Kosttilskudsvalg
Risprotein

Risprotein til neutral smag og mave: vores test af 5 favoritter

Sidst opdateret 2026-09-16

Vores anbefalinger er baseret på proteinhalt, aminosyreprofil, opløselighed, smag og prisværdi.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Risprotein bedst i test 2026
Healthwell Risprotein ØKO
Healthwell Risprotein ØKO
Plantforce Risprotein neutral
Plantforce Risprotein neutral
Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø
Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø

Risprotein ser enkelt ud på hylden, men poserne kan være svære at sammenligne, hvis du kun kigger på vægt eller “83% protein”. Kig i stedet på protein pr. portion, kulhydratindhold og ingredienslisten — især om pulveret er usødet, økologisk eller blandet med smag og tilsætningsstoffer.

Blandt risprotein på det danske marked sidder vi med fem favoritter, vurderet på protein pr. portion, ingredienser, portionsstørrelse og pakningsforhold. Healthwell Risprotein ØKO lander øverst: ca. 30 g giver 24 g protein, kun 0,5 g kulhydrat og har økologisk risprotein som eneste ingrediens. Som alternativ med større pose og neutral profil passer Plantforce Risprotein neutral bedre.

Bedste risprotein 2026

  1. Healthwell Risprotein ØKO9.3/10BEDST I TEST
    Usødet pulver, 153 mg calcium
  2. Plantforce Risprotein neutral9.0/10BEDSTE PREMIUM
    Risisolat, 80 % protein
  3. Lav kilopris, 83 % protein
  4. Holistic Risprotein Ekologiskt8.4/10BEDSTE DOKUMENTEREDE
    Deklareret >80 % protein fra råris
  5. Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%8.1/10BEDSTE ØKOLOGISKE VALG
    Økologiske brune ris, 80 % protein
Healthwell Risprotein ØKO
BEDST I TEST

1. Healthwell Risprotein ØKO

Økologisk én-ingrediens risprotein med 24 g protein pr. portion
9.3
Effekt & kvalitet
9.3
Ingredienser
9.2
Pris & værdi
9.2
Brugeroplevelse
9.2
Renhed & sikkerhed
9.3
Kundeanmeldelser
9.3
Til butik
(Healthwell.dk)

Kun ét ord på varedeklarationen: økologisk risprotein (oryza sativa) — ingen sødemidler, aromaer eller andre tilsætninger i Healthwell Risprotein ØKO. En portion på cirka 30 g giver 24 g protein, 123 kcal og 153 mg calcium (19 % af DRI). De 500 g til 159 kr ligger midt mellem de mindre poser på 200-400 g og de større på 750-800 g i sammenligningen, og smagen kræver tilvænning uden ekstra frugt eller kakao.

Ren økologisk risprotein til smoothies og enkle shakes

Test af Healthwell Risprotein ØKO
Billedmontage af Healthwell Risprotein ØKO i hverdagsmiljø

24 g protein pr. portion på ca. 30 g er indholdet her, med et proteinindhold på 80 g pr. 100 g. Det gør det til et koncentreret risprotein, hvor kulhydratindholdet samtidig er lavt med 0,5 g pr. portion, og fedtindholdet ligger på 1,3 g pr. portion.

Den naturlige og usødede profil er en klar styrke, hvis du vil styre smagen selv med bær, kakao, banan eller havredrik. Omvendt er det også her, produktet ikke helt lever op til alles forventninger: uden aroma og sødemidler kan rissmagen virke tydelig, især hvis pulveret blot blandes med vand. Nogle vil derfor opleve det som mere velegnet i smoothies end som en helt neutral shake.

Ingredienslisten er kort med økologisk risprotein som eneste ingrediens, og produktet er uden tilsætningsstoffer. Det er plantebaseret og egnet til vegetarer og veganere, men allergiinformationen er værd at læse nøje, da det kan indeholde spor af mælk, nødder, lupin og sulfit og produceres på en fabrik, der også håndterer soja, æg og hvede.

Pris og placering i feltet

Prisen på 159 kr for 500 g svarer til 318 kr/kg. Det placerer Healthwell Risprotein ØKO under Plantforce Risprotein neutral og Holistic Risprotein Ekologiskt i pris pr. kg, men over Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø og Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% i denne sammenligning.

Portionsforslaget er 3/4 scoop, ca. 30 g, blandet med 300 ml vand eller anden væske én gang dagligt. En portion giver 123 kcal, 24 g protein og 153 mg calcium, hvilket gør produktet praktisk som ekstra protein i morgenmadssmoothien eller efter træning, når du ønsker en økologisk og enkel plantebaseret proteinkilde.

Fordele:

  • Økologisk risprotein: Fremstillet med økologisk risprotein (oryza sativa) som eneste ingrediens.
  • Højt proteinindhold: Indeholder 24 g protein pr. portion og 80 g protein pr. 100 g.
  • Uden tilsætningsstoffer: Ingen sødemidler, aromaer eller andre tilsatte ingredienser.
  • Plantebaseret profil: Egnet til vegetarer og veganere.
  • Velegnet til smoothies: Den naturlige smag er nemmest at integrere med frugt, kakao eller plantebaseret drik.

Ulemper:

  • Usødet smag kræver tilvænning: Den naturlige rissmag kan fylde for meget, hvis pulveret blandes alene med vand.
  • Ikke et komplet planteprotein alene: Risprotein kan med fordel kombineres med eksempelvis ærteprotein, hvis du ønsker en bredere aminosyresammensætning.
  • Spor af flere allergener: Kan indeholde spor af mælk, nødder, lupin og sulfit samt produceres i miljø med soja, æg og hvede.

Det her synes vi om med Healthwell Risprotein ØKO:

Healthwell Risprotein ØKO ligger midt i feltet på pris: pr. kilo er den billigere end Plantforce og Holistic, men dyrere end Dragon Superfoods og Natur-Drogeriet. Med 24 g protein pr. portion og økologisk risprotein som eneste ingrediens er den usødet, og blandet alene med vand bliver den naturlige, lidt kornede rissmag ret markant.

Hvem passer Healthwell Risprotein ØKO til:

Bedst i smoothies, grød eller drikke, hvor du selv styrer smagstilsætningen med bær, kakao eller banan. Forventer du en sød, aromatiseret shake rørt direkte op i vand, er det ikke her, og ved allergi over for mælk, nødder eller lupin bør du vide, at pulveret kan indeholde spor af dem.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris159 kr
📦 Pakningsstørrelse500 g
🧮 Pris pr. kg318 kr/kg
🥄 Portionsstørrelseca. 30 g
🥤 Væskemængde300 ml
🔢 Portioner pr. pakkeca. 16 portioner
🧪 Protein pr. portion24 g
🔥 Energi pr. portion123 kcal
🌾 Kulhydrater pr. portion0,5 g
🥑 Fedt pr. portion1,3 g
🦴 Calcium pr. portion153 mg
📊 Calcium % af DRI19%
🧾 Ingredienserøkologisk risprotein (oryza sativa)
🥛 AllergenerKan indeholde spor af mælk, nødder, lupin og sulfit
Plantforce Risprotein neutral
BEDSTE PREMIUM

2. Plantforce Risprotein neutral

Til smoothies og grød med risprotein isolat og 80 % plantebaseret protein
9.0
Effekt & kvalitet
8.4
Ingredienser
8.3
Pris & værdi
8.8
Brugeroplevelse
9.3
Renhed & sikkerhed
9.8
Kundeanmeldelser
9.1
Til butik
(Med24)

800 g gør Plantforce Risprotein neutral til sidens største pose, med 80 % plantebaseret protein fra risisolat udvundet af brune ris. Ingredienslisten er fri for mælk, soja, hvede og gluten, og smagen er bevidst neutral til smoothies, grød og opskrifter, hvor brugeren selv styrer smagen. Til 297 kr er kiloprisen på 371 kr højere end flere af de andre risproteiner på siden.

Neutral variant med stor pose og tydelig planteprofil

Test af Plantforce Risprotein neutral
Billedmontage af Plantforce Risprotein neutral i hverdagsmiljø

Risprotein isolat fra brune ris er grundlaget her, og et proteinindhold på 80 g placerer det som et koncentreret valg i kategorien. Den neutrale variant har ikke samme dessertpræg som Vanilla og Chocolate i serien, hvilket gør den mere fleksibel, men også mindre færdigsmagende, hvis den blot røres op i vand.

Næringsprofilen er enkel: 390 kcal, 3 g fedt, 1,1 g kulhydrater, 3,5 g kostfibre og 0,02 g salt. Det lave kulhydrat- og saltindhold gør produktet let at dosere ind i en morgen-smoothie, havregrød eller en proteinrig pandekagedej, hvor andre ingredienser styrer smag og konsistens.

Prisen svarer til cirka 371 kr/kg. Det er højere end Healthwell Risprotein ØKO, Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø og Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%, men lavere end Holistic Risprotein Ekologiskt i denne sammenligning. Den største praktiske begrænsning er gennemsigtigheden omkring portionsstørrelse og fuld ingrediensangivelse, så produktet kræver lidt mere egen vurdering, hvis du vil sammenligne dosis helt præcist.

Fordele:

  • 80% plantebaseret protein fra risprotein isolat udvundet af brune ris.
  • Stor pakning på 800 g, hvilket er mere end de øvrige produkter på siden.
  • Fri for mælk, soja, hvede og gluten, hvilket gør den relevant for mange med fødevarehensyn.
  • Velegnet til vegansk eller vegetarisk kost.
  • Neutral variant, som passer godt i smoothies, grød og opskrifter, hvor du selv vil styre smagen.

Ulemper:

  • Prisen pr. kg er højere end flere andre risproteinprodukter i samme sammenligning.
  • Neutral smag kræver ofte frugt, kakao, bær eller anden smagsgiver for at fungere godt som shake.
  • Mindre oplagt, hvis du specifikt ønsker et produkt markeret som økologisk i sammenligningen.

Det her synes vi om med Plantforce Risprotein neutral:

Plantforce Risprotein neutral er sidens største pose, fire gange så stor som Dragon Superfoods', med risprotein isolat fra brune ris som eneste ingrediens i den neutrale variant. Den kræver en tydelig smagsgiver, hvis den skal drikkes som shake alene, og pr. kilo er den dyrere end Healthwell, Dragon Superfoods og Natur-Drogeriet, selv om den store pose trækker i den rigtige retning, hvis du bruger risprotein fast.

Hvem passer Plantforce Risprotein neutral til:

Til dig, der undgår mælk, soja, hvede eller gluten og hellere blander proteinpulveret i smoothies, grød eller opskrifter end drikker en sødet færdigsmag. Portionsstørrelsen er ikke angivet, så pris pr. portion må du selv regne ud, og er en økologisk profil vigtig, er Healthwell eller Natur-Drogeriet de oplagte alternativer.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris297 kr
📦 Pakningsstørrelse800 g
🧮 Pris pr. kgca. 371 kr/kg
🌱 ProteinkildeRisprotein isolat fra brune ris
🧾 Ingredienserrisprotein isolat fra brune ris (kun Vanilla og Chocolate er sødet med stevia)
⚖ Proteinandel80% plantebaseret protein
🧪 Proteinindhold80 g
🔥 Energi1650 kJ / 390 kcal
🧈 Fedt3 g
🍚 Kulhydrater1,1 g
🌾 Kostfibre3,5 g
🧂 Salt0,02 g
🍦 Varianter i serienVanilla, Chocolate, Natural
🥛 AllergenerFri for mælk, soja, hvede og gluten
🥬 KostprofilVelegnet til vegansk eller vegetarisk kost
Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø
BEDSTE BUDGET

3. Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø

Enkelt risprotein med 83 % protein, uden gluten og lav kilopris
8.7
Effekt & kvalitet
8.9
Ingredienser
9.1
Pris & værdi
9.3
Brugeroplevelse
8.5
Renhed & sikkerhed
9.0
Kundeanmeldelser
7.6
Til butik
(Med24)

265 kr pr. kg gør Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø til sidens billigste, med 83 % protein pr. 100 g fra økologisk, vegansk og glutenfrit risprotein. Posen på 200 g koster kun 53 kr, men er også sidens mindste, hvilket gør den mere oplagt som prøvestørrelse end som storindkøb. Proteinet kan bruges i smoothies, morgenmad, brød, kager og farsretter, med kun 0,5 g sukkerarter pr. 100 g.

Prisvenligt risprotein i lille pose

Test af Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø
Billedmontage af Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø i hverdagsmiljø

Prisen på 53 kr for 200 g svarer til 265 kr pr. kg, hvilket er lavere end Healthwell Risprotein ØKO på 318 kr pr. kg og Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% på 280 kr pr. kg. Det gør produktet interessant for dig, der vil prøve risprotein uden at købe en større pose på 400-800 g.

Proteinindholdet på 83,0 g pr. 100 g er højt for et rent plantebaseret pulver, og næringsprofilen er samtidig forholdsvis smal med 3,4 g kulhydrater, 0,5 g sukkerarter og 4,4 g fedt pr. 100 g. Produktet er beskrevet som økologisk, vegansk og glutenfri, hvilket passer godt til en hverdag med plantebaserede eller glutenfri valg.

Anvendelsen er bred: pulveret kan tilsættes smoothies, juice eller morgenmad og kan også bruges i brød, kager og farsretter. Den største praktiske begrænsning er, at dagsdosis angives som omkring 0.8 g protein pr. kg kropsvægt, så du får ikke en fast portionsstørrelse serveret på forhånd. Der er også begrænset gennemsigtighed omkring en fuld ingrediensangivelse ud over den økologiske risproteinprofil.

Fordele:

  • 83% protein giver en koncentreret plantebaseret proteinkilde.
  • Økologisk, vegansk og glutenfri profil gør produktet relevant for flere kostpræferencer.
  • Lav kilopris i sammenligningen: 53 kr for 200 g svarer til 265 kr pr. kg.
  • Bred anvendelse i smoothies, juice, morgenmad, brød, kager og farsretter.
  • Lavt sukkerindhold med 0,5 g sukkerarter pr. 100 g.

Ulemper:

  • 200 g er den mindste pakning blandt de fem produkter på siden.
  • Doseringen kræver egen beregning, da den angives som omkring 0.8 g protein pr. kg kropsvægt.
  • Mindre oplagt til storforbrug, hvis du bruger risprotein dagligt i større portioner.

Det her synes vi om med Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø:

Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø har sidens laveste pris både pr. kilo og pr. gram protein. Til gengæld er posen på 200 g sidens mindste, og dosis angives kun ud fra kropsvægt uden en fast portionsstørrelse.

Hvem passer Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø til:

Den lille pose passer, hvis du vil prøve risprotein i smoothies, morgenmad eller madlavning, før du køber stort ind. Bruger du risprotein dagligt i større mængder, er den hurtigt brugt, og en fast portionsstørrelse må du selv regne ud.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris53 kr
📦 Pakningsstørrelse200 g
🧮 Pris pr. kg265 kr/kg
🌱 ProfilØkologisk
🥬 KostprofilVegansk
🌾 GlutenfriJa
🧾 Primær ingrediensØkologisk risprotein
⚖ Protein pr. 100 g83,0 g
🔥 Energi pr. 100 g1660 kJ / 392 kcal
🧈 Fedt pr. 100 g4,4 g
🍞 Kulhydrater pr. 100 g3,4 g
🍬 Sukkerarter pr. 100 g0,5 g
🌿 Fibre pr. 100 g3,6 g
🧂 Salt pr. 100 g0,34 g
💊 Anbefalet daglig dosisOmkring 0.8 g protein pr. kg kropsvægt
🥤 AnvendelseTilsæt til smoothies, juice eller morgenmad
🍞 MadlavningKan anvendes i brød, kager og farsretter
🧊 OpbevaringTørt og køligt
Holistic Risprotein Ekologiskt
BEDSTE DOKUMENTEREDE

4. Holistic Risprotein Ekologiskt

Økologisk risproteinkoncentrat fra råris med over 40 g protein pr. portion
8.4
Effekt & kvalitet
10.0
Ingredienser
9.2
Pris & værdi
5.9
Brugeroplevelse
8.3
Renhed & sikkerhed
8.9
Kundeanmeldelser
8.1
Til butik
(Bodystore)

Mere end 40 g protein pr. 50 g-portion sætter Holistic Risprotein Ekologiskt i den koncentrerede ende, med risproteinkoncentrat fra økologisk råris som eneste angivne ingrediens — over 80 g protein pr. 100 g. Sukkerindholdet ligger under 0,25 g pr. portion, og aminosyreprofilen dækker alle essentielle aminosyrer, herunder leucin, lysin, valin og isoleucin. De 750 g koster 279 kr på tilbud og normalt 349 kr, hvilket stadig er i den dyre ende pr. kilo, og der er ingen smagsvariant.

Økologisk risprotein med høj proteinkoncentration

Test af Holistic Risprotein Ekologiskt
Billedmontage af Holistic Risprotein Ekologiskt i hverdagsmiljø

Risproteinkoncentrat fra økologisk råris er hele ingredienslisten her, med et proteinindhold angivet til mere end 80 g pr. 100 g. Det gør det til et koncentreret valg for dig, der vil hæve proteinindtaget i en shake, smoothie eller morgenmad uden at bruge valleprotein.

En 50 g portion giver mere end 40 g protein, 1,8 g kulhydrater og under 0,25 g sukker. Det er en praktisk profil for dig, der gerne vil have et plantebaseret proteinpulver med lavt sukkerindhold, men stadig en relativt høj mængde protein pr. portion.

Begrænsningen er primært prisen: til normalprisen på 349 kr for 750 g svarer det til cirka 465 kr pr. kg, og selv til tilbudsprisen på 279 kr, cirka 372 kr pr. kg, ligger den over Healthwell Risprotein ØKO på 318 kr pr. kg og på niveau med Plantforce Risprotein neutral på cirka 371 kr pr. kg. Derudover er der ikke angivet en smagsvariant, så produktet virker mest oplagt til dig, der selv blander det med bær, kakao, banan eller havredrik frem for at søge en færdig smagsprofil.

Fordele:

  • Højt proteinindhold: Mere end 80 g protein pr. 100 g og mere end 40 g pr. 50 g portion.
  • Enkel ingrediensliste: Består af risproteinkoncentrat fra økologisk råris.
  • Lavt sukkerindhold: Under 0,5 g sukker pr. 100 g og under 0,25 g pr. portion.
  • Plantebaseret profil: Velegnet til dig, der fravælger mælke- og sojabaserede proteinpulvere.
  • Angivet aminosyreprofil: Indeholder alle essentielle aminosyrer, herunder leucin, lysin, valin og isoleucin.

Ulemper:

  • Højere kilopris end flere alternativer: cirka 372 kr pr. kg på tilbud og 465 kr til normalpris.
  • Ingen angivet smagsvariant: Mindre oplagt, hvis du ønsker et risproteinpulver med tydelig smag af fx chokolade eller vanilje.
  • Stor portionsstørrelse: 50 g pr. portion kan være mere end nogle ønsker i en let shake.

Det her synes vi om med Holistic Risprotein Ekologiskt:

Holistic Risprotein Ekologiskt giver sidens største proteinmængde pr. portion, over 40 g i en portion på 50 g, fra økologisk råris som eneste ingrediens. Portionen er til gengæld fysisk stor, der er ingen smagsvariant, og pr. kilo hører produktet til de dyreste på siden, også på tilbud.

Hvem passer Holistic Risprotein Ekologiskt til:

En neutral risproteinbase til dig, der undgår mælk og soja og selv blander med bær, kakao eller banan. Ønsker du en tydeligt smagssat variant, eller er pris pr. kg vigtigst, er Healthwell Risprotein ØKO eller et af de billigere alternativer på siden værd at sammenligne med først.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris279 kr (normalpris 349 kr)
📦 Pakningsstørrelse750 g
🧮 Pris pr. kgcirka 372 kr/kg (465 kr til normalpris)
🥄 Portionsstørrelse50 g
🧪 Protein pr. portion>40 g
📊 Protein pr. 100 g>80 g
🔥 Energi pr. portion609 kJ/143 kcal
🍚 Kulhydrater pr. portion1,8 g
🍬 Sukkerarter pr. portion<0,25 g
🥑 Fedt pr. portion1,5 g
🌾 Fibre pr. portion1,55 g
🧾 IngredienserRisproteinkoncentrat fra økologisk råris
Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%
BEDSTE ØKOLOGISKE VALG

5. Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%

16 g protein pr. 20 g portion fra økologiske brune ris
8.1
Effekt & kvalitet
7.6
Ingredienser
7.4
Pris & værdi
9.2
Brugeroplevelse
7.4
Renhed & sikkerhed
8.7
Kundeanmeldelser
8.5
Til butik
(Med24)

16 g protein pr. 20 g-portion kommer fra brune, økologiske ris i Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%, en 100 % vegetabilsk profil uden tilsat sukker. Posen på 400 g ligger mellem Dragon Superfoods' 200 g og de større 500-800 g-formater på siden, og kiloprisen på 280 kr er lavere end flere af dem. Konsistensen er lidt grynet, mere velegnet til grød, bagning eller juice end en helt glat shake med vand.

Et økologisk risprotein til madlavning og enkel proteinsupplering

Test af Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%
Billedmontage af Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% i hverdagsmiljø

Bredere brug end kun i en shake er tanken bag dette produkt. Pulveret kan bruges i brød, grød, kager og farsretter, hvilket gør det praktisk for dig, der hellere vil øge proteinindholdet i almindelig mad end drikke flere shakes i løbet af dagen.

Den anbefalede mængde er 20 g, svarende til ca. 2 spsk., som blandes i væske eller fordeles hen over dagen. Med 80 g protein pr. 100 g giver en portion på 20 g cirka 16 g protein, hvilket er et brugbart supplement til morgenmad, bagning eller et mindre mellemmåltid.

Konsistensen er den største reservation: pulveret beskrives som lidt grynet, og det gør det mindre oplagt som helt enkel vandshake. I juice, grød eller bagværk er den tekstur lettere at arbejde med, mens den i rent vand kan føles mere markant end et finere valle- eller ærteprotein.

Pris og placering i forhold til de øvrige risproteiner

Prisen er 112 kr for 400 g, hvilket svarer til 280 kr pr. kg. Det er lavere pr. kg end Healthwell Risprotein ØKO på 318 kr pr. kg, Plantforce Risprotein neutral på 371,25 kr pr. kg og Holistic Risprotein Ekologiskt på cirka 372-465 kr pr. kg afhængigt af tilbud, men højere end Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø på 265 kr pr. kg.

Proteinprocenten på 80% er solid for et risprotein, men Dragon Superfoods angiver 83% protein og har dermed en lidt højere koncentration. Til gengæld får du her en mellemstor 400 g-pakke, som passer bedre til afprøvning end de store poser på 750-800 g, uden at være helt så lille som en 200 g-pakke.

Fordele:

  • 80 g protein pr. 100 g giver en koncentreret plantebaseret proteinkilde til grød, bagning og shakes.
  • 100% vegetabilsk og baseret på risprotein fra brune ris, hvilket gør produktet egnet til både veganere og vegetarer.
  • 20 g portion er let at dosere med ca. 2 spsk. og giver cirka 16 g protein pr. portion.
  • 0 g sukkerarter pr. 100 g gør det relevant for dig, der ønsker et risprotein uden sukkerbidrag.
  • Pris på 280 kr pr. kg ligger lavere end flere af de øvrige risproteiner på siden.

Ulemper:

  • Den lidt grynede konsistens gør det mindre velegnet som helt simpel shake med vand.
  • Proteinindholdet på 80% er lavere end Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø.
  • Pakken på 400 g er mindre end de større formater på 500 g, 750 g og 800 g på samme side.

Det her synes vi om med Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%:

Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% er det næstbilligste pr. kilo i en mellemstor pose, med risprotein fra økologiske brune ris og doseringen på ca. 2 spsk. som en let hverdagsmængde. Konsistensen er lidt grynet, så pulveret fungerer bedre i grød, bagning og juice end i en helt glat shake med vand.

Hvem passer Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% til:

Til morgengrød, dej eller en farsret i en helt almindelig hverdag, hvor proteinpulveret skal kunne gå i maden. Den grynede tekstur passer dårligt til en glat, vandbaseret shake, og vil du have den højeste proteinprocent, har Dragon Superfoods lidt mere.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris112 kr
📦 Pakningsstørrelse400 g
🧮 Pris pr. kg280 kr/kg
🥄 Anbefalet dosering20 g
📏 Portionsmålca. 2 spsk.
🗓 Portioner pr. pakke20
🧪 Protein pr. 100 g80 g
🧪 Protein pr. 20 g portionca. 16 g
🔥 Energi pr. 100 g1692 kJ / 400 kcal
🥑 Fedt pr. 100 g5,0 g
🍚 Kulhydrater pr. 100 g7,0 g
🍬 Sukkerarter pr. 100 g0 g
🌾 Kostfibre pr. 100 g3,5 g
🧂 Salt pr. 100 g0,4 g
🌱 Profil100% vegetabilsk
🍚 Proteinkilderisprotein fra brune ris

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisPris/kgBedømmelseNote
Healthwell Risprotein ØKOHealthwell159 kr500 g9.3BEDST I TEST · Usødet pulver, 153 mg calcium
Plantforce Risprotein neutralPlantforce297 kr800 g9.0BEDSTE PREMIUM · Risisolat, 80 % protein
Dragon Superfoods Risprotein 83% protein ØDragon Superfoods53 kr200 g8.7BEDSTE BUDGET · Lav kilopris, 83 % protein
Holistic Risprotein EkologisktHolistic279 kr750 g8.4BEDSTE DOKUMENTEREDE · Deklareret >80 % protein fra råris
Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80%Natur-Drogeriet112 kr400 g8.1BEDSTE ØKOLOGISKE VALG · Økologiske brune ris, 80 % protein

Sådan har vi lavet vores test af risprotein

Vores sammenligning af risprotein bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare kilder — produktdeklarationer, protein pr. portion, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist før publicering — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan har vi lavet vores test af risprotein

Sådan indsamler vi data

For hvert af de fem risprotein-produkter på siden har vi gennemgået producentens deklaration (proteinkilde, protein pr. 100 g og pr. portion, fedt og kulhydrater, allergener, smagsvarianter, ingrediensliste, sødemidler), krydstjekket pris og pakkestørrelse hos relevante danske forhandlere, og analyseret tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser fra dansk-orienterede butikker (Healthwell, Med24, Bodystore). Risprotein-isolat ligger typisk på 75-85 g protein pr. 100 g — i denne sammenligning spænder de fem produkter fra 80 g (Healthwell, Plantforce, Holistic, Natur-Drogeriet) op til 83 g (Dragon Superfoods).

  • Producentdokumentation: proteinkilde (koncentrat vs isolat), protein pr. portion og pr. 100 g, fedt og kulhydrater, sødemidler, allergener, ingrediensliste, økologi-mærkning hvor producenten oplyser den.
  • Tredjepartsdokumentation: EU-økologi-mærket (eller dansk Ø-mærke) hvor publiceret, oprindelse hvor angivet, gluten-fri-mærkning, EU-allergendeklaration ifølge regulativ 1169/2011.
  • Verificerede danske brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag (jordagtig grundsmag, kornagtighed), tekstur (sandet, krittagtigt mundfølelse), opløselighed i koldt vand vs plantedrik og tolerance ved daglig brug.

Hvad vi vægter i risprotein

Vægtningen afspejler at risprotein typisk vælges af en specifik grund — multi-allergi (mejeri + soja + æg samtidig), low-FODMAP-tolerance, cølieaki eller en plante-protein der skal indgå i en bredere blanding (typisk ærte+ris). Aminosyreprofilen er det område hvor ris adskiller sig fra både soja og ærte: ris har en truncated DIAAS på ca. 0,43 — lavere end soja (0,91), ærte (0,66) og hamp (0,49). Det skyldes lysin-begrænsning (4-5% af ris-protein vs 6-7% i ærte). Til gengæld er ris methionin-rig (2,5-3%), hvilket gør ærte+ris-blandingen til en velkendt fuldstændig kombination.

KriteriumVægtTypiske datapunkterEksempler på kilder
Ingrediensprofil22%koncentrat vs isolat, økologi, sødemidler, fyldstofferProducentdeklaration, ingrediensliste
Dosering og protein pr. portion20%g protein pr. 20-50 g portion, protein pr. 100 g, makroprofilNæringsdeklaration
Prisværdi20%kr pr. kg, kr pr. portion, pakkestørrelse, antal portionerDanske forhandlerpriser
Smag og blandbarhed12%kornagtig undertone, sandet mundfølelse, opløselighedVerificerede brugeranmeldelser
Renhed og sikkerhed10%allergen-spor, sukker, salt, sødemidler-kombinationEtiket, dokumentation
Anvendelighed8%portionsstørrelse, scoop, brug i shake vs grød vs bagningProducent, etiket
Tilgængelighed og format8%pakkestørrelser, dansk lager, smagsvarianterDanske butikker

Sådan normaliserer vi

For at gøre fem forskelligt-formulerede risprotein-produkter sammenlignelige oversætter vi alle priser til kr pr. kg og kr pr. portion rent protein — ikke kr pr. pakke. En 200 g-pose til 53 kr med 83 g protein pr. 100 g (166 g rent protein) koster ca. 0,32 kr/g protein; en 750 g-pose til 349 kr med 80 g protein pr. 100 g (600 g rent protein) koster ca. 0,58 kr/g protein. Mindre pakker er ikke automatisk dyrere pr. portion — i denne sammenligning ligger 200-400 g-formaterne faktisk bedre på kr pr. kg end 750-800 g-formaterne, hvilket er omvendt af mange andre proteinkategorier.

To centrale faldgruber vi udjævner:

  • Risprotein-koncentrat vs isolat er ikke en kvalitets-skala: et risprotein-koncentrat (Holistic) ligger typisk på 70 g+ protein pr. 100 g; et risprotein-isolat (Healthwell, Plantforce, Dragon Superfoods, Natur-Drogeriet) ligger på 80-83 g pr. 100 g. Forskellen handler om processering — isolat har mere fedt og fibre fjernet. Vi rapporterer begge typer separat.
  • Portionsstørrelsen varierer markant: Holistic bruger 50 g pr. portion, Healthwell ca. 30 g, Natur-Drogeriet 20 g, og Dragon Superfoods angiver dosering pr. kg kropsvægt. Det betyder at "protein pr. portion" ikke er sammenligneligt på tværs uden også at se på pulvermængden — vi normaliserer mod protein pr. 100 g for ren ranking.

Daglig anbefaling normaliseres mod en almindelig brug: 1 portion (20-50 g pulver) som protein-tilskud i smoothie, grød, bagning eller en almindelig shake. Vi kontrollerer at protein-tallet på etiketten stemmer med ingredienslisten — et produkt mærket "økologisk risprotein" med 80 g protein pr. 100 g og kun "økologisk risprotein" som ingrediens er en ren én-ingrediens-pakke; et produkt med 80 g protein pr. 100 g og længere ingrediensliste typisk har sødemidler eller fyldstoffer tilføjet.

Udvalg og eksklusion

Vi har gennemgået risprotein-produkter, der er tilgængelige hos minimum én etableret dansk forhandler med stabil lagerstatus. Følgende falder ud af vores sammenligning:

  • Ris-mel og ris-stivelse — ris-mel er hele rismel-pulveret med 5-10% protein og bruges i bagning, ikke som proteintilskud. Ris-stivelse er over 90% kulhydrat og har intet protein-relevant indhold.
  • Multi-protein-blends hvor ris blot er én ingrediens blandt mange (typisk ærte + ris + hamp + soja) — kategorien dækker rent risprotein-koncentrat eller -isolat, mens ærte+ris-blandinger og 4-vejs-blends behandles separat.
  • Sport-formuleret risprotein med BCAA-tillæg eller lignende — vi prioriterer rene én-ingrediens-pulvere, hvor sammenligning er entydig.
  • Importprodukter uden dansk forhandler, fordi prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er en del af brugeroplevelsen.
  • Udgåede smagsvarianter eller midlertidigt udsolgte produkter — vi prioriterer det, læseren faktisk kan købe i dag.

Begrænsninger og transparens

Vi efterstræber konsistens og dokumenterbarhed, men der er reelle begrænsninger ved metoden:

  • Metodeomfang: vi udfører ingen egne laboratoriemålinger eller smagstest fra redaktionen. Vi sammenstiller verificerbar ekstern information og udøver redaktionel vurdering på baggrund af den.
  • Smag er subjektiv: risprotein opleves forskelligt — nogle bemærker en mild jordagtig undertone, andre primært en sandet mundfølelse der kan minde om kridt. Vores smagsvurderinger bygger på tilbagevendende mønstre i danske brugeranmeldelser.
  • Lysin-begrænsning er reel: ris-protein har den laveste DIAAS (~0,43) blandt udbredte plante-isolater, primært på grund af lysin-mangel. For vegan styrketrænere uden andre protein-kilder kan dette være en relevant overvejelse — kombination med ærteprotein løser problemet og kan ofte være en bedre standalone-løsning end kun ris.
  • Ingen specifik ris-protein-claim: EFSA har ingen specifikke ris-protein-godkendelser. Den generiske protein-claim (Reg. 432/2012) gælder for produkter med ≥12% energi fra protein og siger, at "protein bidrager til vækst af muskelmasse" og "vedligeholdelse af muskelmasse" — det er den eneste claim, der dækker risprotein.
  • Redaktionel uafhængighed: alle fem produkter vurderes mod de samme vægtede kriterier. Provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen, og rangeringen genberegnes ud fra data — ikke ud fra hvilken forhandler der betaler bedst. Læs vores fulde affiliatepolitik.

Opdateringer og kvalitetssikring

Denne kategoriside gennemgås minimum hver tredje måned, og oftere hvis et af følgende indtræffer: ny formulering eller pakkestørrelse fra en producent, prisændringer på over 15% hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes både underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist før den republiceres.

Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige risprotein

Det rigtige risprotein afhænger af, hvad du faktisk skal bruge det til — og om du betragter ris som standalone eller som komponent i en bredere proteinblanding. Et økologisk én-ingrediens-pulver passer bedst i grød, smoothies og bagning, hvor du selv styrer smag og sammenhæng. En ris+ærteprotein-blanding (ikke i denne sammenligning, men værd at kende) er ofte et bedre valg, hvis ris skal være primær protein-kilde, fordi den lukker lysin-hullet. Brug denne guide som beslutningstræ — start med formålet, gå derfra til formatet og slut med smag og pris.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige risprotein

Start med formålet — multi-allergi, low-FODMAP eller smoothie?

Tre formål dominerer på det danske marked, og de stiller forskellige krav til formatet:

FormålAnbefalet formatVigtigste kriterier
Multi-allergi (mejeri + soja + æg)Rent risprotein-isolat (80-83 g protein/100 g) som komponent i en bredere kostAllergen-deklaration, kort ingrediensliste, gluten-fri-mærkning
Smoothie og grød i hverdagenNaturel risprotein-pulver eller mild økologisk variantNeutral smag, opløselighed med plantedrik, ingen sødemidler
Bagning og hjemmelavede snacksNaturel risprotein-isolat uden sødemidlerKort ingrediensliste, neutral smag, opløselighed i dej

Konkret tip: hvis du primært vælger ris for én-ingrediens-renhed eller multi-allergi-tolerance, så er Healthwell Risprotein ØKO eller Holistic Risprotein Ekologiskt det mest direkte valg. Til ren prøve eller mindre forbrug passer Dragon Superfoods 200 g-posen bedre.

Koncentrat vs isolat — den centrale forskel

Den vigtigste skelnen i kategorien er mellem risprotein-koncentrat (typisk omkring 70 g protein/100 g) og risprotein-isolat (typisk 80-85 g protein/100 g). Det er ikke en kvalitets-skala — det er forskellige forarbejdningsgrader til forskellige formål.

TypeProtein pr. 100 gBedst egnet til
Risprotein-koncentrat~70 gMere fibre og naturlige mikronæringsstoffer intakt, men også lidt mere fedt og kulhydrat
Risprotein-isolat80-85 gHøjeste proteinkoncentration, lavt kulhydrat- og fedtindhold, mest fleksibel i shake og smoothie

Praktisk råd: Holistic Risprotein Ekologiskt deklareres som koncentrat med ">80 g protein pr. 100 g" — det placerer det i overgangen mellem koncentrat og isolat. De øvrige fire produkter på siden er isolater på 80-83 g pr. 100 g. Læs ingredienslisten, ikke kun protein-tallet — et "økologisk risprotein" med 80 g protein pr. 100 g og kun "økologisk risprotein" som ingrediens er ægte; et produkt med smag, sødemiddel eller fyldstof tilføjet vil have flere ingredienser deklareret.

Risprotein vs ærte, soja og hamp — hvornår giver ris mening?

Risprotein er det plante-protein, der ligger lavest på DIAAS blandt udbredte isolater. Det gør det IKKE til "dårlig kvalitet" — men det gør det heller ikke til en oplagt standalone-erstatning for whey eller soja-isolat for nogen, der jagter maksimal MPS-respons. Ris vinder først, hvor andre kilder ikke fungerer.

ProteinkildeDIAAS (cirka)Bedst egnet til
Sojaprotein-isolat~0,91Komplet plante-protein, tæt på whey. Kontraindiceret ved sojaallergi.
Ærte-isolat~0,66Allergen-venlig, mere neutral smag, høj lysin.
Hampeprotein~0,49Hel-fødevare-profil, fibre, omega-3, allergen-venlig.
Risprotein-isolat~0,43Multi-allergi, low-FODMAP, cølieaki — eller komponent i ærte+ris-blanding.

Godt at vide: ris giver mest mening hvis du står med multi-allergi (mejeri + soja + æg samtidig), low-FODMAP-restriktion eller cølieaki, hvor de højere-DIAAS-alternativer er udelukket. Hvis du har valgfrihed og ingen allergi-restriktioner, er soja- eller ærte-isolat typisk et mere oplagt standalone-valg. Det smarte træk for ris-baseret kost er at kombinere med ærteprotein i en 70/30- eller 60/40-ratio — kombinationen lukker både methionin- og lysin-hullet og når DIAAS ~0,8-0,9.

Læs ingredienslisten — sødemidler og fyldstoffer

"Risprotein" på forsiden betyder ikke automatisk en kort ingrediensliste. De fleste rene én-ingrediens-pulvere holder listen til præcis det — risprotein. Men nogle smagssatte varianter tilføjer aroma, sødemidler og fyldstoffer.

  • Ren naturel-isolat (kort liste): typisk "risprotein" alene eller med "økologisk risprotein". Mest fleksibel — kan bruges i både madlavning og smoothie uden at smag konkurrerer. På denne side er Healthwell, Plantforce, Holistic, Dragon Superfoods og Natur-Drogeriet alle naturel-formater med kort liste.
  • Smagssat risprotein: risprotein + smag (kakao, vanilje) + sødemiddel (stevia, sukralose). Bredere brug i shakes, men mindre fleksibel i madlavning. Findes på markedet, men er mindre udbredt for ris end for soja og whey.
  • Allergen-spor: selv rene én-ingrediens-pulvere produceres typisk på fabrikker, der også håndterer mælk, soja, æg, gluten eller andre frø. "Kan indeholde spor af..." er almindelig deklaration. For multi-allergi-brugere er dette vigtigt at tjekke.
  • Tilsat ærte- eller sojaprotein: noget der markedsføres som "risprotein" kan være en blanding. Læs ingredienslisten — ærteprotein i en "risprotein"-pose er ikke nødvendigvis dårligt, men det betyder, at produktet er en blanding, ikke ren risprotein.

I praksis: hvis du valgte ris for ren ingrediensliste eller multi-allergi-tolerance, så vælg en naturel-variant. På denne side er alle fem produkter naturel; kontroller dog allergen-feltet for spor — Healthwell oplyser fx eksplicit "kan indeholde spor af mælk, nødder, lupin og sulfit" og produceres på fabrik, der også håndterer soja, æg og hvede.

Pris pr. kg pulver — sammenlign altid på samme grundlag

Risprotein er typisk lavere i pris pr. kg end whey-isolat (200-400 kr/kg) og hampeprotein (260-400 kr/kg), men sammenlignelig med soja-isolat. Inden for risprotein-kategorien spænder priserne fra ca. 265 kr/kg op til 465 kr/kg — en betydelig forskel for produkter med omtrent samme protein-koncentration.

kr pr. kg pulverVurderingTypisk produkt-type
Under 290 kr/kgStærk værdi for risprotein — typisk mindre eller mellemstore pakkerDragon Superfoods (265 kr/kg), Natur-Drogeriet (280 kr/kg)
290-400 kr/kgAlmindeligt for økologiske og premium-mærker i 500-800 g-formatHealthwell ØKO (318 kr/kg), Plantforce (371 kr/kg)
Over 400 kr/kgHøjt — typisk svenske premium-mærker eller specialformaterHolistic Ekologiskt (465 kr/kg)

Vores anbefaling: udregn altid kr pr. kg pulver, ikke kun totalpris. En 200 g-pose til 53 kr (Dragon Superfoods) ser billigere ud end en 500 g-pose til 159 kr (Healthwell), men kiloprisen viser den modsatte rangering — Dragon ligger på 265 kr/kg, Healthwell på 318 kr/kg. Hvis du bruger pulveret dagligt, kan en større pose dog være mere praktisk på trods af lidt højere kg-pris.

Smag, tekstur og blandbarhed

Risprotein opfører sig anderledes i en shaker end whey, soja og ært. Tre karakteristika du bør kende, før du bestiller en stor pakke:

  • Mild jordagtig grundsmag: risprotein har en mild jordet eller kornagtig undertone, der ofte er tydeligere end soja-isolat og ærte-isolat. Smagen mærkes mest i naturel-varianter blandet rent med vand. Smags-maskering virker — kakao, banan og bær dækker effektivt undertonen.
  • Sandet eller "krittagtig" mundfølelse: risprotein har ofte en kornet, krittagtig tekstur, der minder mere om planteprotein-blandinger end om opløselig whey. Det er en naturlig egenskab ved ris-protein-fraktionerne, ikke et tegn på dårlig kvalitet. En blender med banan, plantedrik eller bær giver et væsentligt jævnere resultat end en simpel shaker.
  • Lavere opløselighed end whey og soja: risprotein opløses mindre jævnt i shaker — ofte mere klumper og bundfald i tynde drikke. Anbefalingen er at bruge blender, eller blande pulveret først med en lille mængde væske og derefter tilføje resten.
  • Smags-maskering: kakao, banan, dadler, kanel og peanutbutter dækker den jordagtige profil bedst. Frugter og bær balancerer godt i smoothies. Naturel-varianten passer bedre i grød eller bagværk end som ren shake i vand.

Værd at vide: hvis du er ny til risprotein, så start med en mindre pakke (Dragon Superfoods 200 g eller Natur-Drogeriet 400 g) i en smoothie med banan og kakao, før du forpligter dig til 750-800 g. Den jordagtige undertone og sandede tekstur er reelle og opleves forskelligt fra person til person.

Step-by-step: sådan vælger du i butikken eller online

Brug denne syvtrins-tjekliste, når du står med et nyt produkt i hånden eller browser online:

  1. Bekræft formålet — én-ingrediens for multi-allergi, low-FODMAP eller hverdagssmoothie? Det indsnævrer udvalget halvt.
  2. Tjek protein pr. 100 g — 80-83 g for et rent isolat, 70-75 g for et koncentrat er normalt for risprotein.
  3. Læs ingredienslisten — naturel = kort liste; smagssat = sødemidler og aroma; "risprotein"-blanding kan indeholde også ærte- eller sojaprotein.
  4. Tjek allergen-feltet — selv rene én-ingrediens-pulvere produceres typisk på fabrikker, der også håndterer mælk, soja, æg, gluten. Tjek "Kan indeholde spor af..."-deklarationen.
  5. Bekræft økologi-mærket — hvis det er vigtigt for dig, så søg eksplicit EU-bladet eller dansk Ø-mærke. På denne side er Healthwell, Dragon Superfoods, Holistic og Natur-Drogeriet økologisk-deklarerede.
  6. Beregn kr pr. kg — under 290 kr/kg er stærk værdi for risprotein på det danske marked.
  7. Køb en mindre pakkestørrelse først, hvis du er ny — risprotein smager forskelligt fra whey og soja, og den jordagtige eller sandede tekstur kan dele vandene.

Konkret tip: hvis ris skal være primær protein-kilde i en plantebaseret kost (ikke kun supplement), så overvej at supplere med ærteprotein i en 70/30-ratio. Det lukker lysin-hullet og giver en samlet DIAAS-profil tæt på soja-isolat.

Infografik: sådan vælger du den rigtige risprotein

Sådan får du mest ud af risprotein

Risprotein er et praktisk værktøj — men dets reelle værdi afhænger af, hvordan og hvornår du bruger det. En 30 g portion risprotein-isolat i en grød eller smoothie leverer ca. 24 g protein med komplet aminosyreprofil (lavere DIAAS men alle 9 essentielle aminosyrer); samme pulver alene i koldt vand uden smagsmaskering kan opleves jordagtigt og sandet. Her er hvordan risproteinet passer ind i typiske danske hverdage.

Sådan får du mest ud af risprotein

I morgen-smoothien som proteinboost

Risprotein i en morgen-smoothie er kategoriens mest fleksible brug. En 25-30 g portion giver 20-24 g protein, og den jordagtige grundsmag dækkes effektivt af frugt og plantedrik. Det er særligt nyttigt for personer med multi-allergi (mejeri + soja + æg), hvor andre proteinkilder er udelukket.

  • Bland 1 portion (25-30 g pulver) med 1 modent banan, 50 g frosne bær, 2 dl havredrik og 1 spsk peanutbutter i blender — ca. 22-26 g protein i en portion.
  • Brug en blender, ikke en shaker — det giver glat tekstur og sikrer at evt. klumper opløses. Risprotein har lavere opløselighed end whey og kan klumpe i tynde drikke.
  • Den jordagtige undertone dækkes effektivt af kakao, banan og bær. Naturel-varianter er mere fleksible i smoothies end smagssatte versioner med sødemidler.
  • Drik smoothien indenfor 30-60 minutter — sandet tekstur øges over tid, hvis pulveret står for længe i væske.

Praktisk råd: hvis du foretrækker en mere kraftig smag, tilsæt 1 spsk kakaopulver eller 1 tsk kanel — begge maskerer den jordagtige profil meget effektivt. På denne side fungerer Healthwell Risprotein ØKO og Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% bedst i smoothies; begge er rene én-ingrediens-pulvere.

I havregrød og overnight oats

Risprotein i havregrød er en af kategoriens mest praktiske anvendelser, fordi grødens egen tekstur skjuler den sandede mundfølelse, og havre tilfører kulhydrat-balance. En 20-30 g portion blandet i 50 g havre + 3 dl plantedrik giver et morgenmåltid med ca. 20-26 g protein.

  • Bland pulveret i den varme grød EFTER kogning — ikke under kogningen, da langvarig høj varme kan ændre smagen og gøre teksturen mere kornagtig.
  • Til overnight oats: bland pulveret med havre og plantedrik aftenen før, og lad det stå i køleskabet — pulveret hydreres jævnt og giver glattere tekstur næste morgen.
  • Tilsæt frugt, bær eller frø for ekstra mæthed og smag-balance — risprotein-grød alene kan opleves "tør" hvis ikke noget vådt eller sødt balanceres ind.
  • Naturel-varianter passer bedst i grød — smagssatte sødemidler kan kollidere med havrens egen mildhed.

Godt at vide: hvis du laver havregrød hver morgen, så er Plantforce Risprotein neutral 800 g eller Holistic Risprotein Ekologiskt 750 g de mest oplagte storformater på denne side. Plantforce giver ca. 32 portioner pr. pakke ved 25 g pr. portion, Holistic ca. 15 portioner pr. pakke ved 50 g pr. portion.

I bagning og hjemmelavede snacks

Risprotein-isolat i naturel-variant er et fleksibelt bage-ingrediens, særligt i pandekager, proteinkugler, hjemmelavede barer og brød hvor du vil løfte protein-indholdet uden at ændre dramatisk på struktur. Risprotein tåler bagning ved op til 200°C uden væsentligt smags- eller proteintab.

  • Til protein-pandekager: 25 g pulver + 1 banan + 1 æg + 50 g havregryn + 1 dl havredrik = ca. 24-26 g protein pr. portion.
  • Til protein-kugler: 50 g pulver + 100 g havregryn + 80 g dadler + 2 spsk kakao + 2 spsk peanutbutter — rul i kugler à 25 g, ca. 4-5 g protein pr. kugle.
  • I bagværk: erstat op til 10-15% af melet med risprotein-isolat for at hæve protein-andelen uden at ødelægge struktur. Højere andel kan give tør og kornagtig konsistens.
  • Naturel-varianten passer bedst i bagning, så smagsstoffer ikke konkurrerer. På denne side er alle fem produkter naturel-format.

I praksis: brug Healthwell Risprotein ØKO eller Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% i bagning hvis økologi er prioritet; Dragon Superfoods 200 g-pose passer bedre til prøve-bagning, hvor du vil teste pulveret før du forpligter dig til en større pakke.

Ved multi-allergi eller low-FODMAP-restriktion

Ris er én af de mindst allergene proteinkilder og naturligt low-FODMAP, hvilket gør risprotein til en oplagt kandidat ved multi-allergi (mejeri + soja + æg samtidig) eller irritabel tarm. Det er kategoriens stærkeste use-case — hvor lysin-begrænsningen og lav DIAAS bliver mindre relevant, fordi alternativerne er udelukket.

  • Multi-allergi (mejeri + soja + æg): risprotein er et sikkert valg, hvor whey, soja-isolat og æg-protein alle er udelukket. Tjek dog allergen-feltet for spor — selv rene én-ingrediens-pulvere produceres typisk på fabrikker, der også håndterer disse allergener.
  • Low-FODMAP og irritabel tarm: ris er low-FODMAP, hvilket gør risprotein bedre tolereret end fx ærteprotein (højere FODMAP-indhold) ved IBS-flares. Naturel-varianter uden sødemidler er førstevalg.
  • Cølieaki: ris er naturligt gluten-fri, men verificér eksplicit gluten-fri-mærkning, da krydskontaminations-risiko er reel ved fabrikker, der også håndterer hvede.
  • Kombination med ærteprotein: hvis ris skal være primær protein-kilde og du tåler ærter, så er en 70/30 ærte+ris-blanding en velkendt fuldstændig kombination, der lukker lysin-hullet (ærte er lysin-rig, ris er methionin-rig).

Vores anbefaling: ved diagnosticeret multi-allergi eller cølieaki, drøft altid valg af proteintilskud med din læge eller klinisk diætist. Krydskontaminations-deklarationen ("Kan indeholde spor af...") på pakken er vigtig at læse — den findes på alle fem produkter på denne side i forskellige varianter.

Opbevaring og holdbarhed

Risprotein-isolat er stabilt sammenlignet med fedtholdige plante-pulvere som hamp. Isolat-processen fjerner det meste af fedtindholdet, hvilket reducerer risiko for harskning markant. Et tørt risprotein-pulver kan holde sig 18-24 måneder uåbnet ved stuetemperatur.

  • Opbevar pulveret tørt og køligt; en mørk skuffe eller et skab væk fra komfuret er bedre end en hylde i sollyset.
  • Når posen er åbnet, brug den indenfor 6-9 måneder for bedste smag og opløselighed.
  • Naturel-varianter holder typisk længere og mere stabilt end smagssatte versioner, fordi der ikke er aromaer der kan miste intensitet.
  • Tjek bedst-før-dato før du investerer i en stor pakke — selv tørt pulver mister kvalitet over tid.

Værd at vide: 750-800 g-formater er typisk billigere pr. kg end 200-400 g-pakker for hampeprotein, men paradoksalt nok ER mindre pakker ofte billigere pr. kg for risprotein på det danske marked. På denne side ligger Dragon Superfoods (200 g) og Natur-Drogeriet (400 g) lavere på kg-pris end Holistic (750 g) og Plantforce (800 g). Hvis du bruger pulveret 2-3 gange ugentligt, rækker en 500-800 g-pose i 4-6 måneder.

Daglig dosering — hvor meget er rigtigt?

Risprotein bør indgå i den samlede protein-dagsmåling, ikke som tillæg. EFSA's referenceindtag (PRI) er 0,83 g protein pr. kg kropsvægt for voksne; aktivt trænende ligger typisk på 1,2-2,0 g/kg. En 70 kg person på 1,6 g/kg behøver 112 g protein dagligt — en 25-30 g risprotein-portion (20-24 g protein) dækker ca. 18-21% af det.

  • 1 portion dagligt (25-30 g pulver) er typisk nok som tillæg til en almindelig kost.
  • 2 portioner kan give mening på dage hvor anden proteinindtag er lavt — men kostbasen bør stadig være bælgfrugter, korn, nødder, æg eller kvark hvis ikke vegan.
  • For vegan styrketrænende uden andre protein-kilder: ris-protein-standalone er ikke optimal pga. lavere DIAAS og lysin-begrænsning. En ærte+ris-blanding (70/30) er mere oplagt; alternativt soja-isolat hvis sojaallergi ikke er en barriere.
  • Forskning viser at protein fordelt jævnt over 3-4 måltider (20-40 g pr. måltid) understøtter muskelvedligehold bedre end "alt på én gang". For ris-protein-standalone er leucin-tærsklen for fuld MPS-respons typisk 30-40 g pulver pr. måltid, hvilket er højere end for whey eller soja.

Konkret tip: brug risprotein som "udfylder", ikke som primær protein-kilde, hvis du har valgfrihed. Almindelig kost (æg, fisk, kød, kvark, bælgfrugter) leverer typisk 60-80% af dit protein-mål uden tilskud. For multi-allergi-brugere eller cølieaki-personer er ris et sikkert valg; for vegan styrketrænende er en blanding næsten altid bedre end ren ris.

Tænk over dette før du køber risprotein

Risprotein omtales i offentligheden ofte som "det hypoallergene plante-protein" eller som "lige så god som whey" — påstande der ikke matcher den fulde billede. Her er hvad der er værd at vide om de reelle forskelle (DIAAS-niveau, lysin-begrænsning, sandet tekstur) og hvad der er nuancer (allergi-status, tungmetaller fra dyrkning), før du investerer i en stor pakke eller gør risprotein til en daglig vane.

Tænk over dette før du køber risprotein

DIAAS og lysin-begrænsning er reelle

Risprotein har den laveste truncated DIAAS (~0,43) blandt udbredte plante-isolater på det danske marked, primært på grund af lysin-begrænsning. Lysin udgør kun 4-5% af ris-protein vs 6-7% i ærte og 8-9% i whey. Det betyder ikke, at risprotein er "dårligt" — alle 9 essentielle aminosyrer er til stede — men det betyder, at standalone-anvendelse til maksimal MPS-respons er suboptimalt.

  • Truncated DIAAS-rangordning: whey-isolat ~1,09; soja-isolat ~0,91; ærte-isolat ~0,66; hampeprotein ~0,49; ris-isolat ~0,43.
  • Lysin er begrænsende aminosyre: 4-5% af ris-protein er lysin, vs 6-7% i ærte. Dette er hovedårsagen til lavere DIAAS og er hvorfor ærte+ris-blandinger er fordelagtige (ærte er lysin-rig, ris er methionin-rig).
  • Methionin er rig i ris: 2,5-3% af ris-protein vs kun 1,0% i ærte. Det gør ris til en god kompletterer for ærteprotein, men ikke til en stærk standalone for muskel-fokuseret protein-tilskud.
  • Leucin er sammenlignelig: 7-8% af ris-protein, hvilket er højt blandt plante-proteiner og bidrager til at trigger MPS, men kun ved højere doser (30-40 g standalone) end whey kræver.

Praktisk råd: hvis maksimal muskelopbygning er primært mål, og du ikke har sojaallergi, er soja-isolat et bedre standalone-valg end ren risprotein. Hvis ris skal være primær kilde i en plantebaseret kost, er en ærte+ris-blanding (70/30) mere oplagt — kombinationen lukker både methionin- og lysin-hullet og når DIAAS ~0,8-0,9.

Tungmetaller fra ris-dyrkning — kontekst og opmærksomhed

Ris kan optage tungmetaller (særligt arsen, men også kadmium og bly) fra jord og vand, fordi rismarker oversvømmes og bønnen vokser i delvist anærobe forhold. Brun ris akkumulerer typisk mere arsen end hvid ris, fordi metallerne lagres i klid-laget. Risprotein-isolat-processen fjerner en del af disse forureninger, men kan ikke garantere fuldt fjernelse.

  • EU-grænseværdier: regulativ 2023/915 sætter maksimumsgrænser for arsen i ris (typisk 0,15-0,25 mg/kg afhængigt af forarbejdning). EU-godkendte produkter overholder disse grænser ved producent-test.
  • Oprindelse betyder noget: ris dyrket i områder med høj baseline-arsen i jorden (særligt visse asiatiske regioner) har generelt højere niveauer end europæisk-dyrket ris. Mange premium-mærker oplyser oprindelse.
  • Tredjepart-test øger tillid: nogle producenter publicerer Certificate of Analysis (COA) med tungmetal-tests. Det er ikke standardpraksis i kategorien, men en plus-faktor for kvalitetsbevidste købere.
  • Daglig eksponering er nuanceret: 25-30 g risprotein dagligt giver lille eksponering sammenlignet med fx hovedmåltider af brun ris eller havregrød. For sunde voksne ved normal indtag er risikoen lav, men gravide og småbørn bør være mere opmærksomme.

Godt at vide: hvis du bruger risprotein dagligt, søg producenter med tydelig oprindelses-deklaration, EU-økologi-mærket eller publicerede tredjepart-analyser. På denne side er Healthwell, Dragon Superfoods, Holistic og Natur-Drogeriet økologisk-deklarerede. Hvis du er bekymret om kumulativ eksponering, så variér mellem ris, ærte, soja og hamp på forskellige dage.

Smag og sandet tekstur er reelle

Risprotein har en mild jordagtig grundsmag og en sandet, krittagtig mundfølelse, der ofte gør den mindre populær end soja, ært og whey ved direkte sammenligning. Det er ikke et tegn på dårlig kvalitet — det er en naturlig egenskab ved ris-protein-fraktionerne, der kommer fra fibre og naturlige plantemolekyler i ris-bønnen.

ForholdHvad du kan opleve
Naturel variant blandet med vandTydelig kornagtig, jordagtig smag og sandet mundfølelse
Naturel variant i smoothie med banan/bær/kakaoSmag og tekstur dækkes effektivt — anbefalet brug
Opløselighed i shakerLavere end whey og soja; klumper og bundfald i tynde drikke er almindeligt
Anvendelse i grød og bagværkFungerer langt bedre end alene med vand; havre og bagværk skjuler teksturen

I praksis: hvis du tester risprotein for første gang, så start med en mindre pakke (Dragon Superfoods 200 g eller Natur-Drogeriet 400 g) i en smoothie eller havregrød, IKKE alene med vand. Hvis den jordagtige profil generer dig efter den første test, så er sandsynligheden for at en større pakke vil "vokse på dig" lav — overvej at skifte til soja-isolat eller en ærte+ris-blanding i stedet.

Allergi-status — ris er IKKE 100% hypoallergent

Risprotein omtales ofte som "det hypoallergene plante-protein", og det er lavere på allergen-belastning end soja, mejeri og æg. Men ris-allergi findes — sjælden i Vesten, men dokumenteret. Vigtigere for de fleste købere: krydskontaminations-deklarationer på produkter er ofte fyldige.

  • Ris-allergi findes: sjælden hos voksne i Vesten, mere udbredt blandt asiatiske populationer (estimat 0,1-0,5%). Symptomer spænder fra GI-gener og hudreaktioner. Personer med kendt ris-allergi bør ikke bruge produkterne på denne side.
  • Krydskontaminations-spor: selv rene én-ingrediens-pulvere produceres typisk på fabrikker, der også håndterer mælk, soja, æg, gluten eller andre frø. Healthwell oplyser fx eksplicit "kan indeholde spor af mælk, nødder, lupin og sulfit" og produktionsfabrik der også håndterer soja, æg og hvede.
  • Cølieaki: ris er naturligt gluten-fri, men verificér eksplicit gluten-fri-mærkning, da krydskontamination med hvede er reel risiko ved fælles fabrikker.
  • Sojaallergikere: risprotein er typisk soja-fri, men tjek allergen-feltet — produkter, der produceres på fabrikker, der også håndterer soja, vil ofte have spor-deklaration.

Vores anbefaling: hvis du har dokumenteret diagnosticeret allergi (ris, mejeri, soja, æg, gluten, nødder), så læs ALLERGEN-feltet på pakken — ikke kun ingredienslisten. "Kan indeholde spor af..."-deklarationen er reel og kan være kritisk ved svær allergi. Drøft med læge eller klinisk diætist ved tvivl.

Lægemiddel-interaktion: levothyroxin og ris-protein

Risprotein, ligesom andre protein-tilskud, kan påvirke absorption af visse lægemidler. Den vigtigste interaktion at kende er med levothyroxin (Eltroxin), skjoldbruskkirtel-hormonet.

  • Levothyroxin (Eltroxin): ris-protein kan reducere absorption af skjoldbruskkirtel-hormonet, ligesom andre protein-rige fødevarer. Tag levothyroxin med 4 timers afstand fra risprotein-portion for at undgå dosisreduktion. Dette er den samme anbefaling som for soja, mejeri og kalcium.
  • Generelt minimal interaktion-profil: ris-protein har færre dokumenterede medicin-interaktioner end soja-protein (ingen isoflavon-effekt) eller mejeri-protein (ingen kalcium-binding).
  • Praktisk timing: mange tager levothyroxin om morgenen på tom mave (30-60 min før morgenmad) og risprotein-shake om eftermiddagen eller efter træning, hvilket sikrer naturlig 4+ timers separation.
  • Ved fast medicin og daglig brug: drøft altid med læge eller apotek, særligt hvis du nyligt har fået justeret medicin-dosis.

Værd at vide: hvis du står på fast medicin og overvejer daglig risprotein-brug, så tjek interaktioner via Pro.Medicin eller spørg apotek. For levothyroxin er løsningen typisk så enkel som timing — ikke at undgå risprotein.

Bæredygtighed — ris har ikke det laveste klima-fodaftryk

Ris-dyrkning kræver meget vand (gennemsnit 2.500 L/kg ris) og udleder methan fra de oversvømmede rismarker. Globalt set bidrager rismarker med 5-19% af menneskeskabte methan-emissioner. Sammenlignet med ærte og hamp har risprotein typisk et større klima-fodaftryk — selvom det stadig er langt under animalsk protein.

  • Vandforbrug: 2.500 L vand pr. kg ris er højt sammenlignet med ærte (~600 L/kg) og hamp (~700 L/kg). Det er dog stadig under whey (~1.000 L/kg modervand + animalsk landbrug).
  • Methan-emissioner: rismarker er en betydelig kilde til methan globalt. Dyrkningsmetoder som "Alternate Wetting and Drying" (AWD) kan reducere emissioner med 20-50%, men er ikke standardpraksis.
  • EU- vs Asiatisk-dyrket: europæisk-dyrket ris har typisk lavere fodaftryk end asiatisk-importeret ris, primært på grund af kortere transport og strengere miljøregler.
  • Økologi-mærket: EU-økologi forbyder syntetiske pesticider og GMO, hvilket reducerer miljøpåvirkning lokalt, men løser ikke methan-problematikken fra oversvømmet dyrkning.

Konkret tip: hvis miljøaftryk er vigtig, er ærte- eller hampeprotein generelt mindre belastende end risprotein. Hvis ris er det rette valg af allergi- eller tolerance-grunde, så søg producenter med tydelig oprindelses-deklaration eller EU-økologi-mærke for at minimere lokale påvirkninger.

FAQ om risprotein

Nej. Risprotein har en truncated DIAAS på ca. 0,43, hvilket er lavere end whey-isolat (~1,09) og soja-isolat (~0,91). Den primære årsag er lysin-begrænsning — lysin udgør kun 4-5% af ris-protein vs 6-7% i ærte og 8-9% i whey. Det betyder ikke, at risprotein er 'dårligt' — alle 9 essentielle aminosyrer er til stede, og methionin er rig (2,5-3%). Men for maksimal MPS-respons som standalone protein-tilskud er soja-isolat eller en ærte+ris-blanding bedre valg. Ris vinder først, hvor andre kilder er udelukket på grund af allergi eller intolerance.
Risprotein-koncentrat indeholder typisk omkring 70 g protein pr. 100 g pulver og bevarer mere fibre og naturlige mikronæringsstoffer fra rismelet. Risprotein-isolat ligger på 80-85 g protein pr. 100 g, fordi mere fedt og kulhydrat er fjernet under processeringen. På denne side er Holistic Risprotein Ekologiskt deklareret som koncentrat med over 80 g protein pr. 100 g (i overgangen mellem koncentrat og isolat), mens Healthwell, Plantforce, Dragon Superfoods og Natur-Drogeriet er isolater. Forskellen er ikke en kvalitets-skala — det er forskellige forarbejdningsgrader til forskellige formål.
Ja, risprotein er naturligt laktosefri, soja-fri og gluten-fri, hvilket gør det attraktivt ved multi-allergi. Bemærk dog at flere risproteinpulvere produceres på fabrikker, der også håndterer mælk, soja, æg og hvede — Healthwell oplyser fx eksplicit 'kan indeholde spor af mælk, nødder, lupin og sulfit' og produktion på fabrik der også håndterer soja, æg og hvede. Ved mild laktoseintolerance er spor typisk uden betydning; ved diagnosticeret cølieaki eller svær sojaallergi bør du søge produkter med eksplicit gluten-fri- eller soja-fri-mærkning.
Det afhænger af typen. Et risprotein-isolat indeholder typisk 80-85 g protein pr. 100 g pulver, hvilket giver 16-25 g protein i en 20-30 g portion. Risprotein-koncentrat ligger lavere på 65-75 g protein pr. 100 g, fordi det indeholder mere fedt og kulhydrat. På denne side leverer Healthwell, Plantforce, Holistic og Natur-Drogeriet alle 80 g protein pr. 100 g, mens Dragon Superfoods angiver 83 g pr. 100 g. Læs produktets nutriologiske information og kig på protein pr. 100 g — det er mest sammenligneligt på tværs af produkter med forskellige portionsstørrelser (20 g, 30 g, 50 g).
Risprotein har en mild jordagtig grundsmag og en sandet, krittagtig mundfølelse, der kommer fra naturlige plantemolekyler og fibre i ris-protein-fraktionerne. Det er mere udtalt end soja-isolat (mild bønneagtig) og whey-isolat (mejeri-mild). Smagen og teksturen mærkes mest i naturel-varianter blandet rent med vand. Smags-maskering med kakao, banan, bær og peanutbutter dækker den jordagtige profil effektivt; en blender giver glattere tekstur end en simpel shaker. Hvis du er ny til risprotein, så start i en smoothie eller havregrød — IKKE alene med vand — og evaluer derefter, om en større pakke giver mening.
Nuanceret. Ris kan optage arsen, kadmium og bly fra jord og vand, fordi rismarker oversvømmes og bønnen vokser i delvist anærobe forhold. EU-grænseværdier (regulativ 2023/915) sætter maksimumsgrænser for arsen i ris (typisk 0,15-0,25 mg/kg), og EU-godkendte produkter overholder disse. Risprotein-isolat-processen fjerner en del af forureningerne, men ikke alle. For sunde voksne ved normal indtag (25-30 g dagligt) er risikoen lav, men gravide og småbørn bør være mere opmærksomme. Søg producenter med tydelig oprindelses-deklaration, EU-økologi-mærke eller publicerede tredjepart-analyser.
Ja, ris-protein kan reducere absorption af levothyroxin (skjoldbruskkirtel-hormon), ligesom andre protein-rige fødevarer. Det er ikke kontraindikation — løsningen er timing. Tag levothyroxin med 4 timers afstand fra risprotein-portion for at undgå dosisreduktion. Mange tager levothyroxin om morgenen på tom mave (30-60 min før morgenmad) og risprotein-shake om eftermiddagen, hvilket sikrer naturlig separation. Risprotein har ellers minimal interaktion-profil sammenlignet med soja (isoflavon-effekt på tamoxifen, aromatase-hæmmere) og mejeri (kalcium-binding på flere lægemidler). Ved fast medicin og daglig brug, drøft altid med læge eller apotek.
Ærte+ris-blandinger lukker både methionin- og lysin-hullet, som de to proteiner har hver for sig. Ærteprotein er lysin-rig (6-7%) men methionin-fattig (1,0%), mens risprotein er methionin-rig (2,5-3%) men lysin-fattig (4-5%). Kombinationen i en 70/30 ærte+ris-ratio (eller 60/40) giver en komplet aminosyreprofil med DIAAS ~0,8-0,9 — sammenligneligt med soja-isolat. Det er hvorfor mange premium plante-protein-blandinger på markedet bygger på ærte+ris. Hvis du står over for at skulle vælge ren risprotein som primær protein-kilde i en plantebaseret kost, så er en blanding næsten altid et bedre valg end ren ris alene — særligt for muskel-fokus eller højere protein-indtag.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af risprotein.

  • Lægehåndbogen — Protein som makronæringsstof: Klinisk gennemgang af plantebaseret protein fra Lægehåndbogen på sundhed.dk, herunder aminosyreprofil og kvalitet. Læs mere her.
  • Joy JM et al. (2013) – “The effects of 8 weeks of whey or rice protein supplementation on body composition and exercise performance”: Dette randomiserede studie undersøgte, hvordan risprotein sammenlignet med valleprotein påvirkede kropssammensætning og træningsperformance i forbindelse med styrketræning. Resultaterne tydede på, at risprotein i en tilstrækkelig dosis kan være et relevant alternativ til valleprotein efter træning. Læs mere her.
  • Purpura M et al. (2014) – “Plasma Amino Acid Response after Ingestion of Different Whey Protein Fractions”: Studiet sammenligner plasma-aminosyrekinetik mellem forskellige proteinkilder, herunder ris- og valle-protein, og bidrager til forståelsen af optagelseshastighed og leucin-respons efter indtag. Kilden bruges til at vurdere, hvordan ris-protein opfører sig i forhold til animalske referencer. Læs mere her.
  • Mathai JK, Liu Y, Stein HH (2017) – “Values for digestible indispensable amino acid scores (DIAAS) for some dairy and plant proteins may better describe protein quality than values calculated using the concept for protein digestibility-corrected amino acid scores (PDCAAS)”: Studiet anvender DIAAS-metoden på en række plante- og mejeriproteiner og bruges som grundlag for at vurdere proteinkvalitet og lysin-begrænsning hos risprotein sammenlignet med whey, soja og ærte. Læs mere her.
  • International Society of Sports Nutrition (ISSN) – Position Stand on Protein and Exercise: ISSN’s positionspapirer handler bredt om proteinbehov, timing og proteinkvalitet i relation til træning. Selvom anbefalingerne ikke er specifikke for risprotein alene, er de relevante for vurderingen af, hvornår et planteprotein som risprotein kan være tilstrækkeligt, hvis dosis og aminosyresammensætning tages i betragtning. Læs mere her.

Konklusion: vores anbefaling for risprotein

Risprotein har den laveste DIAAS (~0,43) blandt de udbredte plante-isolater, fordi aminosyren lysin er begrænsende — det er den vigtigste nuance at kende, før du vælger ud fra proteinindhold alene. Til daglig brug i smoothie, grød eller bagning er Healthwell Risprotein ØKO alligevel førstevalget her: en kort økologisk ingrediensliste (kun økologisk risprotein), 24 g protein pr. 30 g portion, 80 g protein pr. 100 g, blot 0,5 g kulhydrat pr. portion og 153 mg calcium. 500 g-formatet til 318 kr/kg rækker til cirka 16 portioner og fungerer lige godt i morgen-smoothien og i bagværket.

Skal du bruge store mængder, er Plantforce Risprotein neutral det mest fleksible storformat: 800 g neutralt risprotein-isolat fra brune ris til 371 kr/kg. Vejer prisen tungest, giver Dragon Superfoods Risprotein 83% protein Ø kategoriens laveste kilopris — 53 kr for en 200 g-pose svarer til 265 kr/kg, velegnet til en ren afprøvning eller mindre forbrug. Vil du op over 40 g protein i en enkelt 50 g portion fra et økologisk råris-koncentrat, er Holistic Risprotein Ekologiskt målet, mens Natur-Drogeriet Økologisk Risprotein 80% giver den økologiske profil til en lavere kilopris (280 kr/kg) end Healthwell i et 400 g-mellemformat. Skal risprotein indgå i en bredere plantebaseret kost, kan du også se på vores test af sojaprotein og hampeprotein.

For maksimal muskelproteinsyntese er soja-isolat eller en ærte-og-ris-blanding (70/30) et bedre standalone-valg end ren risprotein. Ris vinder først, hvor multi-allergi (mejeri, soja og æg), low-FODMAP eller cøliaki gør de højere-DIAAS-alternativer uegnede. Personer på levothyroxin bør holde 4 timers afstand mellem medicin og risprotein-portion. Vi opdaterer denne ranking når priser, formuleringer eller pakkestørrelser ændrer sig — typisk hver tredje måned.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Anna Vestergaard · Opdateret 11. maj 2026

Har man mere brug for risprotein om vinteren?

Line Kragelund (Ekspert)

Ikke specifikt på grund af vinteren. Behovet kan dog opleves større, hvis du træner styrke, spiser mere plantebaseret, har mindre appetit eller mangler nemme proteinrige mellemmåltider i en travl hverdag. Protein bidrager til at vedligeholde og øge muskelmasse samt til at vedligeholde normale knogler, men risprotein bør ses som supplement til en varieret kost.

Hvor meget risprotein bør jeg tage om dagen?

Line Kragelund (Ekspert)

Der findes ikke én rigtig daglig dosis, fordi proteinbehov afhænger af kost, kropsstørrelse og aktivitetsniveau. Vores førstevalg, Healthwell Risprotein ØKO, angiver en portion på ca. 30 g pulver blandet med 300 ml væske. Det giver 24 g protein og 123 kcal. For de fleste giver én portion mening, når dagens mad ikke dækker proteinbehovet.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Priser og deklarationer kontrolleret

    Holistic Risprotein Ekologiskt koster 279 kr på tilbud (normalt 349 kr). Plantforce Risprotein neutral er usødet, da kun Vanilla og Chocolate i serien er sødet med stevia, og faktaboksene angav fejlagtigt flere smagsvarianter og sukker på de usødede pulvere.

  2. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Healthwell, Med24 og Bodystore.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.