Kosttilskudsvalg
Weight gainer

Weight gainer til hårdgainere: vores test af 5 favoritter

Sidst opdateret 2026-09-18

Vi har sammenlignet de mest populære weight gainer-produkter på kalorieindhold, protein- og kulhydratprofil, sukkerindhold, smag og prisværdi — her er vores favoritter.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Weight gainer bedst i test 2026
RAW Extreme Gains
RAW Extreme Gains
Optimum Nutrition Serious Mass
Optimum Nutrition Serious Mass
Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad
Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad

Weight gainere lokker ofte med store kaloriemængder, men portionen kan være så stor, at sammenligningen bliver skæv. Kig på kcal, protein og kulhydrater pr. realistisk shake — og hold øje med sukkerarter, kreatin og om kulhydraterne mest kommer fra maltodextrin eller også fra fx havre.

Vores fem favoritter blandt weight gainer på det danske marked er udvalgt på deklaration, portionsstørrelse, energi/protein-forhold og pakningsforhold. RAW Extreme Gains lander øverst med 638 kcal, 112 g kulhydrater og 40 g protein pr. 180 g portion plus 5000 mg kreatinmonohydrat og DigeZyme®. Som enklere alternativ står Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad med maltodextrin, valleproteinkoncentrat og kakao.

Bedste weight gainer 2026

  1. RAW Extreme Gains9.1/10BEDST I TEST
    112 g kulhydrat, 40 g protein
  2. Optimum Nutrition Serious Mass8.7/10BEDSTE PREMIUM
    251 g kulhydrater, kreatin
  3. Laveste pris pr. kalorie
  4. Bodylab Weight Gainer (1,5 kg)8.1/10BEDSTE SMAGSVALG
    Tre smagsvarianter, 100 g portion
  5. Body Science Gainer7.9/10BEDSTE DEKLARATION
    Fuld aminosyreprofil deklareret
RAW Extreme Gains
BEDST I TEST

1. RAW Extreme Gains

638 kcal pr. 180 g portion med 40 g protein og DigeZyme®
9.1
Effekt & kvalitet
9.4
Ingredienser
9.1
Pris & værdi
8.9
Brugeroplevelse
9.1
Renhed & sikkerhed
8.9
Kundeanmeldelser
9.1
Til butik
(CoreNutrition)

Tre scoops, 180 g pulver og op mod en halv liter væske: RAW Extreme Gains er bygget som et måltid frem for et supplement, og portionen lander på 638 kcal og 40 g protein. Pulveret går i shakeren uden at klumpe. Smagen splitter feltet — havre- og chokoladevarianten trækker mod havredrik og velling og er mindre sød end de fleste gainere, mens andre slet ikke kan få den ned.

Kalorietæt gainer med havre og ekstra træningsrelaterede ingredienser

Test af RAW Extreme Gains
Billedmontage af RAW Extreme Gains i hverdagsmiljø

En tungere gainer, snarere end et simpelt kulhydrat- og proteinpulver, er hvad dette er bygget som. Kulhydratdelen kommer fra både havremel og maltodextrin, mens proteinindholdet leveres af valleproteinkoncentrat og mælkeproteinkoncentrat. Det giver en portion med 638 kcal, 7,7 g fedt, 5,4 g fibre og 0,3 g salt.

Den mest markante forskel i forhold til enklere weight gainers er den ekstra “Extreme Gains Injection Formula”: 5000 mg kreatinmonohydrat, 5000 mg L-glycin, 2500 mg L-glutamin og 1000 mg taurin pr. portion. Det betyder, at RAW Extreme Gains ikke kun fungerer som kalorietilskud, men også samler flere ingredienser, som ellers ofte købes separat i en bulking-periode.

Smagsmæssigt peger Chocolate & Oats i en dessertagtig retning med tydelig chokolade- og havreprofil, især når pulveret blandes med mælk. Vanilla Blueberry er mere polariserende; nogle vil opleve den som kunstig eller kemisk i smagen. Det er værd at tage med, hvis du typisk er følsom over for sødemidler som aspartam og acesulfam K.

Stor portion, stor bøtte og relativt skarp kilopris

En servering på 3 scoops og 180 g er en stor portion, så produktet passer bedst til dig, der faktisk har brug for et markant kaloriebidrag efter træning eller som mellemmåltid. Blandingen kræver 400-500 ml vand eller mælk, og med mælk bliver shaken både mere fyldig og mere kalorierig.

Prisen på 539 kr for 4,5 kg svarer til cirka 120 kr pr. kg. Det er lavere pr. kg end Optimum Nutrition Serious Mass (cirka 143 kr) og Body Science Gainer (cirka 133 kr), men over Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad, der i den større pose på 5400 g koster cirka 92 kr pr. kg. RAW Extreme Gains ligger derfor stærkt, hvis du vil have en stor pakning uden at gå op i premium-prisniveauet.

Begrænsningen er, at den høje portionsstørrelse kan være voldsom på dage, hvor appetitten eller maven ikke er med. Allergenerne er også relevante: produktet indeholder mælk, havre og en kilde til phenylalanin, så det er ikke oplagt til dig med mælkeallergi, havreproblematikker eller behov for at undgå aspartam.

Fordele:

  • Højt kalorieindhold pr. portion: 638 kcal pr. 180 g portion gør det velegnet til perioder, hvor kalorieoverskud er svært at nå via almindelig mad alene.
  • 40 g protein pr. portion: kombinationen af valleproteinkoncentrat og mælkeproteinkoncentrat giver et højt proteinbidrag i samme shake.
  • Tilføjet kreatin: 5000 mg kreatinmonohydrat pr. portion betyder, at produktet allerede indeholder en almindelig daglig kreatinmængde.
  • Stor pakning: 4,5 kg og 25 portioner passer til dig, der bruger gainer regelmæssigt i en vægtøgningsfase.
  • Flere smagsvalg: Chocolate & Hazelnut, Chocolate & Oats, Strawberry og Vanilla Blueberry giver mere variation end de mest enkle gainere.

Ulemper:

  • Meget stor portionsstørrelse: 180 g pulver og 400-500 ml væske kan føles tungt, især som mellemmåltid.
  • Indeholder sødemidler: aspartam og acesulfam K vil ikke passe til alle, og produktet indeholder en kilde til phenylalanin.
  • Ikke egnet ved mælk- eller havreundgåelse: allergiinformationen angiver mælk og havre.

Det her synes vi om med RAW Extreme Gains:

Kreatinen er det, der for alvor adskiller den: 5 g monohydrat pr. portion, hvor Optimum Nutrition Serious Mass har 3 g og de tre øvrige ingen. Oven i ligger glutamin, glycin, taurin og et enzymkompleks, så bøtten erstatter et par separate dåser. Maven tager pænt imod den, men 180 g ad gangen er meget på dage uden appetit, og mælk, havre og aspartam står alle på listen.

Hvem passer RAW Extreme Gains til:

Til styrketrænende og hardgainere, der vil øge kalorieindtaget med én stor shake frem for ekstra måltider. Undgår du mælk, havre eller kunstige sødemidler, er produktet uegnet, og Body Science Gainer er sødet med saccharose i stedet.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris539 kr
📦 Pakningsstørrelse4,5 kg
🧮 Pris pr. kgca. 120 kr/kg
🥤 Portion180 g
🔢 Portioner pr. pakke25 portioner
💊 Anbefalet dosering3 scoops
💧 Blandingsforslag400-500 ml vand eller mælk
🔥 Energi pr. portion638 kcal
🥩 Protein pr. portion40 g
🌾 Kulhydrater pr. portion112 g
🍬 Sukkerarter pr. portion6,7 g
🥑 Fedt pr. portion7,7 g
🧪 Kreatinmonohydrat pr. portion5000 mg
🧬 DigeZyme® Enzyme Complex pr. portion50 mg
🍦 SmagsvarianterChocolate & Hazelnut, Chocolate & Oats, Strawberry, Vanilla Blueberry
🥛 AllergenerMælk, havre, kilde til phenylalanin
🧾 Ingredienserhavremel, maltodextrin, valleproteinkoncentrat, kakaopulver, kreatin monohydrat, L-glycin, mælkeproteinkoncentrat, L-glutamin, aromaer, MCT, taurin, silica, salt, vindruekerneekstrakt, calciumcitrat, alfa-liponsyre, aspartam, acesulfam K, DigeZyme® enzymkompleks

FAQ:

Hvor mange portioner er der i RAW Extreme Gains?

Der er 25 portioner i en pakke på 4,5 kg, når den anbefalede portion på 180 g anvendes.

Hvilken variant virker mest dessertagtig?

Chocolate & Oats har den mest dessertprægede profil med chokolade og havre. Den passer især godt, hvis shaken blandes med mælk og gerne må føles mere fyldig.

Indeholder RAW Extreme Gains kreatin?

Ja, hver portion på 180 g indeholder 5000 mg kreatinmonohydrat, altså den mængde, der ellers tages som et selvstændigt tilskud. Optimum Nutrition Serious Mass har 3 g pr. portion, og de tre øvrige gainere på siden har slet ingen kreatin. Bruger du allerede kreatin ved siden af, skal den mængde regnes med.

Optimum Nutrition Serious Mass
BEDSTE PREMIUM

2. Optimum Nutrition Serious Mass

334 g portion leverer 1263 kcal, 251 g kulhydrater og 50 g protein
8.7
Effekt & kvalitet
9.2
Ingredienser
8.8
Pris & værdi
8.2
Brugeroplevelse
8.7
Renhed & sikkerhed
8.3
Kundeanmeldelser
8.7
Til butik
(CoreNutrition)

Portionen i Optimum Nutrition Serious Mass fylder så meget, at en almindelig shaker ikke rækker: 334 g pulver kræver mindst 800 ml, og det opløses bedst, hvis shaken får lov at stå koldt en times tid. Selve shaken er tyndere i konsistensen og lettere at drikke, end kaloriemængden antyder, og én portion lander på 1263 kcal.

En massiv portion til perioder med højt kaloriebehov

Test af Serious Mass
Billedmontage af Optimum Nutrition Serious Mass i hverdagsmiljø

Portionsstørrelsen er markant: 334 g pulver pr. servering gør Serious Mass til et produkt for dig, der aktivt vil øge energiindtaget, ikke blot supplere med lidt ekstra protein. I en dansk hverdag kan det være efter styrketræning, som ekstra måltid mellem frokost og aftensmad eller på dage, hvor appetitten ikke følger med træningsmængden.

Næringsprofilen er tydeligt gainer-orienteret med 1263 kcal pr. portion, hvor kulhydraterne fylder mest med 251 g. Proteinindholdet på 50 g kommer fra flere kilder, blandt andet valleproteinkoncentrat, calcium kaseinat og ægalbumin, mens 3 g kreatin monohydrat pr. portion gør produktet mere sammensat end en klassisk kulhydrat-protein-blanding.

Chokoladevarianten indeholder fedtreduceret kakaopulver, og smagsudvalget dækker Banan, Chokolade, Jordbær og Vanilje. Nogle oplever smagen som lækker og velegnet sammen med træning og kost, men den store portion kan blive tung i praksis, især hvis du foretrækker mindre shakes eller har svært ved meget søde og fyldige drikke.

Pris, pakke og praktisk værdi

Prisen på 389 kr for 2722 g svarer til cirka 143 kr pr. kg. Serious Mass er dermed ikke sidens dyreste pr. kilo — Bodylab Weight Gainer ligger højere — men regnet pr. kalorie er den blandt de dyreste, og kun Bodylab koster mere pr. gram protein.

Til gengæld leverer Serious Mass en meget høj kaloriemængde pr. portion, og formatet passer bedst til personer, der specifikt prioriterer et stort energiindtag pr. shake frem for lavest mulig pris pr. kg. Hvis du primært leder efter en mere prispresset weight gainer, peger tallene i retning af Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad.

Fordele:

  • Meget højt energiindhold: 1263 kcal pr. portion gør produktet relevant ved målrettet vægtøgning.
  • 50 g protein pr. portion: Proteinet kommer fra valleproteinkoncentrat, calcium kaseinat og ægalbumin.
  • 251 g kulhydrater pr. portion: Kulhydratprofilen gør den velegnet som ekstra energikilde i en træningsperiode.
  • Indeholder 3 g kreatin monohydrat: Et konkret plus for dig, der ønsker kreatin inkluderet i din gainer.
  • Fire smagsvarianter: Banan, Chokolade, Jordbær og Vanilje giver flere valgmuligheder end mange enkeltvarianter.

Ulemper:

  • Blandt de dyreste pr. kalorie: cirka 38 kr pr. 1.000 kcal mod 24 kr hos Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad.
  • Stor portionsstørrelse: 334 g pulver pr. portion kan være meget for dig, der foretrækker mindre shakes.
  • Bred allergenprofil: Produktet indeholder gluten, mælk og æg og kan indeholde soja, trænødder og jordnødder.

Det her synes vi om med Optimum Nutrition Serious Mass:

Chokoladen fungerer bedst med mælk og gerne en banan; med vand alene bliver den hurtigt kedelig, og kakaoen har et kunstigt skær. Uvante maver kan reagere de første gange, så en halv portion er en fornuftig start. Antallet er det virkelige forbehold: posen giver kun otte fulde portioner, færrest på siden, og allergenlisten rummer både gluten, mælk og æg.

Hvem passer Optimum Nutrition Serious Mass til:

Meget store kalorie- og kulhydratmængder pr. portion gør den relevant, hvis almindelige måltider ikke rækker. Har du allergi over for gluten, mælk eller æg, eller virker portionen for voldsom, er en af de mindre gainere mere oplagt.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris389 kr
📦 Pakningsstørrelse2722 g
🧮 Pris pr. kgca. 143 kr/kg
🥤 Portioner pr. pakke8 portioner
⚖ Portionsstørrelse334 g
💊 Anbefalet dosering1-2 portioner per dag
🔥 Energi pr. portion1263 kcal
🍚 Kulhydrater pr. portion251 g
🍬 Sukkerarter pr. portion26 g
🧪 Protein pr. portion50 g
🧈 Fedt pr. portion5,5 g
🧂 Salt pr. portion1,56 g
🏋️ Kreatin pr. portion3 g
🍦 SmagsvarianterBanan, Chokolade, Jordbær, Vanilje
🧾 Ingrediensermaltodextrin, valleproteinkoncentrat (mælk), calcium kaseinat (mælk), fedtreduceret kakaopulver, aromaer, kreatin monohydrat, naturlig og kunstig aroma, triglycerider med middellang kædelængde (mælk), ægalbumin, mineralblanding, natriumchlorid, Vitamin- og mineralblanding (rødbedepulver), glutaminpeptider (vitaminblanding), L-glutamin, magnesiumoxid, inositol, vallepulver (mælk), L-ascorbinsyre, sødemiddel (sukralose), antioxidant (tocopherolrig ekstrakt), calcium D-pantothenat, pteroylmonoglutaminsyre
🥛 AllergenerIndeholder gluten, mælk og æg. Kan indeholde soja, trænødder og jordnødder.

FAQ:

Hvor mange portioner er der i pakken?

Pakken på 2722 g indeholder 8 portioner ved en portionsstørrelse på 334 g.

Hvilke smagsvarianter findes Serious Mass i?

Serious Mass fås i Banan, Chokolade, Jordbær og Vanilje.

Indeholder Serious Mass allergener?

Ja. Produktet indeholder gluten, mælk og æg og kan indeholde soja, trænødder og jordnødder.

Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad
BEDSTE BUDGET

3. Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad

Maltodextrin og valleprotein i en 5,4 kg pose — sidens laveste pris pr. kalorie
8.2
Effekt & kvalitet
8.2
Ingredienser
7.4
Pris & værdi
9.6
Brugeroplevelse
7.8
Renhed & sikkerhed
8.3
Kundeanmeldelser
8.1
Til butik
(Bodystore)

Chokoladen i Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad er mild og let at drikke, og shaken er mærkbart tyndere end de tunge gainere i feltet — pulveret blander sig uden besvær og kræver hverken blender eller lang hviletid. Med 23 g protein pr. 100 g er den en gainer og ikke et proteinpulver, og posen på 5400 g er sidens største.

Stor pose med kakao og enkel gainer-profil

Test af Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad
Billedmontage af Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad i hverdagsmiljø

To hovedkomponenter, maltodextrin som kulhydratkilde og valleproteinkoncentrat som proteinkilde, danner grundstammen her. Chokoladevarianten indeholder desuden fedtreduceret kakaopulver på 6 %, hvilket giver en mere kakaoorienteret smagsprofil end en ren aromabaseret chokoladesmag.

Næringsmæssigt leverer chokoladevarianten 381 kcal, 61 g kulhydrat og 23 g protein pr. 100 g. Ved den anbefalede portion på 90–120 g svarer det omtrent til 343–457 kcal, hvilket gør den mest oplagt som ekstra måltid eller efter træning, når energiindtaget skal hæves uden et stort almindeligt måltid.

En praktisk begrænsning er, at produktet bruger sødemidlerne sukralose og acesulfam K. Det er ikke nødvendigvis et problem, men det gør Supreme Mass Gainer Choklad mindre oplagt for dig, der foretrækker gainere uden intense sødemidler eller med en mere madbaseret ingrediensprofil. Prisen er til gengæld sidens laveste på alle tre mål: cirka 92 kr pr. kg, 24 kr pr. 1.000 kcal og 40 kr pr. 100 g protein.

Fordele:

  • Stor pakke på 5400 g, hvilket er mere end RAW Extreme Gains på 4,5 kg og Bodylab Weight Gainer på 1,5 kg.
  • Chokoladevarianten giver 381 kcal, 61 g kulhydrat og 23 g protein pr. 100 g.
  • Ingredienslisten er relativt enkel med maltodextrin, valleproteinkoncentrat og 6 % fedtreduceret kakaopulver som centrale elementer.
  • Prisen på 499 kr svarer til cirka 92 kr pr. kg — sidens laveste, og også den laveste pris pr. kalorie og pr. gram protein.
  • Doseringen på 90–120 g gør det muligt at vælge mellem en moderat og en mere kalorieholdig portion.

Ulemper:

  • Indeholder mælk fra valleproteinkoncentrat og passer derfor ikke til mælkefri eller vegansk kost.
  • Sødet med sukralose og acesulfam K, hvilket ikke matcher alle præferencer.
  • Proteinindholdet på 23 g pr. 100 g er lavere end i et rent [proteinpulver](/protein-traening/proteinpulver), så produktet bør vurderes som gainer frem for proteintilskud.

Det her synes vi om med Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad:

Ingredienslisten er kort — maltodextrin, valleproteinkoncentrat og 6 % fedtreduceret kakaopulver — og det er kakaoen frem for aroma alene, der bærer smagen. Sødningen er sukralose og acesulfam K, så afdæmpet bliver den ikke. Den anbefalede portion på 90-120 g er mindre end både RAW Extreme Gains' og Serious Mass', og posen holder længere end nogen anden her.

Hvem passer Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad til:

Vil du have flest kalorier for pengene i en pose, der holder længe, er den sidens oplagte valg. Proteinandelen er dog lavere end i et rent proteinpulver, sødningen er sukralose og acesulfam K, og valleproteinet udelukker mælkefri kost.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris499 kr
📦 Pakningsstørrelse5400 g
🧮 Pris pr. kgca. 92 kr/kg
🍫 SmagChoklad
💊 Anbefalet dosering90–120 g
🥤 Blandingsforhold200–250 ml vand
🔥 Energi pr. 100 g1614 kJ / 381 kcal
🍚 Kulhydrat pr. 100 g61 g
🍬 Sukkerarter pr. 100 g9,5 g
🥛 Protein pr. 100 g23 g
🧈 Fedt pr. 100 g4,7 g
🌾 Fiber pr. 100 g0.22 g
🧾 IngredienserMaltodextrin, valleproteinkoncentrat (mælk) (indeholder emulgeringsmiddel (solsikkelecithin)), fedtreduceret kakaopulver (6%), aroma, sødemiddel (sukralose, acesulfam K)
🥛 AllergenerMælk
🍯 SødemidlerSukralose, acesulfam K
Bodylab Weight Gainer (1,5 kg)
BEDSTE SMAGSVALG

4. Bodylab Weight Gainer (1,5 kg)

Til shakes med Ultimate Chocolate, Vanilla Milkshake og Strawberry Milkshake
8.1
Effekt & kvalitet
7.8
Ingredienser
7.4
Pris & værdi
8.4
Brugeroplevelse
9.3
Renhed & sikkerhed
7.4
Kundeanmeldelser
8.2
Til butik
(Bodylab)

Vanilla Milkshake er grunden til at vælge Bodylab Weight Gainer (1,5 kg): vaniljen er tydelig, og sødmælkspulver plus xantangummi giver shaken en fylde, der ligger nærmere en rigtig milkshake end et tilskud. Ultimate Chocolate og Strawberry Milkshake findes ved siden af. Portionen er 100 g pulver rørt ud i væske, og med 408 kcal pr. 100 g er pulveret sidens mest energitætte.

Kalorietilskud med fokus på smag og praktisk shakebrug

Test af Bodylab Weight Gainer (1,5 kg)
Billedmontage af Bodylab Weight Gainer (1,5 kg) i hverdagsmiljø

Maltodextrin som primær kulhydratkilde, kombineret med sødmælkspulver og valleproteinkoncentrat, er grundformlen her. Det giver en klassisk gainer-profil, hvor formålet er at gøre det nemmere at øge energiindtaget uden at skulle spise endnu et stort måltid efter træning eller mellem dagens hovedmåltider.

Blandingsforholdet er 100 g pulver til 400-500 ml vand, mælk eller juice, så portionen bliver en relativt stor shake. Pulveret er instantiseret og kan røres op, men en shaker vil typisk give en mere ensartet konsistens. Xantangummi i ingredienslisten peger på en fyldigere mundfølelse, især når den blandes med mælk.

Smagsmæssigt er produktet mere varieret end flere gainere i feltet: Ultimate Chocolate, Vanilla Milkshake og Strawberry Milkshake dækker de mest klassiske retninger. Nogle oplever Vanilla Milkshake som tydeligt dessertagtig, mens Ultimate Chocolate kan fungere for dem, der vil have chokoladesmag uden en alt for kvalm profil. Et praktisk forbehold er, at scoop ikke følger automatisk med, så præcis dosering kræver enten tilkøb af scoop eller brug af køkkenvægt.

Pris og placering i feltet

Prisen er 239 kr for 1,5 kg, svarende til cirka 159 kr pr. kg. Det er sidens højeste kilopris — over Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad (cirka 92 kr), RAW Extreme Gains (cirka 120 kr), Body Science Gainer (cirka 133 kr) og Optimum Nutrition Serious Mass (cirka 143 kr).

Bodylab deklarerer pr. 100 g 408 kcal, 75 g kulhydrat, heraf 25 g sukkerarter, 5,1 g fedt og 15 g protein. Proteinandelen er dermed den laveste på siden sammen med Optimum Nutrition Serious Mass, og sukkerindholdet er højt, fordi sukker og sødmælkspulver står tidligt på ingredienslisten.

Fordele:

  • Kombinerer maltodextrin, sødmælkspulver og valleproteinkoncentrat i en klassisk weight gainer-formel.
  • Tre smagsvarianter: Ultimate Chocolate, Vanilla Milkshake og Strawberry Milkshake.
  • 100 g portion blandes med 400-500 ml væske, hvilket giver en tydelig og måltidslignende shake.
  • Indeholder hverken aspartam eller AZO-farvestoffer.
  • Posen på 1,5 kg er let at prøve af, før du binder dig til en større pakke.

Ulemper:

  • Indeholder både sukker og sucralose, hvilket ikke passer til dig, der vil undgå tilsat sukker eller sødemiddel.
  • Ikke egnet til veganere eller personer, der skal undgå mælk, da produktet indeholder sødmælkspulver og valleproteinkoncentrat.
  • Scoop følger ikke automatisk med, så dosering kræver køkkenvægt eller tilkøb af scoop.

Det her synes vi om med Bodylab Weight Gainer (1,5 kg):

Sukkeret kommer både tilsat og fra sødmælkspulveret: 25 g sukkerarter pr. 100 g, og proteinandelen på 15 g er sidens laveste sammen med Optimum Nutrition Serious Mass. Posen er samtidig den mindste med 15 portioner, og måleskeen følger ikke med, så første dosering kræver en køkkenvægt. Omvendt er det pulveret her, der kommer tættest på en dessert, og frosne bær løfter den yderligere.

Hvem passer Bodylab Weight Gainer (1,5 kg) til:

Smagsorienteret gainer med mælkeprotein og klassiske milkshake-varianter passer efter træning eller som ekstra energi mellem måltiderne. Mælkefri eller vegansk kost udelukker den på grund af sødmælkspulver og valleprotein.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris239 kr
📦 Pakningsstørrelse1,5 kg
🧮 Pris pr. kgca. 159 kr/kg
🥤 Portionsstørrelse100 g
💧 Blandingsforhold400-500 ml vand, mælk eller juice
🗓 Portioner pr. pakke15
🍦 SmagsvarianterUltimate Chocolate, Vanilla Milkshake, Strawberry Milkshake
🧾 IngredienserMaltodextrin, sødmælkspulver, sukker, valleproteinkoncentrat, 5% kakaopulver, aromaer, konsistensmiddel (xantangummi), sødemiddel (sucralose)
🥛 ProteinkilderSødmælkspulver og valleproteinkoncentrat
🌾 KulhydratkildeMaltodextrin
🚫 UdenAspartam og AZO-farvestoffer
🥄 ScoopFølger ikke automatisk med
🔥 Energi pr. 100 g1.726 kJ / 408 kcal
🥩 Protein pr. 100 g15 g
🍞 Kulhydrater pr. 100 g75 g, heraf 25 g sukkerarter
🧈 Fedt pr. 100 g5,1 g
Body Science Gainer
BEDSTE DEKLARATION

5. Body Science Gainer

Eneste gainer med fuld aminosyreprofil på etiketten — og uden sødestoffer
7.9
Effekt & kvalitet
8.2
Ingredienser
8.0
Pris & værdi
8.5
Brugeroplevelse
8.3
Renhed & sikkerhed
7.2
Kundeanmeldelser
7.4
Til butik
(MM Sports)

Deklarationen er Body Science Gainers stærkeste kort: hele aminosyreprofilen står på etiketten, heriblandt 5,22 g BCAA pr. portion, og sødningen er almindelig saccharose frem for sødestoffer. Portionen på 90 g giver 353 kcal og 23 g protein. Posen er glutenfri, rummer laktaseenzym og er fremstillet i Sverige, og den findes i jordbær og vanilje.

Kalorieoverskud med enkel makroprofil

Test af Body Science Gainer
Billedmontage af Body Science Gainer i hverdagsmiljø

Mange kulhydrater, moderat protein og relativt lavt fedtindhold lægger dette tæt på den klassiske weight gainer-formel. For en dansk bruger kan det være praktisk efter styrketræning, holdsport eller lange træningspas, hvor et flydende energitilskud er lettere at få ned end endnu et stort måltid.

Forholdet på ca. 25 % protein og 65 % kulhydrater gør Body Science Gainer mest oplagt som energitilskud frem for som rent proteinpulver. Kulhydraterne kommer primært fra maltodextrin fra majs, mens proteinet kommer fra valleproteinkoncentrat fra mælk, og produktet er beriget med laktaseenzym.

Prisen på 199 kr er sidens laveste pakkepris, men posen på 1,5 kg er også den mindste. Omregnet giver den cirka 133 kr pr. kg og 34 kr pr. 1.000 kcal — samme kaloriepris som RAW Extreme Gains, men et godt stykke over Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad. Det gør den velegnet som billig indgang til kategorien, men mindre oplagt, hvis du bruger gainer dagligt over længere tid.

Smag, blanding og praktisk brug

Body Science Gainer blandes med 90 gram pulver og 3 dl vand, hvilket giver en relativt fyldig shake med høj energitæthed. Smagsprofilen i jordbærvarianten er sød og dessertpræget, mens vaniljevarianten typisk vil være det mere neutrale valg til smoothies eller havregrød.

Konsistensen beskrives som let at blande, men sukkerindholdet er værd at bemærke: jordbærvarianten indeholder 25 g sukkerarter pr. portion, mens vaniljevarianten ligger på 24 g pr. portion. Det passer fint til dig, der ønsker hurtig energi, men ikke til dig, der leder efter en mere afdæmpet eller sukkerfattig gainer.

Fordele:

  • Fuld aminosyreprofil deklareret: blandt andet 2,75 g leucin og 1,65 g isoleucin pr. 100 g.
  • Klar makrofordeling: En portion på 90 gram giver 353 kcal, 59 g kulhydrater og 23 g protein.
  • Fri for kunstige sødestoffer: Sødes i stedet med saccharose.
  • Glutenfri kulhydratkilde: Maltodextrinen er udvundet af majs.
  • Indeholder laktaseenzym: Relevant for nogle med udfordringer med laktosenedbrydning, selv om individuel tolerance kan variere.

Ulemper:

  • Lille pose i feltet: 1,5 kg er mindre end flere af de øvrige produkter på siden.
  • Scoop medfølger ikke: Det gør afvejning mindre praktisk, især i starten.
  • Relativt meget sukker pr. portion: 24-25 g sukkerarter pr. 90 gram portion afhængigt af variant.

Det her synes vi om med Body Science Gainer:

De 90 g pr. portion er den mindste dosering blandt de fem, så den lille pose alligevel strækker til 16 shakes. Sukkeret er rigtigt sukker, 25 g pr. portion, og det er på én gang produktets pointe og dets begrænsning. Laktaseenzymet gør den ikke laktosefri, hvilket er værd at vide, hvis mælkesukker er et problem, og måleske følger ikke med.

Hvem passer Body Science Gainer til:

Vælg den, hvis du vil kunne se præcis, hvilke aminosyrer du får, og foretrækker sukker frem for sødestoffer. Til længerevarende daglig brug giver Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad markant flere kalorier for pengene.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris199 kr
📦 Pakningsstørrelse1,5 kg
🗓 Portioner16 portioner
🧮 Pris pr. portionca. 12,44 kr
🥤 Portionsstørrelse90 gram
💧 Blandingsforhold3 dl vand
🔥 Energi pr. portion1483 kJ / 353 kcal
🍚 Kulhydrater pr. portion59 g
🍬 Sukkerarter pr. portion25 g
🥛 Protein pr. portion23 g
🧈 Fedt pr. portion2,8 g
🧂 Salt pr. portion0,36 g
🧬 BCAA pr. portion5,22 g
🧾 IngredienserMaltodextrin fra majs, valleproteinkoncentrat fra mælk, saccharose, aroma, solsikkelecithin, rødbedefarve, laktaseenzym
🥛 AllergenerMælk
🌾 GlutenGlutenfri
🍦 SmagsvarianterJordbær, vanilje
🇸🇪 Fremstillet iSverige

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisPris/kgBedømmelseNote
RAW Extreme GainsRAW Supps539 kr4,5 kg9.1BEDST I TEST · 112 g kulhydrat, 40 g protein
Optimum Nutrition Serious MassOptimum Nutrition389 kr2722 g8.7BEDSTE PREMIUM · 251 g kulhydrater, kreatin
Star Nutrition Supreme Mass Gainer ChokladStar Nutrition499 kr5400 g8.2BEDSTE BUDGET · Laveste pris pr. kalorie
Bodylab Weight Gainer (1,5 kg)Bodylab239 kr1,5 kg8.1BEDSTE SMAGSVALG · Tre smagsvarianter, 100 g portion
Body Science GainerBody Science199 kr1,5 kg7.9BEDSTE DEKLARATION · Fuld aminosyreprofil deklareret

Sådan har vi lavet vores test af weight gainer

Vores sammenligning af weight gainer bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, protein- og kulhydratprofil, kalorieindhold pr. realistisk portion, sukkerindhold, ingredienskvalitet og verificerede brugeranmeldelser fra danske webshops. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan har vi lavet vores test af weight gainer

Metode: hvad vi gennemgår for hvert produkt

For hvert af de fem weight gainer-produkter på siden har vi gennemgået producentens næringsdeklaration (kcal, protein, kulhydrater, sukkerarter og fedt pr. portion), ingrediensliste i rækkefølge, angivet portionsstørrelse og antal portioner pr. pakning samt allergeninformation. Vi krydstjekker pris og pakkestørrelse hos minimum to danske forhandlere og analyserer tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra butikker som Bodylab, MM Sports, Core Nutrition og Healthwell samt Trustpilot.

  • Næringsdeklaration: kcal, protein, kulhydrater og sukkerarter pr. standardportion — ikke pr. 100 g alene, da portionsstørrelserne varierer markant (120-240 g) på tværs af produkter.
  • Ingrediensliste: primære kulhydratkilder (maltodextrin, havremel, rismel), proteinkilder (valleproteinkoncentrat, mælkeproteinkoncentrat, kasein) og tilsatte ingredienser (kreatin, enzymer, vitaminer).
  • Verificerede anmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag, opløselighed, mavevenlighed og oplevet mæthed — vi nedvægter enkeltstående reaktioner uden konkret produktinformation.

Vægtning: protein:kulhydrat-ratio som primær differentieringsfaktor

Protein:kulhydrat-ratioen fortæller mere om et weight gainer-produkts formål end kalorietallet alene. En ratio på 1:1 peger mod en muskelvækst-orienteret gainer med tæt kobling til proteinpulver; 1:2 er klassisk sport-bulk; 1:3 og derover er en rendyrket kaloriegainer til ekstreme hardgainere eller ektomorfe. Vi normaliserer alle fem produkter på dette ratioforhold for at gøre sammenligningen meningsfuld.

KriteriumVægtDatapunkter
Protein:kulhydrat-ratio30%g protein og g kulhydrat pr. standardportion
Kalorieindhold pr. portion25%kcal pr. standardportion og pr. 100 g
Kulhydratkildernes kvalitet20%maltodextrin vs. havremel, sukkerarter pr. portion
Proteinkildernes kvalitet15%valleprotein, mælkeprotein, kasein — biologisk værdi og optagelseshastighed
Pris pr. portion og pr. kg10%forhandlerdata fra mindst to danske butikker

Normalisering: kalorier pr. realistisk portion — ikke pr. 100 g

Næringsdeklarationen pr. 100 g er misvisende til weight gainer-sammenligning, fordi portionsstørrelserne varierer kraftigt. Et produkt med 370 kcal/100 g, men en standardportion på 240 g, leverer 888 kcal pr. shake — mere end et produkt med 400 kcal/100 g men en 120 g portion. Vi bruger producentes standardportion som udgangspunkt, men vurderer også en "realistisk halvportion" for produkter med meget store anbefalede serveringsstørrelser.

  • Kalorietier i denne sammenligning: 300-500 kcal (Body Science Gainer, Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad, Bodylab Weight Gainer), omkring 640 kcal (RAW Extreme Gains) og 1200+ kcal (Optimum Nutrition Serious Mass ved fuld standardportion).
  • Portionsstørrelsesvigtighed: et produkt der kræver 333 g pulver for at nå etikettens tal er en anden brugssituation end et produkt med 180 g standardportion. Begge dele fremgår af vores vurderinger.
  • EFSA-reference: protein-claimene "bidrager til muskelvækst" og "vedligeholdelse af muskelmasse" forudsætter, at produktet leverer mindst 12 g protein pr. 100 kcal — et benchmark vi bruger som minimumsstandard for proteinandelen.

Sukker-tilsat vs. naturlig kulhydratkilde: hvad vi ser efter

Sukker i weight gainers er ikke automatisk dårligt — glukose og maltodextrin optages hurtigt og understøtter glykogenpåfyldning post-workout — men mængden og kilden har betydning for, hvem produktet passer til. Sukkerarter pr. portion over 15-20 g gør produktet mindre velegnet til langsomt-optaget mellemmåltid og mere til et akut post-workout-vindue.

KulhydratkildeOptagelseshastighedMæthedPasser bedst til
MaltodextrinHurtig (GI ~85-105)LavPost-workout glykogenpåfyldning
Havremel / havregrynModerat (GI ~55-65)Moderat-højMellemmåltid, morgen
Tilsat sukker (saccharose, dextrose)HurtigLavAkut energibehov, ikke dag-til-dag brug
RismelModeratModeratNeutral profil, god mavevenlighed

Vi flaggerer produkter med sukkerarter over 30 g pr. standardportion, da det kan udgøre en uhensigtsmæssig stor del af det daglige sukkerindtag — særligt ved to daglige portioner.

Proteinkildernes kvalitet: valleprotein, kasein og mælkeprotein

Weight gainers bruger typisk valleproteinkoncentrat som primær proteinkilde — det er billigst, hurtigst optaget og blander godt. Produkter der kombinerer valleprotein med mælkeproteinkoncentrat eller kasein opnår en blanding af hurtig og langsom aminosyrefrigivelse, som understøtter proteinsyntesen over en bredere tidsperiode. ISSN's position stand for protein (Jager et al. 2017) anbefaler 1,4-2,0 g protein/kg/dag for aktive, hvilket giver et benchmark for, om weight gainers protein-bidrag er meningsfuldt i den samlede kost.

  • Valleproteinkoncentrat: 70-80% protein, hurtig optagelse, god aminosyreprofil, laveste pris pr. g protein. Standard i kategorien.
  • Mælkeproteinkoncentrat / kasein: langsommere optagelse, forlænget aminosyretilgængelighed — relevant ved brug som mellemmåltid eller nat-shake.
  • Vegansk protein (ær, ris, hamp): sjælden i traditionelle weight gainers; lavere BCAA-indhold kræver større portioner for tilsvarende anabolsk respons.

Udvalg og eksklusion: hvad der ikke er med i sammenligningen

Vi har gennemgået weight gainer-produkter tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende falder ud af sammenligningen:

  • Proteinpulver med tilsat maltodextrin som primær ingrediens men under 300 kcal pr. portion — disse hører hjemme i proteinpulver-kategorien, ikke som rendyrkede gainers.
  • Meal replacement-produkter med primær sundheds-/vægttabsprofil — disse er designet til kalorieunderskud, ikke overskud, og adskiller sig fundamentalt fra weight gainer-kategorien.
  • Importprodukter uden dansk forhandler — prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er en del af brugeroplevelsen vi vurderer.
  • Produkter uden klar næringsdeklaration pr. portion — "kalorietæt matrixblanding" uden eksplicit kcal og makronæringstal pr. servering.
  • Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.

Læs mere om vores metode her: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige weight gainer

Den rigtige weight gainer afhænger af, hvem du er og hvad du faktisk bruger den til. En hardgainer med ektomorf kropstype, der kæmper med at nå 3.000 kcal/dag via almindelig mad, har brug for et andet produkt end en atlet i en struktureret bulk-fase med 300-500 kcal overskud. Start med brugerprofilen — gå derefter til ratio, kaloriebehov og format. Hav tjeklisten klar, inden du vælger.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige weight gainer

Beslutningstræ: hardgainer/ektomorf, sport-bulk eller restitution

Tre brugerprofiler dominerer weight gainer-markedet, og de stiller fundamentalt forskellige krav til kaloriemængde og protein:kulhydrat-ratio:

ProfilDagligt behovAnbefalet ratioPrimær prioritet
Hardgainer / ektomorf2.500-3.500+ kcal/dag for vægtøgning1:2 til 1:3Maksimalt kalorieindhold pr. shake; havremel eller maltodextrin som kulhydratkilde
Sport-bulk (struktureret masse-fase)Kalorie-overskud 300-500 kcal/dag oven på TDEE1:1 til 1:2Kontrolleret overskud; tydelig proteinkilde; minimal sukker
Restitution og muskelvækst post-workoutSupplement på 500-700 kcal pr. shake1:1 til 1:2Hurtig kulhydrat + kvalitetsprotein inden for 2 timer efter træning

Godt at vide: Skriv dit daglige totale kaloriebehov ned, og beregn hvad du rent faktisk spiser. Differencen er det, weight gaineren skal dække — ikke et vilkårligt produkt der siger "gainer" på forsiden.

Protein:kulhydrat-ratio: 1:1 vs. 1:2 vs. 1:3

Ratioen er det vigtigste enkelt-tal at sammenligne på tværs af weight gainers — ikke prisen eller kalorier alene. En 1:1-ratio giver et proteinpulver med ekstra kulhydrater; en 1:3-ratio er en kaloriegainer med moderat protein. Ingen af delene er forkert — de passer til forskellige formål.

  • 1:1 (fx 40 g protein / 40 g kulhydrat pr. portion): muskelvækst-fokus, passer til dem med tilstrækkelig kulhydratindtagelse fra kosten i forvejen. Tættere på et anabolsk vindue-produkt end en ren gainer.
  • 1:2 (fx 40 g protein / 80 g kulhydrat pr. portion): klassisk bulk-gainer. Balanceret mellem muskelvækst og kaloriedækning. Passer til de fleste i en struktureret bulk-fase.
  • 1:3 og derover (fx 40 g protein / 112 g kulhydrat pr. portion): rendyrket kaloriegainer til hardgainere. RAW Extreme Gains er et eksempel på denne profil. Kræver at proteinintagelse fra kosten i øvrigt er tilstrækkelig.

I praksis: Beregn din nuværende daglige proteinindtagelse fra kosten. Kommer du allerede op på 1,4-2,0 g/kg, er en 1:3-gainer fornuftig. Mangler du protein, er en 1:1-ratio mere oplagt.

Kalorie-tier: 500-700 kcal, 700-900 kcal eller 1200+ kcal pr. portion

Kalorier pr. standardportion varierer fra ca. 500 til 1200+ kcal i denne sammenligning. De tre tiers afspejler fundamentalt forskellige brugssituationer — og ingen er universelt bedre end de andre.

Kalorie-tierPortionsstørrelse typiskBrugssituationRisiko
500-700 kcal120-180 g pulverStruktureret bulk med kontrol over kalorieoverskud; post-workout-shakeLav — nemmere at styre det samlede kalorieindtag
700-900 kcal180-240 g pulverHardgainer med behov for markant ekstra energi; mellemmåltidModerat — stor shake kan give mavebesvær og tung fornemmelse
1200+ kcal333+ g pulverEkstrem hardgainer-protokol; ikke-træningsdage med lavt naturligt kalorieindtagHøj — meget store portioner kræver stærk mavetolerancelighed; svære at drikke

Vores anbefaling: Start i den lave tier og juster opad. En halv portion af et 1200 kcal-produkt er ikke det samme som at købe et 600 kcal-produkt — men det kan bruges som overgangsløsning, hvis du allerede har en stor bøtte.

Valleprotein vs. blandet proteinkilde: hvad det betyder i praksis

Langt de fleste weight gainers på det danske marked bruger valleproteinkoncentrat som primær proteinkilde — det er billigst, hurtigst optaget og blander godt i store shakes. Produkter der kombinerer valleprotein med mælkeproteinkoncentrat eller kasein giver en blandet optagelsesprofil, der understøtter proteinsyntesen over en længere periode og kan gøre shaken mere mættende.

  • Ren valleproteinkoncentrat: hurtig optagelse (30-90 min), god BCAA-profil, lettest at blande. Optimal som post-workout-shake.
  • Valle + mælkeproteinkoncentrat: blandet profil — hurtig og langsom fraktion. Bedre som mellemmåltid; RAW Extreme Gains bruger denne kombination.
  • Optimum Nutrition Serious Mass: baseret på valleproteinkoncentrat, mælkeproteinkoncentrat og glutamin — premiumpositioneret med 1.250 kcal pr. 333 g standardportion.

Værd at vide: Hvis du bruger weight gaineren primært post-workout, er ren valleprotein tilstrækkeligt. Bruger du den som mellemmåltid eller morgenserviering, foretrækker du en blandet kilde for bedre mæthed og forlænget aminosyretilgængelighed.

Prislag: 90-160 kr/kg og hvad du faktisk får for pengene

Weight gainer sælges typisk i store pakninger (1,5-6 kg), og på denne side varierer kiloprisen fra ca. 92 kr (Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad, 5,4 kg) til ca. 159 kr (Bodylab Weight Gainer, 1,5 kg). Fordi både portionsstørrelse og kalorietæthed er forskellige, er pris pr. 1.000 kcal mere retvisende end pris pr. kg alene.

  • Under 100 kr/kg: Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad — den store 5,4 kg-pose med maltodextrin og valleproteinkoncentrat. Passer til hyppig brug over lang tid.
  • 100-150 kr/kg: RAW Extreme Gains, Body Science Gainer og Optimum Nutrition Serious Mass — tre meget forskellige formler i samme prislag, fra kreatin og enzymer over fuld aminosyreprofil til kæmpeportioner på 1.250 kcal.
  • Over 150 kr/kg: Bodylab Weight Gainer — skandinavisk brand med god smagsvariation, men den mindste pose og den laveste proteinandel.

Konkret tip: Beregn pris pr. 1.000 kcal — ikke kun pris pr. kg eller pr. portion. Standardportionen varierer med over en faktor 3 på denne side, så to produkter med samme kilopris kan give vidt forskellig energi for pengene.

Hvad koster kalorierne? Pris pr. kg, pr. 1.000 kcal og pr. 100 g protein

En weight gainer køber du for energien, og portionerne på siden spænder fra 90 g til 334 g. Derfor regner vi pakkeprisen om til tre mål med samme nævner for alle fem — ud fra deklarationen pr. 100 g for den viste smagsvariant:

ProduktPrisPakningkcal pr. 100 gProtein pr. 100 gPr. kgPr. 1.000 kcalPr. 100 g protein
#1 RAW Extreme Gains539 kr4,5 kg35422 gca. 120 krca. 34 krca. 54 kr
#2 Optimum Nutrition Serious Mass389 kr2,7 kg37815 gca. 143 krca. 38 krca. 95 kr
#3 Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad499 kr5,4 kg38123 gca. 92 krca. 24 krca. 40 kr
#4 Bodylab Weight Gainer239 kr1,5 kg40815 gca. 159 krca. 39 krca. 106 kr
#5 Body Science Gainer199 kr1,5 kg39225 gca. 133 krca. 34 krca. 53 kr

Priser kontrolleret hos forhandlerne 18. september 2026.

Hvad tabellen viser: Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad er billigst på alle tre mål, og forspringet er størst pr. kalorie: omkring 24 kr pr. 1.000 kcal mod 34 kr hos de næstbilligste. Pakkeprisen snyder — Body Science Gainer har sidens laveste pakkepris, men den mindste pose, mens Optimum Nutrition Serious Mass og Bodylab Weight Gainer kun har 15 g protein pr. 100 g og derfor bliver dyre pr. gram protein.

Hvad det betyder for valget: Skal du bruge en gainer dagligt i en længere opbygningsperiode, giver den store pose flest kalorier for pengene. Betaler du mere for RAW Extreme Gains, får du kreatin, enzymer og mere protein pr. portion — ikke billigere energi. Og vil du primært øge proteinindtaget, er et almindeligt proteinpulver et bedre køb end en gainer med 15 % protein.

7-trins tjekliste: klar til at vælge weight gainer

Brug denne tjekliste, når du sammenligner produkter:

  1. Kalorier pr. standardportion deklareret? — Skal stå eksplicit i næringsdeklarationen, ikke kun pr. 100 g.
  2. Protein:kulhydrat-ratio beregnet? — Divider g kulhydrat med g protein. Er det 1:1, 1:2 eller 1:3?
  3. Kulhydratkilde identificeret? — Maltodextrin, havremel, sukker eller en kombination? Første 3-5 ingredienser afslører det.
  4. Sukkerarter pr. portion under 20 g? — Over 30 g sukkerarter pr. portion er problematisk ved daglig brug.
  5. Mælkeproteinallergi / laktoseintolerance tjekket? — Næsten alle traditionelle weight gainers indeholder mælk og laktose. Kontraindiceret ved mælkeallergi.
  6. Pris pr. portion beregnet? — (Totalpris ÷ antal portioner). Sammenlign det tal på tværs af produkter.
  7. Startportion halveret ved første køb? — Køb evt. en mindre pakning eller halvér portionen i de første to uger for at vurdere mavevenlighed og mæthed.

Praktisk råd: Et produkt der scorer positivt på alle syv punkter er et godt udgangspunkt. Kompromis på punkt 5 (mælkeallergi) er aldrig acceptabelt — det er en kontraindikation, ikke en præference.

Infografik: weight gainer valg og protein-kulhydrat-ratio

Sådan får du mest ud af weight gainer

Weight gainer virker bedst som et præcist supplement til en gennemtænkt kostplan — ikke som erstatning for måltider. Det kræver at du kender dit daglige kaloriebehov, vælger det rigtige tidspunkt og deler portionerne rigtigt. Her er seks praktiske råd til at maksimere udbyttet i hverdagen.

Sådan får du mest ud af weight gainer

Daglig dosering: fordel over to portioner frem for en stor shake

To halve portioner fordelt over dagen giver bedre udnyttelse af proteinet end en enkelt mega-shake. Forskning på protein-timing (Jager et al. 2017, JISSN) understreger, at fordeling af proteinindtagelse over 3-4 daglige måltider understøtter maksimal proteinsyntese — en enkelt 80 g proteinportion i samme shake overstiger, hvad muskelvævet kan udnytte optimalt i en 2-timers periode.

  • To portioner pr. dag: morgen + post-workout, eller mellemmåltid + aftenshake. Fordeler protein- og kalorieindtag jævnere.
  • En stor portion ved ekstrem hardgainer-protokol: kun relevant hvis to-portionsmodellen ikke giver tilstrækkeligt kalorieoverskud. Start altid med den lavere løsning.
  • Hverdagslogistik: afmål næste dags portioner om aftenen og hav shakerens klar — det reducerer sandsynligheden for at springe en portion over.
  • Skalering: start med 75% af standardportionen i de første 1-2 uger og juster opad når mavetolerancen er afklaret.

Timing: mellemmåltid eller post-workout — hvad der virker bedst

Post-workout-vinduet (0-2 timer efter træning) er det mest dokumenterede tidspunkt for effektiv proteinsyntese — men det totale daglige kalorieindtag er vigtigere end timingen alene for weight gainer-konteksten. For hardgainere der kæmper med at nå deres kalorimål er mellemmåltids-positioneringen ofte mere praktisk.

  • Post-workout: hurtig kulhydrat + valleprotein genfylder glykogen og stimulerer proteinsyntesen. Maltodextrin-baserede gainers passer bedst her.
  • Mellemmåltid: havre-baserede gainers med blandede proteinkilder giver bedre mæthed og et jævnere blodsukker end rene maltodextrin-produkter. Placér dem 2-3 timer fra næste måltid.
  • Morgenserviering: fungerer som energitæt morgenmad for dem der har svært ved at spise nok om morgenen. Brug mælk som base for ekstra kalorier og kalsium.
  • Nat-shake: en halv portion med blandet proteinkilde (valle + kasein) kan understøtte proteinsyntesen natten igennem — relevant ved meget høje daglige mål.

Kombination med almindelige måltider: weight gainer som supplement, ikke erstatning

Weight gainer virker bedst som supplement til en allerede gennemtænkt kost med 3-4 faste måltider. Erstatter du ét måltid med en shake dag efter dag, mister du mikronæringsstoffer, fibre og den mæthed, der følger med rigtig mad — og du reducerer din evne til at spise nok samlet set over tid.

  • Morgenmad + shake: havregryn og æg til morgenmad, weight gainer som mellemmåltid kl. 10 — giver to "kalorier-peaks" i formiddagen.
  • Frokost + post-workout shake: et normalt frokostmåltid kombineret med weight gainer indenfor 2 timer efter træning dækker både restitution og kaloriebehov.
  • Aftensmad bevares: undgå at erstatte aftensmaden med shake — den er typisk den mest proteinrige og mikronæringsrige meal i hverdagen.
  • Vand eller mælk: bland med mælk for 150-200 kcal ekstra og bedre kalsiumindtag; brug vand ved meget høje daglige kalorimål hvor mælk presser totalen for højt.

Opbevaring: fugtsikring er afgørende for klumpdannelse og smag

Store pulverportioner med maltodextrin og mælkeproteiner er mere fugtsensitive end rent kreatinpulver eller valleprotein-isolat. Klumpdannelse sker hurtigt ved forkert opbevaring, og det kan påvirke opløselighed og smag — ikke nødvendigvis proteinkvaliteten, men den praktiske brugeroplevelse.

  • Opbevaring: tørt, køligt og mørkt sted. Køkkenskab frem for baderum. Luk bøtten tæt og brug den medfølgende skefuld til at holde pulveret komprimeret.
  • Medfølgende silikapose: behold den i bøtten — den absorberer restfugt og forlænger holdbarheden.
  • Store pakninger (4,5-6 kg): overvej at portionere i mindre, lufttætte beholdere for at reducere antallet af åbninger af storbøtten.
  • Holdbarhed: typisk 18-24 måneder fra produktionsdato ved korrekt opbevaring. Tjek bundstemplet og prioriter brug inden udløb.

Varighed og progression: hvornår begynder du at se resultater

Weight gainer understøtter muskelvækst ved at bidrage til et kalorieoverskud — ikke ved et specifikt aktivt stof. Det betyder, at tidshorisonten for observerbare resultater afhænger af konsistens, træningstimuli og det samlede energiindtag, ikke af supplementet alene.

  • Uge 1-2: forventet vægtøgning primært fra glykogenpåfyldning og øget vandindhold i musklerne (ikke fedtmasse eller muskelmasse endnu). Typisk 0,5-1,5 kg badevægt.
  • Uge 3-8: ved konsekvent kalorieoverskud og styrketræning begynder faktisk muskelmassestigning at blive målbar. Forventet 0,5-1,0 kg pr. måned for de fleste (begyndere evt. mere).
  • Progressionsmarkør: styrkeudviklingen i træningstunge løft (squat, bænkpres, dødløft) er en mere pålidelig markør for muskelmassevækst end badevægtsstigning alene.
  • Revurdering efter 8 uger: opnår du ikke den ønskede progression, revurdér det samlede kalorieindtag og træningstimulus — ikke kun supplementet.

Hydrering og elektrolytter: vigtigt ved høje kaloriedoser

Store weight gainer-portioner med maltodextrin og proteiner øger osmolariteten i tarmsystemet og kræver mere vand til korrekt fordøjelse. Kombination med kreatin (RAW Extreme Gains indeholder 5 g kreatin/portion) forstærker dette, da kreatin trækker vand ind i muskelcellerne. Mange brugere oplever tør mund eller mild dehydrering de første uger — ikke et tegn på at produktet ikke passer, men et signal om at vandindtaget skal øges.

  • Mål: 2,5-3 liter vand dagligt ved weight gainer-brug med regulær styrketræning.
  • Elektrolytter: ved intens træning over 60 min eller meget høje kaloriedoser (1200+ kcal pr. dag fra weight gainer) kan elektrolyttilskud (natrium, kalium, magnesium) understøtte væskebalancen.
  • Bland med mere vand: øg standardvandmængden i shakerens med 100-200 ml hvis du oplever tung mave eller klumper — det reducerer osmolariteten i shaken og giver hurtigere transit.

Tænk over dette før du køber weight gainer

Weight gainer er et af de supplement-kategorier med flest misforståelser og markedsføringskrav der strækker sig udover det dokumenterede. Her er syv konkrete faldgruber at kende til — fra sukker-overforbrug og mælkeallergi til medicin-interaktioner og spiseadfærd — inden du åbner en 4,5 kg bøtte.

Tænk over dette før du køber weight gainer

Sukker-overforbrug: mange weight gainers indeholder 50-100 g sukkerarter pr. standardportion

Det er den mest undervurderede risiko i kategorien. Produkter med maltodextrin og tilsat sukker som primære kulhydratkilder og store portionsstørrelser kan indeholde 50-100 g sukkerarter pr. standardportion — ved to daglige portioner overstiger det markant WHO's anbefalede daglige sukkerindtag for voksne (under 25 g tilsat sukker pr. dag). Produkterne på denne side varierer markant: RAW Extreme Gains har kun 6,7 g sukkerarter pr. 180 g portion, mens Optimum Nutrition Serious Mass ved sin 333 g standardportion indeholder markant mere.

  • Tjek altid "heraf sukkerarter" på næringsdeklarationen — ikke kun total kulhydrat pr. portion.
  • To daglige portioner: dobler sukkerindtaget fra produktet — overvej om det er foreneligt med din øvrige kost.
  • Alternativ: produkter med havremel i kulhydratkilden og lavt sukkerindhold, som RAW Extreme Gains, er mere velegnede til hyppig brug. Body Science Gainer ligger til sammenligning på 24-25 g sukkerarter pr. 90 g portion.

Kalorier uden balance: risiko for fedtmasse frem for muskelmasse

Weight gainer skaber et kalorieoverskud — men kroppen fordeler et overskud ikke automatisk som muskelmasse. Uden en tilsvarende træningstimulus fra progressiv styrketræning vil en stor del af overskuddet oplagres som fedt. Et kalorieoverskud på 300-500 kcal pr. dag er tilstrækkeligt for de fleste i en bulk-fase; et overskud på 1.000+ kcal pr. dag giver hurtigere fedtophobning end muskelvækst for størstedelen af brugere.

Kalorieoverskud pr. dagForventet fordeling (med styrketræning)Risiko
300-500 kcalca. 60-70% muskelmasse, 30-40% fedtmasseLav
500-800 kcalca. 50% muskelmasse, 50% fedtmasseModerat
1000+ kcalOvervejende fedtmasse ved de fleste trænedeHøj

Godt at vide: Beregn dit TDEE (total daglig energiforbrug) og sigt efter et overskud på 300-500 kcal pr. dag. Weight gainers med 600+ kcal pr. portion passer primært til hardgainere med meget højt TDEE — ikke til alle.

Mælkeprotein-allergi: kontraindiceret — ikke bare ubelejligt

Samtlige fem weight gainers i denne sammenligning indeholder mælk som allergen. Det er ikke en præference men en medicinsk kontraindikation: IgE-medieret mælkeprotein-allergi er en kontraindikation for brug af disse produkter. Laktoseintolerance er en anden problematik — laktosen i valleproteinkoncentrat er typisk lav (under 1 g/100 g), men de store portionsstørrelser i weight gainers kan stadig give GI-symptomer hos laktose-intolerante brugere.

  • Mælkeprotein-allergi: KONTRAINDICERET. Vælg en vegansk weight gainer (ærteprotein, risproteinkombination) hvis du har bekræftet mælkeallergi.
  • Laktoseintolerance (ikke allergi): valleproteinkoncentrat indeholder lav men eksisterende laktose. Store portioner kan give GI-besvær. Overvej laktasekomprimater ved brug, eller vælg et laktosefrit alternativ.
  • Allergenmærkning: danske produkter skal deklarere mælk tydeligt. Tjek produktets etikette — ikke kun ingredienslisten, men også "kan indeholde spor af" for krydskontaminering.

Mavetilbøjeligheder ved høj-volumen-portioner: GI-besvær er hyppigt

Store weight gainer-portioner (180-333 g pulver + 400-800 ml væske) er en af de mest hyppige årsager til GI-klager i kosttilskudskategorien. Kombinationen af høj osmolaritet fra maltodextrin, laktose fra valleprotein, sødemidler og store volumener presser fordøjelsessystemet. Det er ikke et tegn på, at produktet er dårligt — det er en fysiologisk reaktion på store volumener og koncentrerede opløsninger.

  • Symptomer: oppustethed, tung fornemmelse, løs afføring og GI-kramper i de første 1-2 uger er normale og aftager typisk ved regelmæssig brug.
  • Strategi: start med 50-75% af standardportionen i uge 1-2. Øg langsomt og drik shaken over 10-15 minutter — ikke i ét drag.
  • Vedvarende besvær: forsøg med en lille portion efter et let måltid i stedet for på tom mave. Vælg et produkt med havremel frem for ren maltodextrin — det giver lavere osmolaritet og bedre fordøjelsestolerance for de fleste.
  • DigeZyme® enzymkompleks i RAW Extreme Gains er inkluderet netop for at understøtte nedbrydningen af store makronærings-volumener — et argument for dette produkt ved tarmfølsomhed.

Medicin-interaktioner: sjælden men relevant ved specifikke behandlinger

Weight gainer som produktkategori er generelt fri for kendte medicin-interaktioner — de primære ingredienser (kulhydrater, protein, mælkefedt) er normale madvarer. Dog gælder særlige forbehold ved specifikke tilstande og behandlinger:

  • Diabetes og insulinbehandling: store doser hurtigt optagne kulhydrater (maltodextrin) kræver justeringer i insulindosering. Drøft med din læge eller diabetessygeplejerske inden regelmæssig brug.
  • Kreatin i weight gainers (fx RAW Extreme Gains med 5 g kreatin/portion): kombination med diuretika kan påvirke væske- og elektrolytstatus. Drøft med læge.
  • Nyresygdom (CKD-stadie 3+): høj daglig proteinindtagelse fra weight gainer kan belaste reduceret nyrefunktion. Lægekonsultation obligatorisk.
  • Generelt: de fleste raske voksne uden kroniske diagnoser behøver ikke bekymre sig om interaktioner fra standardingredienserne i weight gainer.

Graviditet og amning: normale madvare-ingredienser, men store mængder kræver forsigtighed

Kerneingredienserne i weight gainer — valleprotein, mælkeprotein, maltodextrin og havremel — er normale madvarer og i sig selv ikke kontraindicerede under graviditet eller amning i moderate mængder. Men weight gainers indeholder ofte tilsatte ingredienser som kreatin, sødemidler (aspartam i RAW Extreme Gains er kontraindiceret ved PKU), enzymer og aminosyrer, som ikke har tilstrækkelig dokumentation for sikkerhed under graviditet.

  • Kreatin under graviditet: utilstrækkelig data — forsigtighed anbefales. Drøft med jordemoder eller læge.
  • Aspartam / phenylalanin: PKU-patienter (inkl. gravide med PKU) må ikke bruge produkter der indeholder phenylalanin-kilder. RAW Extreme Gains er kontraindiceret her.
  • Generel anbefaling: under graviditet og amning bør weight gainer ikke bruges uden forudgående drøftelse med sundhedsprofessionel — ikke fordi produkterne nødvendigvis er farlige, men fordi det øgede kaloriebehov bedre dækkes via kost end store pulverportioner med tilsætningsstoffer.

Spiseadfærd og kaloriebevidsthed: weight gainer er ikke til alle

Weight gainer er designet til at gøre det nemt at overtænke sit kalorieindtag — og det er netop denne egenskab, der kan være problematisk ved tendenser til overspisning, forstyrret spiseadfærd eller binge-mønstre. Produkterne normaliserer store, kaloriemæssigt ukontrollerede indtagelsesmønstre og kan forstærke uhensigtsmæssig adfærd hos sårbare brugere.

  • Overvej alternativet: for dem med usund relation til mad og spiseadfærd er regelmæssig kost med kalorimål en langt bedre tilgang end store flydende portioner.
  • Professionel vejledning: ved diagnosticeret eller mistænkt spiseforstyrrelse (anorexia, bulimi, BED) bør weight gainer og kostplanlægning vejledes af en klinisk diætist.
  • Sund brug: weight gainer er et redskab til hardgainere med en struktureret plan — ikke et quick-fix til ukontrolleret vægtøgning.

FAQ om weight gainer

Ratioen beskriver forholdet mellem gram protein og gram kulhydrat pr. portion. En 1:1-ratio (fx 40 g protein / 40 g kulhydrat) er tæt på et proteinpulver med ekstra kulhydrat og passer til dem der allerede får nok kulhydrat fra kosten. En 1:2-ratio (fx 40 g / 80 g) er klassisk sport-bulk og balancerer muskelvækst med kalorieøgning. En 1:3-ratio (fx 40 g / 112 g — som RAW Extreme Gains) er en rendyrket kaloriegainer til hardgainere med meget højt dagligt kaloriebehov. Vælg ud fra om du primært mangler kalorier (høj ratio) eller protein (lav ratio) i din daglige kost.
Ja, det kan man — og det er en af de hyppigste fejl ved brug af weight gainer. Kroppen fordeler et kalorieoverskud ikke automatisk som muskelmasse; uden et tilsvarende træningstimulus fra progressiv styrketræning vil en stor del af overskuddet oplagres som fedt. Et kalorieoverskud på 300-500 kcal pr. dag er tilstrækkeligt for de fleste i en bulk-fase. Produkter med 600-1250 kcal pr. standardportion er primært relevante for hardgainere med meget højt dagligt kaloriebehov — ikke til alle brugere.
Post-workout (inden for 2 timer efter træning) er det mest veldokumenterede tidspunkt for effektiv proteinsyntese og glykogenopfyldning — men det totale daglige kalorieindtag er vigtigere end timingen alene. Maltodextrin-baserede gainers passer bedst post-workout; havre-baserede gainers med blandede proteinkilder giver bedre mæthed som mellemmåltid. For hardgainere der kæmper med at nå kaloriemålet er mellemmåltids-positioneringen og morgenserviering ofte mere praktisk end udelukkende at fokusere på post-workout-vinduet.
De fem produkter i denne sammenligning indeholder alle mælk som allergen. IgE-medieret mælkeprotein-allergi er en kontraindikation for brug. Laktoseintolerance (ikke allergi) er en anden problematik: valleproteinkoncentrat indeholder typisk under 1 g laktose pr. 100 g, men de store portionsstørrelser i weight gainers kan stadig give GI-symptomer hos laktose-intolerante. Laktasekomprimater ved indtagelse kan hjælpe. Har du bekræftet mælkeallergi, vælg en vegansk weight gainer baseret på ærteprotein eller risproteinkombination.
Store weight gainer-portioner med maltodextrin og proteinpulver øger osmolariteten i tarmsystemet og kræver mere vand til korrekt fordøjelse. Kombination med kreatin (fx RAW Extreme Gains med 5 g kreatin pr. portion) forstærker dette. Sigt efter 2,5-3 liter vand dagligt ved regelmæssig weight gainer-brug og styrketræning. Blend altid shaken med mere væske end minimumsvejledningen angiver — typisk 400-600 ml pr. 180 g portion — og drik den over 10-15 minutter fremfor i ét drag.
Sukkerindholdet varierer massivt i kategorien. RAW Extreme Gains har 6,7 g sukkerarter pr. 180 g portion — relativt lavt for kategorien. Mange andre weight gainers med maltodextrin og tilsat sukker som primære kulhydratkilder har 30-100 g sukkerarter pr. standardportion ved fuld servering. Ved to daglige portioner kan det overstige WHO's anbefalede daglige sukkerindtag for voksne markant. Vælg produkter med havremel eller lav-sukker-profil for regelmæssig brug; gem de højere-sukker produkter til post-workout-situationer med akut glykogen-behov.
Kerneingredienserne i de fleste weight gainers — valleprotein, maltodextrin, havremel — er normale madvarer og ikke i sig selv kontraindicerede. Men weight gainers indeholder typisk tilsatte ingredienser som kreatin, sødemidler (aspartam i RAW Extreme Gains er kontraindiceret ved PKU) og enzymer, der ikke har tilstrækkelig sikkerhedsdokumentation under graviditet. Under graviditet og amning bør weight gainer kun bruges efter drøftelse med jordemoder eller læge. Det øgede kaloriebehov under graviditet dækkes bedre via tæt kost end store pulverportioner.
Giv weight gainer minimum 6-8 uger med konsekvent brug og aktiv styrketræning, før du konkluderer om det virker. De første 1-2 uger er vægtstigningen primært fra glykogen og vand — ikke muskelmasse. Fra uge 3-8 begynder faktisk muskelmassestigning at blive målbar. Bruger du den rigtige kaloriedosering (300-500 kcal overskud pr. dag), træner progressivt og spiser tilstrækkeligt protein (1,4-2,0 g/kg/dag), og ser du stadig ingen fremgang efter 8 uger, er det tid til at revurdere det samlede kalorieindtag og træningstimulus — ikke kun supplementet.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af weight gainer.

  • Lægehåndbogen — Kulhydrater som makronæringsstof: Klinisk gennemgang af kulhydrater fra Lægehåndbogen på sundhed.dk — basis for vurdering af weight-gainer-produkter, der typisk er kulhydratdominerede. Læs mere her.
  • International Society of Sports Nutrition Position Stand: Nutrient Timing: ISSN gennemgår, hvordan timing og samlet indtagelse af protein og kulhydrat omkring træning kan understøtte muskelopbygning og restitution. For weight gainer er det relevant, fordi produkterne typisk kombinerer disse næringsstoffer for at gøre et højt energiindtag mere praktisk. Læs mere her.
  • International Society of Sports Nutrition Position Stand: Protein and Exercise: Denne oversigtsartikel opsummerer evidensen for proteinbehov hos fysisk aktive og peger på, at et tilstrækkeligt dagligt proteinindtag er centralt for muskelvedligeholdelse og muskelvækst. Det er en vigtig del af vurderingen af weight gainer, men kilden understreger også, at det samlede kostmonstersser er afgørende. Læs mere her.
  • Jager et al. (2017), International Society of Sports Nutrition Position Stand: Protein and Exercise: En opdateret ISSN-position, som beskriver, at protein af høj kvalitet kan støtte adaptation til styrketræning, særligt når det indgår som del af et tilstrækkelig energiindtag. For weight gainer er pointen især relevant for produkter, der kombinerer protein med kulhydrat for personer, der har svært ved at spise nok gennem almindelig kost alene. Læs mere her.
  • Thomas, Erdman & Burke (Academy of Nutrition and Dietetics, Dietitians of Canada, American College of Sports Medicine): Nutrition and Athletic Performance: Denne officielle konsensusudtalelse beskriver, at muskelopbygning og vægtøgning typisk kræver et energioverskud samt tilstrækkelig indtagelse af kulhydrat og protein. Kilden er relevant for weight gainer, fordi den støtter brugen af energitatete ernæringstrategier, men ikke nødvendigvis specifikke produkter frem for almindelige fødevarer. Læs mere her.

Konklusion: vores anbefaling for weight gainer

Weight gainer er ikke ét produkt til alle — kategorien spænder fra kontrollerbare bulk-shakes omkring 500 kcal til hardgainer-portioner på over 1.250 kcal. Til struktureret bulk-fase lander RAW Extreme Gains øverst i vores sammenligning: 638 kcal, 112 g kulhydrater og 40 g protein pr. 180 g portion, kombineret med 5 g kreatinmonohydrat og DigeZyme® enzymkompleks, til en konkurrencedygtig kilopris på ca. 120 kr — en af kategoriens mest gennemtænkte formler.

Er et anerkendt internationalt mærke og markant kalorieboost pr. portion vigtigst, er Optimum Nutrition Serious Mass det klassiske premiumvalg med 1.250 kcal pr. standardportion. Er budgettet styrende, er Star Nutrition Supreme Mass Gainer Choklad det klare valg — den store 5400 g-pose har sidens laveste pris pr. kg, pr. kalorie og pr. gram protein. For smagsoplevelsen og et skandinavisk brand er Bodylab Weight Gainer en mulighed med bred smagsvariation, mens Body Science Gainer er den billigste pakke at prøve og sidens eneste med fuld aminosyreprofil på etiketten.

Husk at ingen weight gainer erstatter et kalorieoverskud fra reel kost med progressiv styrketræning — supplementet er et redskab, ikke en løsning i sig selv. Vi opdaterer rangeringen ved prisstigninger over 15%, reformuleringer eller nye verificerede brugeranmeldelser — typisk hvert kvartal.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Anna Vestergaard · Opdateret 8. maj 2026

Hvem har reelt brug for en weight gainer, og hvornår rækker mad alene?

Line Kragelund (Ekspert)

En weight gainer giver først mening, hvis du oprigtigt kæmper med at spise nok til et kalorieoverskud — typisk en hardgainer i en opbygningsperiode. Kan du dække behovet med almindelige måltider og mellemmåltider, er det både billigere og mere mættende at gøre det med mad. Se pulveret som en genvej til ekstra kalorier på travle dage, ikke som en nødvendighed for at tage på.

Hvorfor er RAW Extreme Gains jeres førstevalg?

Line Kragelund (Ekspert)

Vores førstevalg, RAW Extreme Gains, leverer en høj kalorietæthed med 638 kcal, 112 g kulhydrat og 40 g protein pr. portion på 180 g, og kombinerer havre og to proteinkilder frem for ren maltodextrin og sukker. Den tilsætter desuden 5000 mg kreatinmonohydrat og DigeZyme® enzymkompleks, så formlen rummer mere end tomme kalorier. Det gør den til et gennemtænkt valg i en opbygningsfase.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Nyt budgetvalg og nye priser

    Priserne er genkontrolleret: Optimum Nutrition Serious Mass er faldet fra 629 til 389 kr og Star Nutrition Supreme Mass Gainer fra 599 til 499 kr. Omregnet til pris pr. kalorie er Star Nutrition nu klart billigst og er sidens budgetvalg. Body Science Gainer rykker til plads 5 som eneste gainer med fuld aminosyreprofil. Ny tabel viser pris pr. kg, pr. 1.000 kcal og pr. 100 g protein.

  2. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Core Nutrition, MM Sports, Bodylab og Bodystore.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.