Kosttilskudsvalg
Chlorella

Bedste chlorella til afgiftning ifølge vores test 2026

Sidst opdateret 2026-05-08

Vi har gennemgået markedet for chlorella med fokus på renhed, knækket cellevæg, dosering, produktform og prisværdi — her er resultatet.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Chlorella bedst i test 2026
Healthwell Chlorella ØKO
Healthwell Chlorella ØKO
Vitaprana Økologisk Chlorella
Vitaprana Økologisk Chlorella
Rawpowder Chlorellapulver
Rawpowder Chlorellapulver
Mikkel Rasmussen
Mikkel RasmussenFaktatjekker

Chlorella-tilskud er en voksende niche i Danmark, især blandt dem der blander grønne pulvere i smoothies eller vil have alger som tabletter. Sammenlign ikke kun “chlorella” på forsiden: se efter art, økologisk råvare, tilsætningsstoffer og om du reelt får pulver, pressede tabletter eller kapsler med fyld.

Vi har scannet det danske marked for chlorella og udvalgt vores fem topvalg ud fra ingrediensliste, form, økologi og doseringsfleksibilitet. Healthwell Chlorella ØKO lander øverst: økologisk Chlorella vulgaris L. er eneste angivne ingrediens, og pulveret kan startes ved 1/2-1 tsk. og øges gradvist til 1 spsk. Som tabletbaseret alternativ uden bindemidler og fyldstoffer passer Vitaprana Økologisk Chlorella bedre.

Bedste chlorella 2026

  1. Healthwell Chlorella ØKO9.0/10BEDST I TEST
    Økologisk pulver, én ingrediens
  2. Vitaprana Økologisk Chlorella8.7/10BEDSTE PREMIUM
    250 tabletter, uden fyldstoffer
  3. Rawpowder Chlorellapulver8.5/10BEDSTE BUDGET
    Lav kilopris, 50 portioner
  4. Healthwell Chlorella Kapsler ØKO8.2/10BEDSTE ØKOLOGISKE VALG
    Økologisk chlorella, veganske kapsler
  5. Holistic Chlorella7.8/10RENESTE VALG
    400 mg pr. tablet, én ingrediens
Healthwell Chlorella ØKO
BEDST I TEST

1. Healthwell Chlorella ØKO

Økologisk chlorellapulver med fleksibel dosering til smoothie og bagværk
9.0
Effekt & kvalitet
9.3
Ingredienser
9.0
Pris & værdi
9.0
Brugeroplevelse
9.0
Renhed & sikkerhed
8.8
Kundeanmeldelser
8.6
Til butik
(CoreNutrition)

Kun én ingrediens indgår i Healthwell Chlorella ØKO: økologisk chlorella pulver (Chlorella vulgaris L), tænkt til smoothie, juice eller bagværk. Doseringen starter ved 1/2-1 teskefuld og kan øges gradvist til 1 spiseskefuld, og en portion bidrager med 2 g protein, 0,4 g fibre og kun 9 kcal. De 200 g koster 149 kr, svarende til 745 kr pr. kg.

Grønt pulver til smoothies, juice og bagværk

Test af Healthwell Chlorella ØKO
Billedmontage af Healthwell Chlorella ØKO i hverdagsmiljø

Økologisk dyrket chlorella med oprindelse i Asien, uden ekstra smagsstoffer, sødning eller fyldstoffer i ingredienslisten, giver en meget enkel profil. Det giver en ren chlorella-løsning, men også en mere direkte algepræget smagsoplevelse end kapsler eller tabletter.

I praksis passer pulveret bedst i drikke og mad, hvor den grønne farve og markante algekarakter giver mening — for eksempel i grønne smoothies, juice, shots eller mørkere bagværk. Blandet i et glas vand får det en mere tydelig, “grøn” profil, som nogle vil finde frisk og nærende, mens andre sandsynligvis vil foretrække at skjule smagen i frugt eller bær.

Næringsmæssigt bidrager en portion med 9 kcal, 2 g protein, 0,4 g fibre og 0 g salt. Sammenlignet med Rawpowder Chlorellapulver på samme side får du her 200 g frem for 150 g, og kiloprisen er lavere med 745 kr pr. kg mod cirka 793 kr pr. kg. Det mindre praktiske punkt er doseringen: teskefuld og spiseskefuld er nemt i køkkenet, men mindre præcist end tabletter, hvis du vil ramme samme mængde hver dag.

Fordele:

  • Økologisk chlorellapulver med én angivet ingrediens: chlorella pulver (Chlorella vulgaris L).
  • 200 g pakning til 149 kr, svarende til 745 kr pr. kg.
  • Kan bruges i smoothie, juice, shots og bagværk frem for kun som tablet eller kapsel.
  • En portion bidrager med 2 g protein, 0,4 g fibre og kun 9 kcal.
  • Plantebaseret profil og velegnet til veganere.

Ulemper:

  • Pulverformen har en tydelig algekarakter, som ikke passer lige godt i alle drikke.
  • Dosering med teskefuld og spiseskefuld er mindre præcis end kapsler eller tabletter.
  • Kræver omrøring, blender eller indarbejdning i mad, hvis konsistensen skal være jævn.

Det her synes vi om med Healthwell Chlorella ØKO:

Healthwell Chlorella ØKO har sidens laveste pris pr. gram chlorella og én ingrediens, økologisk Chlorella vulgaris, og pulverformen giver god fleksibilitet i doseringen. Den markante algesmag bliver mere afrundet i smoothie eller juice end rørt ud i vand, og pulveret kræver lidt mere håndtering end kapsler, især hvis du vil undgå klumper.

Hvem passer Healthwell Chlorella ØKO til:

Til dig, der allerede bruger smoothies, juice eller hjemmelavede shots og vil have økologisk chlorella med kort ingrediensliste til den laveste pris pr. gram. Vil du undgå smag og måleske, er Healthwell Chlorella Kapsler ØKO eller Vitaprana Økologisk Chlorella mere praktiske.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris149 kr
📦 Pakningsstørrelse200 g
🧮 Pris pr. kg745 kr/kg
🥄 Anbefalet dosering1/2 - 1 tsk. til at begynde med
📈 Maksimal angivet doseringGradvist øge til 1 spsk.
⚖ Ingredienschlorella pulver (Chlorella vulgaris L)
🌱 RåmaterialeØkologisk dyrket råmateriale
🌍 OprindelseAsien
🔥 Energi pr. portion9 kcal
💪 Protein pr. portion2 g
🌾 Fibre pr. portion0,4 g
🧂 Salt pr. portion0 g
Vitaprana Økologisk Chlorella
BEDSTE PREMIUM

2. Vitaprana Økologisk Chlorella

Til tablet-rutine uden fyldstoffer med 100% presset Chlorella Vulgaris
8.7
Effekt & kvalitet
9.6
Ingredienser
9.4
Pris & værdi
7.6
Brugeroplevelse
8.4
Renhed & sikkerhed
8.7
Kundeanmeldelser
8.7
Til butik
(Bodystore)

Økologisk Chlorella Vulgaris er hele ingredienslisten i Vitaprana Økologisk Chlorella — presset til tabletter uden bindemidler eller fyldstoffer, og med klorofyl og betakaroten angivet pr. dosis: 52,72 mg og 3,24 mg ved 4 tabletter. Dagsmængden ligger på 2.000-4.000 mg chlorella, alt efter om du tager 4 eller 8 tabletter cirka 30 minutter før et måltid. De 250 tabletter til 199 kr giver 0,80 kr pr. tablet, lavere end Holistic Chlorella til 219 kr for samme antal.

Ren chlorella i presset tabletform

Test af Vitaprana Økologisk Chlorella
Billedmontage af Vitaprana Økologisk Chlorella i hverdagsmiljø

Økologisk Chlorella Vulgaris er den eneste ingrediens her. Tabletterne er presset uden bindemidler og andre tilsætningsstoffer, hvilket gør formuleringen enkel sammenlignet med chlorella-produkter, hvor kapselmateriale eller ekstra hjælpestoffer fylder i ingredienslisten.

Den daglige dosering er 4 tabletter 1-2 gange dagligt, ca. 30 minutter før måltider. Det giver enten 2.000 mg eller 4.000 mg chlorella, og næringsprofilen følger med: 8 tabletter indeholder blandt andet 105,44 mg naturligt forekommende klorofyl og 6,46 mg betakaroten.

De pressede tabletter har den kompakte, mørkegrønne fremtoning, som kendetegner chlorella, og formatet reducerer det grønne pulverstøv, som nogle oplever ved løse pulverprodukter. Begrænsningen er til gengæld fleksibiliteten: vil du blande chlorella i smoothies, juice eller morgenmad, er Rawpowder Chlorellapulver eller Healthwell Chlorella ØKO mere oplagte formater.

Fordele:

  • Indeholder 100% presset økologisk Chlorella Vulgaris uden bindemidler og fyldstoffer.
  • Dagsmængden giver 2.000-4.000 mg chlorella afhængigt af dosering.
  • 250 tabletter giver 31-62 portioner, hvilket er en stor pakning i tabletformat.
  • Prisen på 199 kr svarer til ca. 0,80 kr pr. tablet, hvilket er lavere pr. tablet end Holistic Chlorella til 219 kr for 250 tabletter og Healthwell Chlorella Kapsler ØKO til 195 kr for 200 kapsler.
  • Indeholder naturligt forekommende klorofyl og betakaroten med konkrete mængder angivet pr. 4 og 8 tabletter.

Ulemper:

  • Tabletformatet er mindre fleksibelt end pulver, hvis chlorella skal bruges i smoothies eller mad.
  • Ved højeste dosering skal der tages 8 tabletter dagligt, hvilket kan være mange for nogle.
  • Indeholder naturligt forekommende sulfitter, som ikke passer til alle.

Det her synes vi om med Vitaprana Økologisk Chlorella:

Vitaprana Økologisk Chlorella er pressede tabletter med økologisk Chlorella vulgaris som eneste ingrediens og klorofyl og betakaroten angivet pr. dosis, uden bindemidler eller fyldstoffer. Stykprisen er den laveste blandt tabletterne og kapslerne, men den øvre dagsmængde kræver otte tabletter.

Hvem passer Vitaprana Økologisk Chlorella til:

Et økologisk tabletformat uden pulverstøv og blanding passer til dig, der vil have en fast dagsmængde uden bindemidler. Skal chlorella også bruges i smoothies eller mad, er et af pulverne mere fleksibelt, og vil du have dokumenteret fravær af pesticider og radioaktivitet, er Holistic Chlorella alternativet.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris199 kr
📦 Pakningsstørrelse250 tabletter
🧮 Pris pr. tabletca. 0,80 kr/tablet
🗓 Portioner pr. pakke31-62 stk.
💊 Anbefalet doseringTag 4 tabletter 1-2 gange dagligt
⏱ IndtagelsestidspunktCa. 30 minutter før måltider
⚖ Chlorella pr. 4 tabletter2.000 mg
⚖ Chlorella pr. 8 tabletter4.000 mg
🌿 Klorofyl pr. 4 tabletter52,72 mg
🌿 Klorofyl pr. 8 tabletter105,44 mg
🥕 Betakaroten pr. 4 tabletter3,24 mg
🥕 Betakaroten pr. 8 tabletter6,46 mg
🧾 IngredienserØkologisk Chlorella Vulgaris
🥛 AllergenerIndeholder naturligt forekommende sulfitter
✅ Økologisk kontrolNL-BIO-01
🌍 OprindelseIkke EU-landbrug
Rawpowder Chlorellapulver
BEDSTE BUDGET

3. Rawpowder Chlorellapulver

Rent chlorellapulver uden tilsætningsstoffer eller smagsstoffer til lav kilopris
8.5
Effekt & kvalitet
6.6
Ingredienser
8.2
Pris & værdi
9.6
Brugeroplevelse
9.3
Renhed & sikkerhed
8.3
Kundeanmeldelser
8.9
Til butik
(Healthwell.dk)

119 kr for 150 g giver Rawpowder Chlorellapulver sidens laveste pakkepris, uden tilsætningsstoffer eller smagsstoffer. En portion på 3 g leverer 95,4 mg klorofyl samt 1,5 µg vitamin B12, 18 µg vitamin D og 6,3 mg jern, og pakken rækker til 50 portioner. Pulveret blandes i vand, juice eller smoothie omkring 30 minutter før et måltid.

Ren pulverform med lav pris pr. pakke

Test af Rawpowder Chlorellapulver
Billedmontage af Rawpowder Chlorellapulver i hverdagsmiljø

Løst pulver frem for kapsler eller tabletter er formatet her, hvor en portion er angivet til 3 g. Det giver 10,5 kcal, 1,7 g protein, 0,6 g kostfiber og 95,4 mg klorofyl pr. portion, og chlorellaen bidrager også med blandt andet vitamin B12, vitamin D, jern, jod og zink i de angivne mængder.

Den rene formulering uden smagsstoffer gør produktet mest oplagt i en smoothie eller juice, hvor algepræget ikke står alene. I vand kan pulverformatet være mere krævende end tabletter, og nogle vil finde det sværere at få ned end et kapselprodukt som Vitaprana Økologisk Chlorella eller Healthwell Chlorella Kapsler ØKO.

Doseringen er lidt over en teskefuld blandet med vand 1-2 gange om dagen cirka 30 minutter før et måltid. Det giver fleksibilitet, men også en mindre præcis hverdag end tabletter, hvor dosis er mere fast afmålt fra start. Til gengæld er prisen på 119 kr for 150 g markant lavere end de øvrige produkter i sammenligningen, hvor priserne ligger fra 149 kr til 219 kr.

Fordele:

  • Økologisk chlorellapulver uden tilsætningsstoffer og smagsstoffer.
  • Laveste pris blandt de fem chlorella-produkter på siden med 119 kr for 150 g.
  • Indeholder 95,4 mg klorofyl pr. 3 g portion.
  • Bidrager med 1,5 µg vitamin B12, 18 µg vitamin D og 6,3 mg jern pr. 3 g portion.
  • Kan blandes i smoothies, juice eller vand, hvilket passer godt til dig, der allerede bruger pulvertilskud.

Ulemper:

  • Pulverformatet kræver opblanding og er mindre bekvemt end kapsler eller tabletter.
  • Den rene algeprofil uden smagsstoffer kan være sværere at få ned i vand.
  • Dosis med teskefuld er mindre præcis end færdigafmålte tabletter.

Det her synes vi om med Rawpowder Chlorellapulver:

Rawpowder Chlorellapulver har sidens laveste pakkepris, men den mindre pose gør kiloprisen højere end Healthwell Chlorella ØKO's, og pulverets rene chlorella-smag er markant og fungerer bedst i smoothie eller juice. Portionen er til gengæld deklareret med B12, D-vitamin og jern, som ingen af tabletterne eller kapslerne oplyser.

Hvem passer Rawpowder Chlorellapulver til:

Er du vant til grønne pulvere i smoothie eller juice, passer den enkle, økologiske pulverform godt ind i rutinen. Prioriterer du præcis dosering, neutral smagsoplevelse og nem indtagelse på farten, er et tablet- eller kapselprodukt mere oplagt.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris119 kr
📦 Pakningsstørrelse150 g
🧮 Pris pr. kgca. 793 kr/kg
🥄 Portion3 g
💊 Anbefalet doseringTag lidt over en teskefuld blandet med vand 1-2 gange om dagen ca. 30 minutter før et måltid.
🗓 Portioner pr. pakke50 portioner à 3 g
🔥 Energi pr. portion10,5 kcal
🧪 Protein pr. portion1,7 g
🌿 Klorofyl pr. portion95,4 mg
🅱 Vitamin B12 pr. portion1,5 µg
☀ Vitamin D pr. portion18 µg
🩸 Jern pr. portion6,3 mg
🧾 IngredienserØkologisk chlorellapulver
🏷 BrandRawPowder
🏪 Butikhealthwell
Healthwell Chlorella Kapsler ØKO
BEDSTE ØKOLOGISKE VALG

4. Healthwell Chlorella Kapsler ØKO

Vegetabilske kapsler med 600 mg økologisk chlorella pr. kapsel
8.2
Effekt & kvalitet
7.7
Ingredienser
7.4
Pris & værdi
8.3
Brugeroplevelse
9.5
Renhed & sikkerhed
7.9
Kundeanmeldelser
8.4
Til butik
(Healthwell.dk)

Hvor pulverversionen fra Healthwell kræver måleske, giver Healthwell Chlorella Kapsler ØKO en fast dosis pr. kapsel: 600 mg chlorella, eller 1800 mg ved 3 kapsler. Ved den anbefalede dosering på 6 kapsler dagligt bliver det 3600 mg, og de 200 kapsler i pakken rækker cirka 33 dage. Kapslen er vegetabilsk, og pakken koster 195 kr.

Kapsler med tydelig chlorella-profil

Test af Healthwell Chlorella Kapsler ØKO
Billedmontage af Healthwell Chlorella Kapsler ØKO i hverdagsmiljø

Kapslerne giver 3600 mg chlorella ved dagsdoseringen på 3 kapsler to gange dagligt i forbindelse med måltider. Det placerer produktet som et mere struktureret alternativ til pulver, hvor doseringen ellers afhænger af ske eller vægt.

Ingredienslisten er kort og plantebaseret: chlorella pulver, vegetabilsk kapsel af hydroxypropylmethylcellulose, magnesiumcarbonat som fyldstof og ascorbinsyre som antioxidationsmiddel. Chlorellaen har oprindelsesland i Asien, og produktet er både økologisk og egnet til veganere.

I praksis er kapselvalget mest attraktivt for dig, der ikke ønsker at røre grønt algepulver ud i juice, smoothies eller vand. Nogle oplever kapslerne som lette at synke og uden nævneværdig eftersmag, men den anbefalede dagsdosering på 6 kapsler kan føles som mange, hvis du i forvejen tager flere kosttilskud. Et praktisk forbehold er også, at produktbeskrivelsen nævner opdaterede fyldstoffer og ældre etiketter på bøtterne, hvilket kan skabe unødig usikkerhed for dig, der sammenligner ingredienslisten direkte på emballagen.

Pris og format i forhold til de øvrige chlorella-produkter

Prisen er 195 kr for 200 kapsler, svarende til cirka 0,98 kr pr. kapsel. Blandt kapsel- og tabletprodukterne på samme side ligger prisen pr. enhed højere end Vitaprana Økologisk Chlorella til 199 kr for 250 tabletter og Holistic Chlorella til 219 kr for 250 tabletter.

Til gengæld får du her et økologisk kapselprodukt, hvor doseringen er tydeligt angivet som 1800 mg pr. 3 kapsler og 3600 mg pr. 6 kapsler. Hvis lavest mulig pris er vigtigst, er Rawpowder Chlorellapulver til 119 kr for 150 g et mere oplagt match; hvis du vil undgå pulverformatet, er Healthwell Chlorella Kapsler ØKO mere praktisk.

Fordele:

  • Indeholder 600 mg chlorella pr. kapsel og 3600 mg ved anbefalet dagsdosering.
  • Økologisk produkt med chlorella pulver (Chlorella vulgaris L.) som hovedingrediens.
  • Vegetabilsk kapsel af hydroxypropylmethylcellulose og egnet til veganere.
  • Kapsler er et praktisk alternativ for dig, der ikke bryder dig om chlorella i pulverform.
  • Kort ingrediensliste med magnesiumcarbonat som fyldstof og ascorbinsyre som antioxidationsmiddel.

Ulemper:

  • Anbefalet dosering er 6 kapsler dagligt, hvilket kan være mere end nogle foretrækker.
  • Prisen pr. kapsel er højere end Vitaprana og Holistic blandt kapsel- og tabletprodukterne på siden.
  • Ældre etiketter på bøtterne kan gøre det mindre enkelt at kontrollere de opdaterede fyldstoffer direkte på emballagen.

Det her synes vi om med Healthwell Chlorella Kapsler ØKO:

Vegetabilske kapsler med økologisk chlorella er formatet i Healthwell Chlorella Kapsler ØKO, som nogle oplever som lette at synke og uden nævneværdig eftersmag, og hver kapsel har en fast mængde uden ske eller pulver. Den anbefalede dagsdosis er seks kapsler, og pr. kapsel er både Vitaprana og Holistic billigere.

Hvem passer Healthwell Chlorella Kapsler ØKO til:

Kapsler passer til dig, der vil have økologisk chlorella uden smag, doseringsske og grønt pulver i drikke. Vil du holde antallet af daglige enheder nede eller betale mindst pr. gram, er pulverne fra Healthwell og Rawpowder mere oplagte.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris195 kr
📦 Pakningsstørrelse200 kapsler
🧮 Pris pr. kapselca. 0,98 kr
💊 Anbefalet dosering3 kapsler to gange om dagen
🗓 Dages forbrugca. 33 dage ved anbefalet dosering
⚖ Chlorella pr. kapsel600 mg
⚖ Chlorella pr. 3 kapsler1800 mg
⚖ Chlorella pr. 6 kapsler3600 mg
🧾 Ingredienserchlorella pulver (Chlorella vulgaris L.), vegetabilsk kapsel (hydroxypropylmethylcellulose), fyldstoffer (magnesiumcarbonat), antioxidationsmiddel (ascorbinsyre)
🌱 Kapseltypevegetabilsk kapsel (hydroxypropylmethylcellulose)
🌍 Oprindelsesland chlorellaAsien
🌿 ProfilØkologisk og egnet til veganere
Holistic Chlorella
RENESTE VALG

5. Holistic Chlorella

400 mg chlorella pr. tablet med chlorellaekstrakt som eneste ingrediens
7.8
Effekt & kvalitet
7.8
Ingredienser
7.9
Pris & værdi
7.6
Brugeroplevelse
7.8
Renhed & sikkerhed
8.0
Kundeanmeldelser
7.7
Til butik
(Healthwell.dk)

Chlorellaekstrakt er den eneste ingrediens i Holistic Chlorella, dokumenteret fri for pesticider og garanteret fri for radioaktivitet. Hver af de 250 tabletter giver 400 mg chlorella, og den anbefalede dosis på 10 tabletter dagligt (5 to gange) giver 4 g chlorella og rækker 25 dage. Til 219 kr er dette sidens dyreste chlorella-produkt.

Ren tabletprofil med fokus på chlorella alene

Test af Holistic Chlorella
Billedmontage af Holistic Chlorella i hverdagsmiljø

Chlorellaekstrakt i tabletform er hele den korte formulering. Den grønne farve hænger sammen med chlorellaens indhold af klorofyl, og dagsdoseringen på 10 tabletter giver 4 g chlorella, heraf 2,6 g protein og 0,12 g klorofyl.

Holistic bruger Chlorella Yaeyama Premium Quality, som dyrkes i damme og tørres skånsomt. Produktet er uden tilsætningsstoffer, fri for pesticider og garanteret fri for radioaktivitet, hvilket gør det interessant for dig, der prioriterer en enkel og kontrolleret chlorella-kilde.

Begrænsningen er især formatet: 5 tabletter to gange dagligt betyder 10 tabletter om dagen, og det vil ikke passe alle. Prisen på 219 kr er samtidig den højeste blandt de fem chlorella-produkter på siden, så Holistic Chlorella giver mest mening, hvis du vægter tabletformat, oprindelse og ren ingrediensliste højere end laveste pris.

Fordele:

  • Kun én ingrediens: chlorellaekstrakt uden tilsætningsstoffer.
  • 400 mg chlorella pr. tablet: gør dagsdoseringen let at afmåle uden pulver og måleske.
  • 4 g chlorella pr. dagsdosering: fordelt på 5 tabletter to gange dagligt.
  • Dokumenteret renhedsprofil: fri for pesticider og garanteret fri for radioaktivitet.
  • 250 tabletter pr. pakke: større tabletantal end Healthwell Chlorella Kapsler ØKO med 200 kapsler.

Ulemper:

  • Højeste pris i sammenligningen: 219 kr ligger over de øvrige fire produkter på siden.
  • Relativt mange tabletter dagligt: 10 tabletter om dagen kan være upraktisk for nogle.
  • Mindre fleksibelt end pulver: Rawpowder Chlorellapulver eller Healthwell Chlorella ØKO er mere oplagte, hvis du vil blande chlorella i smoothies eller justere mængden med ske.

Det her synes vi om med Holistic Chlorella:

Holistic Chlorella har chlorellaekstrakt som eneste ingrediens og er som den eneste på siden dokumenteret fri for pesticider og garanteret fri for radioaktivitet. Til gengæld kræver dagsdosen ti tabletter, og både pakkeprisen og prisen pr. gram chlorella er sidens højeste.

Hvem passer Holistic Chlorella til:

Den mest dokumenterede renhedsprofil passer til dig, der accepterer mange tabletter dagligt og betaler mere for garanteret fravær af pesticider og radioaktivitet. Er ti tabletter dagligt for mange, er Vitaprana Økologisk Chlorella eller Healthwell Chlorella Kapsler ØKO mere overkommelige.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris219 kr
📦 Pakningsstørrelse250 tabletter
🧮 Pris pr. tabletca. 0,88 kr/tablet
💸 Pris pr. dagsdoseringca. 8,76 kr
💊 Anbefalet dosering5 tabletter to gange dagligt
🗓 Dages forbrug25 dage
⚖ Chlorella pr. tablet400 mg
⚖ Chlorella pr. dagsdosering4 g
🧪 Protein pr. dagsdosering2,6 g
🌿 Klorofyl pr. dagsdosering0,12 g
🧾 Ingredienserchlorellaekstrakt
🏷 KvalitetsgrundlagChlorella Yaeyama Premium Quality

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisBedømmelseNote
Healthwell Chlorella ØKOHealthwell149 kr9.0BEDST I TEST · Økologisk pulver, én ingrediens
Vitaprana Økologisk ChlorellaVitaprana199 kr8.7BEDSTE PREMIUM · 250 tabletter, uden fyldstoffer
Rawpowder ChlorellapulverRawPowder119 kr8.5BEDSTE BUDGET · Lav kilopris, 50 portioner
Healthwell Chlorella Kapsler ØKOHealthwell195 kr8.2BEDSTE ØKOLOGISKE VALG · Økologisk chlorella, veganske kapsler
Holistic ChlorellaHolistic219 kr7.8RENESTE VALG · 400 mg pr. tablet, én ingrediens

Sådan har vi lavet vores test af chlorella

Vores sammenligning af chlorella bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, art og dyrkningsoplysninger, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Vi gør særligt opmærksom på, at EFSA ikke har godkendt sundhedsanprisninger om "detox", "udrensning" eller "tungmetal-binding" for chlorella. Vores rangering handler derfor om deklaration, format og prisforhold — ikke om dokumenteret afgiftnings-effekt. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan har vi lavet vores test af chlorella

Sådan indsamler vi data

For hvert af de fem chlorella-produkter på siden har vi gennemgået producentens fulde deklaration (chlorella-art, mængde pr. dagsdosis, om cellevæggen er "cracked", produktform, hjælpestoffer, økologisk certificering), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser. Vi vurderer specifikt, om producenten oplyser konkrete mg-mængder pr. dagsdosis, om der er publiceret tungmetalanalyser, og om dyrkningslandet er angivet — alle tre punkter er almindeligvis svage i denne kategori.

  • Producentdokumentation: botanisk art (Chlorella vulgaris, Chlorella pyrenoidosa), mængde chlorella pr. dagsdosis i mg eller g, "cracked cell wall"-status, dyrkningsland, økologisk certificering, hjælpestoffer.
  • Tredjepartsdokumentation: EFSA Register of Health Claims (vi noterer at ingen anprisninger er godkendt for chlorella), Fødevarestyrelsens listninger, samt eventuelle tungmetal-COA'er hvor producenten publicerer dem.
  • Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag, mavebesvær (særligt ved opstart), antal tabletter pr. dag, pakke-rækkevidde og pris/værdi — anmeldelser med købsverifikation vægtes højere end anonyme.

Hvad vi vægter i chlorella

Vægtningen i chlorella-kategorien afspejler en særlig udfordring: fordi der ikke findes EFSA-godkendte sundhedsanprisninger på kategori-niveau, kan vi ikke rangere produkter på "dokumenteret detox-effekt". I stedet vægter vi gennemsigtighed (kan ingredienserne, dyrkningslandet og tungmetal-niveauerne verificeres?), råvarekvalitet (cracked cell wall, økologi, sporbarhed), og praktisk anvendelse (dosering, antal tabletter, pris pr. dagsdosis). Renhed og forureningskontrol vejer højere end ved de fleste andre kategorier, fordi mikroalger akkumulerer stoffer fra dyrkningsvandet.

KriteriumVægtTypiske datapunkterEksempler på kilder
Råvarekvalitet og sporbarhed22%Art, dyrkningsland, økologi-certifikat, "cracked cell wall"-statusEtiket, datablad, producent
Renhed og tungmetal-kontrol18%Tungmetal-COA, batchanalyse, mikrobiologi-testCOA, producentwebsite
Pris pr. dagsdosis15%kr/dag, dages forbrug pr. pakkeDanske forhandlerpriser
Ingrediensgennemsigtighed12%Mg pr. dagsdosis, hjælpestoffer, fyldstof-statusIngrediensliste
Brugervenlighed10%Antal tabletter eller g pulver pr. dag, formatVerificerede brugeranmeldelser
Pakke-rækkevidde8%Antal dages forbrug, holdbarhed efter åbningProducentdeklaration
Allergener og kost-forenelighed8%Vegansk, glutenfri, soja-fri, GMO-statusAllergenmærkning
Tilgængelighed på det danske marked7%Stabilt lager, dansk forhandlerstøtteForhandlerdata

Sådan normaliserer vi

For at gøre fem forskelligt-formulerede chlorella-produkter sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. gram chlorella i en typisk dagsdosis (3-5 g/dag) — ikke kr pr. pakke. En 200 g pulverpakke til 250 kr koster 1,25 kr/g; 200 tabletter á 250 mg til 200 kr indeholder 50 g chlorella og koster 4,00 kr/g. Tabletter er typisk dyrere pr. gram aktivt stof fordi pres-bindere og emballage indgår i prisen.

To centrale faldgruber vi udjævner:

  • "Cracked cell wall" vs ubehandlet: ubehandlet chlorella har ifølge in vitro-data omkring 10-30% biotilgængelighed, mens cracked-cell-wall-bearbejdet er 70-95%. To produkter mærket "5 g chlorella pr. dag" er biologisk forskellige, hvis det ene er cracked og det andet ikke. Vi nedvægter produkter uden tydelig cellevæg-bearbejdning eller hvor det ikke er deklareret.
  • Pseudo-B12 vs aktiv B12: mange producenter markedsfører chlorella som "naturlig B12-kilde for veganere". Det er typisk forkert — størstedelen af B12 i chlorella er inaktiv pseudo-B12, der ikke er biotilgængelig hos mennesker. Kun specifikke standardiserede former af C. pyrenoidosa kan indeholde aktiv B12, og dette kræver producent-dokumentation. Vi giver ikke point for B12-claims uden dokumentation.

Daglig anbefaling normaliseres mod producentens egen anbefaling, typisk 3-10 g/dag fordelt over 1-2 doser. Vi sammenligner derefter pris pr. dagsdosis ud fra den anbefalede mængde, ikke pr. tablet eller pr. pakke.

Udvalg og eksklusion

Vi har gennemgået chlorella-produkter, der er tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende falder ud af vores sammenligning:

  • Blandede "greens"-pulvere hvor chlorella indgår som en mindre komponent sammen med hvedegræs, bygræs, spirulina osv. — de hører hjemme i kategorien super greens, ikke som rene chlorella-produkter.
  • "Wild-harvested" eller "lake-grown" produkter uden dokumenteret tungmetal-test, fordi forureningsrisikoen ved naturhøst af mikroalger er reelt højere end ved kontrolleret dyrkning.
  • Spirulina-baserede produkter mærket "chlorella-lignende" — spirulina er en blågrøn cyanobakterie (Arthrospira platensis), ikke en ægte alge, og hører hjemme i sin egen kategori.
  • Importprodukter uden dansk forhandler, fordi dansk allergenmærkning, leveringstid og prisstabilitet er en del af brugeroplevelsen.
  • Produkter mærket primært til medicinske formål (fx akut tungmetal-chelation), da klinisk anvendelse mod tungmetal-forgiftning kræver IV-chelation under lægekontrol — chlorella er ikke egnet.

Begrænsninger og transparens

Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:

  • Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger eller tungmetal-analyser. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
  • EFSA-status: ingen sundhedsanprisninger er godkendt for chlorella i EU. "Detox", "udrensning" og "tungmetal-binding" er afvist eller ikke evalueret. Vores rangering forholder sig til deklaration og format — ikke til, om produkterne faktisk afgifter kroppen.
  • Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen, og rangeringen genberegnes ud fra data — ikke ud fra hvilken forhandler der betaler bedst. Læs vores fulde affiliatepolitik.

Opdateringer og kvalitetssikring

Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller pakkestørrelse fra en producent, prisændringer på over 15% hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen på grund af tungmetalindhold eller mikrobiologi, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.

Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige chlorella

Den rigtige chlorella afhænger af, hvad du faktisk vil bruge den til. Et plante-baseret jern- eller magnesium-supplement kan begrunde et chlorella-tilskud i en vegetarisk kost; en "greens"-funktion bør sammenlignes med varieret grønsagsindtag; og hvis dit reelle mål er afgiftning, så bør du læse den orange caveat-sektion nedenfor. Brug denne guide som beslutningstræ — start med formålet, gå videre til art og cellevæg, og slut med dosering, dyrkning og pris.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige chlorella

Start med formålet — hvad vil du bruge chlorella til?

Chlorella har realistiske og urealistiske anvendelser. Det giver mest mening hvis du allerede ved, hvad du leder efter — og hvad chlorella faktisk kan og ikke kan dokumentere.

FormålRealistisk?Bemærkning
Plante-baseret jern, magnesium, β-carotenJa, som supplementErstatter ikke varieret kost, men kan supplere vegetarisk profil
"Greens"-funktion (klorofyl, fibre)DelvistSammenlign med 200 g grønne grøntsager — chlorella er ikke nødvendigvis bedre
Tungmetal-detox eller "udrensning"NejEFSA-afvist; ingen RCT-evidens hos mennesker; akut forgiftning kræver lægebehandling
Aktiv B12 for veganereNæppeMest chlorella indeholder pseudo-B12 (inaktiv); brug i stedet et dedikeret B12-tilskud
"Energi-booster" eller anti-cancer-effektNejIkke EFSA-godkendt; overvej i stedet søvn, motion og kost

Værd at vide: Hvis dit primære mål er én af de tre nederste rækker, så gennemgå den orange caveat-sektion nedenfor før du køber et chlorella-produkt — og overvej om et dedikeret tilskud (B12, jern) eller en lægesamtale ville give bedre resultat.

Vulgaris eller pyrenoidosa — er der en forskel?

De to mest udbredte arter på markedet er Chlorella vulgaris og Chlorella pyrenoidosa. Begge sælges som kosttilskud, og de typiske ernæringsprofiler ligger tæt på hinanden — ofte 50-65 g protein, 130-200 mg jern og 300-400 mg magnesium pr. 100 g.

  • C. vulgaris er den mest dyrkede og findes i de fleste danske produkter; den har typisk en højere klorofyl-andel.
  • C. pyrenoidosa er reelt en omdiskuteret betegnelse — taksonomisk set er mange "pyrenoidosa"-produkter senere reklassificeret som Auxenochlorella; producenter beholder dog ofte det gamle navn.
  • Det vigtigste er ikke arten, men deklarationen: ét tydeligt latinsk navn slår "chlorella" alene.

Konkret tip: Vælg et produkt hvor arten er angivet eksplicit. Spring "broad-spectrum chlorella mix"-formuleringer over, hvor flere arter blandes uden mængdeangivelser.

"Cracked cell wall" — det vigtigste teknologi-spørgsmål

Chlorella har en hård cellevæg, der består af cellulose plus et sporopollenin-lignende materiale. Hos pattedyr — herunder mennesker — er denne væg svær at nedbryde, så ubehandlet chlorella har lav biotilgængelighed. Producenter løser dette ved at "knække" cellevæggen mekanisk eller enzymatisk inden tørring.

CellevægTypisk biotilgængelighedBemærkning
Ubehandlet ("hel-celle")10-30%Cellevæggen passerer i vid udstrækning gennem fordøjelseskanalen
"Cracked cell wall" / pulveriseret70-95%Standard for kvalitets-chlorella; bør være eksplicit angivet

Praktisk råd: Producenten bør oplyse "cracked cell wall", "broken cell wall" eller en konkret bearbejdningsmetode. Mangler det helt på etiketten, så er produktet typisk ikke konkurrencedygtigt på biotilgængelighed — uanset hvor højt mg-tallet er.

Tabletter, pulver eller kapsler — hvilken form er praktisk?

Chlorella sælges typisk som tabletter, pulver eller kapsler. Smagen er udtalt græs-agtig, så formvalget handler ofte om hvor langt du vil gå for at skjule den.

FormPraktisk fordelPraktisk ulempe
Tabletter (250-500 mg)Ingen smag; nem dosering; transport-egnet10-25 tabletter pr. dag for 3-5 g dagsdosis
KapslerSmagsfri; bindemiddel-fri varianter findesLavere indhold pr. enhed end tabletter
PulverFleksibel dosering (1/2-1 tsk.); billigst pr. gramSmag og farve påvirker drikke; kræver smoothie-rutine

Godt at vide: Hvis du allerede laver morgensmoothie, er pulver oftest billigst pr. gram aktivt stof. Til kontoret eller på rejse er tabletter mere praktiske — selv om antallet pr. dag virker stort.

Dyrkningsland og økologisk certificering

Mikroalger akkumulerer stoffer fra dyrkningsvandet — det gælder både næringsstoffer og forureningsstoffer som tungmetaller, mikroplast, dioxin og PCB. Dyrkningsland og kontrolregime er derfor ikke et "luksus-tilvalg", men et basis-kvalitetskriterium.

  • Kontrolleret dyrkning: producenten oplyser et specifikt land (typisk Taiwan, Japan, Tyskland eller Sydkorea), bassintype og kontrolprocedure.
  • Certificeringer at se efter: EU økologisk (det grønne blad), USDA Organic, JAS Organic (Japan), GMP-fremstilling, eller eksplicit tungmetal-COA.
  • Røde flag: "wild-harvested", "lake-grown" uden testning, ingen oprindelsesangivelse, eller markedsføring der primært bygger på "naturlig kilde"-narrativ uden konkret kontroldokumentation.

I praksis: Hvis dyrkningslandet ikke fremgår, så spørg forhandleren — eller spring produktet over. EU-økologi er et fornuftigt minimum; specifik tungmetal-COA er det stærkeste signal.

Dosering og pris pr. dagsdosis

Almindelige doser i kosttilskud ligger på 3-10 g chlorella pr. dag, oftest fordelt over 1-2 indtag. Det er anbefalet at sammenligne pris pr. dagsdosis — ikke pr. tablet eller pr. pakke — fordi tabletstørrelse og koncentration varierer markant.

  1. Find producentens anbefalede daglige dosering på etiketten (mg eller g chlorella).
  2. Beregn antal dage pr. pakke ved den anbefalede dosis.
  3. Divider pakkens pris med antal dage = pris pr. dagsdosis.
  4. Sammenlign først produkter på dette tal.

Vores anbefaling: En 200 g pulverpakke ved 3 g/dag rækker ca. 67 dage; 200 tabletter á 250 mg ved 5 g/dag (20 tabletter) rækker 10 dage. Tabletter er typisk dyrere pr. g aktivt stof — men ofte mere praktiske.

Hjælpestoffer, fyldstoffer og tabletbindere

Tabletter kræver typisk pres-bindere, glidemidler og overfladebehandling for at holde formen og passere produktionen. Det er ikke nødvendigvis et problem, men det bør fremgå tydeligt — og en produkter med ren ingrediensliste bør foretrækkes hvis du er sensitiv eller har specifikke kosthensyn.

  • Almindelige hjælpestoffer: magnesiumstearat (binder), siliciumdioxid (anti-klump), cellulose (fyld), titaniumdioxid (overflade — kontroversielt og under EU-revision).
  • Pulver kræver typisk ingen hjælpestoffer: hvis ingrediensliste viser kun "Chlorella vulgaris", er det det enkleste valg.
  • Kapsler: kapselskal er typisk hydroxypropylmethylcellulose (HPMC) ved veganske produkter eller gelatine ved konventionelle.

Værd at vide: Hvis du foretrækker den enkleste ingrediensliste, er pulver oftest renest. Til tabletter, vælg produkter hvor hjælpestofferne er navngivne — ikke skjult bag "andre ingredienser".

Infografik: sådan vælger du den rigtige chlorella

Sådan bruger du chlorella i praksis

Chlorella har realistiske og urealistiske anvendelser. Hvor meget du får ud af et produkt afhænger mindre af markedsføringen og mere af hvordan du integrerer det i hverdagen, doserer fornuftigt og kombinerer det med en kostprofil hvor det giver mening. Her er de mest praktiske brugsmønstre — uden løfter om "udrensning".

Sådan bruger du chlorella i praksis

Start med en lav dosis og øg gradvist

De fleste fordøjelsesgener (kvalme, oppustethed, løs afføring, hovedpine) opstår i de første uger ved højdosis-opstart. Et gradvis-protokol over 2-3 uger reducerer risikoen markant og hjælper dig med at vurdere din egen tolerance.

  • Uge 1: 1/2 tsk. pulver (ca. 1-1,5 g) eller 4-6 tabletter pr. dag.
  • Uge 2: 1 tsk. pulver (ca. 3 g) eller 10-15 tabletter pr. dag, fordelt på morgen og frokost.
  • Uge 3 og frem: producentens anbefalede dagsdosis, typisk 5-10 g/dag.
  • Tag chlorella sammen med mad — det reducerer kvalme og hjælper med fedtopløselige carotenoider.

Et konkret tip er at notere antal indtag og evt. mavesymptomer i en kalender de første uger, så du hurtigt finder din individuelle øvre grænse.

Brug pulver i smoothies hvis du allerede har en morgenrutine

Pulver er typisk billigst pr. gram aktivt stof, men kun værdifuldt hvis du faktisk får det blandet i en daglig drikke. Smagen er græs-agtig og dominerende, og det handler om at maskere den med ingredienser der harmonerer.

Smoothie-baseMaskerer godt?Bemærkning
Banan + spinatGodtSødme og grøn farve harmonerer naturligt
Bær (hindbær, blåbær)DelvistRøde bær slører ikke den grønne farve, men maskerer smagen
Citron + ingefærGodtSkarp citrus og ingefær overdøver græs-aroma
Mælk eller havredrikDårligtMælkebase forstærker urteagtig eftersmag

Et praktisk tip er at starte med 1/2 tsk. pulver i en smoothie med 1 banan og 1 dl bær — det fungerer for de fleste også uden tilpasning.

Vælg tabletter til kontoret og rejse

Selv om en dagsdosis tabletter kan virke uoverskuelig (10-25 stk pr. dag), er tabletter den eneste form der reelt er transportabel. Pulver kræver smoothie-udstyr og fungerer ikke under et travlt mødedag-program.

  1. Pak en lille pillebox med dagsdosis tabletter — undgå at slæbe hele pakken.
  2. Fordel indtaget over morgen og frokost frem for én stor portion (mindsker mave-belastning).
  3. Drik et stort glas vand sammen med tabletterne — chlorella er fiber-rig og kræver væske.
  4. Hav en pillebox liggende på kontoret som backup, hvis du glemmer hjemmefra.

Et konkret tip er at tage tabletterne sammen med et eksisterende ritual (kaffe, frokost) frem for som en separat opgave — vaner kobler sig nemmest til vaner.

Kombinér med kost — ikke som erstatning for grøntsager

En dagsdosis chlorella på 5 g leverer cirka samme mængde klorofyl som 50-100 g grønne grøntsager — men kun en brøkdel af fiber, vitamin C, K og bredden af phytokemikalier. Chlorella er et supplement, ikke en grøntsags-erstatning.

  • Spis fortsat 200-400 g grønne grøntsager pr. dag — Sundhedsstyrelsens anbefaling gælder også selvom du tager chlorella.
  • Brug chlorella som plante-baseret jern- og magnesium-stack hvis du følger en vegetarisk eller vegansk kost.
  • Sammensæt evt. med en bredere "greens"-strategi (varierede salater, fermenterede grøntsager) frem for at stole på algetilskud alene.
  • Vurder din samlede grøntsagsindtag før du øger chlorella-dosen — mere tilskud løser ikke en kost-mangel.

Et godt tip er at lægge chlorella ved siden af en større grøntsags-rutine i stedet for at lade tilskuddet erstatte den. Det realistiske forventnings-niveau er at chlorella supplerer en allerede god kost.

Opbevaring — beskyt klorofyl mod lys og varme

Klorofyl, β-caroten og B-vitaminer i chlorella er lys- og varmefølsomme. Et åbent glas på køkkenbordet i sollys taber typisk en betydelig del af de aktive komponenter inden for nogle uger — selv om holdbarheden i pakken er måneder.

  • Opbevar pakken tørt, mørkt og under 25 °C — typisk i et skab langt fra ovn og opvaskemaskine.
  • Luk pakken tæt efter hver brug; pulver tager fugt op fra luften og kan klumpe.
  • Køl ikke pulveret i køleskabet — kondens ved gentagne åbninger forværrer kvaliteten.
  • Brug åbnet pakke inden for 3-6 måneder, selv hvis "best before"-datoen ligger længere ude.

Et konkret tip er at hælde en uges forbrug i en mindre lufttæt beholder og holde hovedpakningen lukket — det reducerer åbnings-cyklusser og bevarer de aktive stoffer længere.

Hold realistiske forventninger — vurder over uger, ikke dage

De fleste oplevede effekter af chlorella beskrevet i brugeranmeldelser er sammensatte med samtidige livsstilsændringer — mere vand, mindre alkohol, regelmæssige måltider. En "detox-følelse" indenfor de første dage er typisk ikke ingrediens-effekten, men placebo eller diætskifte.

  • Vurder eventuelle ændringer over 4-8 uger, ikke fra dag til dag.
  • Skift ikke flere kosttilskud samtidig — det gør det umuligt at vurdere chlorellaens bidrag.
  • Hvis du oplever "afgiftningskrise" (hovedpine, kvalme, træthed) i opstartsugen, er det typisk individuel tolerance — ikke en biologisk udrensning. Sænk dosen.
  • Stop brugen efter 6-8 uger hvis du ikke mærker konkret forbedring — fortsat brug uden mærkbar effekt er ikke en investering værd.

Et godt tip er at nedskrive de tre konkrete ting du forventer at mærke (fx energi, fordøjelse, hud) før du starter — så er det nemmere at vurdere efter 6 uger om noget faktisk er ændret, eller om effekten kun er placebo.

Tænk over dette før du køber chlorella

Vigtig kontekst først: chlorella har ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger. "Detox", "udrensning", "tungmetal-binding" og "immunbooster" er enten afvist eller ikke evalueret af myndighederne. Chlorella er i bedste fald et plante-baseret supplement med vitaminer, mineraler og protein — ikke en afgiftnings-løsning. Hvis du alligevel overvejer et produkt, så er der en række forhold der er værd at tjekke — særligt omkring forurening, lægemiddel-interaktioner og målgruppe.

Tænk over dette før du køber chlorella

EFSA har afvist alle chlorella-helbredsclaims

Der findes ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger for chlorella i EU's register over ernærings- og sundhedsanprisninger (Reg 432/2012). Begreberne "detox", "udrensning", "tungmetal-binding" og "energi-booster" er enten eksplicit afvist eller ikke evalueret. Hvis en producent markedsfører noget af det, er det ikke i overensstemmelse med EU-reglerne.

  • "Tungmetal-detox": in vitro binder chlorella visse tungmetaller (kviksølv, cadmium, bly), og dyrestudier viser reduceret tungmetal-belastning. Hos mennesker findes kun små open-label-studier med blandede resultater. EFSA har afvist tungmetal-detox-claim.
  • Akut tungmetal-forgiftning behandles med kelation (oral DMSA/succimer eller IV EDTA-CaNa2) under lægekontrol — chlorella er IKKE et alternativ.
  • "Immunsystem-booster": dyre- og in vitro-studier antyder immun-modulerende effekter, men ingen humane RCT'er har dokumenteret kliniske effekter; ingen EFSA-godkendt anprisning.
  • "Anti-cancer-effekt": baseret udelukkende på in vitro-celle-studier og dyremodeller. Der findes ingen RCT-evidens hos mennesker. Brug af chlorella ved kræftbehandling skal altid drøftes med onkolog.

Konkret tip: Vurder produktet som et almindeligt plantebaseret kosttilskud med protein, jern og magnesium — ikke som en afgiftnings-løsning. Hvis du har specifikke helbredsbekymringer, så få en blodprøve frem for at gætte med tilskud.

Forureningsrisiko — mikroalger akkumulerer tungmetaller

Chlorella optager stoffer fra dyrkningsvandet, både næringsstoffer og forureningsstoffer. Det er samme mekanisme der gør den interessant for tungmetal-binding (i teorien) — men også betyder at chlorella dyrket i forurenede vandkilder selv kan akkumulere tungmetaller, mikroplast, dioxin og PCB. Dyrkningsstedet er derfor afgørende for produktets reelle renhed.

RisikofaktorHvordan vurderes denHvad du bør se efter
Tungmetaller (Hg, Cd, Pb, As)Tungmetal-COA pr. batchKonkrete grænseværdier oplyst — ikke bare "under EU-grænse"
Mikrobiologi (E. coli, Salmonella)Mikrobiologisk batchanalyseEksplicit publiceret testresultat
Dioxin/PCBSjældent testet — vandkilden afgør risikoKontrolleret ferskvandsbassin frem for sø-høst
MikroplastSjældent testet — afhænger af forarbejdningProducent oplyser om filtrering og emballage

Praktisk råd: Vælg produkter med dokumenteret tungmetalkontrol og eksplicit dyrkningssted. EU-økologisk certificering er et fornuftigt minimum; en faktisk publiceret COA er det stærkeste signal. "Wild-harvested" eller "lake-grown" uden testning er højrisiko.

Vitamin K-indhold og blodfortyndende medicin

Chlorella indeholder vitamin K, primært som phylloquinon (K1) fra klorofyl-syntesen. Det er typisk en moderat mængde, men alligevel klinisk relevant for personer i fast antikoagulationsbehandling — særligt warfarin (Marevan), hvor en stabil K-indtag er en del af doseringsstrategien.

  • Warfarin (Marevan): chlorella's K-indhold kan reducere warfarin-effekten og gøre INR-værdien sværere at styre. Tal med din læge før du indfører chlorella.
  • NOAC'er (Eliquis, Xarelto, Pradaxa): ikke samme K-følsomhed som warfarin, men interaktioner kan stadig forekomme — drøft med læge.
  • Immunsuppressiv medicin: chlorella's antagende immun-modulerende effekt kan teoretisk modarbejde behandlingen — særligt relevant for transplantationspatienter.
  • Lithium: teoretisk øget koncentration via dehydrerings-effekt — relevant for psykiatriske patienter på lithium-behandling.

Godt at vide: Hvis du tager fast medicin — særligt blodfortyndere, immunsuppressiva eller lithium — så vend altid et nyt chlorella-tilskud med din læge eller apotek først. "Naturligt" er ikke det samme som "interaktionsfrit".

Pseudo-B12 vs aktiv B12 — veganere bør ikke regne med chlorella

Chlorella markedsføres ofte som en "naturlig B12-kilde for veganere". Det er typisk en misforståelse: størstedelen af det B12-lignende stof i chlorella er inaktiv pseudo-B12 (cobamide-analoger), der ikke er biotilgængelig hos mennesker og kan endda blokere optagelsen af aktiv B12.

  • Mest chlorella indeholder pseudo-B12, ikke biotilgængelig methylcobalamin eller adenosylcobalamin.
  • Specifikke standardiserede former af C. pyrenoidosa kan indeholde aktiv B12 — men det kræver konkret producent-dokumentation, og det er sjældent på det danske marked.
  • Veganere har et reelt B12-behov der ikke kan dækkes af alger, fermenteret mad eller "naturlige kilder" alene.
  • Det rigtige B12-valg for veganere er et dedikeret B12-tilskud med methylcobalamin eller cyanocobalamin i dokumenteret dosering, samt regelmæssig kontrol af B12-status hos lægen.

I praksis: Hvis du er veganer eller vegetar og leder efter B12-dækning, så regn ikke med chlorella. Tag et dedikeret B12-tilskud og få blodprøve hos lægen 1-2 gange årligt — det er den eneste måde at sikre, at din B12-status er adekvat.

Bivirkninger og hvem skal være forsigtig

Almindelige bivirkninger ved chlorella-opstart er overvejende milde, men kan være ubehagelige nok til at få brugerne til at stoppe. De er typisk dosis-afhængige og kan reduceres med en gradvis opbygning og indtag sammen med mad.

  • Mavebesvær (kvalme, mavekramper, oppustethed, løs afføring): almindeligt ved opstart, særligt højdosis. Sænk dosen og indtag med mad.
  • Hovedpine: nogle bruger kalder det "afgiftningssymptom", men det er typisk individuel reaktion på en ny ingrediens. Sænk dosen.
  • Hudreaktioner: sjældne, men beskrevne — typisk udslæt eller jodpå-lignende reaktioner. Stop brugen og kontakt læge.
  • Lyssensitivitet: meget sjælden, klorofyl-relateret reaktion. Stop brugen ved usædvanlig solfølsomhed.

Hvem skal være ekstra forsigtig eller helt undgå chlorella:

  • Gravide og ammende: dokumentationen er begrænset i graviditet og amning. Tal med din jordemoder eller læge.
  • Børn: doseringer er udviklet til voksen-fysiologi; børn dækker næringsbehov via almindelig kost.
  • Personer med autoimmune sygdomme: chlorella's potentielle immun-modulerende effekt kan teoretisk forværre tilstande som Hashimoto, lupus eller leddegigt — drøft med læge.
  • Personer med jodintolerance eller skaldyrsallergi: krydsreaktioner er sjældne men beskrevne — start med meget lav dosis.
  • Personer på fast medicin (særligt blodfortyndere, immunsuppressiva, lithium) — se afsnittet om lægemiddel-interaktioner ovenfor.

Vores anbefaling: I tvivlstilfælde — særligt hvis du tager medicin eller har diagnosticerede tilstande — tal med din læge eller en autoriseret klinisk diætist før du indfører chlorella som dagligt forbrug.

Markedsføring vs realistiske forventninger

Chlorella markedsføres ofte med brede løfter om "detox", energi og generel velvære, men dokumentationen bag mange påstande er begrænset eller helt fraværende. Det er nemt at forveksle markedsføring med sandsynlige resultater. Hvis et chlorella-tilskud giver en oplevet effekt, kan den i nogle tilfælde hænge sammen med ændret væskeindtag, kostændringer eller fordøjelse — snarere end en selvstændig "rensende" virkning fra ingredienserne.

  1. Vær kritisk over for "tungmetal-detox"-, "udrensning"- og "energi-booster"-påstande — de er ikke EFSA-godkendte.
  2. Kosttilskud erstatter ikke varieret kost, søvn og motion.
  3. "Naturligt" er ikke det samme som dokumenteret eller velegnet til alle.
  4. Hurtige forandringer er sjældent tegn på varig effekt — typisk væsketab, placebo eller diætskifte.
  5. Hvis du oplever markante symptomforbedringer (mere energi, klarere hud, bedre fordøjelse), så overvej hvad du ellers ændrede — typisk vil det være vand, alkohol, søvn eller måltidsrytme der bærer effekten.

Du håndterer denne risiko bedst ved at vurdere produktet som et plantebaseret supplement med usikker effekt — ikke som en løsning i sig selv. Det giver et realistisk forventnings-niveau og reducerer skuffelse.

FAQ om chlorella

Nej — der findes ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger for chlorella, og 'detox', 'udrensning' og 'tungmetal-binding' er enten afvist eller ikke evalueret. In vitro binder chlorella visse tungmetaller, og dyrestudier viser reduceret tungmetal-belastning, men hos mennesker findes kun små open-label-studier med blandede resultater. Akut tungmetal-forgiftning behandles med IV-chelation (DMSA, EDTA) under lægekontrol — chlorella er ikke et alternativ. Vurder produktet som et plantebaseret supplement, ikke som en afgiftnings-løsning.
Nej, ikke pålideligt. Størstedelen af B12 i chlorella er inaktiv pseudo-B12 (cobamide-analoger), der ikke er biotilgængelig hos mennesker og kan endda blokere optagelsen af aktiv B12. Specifikke standardiserede former af Chlorella pyrenoidosa kan indeholde aktiv B12, men det kræver konkret producent-dokumentation og er sjældent på det danske marked. Hvis du er veganer, så tag et dedikeret B12-tilskud (methylcobalamin eller cyanocobalamin) og få blodprøve hos lægen 1-2 gange årligt — det er den eneste måde at sikre adekvat B12-status.
Chlorella har en hård cellevæg af cellulose plus et sporopollenin-lignende materiale, som er svær at nedbryde i fordøjelsessystemet. Ubehandlet chlorella har ifølge in vitro-data omkring 10-30 procent biotilgængelighed; mekanisk eller enzymatisk 'cracket' chlorella når 70-95 procent. Det er derfor en vigtig kvalitetsmarkør — vælg produkter hvor producenten eksplicit oplyser 'cracked cell wall', 'broken cell wall' eller en konkret bearbejdningsmetode.
Almindelige doseringer i kosttilskud ligger på 3-10 g chlorella pr. dag, oftest fordelt over 1-2 indtag og taget sammen med mad. Det svarer til 10-25 tabletter á 250-500 mg eller 1/2 til 1 spsk. pulver. Start lavt (1/2 tsk. pulver eller 4-6 tabletter pr. dag i uge 1) og øg gradvist over 2-3 uger for at minimere mavebesvær. Følg producentens specifikke anbefaling, og overstig ikke den deklarerede maksimale dosis.
De to mest udbredte arter har sammenlignelige ernæringsprofiler, og det vigtigste er ikke arten, men deklarationen og kvaliteten. Chlorella vulgaris er den mest dyrkede og findes i de fleste danske produkter. Chlorella pyrenoidosa er taksonomisk omdiskuteret — flere 'pyrenoidosa'-produkter er senere reklassificeret som Auxenochlorella, men producenter beholder ofte det gamle navn. Vælg et produkt hvor arten er angivet eksplicit, cellevæggen er 'cracked', og dyrkningslandet er oplyst — det betyder mere end art-valget i sig selv.
Tal med din læge eller apotek — særligt hvis du tager warfarin, NOAC'er (Eliquis, Xarelto, Pradaxa), immunsuppressiv medicin eller lithium. Chlorella indeholder vitamin K, der kan reducere warfarin-effekten og gøre INR-værdien sværere at styre. Den potentielle immun-modulerende effekt kan teoretisk modarbejde immunsuppressiv behandling, og lithium-niveauer kan ændres via dehydrerings-effekt. 'Naturligt' er ikke det samme som 'interaktionsfrit' — vend altid et nyt tilskud med fagperson hvis du tager fast medicin.
Chlorella er en encellet ægte ferskvandsalge (eukaryot) med hård cellevæg, høj klorofyl-andel og ofte 50-65 g protein pr. 100 g. Spirulina er teknisk set en blågrøn cyanobakterie (Arthrospira platensis) — ikke en alge — uden cellevæg-bearbejdning og med endnu højere proteinindhold. Begge har EFSA-status uden godkendte sundhedsanprisninger. Hvis du vælger mellem dem, så er forskellene primært ernæringsprofil og smag, ikke 'detox-effekt'. Begge bør vurderes på producentens deklaration, dyrkningskontrol og pris pr. dagsdosis.
Ja. Almindelige bivirkninger er kvalme, mavekramper, oppustethed, løs afføring og hovedpine — særligt ved højdosis-opstart eller hvis det tages på tom mave. Det kaldes ofte 'afgiftningssymptomer', men er typisk individuel reaktion på en ny ingrediens, ikke en biologisk udrensning. Hudreaktioner og lyssensitivitet er sjældne. Sænk dosen, tag tilskuddet sammen med mad, og byg dosen gradvist op over 2-3 uger. Stop brugen ved vedvarende symptomer og kontakt læge.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af chlorella.

  • EFSA – EU Register of Nutrition and Health Claims: EFSA’s register er relevant, fordi det viser, hvilke ernærings- og sundhedsanprisninger der er godkendt i EU. For chlorella findes der ikke bredt godkendte sundhedsanprisninger på linje med visse vitaminer og mineraler, hvilket er vigtigt at have med i en nøgtern vurdering af produktkategorien. Læs mere her.
  • Panahi Y et al. (2012) – “Chlorella vulgaris: a multifunctional dietary supplement with diverse medicinal properties”: Dette review gennemgår den tilgængelige forskning om Chlorella vulgaris og peger på, at chlorella kan have interessante ernæringsmæssige og fysiologiske egenskaber. Forfatterne understreger samtidig, at en del af evidensen fortsat er begrænset, og at der er behov for flere veldesignede studier på mennesker. Læs mere her.
  • Merchant RE et al. – kliniske studier af chlorella som kosttilskud: Merchant og kolleger har publiceret flere humane studier om chlorella, blandt andet med fokus på immunmarkører, blodtryk og blodlipider. Resultaterne tyder på, at chlorella i nogle sammenhænge kan påvirke udvalgte biomarkører, men studierne er generelt små og bør tolkes med forsigtighed. Læs mere her.
  • Sherafati N et al. (2022) – "Effect of supplementation with Chlorella vulgaris on lipid profile in adults: A systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials" (Complementary Therapies in Medicine): Dette systematiske review og dosis-respons-meta-analyse af 10 randomiserede forsøg med 539 voksne fandt moderate reduktioner i total- og LDL-kolesterol ved Chlorella vulgaris-tilskud, særligt ved doser under 1500 mg dagligt. Effekten på triglycerider og HDL-kolesterol var ikke signifikant. Kilden viser, hvor på lipidprofilen evidensen reelt er stærkest. Læs mere her.

Konklusion: vores anbefaling for chlorella

Der er ingen EFSA-godkendte sundhedsanprisninger for chlorella. "Detox", "udrensning" og "tungmetal-binding" er enten afvist eller aldrig evalueret af myndighederne, og chlorella er hverken et reelt alternativ til IV-kelation ved akut tungmetalforgiftning eller en pålidelig B12-kilde for veganere. Vores rangering handler derfor om deklaration, råvarekvalitet og pris — ikke om en dokumenteret afgiftningseffekt.

Med det forbehold på plads er Healthwell Chlorella ØKO det mest gennemskuelige valg: en kort, økologisk deklaration med kun én angivet ingrediens (økologisk Chlorella vulgaris L.), fleksibel pulverdosering fra en halv teskefuld og opefter, og EU-økologisk certificering. Den er ikke nødvendigvis den mest komplette formel på siden, men den er den, hvor du præcis ved, hvad du får.

Vejer pakkeprisen tungt, og har du allerede en smoothie-rutine, er Rawpowder Chlorellapulver et fornuftigt valg, selvom Healthwell Chlorella ØKO er en anelse billigere pr. gram. Foretrækker du pressede tabletter uden bindemidler og fyldstoffer, er Vitaprana Økologisk Chlorella alternativet; ønsker du i stedet en økologisk kapsel, passer Healthwell Chlorella Kapsler ØKO bedre, og går du efter dokumenteret fravær af pesticider og radioaktivitet, er Holistic Chlorella den bedste løsning.

Hvis dit reelle mål er afgiftning, så er en samtale med din læge og en blodprøve langt mere informativ end et chlorella-tilskud. Hvis dit mål er B12 som veganer, så vælg et dedikeret B12-tilskud med methylcobalamin og få regelmæssig blodprøve. Vi opdaterer denne ranking når priser, formuleringer eller studieevidens ændrer sig — typisk hver tredje måned.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Line Kragelund · Opdateret 8. maj 2026

Kan jeg kombinere chlorella med andre kosttilskud?

Line Kragelund (Ekspert)

Ja, men brug chlorella som et grønt fødevaretilskud – ikke som erstatning for målrettede vitaminer eller mineraler. Vores førstevalg, Healthwell Chlorella ØKO, er rent chlorellapulver og kan fx røres i smoothie sammen med proteinpulver eller fibre. Start med 1/2-1 tsk., især hvis du også tager andre grønne pulverprodukter. Ved medicin eller graviditet bør du spørge sundhedsfagligt først.

Hvad skal jeg især passe på, når jeg vælger chlorella?

Line Kragelund (Ekspert)

Den vigtigste faldgrube er at sammenligne antal kapsler, skeer eller “superfood”-påstande i stedet for selve indholdet. Tjek art, ingrediensliste og råmateriale: Står der fx Chlorella vulgaris L, og er chlorella den eneste ingrediens? Pulver giver fleksibel dosering, mens tabletter kan være nemmere i hverdagen. Vær skeptisk over for detox- og sygdomspåstande, da de typisk ikke er dokumenterede EU-anprisninger.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Core Nutrition, Bodystore og Healthwell.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.