag og konsistens.
Til carb-loading 24-48 timer før et langt løb
Carb-loading hæver muskel-glykogen-lagrene før et langt løb (marathon, ultraløb, lang cykelkonkurrence). Forskningen peger på 8-10 g kulhydrat pr. kg kropsvægt pr. dag i 24-48 timer før konkurrencen. For en 75 kg-atlet er det 600-750 g kulhydrat dagligt — svært at nå med almindelig kost alene uden at føle sig fyldt.
- Erstat 200-400 g af det daglige kulhydrat-indtag med pulver i 1-2 doseringer (60-120 g pr. portion).
- Vælg en kulhydratkilde med lav osmolaritet — cluster dextrin (HBCD) eller maltodextrin er bedre end dextrose, der kan stresse maven i store mængder.
- Hold væskebalance: stor kulhydrat-belastning kræver ekstra vand (3 g vand pr. 1 g kulhydrat lagret som glykogen).
- Reducér fiber-indtaget i carb-loading-fasen for at mindske risiko for mavebesvær på løbsdagen.
Praktisk råd: prøv din carb-loading-protokol mindst én gang før hovedkonkurrencen — typisk 4-6 uger før, på et generalprøve-pas. Hvis maven ikke tåler doseringen, har du tid til at justere strategi før dagen tæller.
Til portionsdosering på rejser og konkurrencer
På rejser, lange konkurrencer eller udlandsture er kulhydratpulver lettere at pakke end gels eller barer — og giver fuld kontrol over koncentration og dosering. Den primære udfordring er præ-portionering, så du ikke står med en 4 kg-pose på et hotelværelse.
- Forportioner 60-90 g i små zip-poser eller plastbokse hjemmefra — én pose pr. forventet times træning.
- Medbring en lille foldbar shaker eller tom bidon — drikkedunke fra hotelvand fungerer fint i nødstilfælde.
- På fly: pulver i håndbagagen er typisk OK (det er et tørt produkt, ikke væske), men tjek aktuelle retningslinjer for dit destinationsland.
- Test smagen og blandingsforholdet hjemme før rejsen — en ny variant på konkurrencedagen er en unødvendig risiko.
Praktisk råd: mærk dine zip-poser med portionsvægt og dato, så du ikke kommer i tvivl undervejs. På flerdages-konkurrencer er det værd at overveje en lille kalibreret måleske til at dosere fra en samlet pose i stedet for præ-portionering.
Sammen med almindelig kost — ikke som erstatning
For motionister med 3-5 træningspas pr. uge dækker en almindelig dansk kost typisk det daglige kulhydrat-behov. Havre, ris, kartofler, brød og frugt er både billigere pr. gram kulhydrat og leverer samtidig fiber, vitaminer og mineraler. Pulveret giver primært mening når almindelig mad ikke kan løse opgaven praktisk.
| Situation | Almindelig mad er bedst | Pulver er bedst |
|---|---|---|
| 3-4 timer før træning | Havregrød, ris med kylling, banan og brød | — |
| 30-60 min før træning | Banan, dadler, et stykke brød | — |
| Under træning over 90 min | — | Maltodextrin/fruktose i drikkedunk |
| Direkte post-træning (0-30 min) | — | Hurtig optagelse via pulver + protein |
| 1-3 timer post-træning | Måltid med ris, pasta eller kartofler | — |
Praktisk råd: før et kort notat i en uge over hvornår du bruger pulveret. Hvis det ikke ligger omkring træning eller en specifik konkurrence-forberedelse, er det sandsynligvis tomme kalorier som lige så godt kunne komme fra almindelig mad.
Tænk over dette før du køber kulhydratpulver
Kulhydratpulver markedsføres ofte som et must-have for "alle der træner" — men flere af produkterne er reelt kun relevante for atleter med daglig hård træning eller udholdenhedsidræt. For motionister med 3-4 ugentlige fitnesspas under en time er pulveret ofte unødvendigt og kan endda underminere et vægttabsforløb. Her er hvad der er værd at undersøge, før du investerer i en stor pakke.

Pulveret er ikke nødvendigt for de fleste motionister
For en almindelig motionist med 3-4 ugentlige fitnesspas eller løbeture under 60 minutter er ekstra kulhydrat-tilskud ikke nødvendigt. Glykogen-lagrene tømmes ikke meningsfuldt på sub-60-minutters pas, og en almindelig dansk kost dækker behovet med god margin.
- Hvornår pulveret er meningsfuldt: daglig hård træning over 60-90 min, udholdenhedsidræt, hård styrketræning med høj volumen, eller direkte muskelopbyggings-program med kalorieoverskud.
- Hvornår pulveret er overflødigt: 2-4 fitnesspas pr. uge under en time, weekend-løb under 90 min, kalorierestriktion / vægttab, almindelig stillesiddende hverdag.
- Marketing vs reelt behov: "energi til træning" på etiketten betyder ikke at du har brug for produktet — det betyder at produktet kan levere energi hvis du har behov.
Praktisk råd: vurder ærligt om dine længste træningspas faktisk udmatter glykogen-lagrene. Hvis du sjældent træner over 75 minutter sammenhængende, er pulveret oftest en dyr alternativ til havregryn og en banan.
Mavegener ved høj osmolaritet eller forkert blandingsforhold
"Stitch", oppustethed, kvalme eller diarré under træning er en hyppig grund til at folk opgiver kulhydratpulver. Næsten altid kan det spores tilbage til en af tre fejl: for høj koncentration, forkert kulhydrattype eller for stor dosis på én gang.
| Fejl | Symptom | Løsning |
|---|---|---|
| Koncentration over 10% | Stitch, oppustethed, langsom mavetransit | Sigt efter 6-9% kulhydrat (60-90 g pr. liter) |
| For stor enkeltdosis (over 60 g rent maltodextrin på en gang) | Kvalme, nedsat ydeevne kort efter indtag | Del op i 30 g portioner med 20-30 min mellemrum |
| Dextrose i højdosis under træning | Hurtig insulin-respons og energi-dyk; mavebesvær | Brug maltodextrin eller cluster dextrin under træning i stedet |
| Maltodextrin alene over 60 g/time | Tarmen "mætter" SGLT1-transporteren — uoptaget kulhydrat trækker væske ind i tarmen | Skift til maltodextrin/fruktose 2:1 for bedre udnyttelse |
Praktisk råd: indkør pulveret gradvist over 2-4 uger. Tarmen tilpasser sig faktisk højere kulhydrat-doser med øvelse — atleter der træner med 90 g/time kan håndtere mere end uvante motionister, fordi tarm-transporterne opreguleres med konsekvent træning.
Kalorie-trap i vægttabsforløb
En portion kulhydratpulver leverer typisk 150-400 kcal. På et vægttabsforløb kan en daglig dosering let underminere kalorieunderskuddet — særligt hvis pulveret bruges som "energi" på dage med lav aktivitet.
- 1 portion à 60 g maltodextrin = ca. 240 kcal. Daglig brug i 30 dage = ca. 7.200 kcal — over 1 kg fedt på papiret.
- Mange motionister supplerer pulveret oven i en allerede tilstrækkelig kost — pulveret bliver tillæg, ikke erstatning.
- Søde, smagssatte sportsdrikke gør det nemt at fortsætte indtag selv når træning er slut — koncentrationen bliver vane snarere end et målrettet redskab.
- I deficit/kalorierestriktion er pulveret oftest direkte modarbejdende, medmindre du forberedert et marathon eller specifikt udholdenhedsmål.
Praktisk råd: hvis du er på vægttab, så regn kulhydratpulver ind i dit daglige kalorieregnskab — ikke som "bonus-energi til træning". Reservér produktet til de pas, hvor du faktisk udfordrer glykogen-lagrene (over 60-90 min sammenhængende træning).
Marketing-fraser og proprietære blends
Kulhydratpulver-markedet har sin del af marketing-tricks. Patenterede former (Cluster Dextrin®, Karbo-Lyn®, Vitargo®) repræsenterer reelle produkt-attributter, men "performance blend" og "ultra-rapid carb matrix" uden mængdeangivelser er typisk markedsføringssprog uden underliggende værdi.
| Marketing-frase | Hvad det betyder reelt |
|---|---|
| "Cluster Dextrin®" / "HBCD" | Højmolekylært kulhydrat med lav osmolaritet — reelt mavevenligt, men premium-pris |
| "Karbo-Lyn®" / "Vitargo®" / "ModCarb" | Patentform med dokumenterede studier — kan være meningsfuldt for atleter, men test om dit behov retfærdiggør prisforskellen |
| "Performance carbohydrate matrix" | Typisk maltodextrin med lille tilsætning af noget andet — uden mængdeangivelser kan effekten ikke vurderes |
| "Ultra-fast absorption" | Marketing-frase. Maltodextrin og dextrose absorberes hurtigt; "ultra" er ikke en målbar kategori |
| "Med naturlige aromaer" | Kan dække over alt fra reel frugt-aroma til kraftig kunstig sødestof med naturligt-mærke |
| "For maksimal energi" | EFSA tillader ikke uspecifikke "energi"-anprisninger uden videnskabelig dokumentation. Marketing-tekst, ikke produktattribut |
Praktisk råd: foretrækk pulvere med fuldt deklarerede mængder pr. ingrediens. En proprietær blend uden tal er altid en gåde — du betaler for et brand-name, ikke for en gennemskuelig dosering.
Allergener og krydskontamination
Rent kulhydratpulver har typisk få allergener — maltodextrin udvindes oftest fra majs eller hvede. Sammensatte sportsdrikke kan dog indeholde mælkeprotein-spor, soja-lecithin (emulgator) eller smagsstoffer baseret på frugt med krydskontamination.
- Hvedebaseret maltodextrin: kan stadig være tilstrækkeligt forarbejdet til at være glutenfri, men ved cøliaki bør du finde en producent der eksplicit angiver glutenfri-test.
- Majsbaseret maltodextrin: typisk velegnet ved gluten-fri kost, men tjek altid mærkningen.
- Sojaderivater (soja-lecithin): almindelige som emulgator i smagssatte produkter — relevant for soja-allergikere.
- Mælkeprotein-spor: kan forekomme i sportsdrikke der pakkes i samme anlæg som proteinpulvere — vigtigt for laktose-følsomme og veganere.
- Sukkeralkoholer: stort set ikke et issue i kulhydratpulver (i modsætning til proteinbarer), men nogle smagssatte sportsdrikke har erythritol eller xylitol.
Praktisk råd: ved dokumenteret allergi, kontakt producenten direkte for krydskontaminations-protokoller. "Kan indeholde spor af X" på etiketten betyder reelt at produktet kan indeholde dette allergen — relevant ved svær allergi, mindre vigtigt ved mild intolerance.
Hvem bør være ekstra forsigtig?
Kulhydratpulver er ikke for alle. Højdosis af raffineret kulhydrat giver markant blodsukker-respons og kan være direkte uhensigtsmæssigt for nogle grupper:
- Diabetikere (type 1 og type 2): drøft pulver-brug med læge eller diætist før brug. Højdosis maltodextrin eller dextrose giver hurtig blodsukker-stigning og kan kræve insulin-justering. Cluster dextrin har lavere GI-respons og kan være et bedre valg, men ikke uden professionel rådgivning.
- Insulinresistens / præ-diabetes: moderat brug omkring konkret hård træning, men undgå dagligt indtag i stillesiddende perioder.
- Personer i kalorierestriktion / vægttab: pulveret er typisk modarbejdende, medmindre du forberedert et specifikt udholdenhedsmål. Reservér til de få pas, hvor det reelt er nødvendigt.
- Børn under 16 år: sportsernæringsprodukter er udviklet til voksen-makrobehov. Børn dækker typisk kulhydrat-behovet via almindelig kost. Høj-volumen ungdoms-atleter (svømmere, fodboldspillere på elitehold) bør tale med en sports-diætist før brug.
- Personer med IBS eller dokumenterede fordøjelsesproblemer: start med lave doser af cluster dextrin (lav osmolaritet) før du afprøver maltodextrin. Mange med IBS tåler HBCD bedre end almindelig sportsdrik.
I tvivlstilfælde — særligt hvis du tager medicin eller har diagnosticerede tilstande — tal med din læge eller en autoriseret klinisk diætist før du indfører kulhydratpulver som regelmæssigt tilskud.
FAQ om kulhydratpulver
Kilder & Forskning
Nedenstående kilder er gennemgået i forbindelse med vores vurdering af kulhydratpulver og henvises til i de relevante afsnit ovenfor. Kilderne prioriteres efter dansk og europæisk regulatorisk relevans (EFSA), efterfulgt af peer-reviewed forskning (PubMed) og positionspapirer fra etablerede sportsernærings-organisationer (ISSN, Academy of Nutrition and Dietetics).
- Thomas DT, Erdman KA, Burke LM. “Position of the Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, and the American College of Sports Medicine: Nutrition and Athletic Performance”: Dette positionspapir opsummerer den videnskabelige evidens for kulhydratindtag før, under og efter træning. Det fremhæver blandt andet, at kulhydrat kan bidrage til at opretholde præstationen ved længerevarende udholdenhedsarbejde og støtte genopfyldning af glykogendepoter efter træning. Læs mere her.
- Jeukendrup AE. “Carbohydrate intake during exercise and performance”: En ofte citeret gennemgang af, hvordan kulhydratindtag under træning kan påvirke udholdenhedspræstation. Gennemgangen peger på, at tilførsel af kulhydrat under længerevarende aktivitet kan være relevant, særligt når træningen varer over cirka 60–90 minutter. Læs mere her.
- Burke LM, Hawley JA, Wong SHS, Jeukendrup AE. “Carbohydrates for training and competition”: Denne videnskabelige oversigtsartikel gennemgår den moderne forskning i kulhydratstrategier til sport, herunder timing, mængde og forskellige typer kulhydrat. Artiklen bruges ofte som reference for vurdering af produkter som kulhydratpulver til træning og restitution. Læs mere her.
- EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies (NDA). Scientific Opinion on carbohydrate solutions and contribution to the improvement of physical performance during a high-intensity and long-lasting physical exercise: EFSA’s vurdering af kulhydratopløsninger under længerevarende, intensiv fysisk aktivitet. Udtalelsen tyder på, at kulhydratopløsninger under de rette betingelser kan bidrage til at opretholde fysisk præstation, og den er derfor central ved vurdering af kulhydratpulver til sport. Læs mere her.
- International Society of Sports Nutrition (ISSN) Position Stand: Nutrient Timing: ISSN’s positionspapir gennemgår blandt andet evidensen for indtag af kulhydrat i relation til træning, restitution og glykogenresyntese. Kilden er relevant, fordi den sætter kulhydratpulver ind i en praktisk sportsnutritionel kontekst frem for at vurdere ingredienser isoleret. Læs mere her.
Konklusion: vores anbefaling for kulhydratpulver
Til daglig brug som base for hjemmeblandet sportsdrik, post-workout-shake eller gainer scorer Core Carbs højest på vores samlede vægtning. Den er rent maltodextrin uden tilsætninger, posen rummer 4 kg, og ca. 6,4 øre/g kulhydrat gør den klart billigst pr. faktisk energi. Doseringen kan justeres fra ca. 50 til 100 g, så pulveret tilpasser sig både moderate fitnesspas og længere udholdenhedstræning.
Hvis du foretrækker en færdig sportsdrik med citrussmag og elektrolytter, er High5 Energy Drink Citrus (#2 BEDSTE PREMIUM) et oplagt valg — sammensat formel med maltodextrin, fruktose og natrium, designet til lange udholdenhedspas. Til budgetorienteret simpel kulhydrattilførsel er PurePower Carbo Race Citrus (#3 BEDSTE BUDGET) den klare vinder. Til carb-loading peger vi videre til Core Carboloader (#4 RENESTE VALG) med 72 g kulhydrater pr. portion fra majsbaseret maltodextrin, og til specifikke smags- og elektrolyt-formler er Body Science Carb Loader (#5 BEDSTE SMAGSVALG) med kokosvandspulver, Cluster Dextrin® og Karbo-Lyn® et alternativ.
Vi opdaterer denne ranking når priser, formuleringer eller smagsvarianter ændrer sig — typisk hver tredje måned. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden viser den seneste verificerede gennemgang.
Læs også
Sportsdrik bedst i test 2026
Energibarer bedst i test 2026
Energidrik bedst i test 2026
Koffeintabletter bedst i test 2026
Peanut Butter bedst i test 2026
Spørgsmål & Svar fra læsere
Kan jeg blande mit kulhydratpulver med kaffe om morgenen, eller ødelægger varmen effekten?
Hej Martin! Ja, du kan sagtens blande det i kaffen. Varmen ødelægger ikke de aktive stoffer, men det kan påvirke smagen lidt afhængigt af hvilken variant du har valgt. Et godt tip er at røre det ud i en lille smule koldt vand først, og derefter hælde den varme kaffe over for at undgå klumper.
Hvor lang tid går der typisk, før man kan mærke en effekt af produktet fra jeres testvinder?
Hej Camilla. Det varierer fra person til person, men de fleste begynder at mærke en forskel efter 1-2 ugers konsekvent brug. Husk at tage det dagligt, også på hviledage, for at opnå det bedste resultat!
