Sidst opdateret 2026-05-11
Når vi tester veganske proteinbarer, er det især proteinindhold, proteinkilder, sukkerindhold, smag og prisværdi, der afgør, hvilke produkter der ender i toppen.
Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik


Veganske proteinbarer fylder mere på danske webshops, men kategorien spænder fra egentlige træningsbarer til rawbarer med frugt og nødder. Kig især på protein pr. bar, ikke kun ordet “protein”, og tjek om sødmen kommer fra dadler, tilsat sukker eller sødestoffer.
Til denne sammenligning har vi gennemgået veganske proteinbarer på det danske marked og samlet tre favoritter ud fra protein pr. bar, ingrediensbase, sukkerprofil og pakningsforhold. Vi rangerer Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad højest — den har seks økologiske hovedingredienser, er glutenfri og uden tilsat sukker, men lander på 5,5 g protein pr. bar. Vil du have klassisk proteinbar-profil med højere proteinindhold, passer Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel bedre med hvede- og sojaprotein.
Bedste Veganske proteinbarer 2026
- Økologisk rawbar, dadler og nødder
- Kakaobelagt, kun 1,5 g sukker
- 12-pak, 15 g protein

1. Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad
Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad er en økologisk rawbar i 50 g-format med tørrede dadler, mandler, cashewnødder, rosiner, kakaomasse og kakaopulver. Den er især relevant for dig, der leder efter en vegansk proteinbar med enkel frugt- og nøddebase, glutenfri profil og uden tilsat sukker. Pakken indeholder 12 barer, og proteinindholdet ligger på 11 g pr. 100 g, så den fungerer mere som et mættende mellemmåltid end som en højproteinbar.
En renere snackprofil med tydelig kakao- og nøddebase

Barens karakter kommer fra en tæt kombination af tørrede dadler, mandler og cashewnødder, mens kakaomasse på 6% og kakaopulver på 4% giver chokoladeprofilen. Konsistensen er den kompakte, seje rawbar-type, hvor nødderne giver bid, og dadlerne bidrager med naturlig sødme.
I kategorien veganske proteinbarer skiller den sig ud ved at være mere råvareorienteret end klassiske proteinbarer med isoleret protein og sødemidler. Det er en fordel, hvis du vil have en bar til tasken, kontoret eller efter træning, hvor ingredienslisten føles overskuelig. Til gengæld lever den ikke helt op til forventningen om en proteinrig bar: 5,5 g protein pr. 50 g bar er markant mere snack end proteintilskud.
Prisen på 249 kr for 12 barer svarer til 20,75 kr pr. bar og cirka 415 kr pr. kg. Det er højere pr. kg end både Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel og Star Nutrition 12 x Vegansk proteinbar Raspberry Chocolate i denne sammenligning, som begge kommer i 12-pakninger á 55 g. Valget af Rawbite bør derfor især handle om økologiske raw-ingredienser, glutenfri profil og smag frem for laveste kilopris eller højeste proteinmængde.
Fordele:
- Økologisk rawbar: lavet med økologiske raw-ingredienser og en kort ingrediensliste baseret på frugt, nødder og kakao.
- Vegansk og glutenfri: passer til dig, der vil undgå animalske ingredienser og gluten i en bar til hverdagen.
- Uden tilsat sukker: sødmen kommer fra tørrede dadler og rosiner, ikke tilsat sukker.
- Praktisk 12-pakning: 12 barer á 50 g gør den velegnet til faste mellemmåltider i arbejdsugen eller træningstasken.
- Kakao med nøddebasis: kakaomasse og kakaopulver giver en mere naturlig chokoladeretning end mange overtrukne proteinbarer.
Ulemper:
- Lavere proteinindhold end typiske proteinbarer: 5,5 g protein pr. bar gør den mindre oplagt som målrettet proteinvalg.
- Relativt høj kilopris: cirka 415 kr pr. kg er højere end de øvrige prissatte 12-pakninger på siden.
- Kompakt tekstur: den tætte rawbar-konsistens kan opleves tør af nogle, især hvis du foretrækker bløde eller overtrukne proteinbarer.
Det her synes vi om med Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad:
Hvem passer Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad til:
Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad passer bedst til dig, der vil have en vegansk bar med økologiske raw-ingredienser, nødder, dadler og kakao som bærende elementer. Den er et godt match som mellemmåltid i tasken, på kontoret eller før en gåtur, men den er mindre oplagt, hvis dit primære mål er højt proteinindtag pr. bar eller lavest mulig pris pr. kg.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 249 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 12 barer |
| ⚖ Barvægt | 50 g |
| 🧮 Pris pr. bar | 20,75 kr |
| 📊 Pris pr. kg | 415 kr/kg |
| 🍫 Smag | Choklad |
| 🔥 Energi pr. bar | 223 kcal |
| 🥜 Protein pr. bar | 5,5 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. bar | 19,5 g |
| 🥑 Fedt pr. bar | 12 g |
| 🧾 Ingredienser | Tørrede dadler*, MANDLER*, CASHEWNØDDER*, rosiner*, kakaomasse* (6%), kakaopulver* (4%) |
| 🥛 Allergener | Mandler, cashewnødder |
| 🌿 Egenskaber | Økologiske, glutenfrie, uden tilsat sukker |

2. Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel
Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel er en vegansk proteinbar med proteinblanding af hvedeprotein og sojaprotein, kakaobelægning, jordnødder og et lag med karamelsmag. Den er især relevant for dig, der vil have en sødere, dessertpræget vegansk proteinbar med 15 g protein pr. 55 g bar og kun 1,5 g sukker pr. portion. Pakken indeholder 12 barer x 55 g og koster 229 kr.
Peanut-karamel med lavt sukkerindhold

Produktet kombinerer en kakaobelægning på 26% med jordnøddepuré, jordnødder og karamelsmag, hvilket giver en mere snackpræget profil end mange neutrale proteinbarer. Smagen bevæger sig i retning af chokolade, peanut og karamel, mens sødmen primært kommer fra maltitol, maltitolsirup og sukralose.
Med 205 kcal, 15 g protein, 19 g kulhydrat og 7,1 g fedt pr. bar passer den bedst som en planlagt proteinrig snack efter træning eller som et alternativ til en sød bar i løbet af arbejdsdagen. Proteinindholdet er solidt for en vegansk bar, men den rammer ikke de cirka 20 g protein, som nogle foretrækker i en mere målrettet træningsbar.
Teksturen kan være den største reservation. Nogle oplever baren som tør, så den fungerer bedst sammen med kaffe, vand eller en anden drik — især hvis den spises hurtigt mellem møder, på studiet eller efter træning. Prisen på 229 kr svarer til cirka 19,08 kr pr. bar, hvilket er højere end Star Nutrition Raspberry Chocolate på 189 kr for 12 barer á 55 g, men lavere end Rawbite-pakken til 249 kr for 12 barer á 50 g.
Fordele:
- 15 g protein pr. bar fra hvedeprotein og sojaprotein.
- Kun 1,5 g sukker pr. portion, hvilket er lavt for en dessertpræget proteinbar.
- Peanut Caramel-profil med kakaobelægning, jordnøddepuré, jordnødder og karamelsmag.
- 12 barer x 55 g giver en samlet pakke, der er nem at fordele over flere uger.
- 205 kcal pr. bar, hvilket gør den mere mættende end mange mindre snackbarer.
Ulemper:
- Prisen pr. bar er højere end Star Nutrition Raspberry Chocolate i samme 12 x 55 g-format.
- Indeholder hvedeprotein, sojaprotein, jordnøddepuré, jordnødder og sojalecitin.
- Kan opleves som tør, særligt hvis den spises uden drikke ved siden af.
Det her synes vi om med Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel:
Hvem passer Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel til:
Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel passer bedst til dig, der vil have en vegansk proteinbar med tydelig peanut-karamel-smag, lavt sukkerindhold og 15 g protein pr. bar. Den er mindre oplagt, hvis du prioriterer lavest mulig pris pr. bar, ønsker en meget blød konsistens eller skal undgå hvedeprotein, sojaprotein, jordnødder eller mulige spor af mælk, æg, nødder og sesamfrø.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 229 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 12 barer x 55 g |
| 🧮 Pris pr. bar | ca. 19,08 kr |
| ⚖ Vægt pr. bar | 55 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 855 kJ/205 kcal |
| 💪 Protein pr. portion | 15 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. portion | 1,5 g |
| 🌾 Kulhydrat pr. portion | 19 g |
| 🥜 Fedt pr. portion | 7,1 g |
| 🌿 Fiber pr. portion | 3,3 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 0,60 g |
| 🍫 Smagsvariant | Peanut Caramel |
| 🧾 Ingredienser | Proteinblanding (HVEDEPROTEIN, SOJAPROTEIN), sødestof (maltitol), fugtighedsbevarende middel (glycerol), kakaosmør, fyldemiddel (polydextrose), sødestof (maltitolsirup), JORDNØDDEPURÉ (4,7%), JORDNØDDER (4,7%), kakaomasse, sojaolie, aromaer, opløselige majsfibre, salt, solsikkeolie, emulgator (SOJALECITIN, solsikkelecitin), sødestof (sukralose) |
| 🥛 Allergener | HVEDEPROTEIN, SOJAPROTEIN, JORDNØDDEPURÉ, JORDNØDDER, SOJALECITIN |
| ⚠ Spor af | MÆLK, ÆG, NØDDER og SESAMFRØ |
| 🏷 Butik | bodystore |

3. Star Nutrition 12 x Vegansk proteinbar Raspberry Chocolate
Star Nutrition 12 x Vegansk proteinbar Raspberry Chocolate er en vegansk proteinbar i 12-pak med mørkt chokoladeovertræk, frystørrede hindbærstykker, ærteproteinisolat og sojaproteinisolat. Den er især relevant for dig, der vil have en plantebaseret bar med lavt sukkerindhold og en mere syrlig chokoladeprofil end klassiske karamelbarer. Hver bar vejer 55 g og indeholder 15 g protein, 1,2 g sukkerarter og 9,5 g kostfiber.
Mørk chokolade, hindbær og en mere afdæmpet sødme

Raspberry Chocolate-varianten har en tydelig dessertretning: mørkt chokoladeovertræk på 19 %, en blødere midte og frystørrede hindbærstykker på 1,2 %, som giver en syrlig kontrast til kakaoen. Den virker mindre sukkerpræget end flere klassiske proteinbarer, og det passer godt til dig, der gerne vil have noget sødt efter frokost eller træning uden en tung karamelprofil.
Næringsmæssigt ligger baren på 218 kcal pr. 55 g, med 15 g protein, 11 g kulhydrat og 12 g fedt. Sukkerindholdet er lavt med 1,2 g sukkerarter, mens polyolerne ligger på 3,4 g; det er værd at have med, hvis du normalt reagerer på sukkeralkoholer i proteinbarer.
Det område, hvor produktet ikke rammer alle lige godt, er konsistensen. Kombinationen af planteprotein, fiber og chokoladeovertræk giver en kompakt bar, og nogle oplever den som tør eller hård, særligt hvis man forventer en meget blød og konfektagtig proteinbar.
Pris og placering i hverdagen
Prisen på 189 kr for 12 barer á 55 g svarer til 15,75 kr pr. bar. Blandt de produkter på siden, hvor prisen er oplyst, ligger den lavere end Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad til 249 kr og Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel til 229 kr, samtidig med at barvægten matcher Barebells på 55 g.
I en dansk hverdag giver formatet mest mening som et planlagt mellemmåltid: i tasken på kontoret, efter træning eller som alternativ til en sød snack sidst på eftermiddagen. Den er glutenfri og vegansk, men ingredienslisten indeholder både soja og mandelpasta, og den kan indeholde spor af flere nødder og sesamfrø.
Fordele:
- Lavt sukkerindhold: Raspberry Chocolate indeholder 1,2 g sukkerarter pr. 55 g bar.
- 15 g protein pr. bar: Proteinindholdet kommer fra ærteproteinisolat, sojaproteinisolat og sojaproteinstykker.
- Højt fiberindhold: 9,5 g kostfiber pr. bar giver en mere mættende profil end mange almindelige snackbarer.
- Vegansk og glutenfri: Relevant for dig, der undgår animalske ingredienser og gluten.
- Konkret prisfordel i feltet: 189 kr for 12 barer er lavere end de to øvrige 12-pak produkter på siden med oplyst pris.
Ulemper:
- Konsistensen kan dele vandene: Nogle oplever baren som tør eller hård frem for blød og cremet.
- Indeholder polyoler: 3,4 g polyoler pr. bar kan være relevant at bemærke for følsomme maver.
- Ikke egnet ved soja- eller mandelallergi: Ingredienslisten indeholder både soja og mandelpasta.
Det her synes vi om med Star Nutrition 12 x Vegansk proteinbar Raspberry Chocolate:
Hvem passer Star Nutrition 12 x Vegansk proteinbar Raspberry Chocolate til:
Den passer bedst til dig, der vil have en vegansk proteinbar med lavt sukkerindhold, mørk chokoladesmag og et tydeligt hindbærpræg. Den er særligt oplagt, hvis prisen pr. bar betyder noget, og du samtidig ønsker 15 g protein i en 55 g bar. Hvis du prioriterer en meget blød konsistens eller ikke tåler soja, mandel, polyoler eller spor af nødder, bør du vælge mere selektivt blandt de øvrige veganske proteinbarer.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 189 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 12 barer |
| ⚖ Vægt pr. bar | 55 g |
| 🧮 Pris pr. bar | 15,75 kr |
| 🍫 Smagsvariant | Raspberry Chocolate |
| 🔥 Energi pr. bar | 910 kJ/218 kcal |
| 🥤 Protein pr. bar | 15 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. bar | 1,2 g |
| 🌾 Kostfiber pr. bar | 9,5 g |
| 🥑 Fedt pr. bar | 12 g |
| 🍞 Kulhydrat pr. bar | 11 g |
| 🧁 Polyoler pr. bar | 3,4 g |
| 🧂 Salt pr. bar | 0,26 g |
| 🧾 Ingredienser | Cikorierodfiber, overtræk med smag af mørk chokolade (19%) (kakaomasse, sødestof (xylitol), kakaosmør, emulgator (solsikkelecitin)), ærteproteinisolat, sojaproteinisolat, fugtighedsbevarende middel (glycerol), mandelpasta, sødestof (maltitol), sojaproteinstykker (sojaproteinisolat, tapiokastivelse, salt), emulgator (solsikkelecitin), kokosolie, frystørrede hindbærstykker (1,2%), kakaosmør, naturlig aroma, vand, fortykningsmiddel (akaciegummi), grøn teekstrakt, rødbedepulver, sødemiddel (steviolglykosider fra stevia), surhetsregulerende middel (citronsyre), salt |
| 🥛 Allergener | Soja, mandel |
| ⚠ Spor | Sesamfrø, jordnødder, hasselnød, valnød, cashewnød, pekannød, paranød, pistacienød og macademianød |
Sammenligningstabel
| Produkt | Mærke | Pris | Pris/bar | Bedømmelse | Note |
|---|---|---|---|---|---|
| Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad | Rawbite | 249 kr | 12 barer á 50 g | 9.0 | BEDST I TEST · Økologisk rawbar, dadler og nødder |
| Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel | Barebells | 229 kr | 12 barer x 55 g | 8.6 | BEDSTE PREMIUM · Kakaobelagt, kun 1,5 g sukker |
| Star Nutrition 12 x Vegansk proteinbar Raspberry Chocolate | Star Nutrition | 189 kr | 12 barer á 55 g | 8.3 | BEDSTE BUDGET · 12-pak, 15 g protein |
Sådan har vi lavet vores test af veganske proteinbarer
Vores sammenligning af veganske proteinbarer bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare datapunkter — produktdeklarationer, makroindhold pr. bar, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Vi udfører ikke egne laboratoriemålinger eller hands-on smagstest fra redaktionen; i stedet sammenstiller vi de oplysninger, en kritisk køber selv ville indsamle, og oversætter dem til en sammenlignelig 0-10 skala. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan indsamler vi data
For hver vegansk proteinbar på siden gennemgår vi producentens deklaration (proteinkilde — ært, ris, soja, hamp eller blanding; protein, sukker, polyoler, fiber, fedt og kalorieindhold pr. bar; allergener; smagsvarianter), krydstjekker pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere, og analyserer tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra MM Sports, Bodylab, Med24, Bodystore m.fl. samt Trustpilot. Vi kontrollerer specifikt om produktet rent faktisk er Vegan Society- eller V-label-certificeret, og om "raw"-mærkningen modsvares af ingredienserne.
- Producentdokumentation: proteinkilde og blandingsforhold (typisk ært+ris 70/30 eller 60/40), protein pr. bar, total sukker, polyoler, fiber, kostfedt, kalorier, allergener, V-label/Vegan Society-mærkning.
- Tredjepartsdokumentation: COA'er hvor publiceret, glutenfri-certificering hvor angivet, økologi-mærke (EU eller dansk Ø-mærke) hvor relevant.
- Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag, tekstur ("hard-bake" vs "soft-bake"), mavetolerance (særligt ved polyol-følsomhed eller bælgfrugt-irritation), klister og portionsstørrelse.
Hvad vi vægter i veganske proteinbarer
Vægtningen afspejler at veganske proteinbarer skal balancere proteinkvalitet, ingrediensrenhed og smag. Plante-protein-kilder har lavere DIAAS end whey, så blandingsforholdet (ært+ris dækker hinandens manglende aminosyrer) vægtes højere end ren protein-mængde. Samtidig vejer ingrediensliste tungt, fordi mange "veganske" barer reelt er candy-bars med plantesirup som bærende sødme.
| Kriterium | Vægt | Typiske datapunkter | Eksempler på kilder |
|---|---|---|---|
| Proteinkilde og DIAAS-profil | 22% | g protein pr. bar, blanding (ært+ris, soja-isolat, hamp), aminosyreprofil, leucin pr. portion | Producentdeklaration, ingrediensliste |
| Smag og tekstur | 16% | smagsvurdering pr. variant, hard- vs soft-bake, klister, eftersmag fra ærteprotein | Verificerede danske brugeranmeldelser |
| Pris pr. gram protein | 14% | kr pr. bar, kr/g protein, multipakke-rabatter | Danske forhandlerpriser |
| Sukker og sødemiddel-profil | 12% | g total sukker, kilde (dadler, agave, kokossukker), polyoler (xylitol, erythritol, maltitol), stevia/monk fruit | Etiket, ingrediensliste |
| Ingredienskvalitet og renhed | 10% | økologi-mærke, antal ingredienser, fyldstoffer, sojalecitin vs solsikkelecitin | Ingrediensliste, EU/dansk mærkning |
| Allergen-profil og kost-forenelighed | 10% | soja, nødder, sesam, gluten, palmeolie, V-label/Vegan Society | Allergenmærkning, vegansk certificering |
| Kalorie/protein-ratio | 8% | kcal pr. g protein (lavere = bedre til vægttab) | Næringsdeklaration |
| Tilgængelighed og pakke | 8% | smagsudvalg, pakkestørrelser, dansk lager, holdbarhed, 12-pak vs single | Danske butikker, emballagespec |
Sådan normaliserer vi
For at gøre forskellige veganske proteinbarer sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. gram protein, ikke kr pr. bar. En bar til 19 kr med 15 g protein koster 1,27 kr/g protein; en rawbar til 21 kr med 5,5 g protein koster 3,82 kr/g protein. Den dyrere "højprotein"-bar er reelt billigere pr. gram protein — selvom rawbar-typen kan vinde på ingrediensrenhed.
To centrale faldgruber vi udjævner:
- DIAAS — ikke alt plante-protein er ens: Soja-isolat har DIAAS ~0,91 og er det eneste plante-protein der i praksis matcher whey. Ærte-isolat ligger ~0,66, ris-protein ~0,43, hamp-protein ~0,49. Når en bar kombinerer ært+ris i 70/30 eller 60/40 forhold dækker de hinandens svagheder (ært mangler methionin, ris mangler lysin) og samlet DIAAS løftes mod 0,8-0,9.
- "Protein" vs proteinindhold: Mange rawbarer markedsføres som "naturligt proteinrige" pga. mandler eller cashew. Men 5-7 g protein pr. bar fra nødder leverer typisk under 1 g leucin pr. portion — under tærsklen for maksimal MPS-stimulering (2,5-3 g leucin). Vi nedvægter rawbarer i kategorien "post-workout" og opvurderer dem i kategorien "ren snack med vegansk profil".
Vi normaliserer mod almindelig brug: 1-2 barer pr. dag som mellemmåltid eller post-workout-snack. Barer mærket som måltidserstatning vurderes separat på næringskompletthed.
Udvalg og eksklusion
Vi har gennemgået veganske proteinbarer, der er tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus og verificerbar V-label-, Vegan Society- eller eksplicit deklareret vegansk profil. Følgende falder ud af vores sammenligning:
- Vegetariske proteinbarer der kun udelader kød — barer med valle (whey), kasein eller honning er ikke veganske, selv hvis de markedsføres som "plantebaserede". Vi inkluderer kun barer hvor hele protein-indholdet kommer fra plantekilder.
- Måltidserstatningsbarer over 350 kcal med tilsat vitamin- og mineralblanding — hører hjemme i deres egen kategori.
- Rawbarer under 5 g protein pr. bar — funktionelt frugt-nødde-snacks, ikke proteinbarer i ernæringsmæssig forstand. Rawbite ligger på grænsen og medtages som referencepunkt for kategorien "raw, økologisk profil".
- Importprodukter uden dansk forhandler — prisstabilitet, dansk allergenmærkning og leveringstid er en del af brugeroplevelsen.
- Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.
Begrænsninger og transparens
Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:
- Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger eller smagstest fra redaktionen. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
- Datadynamik: priser, smagsvarianter og lagerstatus hos danske forhandlere ændrer sig løbende. Producenter ændrer også opskrifter (typisk når plante-protein-leverandører skiftes) uden varsel — vi opdaterer ved væsentlige ændringer.
- Smag er subjektiv: ærte- og soja-protein har en mere markant grundsmag end whey, og hvor godt baren skjuler den, er individuelt. Vores smagsvurderinger bygger på tilbagevendende mønstre i danske brugeranmeldelser, ikke hands-on smagstest.
- Plante-protein-evidens: DIAAS-værdier er publiceret fra in vitro-fordøjelsesforsøg, ikke nødvendigvis fra hver konkret bar — vi anvender industristandard-værdier for proteinkilden, ikke produkt-specifikke målinger.
- Redaktionel uafhængighed: alle produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen. Læs vores fulde affiliatepolitik.
Opdateringer og kvalitetssikring
Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller smagsvariant fra en producent, prisændringer på over 15% hos en forhandler, ændring i Vegan Society- eller V-label-status, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.
Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.
Købeguide: sådan vælger du den rigtige veganske proteinbar
Den rigtige veganske proteinbar afhænger af, hvad du faktisk skal bruge den til. En bar til post-workout skal levere et leucin-tilstrækkeligt plante-protein og helst en blanding (ært+ris eller soja-isolat); en bar som mellemmåltid på arbejdet må gerne smage bedre og bygge på rene råvarer; en rawbar til tasken handler om ingredienskvalitet frem for protein-mængde. Brug denne guide som beslutningstræ — start med formålet, gå derfra til protein-kilden, og slut med smag og pris.

Start med formålet — træning, snack eller raw-ingrediens
Tre formål dominerer markedet for veganske proteinbarer, og de stiller forskellige krav:
| Formål | Anbefalet protein pr. bar | Vigtigste kriterier |
|---|---|---|
| Træning og restitution | 15-20 g | Soja-isolat eller ært+ris-blanding, leucin-fortifikation eller dosis-stort nok til 2,5-3 g leucin, moderat kalorieindhold (200-280 kcal). |
| Mellemmåltid eller arbejdsdag | 10-18 g | Smag, mæthed og fiber dominerer. Ren ingrediensliste er en bonus, og polyol-mængden bør være moderat. |
| Rawbar / ren snack | 5-10 g | Økologisk basis (dadler, mandler, cashew), uden tilsat sukker eller sødemidler, glutenfri profil. Protein er bonus, ikke hovedfokus. |
Praktisk råd: hvis du primært skal bruge baren post-workout, så undgå rene rawbarer — de når sjældent leucin-tærsklen for maksimal MPS-stimulering. Til det formål peger vi typisk videre til rene proteinpulver-shakes eller dedikerede plante-proteinbarer med soja-isolat.
Vurdér proteinkilden — soja, ært+ris eller hamp
Plante-protein-kilden bestemmer mere end smagen — den bestemmer DIAAS-scoren og dermed barens biologiske værdi.
| Proteinkilde | DIAAS | Egnet til |
|---|---|---|
| Soja-isolat | ~0,91 | Eneste plante-protein der i praksis matcher whey. Komplet aminosyreprofil. Velegnet til træning og restitution. |
| Ært+ris-blanding (70/30 eller 60/40) | ~0,80-0,90 | Komplementært par: ært giver lysin, ris giver methionin. Velegnet til træning, mellemmåltid og bredt brug. |
| Ærte-isolat alene | ~0,66 | Mangler methionin. Acceptabelt til snack, ikke optimalt post-workout uden tilskud fra anden kilde. |
| Hamp-protein | ~0,49 | Komplet aminosyreprofil men lavt udbytte. Mest relevant i barer med mange supplerende plantekilder. |
| Ris-protein alene | ~0,43 | Mangler lysin. Sjælden som eneste kilde — ses oftest i blandinger. |
| Bønne-/linse-protein | ~0,40-0,65 | Varierer kraftigt på art. Ses oftest som tillæg i komplekse plante-blandinger. |
Praktisk råd: en bar mærket "15 g vegansk protein" kan bestå af soja-isolat eller ærte-isolat alene — biologisk to forskellige tilbud. Læs altid hovedproteinkilden i ingredienslisten. Hvis det fremgår "ærteproteinisolat, sojaproteinisolat", er det en blanding (godt). Hvis det kun står "ærteproteinisolat", er DIAAS lavere.
Tjek leucin-tærsklen
For at stimulere muskelproteinsyntese maksimalt skal en portion levere 2,5-3 g leucin. Plante-proteinkilder leverer typisk 10-15% mindre leucin pr. g protein end whey, så en standard 15 g plante-protein-bar leverer ofte kun 1,7-2,4 g leucin — under tærsklen.
- Soja-isolat har det højeste leucin-indhold blandt plante-proteiner (~7,8% af proteinet) og rammer tærsklen ved ca. 30 g portionen.
- Ært-isolat ligger på ~8% leucin men har lavere DIAAS — så 25-30 g protein pr. portion er et fornuftigt mål.
- Premium-bars med leucin-fortifikation tilsætter ekstra L-leucin for at kompensere — relevant ved 15-20 g portion.
- For motionister hvor MPS-maksimering ikke er kritisk (dvs. mellemmåltid eller almindelig restitution), er leucin-tærsklen mindre afgørende.
Praktisk råd: hvis baren leverer under 2 g leucin pr. portion og du har specifikt restitutionsformål, så tag enten to barer eller suppler med EAA-tilskud eller en plante-proteinshake.
Læs sukker- og sødemiddel-profilen
Veganske barer fordeler sig groft i to lejre: rawbarer hvor sødmen kommer fra dadler og figner, og industrielle barer hvor sødmen kommer fra polyoler eller stevia. Begge kan være fornuftige valg, men de stiller forskellige krav:
- Naturligt sukker fra dadler/figner giver ofte 15-25 g total sukker pr. bar, men leveres med fiber og mikronæringsstoffer. Det giver rolig blodsukker-respons men er ikke "lavkalorie".
- Stevia, erythritol og monk fruit er nul-kalorie og giver minimal blodsukker-respons. Erythritol tolereres godt op til 50 g/dag for de fleste.
- Polyoler (xylitol, sorbitol, maltitol) tæller stadig kalorisk (~2,4 kcal/g) og kan give mavebesvær ved >20 g/dag samlet.
- Sukralose, acesulfam-K ses i flere proteinbarer — de er sikre i godkendte mængder, men nogle reagerer på smagen.
Praktisk råd: rawbarer er en bedre profil hvis du vil undgå tilsatte sødemidler eller polyoler — vælg dog ikke en rawbar som proteinbar uden at tjekke proteinindholdet. Hvis du planlægger flere "lavsukker" produkter dagligt (proteinbarer + tyggegummi + diætsodavand), kan polyol-mængden hurtigt overskride 30 g/dag.
Allergener: soja, nødder, sesam, gluten
Veganske barer flytter allergen-billedet væk fra mælk og æg, men ind i andre kategorier. Soja er det mest udbredte plante-protein i barer, og samtidig 1 af 14 EU-deklarationspligtige allergener — relevant ved soja-allergi. Træ-nødder (mandler, cashew, hasselnød, valnød) er almindelige som tekstur-element og som bindemiddel.
- Soja: findes både som proteinkilde (sojaproteinisolat) og som lecithin-emulgator (sojalecitin). Ved soja-allergi, vælg barer med solsikkelecitin og rene ærte/ris-proteinkilder.
- Træ-nødder og sesam: almindelige som ingrediens i raw- og proteinbarer. Krydskontamination er udbredt selv i "nut-free" produktion — ved svær allergi, kontakt producenten.
- Hampefrø: ikke EU-deklareret allergen, men kan korsreagere ved anden frø-allergi.
- Gluten: findes i barer med havre, hvede-protein eller bygmaltekstrakt. Cølieaki kræver eksplicit "glutenfri"-mærke (under 20 ppm).
- Bælgfrugter (jordnødder): EU-allergen. Findes i flere klassiske proteinbarer som peanut-karamel-varianten.
Praktisk råd: Vegansk-mærket = ingen animalske ingredienser, men siger intet om træ-nødder, soja, sesam eller gluten. Læs ALTID allergen-mærkningen, særligt ved nye varianter af et produkt du har spist før.
Vegansk certificering — Vegan Society, V-label eller intet
Tre forskellige niveauer eksisterer på markedet:
- Vegan Society Trademark (UK-baseret, men globalt anerkendt): kontrollerer ingredienser OG produktionsforhold (ingen krydskontaminering med animalske ingredienser). Det stærkeste kvalitetsstempel.
- V-label (EU-baseret, fra European Vegetarian Union): tjekker ingredienser, ikke produktionsforhold lige så stramt. Stadig en troværdig markering.
- "Vegansk" på pakken uden mærke: producenten bedømmer selv. Acceptabelt for plante-baseret kost, mindre stramt for personer med dyrevelfærds-baserede valg.
Praktisk råd: hvis veganismen er etisk-prioriteret (ikke bare diætetisk), så vælg V-label eller Vegan Society. Hvis du blot vil undgå mælk/æg af helbredsmæssige grunde, er "vegansk" på pakken som regel tilstrækkeligt.
Smag og tekstur — hard-bake vs soft-bake
Plante-protein-barer har en markant grundsmag fra ærte- eller sojaproteinet, og hvor godt baren skjuler den, er individuelt. Teksturen er ofte den største usikkerhed:
- Hard-bake (lav vandaktivitet): længere holdbarhed, men ofte tør eller chewy. Almindelig profil for high-protein-barer hvor protein-koncentrationen kompromitterer fugtigheden.
- Soft-bake (højere vandaktivitet): saftig tekstur, men kortere holdbarhed. Almindelig for raw- og dadel-baserede barer.
- Frosne barer: nogle producenter foreslår 30 minutter i fryser for forbedret bid og friskhedsfornemmelse.
- "Eftersmag" fra ærte-protein: kombineres typisk med kakao eller karamel for at maskere. Sojaprotein har mildere grundsmag.
Praktisk råd: køb 1-2 enkelte barer i forskellige varianter, før du investerer i en stor pakke. Læs verificerede danske brugeranmeldelser for konkret variant — chocolate-cookie kan være lækker hos én producent og kunstig hos en anden.
Step-by-step: sådan vælger du i butikken eller online
Brug denne syvtrins-tjekliste, når du står med et nyt produkt i hånden eller browser online:
- Bestem formålet (træning, snack, raw) — det indsnævrer udvalget halvt.
- Tjek protein pr. bar — minimum 12 g for "rigtig" plante-proteinbar.
- Tjek proteinkilden — soja-isolat eller ært+ris-blanding til træning, ren ærte-isolat til snack.
- Læs sukker + polyol-tallet — sigt efter samlet under 15 g, eller naturlig sødme fra dadler.
- Tjek vegansk certificering — V-label eller Vegan Society hvis det er etisk-vigtigt for dig.
- Tjek allergen-mærkningen — særligt soja, træ-nødder, sesam, gluten.
- Køb 1-2 enkelte først for smags-test, før du forpligter dig til en pakke.
Praktisk råd: lav din egen sammenligning på mobilen med 3-4 produkter ad gangen — det giver bedre beslutningsgrundlag end at stole på emballagens hovedbudskab.
Sådan får du mest ud af veganske proteinbarer
En vegansk proteinbar er et praktisk værktøj — men dens reelle værdi afhænger af, hvornår og hvordan du bruger den. En bar timing-rigtigt kan løfte plante-protein-indtaget på en travl dag; samme bar i en suboptimal sammenhæng er bare en dyr snack. Her er hvordan baren passer ind i typiske danske hverdage.

Som post-workout-snack
Inden for 30-60 minutter efter træning kan kroppen anvende plante-protein effektivt til muskelsyntese — men kun hvis leucin-tærsklen rammes. En bar med soja-isolat eller en velbalanceret ært+ris-blanding på 15-20 g protein dækker de fleste motionisters behov.
- Vælg en bar med soja-isolat eller eksplicit ært+ris-blanding (ikke ren ærte-isolat alene).
- Drik vand sammen med den.
- Hvis baren leverer under 2 g leucin, kan du tage to barer eller supplere med plante-proteinshake.
- Rawbarer (5-7 g protein) er ikke optimale post-workout — vælg dem til mellemmåltid i stedet.
Praktisk råd: læg en bar i træningstasken, så du har den klar når omklædningsrummet kalder. Foretrækker du shake frem for bar, kan vegansk proteinpulver dække samme formål (se Konklusion nederst for direkte link).
Som mellemmåltid på arbejdet
To-tre timer mellem måltider er det typiske vindue, hvor sult kommer snigende. En vegansk proteinbar med 12-18 g plante-protein, 200-250 kcal og 3-6 g fiber giver mæthed uden at fortrænge frokost eller aftensmad. Her vejer smag og tekstur højere end ved post-workout — du skal kunne lide den nok til at spise den ugentligt.
- Hold polyol-mængden moderat (under 10 g pr. bar) på en stillesiddende eftermiddag for at undgå mavebesvær.
- Drik vand til — mæthedsfornemmelsen forbedres markant.
- Vælg gerne en bar med fiber (3-6 g) for længere mæthed.
- Rawbarer fungerer godt her, hvis ren ingrediensliste vejer højere end protein-mængde.
Praktisk råd: brug veganske proteinbarer på de tidspunkter, hvor du erfaringsmæssigt ender med at købe noget tilfældigt — bagerens kasse, kantinen, automaten.
På farten — rejser, vandring og lange dage
Veganske proteinbarer skinner her: de behøver ikke køling, kræver ingen redskaber, og holder typisk 6-12 måneder uåbnet — særligt hard-bake-typen. På rejser kan en bar dække den protein-dosis, du ellers misser, når flymad eller hotel-morgenmad er kulhydrat-tung og ofte sparsom på plante-protein.
- Pak 2-4 barer pr. dag på rejsen.
- Hold dig til varianter du har testet hjemmefra — en ny smag på en lang flyrejse er ikke værd at risikere.
- Vælg emballage der tåler at blive trykket i håndbagagen.
- Undgå chokoladeovertræk i sommer-rejsemål — det smelter, særligt på dadler-baserede rawbarer der ikke har stabilisator.
Praktisk råd: opbevar én bar fast i din daglige taske og udskift den løbende, så den ikke bliver glemt eller for gammel.
Til at supplere et plantebaseret kostmønster
Plant-baseret kost dækker typisk proteinbehovet via bælgfrugter, tofu, tempeh, linser og bønner — men på travle dage kan en proteinbar bygge bro. Den er især nyttig som beredskab, når aftensmaden bliver forsinket eller du ikke har planlagt et plante-protein-tungt måltid.
- Suppler — ikke erstat. Hovedparten af proteinet bør komme fra varierede plantekilder.
- Vælg en bar med soja-isolat eller komplementær blanding for bedst aminosyreprofil.
- Brug barens fiber-indhold som bonus — ofte 3-9 g pr. bar.
- Bland forskellige plante-protein-kilder gennem ugen (ært, soja, hamp, ris) for variation.
Praktisk råd: en proteinbar er aldrig en erstatning for en kost-strategi. Vil du planlægge plante-protein-indtaget mere systematisk, kombinér gerne med sojaprotein eller risprotein som pulver-baserede alternativer (se "Læs også"-sektionen nederst på siden).
Som måltidserstatning — pas på
Almindelige veganske proteinbarer er IKKE komplette måltidserstatninger. De mangler typisk fiber-mængden til reel mæthed, vitamin B12 (kritisk for veganere), jern, omega-3 (særligt ALA), og fedtprofil til flerstimet mæthed. Hvis du regelmæssigt erstatter et helt måltid med en bar, kig efter dedikerede vegan-måltidserstatninger med tilsat vitamin- og mineralblanding.
- Lejlighedsvis erstatning på en hektisk dag er fint.
- Daglig erstatning af morgenmad eller frokost er problematisk på sigt — særligt for veganere der allerede skal aktivt sikre B12 og jern.
- Suppler altid med frugt, grøntsager eller andet basis-måltid hvis baren er hovedmåltidet.
- Vurdér om du dækker dit daglige fiber-, mikronærings- og omega-3-behov gennem resten af kosten.
Praktisk råd: brug "ville jeg vælge en cookie her hvis baren ikke fandtes?" som mental test — det afslører om baren reelt er et måltid eller en snack.
Opbevaring og holdbarhed
Veganske proteinbarer holder typisk 6-12 måneder uåbnet ved stuetemperatur, men kvalitet og tekstur ændrer sig over tid. Soja- og ærte-protein-barer kan blive hårdere efter 3-4 måneder; rawbarer med dadler kan blive mere klistret eller udvikle hvidt sukker-bloom på overfladen — uskadeligt, men mindre lækkert.
- Opbevar køligt og tørt; undgå direkte sollys eller varme bil-kupéer i sommermånederne.
- Når en rawbar er åbnet, spis den samme dag — dadler kan tørre ud og nødderne mister friskhed.
- Tjek bedst-før-dato før du investerer i en stor multi-pakke.
- Roterer dit lager: ny pakke bagest, gammel pakke forrest.
Praktisk råd: køb ikke mere end 1-2 måneders forbrug ad gangen, medmindre du er sikker på smag og forbrugsmønster — proteinbarer "i skuffen" har en uhyggelig tendens til at blive for gamle.
Tænk over dette før du køber veganske proteinbarer
Veganske proteinbarer markedsføres ofte som sundere alternativ til mejeri-baserede barer — men flere af dem ligger ingredient-mæssigt tættere på candy bars med plantesirup som sødme. Her er hvad der er værd at undersøge, før du investerer i en stor pakke eller gør baren til en daglig vane.

Plante-protein er ikke automatisk lige med whey
Mange veganske proteinbarer markedsføres som "lige så proteinrige" som mejeri-baserede. Det er teknisk korrekt på g-niveau — men ikke på DIAAS-niveau. Soja-isolat (DIAAS ~0,91) er det eneste plante-protein der i praksis matcher whey-isolat (DIAAS 1,0+). Ærte-isolat alene har DIAAS ~0,66, ris-protein ~0,43, hamp ~0,49.
- For ordinære motionister og ikke-restitutionsformål er forskellen mellem 0,7 og 1,0 DIAAS marginal — kosten samlet kompenserer.
- For ambitiøse styrkeløftere eller post-workout-vinduet betyder højere DIAAS reelt mere udbytte pr. gram.
- Blandinger (ært+ris 70/30) løfter samlet DIAAS til ~0,8-0,9 og lukker hovedparten af gabet.
- Soja-baserede plante-barer er tæt på whey for de fleste praktiske formål.
Praktisk råd: hvis du sammenligner pris pr. gram protein, så husk at justere for kvalitet. En ren ærte-isolat-bar bør koste mindre pr. gram end en soja-isolat-bar for at være "lige så god værdi".
"Naturligt sødet" og dadelsirups-fælden
"Naturligt sødet" på en vegansk bar dækker oftest over dadelsirup, agave, kokossukker eller koncentreret frugtjuice. Det er ikke sundere end raffineret sukker — kalorisk det samme, blodsukker-respons stort set det samme. Den eneste reelle fordel er, at det medfølger fiber og mikronæringsstoffer i hele dadler/figner.
| Marketing-fraser | Hvad det betyder reelt |
|---|---|
| "Naturligt sødet" | Kan være dadelsirup, agave eller kokossukker — relativt højt sukkerindhold (15-25 g/bar). |
| "Uden tilsat sukker" | Sukker fra frugt og dadler tæller ikke som "tilsat" — men barren kan stadig have 18-22 g sukker pr. portion. |
| "Lavt sukker" | Typisk 1-3 g sukker, men ofte med 8-15 g polyoler eller stevia/sukralose. Læs næringsdeklarationen. |
| "Raw" | Ingredienserne er ikke opvarmet over 42°C. Siger intet om proteinindhold eller sundhed — relevant primært for entusiaster der prioriterer enzym-bevarelse. |
Praktisk råd: tjek altid total sukker pr. bar — ikke kun "tilsat sukker"-tallet på forsiden. En rawbar kan være lige så sukker-rig som en industribar, bare med "naturlig" oprindelse.
Polyoler og bælgfrugt-mavebesvær
Veganske proteinbarer giver to potentielle kilder til mavebesvær: polyoler i industrielle "lavsukker"-barer, og fiber-tunge bælgfrugt-baser i high-protein-barer. Begge kan give oppustethed, luft i maven eller diarré — men mekanismerne er forskellige.
- Polyoler (xylitol, sorbitol, maltitol) giver typisk symptomer ved >20-30 g/dag samlet. Erythritol er den mildeste.
- Bælgfrugt-fiber (ærte, soja, kikærte) kan give luft og oppustethed hos personer der ikke er vant til høj plante-fiber-mængde.
- Inulin og chikoriefiber bruges som prebiotisk sødestof i flere veganske barer — kan give markant gas hos sensitive maver.
- Tilvænning: mavebesvær fra plante-protein-barer aftager ofte over 1-2 uger, når mikrobiomet tilpasses.
Praktisk råd: hvis du er ny i plante-protein-segmentet, så start med 1/2 bar dagligt og øg gradvist. Hvis du er sensitiv til polyoler, vælg rawbarer eller dadelsiroppslette barer. Hvis du er sensitiv til bælgfrugt-fiber, vælg ren soja-isolat eller hamp-protein-baserede varianter.
Pris-spektrum og hvad du reelt betaler for
Veganske proteinbarer fordeler sig over et betydeligt prisspektrum, og prisen afspejler i grove træk hvad du betaler for: ingredienskvalitet, proteinkvalitet eller branding.
| Pris-segment | Karakteristisk profil | Hvad du betaler for |
|---|---|---|
| Mainstream supermarked | 10-30 g protein, polyol-sødet, lange ingredienslister | Tilgængelighed, tendens-mæssigt lavere DIAAS, branding |
| Specialprotein (fitness-butikker) | 15-20 g protein, ært+ris eller soja-isolat, V-label | Højere proteinkvalitet, leucin-fortifikation, specialiseret formulering |
| Premium / raw / økologisk | 5-10 g protein, dadel-baseret, økologi-mærke, kort ingrediensliste | Ingredienskvalitet, økologi-certificering, dansk eller EU-produktion |
Praktisk råd: betal aldrig premium-pris for en mainstream-formel, og betal aldrig premium-pris for en bar med ren ærte-isolat alene — den er DIAAS-mæssigt en mellemkategori-bar. Vurdér prisen mod proteinkilde og proteinindhold, ikke mod emballagens premium-look.
Hvem bør vælge med ekstra omtanke
Veganske proteinbarer er ikke for alle. Her er de grupper, hvor det er værd at tænke sig om to gange — eller helt undgå:
- Personer med dokumenteret IBS eller polyol-intolerance: vælg helt polyol-frie rawbarer eller naturligt-sødede dadel-baserede barer.
- Personer med soja-allergi: mange "vegan-kompatible" barer indeholder soja-isolat eller sojalecitin. Læs ingrediensliste grundigt og vælg ærte+ris- eller hamp-baserede varianter.
- Veganere uden anden B12-, jern- eller omega-3-strategi: proteinbarer bidrager sjældent meningsfuldt til disse mikronæringsstoffer. Sørg for separat tilskud eller berigede fødevarer i kosten.
- Børn under 12: proteinbarer er udviklet til voksen-makrobehov og indeholder typisk koncentrerede plante-proteiner og polyoler i mængder der ikke er optimale for børn.
- Gravide og ammende: tjek vegansk certificering og undgå barer med urteekstrakter (ashwagandha, rhodiola) uden lægedialog.
- Personer på jod-restriktiv diæt: nogle plante-barer bruger tang som tilsætning — relevant ved skjoldbruskkirtel-problemer.
I tvivlstilfælde — særligt hvis du tager medicin eller har diagnosticerede tilstande — tal med din læge eller en autoriseret klinisk diætist før du indfører veganske proteinbarer som dagligt tilskud.
FAQ om veganske proteinbarer
Kilder & Forskning
Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af veganske proteinbarer.
- Position of the Academy of Nutrition and Dietetics: Vegetarian Diets: Denne faglige position vurderer, at velplanlagte vegetariske og veganske kostmønstre kan være ernæringsmæssigt dækkende i alle livsfaser. For vurdering af veganske proteinbarer er kilden relevant, fordi den understøtter, at plantebaserede proteinkilder kan indgå som en del af en dækkende kost, når den samlede proteinsammensætning og næringsprofil er gennemtænkt. Læs mere her.
- International Society of Sports Nutrition Position Stand: Protein and Exercise: ISSN’s position paper gennemgår den samlede evidens for proteinindtag i relation til træning, restitution og muskeltilpasning. Selvom dokumentet ikke handler specifikt om proteinbarer, er det centralt for vurderingen af veganske proteinbarer som praktisk proteinkilde før eller efter træning, herunder betydningen af samlet dagligt proteinindtag og proteinkvalitet. Læs mere her.
- Examine: Pea Protein: Examine sammenfatter human forskning om ærteprotein, som er en af de mest anvendte proteinkilder i veganske proteinbarer. Gennemgangen peger på, at ærteprotein kan være et relevant alternativ til animalske proteiner i produkter målrettet mæthed, restitution og proteinindtag, men at den samlede vurdering fortsat bør afhænge af aminosyreprofil, dosering og produktets øvrige ingredienser. Læs mere her.
- Examine: Rice Protein: Denne evidensgennemgang opsummerer forskningen i risprotein, som ofte kombineres med ærteprotein i veganske proteinbarer for at forbedre aminosyreprofilen. Kilden er relevant, fordi den belyser, hvordan planteproteiner kan anvendes i sports- og convenienceprodukter, samt hvilke begrænsninger der kan være sammenlignet med mere leucinrige proteinkilder. Læs mere her.
- EFSA Scientific Opinion on Dietary Reference Values for Protein: EFSA’s vurdering af referenceindtag for protein bruges som baggrundskilde til at vurdere, hvor meget en vegansk proteinbar realistisk kan bidrage med i den samlede kost. Kilden siger ikke noget direkte om proteinbarer, men er vigtig for at sætte produktets proteinindhold ind i en ernæringsfaglig sammenhæng og for at undgå overdrevne konklusioner om enkeltprodukters betydning. Læs mere her.
Konklusion: vores anbefaling for veganske proteinbarer
Til daglig brug som plantebaseret mellemmåltid scorer Rawbite 12 x Frugt & Nødde bar Choklad højest på vores samlede vægtning, fordi den kombinerer økologiske raw-ingredienser, glutenfri profil og fuldstændig fravær af tilsat sukker. Den er ikke en proteinbar i klassisk forstand med sine 5,5 g protein, men den vinder på ingredienskvalitet og renhed — særligt relevant for læsere der prioriterer kort ingrediensliste over high-protein-tal.
Hvis du vil have en mere klassisk vegansk proteinbar med 15 g protein, kakaobelægning og lavt sukkerindhold, er Barebells Vegan Protein Bar Peanut Caramel (#2 BEDSTE PREMIUM) det stærkeste valg — den kombinerer hvedeprotein og sojaprotein og leverer kun 1,5 g sukker pr. portion. Hvis prisen pr. bar betyder mest, er Star Nutrition 12 x Vegansk proteinbar Raspberry Chocolate (#3 BEDSTE BUDGET) den klare vinder — samme 15 g protein og 1,2 g sukker, men til lavere kilopris og med ærte+sojaproteinisolat-blanding for mere balanceret aminosyreprofil.
Til andre plantebaserede proteinformater peger vi videre til vores veganske proteinpulver-test, eller for læsere der specifikt vil minimere sukker, vores proteinbarer med lavt sukkerindhold-sammenligning (link i "Læs også" nederst).
Vi opdaterer denne ranking når priser, formuleringer eller smagsvarianter ændrer sig — typisk hver tredje måned. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden viser den seneste verificerede gennemgang.
Læs også
Proteinbarer bedst i test 2026
Laktosefri proteinpulver bedst i test 2026
Hampeprotein bedst i test 2026
Risprotein bedst i test 2026
Sojaprotein bedst i test 2026
Æggeprotein bedst i test 2026
Spørgsmål & Svar fra læsere
Kan jeg blande mit veganske proteinbarer med kaffe om morgenen, eller ødelægger varmen effekten?
Hej Martin! Ja, du kan sagtens blande det i kaffen. Varmen ødelægger ikke de aktive stoffer, men det kan påvirke smagen lidt afhængigt af hvilken variant du har valgt. Et godt tip er at røre det ud i en lille smule koldt vand først, og derefter hælde den varme kaffe over for at undgå klumper.
Hvor lang tid går der typisk, før man kan mærke en effekt af produktet fra jeres testvinder?
Hej Camilla. Det varierer fra person til person, men de fleste begynder at mærke en forskel efter 1-2 ugers konsekvent brug. Husk at tage det dagligt, også på hviledage, for at opnå det bedste resultat!
