Sidst opdateret 2026-05-08
I vores test har vi sammenlignet flere populære proteinpulvere, og her er vores favoritter baseret på proteinhalt, aminosyreprofil, smag, opløselighed og prisværdi.
Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik


Proteinpulver er en af de nemmeste måder at ramme dagens proteinmål, men etiketten kan få to produkter til at se mere ens ud, end de er. Kig ikke kun på scoop-størrelsen eller "whey" på forsiden. Regn protein pr. portion efter fradrag af kulhydrat, fedt og smagsfyld.
Blandt produkter på det danske proteinpulver-marked har vi udvalgt vores fem favoritter på proteinindhold, ingredienstype og pakningsforhold. Core Protein Pro lander øverst — en portion på ca. 42 g giver 38 g protein, med 0,7 g kulhydrat og 0,4 g fedt. Som alternativ med lavere kilopris og valleproteinkoncentrat er Body Science Whey 100% værd at se på.
Bedste Proteinpulver 2026
- 38 g protein, 90 % proteinindhold
- 25,4 g protein, 0,95 g fedt
- Lav kilopris, 1 kg pakning
- Chokolade, kakao, 84 % protein
- 87 g protein, lav laktose

1. Core Protein Pro
Core Protein Pro er et mælke- og vallebaseret proteinpulver med valleproteinisolat, enzymatisk hydrolyseret valleproteinisolat og sojalecithin som instantiseringsmiddel. Det er især relevant for dig, der vil have et proteinpulver med meget højt proteinindhold og lavt indhold af kulhydrat og fedt, fordi en portion på ca. 42 g giver 38 g protein. Pakken på 800 g rækker til cirka 19 portioner.
Højt proteinindhold med lav kulhydratprofil

Produktet ligger ernæringsmæssigt meget koncentreret: 90 g protein pr. 100 g, 0,7 g kulhydrater pr. portion og 0,4 g fedt pr. portion. Det gør det særligt oplagt efter styrketræning, i en travl morgenrutine eller i perioder, hvor du vil øge proteinindtaget uden at få mange ekstra kalorier med.
Valget af valleproteinisolat og enzymatisk hydrolyseret valleproteinisolat giver en mere raffineret profil end klassisk valleprotein. Den lave laktoseprofil er også værd at bemærke, især hvis almindelige whey-produkter ofte føles tunge i maven.
Smagsmæssigt virker produktet bedst som drikkeklar shake eller i smoothie, hvor den lette konsistens kommer til sin ret. I forberedte morgenmåltider som overnight oats eller kolde skåle kan nogle opleve en markant bismag, så det er ikke nødvendigvis det mest alsidige valg til alle typer madlavning.
Pris og pakke i forhold til de øvrige proteinpulvere
Med en pris på 399 kr for 800 g lander Core Protein Pro på cirka 499 kr pr. kg. Det er en højere kilopris end de øvrige produkter i denne sammenligning, hvor Self Omninutrition Micro Whey Active, Body Science Whey 100% og Star Nutrition Whey-100 alle kommer i 1 kg poser til lavere totalpris.
Til gengæld får du en mere koncentreret formel med 38 g protein pr. portion og kun 161 kcal. Hvis du primært jagter lav pris pr. kilo, er Body Science Whey 100% et mere oplagt match; hvis du prioriterer isolat/hydrolysat og lavt kulhydratindhold, giver Core Protein Pro mere mening.
Fordele:
- 38 g protein pr. portion på ca. 42 g.
- Meget højt proteinindhold med 90 g protein pr. 100 g.
- Lavt indhold af kulhydrat og fedt: 0,7 g kulhydrater og 0,4 g fedt pr. portion.
- Findes i Brombær/vanille, Chokolade, Jordbær, Naturel og Vanilje.
- Naturel-varianten er relevant, hvis du vil undgå sødemiddel og aromaer.
Ulemper:
- Højere kilopris end de øvrige proteinpulvere på siden.
- Smagen kan være mindre velegnet i forberedte morgenmåltider end i shakes og smoothies.
- 800 g-posen giver færre portioner end 1 kg-formaterne i sammenligningen.
Det her synes vi om med Core Protein Pro:
Hvem passer Core Protein Pro til:
Core Protein Pro passer bedst til dig, der træner regelmæssigt og ønsker et proteinpulver med 38 g protein pr. portion, lavt fedtindhold og meget få kulhydrater. Det er også relevant, hvis du normalt foretrækker et lavlaktose valleprotein, eller hvis du vil have mulighed for at vælge en naturel variant uden sødemiddel og aromaer. Hvis pris pr. kilo er vigtigere end proteinkoncentration, bør du i stedet se mod Body Science Whey 100%.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 399 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 800 g |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 499 kr/kg |
| 🥤 Portioner pr. pakke | ca. 19 portioner |
| 💊 Anbefalet dosering | 1 scoop (ca. 42 g) |
| 🥛 Væske pr. portion | 2-3 dl vand eller mælk |
| 🧪 Protein pr. portion | 38 g |
| 📊 Proteinindhold pr. 100 g | 90 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 161 kcal |
| 🍚 Kulhydrater pr. portion | 0,7 g |
| 🧈 Fedt pr. portion | 0,4 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 0,2 g |
| 🍦 Smagsvarianter | Brombær/vanille, Chokolade, Jordbær, Naturel, Vanilje |
| 🧾 Ingredienser | valleproteinisolat (mælk) (instantiseringsmiddel: sojalecithin), enzymatisk hydrolyseret valleproteinisolat (mælk), aroma, farvestof (rødbederød), sødemiddel (sukralose, acesulfam-K) |
| 🥛 Allergener | mælk, soja |
FAQ:
Hvor mange portioner er der i en pose?
En pose på 800 g giver cirka 19 portioner, når du bruger den anbefalede mængde på 1 scoop, svarende til ca. 42 g.
Hvilken variant er mest neutral i brug?
Naturel-varianten er det mest neutrale valg, fordi den er uden sødemiddel og aromaer. Den passer bedst, hvis du vil blande pulveret i smoothie, yoghurt eller egne opskrifter uden en tydelig færdigsmag.
Er Core Protein Pro bedst som shake eller i mad?
Produktet fungerer mest ligetil som shake med 2-3 dl vand eller mælk. Det kan også bruges i smoothie, men i kolde, forberedte morgenmåltider kan smagen blive mere markant end ønsket.

2. Self Omninutrition Micro Whey Active
Self Omninutrition Micro Whey Active er et valleproteinisolat i pulverform med valleproteinisolat fra mælk, aromaer og kunstige sødemidler. Det er især relevant for dig, der vil have et proteinpulver med højt proteinindhold pr. portion og lavt indhold af kulhydrat og fedt. Pakken på 1 kg koster 315 kr og findes i smagene Jordbær og Vanilje.
Ren isolatprofil med fokus på protein pr. kalorie

Portionen på 30 g giver 25,4 g protein, 117 kcal, 1,5 g kulhydrater og 0,95 g fedt. Det gør produktet mest relevant for dig, der vil supplere kosten med protein uden samtidig at få mange ekstra kulhydrater eller fedtstoffer med i shaken.
Pulveret er instantiseret og beregnet til at blive rystet i 3 dl kold letmælk eller vand i 30 sekunder. I praksis giver det en glattere shake end mange grovere proteinpulvere, og jordbærvarianten har en friskere, mere dessertpræget smagsprofil end en neutral isolatshake.
Begrænsningen ligger især i formuleringen: produktet indeholder mælk, kan indeholde spor af havre, æg og soja og er sødet med kunstige sødemidler. Det er derfor mindre oplagt for dig, der ønsker et usødet pulver, et vegansk proteinpulver eller et produkt uden aromatisering.
Pris og placering i feltet
Prisen på 315 kr for 1 kg svarer til 315 kr pr. kg. Det placerer Micro Whey Active lavere pr. kg end Core Protein Pro og Bodylab Whey 100 ISO Pure i denne sammenligning, men højere end Body Science Whey 100%, som ligger på 249 kr for 1 kg. Sammenlignet med Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad er prisforskellen lille, men Self-produktet adskiller sig ved at være et 100 % valleproteinisolat.
Fordele:
- 25,4 g protein pr. 30 g portion med kun 117 kcal.
- Lavt indhold af kulhydrater og fedt: 1,5 g kulhydrater og 0,95 g fedt pr. portion.
- 100 % valleproteinisolat, hvor det meste af laktosen og mælkefedtet er fjernet.
- Instantiseret pulver, der er beregnet til hurtig blanding i shaker.
- 1 kg pakning til 315 kr, svarende til 315 kr pr. kg.
Ulemper:
- Indeholder mælk og kan indeholde spor af havre, æg og soja.
- Sødet med kunstige sødemidler, hvilket ikke passer til dig, der foretrækker usødede proteinpulvere.
- Smagsudvalget er begrænset til Jordbær og Vanilje.
Det her synes vi om med Self Omninutrition Micro Whey Active:
Hvem passer Self Omninutrition Micro Whey Active til:
Self Omninutrition Micro Whey Active passer bedst til dig, der træner regelmæssigt og ønsker et valleisolat med meget protein pr. portion og begrænset mængde kulhydrat og fedt. Det er særligt oplagt efter styrketræning, i en smoothie med yoghurt og bær eller som et proteinrigt supplement på dage, hvor kosten ellers lander lavt på protein. Hvis du prioriterer lavest mulig pris pr. kg, er Body Science Whey 100% billigere i denne sammenligning; hvis du vil have et isolat med 1 kg pakning og lavt kalorieindhold pr. portion, er Micro Whey Active et mere målrettet match.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 315 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 1 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | 315 kr/kg |
| 🥤 Pris pr. portion | ca. 9,45 kr |
| 🗓 Portioner pr. pakke | ca. 33 |
| 💊 Anbefalet portion | 30 g |
| 🥛 Blandingsvæske | 3 dl kold letmælk eller vand |
| ⚖ Protein pr. portion | 25,4 g |
| 🔥 Energi pr. portion | 117 kcal - 488 kJ |
| 🍚 Kulhydrater pr. portion | 1,5 g |
| 🧈 Fedt pr. portion | 0,95 g |
| 🧂 Salt pr. portion | 0,08 g |
| 🍦 Smagsvarianter | Jordbær, Vanilje |
| 🧾 Proteinbase | 100 % valleproteinisolat |
| 🧪 Ingredienser | valleproteinisolat (mælk), sødemidler, glycin-l-alanin-l-lysin (Glicypep), aromaer |
| 🥛 Allergener | Indeholder mælk; kan indeholde spor af havre, æg og soja |

3. Body Science Whey 100%
Body Science Whey 100% er et svenskproduceret valleproteinpulver med valleproteinkoncentrat fra mælk og, i udvalgte smagsvarianter, valleproteinisolat. Det er især relevant for dig, der vil have et prisbevidst proteinpulver med mange smagsvalg, 1 kg pakning og typisk 21-24 g protein pr. portion. Prisen på 249 kr er den laveste kilopris blandt de fem proteinpulvere i denne sammenligning.
Prisvenligt valleprotein med bred smagsprofil

Produktet placerer sig tydeligt som et hverdagsprotein til træning, madlavning og hurtige shakes efter arbejde eller fitness. Portionsstørrelsen ligger på 30-31 g afhængigt af variant, og de fleste varianter giver 32 portioner pr. pose. Det gør regnestykket enkelt for dig, der bruger proteinpulver flere gange om ugen og ikke vil betale premiumpris pr. kilo.
Smagsudvalget er usædvanligt bredt med varianter som Vanilla Pear, Natural, Strawberry, Blueberry, Double Rich Chocolate, Salted Caramel, Apple Pie og Pistachio Ice Cream. De dessertprægede varianter har en tydelig sød profil, blandt andet fordi flere indeholder sødemidler som aspartam og acesulfam-K. Nogle vil opleve det som en fordel i en shake med vand, mens andre kan finde sødmen mindre oplagt i havregrød eller neutrale smoothies.
Et praktisk minus er, at scoop ikke medfølger i flere varianter. Det er ikke afgørende, men det gør doseringen mindre bekvem de første gange, hvis du ikke allerede har en måleske. Proteinindholdet varierer også mellem smagene: nogle ligger på 24 g protein pr. portion, mens eksempelvis Dubai Chocolate er angivet til 21 g pr. portion.
Formulering og næringsprofil
Basisformlen bygger på valleproteinkoncentrat fra mælk, og flere chokoladevarianter bruger en proteinblanding med både valleproteinkoncentrat og valleproteinisolat. Laktaseenzym indgår i de fleste smagsvarianter, hvilket er en relevant detalje for personer, der er følsomme over for laktose, selv om produktet fortsat er baseret på mælk.
Næringsmæssigt ligger mange varianter omkring 113-120 kcal pr. portion, typisk med 1,2-2,2 g fedt og cirka 1,2-2,2 g kulhydrater pr. portion. Det gør produktet velegnet, når målet er at øge proteinindtaget uden samtidig at tilføje store mængder fedt eller kulhydrat. Natural er den mest enkle variant i ingredienslisten, mens smagsvarianterne naturligt har flere tilsætningsstoffer som aroma, stabilisator og sødemidler.
Fordele:
- Lav kilopris i feltet: 249 kr for 1 kg svarer til 249 kr/kg, hvilket er lavere end de øvrige produkter i sammenligningen.
- God portionsmængde protein: De fleste varianter leverer 23-24 g protein pr. portion, afhængigt af smag.
- Mange smagsvalg: Udvalget spænder fra Natural og Vanilla til Double Rich Chocolate, Salted Caramel, Forest Berries og Pistachio Ice Cream.
- Laktaseenzym i de fleste varianter: Relevant for dig, der ønsker et valleprotein med ekstra fokus på laktosenedbrydning.
- Produceret i Sverige: Et plus for dig, der foretrækker et nordisk produceret proteinpulver.
Ulemper:
- Scoop medfølger ikke: Du skal selv måle 30-31 g af, hvis du vil ramme den angivne portionsstørrelse præcist.
- Proteinindholdet varierer mellem smage: Nogle varianter giver 24 g protein pr. portion, mens andre ligger på 21-22 g.
- Flere varianter indeholder sødemidler: Blandt andet aspartam og acesulfam-K, hvilket ikke passer til alle præferencer.
Det her synes vi om med Body Science Whey 100%:
Hvem passer Body Science Whey 100% til:
Body Science Whey 100% passer bedst til dig, der vil have et prisvenligt valleproteinpulver i 1 kg pose og prioriterer mange smagsmuligheder frem for den mest minimalistiske formulering. Det er særligt oplagt til shakes efter træning, som proteinboost i en smoothie eller som supplement på dage, hvor maden ikke helt dækker proteinbehovet. Hvis du derimod ønsker et renere isolatprodukt med lavere laktoseprofil, er Bodylab Whey 100 ISO Pure et mere målrettet alternativ på samme side.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 249 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 1 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | 249 kr/kg |
| 🥤 Antal portioner | 32-33 afhængigt af variant |
| ⚖ Portionsstørrelse | 30-31 g afhængigt af variant |
| 💊 Anbefalet indtag | 2-3 portioner om dagen |
| 🥛 Blandingsforhold | 30-31 g med 2 dl vand, mælk eller laktosefri mælk |
| 🧪 Protein pr. portion | 21-24 g afhængigt af variant |
| 🔥 Energi pr. portion | 109-120 kcal afhængigt af variant |
| 🥄 Scoop | Medfølger ikke |
| 🧾 Proteinkilde | Valleproteinkoncentrat fra mælk |
| 🧬 Ekstra proteinkilde | Valleproteinisolat i udvalgte varianter |
| 🍦 Smagsvarianter | Vanilla Pear, Natural, Strawberry, Vanilla, Blueberry, Double Rich Chocolate, Banana Chocolate, Apple Pie, Salted Caramel, Double Chocolate Hazelnut, Chocolate Cake, Raspberry, Belgian Chocolate, French Vanilla, Forest Berries, Dubai Chocolate, Pistachio Ice Cream, Madagascar Vanilla |
| 🧾 Ingredienser, eksempelvariant | Valleproteinkoncentrat fra mælk, aromastof, stabilisator, salt, sødemidler, laktaseenzym |
| 🥛 Allergener | Mælk, soja |
| 🏭 Produktion | Fremstillet i Sverige |
FAQ:
Følger der scoop med Body Science Whey 100%?
Nej, scoop medfølger ikke i flere af de angivne varianter. Du skal derfor bruge en køkkenvægt eller en separat måleske for at ramme 30-31 g pr. portion.
Hvor meget protein får man pr. portion?
Proteinindholdet afhænger af smagsvariant. Flere varianter giver 23-24 g protein pr. portion, mens enkelte ligger lavere, eksempelvis 21 g pr. portion.
Er Body Science Whey 100% et rent valleisolat?
Nej. Produktet er primært baseret på valleproteinkoncentrat fra mælk, mens udvalgte varianter også indeholder valleproteinisolat.

4. Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad
Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad er et valleproteinisolat-baseret proteinpulver med mikro- og ultrafiltreret valleproteinisolat, kakao, aroma, aspartam og xanthangummi. Det er især relevant for dig, der vil have et chokoladeproteinpulver med højt proteinindhold og lavt indhold af fedt, sukker og laktose. Posen på 1 kg giver 27 doseringer, hvor én portion blandes som 37 g pulver med 200 ml vand.
Chokoladeisolat med lavt sukkerindhold

Chokoladevarianten har 84 g protein pr. 100 g og holder kulhydratindholdet nede på 2,3 g pr. 100 g, heraf 1,1 g sukkerarter. Det placerer produktet som et mere koncentreret valg end klassiske valleblandinger, især for dig der bruger proteinpulver efter styrketræning eller som et proteinrigt mellemmåltid på en travl hverdag.
Pulveret er lavet på valleproteinisolat fra mælk og indeholder sojalecithin som emulgeringsmiddel, hvilket passer med den praktiske oplevelse af en shake, der blander sig let i både vand og mælk. Chokoladesmagen beskrives bedst som klassisk kakao-sød frem for mørk og bitter, og den egner sig derfor godt til en hurtig shake efter træning, i smoothies eller rørt i en skål havregrød.
Prisen på 319 kr for 1 kg svarer til 319 kr pr. kg. Blandt 1 kg-produkterne på siden ligger den højere end Body Science Whey 100% til 249 kr og en anelse over Self Omninutrition Micro Whey Active til 315 kr, men lavere pr. kg end både Core Protein Pro og Bodylab Whey 100 ISO Pure. Et praktisk minus er, at scoop ikke automatisk følger med og skal tilføjes separat, hvis du ønsker en måleske til doseringen.
Fordele:
- 84 g protein pr. 100 g i chokoladevarianten.
- Lavt indhold af fedt med 1,2 g pr. 100 g.
- Lavt sukkerindhold med 1,1 g sukkerarter pr. 100 g.
- 1 kg pose med 27 doseringer giver et praktisk format til fast brug.
- Kan blandes med 200 ml vand og fungerer også fint med mælk for en rundere shake.
Ulemper:
- Prisen pr. kg er højere end de billigste 1 kg-produkter i sammenligningen.
- Indeholder aspartam, hvilket ikke passer til alle præferencer.
- Scoop skal tilføjes separat, hvis du vil dosere med måleske.
Det her synes vi om med Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad:
Hvem passer Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad til:
Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad passer bedst til dig, der prioriterer valleproteinisolat, højt proteinindhold og en sød chokoladeprofil frem for laveste kilopris. Det er særligt oplagt, hvis du vil have et proteinpulver til shakes efter træning eller som et enkelt mellemmåltid, men mindre oplagt hvis du vil undgå aspartam eller foretrækker et produkt, hvor scoop følger med fra start.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 319 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 1 kg |
| 🧮 Pris pr. kg | 319 kr/kg |
| 🥤 Antal doseringer | 27 doseringer |
| 🧮 Pris pr. portion | ca. 11,81 kr |
| 💊 Anbefalet dosering | 37 g pulver |
| 💧 Væskemængde | 200 ml vand |
| 🧪 Proteinkilde | Valleproteinisolat |
| 📊 Protein pr. 100 g | 84 g |
| 🔥 Energi pr. 100 g | 1439 kJ/357 kcal |
| 🧈 Fedt pr. 100 g | 1,2 g |
| 🍚 Kulhydrat pr. 100 g | 2,3 g |
| 🍬 Sukkerarter pr. 100 g | 1,1 g |
| 🧂 Salt pr. 100 g | 0,4 g |
| 🧾 Ingredienser | Valleproteinisolat (mælk), emulgeringsmiddel (sojalecithin), cacao, aroma, sødemiddel (aspartam), stabilisator (xanthangummi) |
| 🥛 Allergener | Mælk, soja |
FAQ:
Indeholder chokoladevarianten aspartam?
Ja, chokoladevarianten indeholder sødemiddel i form af aspartam.
Hvor mange portioner er der i posen?
Posen på 1 kg indeholder 27 doseringer ved den angivne portion på 37 g pulver.
Kan den blandes med mælk?
Ja, doseringen er angivet med 200 ml vand, men chokoladeprofilen fungerer også med mælk, hvis du ønsker en mere cremet shake.

5. Bodylab Whey 100 ISO Pure
Bodylab Whey 100 ISO Pure er et danskproduceret valleproteinisolat i pulverform med ultra- og mikrofiltreret valleprotein-isolat fra mælk som hovedingrediens. Det er især relevant for dig, der vil have et proteinpulver med højt proteinindhold, lavt sukkerindhold og lavt laktoseindhold. Pakken indeholder 750 g og findes i varianterne Chocolate og Strawberry.
Rent valleisolat med lavt sukker- og fedtindhold

Produktet adskiller sig fra mange klassiske valleproteinpulvere ved at være baseret på 100% valleproteinisolat frem for en bredere valleblanding. Næringsprofilen er koncentreret: både Chocolate og Strawberry indeholder 87 g protein pr. 100 g, mens kulhydratindholdet ligger på henholdsvis 2 g og 1,5 g pr. 100 g.
Chocolate-varianten har kakaopulver på 2%, hvilket giver en mere rund og kakaoorienteret smagsprofil, mens Strawberry bruger rødbedefarve og aroma. Pulveret er instantiseret, så det er udviklet til at opløses nemt i vand eller anden væske; i en almindelig hverdag gør det især produktet oplagt efter træning eller som proteinbidrag i en hurtig shake.
Den klare begrænsning er pakkestørrelsen. Med 750 g er den mindre end de tre 1 kg-produkter i samme sammenligning, og prisen på 299 kr svarer til cirka 399 kr pr. kg. Det placerer den højere pr. kg end Self Omninutrition Micro Whey Active, Body Science Whey 100% og Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad, men lavere end Core Protein Pro pr. kg.
Formulering og praktisk brug
Ingredienslisten er relativt enkel for et smagssat isolat: Chocolate indeholder ultra- og mikrofiltreret valleprotein-isolat, kakaopulver, aroma, sojalecithin samt sødestofferne sukralose og acesulfam-k. Strawberry bruger samme valleisolatbase, men med rødbedefarve i stedet for kakao.
Produktet indeholder hverken tilsat sukker, aspartam eller AZO-farvestoffer. Det lave laktoseindhold gør det mere relevant for personer, der normalt reagerer på laktose, men det er stadig et mælkebaseret produkt og derfor ikke egnet til veganere eller personer med mælkeallergi.
Fordele:
- Højt proteinindhold: 87 g protein pr. 100 g i både Chocolate og Strawberry.
- Valleproteinisolat som base: baseret på 100% ultra- og mikrofiltreret valleprotein-isolat fra mælk.
- Lavt sukkerindhold: Chocolate indeholder 0-1 g sukkerarter pr. 100 g, og Strawberry ligger også på 0-1 g.
- Lavt laktose- og fedtindhold: velegnet for mange, der ønsker et mere koncentreret valleproteinpulver.
- Uden tilsat sukker, aspartam og AZO-farvestoffer: relevant hvis du går efter en mere enkel sødnings- og farveprofil.
Ulemper:
- Mindre pakke end flere alternativer: 750 g er mindre end de 1 kg-produkter, der også indgår i sammenligningen.
- Højere kilopris end flere 1 kg-produkter: cirka 399 kr pr. kg ud fra prisen på 299 kr for 750 g.
- Ikke fri for mælk eller soja: ingredienslisten indeholder valleprotein-isolat fra mælk og sojalecithin.
Det her synes vi om med Bodylab Whey 100 ISO Pure:
Hvem passer Bodylab Whey 100 ISO Pure til:
Bodylab Whey 100 ISO Pure passer bedst til dig, der prioriterer et koncentreret valleproteinisolat med 87 g protein pr. 100 g, lavt sukkerindhold og lavt laktoseindhold. Det er særligt oplagt, hvis du bruger proteinpulver efter styrketræning eller som et ekstra proteinbidrag i en travl hverdag, men mindre oplagt hvis du vil have den laveste kilopris eller en stor 1 kg-pakke.
Attributter/specifikationer:
| 💰 Pris | 299 kr |
| 📦 Pakningsstørrelse | 750 g |
| 🧮 Pris pr. kg | ca. 399 kr/kg |
| 🥤 Produkttype | Valleproteinisolat |
| 🇩🇰 Produktion | Danskproduceret |
| 🍦 Smagsvarianter | Chocolate, Strawberry |
| 🧪 Protein pr. 100 g | 87 g |
| 🔥 Energi Chocolate pr. 100 g | 1530 kJ / 370 kcal |
| 🔥 Energi Strawberry pr. 100 g | 1510 kJ / 360 kcal |
| 🥄 Kulhydrater Chocolate pr. 100 g | 2 g |
| 🥄 Kulhydrater Strawberry pr. 100 g | 1,5 g |
| 🧈 Fedt pr. 100 g | 0-1 g til 1 g |
| 🧾 Ingredienser Chocolate | Ultra- og mikrofiltreret valleprotein-isolat (mælk), Kakaopulver (2%), Aroma, Emulgator (sojalecithin), sødestoffer (sukralose, acesulfam-k) |
| 🧾 Ingredienser Strawberry | Ultra- og mikrofiltreret valleprotein-isolat (mælk), Aroma, Farvestof (rødbedefarve), Emulgator (sojalecithin), sødestoffer (sukralose, acesulfam-k) |
| 🥛 Allergener | Mælk, soja |
| 💊 Anbefalet dosering | Anvendes efter behov |
FAQ:
Indeholder Bodylab Whey 100 ISO Pure tilsat sukker?
Nej. Produktet indeholder ikke tilsat sukker og er sødet med sukralose og acesulfam-k.
Hvilken variant har kakao?
Chocolate-varianten indeholder kakaopulver på 2%. Strawberry-varianten bruger i stedet aroma og rødbedefarve.
Er Bodylab Whey 100 ISO Pure vegansk?
Nej. Produktet er baseret på valleprotein-isolat fra mælk og indeholder desuden sojalecithin.
Sammenligningstabel
| Produkt | Mærke | Pris | Pris/kg | Bedømmelse | Note |
|---|---|---|---|---|---|
| Core Protein Pro | Core Nutrition | 395 kr | 800 g | 9.7 | BEDST I TEST · 38 g protein, 90 % proteinindhold |
| Self Omninutrition Micro Whey Active | Self Omninutrition | 315 kr | 1 kg | 9.4 | BEDSTE PREMIUM · 25,4 g protein, 0,95 g fedt |
| Body Science Whey 100% | Body Science | 249 kr | 1 kg | 9.0 | BEDSTE BUDGET · Lav kilopris, 1 kg pakning |
| Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad | Star Nutrition | 319 kr | 1 kg | 8.7 | BEDSTE SMAGSVALG · Chokolade, kakao, 84 % protein |
| Bodylab Whey 100 ISO Pure | Bodylab | 299 kr | 750 g | 8.6 | RENESTE VALG · 87 g protein, lav laktose |
Sådan har vi lavet vores test af proteinpulver
Vores sammenligning bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare data — produktdeklarationer, makroprofiler pr. portion, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Vi udfører ikke egne laboratoriemålinger eller hands-on smagstest; i stedet sammenstiller vi de datapunkter, en kvalificeret køber selv ville indsamle, og oversætter dem til en sammenlignelig 0-10 skala. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Data-indsamling
For hvert af de fem proteinpulvere har vi indsamlet og krydstjekket følgende etiketdata: protein g pr. portion og pr. 100 g, proteinkilde (whey isolat, whey koncentrat, whey hydrolysat, kasein, vegetabilsk), procesform (isolat vs. koncentrat vs. hydrolysat), BCAA- og EAA-profil hvor angivet, sukkerindhold pr. portion samt allergenerklæring. Priser er hentet hos mindst to etablerede danske forhandlere med stabil lagerstatus.
- Proteinkilde og procesform: isolat (90%+), koncentrat (70-85%), hydrolysat (90%+, prænedbrudt) og kasein (micellar, 80%+) har forskellige laktoseprofiler, optagelseshastigheder og prisniveauer — vi noterer dem eksplicit for hvert produkt.
- BCAA/EAA-profil: leucin, isoleucin og valin pr. portion angives hvor producenten oplyser det — leucin på 2-3 g pr. portion er referencepunktet for maksimal muskelproteinsyntese-stimulus.
- Sukkerindhold og allergener: vi tjekker specifikt "heraf sukkerarter", tilsatte sødemidler (sukralose, acesulfam-K, aspartam, stevia) og spormallergen-mærkning (mælk, soja, gluten, havre, æg).
- Verificerede brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag, blandbarhed, klumpning og mavetolerance fra danske butikker og Trustpilot — enkeltstående reaktioner nedvægtes.
Vægtning
Proteinkvalitet vægter tungest, fordi gram protein på forsiden ikke siger noget om aminosyrernes faktiske fordøjelighed. Vi bruger DIAAS/PDCAAS-kontekst som referenceram: whey isolat scorer typisk DIAAS 1,09, kasein 1,18, sojaprotein-isolat 0,84-0,91, ærteprotein 0,65-0,82. Pris pr. 30 g protein-portion er den operationelle sammenligningsenhed — den neutraliserer forskelle i scoop-størrelse og proteinprocent. Smag og blandbarhed vægter reelt, fordi compliance over måneder er forudsætningen for effekten.
| Kriterium | Vægt | Primære datapunkter |
|---|---|---|
| Proteinkilde og -kvalitet (DIAAS-kontekst) | 25% | Proteintype, % pr. 100 g, leucin pr. portion |
| Pris pr. 30 g protein-portion | 20% | Pakkeprisen normaliseret til standard-portion |
| Smag og blandbarhed | 15% | Verificerede brugeranmeldelser, variant-udvalg |
| Renhed og sikkerhed | 15% | Spiking-flags, tredjepartscertificering, allergener |
| Brugeroplevelse (tolerance) | 13% | Mavetolerance, laktoseprofil, smagsvariation |
| Tilgængelighed og emballage | 12% | Lagerstatus, pakningsstørrelser, lugtfri opbevaring |
Normalisering
Alle priser normaliseres til pris pr. 30 g protein-portion — det er den standard sammenligningsenhed vi bruger på tværs af de fem produkter. En 30 g proteinportion kræver forskellig mængde pulver alt efter proteinprocent: ved 90% isolat skal du bruge ca. 33 g pulver; ved 75% koncentrat ca. 40 g. Det medfører, at et tilsyneladende billigere produkt pr. kg pulver kan ende dyrere pr. gram leveret protein.
To konkrete normaliseringstrin vi udfører:
- Isolat vs. koncentrat-korrektion: et koncentrat til 200 kr/kg med 75% protein giver protein til ca. 267 kr/kg rent protein. Et isolat til 250 kr/kg med 90% protein giver ca. 278 kr/kg — altså næsten samme reelle pris, men isolat er langt lavere på laktose.
- Scoop-størrelse-neutralisering: scoops varierer fra 25 g til 42 g pulver i dette felt. Vi omregner alle portioner til hvad 30 g rent protein ville koste og koste kalorimæssigt, så sammenligningen er fair.
Selektion
Vi har gennemgået proteinpulvere med stabil lagerstatus hos mindst én etableret dansk forhandler. Feltet dækker fire proteinkategorier: whey isolat, whey koncentrat, kasein og vegetabilske blends. Hvert produkt skal have en klar deklaration af proteinkilde og procent. Følgende udelukkes fra sammenligningen:
- Mass gainers og kulhydratdominerede formler (under 50% protein, med maltodextrin eller havre som primært fyldstof) — hører til en separat kategori.
- Klar-til-drikke proteinshakes — pris pr. gram protein og opbevaring er ikke sammenlignelig med pulverform.
- Importprodukter uden dansk forhandler — prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er del af brugeroplevelsen.
- Vage "proprietary protein blend"-produkter uden angivelse af whey/casein/plante-fordeling pr. komponent.
Begrænsninger
Metoden har reelle begrænsninger, som læseren bør kende:
- Ingen egne lab-tests: vi udfører ikke amino acid-profilering, tungmetal-analyse eller microbiologisk test. Vi benchmarker mod publicerede COA'er og tredjepartstest (Labdoor, Informed-Sport) hvor de foreligger.
- Smag er subjektiv: smagsvurderinger bygger på tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser, ikke på redaktionens egne smagstest. Individuel tolerance varierer — særligt for sødemidler.
- Dynamiske priser og formuleringer: producenter kan ændre recept eller pris uden varsel. Vi opdaterer ved væsentlige ændringer og angiver datoen for seneste gennemgang.
- Redaktionel uafhængighed: provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen. Læs vores fulde affiliatepolitik.
Opdaterings-kadence
Siden gennemgås minimum hvert kvartal, og oftere hvis et af følgende sker: ny formulering eller smagsvariant fra en producent, prisændringer over 15% hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist. Datoen "Senest opdateret" øverst viser seneste verificerede gennemgang.
Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.
Købeguide: sådan vælger du den rigtige proteinpulver
Den rigtige proteinpulver afhænger af, hvad du faktisk skal bruge den til. Muskelvækst, vægttab, vegansk kost, laktoseintolerans og budget peger i vidt forskellige retninger. Brug dette afsnit som et beslutningsværktøj — start med formålet, gå videre til type og pris pr. gram protein, og slut med smag og praktiske detaljer.

Formål-beslutningsguide: muskelvækst, vægttab, vegansk eller laktoseintolerant
Start med at bestemme det primære formål — det indsnævrer udvalget til halvdelen med det samme. Whey isolat er standardvalget til post-workout muskelvækst. Kasein er bedre til aftenbrug og mæthed. Vegetabilske blends er nødvendige ved vegansk kost eller svær mælkeallergi. Budget-koncentrat er oplagt, når kiloprisen er styrende.
| Formål | Anbefalet type | Vigtigste parameter |
|---|---|---|
| Muskelvækst (post-workout) | Whey isolat eller hydrolysat | Leucin 2-3 g pr. portion, hurtig optagelse |
| Vægttab (lavt kalorie/protein-forhold) | Whey isolat (90%+, under 5 kcal pr. g protein) | Højeste proteinprocent, lavest mulig kulhydrat |
| Vegansk kost | Ærte+ris-blend eller sojaprotein-isolat | Komplet aminosyreprofil via kombination |
| Laktoseintolerant | Whey isolat (under 1% laktose) eller vegansk | Kontroller at isolat er renfiltreret, ikke blot "lav laktose" |
| Budget / hverdagsbrug | Whey koncentrat | Pris pr. 30 g protein-portion under 8 kr |
Type-sammenligning: isolat, koncentrat, kasein og vegetabilsk
De fire primære proteintyper på det danske marked adskiller sig fundamentalt på laktoseprofil, optagelseshastighed og pris pr. gram protein. Det er ikke kun et spørgsmål om personlig præference — det er biologisk og praktisk forskelligt.
| Type | Protein % | Laktose | Optagelse | Bedst til |
|---|---|---|---|---|
| Whey isolat | 90%+ | Under 1% | Hurtig (15-30 min) | Post-workout, laktose-følsomme |
| Whey koncentrat | 70-85% | 4-8% | Hurtig-mellem | Daglig brug, budget |
| Kasein (micellar) | 80%+ | Lav | Langsom (4-7 timer) | Aftenbrug, mæthed, søvn-restitution |
| Vegansk blend (ært+ris) | 75-85% | 0% | Mellem | Plantebaseret, mælkeallergi |
Praktisk note: soja-lecithin bruges som emulgator i mange whey-produkter, herunder samtlige fem i denne sammenligning. Det er ikke en soja-proteinkilde, men det er relevant ved svær soja-allergi.
Dosering: 1,6-2,2 g protein/kg/dag — hvad skal pulveret dække?
Den samlede daglige proteinmængde er vigtigere end timing. For styrketræning anbefaler ISSN 1,4-2,0 g protein pr. kg kropsvægt pr. dag, med et øvre praktisk loft på ca. 2,2 g/kg for de fleste. EFSA's referenceniveau for raske voksne er 0,83 g/kg — supplement er relevant, når kosten falder under målet, ikke som erstatning.
- En person på 75 kg med mål på 1,8 g/kg skal have 135 g protein pr. dag.
- Tre måltider med 30-40 g protein (æg, kylling, kvarg, bælgfrugter) giver 90-120 g — én proteinshake med 25-30 g lukker typisk hullet.
- Over 2,2 g/kg pr. dag giver sjældent yderligere muskelopbygning — kroppen kan ikke lagere protein til senere.
- Beregn dit faktiske kostindtag i en uge, før du beslutter portionsstørrelse og antal daglige shakes.
Praktisk råd: Ét scoop af de produkter på siden dækker 25-38 g protein pr. portion. De fleste behøver kun én daglig shake som supplement til en varieret kost.
Pris-tier: hvad får du i de tre niveauer?
Prisen pr. kg pulver er misvisende, fordi proteinprocenten varierer fra ca. 75% til 90%+. Den relevante enhed er pris pr. 30 g rent protein. De fem produkter på siden spænder fra ca. 7,5 kr til ca. 13 kr pr. 30 g proteinportion — altså næsten dobbelt.
| Prisniveau | Typisk type | Hvad du får |
|---|---|---|
| Under 8 kr pr. 30 g protein | Whey koncentrat | God proteindosis, bred smagsvariant, lidt mere laktose |
| 8-11 kr pr. 30 g protein | Whey isolat (standard) | Lavlaktose, ren profil, typisk 85-90% protein pr. 100 g |
| Over 11 kr pr. 30 g protein | Isolat+hydrolysat eller premium isolat | Højeste proteinkoncentration, lavest kulhydrat og fedt, hurtigere optagelse |
Praktisk råd: Beregn selv med formlen (pakkeprisen ÷ (gram protein pr. 100 g × vægt i kg ÷ 30)). Det tager 30 sekunder og afslører reelle prisforskelle.
Smag og blandbarhed — compliance-faktoren
Et proteinpulver du ikke drikker dagligt giver ingen effekt. Smag og blandbarhed er compliance-faktoren, og den er svær at vurdere på etiket alene. Her er de parametre, der bestemmer om produktet fungerer i praksis:
- Opløselighed: instantiserede pulvere (emulgeret med soja-lecithin) opløses langt lettere i shaker end ikke-instantiserede. Alle fem produkter på siden er instantiserede.
- Smagsintensitet: dessert-intense varianter (Salted Caramel, Belgian Chocolate) er bedst i vand; naturel og mildere varianter fungerer bedre i havregrød og yoghurt.
- Sødmeprofil: sukralose og acesulfam-K giver intensere sødme end aspartam og stevia. Naturel-varianter uden sødemidler smager mere "protein" — bedst til madlavning.
- Eftersmag: aspartam i chokolade-varianter beskrives hyppigt som let bitter eftersmag — relevant for sensitives.
Praktisk råd: Køb mindste tilgængelige pakke i en ny smag, inden du forpligter dig til 1-2 kg. Smagstolerance er individuel og umulig at vurdere fra deklaration alene.
7-trins tjekliste inden du køber
Brug denne tjekliste, når du kigger på et nyt proteinpulver online eller i butikken:
- Bestem formålet (post-workout, vægttab, vegansk, budget) — det halverer udvalget.
- Tjek proteinkilden i ingredienslisten — isolat, koncentrat, kasein, plante-blend?
- Aflæs protein-% pr. 100 g — sigt efter 80%+ for et rent produkt.
- Beregn pris pr. 30 g protein-portion — den eneste fair sammenligning på tværs af produkter.
- Tjek sukker og sødemidler — under 2 g sukkerarter pr. portion er et kvalitetssignal.
- Læs allergen-mærkningen — mælk, soja, havre, æg, gluten.
- Køb mindste pakke i ny smag — smagstest er umulig at foretage på etiket.
Praktisk råd: Verificerede brugeranmeldelser med 30+ kommentarer pr. smagsvariant er den bedste proxy for smag og blandbarhed, når du ikke kan smage selv.

Sådan får du mest ud af proteinpulver
Proteinpulver er et praktisk supplement, men reelle resultater kræver mere end at ryste en shake. Doseringen skal passe til dit samlede kostindtag, tidspunktet har betydning for compliance men ikke nødvendigvis for effekten, og synergien med kreatin og kulhydrater kan forstærke udnyttelsen.

Daglig dosering med vægt-baseret beregning
Beregn dit daglige proteinmål ud fra din kropsvægt: 1,6-2,2 g protein pr. kg pr. dag for styrketræning (ISSN 2017). For en person på 80 kg er målet 128-176 g protein pr. dag. Kortlæg, hvad kosten dækker: tre solide måltider med kød, æg eller bælgfrugter giver typisk 80-120 g. Proteinpulver-portionen dækker forskellen.
- En portion Core Protein Pro (42 g pulver) giver 38 g protein — kan dække næsten en tredjedel af dagsbehovet for en 80 kg person ved 1,6 g/kg-målet.
- En portion Body Science Whey 100% (30 g pulver) giver 21-24 g protein — svarende til to æg og et stykke kylling i ét scoop.
- Undgå at supplere ud over 2,2 g/kg — overskydende protein forbrændes som energi eller udskilles, det lagres ikke som ekstra muskel.
Praktisk råd: Spor dit kostindtag i 7 dage med en gratis app, inden du beslutter portionsstørrelse. Det er overraskende almindeligt at overvurdere kostens proteinindhold.
Tidspunkt: efter træning er ikke kritisk — total dagsmængde betyder mest
Det såkaldte "anabolske vindue" direkte efter træning er ikke så snævert, som det fremstilles i markedsføringen. Forskning viser, at 20-40 g protein inden for 2-3 timer omkring træning er fornuftigt, men det totale daglige proteinindtag er den stærkeste prediktor for muskelopbygning (Morton 2018, PMID 28698222).
- Har du spist et proteinrigt måltid 1-2 timer før træning, er en shake umiddelbart efter sjældent nødvendig — næste måltid indenfor 2-3 timer er tilstrækkeligt.
- Er dit sidste måltid mange timer før træning, er en post-workout shake praktisk for at undgå for langt interval mellem proteinindtag.
- Kasein om aftenen giver langsom (4-7 timer) aminosyre-tilførsel under søvn — relevant ved høj træningsbelastning og langt interval til morgenmad.
Praktisk råd: Placer shaken, der hvor den er lettest at gennemføre i hverdagen — compliance over måneder slår optimal timing.
Distribution: 3-5 portioner fordelt over dagen
Muskelproteinsyntesen stimuleres mest effektivt af gentagne doseringer med tilstrækkeligt leucin pr. portion snarere end én stor bolus. En praktisk tommelfingerregel er 3-5 proteinportioner fordelt over dagen, hver med 20-40 g protein.
- Tre måltider og én proteinshake giver 4 portioner — en reel og lavpraktisk tilgang for de fleste.
- Leucin er nøgle-aminosyren for muskelproteinsyntese-stimulus: 2-3 g leucin pr. portion er referencepunktet. Whey isolat på 25 g protein leverer ca. 2,5 g leucin.
- En stor proteinshake med 60-70 g protein på én gang er ikke dobbelt så effektiv som to shakes med 30 g — kroppen kan ikke bruge al leucin på én gang til syntese.
Praktisk råd: Hav pulveret tilgængeligt der, hvor du faktisk bruger det — på arbejde, i træningstaske eller på køkkenbordet. Tilgængelighed er den vigtigste compliance-faktor.
Synergi med kreatin og kulhydrater
Proteinpulver og kreatin er de to bedst-dokumenterede supplements til styrketræning — og de kan tages separat eller kombineres uden problem. Kulhydrater post-workout hjælper med glykogengenopfyldning, men er ikke nødvendige for proteinsyntesen i sig selv for de fleste.
| Kombination | Effekt | Praktisk note |
|---|---|---|
| Protein + kreatin | Additiv: kreatin øger styrke og volumeoutput, protein leverer byggestene | Bland kreatin direkte i proteinshaken — 3-5 g/dag er standard-dosis |
| Protein + kulhydrat (post-workout) | Hurtigere glykogengenopfyldning | Relevant ved 2+ hårde træninger pr. dag — sjældent nødvendig ved én træning |
| Kasein + mælk | Slowere optagelse, mere mæthedseffekt | God aftenritual kombination for styrkeatleter |
Praktisk råd: Tilsæt kreatin (monohydrat, 5 g) til din daglige proteinshake og du har de to mest effektive tilskud til styrketræning samlet i én vane.
Opbevaring og holdbarhed
Proteinpulver holder typisk 18-24 måneder uåbnet og 3-6 måneder efter åbning ved kølig og tør opbevaring. Whey og kasein nedbrydes af fugt, sollys og varme.
- Hold pakken tæt lukket — fugt klumper pulveret og kan starte mikrobiel vækst.
- Tør måleskeen af inden brug for at undgå at tilføre fugt fra hænder eller andre væsker.
- Pulver med sødlig-sur lugt eller klumper du ikke kan røre ud er forringet — kassér det.
- Køb ikke mere end 2 måneders forbrug, medmindre du er sikker på smag og forbrugsmønster.
Praktisk råd: Opbevar aldrig i badeværelse eller direkte ved komfur — fugt er pulverets største fjende.
Allergener: laktose, soja, gluten — tjek emballagen
De fleste proteinpulvere på det danske marked er baseret på mælkeprotein og indeholder soja-lecithin som emulgator. Allergen-mærkning er lovpligtig, men opskrifter ændres uden varsel.
- Laktoseintolerans: whey isolat indeholder under 1% laktose og tolereres af de fleste laktose-følsomme. Whey koncentrat indeholder 4-8% laktose og kan give mavebesvær.
- Mælkeallergi: alle whey- og kaseinprodukter er udelukket — vælg vegansk (ærte, soja, ris) eller æggehvideprotein.
- Sojalecithin: bruges som emulgator selv i ikke-soja-baserede produkter. Ved svær soja-allergi er eksplicit soja-fri mærkning nødvendig.
- Gluten: sjældent i rene whey-produkter, men kan forekomme i blends med havre eller hvedeprotein — og ved produktion i blandet fabrik.
Praktisk råd: Læs ALTID allergen-mærkningen ved nye varianter af et produkt, du har brugt før. Opskrifter ændres hyppigt uden forbrugerkommunikation.
Tænk over dette før du køber proteinpulver
Proteinpulver-markedet har historisk haft kvalitetsproblemer — amino spiking, vildledende proteinprocenter og tungmetal-fund i uafhængige tests. Selv among seriøse brands varierer ingrediensprofilerne markant. Her er hvad du bør undersøge, inden du investerer i en stor pakke eller indfører pulveret som daglig vane.

EFSA-godkendte protein-claims: hvad må producenter faktisk sige?
EU-regulering (forordning 432/2012) godkender tre specifikke sundhedsanprisninger for protein, som producenter må bruge på etiketten, forudsat produktet lever op til kriteriet om mindst 12% protein af den samlede energi:
- "Protein bidrager til opretholdelse og vækst af muskelmasse" — gælder ved tilstrækkeligt proteinindtag i kombination med styrketræning.
- "Protein bidrager til opretholdelse af normale knogler" — gælder generelt for tilstrækkeligt dagligt proteinindtag.
- "Protein bidrager til vækst i muskelmassen" — bruges bredt i sports-nutrition-markedsføring og er regulatorisk korrekt, men forudsætter træning og tilstrækkeligt samlet proteinindtag.
EFSA har ikke godkendt generelle claims om "bedre restitution", "hurtigere muskelvækst" eller "optimalt protein-optag" — sådanne formuleringer på emballagen er markedsføringssprog, ikke godkendte sundhedsanprisninger.
Tungmetal-fund i Clean Label-rapporter
Uafhængige analyseorganisationer som Clean Label Project (USA) og ConsumerLab har dokumenteret målbare niveauer af tungmetaller (bly, cadmium, arsen og kviksølv) i visse proteinpulvere — særligt i plantebaserede og chokoladevarianters. Bly og cadmium optages fra jord og forekommer naturligt i plantekost; det er ikke nødvendigvis et tegn på mangelfuld produktion, men niveauet varierer markant brand-til-brand.
- Brands der publicerer tungmetal-testresultater (COA med ICP-MS-metode) er mere transparente end brands uden.
- Informed-Sport og NSF Certified for Sport certificerer ikke direkte for tungmetaller, men inkluderer stikprøvetest i akkrediterede labs.
- Daglige brugere med højt forbrug (2+ portioner dagligt over lang tid) er mest eksponerede — det er ikke et akutrisiko-scenario ved normal brug.
- Vælg brands der proaktivt oplyser om tungmetal-testresultater, frem for brands der kun angiver "testet i egne labs".
WADA og Informed Sport-certificering for atleter
Konkurrenceidrætsudøvere underlagt antidoping-kontrol risikerer positiv urinprøve på grund af krydskontaminerede ingredienser i proteinpulvere — selv ved produkter fra seriøse brands. Problemet er krydskontamination på fabriksniveau, ikke bevidst tilsætning.
- Informed-Sport og Informed-Choice: certificeringsordninger fra LGC Group, der tester hvert batch af certificerede produkter for WADA-forbudte stoffer via akkrediterede labs.
- NSF Certified for Sport: tilsvarende certificeringsordning med stikprøvetest og fabriksinspektion.
- Ingen af de fem produkter på siden er pt. Informed-Sport eller NSF-certificerede. For konkurrenceidrætsudøvere med nul-tolerance krav anbefales specifikt certificerede produkter.
- Sportsfolk der kun konkurrerer regionalt og ikke er underlagt doping-test, behøver ikke certificering — men det er en reel beslutning at tage eksplicit.
Maveproblemer ved laktose-følsomhed
Laktose-følsomhed er udbredt — op mod 10-15% af den nordeuropæiske befolkning har nedsat laktase-aktivitet som voksne. Whey koncentrat indeholder 4-8% laktose og kan udløse oppustethed, kramper eller diarré hos følsomme. Whey isolat er langt lavere (under 1%) og tolereres typisk godt.
- Body Science Whey 100% indeholder laktaseenzym i de fleste varianter, der hjælper med at nedbryde laktosen — en reel detalje for let-følsomme.
- Core Protein Pro og Self Omninutrition Micro Whey Active er begge baserede på whey isolat og er lavlaktose.
- Mavebesvær ved proteinshakes er ikke altid laktose — sødemidler (særligt sukkeralkoholer som sorbitol og maltitol, ikke sukralose) kan udløse oppustethed hos sensitives.
- Test med mindste tilgængelige pakke ved symptom-tvivl — og skift til vegansk blend, hvis whey isolat heller ikke tolereres.
Nyrefunktion og sødemiddeltoleranse
For raske voksne er der ikke evidens for, at et dagligt proteinindtag på 1,2-2,2 g/kg skader nyrefunktionen — EFSA og NIH bekræfter dette i nyere reviews. Billedet er anderledes for personer med eksisterende nyresygdom, hvor lavt proteinindtag typisk anbefales.
- Nyresygdom: ved diagnoseret kronisk nyresygdom (CKD) er høj-protein-kost kontraindiceret. Drøft med din læge, inden du indfører daglige proteinshakes.
- Urinsyre-udskillelse: højt proteinindtag øger urinsyre- og calcium-udskillelsen via nyrerne — sørg for tilstrækkeligt vandindtag, særligt ved 2+ portioner dagligt.
- Sødemidler — aspartam vs. sukralose vs. stevia: alle tre er EU-godkendte, men individuel tolerance varierer. Aspartam konverteres delvist til methanol i kroppen og bør undgås af personer med fenylketonuri (PKU). Sukralose og stevia er bredere tolererede, men kan give oppustethed hos sensitives.
- Gravide og ammende bør drøfte brugen af proteinpulver og kunstige sødemidler med jordemoder eller læge.
Praktisk råd: Er du i tvivl om proteinindtag og din specifikke helbredstilstand, tal med en autoriseret klinisk diætist — ikke med produktets markedsføring.
Amino spiking — Kjeldahl-metoden kan snydes
Standard-metoden til protein-måling (Kjeldahl-nitrogen-test) tæller alt nitrogen som protein — inklusive fri-form aminosyrer som glycin, taurin og kreatin. Producenter kan tilsætte disse billige aminosyrer for at hæve det officielle proteintal uden at levere mere reelt funktionelt protein til muskelopbygning.
- Tjek ingredienslisten — fri glycin, taurin eller kreatin højt på listen (dvs. i store mængder relativt til proteinkilden) er et rødt flag.
- Pris pr. kg pulver væsentligt under markedsstandarden for typen er hyppig indikator.
- Mærker der certificerer via uafhængige labs (Labdoor, Informed-Sport, NSF) har lavere risiko.
Praktisk råd: Hvis et "90% isolat" sælges til en pris, der svarer til koncentrat — så er det sandsynligvis koncentrat med spiking. Amino acid-specifik HPLC-test afslører sammensætningen, men er ikke tilgængelig for forbrugere. Gå efter brands med publicerede COA'er.
Konklusion: vores anbefaling for proteinpulver
Core Protein Pro (BEDST I TEST) lander øverst i vores vurdering, fordi kombinationen af valleproteinisolat og enzymatisk hydrolyseret valleproteinisolat giver 38 g protein i en 42 g-portion — svarende til 90% proteinindhold pr. 100 g — med kun 0,7 g kulhydrat og 0,4 g fedt pr. portion. Det er den mest koncentrerede profil på siden og den klare anbefaling til dem, der vil maksimere protein pr. kalorie og holde laktose og fedt lavt. For dem der ønsker premium-isolat med højt fokus på aminosyreprofil og lav laktose, er Self Omninutrition Micro Whey Active (BEDSTE PREMIUM) et solidt alternativ med 25,4 g protein pr. 30 g portion.
Er budgettet styrende, er Body Science Whey 100% (BEDSTE BUDGET) det klare valg — den laveste kilopris i feltet med et bredt smagsudvalg og laktaseenzym i de fleste varianter. Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad (BEDSTE SMAGSVALG) er til chokolade-entusiaster med 84 g protein pr. 100 g og kakao i formlen. Bodylab Whey 100 ISO Pure (RENESTE VALG) adskiller sig ved danskproduktion, 87 g protein pr. 100 g og en ingrediensliste fri for tilsat sukker, aspartam og AZO-farvestoffer — det mest rene valg på siden for dem, der prioriterer ingrediens-gennemsigtighed.
Vi opdaterer rangeringen, når priser, formuleringer eller lageropgørelser ændrer sig — typisk hvert kvartal. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden angiver den seneste verificerede gennemgang.
FAQ om proteinpulver
Kilder & Forskning
Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af proteinpulver.
- International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise: Dette positionspapir opsummerer den samlede forskning om proteinindtag i forbindelse med træning og konkluderer, at et tilstrækkeligt dagligt proteinindtag kan understøtte muskelvedligeholdelse, restitution og tilpasning til styrketræning. Kilden bruges ofte som reference for vurdering af proteinpulver i sportsernæring. Læs mere her.
- Morton RW et al. (2018) – A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training–induced gains in muscle mass and strength in healthy adults: Dette omfattende metastudie viser, at proteintilskud kan bidrage til større stigninger i fedtfri masse og muskelstyrke i forbindelse med styrketræning, især hos personer med et lavere udgangspunkt for proteinindtag. Resultaterne tyder samtidig på, at effekten flader ud ved højere samlet dagligt proteinindtag. Læs mere her.
- EFSA – Dietary Reference Values for nutrients: Summary report: EFSA's referenceværdier bruges som fagligt udgangspunkt for vurdering af det generelle proteinbehov i den voksne befolkning. Selvom rapporten ikke omhandler proteinpulver specifikt, er den central for at vurdere, hvornår et tilskud kan være relevant som supplement til kosten. Læs mere her.
- Jäger R et al. (2017) – International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise: ISSN fremhæver blandt andet, at proteinkvalitet, leucinindhold og fordøjelighed kan have betydning for, hvordan forskellige proteinkilder som valle, kasein og planteprotein fungerer i praksis. Det er relevant ved sammenligning af proteinpulvere med forskellig sammensætning. Læs mere her.
- Examine.com – Protein Powder: Examine samler og gennemgår human forskning om proteinpulver og relaterede proteinkilder i et evidensbaseret format. Kilden er nyttig som sekundær reference, fordi den sammenfatter studier om muskelopbygning, mæthed, restitution og forskelle mellem proteintyper. Læs mere her.
Læs også
Hampeprotein bedst i test 2026
Risprotein bedst i test 2026
Weight Gainer bedst i test 2026
Proteinbarer bedst i test 2026
Veganske proteinbarer bedst i test 2026
Spørgsmål & Svar fra læsere
Kan jeg blande mit proteinpulver med kaffe om morgenen, eller ødelægger varmen effekten?
Hej Martin! Ja, du kan sagtens blande det i kaffen. Varmen ødelægger ikke de aktive stoffer, men det kan påvirke smagen lidt afhængigt af hvilken variant du har valgt. Et godt tip er at røre det ud i en lille smule koldt vand først, og derefter hælde den varme kaffe over for at undgå klumper.
Hvor lang tid går der typisk, før man kan mærke en effekt af produktet fra jeres testvinder?
Hej Camilla. Det varierer fra person til person, men de fleste begynder at mærke en forskel efter 1-2 ugers konsekvent brug. Husk at tage det dagligt, også på hviledage, for at opnå det bedste resultat!
