Kosttilskudsvalg
Proteinpulver

Bedste proteinpulver til muskelvækst ifølge vores test 2026

Sidst opdateret 2026-09-18

I vores test har vi sammenlignet flere populære proteinpulvere, og her er vores favoritter baseret på proteinhalt, aminosyreprofil, smag, opløselighed og prisværdi.

Vores test bygger på varedeklarationer, publicerede laboratorietests og verificerede brugeranmeldelser, sammenholdt med aktuelle priser. Sådan tester vi

Affiliateoplysning: Vi modtager kommission ved køb via links – uden ekstra omkostning for dig. Læs vores affiliatepolitik

Proteinpulver bedst i test 2026
Core Protein Pro
Core Protein Pro
Core Clear Whey 90
Core Clear Whey 90
Body Science Whey 100%
Body Science Whey 100%

Proteinpulver er en af de nemmeste måder at ramme dagens proteinmål, men etiketten kan få to produkter til at se mere ens ud, end de er. Kig ikke kun på scoop-størrelsen eller "whey" på forsiden. Regn protein pr. portion efter fradrag af kulhydrat, fedt og smagsfyld.

Blandt produkter på det danske proteinpulver-marked har vi udvalgt vores fem favoritter på proteinindhold, ingredienstype og pakningsforhold. Core Protein Pro lander øverst — en portion på ca. 42 g giver 38 g protein, med 0,7 g kulhydrat og 0,4 g fedt. Som alternativ med lavere kilopris og valleproteinkoncentrat er Body Science Whey 100% værd at se på.

Bedste proteinpulver 2026

  1. Core Protein Pro9.7/10BEDST I TEST
    38 g protein, 90 % proteinindhold
  2. Core Clear Whey 909.2/10BEDSTE PREMIUM
    92 g protein pr. 100 g, klar shake
  3. Body Science Whey 100%9.0/10BEDSTE BUDGET
    Billigst pr. gram protein
  4. Chokolade, kakao, 84 % protein
  5. Bodylab Whey 1008.6/10DANSK PRODUKTION
    Dansk produktion, 1 kg
Core Protein Pro
BEDST I TEST

1. Core Protein Pro

Valleisolat + hydrolysat med 38 g protein, næsten uden kulhydrat og fedt
9.7
Effekt & kvalitet
9.7
Ingredienser
9.7
Pris & værdi
9.6
Brugeroplevelse
9.7
Renhed & sikkerhed
9.7
Kundeanmeldelser
9.7
Til butik
(CoreNutrition)

Core Protein Pro er isolat og hydrolysat i samme scoop: 38 g protein for 161 kalorier, og næsten intet kulhydrat eller fedt. Væsken skal i shakeren først — hældes pulveret i tørt, klistrer det sig fast langs siderne i klumper, der kræver piskeris eller stavblender. Chokoladen er den svageste smag, mærkelig og tung, mens vanilje og jordbær rammer langt bedre. Sødmen mærkes tydeligt uanset variant.

Højt proteinindhold med lav kulhydratprofil

Test af Core Protein Pro
Billedmontage af Core Protein Pro i hverdagsmiljø

90 g protein er, hvad dette produkt koncentrerer sig om pr. 100 g, 0,7 g kulhydrater pr. portion og 0,4 g fedt pr. portion. Det gør det særligt oplagt efter styrketræning, i en travl morgenrutine eller i perioder, hvor du vil øge proteinindtaget uden at få mange ekstra kalorier med.

Valget af valleproteinisolat og enzymatisk hydrolyseret valleproteinisolat giver en mere raffineret profil end klassisk valleprotein. Den lave laktoseprofil er også værd at bemærke, især hvis almindelige whey-produkter ofte føles tunge i maven.

Smagsmæssigt virker produktet bedst som drikkeklar shake eller i smoothie, hvor den lette konsistens kommer til sin ret. I forberedte morgenmåltider som overnight oats eller kolde skåle kan nogle opleve en markant bismag, så det er ikke nødvendigvis det mest alsidige valg til alle typer madlavning.

Pris og pakke i forhold til de øvrige proteinpulvere

Med en pris på 425 kr for 800 g lander Core Protein Pro på cirka 531 kr pr. kg. Det er en højere kilopris end de øvrige produkter i denne sammenligning, hvor Body Science Whey 100% og Star Nutrition Whey-100 begge kommer i 1 kg poser til lavere totalpris.

Til gengæld får du en mere koncentreret formel med 38 g protein pr. portion og kun 161 kcal. Hvis du primært jagter lav pris pr. kilo, er Body Science Whey 100% et mere oplagt match; hvis du prioriterer isolat/hydrolysat og lavt kulhydratindhold, giver Core Protein Pro mere mening.

Fordele:

  • 38 g protein pr. portion på ca. 42 g.
  • Meget højt proteinindhold med 90 g protein pr. 100 g.
  • Lavt indhold af kulhydrat og fedt: 0,7 g kulhydrater og 0,4 g fedt pr. portion.
  • Findes i Brombær/vanille, Chokolade, Jordbær, Naturel og Vanilje.
  • Naturel-varianten er relevant, hvis du vil undgå sødemiddel og aromaer.

Ulemper:

  • Højere kilopris end de øvrige proteinpulvere på siden.
  • Smagen kan være mindre velegnet i forberedte morgenmåltider end i shakes og smoothies.
  • 800 g-posen giver færre portioner end 1 kg-formaterne i sammenligningen.

Det her synes vi om med Core Protein Pro:

Ni tiendedele af pulveret er protein, og kun Core Clear Whey 90 ligger højere på siden. Scoopen på 42 g er samtidig den største portion her. Rørt ned i en smoothie forsvinder sødmen bag frugten; i havregrød bliver den dominerende, og det er dér produktet taber. Bøtten rækker omkring 19 portioner, altså færre end kiloposerne fra Star Nutrition og Bodylab, selv om hver portion er større.

Hvem passer Core Protein Pro til:

Til shakes efter træning, hvor mest muligt protein pr. scoop tæller. Skal pulveret også i grød eller overnight oats, hvor smagen kan blive for markant, eller er kiloprisen det vigtigste, er Body Science Whey 100% eller Star Nutrition Whey-100 bedre bud.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris425 kr
📦 Pakningsstørrelse800 g
🧮 Pris pr. kgca. 531 kr/kg
🥤 Portioner pr. pakkeca. 19 portioner
💊 Anbefalet dosering1 scoop (ca. 42 g)
🥛 Væske pr. portion2-3 dl vand eller mælk
🧪 Protein pr. portion38 g
📊 Proteinindhold pr. 100 g90 g
🔥 Energi pr. portion161 kcal
🍚 Kulhydrater pr. portion0,7 g
🧈 Fedt pr. portion0,4 g
🧂 Salt pr. portion0,2 g
🍦 SmagsvarianterBrombær/vanille, Chokolade, Jordbær, Naturel, Vanilje
🧾 Ingredienservalleproteinisolat (mælk) (instantiseringsmiddel: sojalecithin), enzymatisk hydrolyseret valleproteinisolat (mælk), aroma, farvestof (rødbederød), sødemiddel (sukralose, acesulfam-K)
🥛 Allergenermælk, soja

FAQ:

Hvor mange portioner er der i en pose?

En pose på 800 g giver cirka 19 portioner, når du bruger den anbefalede mængde på 1 scoop, svarende til ca. 42 g.

Hvilken variant er mest neutral i brug?

Naturel-varianten er det mest neutrale valg, fordi den er uden sødemiddel og aromaer. Den passer bedst, hvis du vil blande pulveret i smoothie, yoghurt eller egne opskrifter uden en tydelig færdigsmag.

Er Core Protein Pro bedst som shake eller i mad?

Produktet fungerer mest ligetil som shake med 2-3 dl vand eller mælk. Det kan også bruges i smoothie, men i kolde, forberedte morgenmåltider kan smagen blive mere markant end ønsket.

Core Clear Whey 90
BEDSTE PREMIUM

2. Core Clear Whey 90

Hydrolyseret valleisolat med 92 g protein pr. 100 g og næsten intet fedt
9.2
Effekt & kvalitet
9.6
Ingredienser
9.4
Pris & værdi
8.4
Brugeroplevelse
9.5
Renhed & sikkerhed
9.4
Kundeanmeldelser
8.6
Til butik
(CoreNutrition)

Rystet i koldt vand opfører Core Clear Whey 90 sig som saftevand og ikke som en shake: tynd, kølig og lidt syrlig i både citronlimonade og jordbær/hindbær. Den skummer voldsomt, og skummet skal lægge sig et halvt minut, før glasset kan drikkes. Flere må bruge mere vand end de 350 ml, etiketten foreskriver, for at få pulveret helt opløst. Proteinandelen på 92 procent er den højeste på siden.

Sidens højeste proteinprocent — og den dyreste råvare

Med 92 g protein pr. 100 g ligger Core Clear Whey 90 øverst blandt de fem produkter på siden. Til sammenligning har Core Protein Pro 90 g, Star Nutrition Whey-100 84 g og Bodylab Whey 100 70 g pr. 100 g. Én portion på 25 g giver 23 g protein til 92 kalorier — det er praktisk talt rent protein, med 0,1 g fedt og 0,1 g kulhydrat pr. 100 g.

Forskellen ligger i råvaren. Hvor et almindeligt valleproteinpulver ofte bygger på koncentrat, er dette et hydrolyseret isolat: proteinet er filtreret hårdere og delvist nedbrudt på forhånd, hvilket både hæver proteinprocenten og sænker laktoseindholdet. Det er en dyrere proces, og det kan aflæses direkte i prisen — 225 kr for 400 g svarer til cirka 0,61 kr pr. gram protein mod 0,59 kr hos Core Protein Pro og 0,44 kr hos Star Nutrition. Man betaler for formen, ikke for mængden.

En klar shake er en anden oplevelse — på godt og ondt

Clear whey opfører sig som saftevand snarere end som en milkshake. Pulveret blandes med 350 ml vand, og resultatet er tyndt, køligt og uden den fylde en traditionel valleshake har. For mange er det netop pointen efter hård træning, hvor en cremet drik kan føles tung. Produktet fås i Citron Limonade og Jordbær/Hindbær.

Ingredienslisten er kort: valleproteinisolat, aromaer og sødemidlet sukralose. Det er en ærlig, men ikke additivfri profil — vil du undgå sødemidler, er dette ikke produktet. Sødmen er også den indvending, der går igen i de 17 vurderinger hos forhandleren, som samlet lander på 4,2 ud af 5, mens den friske, næsten syrlige smag er grunden til at vælge formatet overhovedet. Bemærk også, at 400 g kun rækker til 16 portioner — betydeligt færre end kilobøtterne på siden.

Fordele:

  • Sidens højeste proteinindhold: 92 g pr. 100 g, hvilket er trykt på bøtten.
  • Hydrolyseret valleisolat — en hårdere filtreret og lavere laktose-råvare end koncentrat.
  • Næsten intet fedt og kulhydrat: 0,1 g af hver pr. 100 g.
  • Kort ingrediensliste på tre punkter.
  • Klar, letdrikkelig konsistens, som mange foretrækker frem for en cremet shake efter træning.

Ulemper:

  • Dyreste protein på siden: cirka 0,61 kr pr. gram protein mod 0,44 kr hos Star Nutrition Whey-100.
  • Sødet med sukralose, og sødmen står tydeligt frem i en tynd, klar shake, hvor et cremet pulver som Bodylab Whey 100 har mere fylde at gemme den bag.
  • 400 g rækker kun til 16 portioner mod 1 kg hos flere af de øvrige produkter.
  • Den tynde konsistens erstatter ikke en mættende shake, hvis proteinpulveret skal fungere som måltid.

Det her synes vi om med Core Clear Whey 90:

Ingredienslisten er kort: isolat, aroma og sukralose. Det smager derefter — læskende, lemonadeagtigt, godt iskoldt — men sødmen er den hyppigste indvending, og enkelte sidder tilbage med en snerpende fornemmelse i munden og en let besk tone i første slurk. Rystes der for kort, bliver der klumper. Pakken giver 16 portioner à 23 g protein, færrest på siden, hvor Body Science Whey 100% giver dobbelt så mange.

Hvem passer Core Clear Whey 90 til:

Den letdrikkelige shake er oplagt efter hård træning, hvor en cremet drik kan føles tung, men den mætter ikke som et måltid. Vil du undgå sødemidler eller have mere pulver for pengene, er et af de cremede valleprodukter et bedre match.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris225 kr
📦 Pakningsstørrelse400 g
🥄 Antal portioner16 portioner à 25 g
🧮 Pris pr. portionca. 14,06 kr
💪 Protein pr. 100 g92 g
💪 Protein pr. portion23 g
🔥 Energi pr. portion92 kcal
🧈 Fedt pr. 100 g0,1 g
🍚 Kulhydrater pr. 100 g0,1 g
🧬 ProteinformHydrolyseret valleproteinisolat
🧾 IngredienserValleproteinisolat (mælk), aromaer, sødemiddel (sukralose)
🍓 SmagsvarianterCitron Limonade og Jordbær/Hindbær
💧 Anbefalet blanding1 skefuld (25 g) i 350 ml vand
⭐ Forhandlerens brugerscore4,2 af 5 fra 17 anmeldelser
🏪 ButikCore Nutrition
Body Science Whey 100%
BEDSTE BUDGET

3. Body Science Whey 100%

Valleproteinkoncentrat med laktaseenzym i de fleste af de mange smagsvarianter
9.0
Effekt & kvalitet
9.2
Ingredienser
8.5
Pris & værdi
9.7
Brugeroplevelse
9.1
Renhed & sikkerhed
8.5
Kundeanmeldelser
8.8
Til butik
(MM Sports)

Atten smagsvarianter er Body Science Whey 100%'s egentlige argument, fra Natural og Blueberry til Apple Pie og Pistachio Ice Cream. Double Chocolate Hazelnut er kraftig og tydeligt nøddet — ikke den Nutella-kopi, navnet lægger op til, og sød nok til at blive kvalmende for nogle. Pulveret rystes let ud, mens Chocolate Cake bliver tungere i smagen. Portionen ligger på 30-31 g, og en måleske følger ikke med i alle varianter.

Prisvenligt valleprotein med bred smagsprofil

Test af Body Science Whey 100%
Billedmontage af Body Science Whey 100% i hverdagsmiljø

Træning, madlavning og hurtige shakes efter arbejde eller fitness er den tydelige rolle, dette produkt spiller som hverdagsprotein. Portionsstørrelsen ligger på 30-31 g afhængigt af variant, og de fleste varianter giver 32 portioner pr. pose. Det gør regnestykket enkelt for dig, der bruger proteinpulver flere gange om ugen og ikke vil betale premiumpris pr. kilo.

Smagsudvalget er usædvanligt bredt med varianter som Vanilla Pear, Natural, Strawberry, Blueberry, Double Rich Chocolate, Salted Caramel, Apple Pie og Pistachio Ice Cream. De dessertprægede varianter har en tydelig sød profil, blandt andet fordi flere indeholder sødemidler som aspartam og acesulfam-K. Nogle vil opleve det som en fordel i en shake med vand, mens andre kan finde sødmen mindre oplagt i havregrød eller neutrale smoothies.

Et praktisk minus er, at scoop ikke medfølger i flere varianter. Det er ikke afgørende, men det gør doseringen mindre bekvem de første gange, hvis du ikke allerede har en måleske. Proteinindholdet varierer også mellem smagene: nogle ligger på 24 g protein pr. portion, mens eksempelvis Dubai Chocolate er angivet til 21 g pr. portion.

Formulering og næringsprofil

Basisformlen bygger på valleproteinkoncentrat fra mælk, og flere chokoladevarianter bruger en proteinblanding med både valleproteinkoncentrat og valleproteinisolat. Laktaseenzym indgår i de fleste smagsvarianter, hvilket er en relevant detalje for personer, der er følsomme over for laktose, selv om produktet fortsat er baseret på mælk.

Næringsmæssigt ligger mange varianter omkring 113-120 kcal pr. portion, typisk med 1,2-2,2 g fedt og cirka 1,2-2,2 g kulhydrater pr. portion. Det gør produktet velegnet, når målet er at øge proteinindtaget uden samtidig at tilføje store mængder fedt eller kulhydrat. Natural er den mest enkle variant i ingredienslisten, mens smagsvarianterne naturligt har flere tilsætningsstoffer som aroma, stabilisator og sødemidler.

Fordele:

  • Sidens laveste kilopris: 319 kr for 1 kg — og med 76 g protein pr. 100 g også den laveste pris pr. gram protein i feltet.
  • God portionsmængde protein: De fleste varianter leverer 23-24 g protein pr. portion, afhængigt af smag.
  • Mange smagsvalg: Udvalget spænder fra Natural og Vanilla til Double Rich Chocolate, Salted Caramel, Forest Berries og Pistachio Ice Cream.
  • Laktaseenzym i de fleste varianter: Relevant for dig, der ønsker et valleprotein med ekstra fokus på laktosenedbrydning.
  • Produceret i Sverige: Et plus for dig, der foretrækker et nordisk produceret proteinpulver.

Ulemper:

  • Scoop medfølger ikke: Du skal selv måle 30-31 g af, hvis du vil ramme den angivne portionsstørrelse præcist.
  • Proteinindholdet varierer mellem smage: Nogle varianter giver 24 g protein pr. portion, mens andre ligger på 21-22 g.
  • Flere varianter indeholder sødemidler: Blandt andet aspartam og acesulfam-K, hvilket ikke passer til alle præferencer.

Det her synes vi om med Body Science Whey 100%:

Laktaseenzymet i de fleste varianter er lagt ind for laktosefølsomme maver, og med 33 portioner pr. pose holder posen længere end nogen anden her. Proteinandelen er i den lave ende af feltet — kun Bodylab Whey 100 ligger under — så det brede smagsudvalg koster lidt koncentration. Natural er den variant, der kan bruges i havregrød og neutrale smoothies; dessertsmagene bliver for søde til den slags.

Hvem passer Body Science Whey 100% til:

Prisbevidste, der vil variere smagen fra shake til shake, får mest for pengene her. Tjek proteinindholdet for netop din smag, og husk en måleske, da scoop ikke følger med i alle varianter.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris319 kr
📦 Pakningsstørrelse1 kg
🧮 Pris pr. kg319 kr/kg
🧪 Protein pr. 100 g76-78 g afhængigt af variant
🥤 Antal portioner32-33 afhængigt af variant
⚖ Portionsstørrelse30-31 g afhængigt af variant
💊 Anbefalet indtag2-3 portioner om dagen
🥛 Blandingsforhold30-31 g med 2 dl vand, mælk eller laktosefri mælk
🧪 Protein pr. portion21-24 g afhængigt af variant
🔥 Energi pr. portion109-120 kcal afhængigt af variant
🥄 ScoopMedfølger ikke
🧾 ProteinkildeValleproteinkoncentrat fra mælk
🧬 Ekstra proteinkildeValleproteinisolat i udvalgte varianter
🍦 SmagsvarianterVanilla Pear, Natural, Strawberry, Vanilla, Blueberry, Double Rich Chocolate, Banana Chocolate, Apple Pie, Salted Caramel, Double Chocolate Hazelnut, Chocolate Cake, Raspberry, Belgian Chocolate, French Vanilla, Forest Berries, Dubai Chocolate, Pistachio Ice Cream, Madagascar Vanilla
🧾 Ingredienser, eksempelvariantValleproteinkoncentrat fra mælk, aromastof, stabilisator, salt, sødemidler, laktaseenzym
🥛 AllergenerMælk, soja
🏭 ProduktionFremstillet i Sverige

FAQ:

Følger der scoop med Body Science Whey 100%?

Nej, scoop medfølger ikke i flere af de angivne varianter. Du skal derfor bruge en køkkenvægt eller en separat måleske for at ramme 30-31 g pr. portion.

Hvor meget protein får man pr. portion?

Proteinindholdet afhænger af smagsvariant. Flere varianter giver 23-24 g protein pr. portion, mens enkelte ligger lavere, eksempelvis 21 g pr. portion.

Er Body Science Whey 100% et rent valleisolat?

Nej. Produktet er primært baseret på valleproteinkoncentrat fra mælk, mens udvalgte varianter også indeholder valleproteinisolat.

Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad
BEDSTE SMAGSVALG

4. Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad

Mikro- og ultrafiltreret valleisolatpulver med chokoladesmag og kakao
8.7
Effekt & kvalitet
9.1
Ingredienser
7.9
Pris & værdi
9.0
Brugeroplevelse
9.5
Renhed & sikkerhed
7.8
Kundeanmeldelser
8.8
Til butik
(Bodystore)

Kakaoen i Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad er sød og klassisk frem for mørk og bitter, og den efterlader en lang, behagelig eftersmag. Pulveret går i opløsning i både vand og mælk uden mixer, selv om nogle må ryste længe, før de sidste klumper er ude. Doseringen er 37 g pulver, posen giver 27 shakes, og måleskeen skal tilvælges separat.

Chokoladeisolat med lavt sukkerindhold

Test af Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad
Billedmontage af Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad i hverdagsmiljø

Chokoladevarianten har 84 g protein pr. 100 g og holder kulhydratindholdet nede på 2,3 g pr. 100 g, heraf 1,1 g sukkerarter. Det placerer produktet som et mere koncentreret valg end klassiske valleblandinger, og det mærkes i en shake efter styrketræning eller som proteinrigt mellemmåltid.

Pulveret er lavet på valleproteinisolat fra mælk med sojalecithin som emulgeringsmiddel, og det kan aflæses i shakeren: pulveret går i opløsning i både vand og mælk uden at kræve stavblender, selv om nogle må ryste længe, før de sidste klumper er væk. Kakaosmagen er sød og klassisk frem for mørk og bitter, med en lang eftersmag, og den holder til at blive rørt i havregrød eller blendet i en smoothie.

Blandt kiloposerne på siden er det den, der koster mest pr. kilo — over både Body Science Whey 100% og Bodylab Whey 100 — men fordi 84 % af posen er protein, ender den alligevel næstlavest, når regnestykket laves pr. gram protein. Et praktisk minus er, at måleskeen ikke automatisk følger med og skal tilvælges separat.

Fordele:

  • 84 g protein pr. 100 g i chokoladevarianten.
  • Lavt indhold af fedt med 1,2 g pr. 100 g.
  • Lavt sukkerindhold med 1,1 g sukkerarter pr. 100 g.
  • 1 kg pose med 27 doseringer giver et praktisk format til fast brug.
  • Kan blandes med 200 ml vand og fungerer også fint med mælk for en rundere shake.

Ulemper:

  • Prisen pr. kg er højere end de billigste 1 kg-produkter i sammenligningen.
  • Indeholder aspartam, hvilket ikke passer til alle præferencer.
  • Scoop skal tilføjes separat, hvis du vil dosere med måleske.

Det her synes vi om med Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad:

Aspartam er sødemidlet her, og ingen anden på siden gør brug af det — undgår du netop det, peger pilen mod Bodylab Whey 100 eller Core Protein Pro. Til det får du 84 g protein pr. 100 g, mere end både Body Science Whey 100% og Bodylab, i et isolat med kakao og xanthangummi som eneste fortykkelse. Den store portion betyder til gengæld, at posen tømmes hurtigere end de øvrige kiloposer.

Hvem passer Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad til:

Chokoladeelskere får en sød, dessertagtig smag, der fungerer i shakes, smoothies og rørt i havregrød. Går du efter højest mulig proteinkoncentration, giver Core Clear Whey 90 mere protein pr. gram, og vil du undgå aspartam, er Bodylab Whey 100 et alternativ.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris369 kr
📦 Pakningsstørrelse1 kg
🧮 Pris pr. kg369 kr/kg
🥤 Antal doseringer27 doseringer
🧮 Pris pr. portionca. 13,67 kr
💊 Anbefalet dosering37 g pulver
💧 Væskemængde200 ml vand
🧪 ProteinkildeValleproteinisolat
📊 Protein pr. 100 g84 g
🔥 Energi pr. 100 g1439 kJ/357 kcal
🧈 Fedt pr. 100 g1,2 g
🍚 Kulhydrat pr. 100 g2,3 g
🍬 Sukkerarter pr. 100 g1,1 g
🧂 Salt pr. 100 g0,4 g
🧾 IngredienserValleproteinisolat (mælk), emulgeringsmiddel (sojalecithin), cacao, aroma, sødemiddel (aspartam), stabilisator (xanthangummi)
🥛 AllergenerMælk, soja

FAQ:

Indeholder chokoladevarianten aspartam?

Ja, chokoladevarianten indeholder sødemiddel i form af aspartam.

Hvor mange portioner er der i posen?

Posen på 1 kg indeholder 27 doseringer ved den angivne portion på 37 g pulver.

Kan den blandes med mælk?

Ja, doseringen er angivet med 200 ml vand, men chokoladeprofilen fungerer også med mælk, hvis du ønsker en mere cremet shake.

Bodylab Whey 100
DANSK PRODUKTION

5. Bodylab Whey 100

Danskproduceret whey af frisk mælk — koncentrat og isolat i samme pose
8.6
Effekt & kvalitet
8.3
Ingredienser
8.1
Pris & værdi
8.3
Brugeroplevelse
8.9
Renhed & sikkerhed
8.5
Kundeanmeldelser
9.4
Til butik
(Bodylab)

Rystet med vand bliver Bodylab Whey 100 tykkere end de andre pulvere her, næsten cremet i konsistensen, og Ultimate Chocolate smager fyldigt uden at tippe over i det vammelt søde eller det syntetiske. Klumper er sjældne, også uden stavblender. Fylden har en pris i deklarationen: 70 g protein pr. 100 g, fordi posen blander koncentrat og isolat og rummer 10 procent kakaopulver.

Koncentrat og isolat i samme pose

Test af Bodylab Whey 100
Billedmontage af Bodylab Whey 100 i hverdagsmiljø

Whey 100 er en blanding af valleproteinkoncentrat og valleproteinisolat frem for et rent isolat, og det kan aflæses direkte i deklarationen: chokoladevarianten lander på 70 g protein pr. 100 g, hvor Core Protein Pro og Core Clear Whey 90 ligger i halvfemserne. Der følger til gengæld mere med i posen — 7,4 g fedt og 8 g kulhydrat pr. 100 g, hvoraf en del stammer fra de 10 % kakaopulver.

Det kan smages og mærkes. Ultimate Chocolate er lavet på kakao med højt indhold af kakaosmør, og resultatet er en tyk, næsten cremet shake med en fyldig chokoladesmag, der hverken bliver vammel eller syntetisk. Pulveret rystes sammen uden klumper. Med over ti tusind vurderinger og et snit på 4,4 af 5 er det også det bredest afprøvede pulver på siden.

Smagsudvalget er stort — fra Vanilla Milkshake og Cookies & Cream til Danish Ananasstang — og en neutral variant findes til dig, der hellere rører proteinet i havregrød eller bager med det.

Hvad dansk produktion koster pr. gram protein

Proteinet udvindes af frisk mælk, og hele produktionen ligger i Danmark. Det er produktets egentlige særkende på denne side, hvor resten af feltet bærer svenske mærkenavne — vil du holde forsyningskæden kort, står valget her.

Regnestykket er til gengæld mindre flatterende, end kiloprisen antyder. Et kilo ser overkommeligt ud ved siden af Core Protein Pro, men fordi kun 70 % af posen er protein, ender du med at betale mere pr. gram protein end hos Body Science Whey 100%. Du betaler altså en smule ekstra for koncentratformen, fylden og smagen.

Doseringen er fleksibel med 30-35 g ad gangen, og der er hverken tilsat sukker eller aspartam. Er du laktosefølsom, er koncentratbasen dog ikke det oplagte udgangspunkt — der er mere mælkesukker tilbage end i et isolat som Core Clear Whey 90.

Fordele:

  • Sidens eneste danskproducerede pulver: proteinet udvindes af frisk mælk, og hele produktionen ligger i Danmark, hvor de fire andre mærker er svenske.
  • Protein udvundet af frisk mælk, uden tilsat sukker og uden aspartam.
  • 87 % af pulveret er valleprotein fra koncentrat og isolat, og doseringen er fleksibel med 30-35 g ad gangen, 1-4 gange dagligt.
  • Stort smagsudvalg plus en neutral variant til havregrød og bagning.
  • Ultimate Chocolate rystes tyk og næsten cremet med 10 % kakaopulver i posen, og chokoladesmagen er fyldig uden at blive vammel eller syntetisk.

Ulemper:

  • Lavest proteinindhold på siden: 70 g pr. 100 g i chokoladevarianten.
  • Dyrere pr. gram protein end Body Science Whey 100% trods den lave kilopris.
  • Koncentratbasen efterlader mere laktose end sidens isolater.

Det her synes vi om med Bodylab Whey 100:

Dansk produktion har Bodylab Whey 100 for sig selv i dette felt — de fire andre mærker er svenske. Fylden og smagen betaler for sig i næringstallene: 7,4 g fedt og 8 g kulhydrat pr. 100 g er mere end nogen anden her, og der er mere mælkesukker tilbage end i sidens to isolater. Vil du have flest gram protein ud af hver skefuld, ligger Star Nutrition og Body Science Whey 100% begge højere.

Hvem passer Bodylab Whey 100 til:

Er du laktosefølsom, er koncentratbasen ikke det oplagte valg — her efterlades mere mælkesukker end i sidens isolater, og produktet er hverken veganer- eller mælkeallergivenligt. Jagter du desuden flest gram protein pr. krone, leverer Body Science Whey 100% mere for pengene.

Attributter/specifikationer:

💰 Pris339 kr
📦 Pakningsstørrelse1 kg
🧮 Pris pr. kg339 kr/kg
🥤 ProdukttypeValleproteinkoncentrat og -isolat (87 % af pulveret)
🇩🇰 ProduktionDanmark
🧪 Protein pr. 100 g70 g (Ultimate Chocolate)
🔥 Energi pr. 100 g1.639 kJ / 387 kcal
🧈 Fedt pr. 100 g7,4 g
🥄 Kulhydrater pr. 100 g8 g, heraf 3,9 g sukkerarter
🌾 Kostfibre pr. 100 g2,4 g
🧂 Salt pr. 100 g0,63 g
💊 Anbefalet dosering30-35 g, 1-4 gange dagligt
🍦 SmagsvarianterUltimate Chocolate, Vanilla Milkshake, Strawberry Milkshake, Cookies & Cream, Hazelnut Chocolate, Vanilla Ice Coffee, Danish Ananasstang, Raspberry, Neutral m.fl.
🧾 Ingredienser (Ultimate Chocolate)Ultra- og mikrofiltreret valleproteinkoncentrat og valleproteinisolat (87 %, udvundet af mælk), 10 % kakaopulver, aromaer, salt, sødestoffer (sukralose, acesulfam-K), emulgatorer (soja- og solsikkelecitin)
🥛 AllergenerMælk, soja
⭐ Forhandlerens brugerscore4,4 af 5 fra 10.773 anmeldelser

FAQ:

Er Bodylab Whey 100 et isolat?

Nej. Whey 100 er en blanding af valleproteinkoncentrat og valleproteinisolat, og proteinandelen er derfor lavere end i et rent isolat — 70 g pr. 100 g i chokoladevarianten mod 92 g i Core Clear Whey 90. Til gengæld indeholder koncentratet mere af mælkens naturlige fedt og kulhydrat. Skal laktosen ned, er et isolat det rigtige valg.

Hvor mange shakes får man ud af en pose?

Doseringen er 30-35 g ad gangen, så et kilo rækker til cirka 29-33 portioner afhængigt af, hvor fyldt skeen er. Hver portion giver omkring 21-24 g protein fra chokoladevarianten, der lander på 70 g protein pr. 100 g. Til sammenligning rummer Core Clear Whey 90 kun 16 portioner, fordi posen er på 400 g.

Sammenligningstabel

ProduktMærkePrisPris/kgBedømmelseNote
Core Protein ProCore Nutrition425 kr800 g9.7BEDST I TEST · 38 g protein, 90 % proteinindhold
Core Clear Whey 90Core Nutrition225 kr400 g9.2BEDSTE PREMIUM · 92 g protein pr. 100 g, klar shake
Body Science Whey 100%Body Science319 kr1 kg9.0BEDSTE BUDGET · Billigst pr. gram protein
Star Nutrition Whey-100 Valleprotein ChokladStar Nutrition369 kr1 kg8.7BEDSTE SMAGSVALG · Chokolade, kakao, 84 % protein
Bodylab Whey 100Bodylab339 kr1 kg8.6DANSK PRODUKTION · Dansk produktion, 1 kg

Sådan har vi lavet vores test af proteinpulver

Vores sammenligning bygger på en redaktionel gennemgang af verificerbare data — produktdeklarationer, makroprofiler pr. portion, danske forhandlerpriser og verificerede brugeranmeldelser. Alle kategorisider faktatjekkes af vores autoriserede kliniske diætist — se redaktion for kvalifikationer og kontaktoplysninger.

Sådan har vi lavet vores test af proteinpulver

Data-indsamling

For hvert af de fem proteinpulvere har vi indsamlet og krydstjekket følgende etiketdata: protein g pr. portion og pr. 100 g, proteinkilde (whey isolat, whey koncentrat, whey hydrolysat, kasein, vegetabilsk), procesform (isolat vs. koncentrat vs. hydrolysat), BCAA- og EAA-profil hvor angivet, sukkerindhold pr. portion samt allergenerklæring. Priser er hentet hos mindst to etablerede danske forhandlere med stabil lagerstatus.

  • Proteinkilde og procesform: isolat (90%+), koncentrat (70-85%), hydrolysat (90%+, prænedbrudt) og kasein (micellar, 80%+) har forskellige laktoseprofiler, optagelseshastigheder og prisniveauer — vi noterer dem eksplicit for hvert produkt.
  • BCAA/EAA-profil: leucin, isoleucin og valin pr. portion angives hvor producenten oplyser det — leucin på 2-3 g pr. portion er referencepunktet for maksimal muskelproteinsyntese-stimulus.
  • Sukkerindhold og allergener: vi tjekker specifikt "heraf sukkerarter", tilsatte sødemidler (sukralose, acesulfam-K, aspartam, stevia) og spormallergen-mærkning (mælk, soja, gluten, havre, æg).
  • Verificerede brugeranmeldelser: tilbagevendende mønstre i smag, blandbarhed, klumpning og mavetolerance fra danske butikker og Trustpilot — enkeltstående reaktioner nedvægtes.

Vægtning

Proteinkvalitet vægter tungest, fordi gram protein på forsiden ikke siger noget om aminosyrernes faktiske fordøjelighed. Vi bruger DIAAS/PDCAAS-kontekst som referenceram: whey isolat scorer typisk DIAAS 1,09, kasein 1,18, sojaprotein-isolat 0,84-0,91, ærteprotein 0,65-0,82. Pris pr. 30 g protein-portion er den operationelle sammenligningsenhed — den neutraliserer forskelle i scoop-størrelse og proteinprocent. Smag og blandbarhed vægter reelt, fordi compliance over måneder er forudsætningen for effekten.

KriteriumVægtPrimære datapunkter
Proteinkilde og -kvalitet (DIAAS-kontekst)25%Proteintype, % pr. 100 g, leucin pr. portion
Pris pr. 30 g protein-portion20%Pakkeprisen normaliseret til standard-portion
Smag og blandbarhed15%Verificerede brugeranmeldelser, variant-udvalg
Renhed og sikkerhed15%Spiking-flags, tredjepartscertificering, allergener
Brugeroplevelse (tolerance)13%Mavetolerance, laktoseprofil, smagsvariation
Tilgængelighed og emballage12%Lagerstatus, pakningsstørrelser, lugtfri opbevaring

Normalisering

Alle priser normaliseres til pris pr. 30 g protein-portion — det er den standard sammenligningsenhed vi bruger på tværs af de fem produkter. En 30 g proteinportion kræver forskellig mængde pulver alt efter proteinprocent: ved 90% isolat skal du bruge ca. 33 g pulver; ved 75% koncentrat ca. 40 g. Det medfører, at et tilsyneladende billigere produkt pr. kg pulver kan ende dyrere pr. gram leveret protein.

To konkrete normaliseringstrin vi udfører:

  • Isolat vs. koncentrat-korrektion: et koncentrat til 200 kr/kg med 75% protein giver protein til ca. 267 kr/kg rent protein. Et isolat til 250 kr/kg med 90% protein giver ca. 278 kr/kg — altså næsten samme reelle pris, men isolat er langt lavere på laktose.
  • Scoop-størrelse-neutralisering: scoops varierer fra 25 g til 42 g pulver i dette felt. Vi omregner alle portioner til hvad 30 g rent protein ville koste og koste kalorimæssigt, så sammenligningen er fair.

Selektion

Vi har gennemgået proteinpulvere med stabil lagerstatus hos mindst én etableret dansk forhandler. Feltet dækker fire proteinkategorier: whey isolat, whey koncentrat, kasein og vegetabilske blends. Hvert produkt skal have en klar deklaration af proteinkilde og procent. Følgende udelukkes fra sammenligningen:

  • Mass gainers og kulhydratdominerede formler (under 50% protein, med maltodextrin eller havre som primært fyldstof) — hører til en separat kategori.
  • Klar-til-drikke proteinshakes — pris pr. gram protein og opbevaring er ikke sammenlignelig med pulverform.
  • Importprodukter uden dansk forhandler — prisstabilitet, leveringstid og dansk allergenmærkning er del af brugeroplevelsen.
  • Vage "proprietary protein blend"-produkter uden angivelse af whey/casein/plante-fordeling pr. komponent.

Begrænsninger

Metoden har reelle begrænsninger, som læseren bør kende:

  • Ingen egne lab-tests: vi udfører ikke amino acid-profilering, tungmetal-analyse eller microbiologisk test. Vi benchmarker mod publicerede COA'er og tredjepartstest (Labdoor, Informed-Sport) hvor de foreligger.
  • Smag er subjektiv: smagsvurderinger bygger på tilbagevendende mønstre i verificerede brugeranmeldelser, ikke på redaktionens egne smagstest. Individuel tolerance varierer — særligt for sødemidler.
  • Dynamiske priser og formuleringer: producenter kan ændre recept eller pris uden varsel. Vi opdaterer ved væsentlige ændringer og angiver datoen for seneste gennemgang.
  • Redaktionel uafhængighed: provisionsstørrelsen pr. forhandler påvirker ikke rangordenen. Læs vores fulde affiliatepolitik.

Opdaterings-kadence

Siden gennemgås minimum hvert kvartal, og oftere hvis et af følgende sker: ny formulering eller smagsvariant fra en producent, prisændringer over 15% hos en forhandler, tilbagekaldelse fra Fødevarestyrelsen, eller markant tilstrømning af nye verificerede brugeranmeldelser. Når data ændres, genberegnes underratings og samlet score, og siden gennemlæses redaktionelt af vores kliniske diætist. Datoen "Senest opdateret" øverst viser seneste verificerede gennemgang.

Læs mere om vores generelle metode: Om vores tests.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige proteinpulver

Den rigtige proteinpulver afhænger af, hvad du faktisk skal bruge den til. Muskelvækst, vægttab, vegansk kost, laktoseintolerans og budget peger i vidt forskellige retninger. Brug dette afsnit som et beslutningsværktøj — start med formålet, gå videre til type og pris pr. gram protein, og slut med smag og praktiske detaljer.

Købeguide: sådan vælger du den rigtige proteinpulver

Formål-beslutningsguide: muskelvækst, vægttab, vegansk eller laktoseintolerant

Start med at bestemme det primære formål — det indsnævrer udvalget til halvdelen med det samme. Whey isolat er standardvalget til post-workout muskelvækst. Kasein er bedre til aftenbrug og mæthed. Vegetabilske blends er nødvendige ved vegansk kost eller svær mælkeallergi. Budget-koncentrat er oplagt, når kiloprisen er styrende.

FormålAnbefalet typeVigtigste parameter
Muskelvækst (post-workout)Whey isolat eller hydrolysatLeucin 2-3 g pr. portion, hurtig optagelse
Vægttab (lavt kalorie/protein-forhold)Whey isolat (90%+, under 5 kcal pr. g protein)Højeste proteinprocent, lavest mulig kulhydrat
Vegansk kostÆrte+ris-blend eller sojaprotein-isolatKomplet aminosyreprofil via kombination
LaktoseintolerantWhey isolat (under 1% laktose) eller veganskKontroller at isolat er renfiltreret, ikke blot "lav laktose"
Budget / hverdagsbrugWhey koncentratPris pr. 30 g protein-portion under 8 kr

Type-sammenligning: isolat, koncentrat, kasein og vegetabilsk

De fire primære proteintyper på det danske marked adskiller sig fundamentalt på laktoseprofil, optagelseshastighed og pris pr. gram protein. Det er ikke kun et spørgsmål om personlig præference — det er biologisk og praktisk forskelligt.

TypeProtein %LaktoseOptagelseBedst til
Whey isolat90%+Under 1%Hurtig (15-30 min)Post-workout, laktose-følsomme
Whey koncentrat70-85%4-8%Hurtig-mellemDaglig brug, budget
Kasein (micellar)80%+LavLangsom (4-7 timer)Aftenbrug, mæthed, søvn-restitution
Vegansk blend (ært+ris)75-85%0%MellemPlantebaseret, mælkeallergi

Praktisk note: soja-lecithin bruges som emulgator i mange whey-produkter, herunder samtlige fem i denne sammenligning. Det er ikke en soja-proteinkilde, men det er relevant ved svær soja-allergi.

Dosering: 1,6-2,2 g protein/kg/dag — hvad skal pulveret dække?

Den samlede daglige proteinmængde er vigtigere end timing. For styrketræning anbefaler ISSN 1,4-2,0 g protein pr. kg kropsvægt pr. dag, med et øvre praktisk loft på ca. 2,2 g/kg for de fleste. EFSA's referenceniveau for raske voksne er 0,83 g/kg — supplement er relevant, når kosten falder under målet, ikke som erstatning.

  • En person på 75 kg med mål på 1,8 g/kg skal have 135 g protein pr. dag.
  • Tre måltider med 30-40 g protein (æg, kylling, kvarg, bælgfrugter) giver 90-120 g — én proteinshake med 25-30 g lukker typisk hullet.
  • Over 2,2 g/kg pr. dag giver sjældent yderligere muskelopbygning — kroppen kan ikke lagere protein til senere.
  • Beregn dit faktiske kostindtag i en uge, før du beslutter portionsstørrelse og antal daglige shakes.

Vores anbefaling: Ét scoop af de produkter på siden dækker 25-38 g protein pr. portion. De fleste behøver kun én daglig shake som supplement til en varieret kost.

Pris-tier: hvad får du i de tre niveauer?

Prisen pr. kg pulver er misvisende, fordi proteinprocenten varierer fra ca. 75% til 90%+. Den relevante enhed er pris pr. 30 g rent protein. De fem produkter på siden spænder fra ca. 7,5 kr til ca. 13 kr pr. 30 g proteinportion — altså næsten dobbelt.

PrisniveauTypisk typeHvad du får
Under 8 kr pr. 30 g proteinWhey koncentratGod proteindosis, bred smagsvariant, lidt mere laktose
8-11 kr pr. 30 g proteinWhey isolat (standard)Lavlaktose, ren profil, typisk 85-90% protein pr. 100 g
Over 11 kr pr. 30 g proteinIsolat+hydrolysat eller premium isolatHøjeste proteinkoncentration, lavest kulhydrat og fedt, hurtigere optagelse

Værd at vide: Beregn selv med formlen (pakkeprisen ÷ (gram protein pr. 100 g × vægt i kg ÷ 30)). Det tager 30 sekunder og afslører reelle prisforskelle.

Smag og blandbarhed — compliance-faktoren

Et proteinpulver du ikke drikker dagligt giver ingen effekt. Smag og blandbarhed er compliance-faktoren, og den er svær at vurdere på etiket alene. Her er de parametre, der bestemmer om produktet fungerer i praksis:

  • Opløselighed: instantiserede pulvere (emulgeret med soja-lecithin) opløses langt lettere i shaker end ikke-instantiserede. Alle fem produkter på siden er instantiserede.
  • Smagsintensitet: dessert-intense varianter (Salted Caramel, Belgian Chocolate) er bedst i vand; naturel og mildere varianter fungerer bedre i havregrød og yoghurt.
  • Sødmeprofil: sukralose og acesulfam-K giver intensere sødme end aspartam og stevia. Naturel-varianter uden sødemidler smager mere "protein" — bedst til madlavning.
  • Eftersmag: aspartam i chokolade-varianter beskrives hyppigt som let bitter eftersmag — relevant for sensitives.

Konkret tip: Køb mindste tilgængelige pakke i en ny smag, inden du forpligter dig til 1-2 kg. Smagstolerance er individuel og umulig at vurdere fra deklaration alene.

Findes der proteinpulver helt uden sødemiddel?

Det er et af de hyppigste spørgsmål i kategorien, og svaret på denne side er nej — ingen af de fem er sødemiddelfri i den smagsvariant, forhandleren viser. Mere problematisk: to af dem oplyser ikke hvilket sødemiddel de bruger. EU-reglerne kræver, at tilsætningsstoffer på selve emballagen angives med kategorinavn og specifikt navn eller E-nummer, men webshoppens ingrediensliste er ofte forkortet — så du kan ikke se det, før varen står på køkkenbordet.

ProduktSødemiddel ifølge deklarationenSpecifikt navngivet?Andre tilsætninger
Core Protein ProSukralose + acesulfam-KJaAroma, farvestof (rødbederød), sojalecithin
Core Clear Whey 90"Sødemidler"NejAromaer, Glicypep (glycin-l-alanin-l-lysin)
Body Science Whey 100%"Sødemidler"NejAromastof, stabilisator, salt, laktaseenzym
Star Nutrition Whey-100 ChokoladeAspartamJaSojalecithin, kakao, aroma, xanthangummi
Bodylab Whey 100Sukralose + acesulfam-KJaKakaopulver (10 %), aromaer, salt, soja- og solsikkelecitin

Hvad tabellen viser: Alle fem indeholder sødemiddel, men gennemsigtigheden er vidt forskellig. Tre navngiver stoffet, så du på forhånd ved om du får sukralose, acesulfam-K eller aspartam. To nøjes med ordet "sødemidler", hvilket gør det umuligt at vælge fra eller til inden købet. Bemærk også, at Star Nutrition er den eneste med aspartam — det er relevant, hvis du bevidst undgår netop det, og det fremgår kun fordi producenten faktisk skriver det.

Hvad det betyder for valget: Søger du et pulver helt uden sødemiddel, ligger svaret ikke i toplisten, men i smagsvarianten. Core Protein Pro sælges også som "Naturel", og producenten oplyser eksplicit, at den variant er uden sødemiddel eller aromaer — det er det eneste produkt på siden med den oplysning. Body Science fører også en "Natural", men forhandleren skriver ikke, om den er sødet. Ingredienslisten er forskellig for hver smag, så tjek deklarationen for præcis den variant du lægger i kurven, ikke den forhandleren viser som standard.

Hvad koster selve proteinet? Pris pr. 100 g protein på de fem pulvere

Kiloprisen er det tal, webshops fremhæver, men et kilo pulver er ikke et kilo protein. Et pulver med 70 g protein pr. 100 g og et med 92 g er to forskellige varer, selvom posen vejer det samme. Derfor regner vi pakkeprisen om til pris pr. 100 g deklareret protein — samme akse og samme nævner for alle fem:

ProduktPrisPakningProtein pr. 100 gProtein i pakkenPris pr. 100 g protein
#1 Core Protein Pro425 kr800 g90 g720 gca. 59 kr
#2 Core Clear Whey 90225 kr400 g92 g368 gca. 61 kr
#3 Body Science Whey 100%319 kr1 kg76 g760 gca. 42 kr
#4 Star Nutrition Whey-100 Choklad369 kr1 kg84 g840 gca. 44 kr
#5 Bodylab Whey 100339 kr1 kg70 g700 gca. 48 kr

Priser kontrolleret hos forhandlerne 17. september 2026. Proteinindholdet er deklarationens tal for den viste smagsvariant — Body Science ligger på 76-78 g afhængigt af smag, og vi bruger det laveste.

Hvad tabellen viser: Rangordningen skifter, når man regner på protein i stedet for pulver. Bodylab Whey 100 har en lavere kilopris end Star Nutrition, men fordi posen kun er 70 % protein, koster proteinet mere. Omvendt ser Core-produkterne dyre ud på kiloprisen og er det også pr. gram protein — forskellen mellem dem er dog lille, når man tager højde for, at begge er over 90 % protein.

Hvad det betyder for valget: Vil du have flest gram protein for pengene, er Body Science Whey 100% billigst, tæt fulgt af Star Nutrition. Betaler du ekstra for Core Protein Pro eller Core Clear Whey 90, køber du en renere profil med næsten ingen kulhydrat, fedt og laktose — ikke mere protein pr. krone. Prisen på hydrolyseret og klart isolat ligger i processen, ikke i mængden.

7-trins tjekliste inden du køber

Brug denne tjekliste, når du kigger på et nyt proteinpulver online eller i butikken:

  1. Bestem formålet (post-workout, vægttab, vegansk, budget) — det halverer udvalget.
  2. Tjek proteinkilden i ingredienslisten — isolat, koncentrat, kasein, plante-blend?
  3. Aflæs protein-% pr. 100 g — sigt efter 80%+ for et rent produkt.
  4. Beregn pris pr. 30 g protein-portion — den eneste fair sammenligning på tværs af produkter.
  5. Tjek sukker og sødemidler — under 2 g sukkerarter pr. portion er et kvalitetssignal.
  6. Læs allergen-mærkningen — mælk, soja, havre, æg, gluten.
  7. Køb mindste pakke i ny smag — smagstest er umulig at foretage på etiket.

Praktisk råd: Verificerede brugeranmeldelser med 30+ kommentarer pr. smagsvariant er den bedste proxy for smag og blandbarhed, når du ikke kan smage selv.

Infografik: sådan vælger du den rigtige proteinpulver

Sådan får du mest ud af proteinpulver

Proteinpulver er et praktisk supplement, men reelle resultater kræver mere end at ryste en shake. Doseringen skal passe til dit samlede kostindtag, tidspunktet har betydning for compliance men ikke nødvendigvis for effekten, og synergien med kreatin og kulhydrater kan forstærke udnyttelsen.

Sådan får du mest ud af proteinpulver

Daglig dosering med vægt-baseret beregning

Beregn dit daglige proteinmål ud fra din kropsvægt: 1,6-2,2 g protein pr. kg pr. dag for styrketræning (ISSN 2017). For en person på 80 kg er målet 128-176 g protein pr. dag. Kortlæg, hvad kosten dækker: tre solide måltider med kød, æg eller bælgfrugter giver typisk 80-120 g. Proteinpulver-portionen dækker forskellen.

  • En portion Core Protein Pro (42 g pulver) giver 38 g protein — kan dække næsten en tredjedel af dagsbehovet for en 80 kg person ved 1,6 g/kg-målet.
  • En portion Body Science Whey 100% (30 g pulver) giver 21-24 g protein — svarende til to æg og et stykke kylling i ét scoop.
  • Undgå at supplere ud over 2,2 g/kg — overskydende protein forbrændes som energi eller udskilles, det lagres ikke som ekstra muskel.

Godt at vide: Spor dit kostindtag i 7 dage med en gratis app, inden du beslutter portionsstørrelse. Det er overraskende almindeligt at overvurdere kostens proteinindhold.

Tidspunkt: efter træning er ikke kritisk — total dagsmængde betyder mest

Det såkaldte "anabolske vindue" direkte efter træning er ikke så snævert, som det fremstilles i markedsføringen. Forskning viser, at 20-40 g protein inden for 2-3 timer omkring træning er fornuftigt, men det totale daglige proteinindtag er den stærkeste prediktor for muskelopbygning (Morton 2018, PMID 28698222).

  • Har du spist et proteinrigt måltid 1-2 timer før træning, er en shake umiddelbart efter sjældent nødvendig — næste måltid indenfor 2-3 timer er tilstrækkeligt.
  • Er dit sidste måltid mange timer før træning, er en post-workout shake praktisk for at undgå for langt interval mellem proteinindtag.
  • Kasein om aftenen giver langsom (4-7 timer) aminosyre-tilførsel under søvn — relevant ved høj træningsbelastning og langt interval til morgenmad.

I praksis: Placer shaken, der hvor den er lettest at gennemføre i hverdagen — compliance over måneder slår optimal timing.

Distribution: 3-5 portioner fordelt over dagen

Muskelproteinsyntesen stimuleres mest effektivt af gentagne doseringer med tilstrækkeligt leucin pr. portion snarere end én stor bolus. En praktisk tommelfingerregel er 3-5 proteinportioner fordelt over dagen, hver med 20-40 g protein.

  • Tre måltider og én proteinshake giver 4 portioner — en reel og lavpraktisk tilgang for de fleste.
  • Leucin er nøgle-aminosyren for muskelproteinsyntese-stimulus: 2-3 g leucin pr. portion er referencepunktet. Whey isolat på 25 g protein leverer ca. 2,5 g leucin.
  • En stor proteinshake med 60-70 g protein på én gang er ikke dobbelt så effektiv som to shakes med 30 g — kroppen kan ikke bruge al leucin på én gang til syntese.

Vores anbefaling: Hav pulveret tilgængeligt der, hvor du faktisk bruger det — på arbejde, i træningstaske eller på køkkenbordet. Tilgængelighed er den vigtigste compliance-faktor.

Synergi med kreatin og kulhydrater

Proteinpulver og kreatin er de to bedst-dokumenterede supplements til styrketræning — og de kan tages separat eller kombineres uden problem. Kulhydrater post-workout hjælper med glykogengenopfyldning, men er ikke nødvendige for proteinsyntesen i sig selv for de fleste.

KombinationEffektPraktisk note
Protein + kreatinAdditiv: kreatin øger styrke og volumeoutput, protein leverer byggesteneBland kreatin direkte i proteinshaken — 3-5 g/dag er standard-dosis
Protein + kulhydrat (post-workout)Hurtigere glykogengenopfyldningRelevant ved 2+ hårde træninger pr. dag — sjældent nødvendig ved én træning
Kasein + mælkSlowere optagelse, mere mæthedseffektGod aftenritual kombination for styrkeatleter

Værd at vide: Tilsæt kreatin (monohydrat, 5 g) til din daglige proteinshake og du har de to mest effektive tilskud til styrketræning samlet i én vane.

Opbevaring og holdbarhed

Proteinpulver holder typisk 18-24 måneder uåbnet og 3-6 måneder efter åbning ved kølig og tør opbevaring. Whey og kasein nedbrydes af fugt, sollys og varme.

  • Hold pakken tæt lukket — fugt klumper pulveret og kan starte mikrobiel vækst.
  • Tør måleskeen af inden brug for at undgå at tilføre fugt fra hænder eller andre væsker.
  • Pulver med sødlig-sur lugt eller klumper du ikke kan røre ud er forringet — kassér det.
  • Køb ikke mere end 2 måneders forbrug, medmindre du er sikker på smag og forbrugsmønster.

Konkret tip: Opbevar aldrig i badeværelse eller direkte ved komfur — fugt er pulverets største fjende.

Allergener: laktose, soja, gluten — tjek emballagen

De fleste proteinpulvere på det danske marked er baseret på mælkeprotein og indeholder soja-lecithin som emulgator. Allergen-mærkning er lovpligtig, men opskrifter ændres uden varsel.

  • Laktoseintolerans: whey isolat indeholder under 1% laktose og tolereres af de fleste laktose-følsomme. Whey koncentrat indeholder 4-8% laktose og kan give mavebesvær.
  • Mælkeallergi: alle whey- og kaseinprodukter er udelukket — vælg vegansk (ærte, soja, ris) eller æggehvideprotein.
  • Sojalecithin: bruges som emulgator selv i ikke-soja-baserede produkter. Ved svær soja-allergi er eksplicit soja-fri mærkning nødvendig.
  • Gluten: sjældent i rene whey-produkter, men kan forekomme i blends med havre eller hvedeprotein — og ved produktion i blandet fabrik.

Praktisk råd: Læs ALTID allergen-mærkningen ved nye varianter af et produkt, du har brugt før. Opskrifter ændres hyppigt uden forbrugerkommunikation.

Tænk over dette før du køber proteinpulver

Proteinpulver-markedet har historisk haft kvalitetsproblemer — amino spiking, vildledende proteinprocenter og tungmetal-fund i uafhængige tests. Selv among seriøse brands varierer ingrediensprofilerne markant. Her er hvad du bør undersøge, inden du investerer i en stor pakke eller indfører pulveret som daglig vane.

Tænk over dette før du køber proteinpulver

EFSA-godkendte protein-claims: hvad må producenter faktisk sige?

EU-regulering (forordning 432/2012) godkender tre specifikke sundhedsanprisninger for protein, som producenter må bruge på etiketten, forudsat produktet lever op til kriteriet om mindst 12% protein af den samlede energi:

  • "Protein bidrager til opretholdelse og vækst af muskelmasse" — gælder ved tilstrækkeligt proteinindtag i kombination med styrketræning.
  • "Protein bidrager til opretholdelse af normale knogler" — gælder generelt for tilstrækkeligt dagligt proteinindtag.
  • "Protein bidrager til vækst i muskelmassen" — bruges bredt i sports-nutrition-markedsføring og er regulatorisk korrekt, men forudsætter træning og tilstrækkeligt samlet proteinindtag.

EFSA har ikke godkendt generelle claims om "bedre restitution", "hurtigere muskelvækst" eller "optimalt protein-optag" — sådanne formuleringer på emballagen er markedsføringssprog, ikke godkendte sundhedsanprisninger.

Tungmetal-fund i Clean Label-rapporter

Uafhængige analyseorganisationer som Clean Label Project (USA) og ConsumerLab har dokumenteret målbare niveauer af tungmetaller (bly, cadmium, arsen og kviksølv) i visse proteinpulvere — særligt i plantebaserede og chokoladevarianters. Bly og cadmium optages fra jord og forekommer naturligt i plantekost; det er ikke nødvendigvis et tegn på mangelfuld produktion, men niveauet varierer markant brand-til-brand.

  • Brands der publicerer tungmetal-testresultater (COA med ICP-MS-metode) er mere transparente end brands uden.
  • Informed-Sport og NSF Certified for Sport certificerer ikke direkte for tungmetaller, men inkluderer stikprøvetest i akkrediterede labs.
  • Daglige brugere med højt forbrug (2+ portioner dagligt over lang tid) er mest eksponerede — det er ikke et akutrisiko-scenario ved normal brug.
  • Vælg brands der proaktivt oplyser om tungmetal-testresultater, frem for brands der kun angiver "testet i egne labs".

WADA og Informed Sport-certificering for atleter

Konkurrenceidrætsudøvere underlagt antidoping-kontrol risikerer positiv urinprøve på grund af krydskontaminerede ingredienser i proteinpulvere — selv ved produkter fra seriøse brands. Problemet er krydskontamination på fabriksniveau, ikke bevidst tilsætning.

  • Informed-Sport og Informed-Choice: certificeringsordninger fra LGC Group, der tester hvert batch af certificerede produkter for WADA-forbudte stoffer via akkrediterede labs.
  • NSF Certified for Sport: tilsvarende certificeringsordning med stikprøvetest og fabriksinspektion.
  • Ingen af de fem produkter på siden er pt. Informed-Sport eller NSF-certificerede. For konkurrenceidrætsudøvere med nul-tolerance krav anbefales specifikt certificerede produkter.
  • Sportsfolk der kun konkurrerer regionalt og ikke er underlagt doping-test, behøver ikke certificering — men det er en reel beslutning at tage eksplicit.

Maveproblemer ved laktose-følsomhed

Laktose-følsomhed er udbredt — op mod 10-15% af den nordeuropæiske befolkning har nedsat laktase-aktivitet som voksne. Whey koncentrat indeholder 4-8% laktose og kan udløse oppustethed, kramper eller diarré hos følsomme. Whey isolat er langt lavere (under 1%) og tolereres typisk godt.

  • Body Science Whey 100% indeholder laktaseenzym i de fleste varianter, der hjælper med at nedbryde laktosen — en reel detalje for let-følsomme.
  • Core Protein Pro og Core Clear Whey 90 er begge baserede på whey isolat og er lavlaktose.
  • Mavebesvær ved proteinshakes er ikke altid laktose — sødemidler (særligt sukkeralkoholer som sorbitol og maltitol, ikke sukralose) kan udløse oppustethed hos sensitives.
  • Test med mindste tilgængelige pakke ved symptom-tvivl — og skift til vegansk blend, hvis whey isolat heller ikke tolereres.

Nyrefunktion og sødemiddeltoleranse

For raske voksne er der ikke evidens for, at et dagligt proteinindtag på 1,2-2,2 g/kg skader nyrefunktionen — EFSA og NIH bekræfter dette i nyere reviews. Billedet er anderledes for personer med eksisterende nyresygdom, hvor lavt proteinindtag typisk anbefales.

  • Nyresygdom: ved diagnoseret kronisk nyresygdom (CKD) er høj-protein-kost kontraindiceret. Drøft med din læge, inden du indfører daglige proteinshakes.
  • Urinsyre-udskillelse: højt proteinindtag øger urinsyre- og calcium-udskillelsen via nyrerne — sørg for tilstrækkeligt vandindtag, særligt ved 2+ portioner dagligt.
  • Sødemidler — aspartam vs. sukralose vs. stevia: alle tre er EU-godkendte, men individuel tolerance varierer. Aspartam konverteres delvist til methanol i kroppen og bør undgås af personer med fenylketonuri (PKU). Sukralose og stevia er bredere tolererede, men kan give oppustethed hos sensitives.
  • Gravide og ammende bør drøfte brugen af proteinpulver og kunstige sødemidler med jordemoder eller læge.

Godt at vide: Er du i tvivl om proteinindtag og din specifikke helbredstilstand, tal med en autoriseret klinisk diætist — ikke med produktets markedsføring.

Amino spiking — Kjeldahl-metoden kan snydes

Standard-metoden til protein-måling (Kjeldahl-nitrogen-test) tæller alt nitrogen som protein — inklusive fri-form aminosyrer som glycin, taurin og kreatin. Producenter kan tilsætte disse billige aminosyrer for at hæve det officielle proteintal uden at levere mere reelt funktionelt protein til muskelopbygning.

  • Tjek ingredienslisten — fri glycin, taurin eller kreatin højt på listen (dvs. i store mængder relativt til proteinkilden) er et rødt flag.
  • Pris pr. kg pulver væsentligt under markedsstandarden for typen er hyppig indikator.
  • Mærker der certificerer via uafhængige labs (Labdoor, Informed-Sport, NSF) har lavere risiko.

I praksis: Hvis et "90% isolat" sælges til en pris, der svarer til koncentrat — så er det sandsynligvis koncentrat med spiking. Amino acid-specifik HPLC-test afslører sammensætningen, men er ikke tilgængelig for forbrugere. Gå efter brands med publicerede COA'er.

Konklusion: vores anbefaling for proteinpulver

Core Protein Pro lander øverst i vores vurdering, fordi kombinationen af valleproteinisolat og enzymatisk hydrolyseret valleproteinisolat giver 38 g protein i en 42 g-portion — svarende til 90% proteinindhold pr. 100 g — med kun 0,7 g kulhydrat og 0,4 g fedt pr. portion. Det er den mest koncentrerede profil på siden og den klare anbefaling til dem, der vil maksimere protein pr. kalorie og holde laktose og fedt lavt. For dem der ønsker premium-isolat med højt proteinindhold og lav laktose, er Core Clear Whey 90 et solidt alternativ med 92 g protein pr. 100 g.

Er budgettet styrende, er Body Science Whey 100% det klare valg — den laveste kilopris i feltet og også den laveste pris pr. gram protein, med et bredt smagsudvalg og laktaseenzym i de fleste varianter. Star Nutrition Whey-100 Valleprotein Choklad er til chokolade-entusiaster med 84 g protein pr. 100 g og kakao i formlen. Bodylab Whey 100 er sidens eneste danskproducerede pulver og det mest anmeldte med over ti tusind brugeranmeldelser — en fyldig blanding af koncentrat og isolat uden tilsat sukker, hvor du betaler lidt mere pr. gram protein for smagen.

Vi opdaterer rangeringen, når priser, formuleringer eller lageropgørelser ændrer sig — typisk hvert kvartal. Datoen "Senest opdateret" øverst på siden angiver den seneste verificerede gennemgang.

FAQ om proteinpulver

EFSA's referenceværdi for raske voksne er 0,83 g protein pr. kg kropsvægt om dagen. For styrketræning anbefaler ISSN 1,4-2,0 g/kg/dag. En person på 75 kg med trænings-mål skal altså have 105-150 g protein dagligt. Tre solide måltider (æg, kylling, kvarg, bælgfrugter) dækker typisk 80-120 g — ét scoop proteinpulver med 25-38 g protein lukker hullet praktisk. Proteinpulver er ikke nødvendigt, men er et effektivt og billigt supplement, når kosten ikke når målet.
Whey isolat er yderligere renfiltreret efter koncentrat-stadiet: det giver 90%+ protein pr. 100 g og under 1% laktose. Whey koncentrat indeholder 70-85% protein og 4-8% laktose. Isolat er bedre for laktose-følsomme og giver mere protein pr. gram pulver. Koncentrat er billigere pr. kg og er fint til daglig brug, hvis du ikke reagerer på laktose. Prisforskellen er typisk 20-40% pr. kg pulver, men mindre pr. gram leveret protein, fordi isolat har højere proteinprocent.
Protein øger mætheden (thermic effect of food er højere for protein end for fedt og kulhydrat) og hjælper med at bevare muskelmassen under kalorieunderskud — begge dele er gavnlige for vægttab. Proteinpulver er en billig og praktisk proteinkilde, men det er kalorieunderskuddet, der driver vægttabet, ikke selve pulveret. Et whey isolat med 90%+ protein og under 5 kcal pr. gram protein er den mest kalorieeffektive proteinform i dette felt.
Whey har en naturligt højere DIAAS-score (ca. 1,09) end de fleste planteproteiner alene: sojaprotein-isolat ca. 0,91, ærteprotein ca. 0,65-0,82, risprotein ca. 0,40-0,60. En gennemtænkt ært+ris-blend kan dog løfte DIAAS markant via komplementære aminosyreprofiler. Meta-analyser viser sammenlignelige resultater på muskelvækst ved tilstrækkeligt dagligt proteinindtag, uanset kilde. Det vigtigste er at ramme det daglige gram-mål og sikre tilstrækkeligt leucin pr. portion (mål: 2-3 g).
Det såkaldte anabolske vindue er ikke så snævert, som det traditionelt fremstilles. Meta-analysen Morton 2018 (PMID 28698222) viser, at det totale daglige proteinindtag er den stærkeste enkeltfaktor for muskelopbygning — ikke den præcise timing. At spise et proteinrigt måltid inden for 2-3 timer efter træning er fornuftigt, men har du spist 1-2 timer før træning, er et måltid bagefter tilstrækkeligt. En post-workout shake er praktisk som vane, ikke biologisk kritisk.
For raske voksne er der ikke evidens for nyrepåvirkning ved 1,2-2,2 g protein/kg/dag — det bekræftes af EFSA og NIH. Billedet er anderledes for personer med eksisterende kronisk nyresygdom (CKD), hvor lavt proteinindtag er standard klinisk anbefaling. Højt proteinindtag øger urinsyre- og calcium-udskillelsen, så tilstrækkeligt vandindtag (2+ liter/dag) er relevant. Er du i tvivl om din nyresundhed, tal med din læge inden du øger proteinindtaget.
Begge scorer proteinkvaliteten baseret på, hvor godt et protein leverer alle essentielle aminosyrer i fordøjelig form. DIAAS (Digestible Indispensable Amino Acid Score) er den nyere og mere præcise metode — den måler fordøjelighed i tyndtarmen. PDCAAS (Protein Digestibility Corrected Amino Acid Score) er ældre og loftbegrænset til 1,0. Praktisk betyder det: whey scorer DIAAS ca. 1,09, kasein ca. 1,18, sojaprotein-isolat ca. 0,91, ærteprotein ca. 0,65-0,82. Højere DIAAS = mere biologisk tilgængeligt protein pr. gram.
Generelt anbefales det ikke til børn under 15-16 år uden specifik medicinsk grund. Proteinpulvere er formuleret til voksen-makrobehov, og børn dækker typisk proteinbehovet gennem normal varieret kost. Meget aktivt trænende teenagere (15+) kan have gavn af supplement, men bør prioritere mad-proteiner (æg, mejeriprodukter, kød) og kun supplere, hvis kosten dokumenteret underskyder behovet. Tal altid med barnets læge eller en pædiatrisk diætist inden daglig brug af proteinpulver til børn.

Kilder & Forskning

Her er et udvalg af de videnskabelige studier og officielle anbefalinger, der ligger til grund for vores vurdering af proteinpulver.

  • Lægehåndbogen — Protein som makronæringsstof: Klinisk gennemgang af protein fra Lægehåndbogen på sundhed.dk, herunder anbefalet indtag (0,83 g/kg/dag for voksne) og kvalitet af forskellige proteinkilder. Læs mere her.
  • EFSA – Dietary Reference Values for nutrients: Summary report: EFSA's referenceværdier bruges som fagligt udgangspunkt for vurdering af det generelle proteinbehov i den voksne befolkning. Selvom rapporten ikke omhandler proteinpulver specifikt, er den central for at vurdere, hvornår et tilskud kan være relevant som supplement til kosten. Læs mere her.
  • International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise: Dette positionspapir opsummerer den samlede forskning om proteinindtag i forbindelse med træning og konkluderer, at et tilstrækkeligt dagligt proteinindtag kan understøtte muskelvedligeholdelse, restitution og tilpasning til styrketræning. Kilden bruges ofte som reference for vurdering af proteinpulver i sportsernæring. Læs mere her.
  • Morton RW et al. (2018) – A systematic review, meta-analysis and meta-regression of the effect of protein supplementation on resistance training–induced gains in muscle mass and strength in healthy adults: Dette omfattende metastudie viser, at proteintilskud kan bidrage til større stigninger i fedtfri masse og muskelstyrke i forbindelse med styrketræning, især hos personer med et lavere udgangspunkt for proteinindtag. Resultaterne tyder samtidig på, at effekten flader ud ved højere samlet dagligt proteinindtag. Læs mere her.
  • Jäger R et al. (2017) – International Society of Sports Nutrition Position Stand: protein and exercise: ISSN fremhæver blandt andet, at proteinkvalitet, leucinindhold og fordøjelighed kan have betydning for, hvordan forskellige proteinkilder som valle, kasein og planteprotein fungerer i praksis. Det er relevant ved sammenligning af proteinpulvere med forskellig sammensætning. Læs mere her.
  • Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1169/2011 om fødevareinformation til forbrugerne: Forordningen fastsætter, at tilsætningsstoffer på færdigpakkede fødevarer skal angives med kategorinavn efterfulgt af specifikt navn eller E-nummer. Det er grundlaget for, at et sødemiddel bør fremgå ved navn på emballagen, selv når forhandlerens onlineliste er forkortet. Læs mere her.

Læs også

Spørgsmål & svar

Besvaret af Anna Vestergaard · Opdateret 8. maj 2026

Hvem bør være forsigtige med proteinpulver?

Line Kragelund (Ekspert)

Vær især forsigtig, hvis du har nyresygdom, leverproblemer eller er i et behandlingsforløb, hvor proteinindtaget er begrænset. Tal også med læge eller klinisk diætist ved graviditet, amning eller medicin, hvor proteinindtag og timing kan have betydning. Vores førstevalg, Core Protein Pro, indeholder mælk/valle og sojalecithin, så det er ikke egnet ved relevante allergier.

Hvad er den største faldgrube, når jeg sammenligner proteinpulver?

Line Kragelund (Ekspert)

Den største faldgrube er at sammenligne “protein pr. portion” uden at se portionsstørrelsen. En stor scoop kan få et produkt til at se mere proteinrigt ud, selv om koncentrationen er lavere. Kig derfor også på protein pr. 100 g. Core Protein Pro angiver 38 g protein pr. ca. 42 g portion og 90 g protein pr. 100 g, hvilket gør sammenligningen mere fair.

Opdateringslog: hvad vi har ændret på denne side

Siden blev sidst opdateret . Herunder står præcis hvad der blev ændret, og hvorfor — nyeste ændring først.

  1. Ny produkt på plads 5 og nye priser

    Bodylab Whey 100 ISO Pure var udsolgt hos forhandleren og er erstattet af Bodylab Whey 100, sidens eneste danskproducerede pulver. Priserne er genkontrolleret: Core Protein Pro, Body Science Whey 100% og Star Nutrition Whey-100 er steget. Ny tabel viser prisen pr. 100 g protein, hvor Body Science Whey 100% fortsat er billigst.

  2. Nyt premiumvalg: Core Clear Whey 90 erstatter et produkt, der ikke længere findes

    Self Omninutrition Micro Whey Active omdirigerede til forhandlerens forside — produktet er udgået. Erstattet med et hydrolyseret valleisolat på 92 g protein pr. 100 g, sidens højeste, og samtidig sidens dyreste protein pr. gram. Seks henvisninger til det gamle produkt i de øvrige anmeldelser og i købeguiden er rettet med.

  3. Sammenligningen gennemgået

    Fem produkter vurderet på seks kriterier: effekt og kvalitet, ingredienser, pris og værdi, brugeroplevelse, renhed og sikkerhed samt kundeanmeldelser. Produkterne er hentet hos Core Nutrition, MM Sports, Bodystore og Med24.

Priser og lagerstatus kontrolleres løbende mod forhandlernes egne sider — senest . Vi noterer kun ændringer her, når de påvirker rangeringen, produkterne eller de tal, du kan læse på siden.